IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

arman1

#1901 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by arman1 » 10/12/2017 14:47

red evil wrote:
arman1 wrote:
red evil wrote:Je li ko prošao Atlantbh praksu? Kakva su iskustva? Koliko se puta mora ići u Sarajevo? Pošto znam da se praksa obavlja od kuće i da imaju neki sastanci pa me zanima, možda neko zna, da li se i ti sastanci od kuće obaviti? :D
Mislim da imaju neki HR odjel ili nešto slično pa s njima sve dogovaraš. Mnogima su bili dobra odskočna daska za Deutschland i Ireland.
Dok ne pitaš ne saznaš.
Prijavio sam se, sutra će se zvati. Sve ih pitati i dogovoriti se. :D
Sretno.

free_too

#1902 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by free_too » 13/12/2017 15:54

red evil wrote:
arman1 wrote:
red evil wrote:Je li ko prošao Atlantbh praksu? Kakva su iskustva? Koliko se puta mora ići u Sarajevo? Pošto znam da se praksa obavlja od kuće i da imaju neki sastanci pa me zanima, možda neko zna, da li se i ti sastanci od kuće obaviti? :D
Mislim da imaju neki HR odjel ili nešto slično pa s njima sve dogovaraš. Mnogima su bili dobra odskočna daska za Deutschland i Ireland.
Dok ne pitaš ne saznaš.
Prijavio sam se, sutra će se zvati. Sve ih pitati i dogovoriti se. :D
I sta kazu? :)

red evil

#1904 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by red evil » 13/12/2017 22:06

free_too wrote:I sta kazu? :)
A ništa posebno, trebale im neke dodatne informacije ono da kažeš nešto više o sebi, kako si čuo za njih i ako imaš nekih pitanja. I pitam ih za ove sastanke da li može od kuće, kažu praksa nije da se tako radi ali mogu možda izaći u susret. :D Još ne znam jesam li dobio praksu jer ima sad proces selekcije pa ako prođem ide intervju sa koordinatorom pa onda tehnički intervju. :D

mirsek

#1905 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 14/12/2017 14:53

Koliko ste maksimalno cekali da vam iz IT firmi odgovore na vasu prijavu za neku poziciju ili na genericku prijavu ?
Da li se desavalo da vam nikako ne odgovore ?
Symphony odgovorio u roku od 4-5 dana a za ostale me interesuje.

Puf

#1906 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Puf » 15/12/2017 10:45

mirsek wrote:Koliko ste maksimalno cekali da vam iz IT firmi odgovore na vasu prijavu za neku poziciju ili na genericku prijavu ?
Jbg sad, zavisi kome si slao, neko ce odgovoriti za dan-dva, neko za 7, neko nece nikako, ko te konkretno interesuje? :D

mirsek

#1907 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 15/12/2017 11:33

aldinmah wrote:
mirsek wrote:Koliko ste maksimalno cekali da vam iz IT firmi odgovore na vasu prijavu za neku poziciju ili na genericku prijavu ?
Jbg sad, zavisi kome si slao, neko ce odgovoriti za dan-dva, neko za 7, neko nece nikako, ko te konkretno interesuje? :D
Nisam jos slao drugima ali da znam na osnovu cekanja da li da se nadam ili ne.
U biti zanima me za citavu BIT Alijansu plus ove sa strane tipa infobip, kodecta, dapresy, isatis, softhouse, softray itd..
Pa da odgovori neko ko zna iz svog iskustva koliko se ceka na odgovor iz odredjene kompanije.
Da li je vama dobar znak ako cekate na odgovor danima ili sedmicama ( logikom cim me nisu brzo odbili znaci da jos vagaju hoce li me pozvati na razgovor jer im mozda zatrebam posto nisu nasli idelanog kandidata ) ili je to jednostavno javasluk i bezobzirnost pa ih boli briga hoce li ti odgovoriti odmah, nekad u buducnosti ili nikad ?

underground

#1908 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by underground » 15/12/2017 13:01

Ako ti ne odgovore - znaci da nisu zainteresovani za tebe, ne znam sto mislis da je neko duzan da ti odgovori.

Ako je poslodavac zainteresovan, sigurno ce stupiti u kontakt sa tobom radi dalje procedure...ne znam cemu te neke frustracije ako neko ne odgovori...svuda je u svijetu to tako, nije niko duzan da ti odgovori jer vjerovatno dobiju na stotine prijava.

mirsek

#1909 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 15/12/2017 13:07

underground wrote:Ako ti ne odgovore - znaci da nisu zainteresovani za tebe, ne znam sto mislis da je neko duzan da ti odgovori.

Ako je poslodavac zainteresovan, sigurno ce stupiti u kontakt sa tobom radi dalje procedure...ne znam cemu te neke frustracije ako neko ne odgovori...svuda je u svijetu to tako, nije niko duzan da ti odgovori jer vjerovatno dobiju na stotine prijava.
Zato sto kad sam god pricao sa predstavnicima ovih nasih IT firmi vecina kaze:
"Saljite slobodno, mi svima odgovorimo, cak se mozete pozvati i na ovaj nas trenutni razgovor da me podsjetite da smo ranije vec pricali ".
Uostalom valjda mogu napraviti neku sablon poruku koju posalju onima koji ih ne zanimaju cisto radi kulture, sto opste kulture sto te njihove interne kulture koju furaju po medijima.

Puf

#1910 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Puf » 15/12/2017 13:27

underground wrote:Ako ti ne odgovore - znaci da nisu zainteresovani za tebe, ne znam sto mislis da je neko duzan da ti odgovori.

Nije duzan, ali osnova kulture je odgovoriti. Javasluk i seljakluk je ne odgovoriti na mail.

kindlas

#1911 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by kindlas » 15/12/2017 13:37

Pogledajte sta pise u oglasima, ako pise da ce odgovoriti svima i onima koji su interesantni i onima koji nisu onda ce odgovoriti osim ako im kojim slucajem mail nije promakao/otisao u spam i slicno. Cesto zna pisati da ce odgovoriti samo onima koji su im interesantni, pa ako ne odgovore za 7 dana vjerovatno nece ni odgovoriti.

bersK

#1912 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by bersK » 17/12/2017 13:47

Raja, jučer sam se vratio s Klika Hackathona, pa ako ima vas par da želi čut kako je bilo nek kaže. Da ne pišem roman u startu.

mirsek

#1913 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 17/12/2017 13:49

bersK wrote:Raja, jučer sam se vratio s Klika Hackathona, pa ako ima vas par da želi čut kako je bilo nek kaže. Da ne pišem roman u startu.
Vazda u zivotu cu da procitam a i zanima me. Samo pisi. :thumbup:

Piko18

#1914 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Piko18 » 17/12/2017 17:56

bersK wrote:Raja, jučer sam se vratio s Klika Hackathona, pa ako ima vas par da želi čut kako je bilo nek kaže. Da ne pišem roman u startu.
Nisi jedini sa hakatona :P

free_too

#1915 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by free_too » 17/12/2017 18:10

Kako je bilo? Ne moras roman, ali neke glavne utiske :D Dobro lose , zbog cega etc

mirsek

#1916 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 17/12/2017 18:20

Piko18 wrote:
Kako bi na toptalu ?

Piko18

#1917 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Piko18 » 17/12/2017 18:22

mirsek wrote:
Piko18 wrote:
Kako bi na toptalu ?
Imam ove sedmice zadnju krug vidjet cemo sta ce biti. Malo sam zeznuo bio sa prezentacijom portfolija posto imaju pravila kako se radi ali provuko sam se nekako :D

Piko18

#1918 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Piko18 » 17/12/2017 18:26

Sto se tice hakatona mogu reci da su se u kliki potrudili da svima bude ugodno. Iskreno s moje strane gledista malo su zeznuli sa nekim pravilima kao i donosenje nekih promijena u toku samog hakatona ali ostalo jako dobro.
Koliko sam upratio sa strane cini mi se da imaju jako finu radnu atmosferu i ovaj novi prostor im je vrh.

bersK

#1919 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by bersK » 17/12/2017 18:40

free_too wrote:
Kako je bilo? Ne moras roman, ali neke glavne utiske :D Dobro lose , zbog cega etc

O firmi:

Ne sjećam se da sam bio i u jednoj firmi bilo kakvog tipa da imaju veću kvadraturu, prostor, opremu and so on. Imaju toliko opreme da za svaki komadić setupa imaju bar dvije rezerve. Osim stolova ofc. hahaha
Momci i djevojke koje rade dole su skoro svi first time job.
Isti ti zaposlenici prilaze, upoznaju se, iniciraju kontakt i predlažu ideje. Nisu napadni sekunde. Nekako je to go with the flow.
Počeo sam da mislim da je freelance job jedan obični kurac. Sami zaposlenici kažu da im je normala doći u pola 12, u 10. Skoro niko nema fiksaciju vremena. Imaju milestone. Pogodiš ih i ti si slobodan čovjek do nekog vremena.
Upoznao sam nekih osoba koji su došli iz nabijenijih firmi (Comtrade ftw) i tu se skrasili i lead su u nekoj grani posla u firmi.
Imaju kolega koji su slučajno ili ne, došli iz Srbije da rade tu u firmi usred šehera. Da, iz Srbije. Ne RS. Product Design Lead je jedna od njih.

Da sad rastaljujem na pros and cons teško da ću imati za cons išta napisati jer jednostavno tako je fino sve izvedeno bilo da nije bilo šansi da se desi neki kiks i da bude neki incident. Radio sam ko designer dva dana i nisam se umorio sekunde, a sve sam uspio obaviti. Nije bilo situacija da mi neko kaže "Štos to tako more to i vako", jedino mi je ta PDL zamjerila što nisam wireframe da valja crtao, al poslije je skontala da to nije do mene nego do ovih što su me izradili pa su uzeli bootstrap template skinuli i na njega šlihtali šta treba, tako da nisam imao potrebe dizajnirat landing page. EDIT: Drugi dan nisam imao skoro nikako posla, osim ubacivanja nekih ikonica, al to se riješilo zahvaljujući mom drugu flaticonu, tako da sam većinu dana proveo zavaljen u najbolju stolicu ikad i žvrljao po AppleTV-u gdje smo nas 5-6 puštali muziku i sprdali se baš kvalitetno. Bio je jedan predstavnik UN-a, lik je opušten sto na sat. U drugoj prostoriji su bili hamali zvani developeri i pokušali da deployaju projekat na git. I kad ne bih imao po ničem drugom da pamtim Hackathon, pamtiću ga po tome što sam imao priliku da se susretnem sa takvim gadgetom kao sto je AppleTV i najgorem zvuku koje je jedan TV ikad ispuštao (ono spellovanje alfabeta). Atmosfera je bila baš radnička i zajebantska tako da nikom nije bilo ofirno da provali neku glupost pa da se drugi pitaju za njegovo psihičko zdravlje, nego je sve to bilo propraćeno nekim flash smijehom. Spiritualni vođa projekta Elvis je bratina samo takva. Nije bilo persiranja, sprdaš se, dolazi, pita te možel šta ovako, jel bi bilo dobro, šta ti misliš o tome. Zovne u kancelariju da razmatrate ideje ovo ono. Niko nas nije posmatrao ko mi sad tu došli da malo kuckamo, crtamo i ajmo razlaz.

Organizacija eventa ko eventa je bila korektna i kvalitetna. Taj neki fond UN-a je finansirao, pa smo imali 2 dana klopu džaba, pa makar naručio ne znam ti šta. Došo bošnjo da se naždere hehe jebo rad ima za to vremena rodjo moj hehehe

Osjećam da u toj firmi nema nekih pametnjakovića i dokonih osoba (izuzev jedne, al ona nije bila bitna ta dva dana, ulijetala je klizeći povremeno). Svako od svakog uči pa makar ti bio bright starter a taj neko experienced. Recimo tako sam objasnio dizajneru neke cake oko Invision Studija, teorijski.

Uglavnom, ako se šta sjetim dopišem. Prvi dan hackathona sam došao sa odspavana nepuna 4 sata i to prije ponoći tog dana i izdržao sam čitav dan da se ne srušim od svih živih napada umora, kočenja vilice, bola u očima i sljepočnici. Toliko o zanimljivosti i dinamičnosti takmičenja.

mirsek

#1920 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 17/12/2017 19:59

Piko18 wrote: Imam ove sedmice zadnju krug vidjet cemo sta ce biti. Malo sam zeznuo bio sa prezentacijom portfolija posto imaju pravila kako se radi ali provuko sam se nekako :D
Sretno jos jednom. :thumbup:

mirsek

#1921 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 17/12/2017 19:59

bersK wrote:

O firmi:

Ne sjećam se da sam bio i u jednoj firmi bilo kakvog tipa da imaju veću kvadraturu, prostor, opremu and so on. Imaju toliko opreme da za svaki komadić setupa imaju bar dvije rezerve. Osim stolova ofc. hahaha
Isti ti zaposlenici prilaze, upoznaju se, iniciraju kontakt i predlažu ideje. Nisu napadni sekunde. Nekako je to go with the flow.
Počeo sam da mislim da je freelance job jedan obični kurac. Sami zaposlenici kažu da im je normala doći u pola 12, u 10. Skoro niko nema fiksaciju vremena. Imaju milestone. Pogodiš ih i ti si slobodan čovjek do nekog vremena.
Upoznao sam nekih osoba koji su došli iz nabijenijih firmi (Comtrade ftw) i tu se skrasili i lead su u nekoj grani posla u firmi.
Imaju kolega koji su slučajno ili ne, došli iz Srbije da rade tu u firmi usred šehera. Da, iz Srbije. Ne RS. Product Design Lead je jedna od njih.

Da sad rastaljujem na pros and cons teško da ću imati za cons išta napisati jer jednostavno tako je fino sve izvedeno bilo da nije bilo šansi da se desi neki kiks i da bude neki incident. Radio sam ko designer dva dana i nisam se umorio sekunde, a sve sam uspio obaviti. Nije bilo situacija da mi neko kaže "Štos to tako more to i vako", jedino mi je ta PDL zamjerila što nisam wireframe da valja crtao, al poslije je skontala da to nije do mene nego do ovih što su me izradili pa su uzeli bootstrap template skinuli i na njega šlihtali šta treba, tako da nisam imao potrebe dizajnirat landing page. EDIT: Drugi dan nisam imao skoro nikako posla, osim ubacivanja nekih ikonica, al to se riješilo zahvaljujući mom drugu flaticonu, tako da sam većinu dana proveo zavaljen u najbolju stolicu ikad i žvrljao po AppleTV-u gdje smo nas 5-6 puštali muziku i sprdali se baš kvalitetno. Bio je jedan predstavnik UN-a, lik je opušten sto na sat. U drugoj prostoriji su bili hamali zvani developeri i pokušali da deployaju projekat na git. I kad ne bih imao po ničem drugom da pamtim Hackathon, pamtiću ga po tome što sam imao priliku da se susretnem sa takvim gadgetom kao sto je AppleTV i najgorem zvuku koje je jedan TV ikad ispuštao (ono spellovanje alfabeta). Atmosfera je bila baš radnička i zajebantska tako da nikom nije bilo ofirno da provali neku glupost pa da se drugi pitaju za njegovo psihičko zdravlje, nego je sve to bilo propraćeno nekim flash smijehom. Spiritualni vođa projekta Elvis je bratina samo takva. Nije bilo persiranja, sprdaš se, dolazi, pita te možel šta ovako, jel bi bilo dobro, šta ti misliš o tome. Zovne u kancelariju da razmatrate ideje ovo ono. Niko nas nije posmatrao ko mi sad tu došli da malo kuckamo, crtamo i ajmo razlaz.

Organizacija eventa ko eventa je bila korektna i kvalitetna. Taj neki fond UN-a je finansirao, pa smo imali 2 dana klopu džaba, pa makar naručio ne znam ti šta. Došo bošnjo da se naždere hehe jebo rad ima za to vremena rodjo moj hehehe

Osjećam da u toj firmi nema nekih pametnjakovića i dokonih osoba (izuzev jedne, al ona nije bila bitna ta dva dana, ulijetala je klizeći povremeno). Svako od svakog uči pa makar ti bio bright starter a taj neko experienced. Recimo tako sam objasnio dizajneru neke cake oko Invision Studija, teorijski.

Uglavnom, ako se šta sjetim dopišem. Prvi dan hackathona sam došao sa odspavana nepuna 4 sata i to prije ponoći tog dana i izdržao sam čitav dan da se ne srušim od svih živih napada umora, kočenja vilice, bola u očima i sljepočnici. Toliko o zanimljivosti i dinamičnosti takmičenja.
:thumbup:

Piko18

#1922 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Piko18 » 17/12/2017 21:40

bersK wrote:
free_too wrote:

O firmi:

Koji si broj tima bio da znam o kojem dizajneru jer rijec? ili mozda zelis biti anoniman :P

arman1

#1923 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by arman1 » 17/12/2017 22:12

Vrlo interesantno. U kontaktu sam sa našim IT-ovcima koji žive i rade na zapadu. Iskustva su različita mada u prosjeku naše firme koje se furaju da su avangarda u stvari samo kopiraju ponešto što čuju da se radi ili kad im klijent sa zapada kaže ako češ raditi za mene u firmi ti mora biti to i to.
Što bi rekli zaposliš se kod naših da bi skontao dio onog šta te tamo čeka kao normalno.
Prijateljica je sa komplet ekipom otišla na 5 dana oko 300 km od sjedišta firme, tzv team buiding i radili u nekom odmaralištu. Priznaje da su tamo iako nisu ni bili svjesni bili bar za 20% produktivniji i kad su se vratili kancelarije preuređene. 1 dan heftično razmjena znanja i info o inovacijama u sektoru.
Firma sufinansira ili finansira svaku edukaciju. Plaćaju im do 200€ mjesečno rekreaciju kako bi sačuvali zdravlje i uštedili na bolovanjima. Ima toga još......

Ajatolah_

#1924 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Ajatolah_ » 17/12/2017 22:14

Piko18 wrote:Sto se tice hakatona mogu reci da su se u kliki potrudili da svima bude ugodno. Iskreno s moje strane gledista malo su zeznuli sa nekim pravilima kao i donosenje nekih promijena u toku samog hakatona ali ostalo jako dobro.
Koliko sam upratio sa strane cini mi se da imaju jako finu radnu atmosferu i ovaj novi prostor im je vrh.
Novi radni prostor, nisu više u Bosmalu?

Piko18

#1925 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Piko18 » 17/12/2017 22:16

Ajatolah_ wrote:
Piko18 wrote:Sto se tice hakatona mogu reci da su se u kliki potrudili da svima bude ugodno. Iskreno s moje strane gledista malo su zeznuli sa nekim pravilima kao i donosenje nekih promijena u toku samog hakatona ali ostalo jako dobro.
Novi radni prostor, nisu više u Bosmalu?
Ako se dobro sjecam ima pola godine ako ne i vise kako su napustili bosmal.

Post Reply