Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#1 Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

Iznenađen sam od kako se priča o volontiranju,a posebno što je sve šutke prošlo i kroz novi Zakon o radu.
Kaka je moguće da nitko nije tome "fenomenu" posvetio malo pažnje.
Nezaposleni,njihovi roditelji,studenti i naravno SINDIKAT!
Nemoralno je i nije ljudski uzeti nekoga da volontira za topli obrok,dok istovremeno postoji mogučnost i pojedinci je obilato koristi,da uglavnom javne firme uzimaju pripravnike (ista svrha i smisao,s tim što ide staž,plata 70% i td).
Pokušao sam jednom poslaniku iz SBB dati amandman s obrazloženjem,da iznese bar javno,pa da se vidi ko ga ne bi razmatrao ili podržao,kraj predpostavljate (nismo mi na vlasti i bla,bla.bla.. isto sa Komšičevim DF).
Kako bi bilo da se bar na ovom detalju malo poradi,obzirom da se "uozbiljilo s Zakonom o Radu,jer je "patka" da volonteri mogu išta s ovim stažom,nego ih samo zamajavaju.
Ako ne može drugačije neka se ukine pripravnički,pa da svi budemo na istom,jer ovi povlašteni (što rade pripravnički,već u staru se namjenski pripremaju za neku poziciju,a ostali samo neka se broji).
Ja sam živo zainteresovan za ovaj novi Zakon o radu i njegovu primjenu,a ovo će biti kamen spoticanja i ubuduće,ako se ne riješi na vrijeme.
Neka država radi svoj posao i planira obrazovanje,licencira fakultete i ne dozvoli javašluk.
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#2 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by ferratilis »

Još uvijek nisam obavio volonterski/pripravnički u svojoj struci, ali znam prošle godine kad je bio konkurs u TK i kad sam lično išao po školama da pitam kako bi mogao to obaviti, svi su mi rekli da pripravnički više ne postoji, sad su svi volonteri, samo što vlada jednom godišnje finansira 50 volontera (plaća im prijevoz i socijalno) a svi ostali jedino mogu obaviti volonterski ako su spremni sami sebi uplaćivati socijalno i plaćati prijevoz tokom tih 8 mjeseci (sad su smanjili na 6). Barem je tako u TK. Ne razumijem kako je novi zakon bilo šta promijenio ako je već bilo tako. Ja govorim o prosvjeti, znam da je za druge struke drugačije, ali koliko sam upoznat sad je pripravnički potpuno isto što i volonterski, tih 70% niko ne dobija. Ako nije tako, volio bi da mi neko objasni zašto.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#3 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by friskyoreo »

Nije to ni volontiranje vise. Da "volontiras", moras platiti sad sve sam. Ne radis vise ni dzabe. Apsurd do apsurda.
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#4 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by ferratilis »

friskyoreo wrote:Nije to ni volontiranje vise. Da "volontiras", moras platiti sad sve sam. Ne radis vise ni dzabe. Apsurd do apsurda.
Najviše me ljuti što nigdje ne mogu naći napismeno da to piše, da je zakonom predviđeno i usvojeno. Kad sam gledao rang listu sa konkursa, ima oko 2000 ljudi a samo 50 dobija taj pišljivi prijevoz, tih 50 su najbolji od najboljih studenata, prosjek 10, plus što imaju bodove na godine provedene na birou i pripadnost boračkoj populaciji. Po toj logici, ja bi trebao čekati jedno 5 godina da dobijem te bodove s kojima bi možda bio primljen. A do tad se zakon može promijeniti 10 puta, kao što kažeš apsurd do apsurda.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#5 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by friskyoreo »

ferratilis wrote:
friskyoreo wrote:Nije to ni volontiranje vise. Da "volontiras", moras platiti sad sve sam. Ne radis vise ni dzabe. Apsurd do apsurda.
Najviše me ljuti što nigdje ne mogu naći napismeno da to piše, da je zakonom predviđeno i usvojeno. Kad sam gledao rang listu sa konkursa, ima oko 2000 ljudi a samo 50 dobija taj pišljivi prijevoz, tih 50 su najbolji od najboljih studenata, prosjek 10, plus što imaju bodove na godine provedene na birou i pripadnost boračkoj populaciji. Po toj logici, ja bi trebao čekati jedno 5 godina da dobijem te bodove s kojima bi možda bio primljen. A do tad se zakon može promijeniti 10 puta, kao što kažeš apsurd do apsurda.
Ma nije to samo do prevoza i toplog obroka. Moras sada sve, sve platiti sam, doprinose, itd. Prijateljica isla da se raspita oko toga. I na kraju liku rekla, pa ja cu raditi 8 sati dnevno 5 dana u sedmici, sta jos da vam placam. Lik joj rekao nesto u smislu: Pa ti ces raditi ovdje, ko ce to drzavi da plati. :D
Znaci vise ne mozes ni raditi dzaba, moras platiti da radis besplatno. Uzas od kvazidrzave. Ja se samo nadam da ce ovo sto prije dozivjeti krah. Svakim danom je sve gore i gore, a ovi u vladi sve bahatiji i bahatiji. :-)
User avatar
AntiKrist
Posts: 318
Joined: 17/02/2015 07:42

#6 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by AntiKrist »

Ukinut glupost zvana pripravnicki,i volonterski rad,..jadna nasa omladina,nije cudo nikakvo sto je pomama za medicinskom skolom,bar mogu ici u DE...
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#7 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

ne mogu da shvatim da ime netko ko traži posao,a da nije do sada bar tri puta pročitao ovu nakaradu ,što je Vlada uvalila "raji".
Sinoć onakva masa ne "hebenoj proslavi kadeta" i meni je drago što su Prvi,al šta vrijedi,sutra ih nitko neće znati(osim onih koji trguju njima)
ZAŠTO SE ZAINTERESOVANI NE OKUPE ONAKO (a svi oni sinoć gule roditelje-uglavnom),na prosvjedu protiv ovih nelogičnosti?
evo izvoda iz Zakona o radu (što ga krije Vlada,a rulja shuti)
Prijem pripravnika
Član 32.
(1)Radi stručnog osposobljavanja za samostalan rad, poslodavac može zaključiti ugovor o radu sa pripravnikom.
(2)Pripravnikom se smatra lice sa završenom srednjom ili višom školom, odnosno fakultetom koje prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, a koje je prema zakonu, obavezno položiti stručni ispit ili mu je za rad u zanimanju potrebno prethodno radno iskustvo.
(3)Ugovor o radu sa pripravnikom zaključuje se na određeno vrijeme, a najduže godinu dana, ako zakonom nije drugačije određeno.
(4)Za vrijeme obavljanja pripravničkog staža pripravnik ima pravo na 70% plaće utvrđene za poslove za koje se osposobljava.
(5) Poslodavac i pripravnik mogu se dogovoriti i o većem iznosu plaće iz stava 4. ovog člana.
Polaganje stručnog ispita
Član 33.
Nakon završenog pripravničkog staža, pripravnik polaže stručni ispit, ako je to zakonom, propisom kantona ili pravilnikom o radu propisano.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#8 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by Nisrin »

Uzas i za pripravnicki i volonterski angazman- cuj da se radi dzaba...iole je OK dok studiras, ali poslije?!
Od cega da platis rezije, hranu, odjecu itd...smijurija obicna i jos si neradnik ako neces dzaba da radis!
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#9 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

50.OOO osoba na ulicama Sarajeva da se zahvali KADETIMA,OK i ja se slažem,ali
šta je sa 500.000 nezaposlenih,njihovim roditeljima i braći,zašto mirno ne iziđu i "mirno zatraže " da se Vlada uozbilji,da budu racionalni itd..
ZABRANITI VOLONTIRANJE,jer se zloupotrebljava,evo primjera:
1 ne možeš biti volonter npr.za ekonomistu,ako studiraš ekonomiju,a ranije si završio neku teh.školu,jer nisi u svom zanimanju!!
2. ne možeš ni ako si završio srednju ekonomsku,a studiraš ekonomiju,jer nećeš imati staž u struci i kvalifikaciji,kad završiš kasnije fakultet

Generalno vidite ko sve radi u inim organizacijama kao volonter (međunarodne,crveni krst itd..sve zvučna prezimena,tako će se i zaposliti),e za takve je volontiranje,a djeca raje,seljaka itd...idi Mujo nek je više vojske i da se ne talasa.
Državni aparat je neodrživ i ako se ikad masa sjeti,treba to "rasturati",jer nas pojedoše,neće se moći njima zaraditi u budučnosti!!!!!
Ako neko smatra da ovo nije istina,molio bih obrazloženje.
Nije mi cilj da se rodi novi Matija Gubec,nego ne mogu shvatiti da ovoliki svijet jadikuje,radi za 300KM itd,a to neće nikome da kaže,a taj netko ga guli,gulit će mu i djecu i sav rod.
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#10 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by ferratilis »

senadd wrote:ZABRANITI VOLONTIRANJE,jer se zloupotrebljava,evo primjera:
1 ne možeš biti volonter npr.za ekonomistu,ako studiraš ekonomiju,a ranije si završio neku teh.školu,jer nisi u svom zanimanju!!
2. ne možeš ni ako si završio srednju ekonomsku,a studiraš ekonomiju,jer nećeš imati staž u struci i kvalifikaciji,kad završiš kasnije fakultet
Možeš li ovo objasniti, jesi li lično ovo doživio ili ti je neko pričao?
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#11 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

Evo Tebi pitanja,a Ti meni napiši ima li smisla ovakvo pitanje na ovakvu temu.
U najmanju ruku ,ako smatraš da je pričano ili prepričano,kaži šta nije točno!
Volonter može biti svako i svagdje(ako netko ima potrebu-korisnik ili davaoc usluge),ali to se kosi s zdravim razumom(na ovom vremenu raditi džaba)
kad političari i sl. neće ni u kakvu komisiju,ako nema para.
Dakle,volonter možeš biti za džaba (razmio bih medicinsko osoblje,jer teže pobječi),ali dipl.eccc,pravnik,inženjer,profesor (ostale ne pominjem jer mogu biti samo hamali-nosači itd.dobar varioc ili građevinac nikada),nemogu da shvatim,zamislite tri osobe zajedno studirale i završile isti fakultet i "jedan ima sreće" pa ga u elektranu prime kao pripravnika,a dvojica drugih preko Opčiner (djeca npr.poginulih boraca) skupe poene i dobiju da volontiraju u istoj toj ili drugoj elektrani (može biti svaka javna ustanova).
Kad završe pripravnički,pogodimo ko će biti primčljen,ako bude mjesta???Da li će se slučajno otvoriti novo radno mjesto za tu kvalifikaciju?
Jel Ti treba netko ovo pričati/prepričavati tuđe????
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#12 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by dinooh »

Evo par informacija iz vlastitog iskustva. Trentuno volontiram, u drzavnoj firmi, bio kantonalni konkurs za prijem pripravnika i volontera. Naravno, nisam imao "srece" da upadnem u pripravnike iako sam imao vise bodova na konacnoj listi od nekih pripravnika. Ali visa sila :D To je prvo neugodno iskutvo bilo, iako je i sam intervju bio cirkus. Ime i prezime i sta sam zavrsio. To je sve sta su me pitali...
Sto se tice naknade, pripravnici imaju oko 880 sa toplim, dok volonteri imaju 35% od pocetne plate drzavnog sluzbenika, 337KM. Sto se tice "obima" posla kojeg rade i jedni i drugi, nema razlike, ne radim ni ja, a ne rade ni pripravnici nista. Tu smo, a ne znamo zasto i kome pomazemo. Ali bitno je da su uredi puni, ne volonterima i pripravnicima samo, nego i onim sa normalnim radnim odnosom. MMF je ku*va koja unistava i ukopava ovu drzavu.
Jedino pozitivno sto cu dobiti sa ovim je da cu steci to "radno" iskustvo i uslov za polaganje IOZ i strucnog. Sve ostalo je negativno...
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#13 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by modem33 »

AntiKrist wrote:Ukinut glupost zvana pripravnicki,i volonterski rad,..jadna nasa omladina,nije cudo nikakvo sto je pomama za medicinskom skolom,bar mogu ici u DE...

I to je prevara .. jer je to neki bosanceros ... povezao da bude posrednik .... i da uzme lovu na veliko i da prevare ljude. Ne nasjedajte ...
pahuljicaaa25
Posts: 56
Joined: 01/04/2013 19:11

#14 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by pahuljicaaa25 »

Ako studirate pedagogiju, psihologiju, socijalni rad ili kriminalistiku i želite steći volontersko iskustvo, preporučujem vam da se prijavite na projekat "Edukativni rad s djecom u riziku" u sklopu NARKO-NE organizacije za prevenciju ovisnosti. :)
Zahvaljujući ovom projektu razbila sam mnoge predrasude i promijenila percepciju na život. Osim toga, neki volonteri su dobili priliku da otputuju u Njemačku preko EVS-a. Ako i vi želite isto, i još puno toga, prijavite se na link ispod:

http://www.jotformeu.com/form/52443351625350

Više informacija o samom projektu:

http://narkone.org/index.php?type=1&c=news&id=433
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#15 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

dinooh wrote:Evo par informacija iz vlastitog iskustva. Trentuno volontiram, u drzavnoj firmi, bio kantonalni konkurs za prijem pripravnika i volontera. Naravno, nisam imao "srece" da upadnem u pripravnike iako sam imao vise bodova na konacnoj listi od nekih pripravnika. Ali visa sila :D To je prvo neugodno iskutvo bilo, iako je i sam intervju bio cirkus. Ime i prezime i sta sam zavrsio. To je sve sta su me pitali...
Sto se tice naknade, pripravnici imaju oko 880 sa toplim, dok volonteri imaju 35% od pocetne plate drzavnog sluzbenika, 337KM. Sto se tice "obima" posla kojeg rade i jedni i drugi, nema razlike, ne radim ni ja, a ne rade ni pripravnici nista. Tu smo, a ne znamo zasto i kome pomazemo. Ali bitno je da su uredi puni, ne volonterima i pripravnicima samo, nego i onim sa normalnim radnim odnosom. MMF je ku*va koja unistava i ukopava ovu drzavu.
Jedino pozitivno sto cu dobiti sa ovim je da cu steci to "radno" iskustvo i uslov za polaganje IOZ i strucnog. Sve ostalo je negativno...
Ova varijanta stoji samo za "sirotinjsku i bezšteleču djecu",jer i poslije godinu dana gdje god ode,opet je ćorak (jer nije ništa naučio,niti zna),jer niko ne daje ozbiljnog mentora niti ima ko volje da nekogsa ući (pa možda sam sebi skoći u stomak).
Ubleha do ublehe,svi to znaju,samo eto kao da se "ukrade" još jedna godina.
Jučer mi otac jednog svršenog profesora razredne nastave veli "jedva sam preko rođaka našao da mi kčerka koja je fakultet završila prije dvije godine i na birou je,volontira u osnovnoj školi,gdje mora otac lično uplatiti za osiguranje (ono preko biroa) cjelokupnu sumu za tu godinu.
Ona će raditi u područnoj školi (učiti djecu,a ko fol biti pripravnik/volonter) i za to dobiti O naknade.
Nikakvi troškovi-obrok,prevoz itd..
Je to pošteno,a opet bi nas ova ista država mobilisala,ako zatreba.
Zato i jest moje ogorčenje što raja šuti,ubacili to i u Zakon o radu,gdje će sad poslodavci sve ove likove/volontere uzimati da rade poslove koje imaju po sistematizaciji.
Ko će tada imati petlju da zatraži"veću platu,da ne radi po 240 sati mjesečno,regres itd".
Ja lično sam zbrinut,ali u meni je patriotsko srce,jer znam šta slijedi kad se zaguza,svi smo gubitnici.
Zato i sindikat šuti,ko fol bore se za kolektivne ugovore (usput granski s privatlukom nema ništa,a opći je opći-beze).
Al Kurta navikao,raja trpi...
pozdrav za sve na birou i one koji su pri kraju studija,a za ove sa srednjom školom,neka im se smiluje Uzvišeni,jer im nema pomoći.
Ko nije radio,još ne zna šta znači 240 sati mjesečno odraditi,puno je plata i od 400KM,jer ih nema kad trošit.Morat će čuvati za bolest,jer ovaj sistem lomi i leđa i dušu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#16 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by vješalica »

Vecina je ovdje podrzala novi ZOR tao da ne razumijem kakav sad problem ima......
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#17 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by wickerman »

Volonterski rad bi trebao biti neprofitna i neplacena aktivnost tako da mi nije jasno ovo sto bi se neko trebao buniti ako mu se to ne plati.
To sto se kod nas volonterski rad koristi da se zaposljavaju novi radnici prije svega u drzavnim sluzbama to nema nikakve veze sa ZOR-om.
Znaci ovi volonteri dobiju 377KM + plus topli + prevoz, pa dobro izadju na kraju.
Ja sam prvu godinu radio za 500KM, drugu za 800KM, a onda se nesto i naucilo pa se radi za vise i to sa VSS.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#18 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by iz zadnje klupe »

Ja ne znam o kakvim parama vi pricate, na Tuzlanskom kantonu prije mjesec dana na stotine volontera sa VSS počelo volontirati po firmama, svi morali potpisati da se odriču SVIH mogućih primanja, dakle rade za 0,00 KM, jedini koji dobiju nekih 200 KM su oni koju dođu preko boračke organizacije, ali njih nije ni 10%, svi ostali rade za O KM bez ikakvog toplog obroka
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#19 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by dezurni_ucenik »

wickerman wrote:Volonterski rad bi trebao biti neprofitna i neplacena aktivnost tako da mi nije jasno ovo sto bi se neko trebao buniti ako mu se to ne plati.
To sto se kod nas volonterski rad koristi da se zaposljavaju novi radnici prije svega u drzavnim sluzbama to nema nikakve veze sa ZOR-om.
Znaci ovi volonteri dobiju 377KM + plus topli + prevoz, pa dobro izadju na kraju.
Ja sam prvu godinu radio za 500KM, drugu za 800KM, a onda se nesto i naucilo pa se radi za vise i to sa VSS.

gdje si to volontirao za 500 i 800 maraka ????
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#20 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by charrrmed »

Ja volontiram tj. volontirao sam u jednoj skoli. Nemam placenu ni kartu ni topli obrok. Dakle ukupno dobivam 0,00 KM :D I tako 6 mjeseci. Ne bunim se, jer sam potpisao ugovor u kojem je navedeno da se odricem svih primanja. Tako je u skolstvu pa su mi ove vase cifre :shock:
Ali ipak je tesko. Osjecaj da od majke moras traziti za kartu, za hranu i ostale potrepstine a da pri tome imate 24 godine je uzasan. Posebno ako ste dijete samohranog roditelja. Ugovor je istekao, a s vremena na vrijeme me zovu na zamjene (nijedna zamjena nije placena).
Ako ne pristanete na volontiranje, odmah ste okarakterisani kao neradnik i kao parazit koji zivi na grbaci svojih roditelja. Ljudi su generalno skloni misljenju da su mlade osobe koje ne pristaju na takve uslove zapravo lijene.
Last edited by charrrmed on 29/10/2015 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66146
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by _BataZiv_0809 »

Pa novi zakon o radu je volontiranje i smjetio tamo gdje mu je mjesto. Tj. izbacio ga iz Zakona o radu, jer istome tu nije mjesto.

Volontira se u Crvenom krizu, a ne u Konzumu, pobogu si brate.

Znaci samo pripravnicki staz, kojeg mozes odraditi sa ili bez zasnivanjem radnog odnosa. Godinu dana i klapna.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#22 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by wickerman »

dezurni_ucenik wrote:
wickerman wrote:Volonterski rad bi trebao biti neprofitna i neplacena aktivnost tako da mi nije jasno ovo sto bi se neko trebao buniti ako mu se to ne plati.
To sto se kod nas volonterski rad koristi da se zaposljavaju novi radnici prije svega u drzavnim sluzbama to nema nikakve veze sa ZOR-om.
Znaci ovi volonteri dobiju 377KM + plus topli + prevoz, pa dobro izadju na kraju.
Ja sam prvu godinu radio za 500KM, drugu za 800KM, a onda se nesto i naucilo pa se radi za vise i to sa VSS.

gdje si to volontirao za 500 i 800 maraka ????
Nisam volontirao, vec radio, a to sam i napisao.
Povukao sam paralelu da onaj gore spominje volontiranje za nekih 700-800 stoja, a ja pripravnicki odradio za 500 pa onda sa godinom iskustva se popeo na 800.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#23 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by wickerman »

_BataZiv_0809 wrote:Pa novi zakon o radu je volontiranje i smjetio tamo gdje mu je mjesto. Tj. izbacio ga iz Zakona o radu, jer istome tu nije mjesto.

Volontira se u Crvenom krizu, a ne u Konzumu, pobogu si brate.

Znaci samo pripravnicki staz, kojeg mozes odraditi sa ili bez zasnivanjem radnog odnosa. Godinu dana i klapna.
Upravo, postoji Zakon o volontiranju koji uredjuje tu oblast, ali izgleda ZOR je kriv sve.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by Haris.ba »

Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa
Član 34.
(1)Ako je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili pravilnikom o radu uvjet
za obavljanje poslova određenog zanimanja, poslodavac može lice koje je završilo školovanje za
takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa.
(2)Vrijeme stručnog osposobljavanja iz stava 1. ovog člana računa se u pripravnički staž i
radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju i može trajati najduže onoliko
vremena koliko traje pripravnički staž.
(3)Ugovor o stručnom osposobljavanju zaključuje se u pisanoj formi.
(4)Poslodavac dostavlja kopiju ugovora iz stava 3. ovog člana u roku od osam dana
nadležnoj službi za zapošljavanje, radi evidencije i nadzora.
(5)Lice na stručnom osposobljavanju ima pravo na zdravstveno osiguranje kako je to
utvrđeno propisima za nezaposlena lica, a prava po osnovu osiguranja za slučaj povrede na radu i
profesionalnog oboljenja osigurava poslodavac u skladu sa propisima o penzijskom i
invalidskom osiguranju.
(6)Licu za vrijeme stručnog osposobljavanja osigurava se odmor u toku rada, dnevni
odmor između dva uzastopna radna dana i sedmični odmor.

Staro "VOLONTIRANJE" je sada "Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa".

U biti je to staro volontiranje da bi se stekli potrebni uslovi za razne stručne ispite. Država omogućila da džabane stekneš uslove da se takmičiš na tržištu radnika. Niko nikoga ne tjera. Nikakvo uplaćivanje "staža" ne postoji.

Već je "_BataZiv_0809" objasnio. Volontiranje je u raznim humanitarnim organizacijama i slično.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66146
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by _BataZiv_0809 »

wickerman wrote: Upravo, postoji Zakon o volontiranju koji uredjuje tu oblast, ali izgleda ZOR je kriv sve.
Stari zakon je bio konfuzan u tom dijelu, jer ni sam nije dobro razgranicio institute.

Bilo koji zavisan rad, od kojeg ocekujes neku kontraprestaciju nije volontiranje. Kontraprestacija ne mora biti nuzno plata, moze i potvrda o sticanju iskustva itd...

Tako da je to novi zakon o radu dobro uredio. Osposobljavanje za rad u struci je pripravnicki rad i to je to.

Volontiranje je rad za opće dobro i nema veze sa privredom.
Post Reply