Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15226 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

n+1 wrote: 04/09/2022 19:59
Saga Noren wrote: 04/09/2022 19:52

De iure FED nema ovlasti, ali de facto nam kroje sudbinu. Slažeš li se?
Jedino se mogu složiti da zbog veličine američke ekonomije, koja je nepojmljivo ogromna, jer Amerika ima 40 saveznih država čija je ekonomija ekvivalentna ili veća od ekonomije Njemačke, sve što se dešava sa istom ima ripple effect na ostatak svijeta. Kada američka ekonomija raste, svi imamo koristi. Kada pada, svi najebemo. To znači da pogrešne odluke FED-a mogu imati negativne konsekvence i na ostatak svijeta. Ali nikako da tamo sjede nekakvi zlikovci koji pristikom tastera kontrolišu svijetom.
Je, sve su to dobre duše željne mira u svijetu i nikako ne gledaju svoju korist, cisti altruisti. Upravu si.
To sto je zbog njih Europa u ratu i krizi nema veze. To sto dolar jača u odnosu na euro je slučajno.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15227 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

B6Redhell wrote: 04/09/2022 19:55
Saga Noren wrote: 04/09/2022 19:32

A slušaj nema vise koristi ni muško od Mare,ako ga ne zna koristit. :P
Dakle edukacija. Prvo edukacija.

Jel tebi normalno da svjetske rezerve kroji FED? Oni kroje i moju sudbinu, a sve ovisno o njihovom interesu. Meni to ne treba.
Ovo zadnja rečenica o gladnim i energiji mi je potpuno nejasna. Na koji to način rudarenje dovodi do gladi i siromaštva? Pojasni to malo. Kako je to krypto kriv za svjetsku krizu, a dolar nema veze s tim?
Idi to pitaj one po salvadoru, indiji. Bangladesu. I ostalim mjestima gdje je mining legalan i farme postavljene.
Crpe i ono malo energije. Ma nije bitno. Upucena si povrsno.
Govoris o nekoj slobodi placanja. Kripto. Banke valute sranje.
Sta ti to mozes kupovati i prodavati tim tvojim kriptoima a da ne konvertujes u digitalnu ili monetarnu valutu. :-)
Lipo uzmem Binance karticu i kupim gdje me volja šta me volja s kojim coinom me volja jednako ka i ti s nekom drugom valutom.
Sigurno je i u Indiju i Bangladešu problem krypto, a ne korumpirane vlade i primitivni kastinski sustav kriv.
Vidim da si ti to studira detaljno. :D
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#15228 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

FED natjerao putina da okupira Ukrajinu.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15229 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

zigzag wrote: 04/09/2022 20:06 FED natjerao putina da okupira Ukrajinu.
Putnin je njima jako lip izgovor za sva sranja koja rade godinama. Sad je odjednom Putin kriv za sve.
Ne podržavan ja Putina, isti su oni SVI na vlasti.
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15230 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:02
n+1 wrote: 04/09/2022 19:59

Jedino se mogu složiti da zbog veličine američke ekonomije, koja je nepojmljivo ogromna, jer Amerika ima 40 saveznih država čija je ekonomija ekvivalentna ili veća od ekonomije Njemačke, sve što se dešava sa istom ima ripple effect na ostatak svijeta. Kada američka ekonomija raste, svi imamo koristi. Kada pada, svi najebemo. To znači da pogrešne odluke FED-a mogu imati negativne konsekvence i na ostatak svijeta. Ali nikako da tamo sjede nekakvi zlikovci koji pristikom tastera kontrolišu svijetom.
Je, sve su to dobre duše željne mira u svijetu i nikako ne gledaju svoju korist, cisti altruisti. Upravu si.
To sto je zbog njih Europa u ratu i krizi nema veze. To sto dolar jača u odnosu na euro je slučajno.
Pa normalno da gledaju svoje nacionalne interese, ali to nije isto što i "kroje nam sudbinu". Ko brani drugim državama da gledaju svoje nacionalne interese? Evropa je u krizi jer 30 godina nije shvatala ozbiljno da je energetsko oslanjanje na Rusiji strateška greška. Imaš bukvalno članke i publikacije stare 20 godina koji govore o tome. I sad kad su najebali, ko je kriv, FED kriv?
Last edited by n+1 on 04/09/2022 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5835
Joined: 25/12/2010 04:56

#15231 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by B6Redhell »

Binance kartica je visa kartica. Visa. Prva digitalna para. Opet nije kripto. :-)
Ja necu vise…
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#15232 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigzag »

Samo da priupitam u kojim bi kriptovalutama primali pemZiju?
Nekad kada se mogne birati.
U tom nekom imaginarnom svijetu.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15233 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

n+1 wrote: 04/09/2022 20:10
Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:02

Je, sve su to dobre duše željne mira u svijetu i nikako ne gledaju svoju korist, cisti altruisti. Upravu si.
To sto je zbog njih Europa u ratu i krizi nema veze. To sto dolar jača u odnosu na euro je slučajno.
Pa normalno da gledaju svoje nacionalne interese, ali to nije isto što "kroje nam sudbinu". Ko brani drugim državama da gledaju svoje nacionalne interese? Evropa je u krizi jer 30 godina nije shvatala ozbiljno da je energetsko oslanjanje na Rusiji strateška greška. Imaš bukvalno članke i publikacije stare 20 godina koji govore o tome. I sad kad su najebali, ko je kriv, FED kriv?
Mi ovdje o krypto pričamo, proje svega. I prednostima koje krypto ima u odnosu na bilo koju državnu valutu, jer je svjetski i jer ga ne kontrolira niti jedna vlada, niti nacionalni interes. Upravo zbog toga mi se krypto sviđa jer je pravedniji, mogao bi biti ako zaživi i ljudi ga prihvate. I ne bi ga kontrolira ni FED ni ECB.
Nerazvijene države bi mogle preskočiti potpuno jedno razvojno razdoblje i banke preci na krypto. Tamo negdje u Africi gdje je prva banka na 500 km. Samo im treba internet (starlink) i eto ga imaju svoju banku i novčanik.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15234 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

B6Redhell wrote: 04/09/2022 20:15 Binance kartica je visa kartica. Visa. Prva digitalna para. Opet nije kripto. :-)
Ja necu vise…
Da, visa je i s njom kupujem beskontaktno i u HR i u Njemačkoj i u Švicarskoj i Austriji, Češkoj, Rumunjskoj.. a ti to zovi kako hoćeš.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15235 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

zigzag wrote: 04/09/2022 20:17 Samo da priupitam u kojim bi kriptovalutama primali pemZiju?
Nekad kada se mogne birati.
U tom nekom imaginarnom svijetu.
Tvoja bi mogla bit u rubljama, kako mi se čini :mrgreen:
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15236 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:19
n+1 wrote: 04/09/2022 20:10

Pa normalno da gledaju svoje nacionalne interese, ali to nije isto što "kroje nam sudbinu". Ko brani drugim državama da gledaju svoje nacionalne interese? Evropa je u krizi jer 30 godina nije shvatala ozbiljno da je energetsko oslanjanje na Rusiji strateška greška. Imaš bukvalno članke i publikacije stare 20 godina koji govore o tome. I sad kad su najebali, ko je kriv, FED kriv?
Mi ovdje o krypto pričamo, proje svega. I prednostima koje krypto ima u odnosu na bilo koju državnu valutu, jer je svjetski i jer ga ne kontrolira niti jedna vlada, niti nacionalni interes. Upravo zbog toga mi se krypto sviđa jer je pravedniji, mogao bi biti ako zaživi i ljudi ga prihvate. I ne bi ga kontrolira ni FED ni ECB.
Nerazvijene države bi mogle preskočiti potpuno jedno razvojno razdoblje i banke preci na krypto. Tamo negdje u Africi gdje je prva banka na 500 km. Samo im treba internet (starlink) i eto ga imaju svoju banku i novčanik.
Šta znači da je "pravedniji"? I koja je tačno razlika u tome da u Afriku dođe neobanka, koja posluje potpuno online, u odnosu na kripto? Drugim riječima, šta to kripto riješava tim ljudima, a neobanka ne?

To što iza kripta ne stoji centralna banka, zapravo je mana kripta u odnosu na fiat valute, ako već govorimo o nacionalnim interesima, ali trebalo bi razumjeti zašto je monetarna politika uopće važna za jednu državu, da bi se potom razumjelo zašto je mana.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15237 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

n+1 wrote: 04/09/2022 20:25
Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:19
Mi ovdje o krypto pričamo, proje svega. I prednostima koje krypto ima u odnosu na bilo koju državnu valutu, jer je svjetski i jer ga ne kontrolira niti jedna vlada, niti nacionalni interes. Upravo zbog toga mi se krypto sviđa jer je pravedniji, mogao bi biti ako zaživi i ljudi ga prihvate. I ne bi ga kontrolira ni FED ni ECB.
Nerazvijene države bi mogle preskočiti potpuno jedno razvojno razdoblje i banke preci na krypto. Tamo negdje u Africi gdje je prva banka na 500 km. Samo im treba internet (starlink) i eto ga imaju svoju banku i novčanik.
Šta znači da je "pravedniji"? I koja je tačno razlika u tome da u Afriku dođe neobanka, koja posluje potpuno online, u odnosu na kripto? Drugim riječima, šta to kripto riješava tim ljudima, a neobanka ne?

To što iza kripta ne stoji centralna banka, zapravo je mana kripta u odnosu na fiat valute, ako već govorimo o nacionalnim interesima, ali trebalo bi razumjeti zašto je monetarna politika uopće važna za jednu državu, da bi se potom razumjelo zašto je mana.
Šta se mene tiče nacionalni interesu su izmišljeni interesi, nikakve ja koristi od tog nemam. Naciju i vjeru su i izmislili za manipuliranje ljudima.
Razlika između svake banke i tvog kriptonovcanika je sto su novci bancini dok su u njoj, ako banka propadne zaboravi novce. Plaćaš im svaku transakciju daleko vise, sporiji su Itd.
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15238 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:29
n+1 wrote: 04/09/2022 20:25

Šta znači da je "pravedniji"? I koja je tačno razlika u tome da u Afriku dođe neobanka, koja posluje potpuno online, u odnosu na kripto? Drugim riječima, šta to kripto riješava tim ljudima, a neobanka ne?

To što iza kripta ne stoji centralna banka, zapravo je mana kripta u odnosu na fiat valute, ako već govorimo o nacionalnim interesima, ali trebalo bi razumjeti zašto je monetarna politika uopće važna za jednu državu, da bi se potom razumjelo zašto je mana.
Šta se mene tiče nacionalni interesu su izmišljeni interesi, nikakve ja koristi od tog nemam. Naciju i vjeru su i izmislili za manipuliranje ljudima.
Razlika između svake banke i tvog kriptonovcanika je sto su novci bancini dok su u njoj, ako banka propadne zaboravi novce. Plaćaš im svaku transakciju daleko vise, sporiji su Itd.
Pa isto možeš reći za kripto, samo s još većim rizikom. Ako propadne kompanija koja hosta tvoj online wallet, bye-bye. Imaš kripto na svom disku? Nadaj se da neće krepati. Novce na bankama barem garantuje država (do određenog iznosa) u slučaju da banka propadne.

Nacije su možda izmišljena stvar, ali nacionalne ekonomije su veoma realna stvar. A naši životi su u velikoj mjeri određeni time koliko dobro iste funkcioniraju. Jedan od osnovnih alata u baždarenju funkcioniranja istih je monetarna politika. Ista ona politika koju kripto nastoji obesmisliti.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#15239 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by nekome »

@Saga Noren

kada ocekujes BTC nazad na 50k?

USD je potkovan od US Marines, Army, Navy i Air Force :P
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15240 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

n+1 wrote: 04/09/2022 20:34
Saga Noren wrote: 04/09/2022 20:29

Šta se mene tiče nacionalni interesu su izmišljeni interesi, nikakve ja koristi od tog nemam. Naciju i vjeru su i izmislili za manipuliranje ljudima.
Razlika između svake banke i tvog kriptonovcanika je sto su novci bancini dok su u njoj, ako banka propadne zaboravi novce. Plaćaš im svaku transakciju daleko vise, sporiji su Itd.
Pa isto možeš reći za kripto, samo s još većim rizikom. Ako propadne kompanija koja hosta tvoj online wallet, bye-bye. Imaš kripto na svom disku? Nadaj se da neće krepati. Novce na bankama barem garantuje država (do određenog iznosa) u slučaju da banka propadne.

Nacije su možda izmišljena stvar, ali nacionalne ekonomije su veoma realna stvar. A naši životi su u velikoj mjeri određeni time koliko dobro iste funkcioniraju. Jedan od osnovnih alata u baždarenju funkcioniranja istih je monetarna politika. Ista ona politika koju kripto nastoji obesmisliti.
Nema hosta za krypto novčanik. Ako su tvoji coini na ledgeru-tvoji su izgubi laptop, izgubi ledger, nek propadnu mjenjačnice oni su decentralizirani, online. Uz svoju lozinku dok postoji internet-imaš svoje novce.

Ova tvoja propaganda o nacionalnoj politici se pobija samo pogledom oko sebe, svojih susjeda i kako živimo. Krasna im je monetarna politika, zaštitili su nas odlično.
Nemojte me čuvat vise molim vas.
User avatar
Saga Noren
Posts: 21439
Joined: 20/05/2016 16:18

#15241 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saga Noren »

nekome wrote: 04/09/2022 20:50 @Saga Noren

kada ocekujes BTC nazad na 50k?

USD je potkovan od US Marines, Army, Navy i Air Force :P
Do 50 000 možda čak i iduće god, ali 100.000 i vise (idući bull) 2024 ili 2025.
Dino79
Posts: 792
Joined: 05/02/2017 13:41

#15242 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dino79 »

Struja sve skuplja i skuplja a bitcoin sve jeftiniji.

Kako to kad je struja glavni trosak u proizvodnji ili rudarenju bitcoina?
joma64
Posts: 153
Joined: 09/09/2014 16:40

#15243 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by joma64 »

Nije ista cijena struje u svim drzavama...Za rudarenje 1 btc negdje je potrebno 5ooo$,a negdje 20000$ a ima i gdje e porebno vise od 50000$...Tako gdje se ne isplati jednostavno iskljucis masine i cekas kad ti bude isplativo i onda ukljucis...ima i koji kradu struju pa su im racuni 0....
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#15244 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kazo »

Pozdrav svima,

prodajem jednu stranicu na sedo.com i javio mi se kupac iz Ceske koji mi nudi opciju da plati BTC putem bitprocoin.com stranice. Imam otvoren racun na binance.com prosle godine sam se malo igrao s tim. Da li je ova stranica legitimna, mogu li isplatiti novac s nje i kako? Moze li me kako zeznuti? Evo dio njegove poruke:

I would like to draw your attention to the fact that I am ready to make a payment in advance as a gesture of goodwill and trust in your business. In addition, I am ready to increase the purchase amount by 5-10% to fully cover the possible costs of currency conversion. I offer 0,3595 bitcoins (BTC).
Thus, you will be the first to receive the coins, withdraw them to your bank account and then transfer the business to me. Please send the number of your bitcoin wallet from the top menu, internal transfers if you agree. I am ready to make a payment.
joma64
Posts: 153
Joined: 09/09/2014 16:40

#15245 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by joma64 »

Pa neka ti isplati na tvoju binance adresu,kad vidis u svom u novcaniku da je leglo ,onda zavrsis prebacivanje stranice...On ako je voljan njemu ne igra ulogu na koju ce adresu poslati btc...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15246 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Ih, kad sad nekad Pi bubne na berze. A ne treba struja za njega. A vec skoro 40M accounta :D
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#15247 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

E cuj konta da ce se BTC vratiti, a ono propali segwit coin koji ne mozes koristiti. Ne znam kojom logikom gledate u blockchaine bez ikakvog use casea i kontate da vrijede nesto.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4770
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#15248 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Dozer wrote: 05/09/2022 20:36 Ih, kad sad nekad Pi bubne na berze. A ne treba struja za njega. A vec skoro 40M accounta :D
sta mislis, hoce li biti kakve fajde od njega
vec godinu i kusur "rudarim" :D
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15249 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Hoće qrz. :D
User avatar
Dinostula
Posts: 3592
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#15250 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 07/09/2022 11:08
Dozer wrote: 05/09/2022 20:36 Ih, kad sad nekad Pi bubne na berze. A ne treba struja za njega. A vec skoro 40M accounta :D
sta mislis, hoce li biti kakve fajde od njega
vec godinu i kusur "rudarim" :D
Ljudi naplacuju SMS kad zaboravis password valjda je to dovoljno.Rudarim i ja kad se sjetim pokrenem app ali ovo je cista prevara 100%.Na osnovu BTC ljudi skontali foru da dignu pare nama levatima. :lol:
Post Reply