Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#1926 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by el_bake007 »

dr0gg3r wrote: 28/03/2023 02:26 Ja sam se 2014 godine prijavio za kontrolora i sve uredno položio i bio prvi na par testiranja. Nikad mi se poslije toga nisu javili. Od majke sam saznao da su joj tražili 15000KM za prijem. Od sveg srca vam savjetujem da se bavite nečim što volite ili da idete iz ove države.
pa sto ne plati, i da si se zaduzio tih 15k bi vratio u pola godine rada

ovaj konkurs nije namjesten tako da savjet svima da se zagrize jer je posao preinteresantan i dobro placen
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1927 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Otplatio bi to i za kraći period, da je istina naravno.

Tih godina su se radna mjesta sa triput manjom platom u TE Kakanj ili BH Telecomu toliko plaćala, tako da sumnjam.

A inače, ovo je posao, gdje bez obzira na pozadinu i veze, pa i novac, ako nisi sposoban, jednostavno te je prevelik rizik zaposliti.

Sumnjam da je tada bilo 25 i podobnih i sposobnih.

Iako, ostavljam mogućnost za to, jer u :bih: je sve moguće.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1928 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by drndalo »

Da ne lupamo bas, tada je trebalo i primljeno dosta >25 jer se preuzimala kontrola visokog neba pa je trebalo puno vise ljudi. U startu je mislim prijavljenih bilo >3000, znam da su testiranje engleskog kao prvi korak radili u sali za fizicko Ekononomsle skole, sa punom salom u svakom terminu, a termina je bilo bar 4 dnevno, pa danima tako... Koliko se sjecam nije to zavrsilo u 1 sedmici...

Na kraju nisu primljeni svi koji su polozili sve i stigli do intervjua, jer je ocito bilo vise "svrsenih" nego mjesta.

Ovo za 15 kKM za mjesto sto je trazeno mami, bih rekao da se mama raspitivala, sto je samo po sebi "posteno"... Kako je saznala da je bio "najbolji" na nekoliko testova? Neko joj procitao rezultate? Sumnjam u pricu, jer ako je imala pristup do takvih, onda bi tu i veza "bez para" bila dovoljna, vrijednija je usluga koju dugujes od par plata... Opet, nije nemoguce. Mada iskreno, sumnjam u cijelu pricu.
Last edited by drndalo on 28/03/2023 13:33, edited 1 time in total.
Nista15
Posts: 13
Joined: 14/03/2023 13:28

#1930 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Nista15 »

Poz
Jel' jučer ono bila jedina grupa ili ima još?
Ima li ko kakvih informacija?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1931 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Nista15 wrote: 31/03/2023 12:58 Poz
Jel' jučer ono bila jedina grupa ili ima još?
Ima li ko kakvih informacija?
Jučer je bilo sve, četiri grupe od po cca 90-100 kandidata.

Rezultati će sljedeće sedmice.

U prve dvije sedmice maja mjeseca ide FEAST I test, u ovisnosti o prolaznosti na istom, će se razmatrati da li će se raditi FEAST II testiranje uopće.

Plan je da u junu mjesecu budu intervjui.

Obuka kreće 04.09. i traje šest mjeseci za oblasnu kontrolu. Obuka je u Mostaru.
Nista15
Posts: 13
Joined: 14/03/2023 13:28

#1932 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Nista15 »

Hvala na odgovoru.
Nadam se da će ići kako je planirano. :thumbup:
MostarATC
Posts: 35
Joined: 29/03/2023 20:14

#1933 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by MostarATC »

Zna li se koliko je posto dovoljno za prolaz iz ovog testa iz engleskog ?
razmjernik
Posts: 19
Joined: 03/09/2014 12:48

#1934 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by razmjernik »

EFD22 wrote: 31/03/2023 13:13
Nista15 wrote: 31/03/2023 12:58 Poz
Jel' jučer ono bila jedina grupa ili ima još?
Ima li ko kakvih informacija?
Jučer je bilo sve, četiri grupe od po cca 90-100 kandidata.

Rezultati će sljedeće sedmice.

U prve dvije sedmice maja mjeseca ide FEAST I test, u ovisnosti o prolaznosti na istom, će se razmatrati da li će se raditi FEAST II testiranje uopće.

Plan je da u junu mjesecu budu intervjui.

Obuka kreće 04.09. i traje šest mjeseci za oblasnu kontrolu. Obuka je u Mostaru.
Pozdrav,

Mozemo li se osloniti na vase informacije? Koliko su pouzdane?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1935 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Prijatelj kojeg sam vozio na testiranje iz engleskog kaže tako. Da li je pouzdano, i koliko, stvarno ne znam.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#1936 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Vjerovatno se to moze negdje iskopati ali kako se u stvari krecu plate kod nas za kontrolore leta ovisno o poziciji? Samo okvirno pitam. Kad pitas google izlaze oni bombasticni clanci o astronomskim platama. Mene interesuje sta se za koju poziciju moze ocekivati kad tek pocinjes?

I kad se u sustini odredi za koju poziciju se skolujes? Kako se pozicije odredjuju?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1937 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

CoffeeMan wrote: 01/04/2023 19:34 Vjerovatno se to moze negdje iskopati ali kako se u stvari krecu plate kod nas za kontrolore leta ovisno o poziciji? Samo okvirno pitam. Kad pitas google izlaze oni bombasticni clanci o astronomskim platama. Mene interesuje sta se za koju poziciju moze ocekivati kad tek pocinjes?

I kad se u sustini odredi za koju poziciju se skolujes? Kako se pozicije odredjuju?
Ide se na obuku za oblasnu kontrolu, najbolji ostaju, ostalima se daje prilika da rade obuku za prilaznu i aerodromsku kontrolu.

Što se tiče plata, to je svakako vjerujem poslovna tajna. Javna opet tajna je da je to prošle godine u Hrvatskoj bilo najplaćenije zanimanje kad se uzmu prosjeci, a vjerujem i šire. E sad šta to znači u tačnoj cifri, teško je reći.

Kako god, nakon inicijalne obuke i dobijanja ratinga, u početku karijere ne mogu se očekivati basnoslovne cifre kakve neki mediji prenose, pogotovo prvih par godina, barem ne do ostvarivanja mogućnosti samostalnog rada.

Poslije, što i sami u BHANSA-i rekoše, samo nebo je granica.


Ja vjerujem, zbog dole zaljevskih zemalja, ali i Njemačke i još par država, da će i ovdje plate biti vrhunske. Jer već se desio odlazak školovanih kontrolora, tako da će to svakako pokušati spriječiti. Naravno ovaj ugovor o obuci i stipendiranju će vjerovatno sadržati klauzulu o obaveznom radu kod BHANSA-e najmanje par godina, ako ne i više od pet, da bi spriječili taj odlazak tek školovanog kadra.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#1938 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

EFD22 wrote: 01/04/2023 21:15
Ide se na obuku za oblasnu kontrolu, najbolji ostaju, ostalima se daje prilika da rade obuku za prilaznu i aerodromsku kontrolu.

Što se tiče plata, to je svakako vjerujem poslovna tajna. Javna opet tajna je da je to prošle godine u Hrvatskoj bilo najplaćenije zanimanje kad se uzmu prosjeci, a vjerujem i šire. E sad šta to znači u tačnoj cifri, teško je reći.

Kako god, nakon inicijalne obuke i dobijanja ratinga, u početku karijere ne mogu se očekivati basnoslovne cifre kakve neki mediji prenose, pogotovo prvih par godina, barem ne do ostvarivanja mogućnosti samostalnog rada.

Poslije, što i sami u BHANSA-i rekoše, samo nebo je granica.


Ja vjerujem, zbog dole zaljevskih zemalja, ali i Njemačke i još par država, da će i ovdje plate biti vrhunske. Jer već se desio odlazak školovanih kontrolora, tako da će to svakako pokušati spriječiti. Naravno ovaj ugovor o obuci i stipendiranju će vjerovatno sadržati klauzulu o obaveznom radu kod BHANSA-e najmanje par godina, ako ne i više od pet, da bi spriječili taj odlazak tek školovanog kadra.
Posto je sad aktualno pitanje umjetne inteligencije i ja onako u nedostatku pitanja za chatgpt, upitam za platu i dobijem neke iznose koji su mi opet nerealno niski ako uzmemo koliko se o tim platama prica kao jako visokim.
Naravno, chatgpt nije finalni autoritet za dobijanje ovih info ali opet od nekud je povukao informaciju. Kad odes na agenciju na koju se poziva ja ne vidim nigdje podatke o platama...

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1939 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Sumnjam da je to tačno, ali eto sve je moguće.

ChatGPT ne bih uzimao kao pouzdan izvor, pitaj ga može li ti dati link na izvještaj na koji se poziva? :mrgreen:


Kako god, ja iskreno mislim da su plate daleko iznadprosječne za BiH, ako ne i među najboljima.

Ali svakako to ne treba biti prioritet prilikom odabira ove karijere. Posao je jako dinamičan, interesantan, ali i jako odgovoran i na momente jako stresan, tako da nije šala, i novac ne treba biti jedini i najveći motiv za ovakvu karijeru.

Isto tako mislim da su uvjeti na poslu, a pogotovo odnosi između zaposlenih tu među najbitnijim stavkama. Teamwork spirit i tako to. Na kraju krajeva, kolika god da je plata, ako ti nije drago kad sjedneš u auto i kreneš na posao, ako se ne raduješ svakom danu, onda to nije za tebe.


Sudeći prema press releases od BHANSA-e, tamo je timski duh veoma izražen i mislim da je atmosfera vrhunska. Barem se tako čini.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#1940 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Slazem se, tj ne uzimam ga uopste kao pouzdanog ali opet cudno mi da se ovako samouvjereno poziva na izvor tj. Agenciju...

Ja licno platu uopste ne uzimam kao kriterij zbog cega bih isao u primjenu karijere ali opet volim imati informacije o svim segmentima tog posla pa i platu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1941 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Evo malo slušajte LJLJ Control, dok čekate rezultate testa engleskog. :mrgreen:
https://www.liveatc.net/hlisten.php?mou ... &icao=ljlj

Sarajevo Control nema na liveatc, ali ko ima DVB-T antenu sa USB priključkom, može sa bilo kojim SDR programom (software-defined-radio) za windows slušati na:
APP 136.45 MHz
GCA 119.4 MHz
GND 121.9 MHz
TWR 118.25 MHz
m94n
Posts: 136
Joined: 20/11/2020 17:22

#1942 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by m94n »

razmjernik wrote: 01/04/2023 09:44
EFD22 wrote: 31/03/2023 13:13

Jučer je bilo sve, četiri grupe od po cca 90-100 kandidata.

Rezultati će sljedeće sedmice.

U prve dvije sedmice maja mjeseca ide FEAST I test, u ovisnosti o prolaznosti na istom, će se razmatrati da li će se raditi FEAST II testiranje uopće.

Plan je da u junu mjesecu budu intervjui.

Obuka kreće 04.09. i traje šest mjeseci za oblasnu kontrolu. Obuka je u Mostaru.
Pozdrav,

Mozemo li se osloniti na vase informacije? Koliko su pouzdane?
Ja evo danas zvao bhansu, kažu da nemaju pojma kad će biti rezultati engleskog. Izgleda da ćemo se mi načekati….
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1943 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by drndalo »

Ne zelim biti bezobrazan, ali naravno da cete se nacekati, ne samo za engleski, nego za svaku sljedecu stepenicu. Ipak, ide to nekako.

S jedne strane, drzavna je firma, kada neko ode na bolovanje, cesto ga ili niko ne mjenja, ili treba bar sedmica da se neko zaduzi za to da tjera dalje ako je duze bolovanje i tako to. S druge strane, valja nekoliko stotina (mozda i vise) kandidata organizovati u neke smjene, datume, satnice, nece samo, i ne moze odmah...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1944 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma naravno. Ja vjerujem da će se do kraja aprila poslati mailovi raji koja je prošla za termine za FEAST I.

Moguće je da su već pregledali engleski, ali treba sada organizirati održavanje FEAST-a prije nego se sve javi kandidatima.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#1945 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by nadžak »

EFD22 wrote: 04/04/2023 12:54 Evo malo slušajte LJLJ Control, dok čekate rezultate testa engleskog. :mrgreen:
https://www.liveatc.net/hlisten.php?mou ... &icao=ljlj

Sarajevo Control nema na liveatc, ali ko ima DVB-T antenu sa USB priključkom, može sa bilo kojim SDR programom (software-defined-radio) za windows slušati na:
APP 136.45 MHz
GCA 119.4 MHz
GND 121.9 MHz
TWR 118.25 MHz
:D :D Ako si dobar radio-amater i imas razne radio stanice, onda možeš i na njih slušat. Interesantnije, tj aktivinije od ovih su frekvencije za Upper, high i top level. ;-)
Tango556
Posts: 197
Joined: 02/09/2021 16:27

#1946 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Tango556 »

Rece mi kolega da je prosao engleski I da osmog maja ima feast.
MostarATC
Posts: 35
Joined: 29/03/2023 20:14

#1947 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by MostarATC »

Tango556 wrote: 10/04/2023 09:58 Rece mi kolega da je prosao engleski I da osmog maja ima feast.
A kako i kad mu je dosla obavijest , je li e-mailom ili su ga zvali?
Tango556
Posts: 197
Joined: 02/09/2021 16:27

#1948 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Tango556 »

[/quote]

A kako i kad mu je dosla obavijest , je li e-mailom ili su ga zvali?
[/quote]

Ne znam detalje stvarno , pricali onako i usput mi reche kako je polozio engleski i kako u Maju ima feast.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#1949 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Vidim da na njihovoj stranici jos nema nista vezano za rezultate ili obavjestenje da su rezultati gotovi, tako da mozda dostavljaju onome kome su pregledali a kad svima jave onda ce obavijestiti i one koji nisu ili kolega jednostavno podrazumijeva da je polozio engleski a ovdje ili od nekog cuo da je u maju FEAST.

Jer ja kad neko spomene temu a nije previse zainteresiran za detalje, kazem recenicu iz koje bi neko mogao pomisliti da znam da sam polozio engleski (jer mislim da hocu posto mi test nije bio tezak ali nisam se jednom u zivotu zeznuo tako....) i da idem na novi test sigurno a ustvari jos nemam rezultate.

EDIT:
Ah tek sada vidim da je kolega bio konkretan tj. naveo 08.maj za FEAST... onda je dobio rezultate sigurno.

EDIT 2:
Gledam sad neko je ovdje napisao da je 14.03 dobio poziv za engleski a ja sam taj poziv dobio tek 15.03 tako da je moguce da ce i ovo se razvuci na par dana.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#1950 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Da kažem prijatelju da očekuje mail ovih dana. :thumbup:
Post Reply