Ideje za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#151 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

hladan.preminger wrote:
BLADE8 wrote:
Ma jasno je od početka da bacaš bombe :zjev:

Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Evo vidio sam sad slike, ne valja kako si najlon postavio ako su tvoje slike haha
made_in_sarajevo
Posts: 5583
Joined: 06/05/2013 23:05

#152 Re: Ideje za posao

Post by made_in_sarajevo »

jel ko dizao kredite preko unicredit banke za start up firme? zna li neko neke detalje pored toga da odem u banku i da mi oni ispricaju kako je to nesto najbolje :D
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#153 Re: Ideje za posao

Post by saiks »

made_in_sarajevo wrote:jel ko dizao kredite preko unicredit banke za start up firme? zna li neko neke detalje pored toga da odem u banku i da mi oni ispricaju kako je to nesto najbolje :D
Sta otvaras,ajde reci,necemo ti ukrasti ideju :D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#154 Re: Ideje za posao

Post by zrakomlat »

almir90 wrote:
hladan.preminger wrote:
Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Ma pusti ga. Nema dobre jagode ispod 3 KM, i to je to, nek' jednu one plastične po 2 KM, i one sitne što moraš vreću napuniti da bi bila kila. :D

Prva tura jagoda kad krene, uvijek je cijena 4.5-5 KM, barem je tako kod nas, još smo mala čaršija. Ja nikad nisam vidio jagode ispod 4 KM na kilo, a da to liči na nešto.
Mogu i ja potvrditi ovu cijenu, Hercegovina je u pitanju, ne bavim se ja, ali znam dobro jednog lika koji uzgaja i prodaje, kod njega većina ide u izvoz, tj neko mu to otkupljuje za izvoz.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#155 Re: Ideje za posao

Post by Megiddo »

Evo vam tri ideje pa svako sebi odaberite po jednu ako vam se svidi. :mrgreen:

- Mobilna aplikacija poput Ubera- aplikacija koja spaja vozače i ljude kojima je prevoz potreban. Recimo da sam negdje na Baščaršiji i trebam prevoz, iskoristim tu aplikaciju. Uber je popularan u Americi, a u BiH i exYu državama sumnjam da postoji išta slično. Postoje one stvari prevoz.org i slično ali to su stranice namijenjene na duže razdalje i njihov cilj je uglavnom uštediti na prevozu. Cilj Ubera je pravovremeno stići (tj. da te neko pokupi u prolazu).

- Agencija za posredovanje posla. Posreduješ posao do ljudi koji znaju čovjeka (ili ljude) iz odredjene branše. I ako se njih odabere za posao dijeliš proviziju sa čovjekom koji je te ljude/čovjeka preporučio. Poslovni model se može postaviti tako da zaradjuše na članarini od posrednika.

- Evo nešto humano iako ne znam kako da to sročim u sintagmu. Web sajt gdje će nezadovoljni kupci objavljivati svoje frustracije, a potom ćete te kritičke sadržaje ustupiti medijima po Bosni i Hercegovini ili državi u kojoj to bude (i tako nanositi štetu nesavjesnim kompanijama :evil: ). Prihodi se mogu crpiti iz dva kanala: kompaniji koja je izazvala frustraciju možeš u zamjenu za novac dozvoliti da se izvine i pokuša iskupiti kupcu prije nego sadržaj bude objavljen i preporučivati frustriranim kupcima drugog proizvodjača odn. drugu kompaniju.

Kasnije ćete mi se zahvaliti. :bih:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#156 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

Megiddo wrote:Evo vam tri ideje pa svako sebi odaberite po jednu ako vam se svidi. :mrgreen:

- Mobilna aplikacija poput Ubera- aplikacija koja spaja vozače i ljude kojima je prevoz potreban. Recimo da sam negdje na Baščaršiji i trebam prevoz, iskoristim tu aplikaciju. Uber je popularan u Americi, a u BiH i exYu državama sumnjam da postoji išta slično. Postoje one stvari prevoz.org i slično ali to su stranice namijenjene na duže razdalje i njihov cilj je uglavnom uštediti na prevozu. Cilj Ubera je pravovremeno stići (tj. da te neko pokupi u prolazu).

- Web agencija za posredovanje posla. Posreduješ posao do ljudi koji znaju čovjeka (ili ljude) iz odredjene branše. I ako se njih odabere za posao dijeliš proviziju sa čovjekom koji je te ljude/čovjeka preporučio. Poslovni model se može postaviti tako da zaradjuše na članarini od posrednika.

- Evo nešto humano iako ne znam kako da to sročim u sintagmu. Web sajt gdje će nezadovoljni kupci objavljivati svoje frustracije, a potom ćete te kritičke sadržaje ustupiti medijima po Bosni i Hercegovini ili državi u kojoj to bude (i tako nanositi štetu nesavjesnim kompanijama :evil: ). Prihodi se mogu crpiti iz dva kanala: kompaniji koja je izazvala frustraciju možeš u zamjenu za novac dozvoliti da se izvine i pokuša iskupiti kupcu prije nego sadržaj bude objavljen i preporučivati frustriranim kupcima drugog proizvodjača odn. drugu kompaniju.

Kasnije ćete mi se zahvaliti. :bih:
- Uber ima smisla samo u metropolama. Šta će Uber u Sarajevu, gdje je svako treće vozilo taksi, a ljudi masovno pješače jer je sve blizu. O drugim gradovima, da ne govorimo...Da ne govorimo o tome da, za korištenje aplikacija poput Ubera, mobilni internet mora biti nešto što se podrazumijeva za veći dio populacije, što kod nas nije slučaj-

- Ovo se zove Zavod za zapošljavanje, nudi usluge besplatno i neefikasan je jer - posla nema! Kako da posluješ s robom koje nema?

- Ovim otvaraš prostor za klasično reketarenje kompanija. Ko će mene spriječiti da objavim negativan review, čak i ako sam zadovoljan, čak i ako nisam ni koristio usluge, samo da bih iskamčio besplatnu uslugu. Čak i da nije tako (a naš mentalitet zorno svjedoči da jeste), većina kompanija u BiH je, još uvijek, gluha i slijepa za internet marketing i takvu vrstu feedbacka korisnika. Ako ne vjeruješ, pitaj Klix. Prije nekoliko godina sam im poslao neku sugestiju, a odgovor je bio: boli nas racku, ako ti se ne sviđa, nemoj ulazit....
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#157 Re: Ideje za posao

Post by Megiddo »

ExNihilo wrote:...
Iako neke stvari koje si rek'o mogu uvažiti kao argumentovane ne slažem se sa mnogim dijelovima. Ovo što si napisao o Uberu i njegovoj kopiji ima smisla i apsolutno se slažem u nekim dijelovima mada ako se dovoljno duboko posvetimo problemu i ako ga dovoljno dobro analiziramo dala bi se naći alternativa (što je poduzetnički duh).

U vezi argumenta da u Sarajevu postoje taksiji moram ipak reći da se ne slažem da je to nekakva prepreka jer korištenje takve aplikacije mnogo jeftinije.

Upravo si argumentom da je Sarajevo puno taksista odgovorio da bi i u Sarajevu Uber imao tržište. Jedina mana je, a ne moraš se složiti da je jedina, da Sarajevo i BiH nisu adekvatno pokriveni besplatnom wifi konekcijom. I tu se slažemo, ali kako i dodah postoji i za to aleternativa samo se mora(š) osredotočiti na problem.

Vezano za drugi paragraf tu se nikako ne mogu složiti jer mislim da nisi najbolje razumio o čemu govorim. Zavod za zapošljavanje je jedna stvar a HR agencije su druga. Agencija (za provodjenje kadrovske politike kompanija) služi kompanijama za pronalazak dobrih kadrova, a ne za zapošljavanje ljudi.

Polje na kojem bi se takmičio su ostale kadrovske agencije koje regrutuju ljude za druge kompanije, stim da bi ti imao drugačiji model. Imao bi uslovno rečeno skaute koji bi ti preporučivali kadrove koje oni znaju a za uzvrat bi oni dobili kompenzaciju.

Vezano za zadnji paragraf, reketiranja u smislu neetičnog ponašanja se ne možeš riješiti, toga ima i na amazonu a da ne bude kod nas i to je sastavni dio poslovanja. Ono će se dešavati ili na ovoj ili na onoj strani, ovako ili onako, uglavnom će uvijek naći put ali ako ćemo davati moralni sud puno je pravednije da pregovaračka snaga bude na strani kupaca nego na strani prodavača. Upravo to nedolično ponašanje tog čovjeka sa klixa mi daje za pravo da si ti ili bilo ko imao snagu da mu zaprijetite zbog toga ne bi to uradio.

PS. na ovaj paragraf: nisam rekao besplatnu uslugu, rekao sam izvinjenje ili obavjest da će nešto poduzeti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#158 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

Megiddo wrote:...
Unaprijed se izvinjavam na dužem postu. :)

- Uber. Mislim da nisi shvatio ključni problem koji sam istakao: zašto bih čeprkao po smartphoneu, tražeći prevoz, ako vidim taksi svaki put kad pogledam na ulicu?
Uz to, Uber zahtijeva kolosalna ulaganja (razvoj aplikacije, automobili, radna snaga, gorivo, itd), a ovdje se priča o malom biznisu. Takvo ulaganje na tržište prezasićeno taksi kućama, de facto besplatnim javnim prevozom, krcato ilegalnim taksistima (sa kojima se ne možeš natjecati u cijeni), malim brojem stanovnika - jednostavno je nebulozno i iluzorno.

Ti bi, ionako malo tržište, za koje se bore svi gore pomenuti učesnici, još dodatno skresao samo na korisnike koji posjeduju smartphone i mobilni net! Shvati da Sarajevo nije New York. Na kraju krajeva, barem 70% raje ima u imeniku telefona "svog" taksistu, za slučaj da sve drugo, gore pomenuto, zakaže. Sarajevo je mahala i nije nam potreban GPS da nađemo prevoz.

Kako bi uopće riješio pitanje interneta? Lupio antente po cijelom gradu i dao svima besplatan net? :roll:

- Ovdje, gdje se trenutno nalazim, 80% zapošljavanja ide preko recruitment agencija i više nego dobro kapiram idejni koncept (tvoj se razlikuje tek za nijansu). Upravo taj koncept bi Zavod, pored vođenja puke statistike, trebao da provodi.

U BiH zapošljavanje preko specijaliziranih posrednika nije zaživjelo. Ne zato što se toga niko nije sjetio, već zato što: 1. Posla nema, kako već rekoh. Tržište radne snage je mrtvo. Stotine hiljada nezaposlenih čeka priliku, ali ih privreda jednostavno ne želi. Nemaš kome šta preporučiti, nemaš na čemu zasnovati biznis 2. U Bosni ne postoji kultura outsourcinga. Mali biznis uglavnom vode "seoske gazde", koje su najpametnije i sve znaju, "i ne'š im ti govorit koga će zaposliti", a internacionalne kompanije, prisutne na tržištu, imaju svoje HR departmente kojima vjeruju više nego tvojim skautima. I kome ti, onda, da preporučuješ i koga?

- Treća ideja jeste, suštinski, Yelp. Nekoliko je razloga zašto je Yelp tako uspješan na Zapadu, a kod nas ne bi našao plodno tlo (po mom skromnom mišljenju):

1. Na Zapadu postoji prirodna inicijativa među korisnicima da objavljuju recenzije na internetu. To iz razloga što postoji toliko klubova, restorana, kina, kafića, i drugih biznisa - da review postoji nužnost ukoliko se želiš snaći i napraviti dobar izbor. Time se postiže kritična masa korisnika koja posjećuje Yelp i koja biva izložena mišljenjima drugih korisnika, pa kompanije gube značajan dio tržišta ako ne posvete tome pažnju. Kod nas stvari stoje drugačije, izbor je ograničen, ne treba ti Yelp da saznaš kako se otvorio novi kafić, preporuke idu od usta do usta, i nema realne inicijative da se pišu recenzije po netu, osim radi reketiranja. Imaš, ovdje na Klix, temu otvorenu s tom svrhom - skoro niko ništa ne piše, a pratim je godinama (jer sam se i sam upisivao)

2. Stanovništo na Zapadu je ekonomski dovoljno jako da im se ne isplati jebavati zbog par $/EUR i reketirati kompanije. Drugim riječima, slučajevi reketiranja su izuzeci, a ne pravilo. Kod nas to nije slučaj.
Primjer, ako nešto naručiš sa Ebay, kažeš da pošiljka nije stigla, Ebay garantuje novu pošiljku u istom iznosu. DX, ako ustvrdiš da pošiljka nije stigla, šalje ponovo ili vraća novac, iako su svjesni da možda lažeš i da će biti sigurno onih koji su primili pošiljku, a tvrde da nisu. Dobar dio kompanija na Yelp daje povrat novca nezadovoljnim korisnicima. Divne poslovne prakse. Međutim, hajde nek tu divnu poslovnu praksu uvede Pik. Pa propali bi za 7 dana. Jednostavno postoji drastična razlika u kupovnoj moći koja se odražava i na ponašanje stanovništva.

Bez uvrede, ali sve tri ideje su čisto copy/paste uspješnih zapadnjačkih ideja i ne uvažavaju ni najmanje infrastrukture, kulturne i ekonomske specifičnosti našeg podneblja. Vjerovao ili ne, barem Uber i Yelp su mi i samome padali napamet, ali sam ih odbacio kao neozbiljne...Ako mi ne vjeruješ, pokušaj pokrenuti neku, pa se čujemo za koji mjesec....
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#159 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

Odlični postovi ExNixilo, slažem se u potpunosti. Btw, imaš li neki vlastiti biznis ili kontaš nešto ili none of the above?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#160 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

JanuaryJones wrote:Odlični postovi ExNixilo, slažem se u potpunosti. Btw, imaš li neki vlastiti biznis ili kontaš nešto ili none of the above?
Kontam nešto... :)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#161 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

ExNihilo wrote:
JanuaryJones wrote:Odlični postovi ExNixilo, slažem se u potpunosti. Btw, imaš li neki vlastiti biznis ili kontaš nešto ili none of the above?
Kontam nešto... :)
Ako nije tajna, koja oblast?
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#162 Re: Ideje za posao

Post by notsure »

U Bosni najviše fali para, a robe ima viška.
Zalagonica?

Nešto ovakvo: http://www.zalagaonicazagreb.com/
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#163 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

notsure wrote:U Bosni najviše fali para, a robe ima viška.
Zalagonica?

Nešto ovakvo: http://www.zalagaonicazagreb.com/
Ima para (6 milijardi se buđavi na štednim računima), ali ne cirkuliraju. Ne cirkuliraju jer raja nema povjerenja u močvaru koju zovemo privredni i pravni sistem BiH.

Rezultanta je sveopća nelikvidnost i postepen, ali siguran, povratak u sistem trampe.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#164 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

ExNihilo wrote:
notsure wrote:U Bosni najviše fali para, a robe ima viška.
Zalagonica?

Nešto ovakvo: http://www.zalagaonicazagreb.com/
Ima para (6 milijardi se buđavi na štednim računima), ali ne cirkuliraju. Ne cirkuliraju jer raja nema povjerenja u močvaru koju zovemo privredni i pravni sistem BiH.

Rezultanta je sveopća nelikvidnost i postepen, ali siguran, povratak u sistem trampe.
Ima zalagaonica u Uniticu al ne vidim da nešto obrće. Slike, auta i brodovi, lafo nešto 8-)
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#165 Re: Ideje za posao

Post by Megiddo »

Drago mi je da ste se i ostali priključili. :)

Ja neću nadugo i naširoko jer nemam namjeru da branim te ideje. Iz iskustva znam i govorim da je jednoj dobroj ideji potrebno od vremena da se javi kao ideja pa do vremena kad se razvije u nešto zadovoljavajuće što se može komercijalizirati barem 12 mjeseci a taj proces zna trajati i do 4-5 godina i na kraju obično ne izgleda kao ona prva zamisao.
ExNihilo wrote:Ako mi ne vjeruješ, pokušaj pokrenuti neku, pa se čujemo za koji mjesec....
Nemam vremena. Šta misliš zašto sam ovo nabrojao ovde? Dajem ono što ne mogu napraviti (pokušati napraviti, da pomirim pozicije :mrgreen: ) ljudima koji možda mogu ili će ih potaknuti upravo ovo zapadna ideja + bosanske okolnosti da inoviraju neki novi model.
ExNihilo wrote:Kako bi uopće riješio pitanje interneta? Lupio antente po cijelom gradu i dao svima besplatan net? :roll:
Iako sam rekao da za inoviranje treba vremena ali na prvu mi pada alternativa: pokušati sistem podesiti na SMS poruke. Ako sam dobro upoznat sa historijom twittera, prvi twitter je bio na SMS poruke upravo radi ovoga što nedostaje BiH. Ne tvrdim da radi ali bi se dalo testirati. Možda ne bi čak ni ličilo na Uber ali bi zadržalo istu funkciju.

Ili čak evo kad sam završio post i druga alternativa mi pade na pamet, postaviti punktove za ljude koji trebaju prijevoz. :mrgreen:

Mislim ništa nisam rekao konačno ali sagledati sve alternative. :)
ExNihilo wrote:Bez uvrede, ali sve tri ideje su čisto copy/paste uspješnih zapadnjačkih ideja
Nemam se šta ljutiti, ja ovo ne negiram (samo ne vidim ništa loše u tome, jer niko nema patent na ideju a svi ljudi istu zamisao uvijek urade nekoliko drugačije). :)
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#166 Re: Ideje za posao

Post by paladinka »

Zanimljiv tekst http://www.tagesanzeiger.ch/wirtschaft/ ... y/19763617
Jasmina Salihović vodi 105 kuća za odmor na Airbnb. Ona vodi unosan poslovni model - onaj koji već postavlja pitanja .Volim ljude, "Jasmina Salihović je da Airbnb prije, i dalje," Ja nemoguće je to moguće i sam svoj lokalni prijatelj. "Na prvi pogled, online profil autohtone bosanske akata iz cijelog Lausanne kao malo glomazna formulisana osobne oglas ,
Ali ovo odaje unosan posao. Salihović je najveći švicarski hostesa na Airbnb - platforma koja pruža usluge smještaja privatne osobe. Trenutno oni vode 105 kuća za odmor. Od veliki stan u samom središtu Ženeve za 720 franaka noći, u sobu na zemljištu u Fribourg za 45 franaka. To je jasno iz analize Tagesanzeiger.ch/Newsnet. Nedavno proširio Salihović u njemačkom Švajcarska: Nedavno, ona se odnosi sobu u Freyastrasse u Zurich: "2 minute od Long Street, svojim trgovinama, željezničke stanice Wiedikon, noćni klubovi i najboljih restorana u gradu." Cijena po noćenju uključujući Shine: 135 franaka.
U osnovi Salihović uzima veliki hotel. On pruža, uključujući i trenutno neaktivni Ponude Airbnb, približno isti broj kao Logierplätze poslovne i konvencije hotel Starling na aerodromu u Ženevi; trenutno u maksimalno 496 kreveta kao najveći hotel u Švicarskoj. Kao i kod Starling uključuju Salihovića sobe, ali samo su zaposlili u ime vlasnika. Za razliku od Starling nema jednog vlasnika, ali mnogi malih.«Angefangen hat alles 2012 in der Villa Les Lilas in Chardonne bei Lausanne», sagt Salihovic.
"Sve je počelo 2012. godine u Villa Les Lilas u Chardonne blizini Lausanne", kaže Salihović. A imovine s bazenom i pogledom na Ženevskom jezeru, okružena vinogradima. Ovdje je živjela s dvojicom kolega studenata tokom ekonomske studije. U cilju da plati stanarinu, studirao tri preko Airbnb nakon kratkoročne stanovnika. Plan je radio. Platforma je 2012. godine u Švicarskoj jedva poznata, ali je ponudu na Nestlé oko i izvukao o zaposlenima US koji su putovali samo nekoliko nedelja u Švicarskoj. Nestlé je sjedište se nalazi bacanje kamena je od Villa Les Lilas dalje. Uskoro, sobe su žuti karton zbog mjeseci. "Živjeli smo praktično besplatno i imao je svake večeri roštilj party uz bazen."
Nakon studija Salihović je počeo u potrazi za sobe u privatnom okruženju za Airbnb, a osnovana je jedini vlasništvo Chambres d'amis. "Mnogi ljudi nemaju pojma kako se to radi." Salihović uzima je sada 200 klijenata sve administrativne poslove iz: slikaju, edit, post na web, organizirati razmjene sa gostima, čišćenje posade. Per gost dobije proviziju ovisno o Logierpreis 10-30 franaka. U oko 400 medijacija mesečno sve sabere.
U 32-godišnjakinja nije jedini virtualni direktor hotela u Švicarskoj. U regionu Lugano i Como, korisnici Airbnb 'Lora', 'Sam & Xavier "i" Daniel "Podijelite tržištu. Potonji se o trenutnom brojanje do 86 apartmana. Ekskluzivni ponudi je vila s prekrasnim pogledom na jezero Como i privatnog doka. Cijena: 10'996 franaka tjedno. I kao Salihović iza ručno pletene profil Daniel je profesionalna firma, "Happy Holiday Homes 'u Lugano, tako da kompanije," uredno plaćaju poreze. "Kao i svi ostali izmjerio Tagesanzeiger.ch/Newsnet Airbnb glavnih dobavljača.

Google prijevod :-) U osnovi zenska nudi uslugu da za druge osobe iznajmljuje stanove preko airbnb-a .
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#167 Re: Ideje za posao

Post by almir90 »

Što se tiče ideja, do njih je doći u današnje vrijeme barem lahko, na netu ima hiljadama stranica, sa milionima ideja. Stvar je naletiti na nešto u čemu čovjek može uspjeti. Teško je od prve, tako je barem kod mene, ja sam počinjao sa nekakvim sitnijim stvarima, barem četiri-pet pokušaja sam imao u zadnjih pet godina, i na svemu sam bio donji. Mada, to nije motivacija za odustajanje, već i dalje mora truditi, pa će već nešto naići.

Što se tiče nekih zapadnih poslova, koji su uspjeli, teško je kod nas primijeniti, često to bude propadanje. Primjera radi, pogledaš neke priloge i priče, kaže čovjek počeo praviti nešto kod kuće i počeo to prodavati online, pa prodao jedno, od zarade napravi dvoje novih, i tako u krug, i zaradi pare. To ide kad imaš tržište sa milionima potencijalnih kupaca, sistemom uređenim, pošta i sve što ide. Probaj to kod nas, odeš u poštu i pitaš koliko košta internacionalno slanje, kad ti kažu cijene, okreneš se odeš. :lol: Elem, da ne duljim, što u većini slučajeva prođe kod drugih, kod nas neće.

Ono što sam ja vidio kako su neki moji poznanici iz škole uspili, našli su se na pravom mjestu, u pravo vrijeme, poznavajući prave osobe. Imali su jednostavne dobre veze, sa kojima su im "šapnute" ideje, kao i kupca, znači dogovoren posao, potrebno je proizvesti to i to, kupac robe ima, samo kapital srediti, sve papire, pokrenuti firmu. Eh, na ovakvu osobu naletiti, ne treba ti džek-pot, dobitan ne može biti bolji.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#168 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

almir90 wrote:Što se tiče ideja, do njih je doći u današnje vrijeme barem lahko, na netu ima hiljadama stranica, sa milionima ideja. Stvar je naletiti na nešto u čemu čovjek može uspjeti. Teško je od prve, tako je barem kod mene, ja sam počinjao sa nekakvim sitnijim stvarima, barem četiri-pet pokušaja sam imao u zadnjih pet godina, i na svemu sam bio donji. Mada, to nije motivacija za odustajanje, već i dalje mora truditi, pa će već nešto naići.
I jesi uspio, na kraju, u nečemu?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#169 Re: Ideje za posao

Post by almir90 »

ExNihilo wrote:
I jesi uspio, na kraju, u nečemu?
Pa nisam, da se zaključiti iz teksta, ali se ne odustaje, gura se i dalje. Radim, plata loša kao i kod većine u ovoj državi, i kuju se planovi za budućnost. :D

Samo navodim kao primjer, da ne treba ipak odustajati, jbg-a takav nam je sistem došao, i moramo se prilagoditi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#170 Re: Ideje za posao

Post by insomnia78 »

Mislim da sljedeca "Nobelova" za ekonomiju ide direktno na ovu temu
Genijalni planovi
Hahahaha
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#171 Re: Ideje za posao

Post by SukiJr »

Pozdrav forumaši
Trenutno sam nezaposlem pa bih nesto kao zapoceo vezano za posredovanje kod prodaje nekretnina.

Moje pitanje je sljedece ko se sa tim poslovanjem moze baviti da li samo pravnici ili ko god zeli?
Post Reply