Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3951 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 02/08/2021 16:26Udes nije bio na Ivanu, već Bradini, 4-5 kilometara južno.
:thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3952 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

oldtajmer wrote: 02/08/2021 16:05
jednonogi_Jack wrote: 02/08/2021 16:03 Ne zna čovjek bi li se smijao ili plakao.



https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/21 ... araka.html
https://ba.n1info.com/biznis/autoceste- ... tocestama/

nije ovo sekunde za smijeha
Kako kome. Ja se od jutros smijem, jer sam svo vrijeme govorio da je Hranjen čisto politički projekt i primjer kako se stvari ne trebaju, ne smiju, i ne mogu raditi. Ja sam laik koji nema veze s građevinom, ali od samog početka mi je smrdilo na belaj što sam i govorio.

Neki na forumu su mislili da tako treba, da se tako smije, i da će tako moći... Eto sad vidimo da ne može. :D Osim ako neko nema još sto miliona za bacanje, da prebacimo Euroasfaltu, pa da ih skrše i za godinu traže još sto miliona.
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3953 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by drug_profi »

Ja sam odmah rekao da od tog nece biti nista i da cemo postati najveci evropski proizvodjac sampinjona.

A pod hitno dopuniti optuznicu protiv Fadila i podici protiv jos nekih.

Traziti namirenje stete iz ilicne movine.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3954 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by MorningStar »

Alfons Kauders wrote: 02/08/2021 16:35
oldtajmer wrote: 02/08/2021 16:05

https://ba.n1info.com/biznis/autoceste- ... tocestama/

nije ovo sekunde za smijeha
Kako kome. Ja se od jutros smijem, jer sam svo vrijeme govorio da je Hranjen čisto politički projekt i primjer kako se stvari ne trebaju, ne smiju, i ne mogu raditi. Ja sam laik koji nema veze s građevinom, ali od samog početka mi je smrdilo na belaj što sam i govorio.

Neki na forumu su mislili da tako treba, da se tako smije, i da će tako moći... Eto sad vidimo da ne može. :D Osim ako neko nema još sto miliona za bacanje, da prebacimo Euroasfaltu, pa da ih skrše i za godinu traže još sto miliona.
Jes al kod nas je teren komplikovan i to, zato mora vise uposlenih - samo pitaj struku :D a sace do gorazda sta hocete , trecina gotova jos dvije trecine i to je to :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3955 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by General War »

MorningStar wrote: 02/08/2021 16:58
Alfons Kauders wrote: 02/08/2021 16:35

Kako kome. Ja se od jutros smijem, jer sam svo vrijeme govorio da je Hranjen čisto politički projekt i primjer kako se stvari ne trebaju, ne smiju, i ne mogu raditi. Ja sam laik koji nema veze s građevinom, ali od samog početka mi je smrdilo na belaj što sam i govorio.

Neki na forumu su mislili da tako treba, da se tako smije, i da će tako moći... Eto sad vidimo da ne može. :D Osim ako neko nema još sto miliona za bacanje, da prebacimo Euroasfaltu, pa da ih skrše i za godinu traže još sto miliona.
Jes al kod nas je teren komplikovan i to, zato mora vise uposlenih - samo pitaj struku :D a sace do gorazda sta hocete , trecina gotova jos dvije trecine i to je to :mrgreen:
:lol:
Ja ba sve tungsten i granit :mrgreen:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3956 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by MorningStar »

Manite se ba tunela , nego sta je dodik rek'o hoce se oCjepit , jel gazija Zahiragic spreman pod vrsnom komandom bakira da neda :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3957 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by seoBIH »

Ugovor o izgradnji tunela Hranjen potpisan je 22. septembra 2018. godine. Kompletan projekt, u ime "Autocesta", osmislio je Jasmin Bućo. On je kasnije napustio ovo javno preduzeće i postao odgovorna osoba u "Euroasfaltu", firmi kojoj je dodijeljen posao gradnje ovog tunela. Prema dokumentima koji su u posjedu "Istrage", Bućo je odredio da se ovaj projekt realizira po modelu “projektuj i gradi”. Vrijednost projekta je bila 70 miliona maraka bez PDV-a, a rok za završetak poslova bio je 36 mjeseci, odnosno tri godine.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#3958 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by jednonogi_Jack »

Alfons Kauders wrote: 02/08/2021 16:35 Osim ako neko nema još sto miliona za bacanje, da prebacimo Euroasfaltu, pa da ih skrše i za godinu traže još sto miliona.
Ima za aerodrom Bihać. Taman stotinjak miliona da se baci na betoniranje livade.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3959 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by BarbaDue »

mk ultra wrote: 12/07/2021 09:32 :arrow:
BarbaDue wrote: 11/07/2021 21:59 Nemam razloga da mu vjerujem ili ne, niti bilo kome drugom...

...previše će love biti utrošeno u tunel da bi se neko poslije pravio lood.
Pa fadilu se mora vjerovati pogotovo kad kazu da nece zayebat Gorazde :mrgreen:

A vjeruj mi, da ce ovo stati do izbora pa ce se tad nekad ubaciti jos 50mil za dodatnih kilometar... ako bude probijen do 2030 extra :zoka:
Nemoj mi ništa govoriti, znam... :evil:

Koja sam ja naivčina! :facepalm:
mef11
Posts: 93
Joined: 11/04/2012 15:10

#3960 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mef11 »

Poništen tender za dionicu PC Vitez- Nević polje:
https://www.jpautoceste.ba/wp-content/u ... olje-2.pdf
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#3961 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by invincible1921 »

Kralo se od poceetka rata i humanitarne pa do dana danasnjeg ...ali sta je para oprano i nestalo na autoputevima ja mislim da se to ne moze mjerit ni sa cim...
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#3962 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by DebelinJoe »

Idioti tunel kopaju jednim bagerom i lopatama, kao da je vrijeme Alije Sirotanovića.

Image

Radnici žicom vežu najobičniju armaturu, betonska oplata skrpljena, tanka 10 cm, nije ni čudo jer otpada.

Pa je li ovo moguće?

Umjesto da


Image

Image


Image

I da prije svega pročitaju ovu lijepu knjigu

Image
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#3963 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote: 02/08/2021 13:22
last mohicans wrote: 02/08/2021 13:14 Nemoj to raditi,pogotovo po makadamu,radije prozore i polahko. Tako arapi i dijaspora krenu uz Prokosko pod klimom,ima 16 km do gore,uzasnog makadama,samo ih sreces sa strane puta.
Nisam znao, sto to klima smeta?
Hrdjavu qrcu i dlake smetaju, sta treba prasinu gutati s otvorenim prozorima.
Kod ispravnog auta nema problema, ako termostat otvara, ako je termodavac ispravan i ventilator se pali.
Naravno neces ga guliti u crveno prvom.
Ja sam se neki dan vracao s mora, 38 stepeni, sat vremena stani kreni kroz Budvu, tako isto kroz Kotor, pa uzrdo iz Risna, pa sat vremena u leru na granici, klima radi, nikakvih problema.
To je ta "azijska nakaza". :thumbup:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3964 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by MorningStar »

Aha al nemaju ove nagodne firme boring masine tako da morat ce lopatom :D zasto da ne ? Vidimo da su ugovori "eto uradite pa kad stignete i ono eto odokativno kako mislite da treba a i cijenu ono vi mozete bacite na papir"
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#3965 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by DebelinJoe »

Gradnja tunela u svijetu

Image

Image

Image

Gradnja tunela u Bosni: Nađeš tri nezaposlena jadnika, daš im lopate u ruke i dnevnicu od 25 KM. Ti sebi uzmeš 100 miliona. Tunel će se već nekako završiti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3966 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by drug_profi »

Mislim da boring masine idu za meksu stijenu. Za granit i dolomite ne znam.
Spuzva_bob
Posts: 22
Joined: 22/07/2018 19:15

#3967 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Spuzva_bob »

DebelinJoe wrote: 02/08/2021 19:55 Idioti tunel kopaju jednim bagerom i lopatama, kao da je vrijeme Alije Sirotanovića.

Image

Radnici žicom vežu najobičniju armaturu, betonska oplata skrpljena, tanka 10 cm, nije ni čudo jer otpada.

Pa je li ovo moguće?

Na osnovu čega si zaključio da se tunel kopa jednim bagerom ? A kako se veže armatura? O kojoj oplati govoriš ?

Priča o TBM je davno prežvakana i sto puta je napisano da se u ovako promjenljivim geološkim uslovima ne može kopati tunel sa ovom metodom, a da ne pričamo o troškovima i rizicima primjene ove metode. Klasična metoda NATM se već primjenjuje godinama i pokazala se kao najefikasnija za dužine tunela koje se izvode na balkanu i geološke uslove koji ovdje preovladavaju.

Osim toga tuneli su sprecifične građevine gdje geološki uslovi diktiraju u velikoj mjeri dinamiku gradnje bez obzira na količinu radne snage i količinu mehanizacije. Danas se tuneli grade na isti način kao prije 50 godina sa istim mašinama i istom tehnologijom.

Najveći problem domaćih firmi nije broj mašina već odsustvo kvalitetne i obrazovane radne snage i to će se vrlo teško promijeniti u bližoj budućnosti.

Da ne ispadne da branim lokalne izvođače Ima puno prostora za kritiku dosadašnjih aktivnosti, pogotovo "igrica" na tunelu Hranjen ali ova tvoja priča baš nema uporište.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3968 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by MorningStar »

drug_profi wrote: 02/08/2021 20:27 Mislim da boring masine idu za meksu stijenu. Za granit i dolomite ne znam.
Kako alpe buse :D , doduse kod nas je tezak teren :D
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#3969 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by tec »

DebelinJoe wrote: 02/08/2021 20:06 Gradnja tunela u svijetu

Image

Image

Image

Gradnja tunela u Bosni: Nađeš tri nezaposlena jadnika, daš im lopate u ruke i dnevnicu od 25 KM. Ti sebi uzmeš 100 miliona. Tunel će se već nekako završiti.
Ako si toliko pametan onda nam objasni zašto 98% tunela na autoputevima i putevima u svijetu kopa na isti način kao u BiH a ne sa TBM-om ? Obožavam kako svakih par mjeseci neki padobranac dođe na ovaj forum i ponovi iste idiotske teze. Ova tema je toliko puta prežvakana na ovom forumu da postaju sumljivi ovi padobranci.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#3970 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Haris.ba »

mef11 wrote: 02/08/2021 19:22 Poništen tender za dionicu PC Vitez- Nević polje:
https://www.jpautoceste.ba/wp-content/u ... olje-2.pdf
Koliko je ovo kilometara za 75 miliona? To je dionica od poslovne zone do Nevic polja? Jer poslovnu zonu rade ceste FBiH sa 35 miliona.

Ukupna duzina je 25 km. Dio u poslovnoj zoni je nesta manje od 5 km.
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#3971 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by DebelinJoe »

Spuzva_bob wrote: 02/08/2021 20:28
DebelinJoe wrote: 02/08/2021 19:55 Idioti tunel kopaju jednim bagerom i lopatama, kao da je vrijeme Alije Sirotanovića.

Image

Radnici žicom vežu najobičniju armaturu, betonska oplata skrpljena, tanka 10 cm, nije ni čudo jer otpada.

Pa je li ovo moguće?

Na osnovu čega si zaključio da se tunel kopa jednim bagerom ? A kako se veže armatura? O kojoj oplati govoriš ?

Priča o TBM je davno prežvakana i sto puta je napisano da se u ovako promjenljivim geološkim uslovima ne može kopati tunel sa ovom metodom, a da ne pričamo o troškovima i rizicima primjene ove metode. Klasična metoda NATM se već primjenjuje godinama i pokazala se kao najefikasnija za dužine tunela koje se izvode na balkanu i geološke uslove koji ovdje preovladavaju.

Osim toga tuneli su sprecifične građevine gdje geološki uslovi diktiraju u velikoj mjeri dinamiku gradnje bez obzira na količinu radne snage i količinu mehanizacije. Danas se tuneli grade na isti način kao prije 50 godina sa istim mašinama i istom tehnologijom.

Image

Najveći problem domaćih firmi nije broj mašina već odsustvo kvalitetne i obrazovane radne snage i to će se vrlo teško promijeniti u bližoj budućnosti.

Da ne ispadne da branim lokalne izvođače Ima puno prostora za kritiku dosadašnjih aktivnosti, pogotovo "igrica" na tunelu Hranjen ali ova tvoja priča baš nema uporište.
Veća glupost na ovom forumu nije izvaljena.
Spuzva_bob
Posts: 22
Joined: 22/07/2018 19:15

#3972 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Spuzva_bob »

Veća glupost na ovom forumu nije izvaljena.
[/quote]

Molim te daj mi argument šta je tačno glupost u napisanom ?
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#3973 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by DebelinJoe »

Spuzva_bob wrote: 02/08/2021 20:56 Veća glupost na ovom forumu nije izvaljena.
Molim te daj mi argument šta je tačno glupost u napisanom ?
[/quote]

Da li je ovo postojalo 1971.? Nije. Zato je glupost ono što pričaš.

Image

A ovaj gadget konstruisao je moj drug koji živi u Norveškoj. Radi za firmu koja pravi i prodaje mašine za probijanje tunela. Inžinjer mašinstva.
costacurta
Posts: 3503
Joined: 05/05/2005 08:25

#3974 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by costacurta »

tec wrote: 02/08/2021 20:35
DebelinJoe wrote: 02/08/2021 20:06 Gradnja tunela u svijetu

Image

Image

Image

Gradnja tunela u Bosni: Nađeš tri nezaposlena jadnika, daš im lopate u ruke i dnevnicu od 25 KM. Ti sebi uzmeš 100 miliona. Tunel će se već nekako završiti.
Ako si toliko pametan onda nam objasni zašto 98% tunela na autoputevima i putevima u svijetu kopa na isti način kao u BiH a ne sa TBM-om ? Obožavam kako svakih par mjeseci neki padobranac dođe na ovaj forum i ponovi iste idiotske teze. Ova tema je toliko puta prežvakana na ovom forumu da postaju sumljivi ovi padobranci.
Đe si diletacija ekspertu.
Sreća imamo tebe na forumu koji nam ukazuješ na naš idiotizam. Mi zaslijepljeni mržnjom ni ne vidimo te kvalitetne novootvorene dionice kojih je svakim danom sve više, evo sad najnovija akvizicija su vrhunske izvedbe tunela koji se buše a ne vode nigdje, baš smo idioti kad ne kontamo da je realna cijena do sad potrošenih 4 milijarde KM za 100 km autoputa......... bla bla bla

I
Drugclanbiblioteke
Posts: 121
Joined: 06/10/2020 17:51

#3975 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Drugclanbiblioteke »

Zna se kako Euroasfalt dobija tendere, dionice i lotove, s kim im direktor jede janjetinu i kome zida "vikendice".

Korumpirana policija, tužilaštvo, sudija, sekretarica suda, čistačica na sudu, inspektorat kantonalni, federalni.

Tunel će biti završen ako VFBiH iskešira još 80 miliona.
Ako su mogli kupiti kalorifere iz Kine za 10 miliona, pa niko nije kriv, vala ni ovdje neće niko biti kriv. :bih:
Post Reply