Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#1 Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Roccohljup »

Muštuluk......u najnovijim SN objavljeno da je TO smanjen na 1% a regres moze biti najviše 50% prosječne neto plate u FBIH. O smanjenju stopa na doprinose ni habera. Fadil is riding again.....
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#3 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Roccohljup »

pepeljara wrote:STa znaci to za nas 'radnike ? :D

jel ovo ?
http://www.feb.ba/objavljen-pravilnik-o ... a-dohodak/
aha. pa znaci da ti poslodavac sad moze smanjiti TO sa dosadašnjih 2% koliko je bilo neoporezivo na 1% prosječne plate u FbIh, ili ti sa oko 16 KM na 8 KM. Takođe, prije je regres bio 70% prosječne plate (tvoje), sad će biti 50% prosječne plate u FBIH (ili ti oko 420 KM).
User avatar
svilenjak
Posts: 64
Joined: 21/01/2016 09:18

#4 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by svilenjak »

Tja, u SBK je topli obrok već nekih 6-7 godina na tom nivou( 1%) a isto toliko dugo regres je misaona imenica pošto se ne isplaćuje. Govorim o budžetskim platama

Sent from my T03 using Tapatalk
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#5 Re: RE: Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by blues.a »

svilenjak wrote:Tja, u SBK je topli obrok već nekih 6-7 godina na tom nivou( 1%) a isto toliko dugo regres je misaona imenica pošto se ne isplaćuje. Govorim o budžetskim platama

Sent from my T03 using Tapatalk
Budžetska organizacija je nešto drugo, cijela BiH je na tom nivou.

Govori se o maksimalno neoporezivom iznosu koji je izmijenjen. Ovo sve je nastalo kao posljedica potpisanog Opšteg kolektivnog ugovora i usklađivanjem s njim. Navodno bi trebalo da uslijedi i smanjenje poreza i doprinosa kako bi i radnici iz ovoga imali bilo kakvu korist. Po meni je greška sindikata što je pristao da se postepeno koriguju prava radnika. Ovako će dosta radnika ostati bez 150-170 mjesečnog iznosa toplog obroka (kome je bio maksimalni) bez da će im isto biti nadoknađeno kroz plate.

Izvinjavam se jednom članu foruma, mislim da je Ricken u pitanju, jer se na nekoj temi govorilo o toplom obroku i ja sam osporavao da će kolektivni ugovor uzrokovati smanjenje toplog obroka.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#6 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by bosanka hercegovic »

U novom pravilniku pise da stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u sl. novinama, a da se pocinje primjenjivati od 15.07.2016.godine. Da li se naknada za topli obrok od 01.- 15.07.2016.godine moze isplatiti neoporezivo po 16,00 KM po radnom do 15.07.2016.godine?
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#7 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by blues.a »

Može se isplatiti još sutra (14.7.) neoporezivo, a poslije toga se opet može isplatiti, ali na iznos preko cca 8,50KM je potrebno obračunati poreze i doprinose.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#8 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by heat »

U Službenom listu FBiH broj 52 koji je objavljen u srijedu 6. 7. 2016. objavljen je i Pravilnik o izmjeni pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak kojim je smanjen neoporezivi procenat za topli obrok na jedan posto prosječne plate u FBiH, a povećana su i druga poreska opterećnja.


Naime, do sada je topli obrok bio neoporeziv ako je bio do dva posto prosječne plate na području FBiH. Konkretno, ako je topli obrok bio manji od 17 KM bio je neoporeziv, dok prema novom pravilniku svaki isplaćeni topli obrok iznad 8,5 KM po radnom danu podliježe oporezivanju.

Također, regulisane su i naknade za službena putovanja. Tako je definsano da se naknade za službena putovanja isplaćuju svim zaposlenicima i u privatnom sektoru u skladu sa Uredbom o naknadama troškova za službena putovanja budžetskih korisnika.

Ako se troškovi službenog putovanja isplate uposleniku u iznosima većim od propisanih smatrat će se oporezivim prihodom primatelja naknade po osnovu nesamostalne djelatnosti.

Ako se naknada za službena putovanja isplaćuje osobi koja nije stalno zaposlena kod pravnog lica bit će oporezovana bez obzira na iznos.

Novom uredbom promijenjen je i dio koji se odnosi na korištenje privatnog automobila za obavljanje posla.

Kod korištenja vozila prihod se utvrđuje prema obimu stvarnog korištenja vozila u
privatne svrhe prema evidenciji o pređenoj kilometraži na način da se pređena
kilometraža množi sa 15 posto (ranije je bilo 20 posto) prosječne cijene naftnih derivata po pređenom kilometru.

Što se tiče regresa i on će biti značajnije opterećen.

Ranije je neoporezovan bio regres u iznosu od 70 posto od plate zaposlenika u posljednja tri mjeseca. Tako je bilo moguće da neko ko ima mjesečnu platu 5.000 KM na ime regresa dobije 3.500 KM koje se ne bi oporezivale. Prema novim odredbama regres neće biti oporezovan samo ako je manji od 50 posto prosječne plate u FBiH u posljednja tri mjeseca. S obzirom na to da je prosječna plata u FBiH u posljednja tri mjeseca oko 830 KM, samo regres manji od blizu 400 KM neće biti oporezovan.

Istovremeno, mijenja se i sistem oporezivanja kada se radi o naknadama za smještaj i odvojeni život prvih ljudi u Vladi FBiH, kao i drugih rukovodećih državnih službenika.

Ranije nije oporezivana naknada za smještaj i odvojeni život premijeru, zamjenicima premijera i ministrima, a prema novom pravilniku ove naknade neće biti oporezovane ni njihovim savjetnicima.

Također, naknada za smještaj i odvojeni život ranije nije bila oporezovana samo rukovodećim državnim službenicima, a sada će pravo “oprosta poreza” imati i državni namještenici.

Podsjećamo, Vlada FBiH je ranije najavljivala oporezivanje toplog obroka i regresa te drugih naknada koje nemaju karakter plate. Međutim, iz Vlade FBiH su ranije tvrdili da to neće biti novo opterećenje na poslodavce jer će doći do umanjenja drugih poreskih opterećenja na platu.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Donnie Smith »

Kako sam ja skužila, za juli pola TO ide neoporezivo, pola oporezivo, cijeli avgust i do daljnjeg, oporezovano. Majku im :D
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#10 Re: RE: Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by blues.a »

Donnie Smith wrote:Kako sam ja skužila, za juli pola TO ide neoporezivo, pola oporezivo, cijeli avgust i do daljnjeg, oporezovano. Majku im :D
Ukoliko je TO isplaćen do 14.7., neoporezivo je do 2% (cca 16,50KM) prosječne plate u FBiH (nebitno da li se radi o TO iz jula, juna ili o zaostalom TO iz ranijeg perioda). Od 15.7., pa do daljnjeg neoporezivi iznos TO je 1% prosječne plate u FBiH (cca 8,50KM). Naglašavam da u slučaju isplate TO iz npr.januara ove godine nakon 15.7., neoporezivo je 1% prosječne plate. Do poslodavaca je kako će ovo regulisati, da li će nastaviti isplatu u ranijem iznosu pa na razliku preko neoporezivog obračunati poreze i doprinose ili će smanjiti TO na ovaj neoporezivi. Ukoliko će isplaćivati preko minimalno neoporezivog, onda je bolje da to prikaže kao platu, jer to uvećava osnovicu za izračun penzije, dok bi u slučaju da to prikaže kao TO bilo prikazano kao korist zaposlenika.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#11 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by supercali »

Kad smisle umjesto toplog od 15 naknadu za gladovanje 7 maraka I topli 8
A regrea se moze isplatiti samo jednom godisnje?
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#12 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by staradis »

I niko ništa

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#13 Re: RE: Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by pepeljara »

staradis wrote:I niko ništa

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Sad se raja masovno brine za bracu turke [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#14 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by starii »

eno na pijaci ciglane porezna pozatvarala sve one radnjice sto su prodavale majice, trenerke, ves, carape...udri muski po napacenom narodu :wink:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by VladaFBiH »

starii wrote:eno na pijaci ciglane porezna pozatvarala sve one radnjice sto su prodavale majice, trenerke, ves, carape...udri muski po napacenom narodu :wink:
hmmm pričamo o radnjama gdje se uglavnom radi o prošvercovanim kopijama na koje nija plaćena carina i PDV a rade neprijavljeni radnici za 200-300KM ili?
Last edited by VladaFBiH on 18/07/2016 14:27, edited 3 times in total.
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#16 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by pepeljara »

starii wrote:eno na pijaci ciglane porezna pozatvarala sve one radnjice sto su prodavale majice, trenerke, ves, carape...udri muski po napacenom narodu :wink:
a veliki igraci cvjetaju :D
niko ih ne smije pogledat, a kamoli prici radnji :bih:
Bond0001
Posts: 11
Joined: 04/11/2014 10:41

#17 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Bond0001 »

Zna li neko jel odgođeno oporezivanje toplog obroka i drugih naknada do daljega ili ne? Ako jest znači li to da se TO može isplaćivati max 16 KM do daljnega? Ako može neko pojasnit. Hvala unaprijed
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#18 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Donnie Smith »

Bond0001 wrote:Zna li neko jel odgođeno oporezivanje toplog obroka i drugih naknada do daljega ili ne? Ako jest znači li to da se TO može isplaćivati max 16 KM do daljnega? Ako može neko pojasnit. Hvala unaprijed
To još niko ne zna, kako ko. Šta je starije, Zakon ili kolektivni ugovor :-D
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#19 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Satori »

Bond0001 wrote:Zna li neko jel odgođeno oporezivanje toplog obroka i drugih naknada do daljega ili ne? Ako jest znači li to da se TO može isplaćivati max 16 KM do daljnega? Ako može neko pojasnit. Hvala unaprijed
Koliko ja znam, od 15.07. se na TO veći od 8,50 KM obračunava 10% poreza na dohodak i razlika u doprinosima (obračun kao za platu). Ne bih rekla da je to odgođeno.
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#20 Re: RE: Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by blues.a »

Satori wrote:
Bond0001 wrote:Zna li neko jel odgođeno oporezivanje toplog obroka i drugih naknada do daljega ili ne? Ako jest znači li to da se TO može isplaćivati max 16 KM do daljnega? Ako može neko pojasnit. Hvala unaprijed
Koliko ja znam, od 15.07. se na TO veći od 8,50 KM obračunava 10% poreza na dohodak i razlika u doprinosima (obračun kao za platu). Ne bih rekla da je to odgođeno.
Nije odgođeno dok god se ne povuče ili ne izmijeni odluka o izmjeni pravilnika o primjeni poreza na dohodak.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#21 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by laly »

Imam pitanje za racunovodju pa ako ima neki da mi odgovori :stidljiv:

Kod nas u firmi topli obrok iznosi oko16 KM. Plata ce se isplatiti 29 u mjesecu.

Posto ova promjena vrijedi od 15.07. kako cu obracunati TO?

Pravnica mi kaze da obracunam parcijalno od ( 01.07.do 15.07 16 KM neoporezivo), a od 15.07.do 31.07.2016. da obracunam topli obrok po 8,38.

Meni to ne zvuci logicno jer ako izmjena vrijedi od 15.07. a mi cemo isplatu izvrsiti 29.07. za tekuci mjesec onda mislim da cijeli iznos toplog obroka treba da bude po 8,38.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#22 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Satori »

laly wrote:Imam pitanje za racunovodju pa ako ima neki da mi odgovori :stidljiv:

Kod nas u firmi topli obrok iznosi oko16 KM. Plata ce se isplatiti 29 u mjesecu.

Posto ova promjena vrijedi od 15.07. kako cu obracunati TO?

Pravnica mi kaze da obracunam parcijalno od ( 01.07.do 15.07 16 KM neoporezivo), a od 15.07.do 31.07.2016. da obracunam topli obrok po 8,38.

Meni to ne zvuci logicno jer ako izmjena vrijedi od 15.07. a mi cemo isplatu izvrsiti 29.07. za tekuci mjesec onda mislim da cijeli iznos toplog obroka treba da bude po 8,38.
Jeste li donijeli neku internu odluku/akt o visini toplog obroka (ne znam u kom tipu firme/organizacije radiš)?
Ti možeš isplaćivati za cijeli mjesec po 8,38 ako želiš, ali do 15.07. imaš pravo da isplatiš TO u visini 16 KM bez da platiš porez na taj iznos. Ja bih poslušala pravnicu (i tražila njeno obrazloženje napismeno).
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#23 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by wewa »

zar nije odgodjena primjena odredbe o neoporezivosti TO do 1% prosjecne place?
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#24 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Ricken »

laly wrote:Imam pitanje za racunovodju pa ako ima neki da mi odgovori :stidljiv:

Kod nas u firmi topli obrok iznosi oko16 KM. Plata ce se isplatiti 29 u mjesecu.

Posto ova promjena vrijedi od 15.07. kako cu obracunati TO?

Pravnica mi kaze da obracunam parcijalno od ( 01.07.do 15.07 16 KM neoporezivo), a od 15.07.do 31.07.2016. da obracunam topli obrok po 8,38.

Meni to ne zvuci logicno jer ako izmjena vrijedi od 15.07. a mi cemo isplatu izvrsiti 29.07. za tekuci mjesec onda mislim da cijeli iznos toplog obroka treba da bude po 8,38.
Porez na dohodak je princip blagajne, što znači iznos koji primiš na ruke na 29.07. se oporezuje prema zakonu koji je važeći na 29.7. tj prema porezno dopustivim iznosima koji vrijedne na taj dan. Mogao si recimo dio toplog obroka isplatiti 14.7. i tada bi se primjenjivao stari pravilnik, na tu isplatu do 14.7.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#25 Re: Izmjene pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak

Post by Ricken »

wewa wrote:zar nije odgodjena primjena odredbe o neoporezivosti TO do 1% prosjecne place?

Izmjene pravilnika nisu povučene.
Post Reply