BINGO vs. KONZUM

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Hajvan

#2401 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by Hajvan » 21/05/2015 11:40

ako pada onda to nije dobro..
znaci da se dešava uukrupnjavanje i u mesnoj industriji, na uštrb malih proizvođača. :(

no to i dalje ne znaci da mesne prerađevine (šunke i sl) trebam kupovati od Gavrilovica, Wagnera, i/ili Janoša (izmišljam inostrane nazive firmi)
ili mozda trebam?
nek me neko pametniji nasavjetuje ovdje!
sav sam se pogubio :lol:

--
jbg, glupi smo kolektivno

GDP per capita in Bosnia and Herzegovina in 1990 was worth 1713 US dollars.
GDP per capita in Bosnia and Herzegovina was less, than GDP per capita in Serbia (4739 US dollars), GDP per capita in Montenegro (3494 US dollars), GDP per capita in Croatia (3467 US dollars).

Bili smo najjdniji u Jugi, a kad citam ove teme jasno je i zašto.

a i sad smo najjdniji:

GDP per capita in Bosnia and Herzegovina in 2013 was worth 4662 US dollars.
GDP per capita in Bosnia and Herzegovina was less, than GDP per capita in Croatia (13490 US dollars), GDP per capita in Montenegro (7109 US dollars), GDP per capita in Serbia (6313 US dollars).

VjecitiStudent

#2402 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by VjecitiStudent » 21/05/2015 11:46

Hajvan wrote:ako pada onda to nije dobro..
znaci da se dešava uukrupnjavanje i u mesnoj industriji, na uštrb malih proizvođača. :(

no to i dalje ne znaci da mesne prerađevine (šunke i sl) trebam kupovati od Gavrilovica, Wagnera, i/ili Janoša (izmišljam inostrane nazive firmi)
ili mozda trebam?
Jedino da pronađeš nekoga ko suši svoje meso, kome zaista možeš vjerovati.
Sve ostalo je go lopov, ubrajajući tu i sitnu boraniju iz sarajevske Tržnice.

direstraits0078

#2403 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 11:49

Heller wrote:
direstraits0078 wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/povratni ... /150521040

Tov junadi, prodaja mlijeka i sitne stoke poslovi su koji Munibu Jusupoviću, povratniku u Podžeplje, općina Han-Pijesak, osiguravaju kvalitetan život i neovisnost.
Imam i ja limun u dnevnoj pa ne znaci da nam je limun iz domace proizvodnje

Zanimlljivo, je li uspio sazoriti, cime ga gnojis?

i, da, kakve ovo veze ima s ovim sto sam ja potavio? :-)

direstraits0078

#2404 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 11:53

ili mozda trebam?

--

GDP per capita in Bosnia and Herzegovina was less, than GDP per capita in Serbia (4739 US dollars), GDP per capita in Montenegro (3494 US dollars), GDP per capita in Croatia (3467 US dollars).

a i sad smo najjdniji:

GDP per capita in Bosnia and Herzegovina was less, than GDP per capita in Croatia (13490 US dollars), GDP per capita in Montenegro (7109 US dollars), GDP per capita in Serbia (6313 US dollars).
Ipak se odnos popravio kad pogledas vrijeme bivse drzave gdje je sa srbijom bilo 1:2.77 , dok je sada 1:1.35. Mislim da ljudi lagano dolaze pameti, bez obzira na ove likove koji bi da mogu isli na rucak u inostranstvo i njima placali racune za vodu i struju.

nellismo

#2405 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by nellismo » 21/05/2015 11:54

ili mozda trebam?

--

a i sad smo najjdniji:

Treba kupovati što je tebi lično najukusnije.
Ja se polomim da kupim 30 domaćih jaja mjesečno, ako ih nema i ne jedem jaja. Ova iz binga/amka ne mogu zamisliti da jedem. Teletine nekad i mjesec ne probam ako ne nađem ili ne stignem do "svog" mesara.
Ali isto tako kod tog bajre nikad nisam ušao, kod mujanovića isto tako. Ne moze on pola Sarajeva mesom obskrbiti iz domaće proizvodnje. A kad je u njemačkoj prolazilo da prodaju meso staro 15-20 god, pa konjsko meso deklarisano kao kravlje, šta ovi naši rade i šta narod jede ne mogu ni zamisliti.

direstraits0078

#2406 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 11:58

nellismo wrote: Treba kupovati što je tebi lično najukusnije.
Ja se polomim da kupim 30 domaćih jaja mjesečno, ako ih nema i ne jedem jaja. Ova iz binga/amka ne mogu zamisliti da jedem. Teletine nekad i mjesec ne probam ako ne nađem ili ne stignem do "svog" mesara.
Ali isto tako kod tog bajre nikad nisam ušao, kod mujanovića isto tako. Ne moze on pola Sarajeva mesom obskrbiti iz domaće proizvodnje. A kad je u njemačkoj prolazilo da prodaju meso staro 15-20 god, pa konjsko meso deklarisano kao kravlje, šta ovi naši rade i šta narod jede ne mogu ni zamisliti.
Naravno, ali treba gledati da je to proizvedeno u Bosni i Hercegovini. Tako rezonuju sva butum Europa. Imaju sve u ponudi, ali velika vecina kupuje domace. Zasto? Zato sto im u tim fabrikama rade ocevi, braca, sestre, majke, kao i oni sami i podrzavaju vlastiti prosperitet. Za razliku od Bosanaca i Hercegovaca koji misle da je tudje govno bolje od njihovog domaceg.

JThomas

#2407 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by JThomas » 21/05/2015 12:04

samo ti promiče da su upravo domaći prerađivači najveći uvozni lobi koji potkopava pravu proizvodnju mesa.

dobar osjecaj

#2408 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by dobar osjecaj » 21/05/2015 12:08

direstraits0078 wrote:
Naravno, ali treba gledati da je to proizvedeno u Bosni i Hercegovini. Tako rezonuju sva butum Europa. Imaju sve u ponudi, ali velika vecina kupuje domace. Zasto? Zato sto im u tim fabrikama rade ocevi, braca, sestre, majke, kao i oni sami i podrzavaju vlastiti prosperitet. Za razliku od Bosanaca i Hercegovaca koji misle da je tudje govno bolje od njihovog domaceg.
Nisam primjetila da se igdje ljudi nesto pretjerano brinu za porijeklo proizvoda. Vecina obicnih ljudi gleda da kupi ono sto im treba i sto im je pristupacno. Dzaba udarate drvljem i kamenjem na prosjecnog bosanskog covjeka. Nije nista losiji od tih Evropljana koje nezasluzeno okivate u zvijezde. Industrijske preradjevine od mesa su nuzno zlo i zao mi je svih ljudi koji su prisiljeni kupovati te proizvode.
Meso i mesne preradjevine volim jesti iskljucivo iz domace radinosti i radije necu okusiti meso uopste nego probati neku od tih preradjevina.

direstraits0078

#2409 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 12:10

JThomas wrote:samo ti promiče da su upravo domaći prerađivači najveći uvozni lobi koji potkopava pravu proizvodnju mesa.
I taj problem postoji, ali to ne moze rijesiti proizvodjac, to je posao za drzavu. Koje bas i nema u nekim respektabilnim kolicinama, pogotovo na teritoriju gdje se ljudska prava ugrozavaju svakodnevno.

direstraits0078

#2410 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 12:12

dobar osjecaj wrote:
direstraits0078 wrote:
Nisam primjetila da se igdje ljudi nesto pretjerano brinu za porijeklo proizvoda. Vecina obicnih ljudi gleda da kupi ono sto im treba i sto im je pristupacno. Dzaba udarate drvljem i kamenjem na prosjecnog bosanskog covjeka. Nije nista losiji od tih Evropljana koje nezasluzeno okivate u zvijezde. Industrijske preradjevine od mesa su nuzno zlo i zao mi je svih ljudi koji su prisiljeni kupovati te proizvode.
Meso i mesne preradjevine volim jesti iskljucivo iz domace radinosti i radije necu okusiti meso uopste nego probati neku od tih preradjevina.
Naravno da nisi, ali da si bolje obratila paznju vidjela bi da u njemackim prodavnicama ima propisani minimalni procenat domacih proizvoda na policama. Ne smije ici ispod tog procenta, a pozeljno je da ide iznad. Isti slucaj u francuskoj i sl. To je briga drzave, koja je u tim dijelovima svijeta neprikosnovena, i niko je ne dovodi u pitanje.

Hajvan

#2411 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by Hajvan » 21/05/2015 12:13

dakle, opet pitam- između bosanskog mesnog brenda i inostranog ( ako uzmemo za aksiom da su cjenovno i kvalatetno slicni) zašto bih izabrao i kupio bosanski, kad je inostrani bolji???

između bosanskomg brenda mlijecnih proizvoda i inostranih (ako uzmemo za aksiom da su cjenovno i kvlatetno slicni) zašto bih izabrao i kupio bosanski, kad je inostrani bolji???

primmjer: zašto bih kupova Gaudu, Edamer ili Goricu iz Livanjske Mljekare, kad su njemački sirOvi sigurno bolji???

JThomas

#2412 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by JThomas » 21/05/2015 12:14

al' ćemo mi zato pomoći rješavanju problema kupovinom domaćih salama napravljenih od 20 godina zamrznute brazilske govedine?

VjecitiStudent

#2413 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by VjecitiStudent » 21/05/2015 12:15

direstraits0078 wrote:
JThomas wrote:samo ti promiče da su upravo domaći prerađivači najveći uvozni lobi koji potkopava pravu proizvodnju mesa.
I taj problem postoji, ali to ne moze rijesiti proizvodjac, to je posao za drzavu. Koje bas i nema u nekim respektabilnim kolicinama, pogotovo na teritoriju gdje se ljudska prava ugrozavaju svakodnevno.
Da naš prerađivač svo vrijeme ne prodaje muda pod bubrege, poturajući uvozno meso staro dvadeset godina pod "domaći suđuk" i slično, itekako bi se našlo mjesta za domaće proizvođače mesa.

nellismo

#2414 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by nellismo » 21/05/2015 12:17

direstraits0078 wrote:
Ne treba ako ne valja. Ja ću sebi uvijek uzeti milku ispred vispak čokolade.
Ali isto ću prije uzeti zlatnu džezvu prije franck kafe jer mi tu nema razlike u ukusu.
Naši proizvođaći se ne trude napraviti kvalitetan proizvod, čast izuzetcima.
Ali kod nas i cijena ima veliki faktor tako da će ogroman broj ljudi uzeti ovu franck kafu samo nek je 50pf jeftinija.

dobar osjecaj

#2415 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by dobar osjecaj » 21/05/2015 12:32

direstraits0078 wrote:Naravno da nisi, ali da si bolje obratila paznju vidjela bi da u njemackim prodavnicama ima propisani minimalni procenat domacih proizvoda na policama. Ne smije ici ispod tog procenta, a pozeljno je da ide iznad. Isti slucaj u francuskoj i sl. To je briga drzave, koja je u tim dijelovima svijeta neprikosnovena, i niko je ne dovodi u pitanje.
Nije mi cilj da te provociram. Rado bih procitala primjer nekog takvog propisa ali ne znam kako i gdje da ga potrazim. Imas neki link? Hvala

moke_31

#2416 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by moke_31 » 21/05/2015 13:01

dobar osjecaj wrote:
direstraits0078 wrote:Naravno da nisi, ali da si bolje obratila paznju vidjela bi da u njemackim prodavnicama ima propisani minimalni procenat domacih proizvoda na policama. Ne smije ici ispod tog procenta, a pozeljno je da ide iznad. Isti slucaj u francuskoj i sl. To je briga drzave, koja je u tim dijelovima svijeta neprikosnovena, i niko je ne dovodi u pitanje.
Nije mi cilj da te provociram. Rado bih procitala primjer nekog takvog propisa ali ne znam kako i gdje da ga potrazim. Imas neki link? Hvala
Dovoljno je da odeš u Švicarsku ili Norvešku (one su doduše EFTA), preko 90% njihovi domaći proizvodi. Norvežani čak povrće uzgajaju u plastenicima samo da ne uvoze tuđe, gotovo da nemaju stranih banaka, itd. Južno voće samo uvoze i ne da je preskupo nego je bolesno preskupo. Švica je isto dosta slična Norveškoj, samo kod njih ima malo više njemačkih i francuskih proizvoda, i zna se što.

Prije 4-5 godina kada sam bio u Švici, te godine je otvoren Lidl. Ja došao sljedeće godine i nema Lidla???? Švicarci im nabili dodatne namete i vjerovatno ih uslovili da moraju prodavati određeni procenat robe koja je made in Swiss i Lidl napustio zemlju.

Ostale evropske zemlje su za nijansu liberalnije kad su ove stvari u pitanju ali mislim da sve imaju neki utvrđeni procenat domaćih proizvoda koji moraju biti na policama svih trgovina, kao što reče direstraits.

Kod nas je prije 10 godina ili više, koliko sam ja čuo i nisam siguran da je tačno, Merkator morao imati oko 30% naših BiH prozivoda na policama. Tada je čini mi se bio jedini strani trgovački lanac u BiH. Da li je i sada isti propis na snazi ne znam.

direstraits0078

#2417 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by direstraits0078 » 21/05/2015 13:03

dobar osjecaj wrote:
Ne osjecam se isprovocirano, Lidl, Aldi i ostale trgovine robe siroke potrosnje imaju potpisane ugovore s domacim proizvodjacima, ne radi se iskljucivo o drzavnim, nego o internim propisima firmi koje podrzavaju domacu privredu.

StupskaBitanga

#2418 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by StupskaBitanga » 21/05/2015 13:05

kako je ovo postala tema o mesu
Još samo fali da razgovarate kako je IZ uvozila kurbane iz Australije

Ci-Nick

#2419 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by Ci-Nick » 21/05/2015 13:27

Bezveze se smaramo temom: "Domaći trgovac - strani trgovac i domaći proizvođač - strani proizvođač"
Agragold, najveći ( i jedini) proizvođač šećera u BiH, strani vlasnik, strana sirovina. Ista kompanija proizvodi i Bimal ulje od uvozne sirovine.
O brašnu ili kafi nema potrebe ni da govorimo, ..uvozna kafa, uvozna pšenica.
Kupujem Milford čaj ne samo zato što je bolji nego Vispakov nego je i jeftiniji ako se pogleda gramaža i broj vrećica u kutiji. Uz to čisto sumnjam da u Vispakovom ima i gram bosanske mente ili kamilice. Sve uvozne sirovine.
Mi bi po našoj proizvodnji (od sirovine do gotovog proizvoda) bilo čega bili gladniji nego što smo bili u ratu.
Zato nemam namjeru štititi ni podržavati ni Bingo ni Konzum jer uništavaju malog proizvođača nemilisrdnije nego globalne kompanije.
sjećam se kad je FIS počeo da proizvodi sve i svašta od čarapa do namještaja,..odmah sam ga precrtao i kao trgovca.

Ned071

#2420 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by Ned071 » 21/05/2015 14:25

Hajvan wrote:dakle, opet pitam- između bosanskog mesnog brenda i inostranog ( ako uzmemo za aksiom da su cjenovno i kvalatetno slicni) zašto bih izabrao i kupio bosanski, kad je inostrani bolji???

između bosanskomg brenda mlijecnih proizvoda i inostranih (ako uzmemo za aksiom da su cjenovno i kvlatetno slicni) zašto bih izabrao i kupio bosanski, kad je inostrani bolji???

primmjer: zašto bih kupova Gaudu, Edamer ili Goricu iz Livanjske Mljekare, kad su njemački sirOvi sigurno bolji???
nisu vala svi. ja uzeo neki njemacki na akciji, ne moze se jest. hem gumen hem slan...

Hajvan

#2421 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by Hajvan » 21/05/2015 14:27

Ned071 wrote: nisu vala svi. ja uzeo neki njemacki na akciji, ne moze se jest. hem gumen hem slan...
e nemere tako!
SVI su bolji!

:lol:

zijancer

#2422 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by zijancer » 21/05/2015 14:45

sta fali udruziti se, 1-2-3 porodice, pa kupiti ovcu ili kravu i podijeliti
ili brati planinske trave za caj
ili zapucati ponekad u travnik i uzeti normalan sir
sa ostalim se krpiti kako je moguce

The BEN10

#2423 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by The BEN10 » 21/05/2015 14:56

zijancer wrote:sta fali udruziti se, 1-2-3 porodice, pa kupiti ovcu ili kravu i podijeliti
ili brati planinske trave za caj
ili zapucati ponekad u travnik i uzeti normalan sir
sa ostalim se krpiti kako je moguce
:-D :thumbup:

saiks

#2424 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by saiks » 21/05/2015 16:57

Zna li netko ima li i gdje kupiti one zive zacine,sto budu u saksijama,pa kad se pravi jelo samo se uberu?? :D

dobar osjecaj

#2425 Re: BINGO vs. KONZUM

Post by dobar osjecaj » 21/05/2015 17:04

saiks wrote:Zna li netko ima li i gdje kupiti one zive zacine,sto budu u saksijama,pa kad se pravi jelo samo se uberu?? :D
Imas po cvjecarama, vecim trgovinama i u rasadnicima cvijeca. Bosiljak, ruzmarin i vlasac su najvise zastupljeni u prodaji.

Post Reply