Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

imperator01

#10801 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

Ti si svjestan da ti drzava moze oduzeti i kucu i zemlju i sve, samo ne moze ti uzeti Bitcoin :thumbup:

Bubble je nesto sto ispuse i nikad vise ne raste, i traje jako kratko.

Nije pitanje dali ce BTC otici na milion, nego je pitanje kad?
Tako da moj savjet tebi, a i ostalima je da kupe malo, nek se nadje, zlu ne trebalo.
Ne treba dizati kredite i prodavati kuce, al uloziti 5% ustedjevine te nece ubiti, niti ces ostati gladan ako pukne.
Sierra club

#10802 Re: Bitcoins

Post by Sierra club »

imperator01 wrote: 18/01/2021 16:35 Ti si svjestan da ti drzava moze oduzeti i kucu i zemlju i sve, samo ne moze ti uzeti Bitcoin :thumbup:

Tako da moj savjet tebi, a i ostalima je da kupe malo, nek se nadje, zlu ne trebalo.
Ne treba dizati kredite i prodavati kuce, al uloziti 5% ustedjevine te nece ubiti, niti ces ostati gladan ako pukne.
Država mi može oduzet sve. Kroz pljačku ili kroz poreznu politiku. Mada kad ni beograski režim nam nije oduzeo sve za 75 godina neće ni ova. Prije će mi neko hakovat Bitcoin da neznam ni gdje ni kako nu nesatli. Ili izgubim šifru. ili cijela piramida bitcoin-a samo nestane kako je i došla. neznamo ni ko je to napravio.

Bubble mogu trajat dugo.

Ja vjerujem da možda BTC i hoće na milion. što nebi? Dolar će sad imati inflaciju. Ljudi nemaju gdje da stave novac. Više vjeruju u neki BTC nego da kupe dionice u "emerging markets". I to ti je rezultat. Kad institutional investros navale na BTC, to ode.

Ako znam da će stići do miilion što nebi prodo kuću i kupio? Nebojim se ja da će ovo narast ili neće, ja sa bojim da ja neprodam sve što imam, kupim 10 BTC. neko mi kaže, vidi imaš par miiliona, onda sutra, ja ostanem sa 10 bitcoin-a a neko dijete u španiji ima mojih par miliona.

Jer to kad nestane, to će jako brzo nestat i neko će biti bos a neko hadžija.

I evo kaki se to sve završit. Samo neznamo kada.

512MB

#10803 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Image

:mrgreen:
ja71

#10804 Re: Bitcoins

Post by ja71 »

imperator01 wrote: 18/01/2021 16:35 Ti si svjestan da ti drzava moze oduzeti i kucu i zemlju i sve, samo ne moze ti uzeti Bitcoin :thumbup:

bez obzira da li trgujes zlatom, bitcoinima, svemirskim raketama ili paprikama na pijaci, uvijek vazi jedno te isto pravilo:

kupi jeftino - prodaj skupo

trenutno je BTC na istorijskom vrhu. u stvari bio je prije par dana.
apsurdno ga je sada kupovati!
znaci cekati da padne.
ili se kladiti da ce pasti (znaci kupi CFD).

to je moj savjet.

ovo nije klasicni Bubble koje ce puknuti nego ce se povremeno izduvavati i napumpavati
Sierra club

#10805 Re: Bitcoins

Post by Sierra club »

512MB wrote: 18/01/2021 18:14 Image

:mrgreen:
Artificial speculative medium with no intrinsic value.

17:00 min - jedan od najpametnijih ljudi na svijetu za investiranje i propznavanje vrijednost.

Još kaž da je jedini razlog da imaš ovaj BTC je to da bi ga mogao prodat nekom drugom va veću cijenu. Još je dodao i to da je trgovanje BTC nemoralno.

Još nešto, no nije "trustless blockchain system", i neće "distrupt every market on the planet". "mining" je zabranjeno u kini i banke i firme u kini nesmiju trgovat stim. Oni već imaju paymemnt system, i netreba im to. Ako zatreba napraviće svoju cryptocurreny. Naravno da postoji potreba za "trust". Taj bitcoin founding code i sve transakcije se mogu peuzet ako imaš većinu komputera koij se time bave. Da bi to uradio neki procjenjuju da ti trebaju milijarde dolara, ili desetine milijardi. Ali pošto vrijednost Bitcoina sve raste, možda se nekom isplati da preuzme cijeli sistem, pa promjeni "founding code" ili sebi prepiše transakcije, niko nebi ni primjetio dok nebi bilo prekasno.

Kad su tulipani ispuhali i nisi više mogo kupit kuću za tulipan, ipak so mogao stavit taj tulipan u vaznu i gledat ga par sedmica kao ukras. Kad BTC ispuše, onaj koji ga nije zamienio za dolare ili marke ili eure neće ni to imat.
nekome

#10806 Re: Bitcoins

Post by nekome »

Postojali su web pretrazivaci prije googla, postojali su drustvene mreze prije facebooka, IRC prije Slacka, MSN prije WeChata, WebEx prije Zooma, postojao je i njegov ćaća prije njega pa sto se on ne baci sa zgrade...
Sierra club

#10807 Re: Bitcoins

Post by Sierra club »

nekome wrote: 18/01/2021 20:16 Postojali su web pretrazivaci prije googla, postojali su drustvene mreze prije facebooka, IRC prije Slacka, MSN prije WeChata, WebEx prije Zooma, postojao je i njegov ćaća prije njega pa sto se on ne baci sa zgrade...
Doći će neko ko će popravit sve probleme vezane oko Bitcoin. Neka crypto koji će moć preživjet "51% attack", koja može imat više transakcija u sekundi itd. Ove tehnologije je već stara kolko godina?

gdje stavit pare, u netscape ili google?

Sierra club

#10808 Re: Bitcoins

Post by Sierra club »

I još jedan problem koji vidim je ovo. Kad kupuješ špekulativne investicije, često imaš ovaj "zero sum game", t.j. da bi nešto zaradio neko mora izgubit.

Bitcoin ima visoki trošak da bi sve ove transakcije bile regostrovane. I što ih više ima taj cijeli sistem sve više i više košta. I to jede ukupnu vrijednost BTC-a. Konačni rezultat svega toga nije nula, nego neki minus, zbog svog tog ne-efikasnog sistema.

Znači krajni rezultat je svako u minusu osim onih koji su BTC zamjenili pred najveću cijenu.

Predvidjam da kad BTC padne, kad god to bilo, da će sve nestat za jedan ili dva dana.
Sanjarko

#10809 Re: Bitcoins

Post by Sanjarko »

Ovo hoce sistem puknut. Sve mi se cini da hoce. BC cjenovno narastao i mozda jos malo naraste a onda krahira sistem, depresija ekonomska Zapad odvali a papirni novac se prilicno obezvrijedi.
mirsek

#10810 Re: Bitcoins

Post by mirsek »

Sierra club wrote: 18/01/2021 14:57
nekome wrote: 17/01/2021 11:15 Ni papirni novac nema podlogu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_money
Papirni novac kao USD ima podlogu, a to je obećanje Američke vlade da ćeš sa USD moći da kupiš svu robu nepravljenu u Americi i platit sve dugove sa tom valutom u Americi. Nemože neko sutra reći e neću tvoje dolare, hoću da mi paltiš dug u Bitcoin-u. To je podloga doalara, iza toga stoji vojska, i 8,000 nuklearnih raketa.

Bitcoin to nema. Nemože ga nikad ni imat osim ako neka država to uradi. A prije će neka država uvest svoju osobnu kripto valutu.

Jedina podloga kod BTC-a je to što je masa ljudi odlučila da to nešto vrijedi. I sutra da ti isti ljudi odluče da "zelene gumene papuče" vrijede nešto najveća vauta bi bia zelene gumene papuče. Svjetska industrija bi se okrenula na proizvodnju zelenih gumenih papuča. Došlo bi do granice moguće proizvodlje zelenih gumenih papuča je ih jednostavno nebi imo gdje stavit.

Negdje kažu da će biti potrebno toliko struje da se Bitcoin nastavlja u opticaju da će godišnje trošit struje kao japan. Ako je tako, onda to će biti problem.
:thumbup:
imperator01

#10811 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

Kad bi jedina svhra tog bitcoina bila uvaliti ga nekom za vise para, onda bi Charlie Munger i bio u pravu, i sve bi se vec davno urusilo, bio bi to brz i kratak ciklus kao i bezbroj balona kroz istoriju.

Medjutim to sto se moze koristiti kao value transfer bukvalno nije ni 1% onog za sta ce se sve taj blockchain network koristiti.
Kao sto sam vec rekao, reci da je BTC samo digital money je isto kao kad bi rekao da je internet samo za mail.

A tako su ljudi 90tih vidjeli i shvatali internet, well not all of them.

The rabbit hole goes deep, mnooogo dubulje nego sto neki ovdje mogu i pretpostaviti.
Ne moze se bitcoin shvatiti za dan ili dva.

Zato citajte i edukujte se, a izjave Mungera i slicnih ce biti zapamcene kao i one za internet, za bitciklo, itd.
512MB

#10812 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Apsolutno bih svakome preporučio da kupi Bitcoin po trenutnoj cijeni.

Ali problem je, kripto berze skoro pa i nemaju više Bitcoina, jer je potraga ogromna, dešava se ono o čemu pričamo od 2016. a to je da su konačno institucioni investori odriješili kesu. U povijesti Bitcoina se nije desilo da kripto berze upozoravaju da se malo manje kupuje jer nemaju toliko u stacku, i da će morat kupovinu Bitcoina preko vikenda limitirat :mrgreen:

https://www.theblockcrypto.com/post/912 ... volatility

A kad je tolika potraga onda znamo gdje to vodi:

Image
512MB

#10813 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Sierra club wrote: 18/01/2021 19:19 17:00 min - jedan od najpametnijih ljudi na svijetu za investiranje i propznavanje vrijednost.
Zelen si još u ovome, svi se sjećamo kako je Warren Buffet pljuvao Bitcoin :mrgreen:

Image
Sierra club

#10814 Re: Bitcoins

Post by Sierra club »

Ove je možda glavni kardinalni problem sa tehničke strane. "51% attack". Ako se udruži 51% minera kontrolišu cijeli sistem. Mogu napravit svoju novu realnsot i radit šta hoće. Dijelit novac kako im padne na pamet.

u pravu je da bi to dovelo do totalnog colapsa Bitcoin-a ali jedno veliko ali...

ko bi ikad znao da je došlo do preuzimanja cijelog sistema? Čak bi bilo i leglano. Ko bi te stavio u zatvor?

Kažu da bi bilo teško nekom da dodje sa strane sa tolikom supercomputerom i preuzme 51%. ALi, zar bi bilo toliko teško da se ovi sada ujedine na 51% i tajno preuzmu od ovih 49%. Nebi niko znao, ni ovih 49%, možda se već i desilo.

To ti je tako kad je neka "valuta" u rukama nekih tajanstvenih komputerista. Takva valuta nema budućnost. Doće neka druga verzija ovoga i ispravit ove velike probleme.

Forumerrer

#10815 Re: Bitcoins

Post by Forumerrer »

Dzaba sva obrazlozena sto pisete, nema sanse da Bitcoin opstane.

Ja ovdje vidim:
- ogromno bogacenje malog broja ljudi koji stoje iza bitcoina i sve ovo orkestriraju

- ogroman gubitak najveceg broja ljudi

- ljude koji su pametno investirali i profitirali - vidim da vecina forumasa zeli da bude ovdje.

U ljudskoj prirodi je da uvijek zele vise i vise. Ovo je ko da igrate poker, kuca uvijek na kraju pobijedi (osim ako spadate u 1% onih koji odustanu dok su u dobitku).
bronhy

#10816 Re: Bitcoins

Post by bronhy »

imperator01 wrote: 18/01/2021 21:47
Medjutim to sto se moze koristiti kao value transfer bukvalno nije ni 1% onog za sta ce se sve taj blockchain network koristiti.
Koja ce to jos primjena biti na Bitcoin blockchain-u?
KAMI666

#10817 Re: Bitcoins

Post by KAMI666 »

parappa wrote: 18/01/2021 07:52
KAMI666 wrote: 18/01/2021 00:25
Forumerrer wrote: 17/01/2021 16:54 Sretno ljudi, nadam se da cete sve rasprodat prije nego se ovo srusi.
Nista hvala tebi, sretno i tebi u grupi onih koji to vec 10 godina trube jedno ste isto, a uvijek ih Bitcoin debelo zajebe.
Tebi tvoje, meni moje.
Sto jedan rece gore iz prijasnjeg posta, cijena je samo u ljudskim glavama, nit zlato, nit dolar vrijedi vise od onoga koliko su im zajednica dali vrijednost.
Tako je i Bitcoin svoju vrijednost dostigao.
Evo mi svi budale napumpali ga na 40 hiljada dolara. Nije im bilo malo kad je sa 1 skocio na 1000 pa puko balon, opet ce. A mi eto budale, svi u balonu pa ga hebi.
Kad će više malo veći dip da se dokupi? Volio bih da padne bar na 25k

Šta je sa XRP-om? Zna li se ko će biti novi direktor SEC-a?
Mislim da će se po tom pitanju nešto desiti.
Ocekuje se vec par dana da ode na 25k, ali... Bitcoin je poznat po tome da iznenadi i bude suprotno od onog sta vecina ocekuje

Kad bi znali da je tako, prodao bih btc i cekao, ali niko nema staklenu kuglu budućnosti.

Xrp ne gledati uopste. Centralizivano, muljaza. Uvijek gledaj na btc, i odnos altova prema btc. Svi na kraju utrke izgube protiv njega
KAMI666

#10818 Re: Bitcoins

Post by KAMI666 »

Sierra club wrote: 18/01/2021 22:04 Ove je možda glavni kardinalni problem sa tehničke strane. "51% attack". Ako se udruži 51% minera kontrolišu cijeli sistem. Mogu napravit svoju novu realnsot i radit šta hoće. Dijelit novac kako im padne na pamet.

u pravu je da bi to dovelo do totalnog colapsa Bitcoin-a ali jedno veliko ali...

ko bi ikad znao da je došlo do preuzimanja cijelog sistema? Čak bi bilo i leglano. Ko bi te stavio u zatvor?

Kažu da bi bilo teško nekom da dodje sa strane sa tolikom supercomputerom i preuzme 51%. ALi, zar bi bilo toliko teško da se ovi sada ujedine na 51% i tajno preuzmu od ovih 49%. Nebi niko znao, ni ovih 49%, možda se već i desilo.

To ti je tako kad je neka "valuta" u rukama nekih tajanstvenih komputerista. Takva valuta nema budućnost. Doće neka druga verzija ovoga i ispravit ove velike probleme.
51 attack kako ga zovu, nebi tvoje bitcoine ukrali sa block chaina, kakvo djeljenje novca? Ti izgleda nisi shvatio sta znaci to. Obnovi gradivo, procitaj malo bolje sta je to uopste.

51 attack je moguc ali koliko god lose, to je i dobro. Kada bi se pools udružili i imali vise od 51 ukupnog udjela u miningu, mogli bi da naprave jedan dio stete za btc.
Sta bi to znacilo? Vecina majnera koji ucestvuju u tom poolu napustilo bi ga i presli na stotine drugih, tim bi ovi izgubili 51 posto i niko im se vise na pool nebi zakacio, opala bi im profitabilnost koju sada imaju i pisi propalo je, mogu se ugasiti. Jel ti mislis da su oni budale to da naprave i na hiljade majnera ce to dopustiti koji se nalaze u tom poolu? . Sami bi sebe upropastili. Mreza bi opet sama od sebe opet bila decentralizovana i sigurna.

Sto je veca mreza btc, taj attack je i teze napraviti, jer sve vise majnera ucestvuju a pool nema na njih utjecaj. Ti kao majner se za 5 min prebacis na drugi pool ako je potrebno.
imperator01

#10819 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

bronhy wrote: 18/01/2021 22:29

Sve za sto je potreban trust a za koji danas koristimo nekog middlemana.
Od banaka, birokratije do nekih monopola, sve ce to da bude dio proslosti.

Npr. Vlasnistvo auta, kuce i sl. nece nam trebati notar i bespotrebna birokratija, kad to prebacimo na trust network aka blockchain.

Digital identity, ne mozemo u digitalno doba i digitalnu revoluciju a da nam identitet kradu kao do sada.
I to ce biti na block chainu.

Twitter na Lightning Networku, na kom nece neko moci da hackuje nalog kao sto je to bio slucaj nedavno.
Niti ce moci da banuju Trumpa :thumbup:
Twitter on LN je trenutno u nekoj pre alpha fazi.

Itd.itd.

Primjena je bezbroj i sve ce to biti na nekom od bitcoin side chains kao sto je Lightning Network, ili na nekom od altcoina koji se ce uvezati sa main trust chain tj. Bitcoin.

To je neizbjezan korak u razvoju covjecanstva, razvijamo se i napredujemo.
Moramo postati efikasniji brzi i ekonomicniji, (energy efficiency) a to znaci da izbacimo middlemana koji je postao nepotreban i dozvoliti slobodnom trzistu da se razvija.

Neko je spominjao Pracu.
Primjera radi u Praci prije rata nije bilo ni fiksnog telefona a kamoli price o internetu, dok danas 30god kasnije svaka baba u selu ima pametni telefon i Fb profil :mrgreen:
Tako ce i ovi koji govore da ovo sve ide na zero, sutra da koriste blockchain a nece biti ni svjesni svoje nesvjesti.

Exiting times to be alive.
bronhy

#10820 Re: Bitcoins

Post by bronhy »

imperator01 wrote: 19/01/2021 09:00
bronhy wrote: 18/01/2021 22:29

Sve za sto je potreban trust a za koji danas koristimo nekog middlemana.
Od banaka, birokratije do nekih monopola, sve ce to da bude dio proslosti.

Npr. Vlasnistvo auta, kuce i sl. nece nam trebati notar i bespotrebna birokratija, kad to prebacimo na trust network aka blockchain.

Digital identity, ne mozemo u digitalno doba i digitalnu revoluciju a da nam identitet kradu kao do sada.
I to ce biti na block chainu.

Twitter na Lightning Networku, na kom nece neko moci da hackuje nalog kao sto je to bio slucaj nedavno.
Niti ce moci da banuju Trumpa :thumbup:
Twitter on LN je trenutno u nekoj pre alpha fazi.

Itd.itd.

Primjena je bezbroj i sve ce to biti na nekom od bitcoin side chains kao sto je Lightning Network, ili na nekom od altcoina koji se ce uvezati sa main trust chain tj. Bitcoin.

To je neizbjezan korak u razvoju covjecanstva, razvijamo se i napredujemo.
Moramo postati efikasniji brzi i ekonomicniji, (energy efficiency) a to znaci da izbacimo middlemana koji je postao nepotreban i dozvoliti slobodnom trzistu da se razvija.

Neko je spominjao Pracu.
Primjera radi u Praci prije rata nije bilo ni fiksnog telefona a kamoli price o internetu, dok danas 30god kasnije svaka baba u selu ima pametni telefon i Fb profil :mrgreen:
Tako ce i ovi koji govore da ovo sve ide na zero, sutra da koriste blockchain a nece biti ni svjesni svoje nesvjesti.

Exiting times to be alive.
Da, slazem se sa svime samo smatram da nista od navedenog nece biti glavna primjena Bitcoin blockchaina. Ja smatram da je bitcoin trenutno "store of value" i da ce takav uvijek biti. Vec sada postoje bolja blockchain rjesenja od bitcoin-a koja rjesavaju navedene probleme, i “trustless” finansijska rjesenja, drustvene mreze na blockchain-u itd.

A da je primjena blockchaina ogromna i da toga ljudi jos uvijek nisu ni svjesni, to svakako. Bit ce vrlo interesantno gledati inovacije na tom polju :thumbup:
victom

#10821 Re: Bitcoins

Post by victom »

šta ima kod vas ?
Last edited by victom on 01/03/2021 03:40, edited 3 times in total.
imperator01

#10822 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

Main chain je "store of value" al to je sirok pojam.
Nije value samo novac i zlato, value i identidet i sl.

Neces valjda svoj identitet staviti na tron network :D
Kao sto neces vise od 5km drzati na istom, jer nije dovoljno siguran.

Svi ti altovi su samo testovi na kojima se usput zaradjue.
Na nekima se samo zaradjuje, jer su obicni money grab na zalost.

Oni koji donesu neku kvalitetnu inovaciju ili rijesenje ce biti portovani na bitcoin.
To je ta ljepota open sourcea :D

Sto nas opet dovodi do price zasto je bitcoin THE ONE.
Zasto je standard i kao je postao standard.
Zasto su nam ceste siroke koliko jesu i ko je uveo taj standard, google it, the answer will blow your mind.
imperator01

#10823 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

victom wrote: 19/01/2021 09:25 šta ima kod vas ?
Nista moj Victome, pije se jutarnja, kupuje se high i prodaje higher, bull market je.
Ti?
Dozer

#10824 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

@512MB Otkrio sam sta se desava i zasto neki "shit altovi" iznenada skoce u nebo, pa padnu nazad u roku 24h :D

Otkrijem ti na PP za 10% :D
victom

#10825 Re: Bitcoins

Post by victom »

Dozer wrote: 19/01/2021 10:14 @512MB Otkrio sam sta se desava i zasto neki "shit altovi" iznenada skoce u nebo, pa padnu nazad u roku 24h :D

Otkrijem ti na PP za 10% :D
:lol:
daj linkove za donacije
Last edited by victom on 01/03/2021 03:40, edited 3 times in total.
Post Reply