Bingo preuzima Interex centre?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

RahatHurmašica

#226 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by RahatHurmašica » 26/09/2014 10:36

.
Last edited by RahatHurmašica on 20/03/2015 15:05, edited 1 time in total.

VjecitiStudent

#227 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by VjecitiStudent » 26/09/2014 10:36

Dok god "domaći" prvi rade ovakve stvari, u njih moja noga neće ući.
MERSIHA BEŠIROVIĆ: Radnice u domaćim trgovinama nalaze se u robovskom odnosu

Prvomajski su praznici u toku. Koliko radnika i radnica u trgovini rade tokom zvanično neradnih dana iako to zakon zabranjuje a radnička prava im garantuju neradni dan?

- Kad je riječ o sektoru trgovine, ne samo ovaj praznik već bilo koji praznik je sasvim normalan radni dan. Nigdje se ne verifikuje kao praznik. Negdje opštine to regulišu, posebno je to situacija u Republici Srpskoj. To je opštinskim aktima zabanjeno, kazne su jako visoke i to se poštuje.

Nažalost, situacija u Bosni i Hercegovini je takva da samo sankcijama možete postići nešto. Mi smo smo imali poslodavaca, sa kojima imamo jako dobar socijalni dijalog, koji prije tri godine za 1. maj nisu radili. Međutim, vidjeli su da Robot i Bingo koji, nažalost, ne dozvoljavaju bilo kakav pristup sindikatu, rade te dane. Odmah su svi počeli masovno da otvaraju.
http://zurnal.ba/novost/17970/mersiha-b ... kom-odnosu

RahatHurmašica

#228 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by RahatHurmašica » 26/09/2014 10:53

možda mu je to jedini način da opstane jer, za razliku od konzuma, ne dobija podsticaje od države.

jalijas74

#229 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by jalijas74 » 26/09/2014 10:57

VjecitiStudent wrote:Nakon petnaest godina kakve-takve konkurencije, izbor se sada svodi na domaći ćumez i stranog lihvara. Strašno.
A zamisli nas u Vogosci imacemo 5 konzuma i 2 Amka :) mi i nema ni taj cumez od Binga :)

Država

#230 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Država » 26/09/2014 10:59

Ja ovo ne kontam. Pa jbt, kome ne valja, neka traži drugi posao i vozdra. Evo ja imam svoju firmu pa radim 24/7 i nikome se ne žalim. Crkavam radeći, a o 1. maju da i ne govorim. Jbt, jedva čekam 1. januar da malo duže odspavam. Daj ba više, dosta je te lezihljebovičke priče...

Čak sam na forumu pročitao kritike upućene rukovodstvu Binga jer su zabranili radnicima da u toku radnog vremena piju kafu... Otiđi jarane kod Švabe pa radi. Ne smiješ kihnuti jer ti odmah odbije od plate...

:sax:

drugtito2011

#231 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by drugtito2011 » 26/09/2014 10:59

bach wrote:
drugtito2011 wrote:
saiks wrote:A jbt,sta sad treba izbjegavati i proizvode iz hercegovine,pa kupovati samo ono sto se u okolini Sarajeva pravi. Fino kazi,mrzim sve sto potjece od hrvata,a bio on iz hrvatske ili hercegovine
Tipično uzvrtanje teza.

A sad vrlo konkretno pitanje. Koliko proizvoda iz "ostatka federacije" se može kupiti u Hercegovini?
U sred Međugorja ima veliki zeleni Bingo.
Nisam ja pitao gdje ima Bingo, nego

Koliko proizvoda iz ostatka Federacije se može kupiti u Hercegovini?

A koliko proizvoda iz Hercegovine se može kupiti u ostatku Federacije?

VjecitiStudent

#232 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by VjecitiStudent » 26/09/2014 11:01

Država wrote:Ja ovo ne kontam. Pa jbt, kome ne valja, neka traži drugi posao i vozdra. Evo ja imam svoju firmu pa radim 24/7 i nikome se ne žalim. Crkavam radeći, a o 1. maju da i ne govorim. Jbt, jedva čekam 1. januar da malo duže odspavam. Daj ba više, dosta je te lezihljebovičke priče...

Čak sam na forumu pročitao kritike upućene rukovodstvu Binga jer su zabranili radnicima da u toku radnog vremena piju kafu... Otiđi jarane kod Švabe pa radi. Ne smiješ kihnuti jer ti odmah odbije od plate...

Jesi li prijavljen, jel' ti zarada na kraju mjeseca 500 maraka?
Last edited by VjecitiStudent on 26/09/2014 11:01, edited 1 time in total.

RahatHurmašica

#233 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by RahatHurmašica » 26/09/2014 11:01

drugtito2011 wrote:[

Nisam ja pitao gdje ima Bingo, nego

Koliko proizvoda iz ostatka Federacije se može kupiti u Hercegovini?

A koliko proizvoda iz Hercegovine se može kupiti u ostatku Federacije?
i još da dodam, i tamo gdje ih ima, koliko se kupuju?

Capsicum

#234 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Capsicum » 26/09/2014 11:04

VjecitiStudent wrote:Dok god "domaći" prvi rade ovakve stvari, u njih moja noga neće ući.

Prvomajski su praznici u toku. Koliko radnika i radnica u trgovini rade tokom zvanično neradnih dana iako to zakon zabranjuje a radnička prava im garantuju neradni dan?

- Kad je riječ o sektoru trgovine, ne samo ovaj praznik već bilo koji praznik je sasvim normalan radni dan. Nigdje se ne verifikuje kao praznik. Negdje opštine to regulišu, posebno je to situacija u Republici Srpskoj. To je opštinskim aktima zabanjeno, kazne su jako visoke i to se poštuje.

Nažalost, situacija u Bosni i Hercegovini je takva da samo sankcijama možete postići nešto. Mi smo smo imali poslodavaca, sa kojima imamo jako dobar socijalni dijalog, koji prije tri godine za 1. maj nisu radili. Međutim, vidjeli su da Robot i Bingo koji, nažalost, ne dozvoljavaju bilo kakav pristup sindikatu, rade te dane. Odmah su svi počeli masovno da otvaraju.
U kojem to trgovackom lancu u BiH postoji ozbiljan sindikat koji nije samo pro forme?

Država

#235 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Država » 26/09/2014 11:05

VjecitiStudent wrote:
Država wrote:Ja ovo ne kontam. Pa jbt, kome ne valja, neka traži drugi posao i vozdra. Evo ja imam svoju firmu pa radim 24/7 i nikome se ne žalim. Crkavam radeći, a o 1. maju da i ne govorim. Jbt, jedva čekam 1. januar da malo duže odspavam. Daj ba više, dosta je te lezihljebovičke priče...

Jesi li prijavljen, jel' ti zarada na kraju mjeseca 500 maraka?
Ja sam prijavljen i dajem kamaru para državi. Plata mi nije 500 maraka, i ne bih ni radio za te pare. Buraz, svaki radnik ima pravo tražiti sebi nafaku na nekom drugom mjestu. Fino, od firme do firme i tražiš, ili odeš na posao.ba i vidiš ponudu. Jbg jarane, i ja bih volio da svi imaju platu koliku žele, ali tržište je takvo. Znači, niko te ljude ne tjera da rade baš tu...

drugtito2011

#236 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by drugtito2011 » 26/09/2014 11:12

VjecitiStudent wrote:
RahatHurmašica wrote:nije baš ćumez, nemoj pretjerivati. jes natrpano preko mjere....

pare ipak ostaju ovdje
To što ćemo pare dati "domaćem", koji će sutra preprodati lanac čim se pojavi dobar kupac, a sav svoj imetak izmjestiti na Kipar, koristi jedva da ima.
A uslovi pod kojima radnici rade u tom domaćem je tek tema za sebe.
Za tvoju informaciju prije par godina ekipa iz Mercatora je dolazila u Tuzlu da pregovara o kupovini Binga i rečeno im je "koliko košta Mercator da ga kupim". Ovo se vrlo la(H)ko da provjeriti. A neće se Bingo prodati jer je pokrenuo proizvodnju na sve strane i nadam se da će uspjeti sj...ti Konzum u dogledno vrijeme.

Što se tiče unutrašnjeg izgleda i rasporeda u Bingo objektima, nemože se očekivati da izgleda kao Mercator, a da bude jeftino (i ja bih volio da se malo potrude i urede). Kad se udje u Mercator koji blješti ko novogodišnja jelka kupci NE OČEUKUJU JEFTINU robu, a kad udju u Bingo koji izgleda kao da treba sadaku udijeliti kupci NE OČEKUJU SKUPU robu.
Isto kao Aldi ili LIdl.
Last edited by drugtito2011 on 26/09/2014 11:16, edited 1 time in total.

Država

#237 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Država » 26/09/2014 11:14

drugtito2011 wrote: A neće se Bingo prodati je je pokrenuo proizvodnju na sve strane i nadam se da će uspjeti sj...ti Konzum u dogledno vrijeme.
Ako budemo pametni, tako će i biti...

:thumbup:

VjecitiStudent

#238 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by VjecitiStudent » 26/09/2014 11:15

Država wrote: Ja sam prijavljen i dajem kamaru para državi. Plata mi nije 500 maraka, i ne bih ni radio za te pare. Buraz, svaki radnik ima pravo tražiti sebi nafaku na nekom drugom mjestu. Fino, od firme do firme i tražiš, ili odeš na posao.ba i vidiš ponudu. Jbg jarane, i ja bih volio da svi imaju platu koliku žele, ali tržište je takvo. Znači, niko te ljude ne tjera da rade baš tu...

Ako je tako, zašto uopće porediš svoj slučaj i svoj rad sa položajem radnika u trgovini?

O mogućnostima izbora i poslu "na drugom mjestu", tek ovaj podatak:
Koja su još najčešća kršenja radničkih prava radnika u trgovini?

- Rad na crno, ugovor na određeno i neodređeno vrijeme... Trgovina je sektor koji je najmanje plaćen, to je tako ne samo u BiH nego u regiji i svijetu. Ipak, to je jedini sektor u kojem se otvaraju radna mjesta ali činjenica da imate više od 500 ljudi koji apliciraju na svako radno mjesto dovoljno govori kakva pravila igre važe prilikom zapošljavanja i rada.

Altsa

#239 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Altsa » 26/09/2014 11:19

Rizvan wrote:Interex mi nije blizu, tako da tamo nisam ni išao. U usporedbi sa Konzumom, Bingom i Mercatorom, kakva je usluga, koliko se može pronaći domaćih proizvoda? Čije proizvode najviše forsiraju?
interex tj. bingo ce opet biti poluprazan jer mu je lokacija sranje

bh.tornjak

#240 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by bh.tornjak » 26/09/2014 12:03

jbt....kad vidim (tj.procitam ) mentalne proljeve forumasa pogotovo onih koju se busaju u prsa da su ekonomisti, tada mi postane kristalno jasno zasto u ovoj drzavi ima 600.000 nezaposlenih.....zasto je 3.000.000 siromasnih....zasto desetine hiljada ne mogu da dobiju adekvatnu zdrastvenu zastitu (uslugu ili pomoc)....zasto ovo...zasto ono...cccc :roll:
i onda covjek skonta gdje i na koji nacin su ti ljudi stekli to svoje "visoko" ekonomsko obrazovanje :lol:

cast nekim izuzetcima kao npr @[email protected] ... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

StupskaBitanga

#241 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by StupskaBitanga » 26/09/2014 12:48

Altsa wrote:
Rizvan wrote:Interex mi nije blizu, tako da tamo nisam ni išao. U usporedbi sa Konzumom, Bingom i Mercatorom, kakva je usluga, koliko se može pronaći domaćih proizvoda? Čije proizvode najviše forsiraju?
interex tj. bingo ce opet biti poluprazan jer mu je lokacija sranje
onaj interex u kolodvorskoj ima potencijal

StupskaBitanga

#242 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by StupskaBitanga » 26/09/2014 12:51

kad se vec busate u prsa nekim sindikatom trgovine
Konzum je kao njih clan i sta njihovi radnici imaju s tim
Jell ih konzum postuje imalo
Nimalo
kad se konzum zatvorio u kaknju radnicama je bilo ili ces u visoko ili Sarajevo ili otkaz a o placanju prevoza da ne govorimo
Gdje je taj famozni ST
Nemojte gluposti u ovoj drzavi i govoriti o necemu sto veze s vezom nema
Taj ST je samo papir koji radi u svoju korist i da se preko njega blate oni koji budu natapetu narucioca napada

OldMayor

#243 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by OldMayor » 26/09/2014 13:32

Ja sam bio u Svedskoj prosle godine, nedjeljom do 6 radi market. Kad su bozici, nove godine, ne radi se po 3 dana, DA! TRI DANA SUPERMARKET NE RADI?! Kod nas ako im daju pola dana za 1. maj to je odlicno. I raja to zna, i svi to postuju. Pripremis se fino pred bozic, kupis sta ti treba i gotovo. Niko, nista, ne radi. Rade bolnice, pomalo javni saobracaj.

Kod nas toga nema, pa su navikli raju da i kad niko ne radi, market mora radit, sto nema nigdje u svijetu. Mozda negdje po zabitima, kakva smo ocito i mi. Jer kako mi, ako konzum ne radi, drugi hadzo konta ej vidi njih budala ne rade, odoh ja zato otvorit. Onda i konzum skonta, ej vidi nas budala ne radimo, ma sad cemo i mi. I tako ukrug i onda na kraju svi rade.

Tako da pusti tu pricu da vani poginuse od rada. Oni tamo cijene praznike. Kad je bozic neces radit i tacka. Da si bog alah. Ostale dane kad se treba radit, crncit ces, ali kad je praznik, vikend neces! Kod nas toga nema. Da moze nedjelju bi ti radnu uveo, jer subota je postala standard vec da se radi.

I zasto ti kao privatnik radis 1. maj? Ko te tjera? Cemu tolika pohlepa? Znam, drzava kolje, ali pobogu ja ih znam zaradjuju po 50.000 mjesecno, pa koji ce ti qrac, a nema sata slobodno. Pa uzmi 4 dana slobodno i zaradi malo manje...al jok, to ide ide, ide dok ga srcani ne strefi u 50-oj...il dok sve ne izgubi.

heha

#244 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by heha » 26/09/2014 15:06

E, ovako sta domace,kupuj domace.Bingo domaci,ok, postujem to.Jedan stranac poput Interexa ili Konzuma svojim radnicima da platu na vrijeme kakva takva ali je na vrijeme,radnici knjizicu ovjeravaju na tri mjeseca,pauza pola sata i sl.Jeste da se radi jer jedan covjek radi vise poslova nema dovoljan broj radnika ali boze moj imas posao.Citam kako se zalite na trgovce eto oni neuki,a ovde pojedinci obrazovani ma hajde de.Sta vam je ? Bingo kupio Interex ,radnicima od ono malo jada sto prime smanjiti ce jos minimum 50 km,plata iz neka dva djela,pauza upitna,ovjera knjizice upitna....a trenutno u trgovini ima veliki broj radnika sa fakultetom,pa tako jedan pravnik nosi pakete ariela,bitno je samo to da on posteno zaradi platu.I da interesuje me pojedinci sto imaju prosjecne plate 800km pa vise da li rade u domacim firmama,normalno da nije drzavna kasika.?

neki

#245 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by neki » 26/09/2014 15:20

VjecitiStudent wrote:Dok god "domaći" prvi rade ovakve stvari, u njih moja noga neće ući.

Jest, eto, Merkator i Konzum poceli da rade za 1. maj kad su vidjeli da i Bingo i Robot rade... :-) Da u ovo povjerujes moras biti naivan/glup ili zlonamjeran prema domacim centrima..

Konzum je (bar kad su u pitanju male samoposluge od kojih je u Sarajevu najvise konzumovih) definitivno najveci cumez. Izmedju polica i nabacane robe na gomilu cesto nema ni 40cm. Prostori u kojima je mlijeko i mlijecne preradjevine nerijetko smrdi... dohvatljivi su proizvodi kojima rok istice taj dan, dok su dublje svjezi proizvodi do kojih da bi dosao moras ukloniti sve one s isteklim...najgori ciganluk. Nazalost zivim u naselju u kojem postoje iskljucivo 4 konzumove samoposluge i kad moram izletiti da uzmem sitnice natjeran sam na konzum, jer je najbliza alternativa udaljena bar kilometar, tako da se gore opisanog nagledam skoro svaki dan..

Država

#246 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Država » 26/09/2014 15:24

heha wrote:E, ovako sta domace,kupuj domace.Bingo domaci,ok, postujem to.Jedan stranac poput Interexa ili Konzuma svojim radnicima da platu na vrijeme kakva takva ali je na vrijeme,radnici knjizicu ovjeravaju na tri mjeseca,pauza pola sata i sl.Jeste da se radi jer jedan covjek radi vise poslova nema dovoljan broj radnika ali boze moj imas posao.Citam kako se zalite na trgovce eto oni neuki,a ovde pojedinci obrazovani ma hajde de.Sta vam je ? Bingo kupio Interex ,radnicima od ono malo jada sto prime smanjiti ce jos minimum 50 km,plata iz neka dva djela,pauza upitna,ovjera knjizice upitna....a trenutno u trgovini ima veliki broj radnika sa fakultetom,pa tako jedan pravnik nosi pakete ariela,bitno je samo to da on posteno zaradi platu.I da interesuje me pojedinci sto imaju prosjecne plate 800km pa vise da li rade u domacim firmama,normalno da nije drzavna kasika.?
Pa zašto taj pravnik ne registruje svoju privatnu advokatsku kancelariju i fino počne igrati tržišnu utakmicu kao i svi ostali? Ili recimo, zašto ne položi još par ispita pa se registruje kao notar i počne uredno plaćati poreze i doprinose za sebe? Odgovor je jednostavan: To je jedan od onih koji su završili fakultet i čekali da im neko pozvoni na vrata i ponudi posao. Što se mene tiče, ta osoba treba da bude zahvalna ljudima iz Binga što su mu omogućili da barem pakete nosa kad već nije bio sposoban iskoristiti svoju diplomu i znanje...

:bih:

heha

#247 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by heha » 26/09/2014 15:45

Pa valjda sto ovo nije Amerika,da covjek zivi svoj san,vec Bosna.Da je cekao da mu neko pokuca na vrata vjerovatno bi bio nezaposlen kao i hiljde drugih ovde.Licno volim Bosnu,bila sam u ratu u Bosni,prosla sve nedace ratne i posle ratne i voljela bih da jaca Bosanska privreda ali isto tako bih voljela da se postuje radnik odnosno covjek.Zasto ne otvori nesto svoje,pa predlozit cu mu da se utali sa nastavnicom historije koja radi na kasi pa neka dignu kakav kredit .Valjda je do drzave...

Raigor Stonehoof

#248 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by Raigor Stonehoof » 26/09/2014 15:57

heha wrote:E, ovako sta domace,kupuj domace.Bingo domaci,ok, postujem to.Jedan stranac poput Interexa ili Konzuma svojim radnicima da platu na vrijeme kakva takva ali je na vrijeme,radnici knjizicu ovjeravaju na tri mjeseca,pauza pola sata i sl.Jeste da se radi jer jedan covjek radi vise poslova nema dovoljan broj radnika ali boze moj imas posao.Citam kako se zalite na trgovce eto oni neuki,a ovde pojedinci obrazovani ma hajde de.Sta vam je ? Bingo kupio Interex ,radnicima od ono malo jada sto prime smanjiti ce jos minimum 50 km,plata iz neka dva djela,pauza upitna,ovjera knjizice upitna....a trenutno u trgovini ima veliki broj radnika sa fakultetom,pa tako jedan pravnik nosi pakete ariela,bitno je samo to da on posteno zaradi platu.I da interesuje me pojedinci sto imaju prosjecne plate 800km pa vise da li rade u domacim firmama,normalno da nije drzavna kasika.?
Pa taj njegov poslodavac i nije trazio pravnika nego nekog da nosa Ariel. Ne mozes krivit poslodavca zato sto pravnik obavlja posao za koji se sam prijavio i za koji je znao da ce raditi. Mozes kriviti drzavu zato sto ne obezbjedjuje dovoljno radnih mjesta ili pravnika sto je upisao pravo iako je trziste rada prenatrpano tim kadrom, a ne poslodavca sto je raspisao konkurs za nosaca Ariela i ima radnika koji obavlja upravo to. Ili bi mozda bolje bilo da ga nije nikako ni zaposlio?

muminovic

#249 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by muminovic » 26/09/2014 16:04

svaka cast Bingu !

heha

#250 Re: Bingo preuzima Interex centre?

Post by heha » 26/09/2014 16:08

Haha,upravo to i kazem.Upravu si 100 %.Nego poenta moje price nije o tom pravniku vec sto "domaci" uslovi rada su losiji nego kod "stranaca".Smatram sto se tice obaveza prema nasoj lijepoj Bosni i Hercegovini stranci su azurniji u placanju istih nego domaci.Bosanac uvijek nadje neku rupu u zakonu :)

Post Reply