IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

madner

#3426 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 13/03/2019 23:17

Marza 80%, sounds legit :D

mirsek

#3427 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:17

drag_gost wrote:
mirsek wrote:
herzegowac wrote:Plata je povjerljiva informacija u bilo kojoj ozbiljnoj firmi.
Plata zakonski nije povjerljiva informacija.
Jedino kome odgovara da je plata povjerljiva su poslodavci. :bih:
Evo logovah se samo zbog tebe. Svaka ozbiljnija firma ima interni zakonik kojim uredjuje neke stvari. I ti u ugovoru potpisujes da podlijezes tome, odnosno unutrasnjim pravilnikom.
Ne sve firme, ne sve najjace firme Alijanse. Kome odgovara tajnost plata, poslodavcu sa odlicnim platama ili poslodavcu sa prosjecnim platama, logicki ?

mirsek

#3428 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:18

madner wrote:Marza 80%, sounds legit :D
:D
Hold my beer, sad cu ja to srediti. :bih:

herzegowac

#3429 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by herzegowac » 13/03/2019 23:19

mirsek wrote:Moj cilj je dijeljenje informacija da bi mi buduci radnici imali sto bolje pregovaracke pozicije sa poslodavcima..
Saznanje o platama i gonjanje posla prema tome ti nece uspjeh donijeti. Taj momenat se osjeti na intervju, a bolje ti je energiju utrositi na svoju edukaciju, to je najbolja pregovaracka pozicija. Djabe ti da znas kolika je plata kada si truba kao dev.
mirsek wrote:Sto se tice 10-15 hijada, pogresno si shvatio, to nije plata, toliko firma naplati projekat a radnik koji radi na tom projektu i zavrsi ga dobije sestinu tog iznosa kao platu.
Opet nerazumijevanje biznisa. Ne racunas bruto place, poreze, materijalne troskove, management place, najam prostora, research investicije, itd? Netko je morao biti i placen sto je dobiven ugovor, nije pao s neba kod tvog prijatelja.

int21

#3430 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:20

Onda se tema treba zvati: "Kako otvoriti IT firmu"

Ok je tema....ali ne treba iznositi netacne podatke.
Evo ti primjer: ja u svojoj firmi radim jako dugo. Na poziciji sam developera....sad svaka firma ima svoj nacin kako dodjeljuje senioritet.
U mojo je firmi pravilo da imas onoliku platu koliko vrijedis za tu firmu. Ne senioritet. Znaci moguce da imam vecu platu nego neki projet manager ili tako to. Razliciti su projekti....razliciti problemi koji se rjesavaju.

I sad ce tebi pomoci to sto znas moju platu kao developera...da sebi nabijes cijenu. Nema toga. Ti dogovaras. Firma procjeni i da ti ponudu i to je to. Nemas nikakve veze sa mnom koji je na istoj poziciji.
Jel ti sad lakse.

Te price koliko je ko placen samo mogu da unistavaju atmosferu firme.

madner

#3431 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 13/03/2019 23:21

Plata je tajna zbog odnosa unutar firme. Jer Meho misli da vise vrijedi od Keme, a da zna da ima manju platu odmah bi otisao. :D

int21

#3432 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:22

madner wrote:Plata je tajna zbog odnosa unutar firme. Jer Meho misli da vise vrijedi od Keme, a da zna da ima manju platu odmah bi otisao. :D
Car.

herzegowac

#3433 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by herzegowac » 13/03/2019 23:23

madner wrote:Plata je tajna zbog odnosa unutar firme.
Upravo tako. :thumbup:

underground

#3434 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by underground » 13/03/2019 23:26

Tipicno Bosnjacko-Balkansko razmisljanje.

Vidi ugovor firme za neki projekat od tipa 50k eura, a on ima platu 700-800 eura, i odma misli vidis, gazda uzima milione a meni daje mrvice.

A ne uzima u obzir milion troskova koje firma ima dok se zakljuci i realizuje taj projekat.

Zato smo i tu gdje jesmo u svemu :sax:

herzegowac

#3435 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by herzegowac » 13/03/2019 23:33

Bas klasika nasa. :(
Dosao ugovor postom, dev ga uradio, to je to.
Nema managementa, prodaje, marketinga, financija, poreza, najma, investiranja, project managementa.

Mirsek, savjet da se okusas i probas biznis pokrenuti. Mozda doleti neki ugovor, 100% tebi, nista ove jadne sestine.

mirsek

#3436 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:36

madner wrote:Plata je tajna zbog odnosa unutar firme. Jer Meho misli da vise vrijedi od Keme, a da zna da ima manju platu odmah bi otisao. :D
Ja ni u jednom trenutku nisam pokusavao pobiti cinjenicu da poznavanje plate kolege moze izazvati tenzije kod ljudi koji smatraju da zasluzuju vise od tog kolege ali ako si siguran da vrijedis vise lako je otici kod poslodavca i pregovarati argumentirano.

mirsek

#3437 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:38

underground wrote:Tipicno Bosnjacko-Balkansko razmisljanje.

Vidi ugovor firme za neki projekat od tipa 50k eura, a on ima platu 700-800 eura, i odma misli vidis, gazda uzima milione a meni daje mrvice.

A ne uzima u obzir milion troskova koje firma ima dok se zakljuci i realizuje taj projekat.

Naravno, IT sektor je poznat po velikim fiksnim troskovima. :D

int21

#3438 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:40

I po anegdotama....gdje svako moze vidjeti ugovore....

mirsek

#3439 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:41

Da sumiram jer vidim da najvise kontriraju oni koji ne dijele nikakve informacije i samo filozofiraju.
Raditi u kompaniji koja te internim pravilnikom pokusava natjerati da ne otkivas iznos svoje plate znaci samo jedno - radnici u toj firmi nisu placeni onoliko koliko bi trebali, a poslodavac to skriva sprecavanjem bilo kakve price o tome. Fasizam na djelu :D Kompanija koja radnicima daje visoke plate ne libi se da to javno obznani, u formulacija tipa 'zadnjih godina smo vodeci u platama na našem podrucju'. To i jeste, između ostalog, jedan od nacina da se najbolji radnici privuku. Upravo ozbiljne firme nece pokusavati zatrti radnikovo pravo da razgovara s kolegama o SVOJOJ plati. Svakako da svako ima pravo da u svojoj kuci određuje pravila internim pravilnicima, ali takvo pravilo govori o firmi više nego dovoljno.
Ponavljam, ovo je tema o IT poslodavcima i sve informacije koje imam, bilo dobre ili lose, podijelit cu s ljudima koji zaista pokusavaju da saznaju nesto citajuci ovu temu.

herzegowac

#3440 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by herzegowac » 13/03/2019 23:48

Zanimaju li te neke informacije kao sto su projekti, mogucnost tvog ucenja, tehnickog i socijalnog napredovanja, kakve mentore imaju, koji je razvojni proces, koje proizvode prave i u kojim tehnologijama ili te iskljucivo zanimaju plate da bi usporedio iako nemas dovoljno konteksta da poredis?

Ali neka si ti skontao da su fasisticke firme koje ne djele javno platne liste (valjda sve).

Imam dojam da si zatrolao temu iskljucivo platama, a mozda ljude i puno vise od toga zanima? Mozda zbog toga jos uvijek i trazis posao, dok ispitas sve prodje vrijeme?
Last edited by herzegowac on 13/03/2019 23:51, edited 1 time in total.

drag_gost

#3441 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by drag_gost » 13/03/2019 23:50

mirsek wrote:
drag_gost wrote: Evo logovah se samo zbog tebe. Svaka ozbiljnija firma ima interni zakonik kojim uredjuje neke stvari. I ti u ugovoru potpisujes da podlijezes tome, odnosno unutrasnjim pravilnikom.
Ne sve firme, ne sve najjace firme Alijanse. Kome odgovara tajnost plata, poslodavcu sa odlicnim platama ili poslodavcu sa prosjecnim platama, logicki ?
Prvo, Alijansa se svega naprimala zadnjih godina, ali nebitno.

Drugo, odgovara svima. Plata je stvar odnosa izmedju posladavca i radnika. Postoji nesto sto se zove profesionalna kultura na kraju krajeva. Zasto bi mene interesovala tvoja plata?

Trece, da, sve "najjace" (bas me interesuje za koga smatras da je u toj kategoriji) firme Alijanse. Hoces li da prodjemo kroz sve firme?

Iskusni prelaze u druge firme zbog atmosfere i zbog ljudi, naivni prelaze iskljucivo zbog plata.

mirsek

#3442 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 13/03/2019 23:51

Ima li jos koji ad hominem, da se sto bolje javno predstavite ?
Sto vam toliko smeta pricanje o plati ?
Mozda zato jer vam je ispran mozak da radite iz nekog drugog razloga a ne radi zarade , kao da je sramotno da idete na posao da bi zaradili. Ukoliko je to tako i smatrate da je plata irelevantna slobodno je ostavite poslodavcu i idite radite volonterski. :D

drag_gost

#3443 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by drag_gost » 13/03/2019 23:52

mirsek wrote:Da sumiram jer vidim da najvise kontriraju oni koji ne dijele nikakve informacije i samo filozofiraju.
Raditi u kompaniji koja te internim pravilnikom pokusava natjerati da ne otkivas iznos svoje plate znaci samo jedno - radnici u toj firmi nisu placeni onoliko koliko bi trebali, a poslodavac to skriva sprecavanjem bilo kakve price o tome. Fasizam na djelu :D Kompanija koja radnicima daje visoke plate ne libi se da to javno obznani, u formulacija tipa 'zadnjih godina smo vodeci u platama na našem podrucju'. To i jeste, između ostalog, jedan od nacina da se najbolji radnici privuku. Upravo ozbiljne firme nece pokusavati zatrti radnikovo pravo da razgovara s kolegama o SVOJOJ plati. Svakako da svako ima pravo da u svojoj kuci određuje pravila internim pravilnicima, ali takvo pravilo govori o firmi više nego dovoljno.
Decko, izvini na pitanju, je li ti radis negdje vec?

int21

#3444 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:52

Najbolje firme kao sto su MOP i onaj drugi sto prnuse ko balon....

Svi se zaletjeli tamo....kad prdekana poslije godinu dana. Toliko o velikim platama i privlacenjem ljudi.

int21

#3445 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:53

drag_gost wrote:
mirsek wrote:Da sumiram jer vidim da najvise kontriraju oni koji ne dijele nikakve informacije i samo filozofiraju.
Evo da pogodim: Ne?

underground

#3446 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by underground » 13/03/2019 23:53

mirsek wrote:
underground wrote:Tipicno Bosnjacko-Balkansko razmisljanje.

Naravno, IT sektor je poznat po velikim fiksnim troskovima. :D
Vidi se da pojma nemas o tome kako je voditi firmu i koliki su inace troskovi firme kao i procesi realizacije nekog projekta...a da ne pricam koliko treba uloziti i novca i vremena da se dodje do kvalitetnih projekata...neznanje je najveci covjekov neprijatelj :sax:

drag_gost

#3447 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by drag_gost » 13/03/2019 23:54

mirsek wrote:Ima li jos koji ad hominem, da se sto bolje javno predstavite ?
Sto vam toliko smeta pricanje o plati ?
Mozda zato jer vam je ispran mozak da radite iz nekog drugog razloga a ne radi zarade , kao da je sramotno da idete na posao da bi zaradili. Ukoliko je to tako i smatrate da je plata irelevantna slobodno je ostavite poslodavcu i idite radite volonterski. :D
Sve sto sam ti napisao je fakt. Plata je veoma relevantan faktor, ali nije presudan. Bojim se da si mnogo bahat, bez pokrica.

drag_gost

#3448 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by drag_gost » 13/03/2019 23:55

int21 wrote:
drag_gost wrote:
Evo da pogodim: Ne?
Bilo je retoricko. :mrgreen:

int21

#3449 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by int21 » 13/03/2019 23:56

:D :D :D

Daryl Dixon

#3450 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Daryl Dixon » 13/03/2019 23:59

vjeruj ti meni, svako danas zna svačiju platu, bez obzira što firme imaju definisane pravilnike, politike i procedure.. jednostavno takav nam je mahalski balkanski mentalitet i ne može tu niko ništa.. ja još nisam nigdje čuo da je neko dobio otkaz iznošenjem ove povjerljive stavke na forumu, kolegama, petom-desetom.. ne mislim ovdje ni na koga od kolega samo dajem svoje mišljenje.. sa aspekta poslodavaca ovo može biti uvredljivo jer im ugrožava prividni leverage koji misle da imaju nad kandidatom na intervju a sa aspekta ljudi koji traže posao donosi svakako korist..

Post Reply