Ideje za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#126 Re: Ideje za posao

Post by Maharadza »

irconbih wrote:Da li bi u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH, mogao opstati, ustvari da li bi bilo moguce cak i pokrenuti posao izrade maketa? Za gradjevinske firme, arhitekte, druge proizvodne firme kojima treba prototip i slicno. To mi je hobi, a posto sam nezaposlen, pokusavam skontati bi li to imalo prolaza kod nas. Nesto sam skeptican po tom pitanju, ali opet, mozda bi i moglo biti nesto od toga ako se covjek uveze s pravim ljudima i ako ima dobre reference, tj.nekoliko dobro uradjenih modela za pokazat, a koji nisu nesto pretjerano skupi. Sta vi mislite o ovome?
Moj skromni prijedlog, ako imas pitanja javi se na pp, ali ovdje opcenito o tom poslu:

Nadam se da si pravio makete od balze, forexa, plexiglasa, xps ili eps stiropora, kartona(ljepenke kako kazu) i slicnih materijala. Na arhitekturi studenti kojima je mrsko to praviti, a koji imaju para tj. njihovi lijepi roditelji "skoluju" svoju lijepu djecu, daju u prosjeku 50 - 100 KM po maketi.

U petom semestru prvog ciklusa je najzesce, gotovo za svaki drugi predmet na semestru, a ima ih 12 moras napraviti maketu, u prosjeku 100 studenata x 6 predmeta pa skontaj koje su to makete(Planiranje tehnologije gradjenja - maketa oplate, Urbanisticko projektovanje - maketa projekta, Javne zgrade - Maketa javne zgrade itd...) U trecem semestru mislim da se radi maketa krova od drveta i balze i jos par maketica porodicne kuce. Studenti koji se odluce za diplomski tj. sintezni rad prvog ciklusa iz jednog od dva predmeta moraju napraviti maketu i to im je kao diplomski rad, u prosjeku je 50+ studenata na sinteznom i svi moraju maketu napraviti. Na masteru se takodjer rade makete iz Enterijera i Dizajna i jos drugih predmeta.

Ako budes kvalitetan, pristupacan sa cijenama to jest da prvu godinu krenes po malo nizim cijenama od konkurencije mozes razraditi dobar biznis. Mnogi studenti koji ponavljaju godinu zbog par predmeta, a rijesili se obaveza na vjezbama i slobodni su, nazalost i opet kazem nazalost, crtaju razne projekte iz predmeta, rade 3d prikaze, makete i sta vec za studente kojima je to mrsko, a imaju para pa tako prodju 3+2 godine i na kraju dobiju diplomu koju su mogli komotno kupiti.

Ako zelis poceti treba ti slijedece, a ako se vec bavis imas to sigurno, ali evo ovdje opcenito:
- Forex (poprilicno je skup po kvadratu 20km, razlicite debljine imas uzeti, lahko se obradjuje, moze se savijati itd...)
- Balza (imas u penny plus)
- Stiropor XPS i EPS (razlicite debljine)
- PLEXI (ako imas alat za rezanje i oblikovanje)
- Karton, papiri u boji, folije u boji
- Skalperi, Makaze, Busilice, male one aku sto imas razlicite nastavke za njih za slajfanje i sl,, ustvari sve sto si koristio za tehnicki odgoj u osnovnoj, ljepila(sekundarna, sintelan, za drvo itd.), ona zica sto sijece stiropor(mozes napraviti sam, imas na youtube tutorijale)

Mi dok smo bili studenti smo imali sve ovo, alata smo imali jer je jaran bio lud za njima i neko bi kupovao cigare, zvake a on bi otisao i kupio sebi busilicu xD kralj! Uvijek smo zajedno pravili makete i po cijelu noc udisali sintelan :D i spominjali familiju onima sto su platili druge da im prave maketu :lol:

Mozes polijepiti par oglasa na fakultetu da pravis makete povoljno i broj mobitela. Fino na A4 papir da se vidi masala i zalijepis negdje visoko da ti ne mogu presarati papci. Pored toga malo na facebook stranici fakulteta s obzirom da su svi studenti na istoj objavis oglas, na pik takodjer i krenes sa par poslova :)

ps. Ovdje pisem o studentima sto je dobra sansa da se stelis, a i dobra para jer nisu to zahtjevne makete, moze uci na fax ko zeli jer to niko ne provjerava, a svakako se raspada. O arhitektonskim biroima i zasebnim arhitektima koji mozda nemaju vremena da prave maketu bi dobro dosao neko ko kvalitetno radi makete, ko je pouzdan i ne fula rokove, ko ce provesti cijelu noc da napravi maketu da ispostuje rok jer kod nas arhitekata ti je sve u zadnji cas koliko god radio zadnje noci ne spavas nikako pa onda angazujes ljude za 3d prikaze i makete jer nemas vremena da stignes to.

Takodjer dobar prijedlog, mnogi uzimaju po 50 KM (startna cijena) do 150KM za izradu 3d prikaza, modele rade u SketchUp koji svako moze nauciti, rendere rade u lumion, vray, artlantis i naplate to a za izradu im ako su stela ne treba ni par sati pa dobar prijedlog za ove nadarene takodjer da ubiru pare od levata :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#127 Re: Ideje za posao

Post by Zviz »

R2 D2 wrote:Znam da je ova tema pokrenuta milion puta ali ajde još jednom. Zavšio sam fax pre više od godinu ali nema posla tako da sam se bacio u razmišljanje da nešto otvorim. Preslistao sam nekoliko foruma i nisam našao ništa ozbiljno. Ima tu par zanimljivih ideja, ali ništa što meni odgovara, uglavnom ljudi spamuju i zezaju se.
Največi problem je što si ograničen, kako sa parama tako i sa mjestom u kome živiš jer je malo tako da nemaš puno mogućnosti. Imam lokal u centru površine 50 kvadrata i na raspolaganju oko 15 hiljada maraka, možda i 20.

Po meni dobro bi se isplatilo otvoriti ribnjak. Prvo početi sa nekim manjim pa kasnije proširiti, pa restoran i tako dalje. Ali to je zahtjevan posao, mnogo više para je potrebno i treba bar 2 godine da narastu ribe pogodne za pecanje, jer niko neće doći i platiti dozvolu zbog malih primeraka.

Druga ideja je paintball klub. Treba ti jedna livada, ogradiš je, nabacaš nekih guma, drva i tako tih gluposti, kupiš opremu i to je to. Nema velikih troškova prilikom otvaranja, jedini problem je što je moje mjesto malo za ovo, 10 hiljada je stanovnika je nedovoljno, minimum je bar 2-3 puta više.

Treća ideja je da uzmem franšizu od MiniPani. To su forneti, ali u ponudi imaju burek i picu, ali dozvoljavaju da ubaciš i još neto. Za ovaj moj lokal od 50 kvadrata to bi bilo idealno, još da ubacim za palačinke, neke sokiće, kafa, limunada i tako to.

Četvrta ideja je da izdam svoj lokal i da uzmem veći i otvorim kafić :mrgreen: kad dođu izbori osnujem stranku kupim 100 glasova i postanem odbornik, odem uz većinu i zaposle me.

Ajde da čujem vaše ideje, šta je neko u vašem mjestu u proteklih 5 godina otvorio i pokrenuo i dobro mu ide
Ako je rijec o Sarajevu ja imam 5 ideja u glavi, ali da ti ih u detalj ispricam to kosta, da ti nako provsinski kazem ako nebudes znao dublji misao ideja neces dobiti ono, sve u svemu ideja je samo pocektak a treba malo vise nego same ideje...
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#128 Re: Ideje za posao

Post by detroit-mercy »

heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
Met lab :mrgreen:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#129 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

Da li bi jedna dvorana za disko rolanje imala prolaza u Sarajevu, bil' to naše klince i omladinu zanimalo?

Image
oyada
Posts: 61
Joined: 24/08/2010 21:16

#130 Re: Ideje za posao

Post by oyada »

dovedi crncugu iz afrike, sa velikom karincugom, smjesti ga u neku garsonjeru hraniga raznim zitaricama, daj oglas nek skace na ove nase frigidne opuzle politicarke I ove po administraciji
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#131 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

vrlo smiješno.
User avatar
hodža
Posts: 4522
Joined: 28/07/2011 02:23
Location: Rajvosa

#132 Re: Ideje za posao

Post by hodža »

rolanje čega ? :gunjastajl:
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#133 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

hladan.preminger wrote:
Entropio wrote: Pa koliko je to "fino para"? Ne moraš otkrivati konkretne cifre ako ne želiš, ali koliki je profit procentualno prve godine, a koliki naredne dvije?
Racunaj 2 tone prinosa po dunumu za sortu elsinora. Uzmi 2 dunuma jer to dvije osobe mogu bez puno napora održavati brati, itd. Najniza zagarantovana otkupna cijena 3 km, moze biti samo veca.
Ako su ti ulaganja max 5.000 po dunumu, a trajanje sadnica 3 godine. Prvu godinu si dobar min 2.000 KM (2000t*2dunuma*3KM). Iduce dvije po 10.000 KM. Za to vrijeme naucis raditi svoj rasad jagode pa nakon 3 godine te ponovno ulaganje izadje 1.000 KM po dunumu. Sto znaci da u drugom ciklusu od 3 godine mozes zaraditi 30.000 KM.

Pod uslovom da se toga ozbiljno i strucno prihvatis i da imas vodu na posjedu. Bez struke i navodnjvanja nema nista.
Gdje plasiraš jagode za 3 KM po kg?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#134 Re: Ideje za posao

Post by hladan.preminger »

BLADE8 wrote:
hladan.preminger wrote:
Entropio wrote: Pa koliko je to "fino para"? Ne moraš otkrivati konkretne cifre ako ne želiš, ali koliki je profit procentualno prve godine, a koliki naredne dvije?
Racunaj 2 tone prinosa po dunumu za sortu elsinora. Uzmi 2 dunuma jer to dvije osobe mogu bez puno napora održavati brati, itd. Najniza zagarantovana otkupna cijena 3 km, moze biti samo veca.
Ako su ti ulaganja max 5.000 po dunumu, a trajanje sadnica 3 godine. Prvu godinu si dobar min 2.000 KM (2000t*2dunuma*3KM). Iduce dvije po 10.000 KM. Za to vrijeme naucis raditi svoj rasad jagode pa nakon 3 godine te ponovno ulaganje izadje 1.000 KM po dunumu. Sto znaci da u drugom ciklusu od 3 godine mozes zaraditi 30.000 KM.

Pod uslovom da se toga ozbiljno i strucno prihvatis i da imas vodu na posjedu. Bez struke i navodnjvanja nema nista.
Gdje plasiraš jagode za 3 KM po kg?
Sve se po gradu proda.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#135 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »


Pa koliko je to "fino para"? Ne moraš otkrivati konkretne cifre ako ne želiš, ali koliki je profit procentualno prve godine, a koliki naredne dvije?[/quote]

Racunaj 2 tone prinosa po dunumu za sortu elsinora. Uzmi 2 dunuma jer to dvije osobe mogu bez puno napora održavati brati, itd. Najniza zagarantovana otkupna cijena 3 km, moze biti samo veca.
Ako su ti ulaganja max 5.000 po dunumu, a trajanje sadnica 3 godine. Prvu godinu si dobar min 2.000 KM (2000t*2dunuma*3KM). Iduce dvije po 10.000 KM. Za to vrijeme naucis raditi svoj rasad jagode pa nakon 3 godine te ponovno ulaganje izadje 1.000 KM po dunumu. Sto znaci da u drugom ciklusu od 3 godine mozes zaraditi 30.000 KM.

Pod uslovom da se toga ozbiljno i strucno prihvatis i da imas vodu na posjedu. Bez struke i navodnjvanja nema nista.[/quote]

Gdje plasiraš jagode za 3 KM po kg?[/quote]

Sve se po gradu proda.[/quote]


Ti kao proizvodjač teško možeš dobiti 3 KM / kg. Po trgovinama je cijena 2 do 2,5 KM u prosjeku tokom sezone.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#136 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

Pa koliko je to "fino para"? Ne moraš otkrivati konkretne cifre ako ne želiš, ali koliki je profit procentualno prve godine, a koliki naredne dvije?[/quote]

Racunaj 2 tone prinosa po dunumu za sortu elsinora. Uzmi 2 dunuma jer to dvije osobe mogu bez puno napora održavati brati, itd. Najniza zagarantovana otkupna cijena 3 km, moze biti samo veca.
Ako su ti ulaganja max 5.000 po dunumu, a trajanje sadnica 3 godine. Prvu godinu si dobar min 2.000 KM (2000t*2dunuma*3KM). Iduce dvije po 10.000 KM. Za to vrijeme naucis raditi svoj rasad jagode pa nakon 3 godine te ponovno ulaganje izadje 1.000 KM po dunumu. Sto znaci da u drugom ciklusu od 3 godine mozes zaraditi 30.000 KM.

Pod uslovom da se toga ozbiljno i strucno prihvatis i da imas vodu na posjedu. Bez struke i navodnjvanja nema nista.[/quote]

Gdje plasiraš jagode za 3 KM po kg?[/quote]

Sve se po gradu proda.


Ti kao proizvodjač teško možeš dobiti 3 KM / kg. Po trgovinama je cijena 2 do 2,5 KM u prosjeku tokom sezone.

30.000 KM na dva dunuma je malo je reć nerealno.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#137 Re: Ideje za posao

Post by Hajvan »

smatram isto.
10 do 12 milja je realnija procjena.
što je takođe izvrsno.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#138 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

Hajvan wrote:smatram isto.
10 do 12 milja je realnija procjena.
što je takođe izvrsno.
Na 2 dunuma 4 do 6 hiljada KM u drugoj i trećoj godini ako je dobra sezona, bez leda, vjetra i padavina u toku circa mjesec dana berbe.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#139 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

BLADE8 wrote:
Hajvan wrote:smatram isto.
10 do 12 milja je realnija procjena.
što je takođe izvrsno.
Na 2 dunuma 4 do 6 hiljada KM u drugoj i trećoj godini ako je dobra sezona, bez leda, vjetra i padavina u toku circa mjesec dana berbe.
P.S. I ako je tu godinu dobra cijena, jer se zna desit da daješ jagodu za 1 ili 1.5 marku po kg.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#140 Re: Ideje za posao

Post by hladan.preminger »

E jesam nasao mentole kojim cu nesto objasnjavati. Ovaj me pita i kad mu objasnim kako je, on mene ubjedjuje da nije tako.
Kvalitetna jagoda nikad nije ispod 3 KM.

30.000 KM je za cijele naredni 3 godisnji ciklus i to je maksimalno.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#141 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

hladan.preminger wrote:E jesam nasao mentole kojim cu nesto objasnjavati. Ovaj me pita i kad mu objasnim kako je, on mene ubjedjuje da nije tako.
Kvalitetna jagoda nikad nije ispod 3 KM.

30.000 KM je za cijele naredni 3 godisnji ciklus i to je maksimalno.

A lika...de mi samo reci da li ti imaš plantažu jagoda, tj. da li govoriš iz vlastitog iskustva? Ovdje smo da konstruktivno iznosimo ideje a ne da se vrijedjamo.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#142 Re: Ideje za posao

Post by hladan.preminger »

BLADE8 wrote:
hladan.preminger wrote:E jesam nasao mentole kojim cu nesto objasnjavati. Ovaj me pita i kad mu objasnim kako je, on mene ubjedjuje da nije tako.
Kvalitetna jagoda nikad nije ispod 3 KM.

30.000 KM je za cijele naredni 3 godisnji ciklus i to je maksimalno.

A lika...de mi samo reci da li ti imaš plantažu jagoda, tj. da li govoriš iz vlastitog iskustva? Ovdje smo da konstruktivno iznosimo ideje a ne da se vrijedjamo.

Pričam iz iskustva zaovine jetrve balduze badžanaka tetke malog.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#143 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

Budući da nisam nigdje u užoj i široj okolici našla da neko izrađuje uramljena porodična stabla, evo ideja za posao nekome ko je dobar u dizajnu. Izrada, uramljivanje i ustakljivanje za poklona, dekoracije u kući, čuvanje podataka na jednom mjestu. Nešto ovako sa varijacijama (dizajn, boje, sa/bez slika itd). Ideja se može proširiti i na zidne naljepnice i izradu family tree albuma, certifikata :)

Image

Image

Image

evo ja sam prva mušterija sa popustom :)
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#144 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

hladan.preminger wrote:
BLADE8 wrote:
hladan.preminger wrote:E jesam nasao mentole kojim cu nesto objasnjavati. Ovaj me pita i kad mu objasnim kako je, on mene ubjedjuje da nije tako.
Kvalitetna jagoda nikad nije ispod 3 KM.

30.000 KM je za cijele naredni 3 godisnji ciklus i to je maksimalno.

A lika...de mi samo reci da li ti imaš plantažu jagoda, tj. da li govoriš iz vlastitog iskustva? Ovdje smo da konstruktivno iznosimo ideje a ne da se vrijedjamo.

Pričam iz iskustva zaovine jetrve balduze badžanaka tetke malog.
Ma jasno je od početka da bacaš bombe :zjev:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#145 Re: Ideje za posao

Post by hladan.preminger »

BLADE8 wrote:
Ma jasno je od početka da bacaš bombe :zjev:

Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#146 Re: Ideje za posao

Post by almir90 »

hladan.preminger wrote:
Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Ma pusti ga. Nema dobre jagode ispod 3 KM, i to je to, nek' jednu one plastične po 2 KM, i one sitne što moraš vreću napuniti da bi bila kila. :D

Prva tura jagoda kad krene, uvijek je cijena 4.5-5 KM, barem je tako kod nas, još smo mala čaršija. Ja nikad nisam vidio jagode ispod 4 KM na kilo, a da to liči na nešto.
PurpleSky
Posts: 323
Joined: 13/04/2014 16:16

#147 Re: Ideje za posao

Post by PurpleSky »

Prodavnica bicikla ako se koriste u gradu. Moguce osnovati i klub i forsirati opstinu da napravi biciklisticke staze... mozda razmisljati i o biciklistickom turizmu ako ima lijepih lokacija.

Vrtic ako je velik broj zaposlenih u mjestu ali treba pogledati statistiku na birou za zaposlajvanje - nedostatak za vrtice imaju normativi a i u vecini porodica bar jedno ne radi. Otidji na zavod za zaposlajvanje i raspitaj se koliko domacinstava ima da oba roditelja rade. Informaciju koju ne mozes dobiti je dali djecu cuvaju babe.

Mozes uraditi i istrazivanje javnog misljenja u gradu kada dobijes ideju ali cuvaj se stvari koje su sezonske pogotovo u malim mjestima.
Recimo otvaranje minipanini ce biti zanimljivo neko vrijeme onda to vise niko nece htjeti kupovati to je i razlog zasto su obicno u sklopu pekara kod nas.
Ako nema kladionica(a svugdje ima) moyes kopirati kvote od vecih kladionica to kod nas bar ide ali nemoj se cuditi ako padne bomba.

Firma u kojoj radim ima zaposlenih kao tvoj grad tako da je jako mala sredina ono sto mi imamo u kampusu su prodavnice, restorani, obdaniste i fitness koji ne znam jesu li isplatljivi.

Mozda naci neki grad u blizini koji ima priblizan broj stanovnika, sjedni u auto i pogledaj sta u tom gradu ide dobro i kopiraj 1:1 i ulozi u marketing jer nije tesko doci do svih 10 hiljada stanovnika ali i dobro razmisli sta ti je ciljano trziste odnosto djeca, odrasli, mix ili sl.

Ovo sve je laksi put i donjijeti ce ti mozda ako uspije privremeni prihod sa neizvjesnom buducnosti
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ako malo pogledas ko je uspio u manjim sredinama onda su to firme koje su se fokusirale na proizvodnju za vece sredine ali ti tvoja sredina moze ponuditi dobar start.
S obzirom da je vjerovatno radna snaga jeftinija u manjoj sredini imas kompetitivnu prednost. Problem ovdje je da postajes proizvodjac i trgovacki putnik sto sve onda zavisi od tvojih sposobnosti kao trgovca.

zakljucak bjezao bih od franciza. Rece mi konobar da se kafic uvijek isplati ako sam u njemu radis odnosno da mozes zaraditi platu ali problem je sto neces da prodajes alkohol znaci nema ekstra profita.

Doner Kebap(sigurno ima firma koja ti isporuci gotov ali u manjoj sredini je tesko prodati cijeli komad) je sad u nekim sredinama aktuelan gdje nije bio. To ti je kao minipanini biti ce zanimljivo na pocetku i to je to i neces imati mogucnost sirenja. Francize imaju za i protiv ali mislim da se samo u vecim sredinama isplate a u manjim krenu pa brzo zatvore kad dosade a valja vratiti ulozene pare i jos zaraditi.

Sto se poljoprivrede tice treba iskustva. Najbolje bi ti isla firma za razvoj softwarea ali za to ti treba ekspertiza mislim da je isto sa poljoprivredom...
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#148 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

almir90 wrote:
hladan.preminger wrote:
Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Ma pusti ga. Nema dobre jagode ispod 3 KM, i to je to, nek' jednu one plastične po 2 KM, i one sitne što moraš vreću napuniti da bi bila kila. :D

Prva tura jagoda kad krene, uvijek je cijena 4.5-5 KM, barem je tako kod nas, još smo mala čaršija. Ja nikad nisam vidio jagode ispod 4 KM na kilo, a da to liči na nešto.
Ja bi volio da vi milione zaradjujete na jagodama, ali znam da nije tako. Budu 5 KM kad svima ostalima led ubije plantažu a tvoju zaobidje pa nema druge ponude :))
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#149 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

almir90 wrote:
hladan.preminger wrote:
Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Ma pusti ga. Nema dobre jagode ispod 3 KM, i to je to, nek' jednu one plastične po 2 KM, i one sitne što moraš vreću napuniti da bi bila kila. :D

Prva tura jagoda kad krene, uvijek je cijena 4.5-5 KM, barem je tako kod nas, još smo mala čaršija. Ja nikad nisam vidio jagode ispod 4 KM na kilo, a da to liči na nešto.
P.S. Barem je tako u sjeveroistočnoj Bosni, mozda vi živite negdje gdje je veći standard
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#150 Re: Ideje za posao

Post by BLADE8 »

almir90 wrote:
hladan.preminger wrote:
Sta ce tebi ideja za posao kad ne znas citati?

Imas par stranica slike mog zasada jagoda.
Ma pusti ga. Nema dobre jagode ispod 3 KM, i to je to, nek' jednu one plastične po 2 KM, i one sitne što moraš vreću napuniti da bi bila kila. :D

Prva tura jagoda kad krene, uvijek je cijena 4.5-5 KM, barem je tako kod nas, još smo mala čaršija. Ja nikad nisam vidio jagode ispod 4 KM na kilo, a da to liči na nešto.
Za sitne se ne isplati saginjat i gubit vrijeme ako nećeš džem praviti od njih :-D
Post Reply