Ideje za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#101 Re: Ideje za posao

Post by KatarinaKosaca »

JanuaryJones wrote:Upravljanje grobljima. Čista zarada, ljudi umiru svaki dan. SDA i IZ.


Sent from my iPad using Tapatalk
:D

moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#102 Re: Ideje za posao

Post by moke_017 »

Dali je neko probo saditi bijeli luk i dali neko zna ima li gdje organizovanog odkupa kod nas u BiH na veliko :D
User avatar
route_66
Posts: 99
Joined: 29/05/2014 23:58

#103 Re: Ideje za posao

Post by route_66 »

KatarinaKosaca wrote:Zna li netko koliko košta koza (za kalkulaciju za stado koza), i koliko dnevno jede ? Mislim da je farma koza prava stvar.
Još te nisam našao da komentarišeš o atomskoj fizici,mada ni to nije isključeno.
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#104 Re: Ideje za posao

Post by Picajzla »

route_66 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Zna li netko koliko košta koza (za kalkulaciju za stado koza), i koliko dnevno jede ? Mislim da je farma koza prava stvar.
Još te nisam našao da komentarišeš o atomskoj fizici,mada ni to nije isključeno.
:lol:

Mogle bi se majice stampai ili kako se to vec zove. Onu uzmes obicnu majicu i stampas, promotivni materijal i sl.
Bas posmatram maturante, ove gdje sam ja i osnovci i srednjoskolci na kraju skolovanja uzimaju one jednobojne majce i natpise neke stavljaju.

Sent from my LG-G2 using Tapatalk
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#105 Re: Ideje za posao

Post by seinfeld »

KatarinaKosaca wrote:Vjerojatno je imao kreirane kontakte kupaca. Tržište hljeba i peciva je pod velikim političkim utjecajem (SDA), i često su kupci ucjenjeni od koga da kupuju. Osim toga, komocija povrata vraća na cijenu koštanja, pa je upravljanje zalihama tj količinama krucijalno. Ne bih se ja u ovo upuštala. NIkako. Ponaljam, niti u jednoj branši nema toliko političkog utjecaja kao u ovoj.
Koji crni politički uticaj u prodaji hljeba :lol: :lol: :lol:

Čovjek je jednostavno uočio gdje su greške u bivšoj firmi,
i u svojoj firmi ih ispravio u vlastitu korist.
Naravno da je iskoristio poznanstva sa kupcima iz prethodne firme,
mada mu je to samo olakšalo početak rada.
Da nije imao odličan proizvod ne bi mu ta poznanstva puno pomogla.

Kako sam shvatio, njegova "filozofija" je slijedeća:

Ideš od trgovine do trgovine i nudiš svoj hljeb i objašnjavaš zbog čega ti trebaju dati šansu:

- imaš ekstra kvalitetan proizvod
- prodaješ jedan,jedini proizvod, bijeli hljeb tepsijaš, pa je i tebi i trgovcima lakša evidencija
- preuzimaš sav povrat, koji je veoma mali, obzirom da hljeb ima duži shelf time,
tj. duže je svjež
- hljeb ti ne stoji 5-6 sati na policama prije distribucije, kao kod većine pekara, nego se doslovce
iz peći pakuje i distribuira, što je puno zahtjevnije u organizaciji proizvodnje,
ali u konačnici i isplativije
- dostavljaš VRUĆ hljeb , kao što NIKO ne radi, te ga se pojede puno više :D
- daješ trgovcima maržu i do 20% na prodati hljeb
- dostavljaš im promptno i vanredne narudžbe
- u slučaju manjkova, povremeno si im spreman refundirati manje količine...
- povremeno trgovkinjama zbog dobrih odnosa, pokloniš koju kiflu ili vruć burek
- kada dođe Ramazan, na somunima zaradiš pet puta više nego na hljebu,
jer svi hoće vruć somun pa se u kućama puno bacaju jučerašnji somuni

I tako markica po markica, osam ljudi pristojno zarađuje i idu dalje...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#106 Re: Ideje za posao

Post by KatarinaKosaca »

route_66 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Zna li netko koliko košta koza (za kalkulaciju za stado koza), i koliko dnevno jede ? Mislim da je farma koza prava stvar.
Još te nisam našao da komentarišeš o atomskoj fizici,mada ni to nije isključeno.
Direktno iz banovića sa novim nikom :D

Koji crni politički uticaj u prodaji hljeba
I te kako postoji politički utjecaj u prodaji hljeba i potenciranje gradskih velepekara koje su uglavnom pod SDA kontrolom..Tvoj je prijatelj ubacio jedan artikal i time nije vjerovatno nikome pomutio prodaju, da prodaje širi asortiman, pisali bimo se.. ;-)
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#107 Re: Ideje za posao

Post by seinfeld »

@ Katarina Kosača
Koliko ja znam dvije najveće gradske velepekare tj. Klas i Sprind su odnedavno u vlasništvu
grupacije AS iz Tešnja.
Taj uticaj na prodaju hljeba koji potenciraš, je možda važio pod Selimovićevim vlasništvom,
a AS-ovci su operisani od nerazumnog političkog uticaja i njima niko ne može naređivati,
jer nisu dužni i bogu i ljudima kao Selimovići.
Ponavljam, u hljebu je ogromna zarada i prostor za podjelu kolača je ogroman, i to ne samo u Sa...
U kojoj branši je čista zarada 100%, tj marka na marku, možda jedino još u drogi :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#108 Re: Ideje za posao

Post by KatarinaKosaca »

seinfeld wrote:@ Katarina Kosača
Koliko ja znam dvije najveće gradske velepekare tj. Klas i Sprind su odnedavno u vlasništvu
grupacije AS iz Tešnja.
Taj uticaj na prodaju hljeba koji potenciraš, je možda važio pod Selimovićevim vlasništvom,
a AS-ovci su operisani od nerazumnog političkog uticaja i njima niko ne može naređivati,
jer nisu dužni i bogu i ljudima kao Selimovići.
Ponavljam, u hljebu je ogromna zarada i prostor za podjelu kolača je ogroman, i to ne samo u Sa...
U kojoj branši je čista zarada 100%, tj marka na marku, možda jedino još u drogi :lol:
Nisam govorila samo o Sarajevu...Neise, neka je sretno tvom drugu. Ja u to ne bih :roll:
Oko zarade na hljebu se može isto dugo raspravljati, postoji povrat kod većine dobavljača... i onda ti je zarada minimalna. Postoji i odgoda plaćanja, a svakodnevni troškovi, usitnjenost proizvoda i cijene, zahtjevanje veće količine, kompenzacije itd.. Ali, kako napisah neka je njemu sretno.
grmalj123
Posts: 77
Joined: 26/05/2014 21:50

#109 Re: Ideje za posao

Post by grmalj123 »

KatarinaKosaca wrote:
Nisam govorila samo o Sarajevu...Neise, neka je sretno tvom drugu. Ja u to ne bih :roll:
Oko zarade na hljebu se može isto dugo raspravljati, postoji povrat kod većine dobavljača... i onda ti je zarada minimalna. Postoji i odgoda plaćanja, a svakodnevni troškovi, usitnjenost proizvoda i cijene, zahtjevanje veće količine, kompenzacije itd.. Ali, kako napisah neka je njemu sretno.
Ni u jednom biznisu nije raspodjela zarade ravnomjerna.
Nekad ces imati uspon,a nekad pad. . Ako to ne razumijes, nemoj ni pocinjati svoj biznis.
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#110 Re: Ideje za posao

Post by heat »

Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#111 Re: Ideje za posao

Post by rekla-kazala »

heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
To je jako malo novca,... osim ako si vještih ruku.
Sa toliko novca možeš početi da se baviš tokarenjem drveta, da kupiš sebi polovan ili napraviš manji drehbank,..
da praviš neke upotrebne predmete od drveta.
Možeš kupiti alat za tapetarski posao, početi sa presvlačenjem stolica, kauča,.. prvo jednostavnijih a kasnije i zahtjevnijih krojeva.
Ili nešto slično ali u pravcu uslužne djelatnosti.
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#112 Re: Ideje za posao

Post by damskot »

heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
Koliko imash godina bili mogao baciti godinu da ucish onda IT . Moze programiranje(html java css + CMS) moze servis .

Kakav je ta garaza bili se mogla pretvoriti u Doner ili Piceriju isl sa dostavom . (nevjerujem da je moguce na crno)

Garazu u frzizerski moglo pretvoriti pa dash pola pola nekoj ruralnoj frizerki .

Kupish virtualne valute koja ce skociti ( Citash istrazujes pa kupis )

Kupis ili pokupis polovnu robu koju raja ne zeli dodjes iznes sporet wesh mashinu pa je malo ocistish dosminkash i stavis u garazu pa na PIK isl

Takodje polovnu gardarobu na kilu iz njemcke takodje na PIK-u .

Orginal odjecu! (Preko Centro shofera za pocetak) Isto na net .

Kakva je okolina sta je sa Soft Sladoledom za te pare mozes mashinu za sladoled uzeti .

Zdrava i biologicna hrana meso itd . Sve veca potraznja za zdravim i domacim . AKo skupis kod seljaka meso med sir itd napravis promo spotove na youtube i facebook grupu u kratkom roku mozes ocekivati stalne musterije .

Na sokocu isl imas neke firme sa dobrim ponudama ali nisu online ,ljudi su stari i ne ganjaju bash marketing . Tako da njihov proizvod tj uvozni produkt mozes tushiti Online . Recimo " metalni" dodatci za traktore ..

Fora je rad 12 do 16 sati dnevno i uspjeh zagarantovan sta god da izaberes.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: Ideje za posao

Post by insomnia78 »

:D


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#114 Re: Ideje za posao

Post by paladinka »

damskot wrote:
heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
Koliko imash godina bili mogao baciti godinu da ucish onda IT . Moze programiranje(html java css + CMS) moze servis .

Kakav je ta garaza bili se mogla pretvoriti u Doner ili Piceriju isl sa dostavom . (nevjerujem da je moguce na crno)

Garazu u frzizerski moglo pretvoriti pa dash pola pola nekoj ruralnoj frizerki .

Kupish virtualne valute koja ce skociti ( Citash istrazujes pa kupis )

Kupis ili pokupis polovnu robu koju raja ne zeli dodjes iznes sporet wesh mashinu pa je malo ocistish dosminkash i stavis u garazu pa na PIK isl

Takodje polovnu gardarobu na kilu iz njemcke takodje na PIK-u .

Orginal odjecu! (Preko Centro shofera za pocetak) Isto na net .

Kakva je okolina sta je sa Soft Sladoledom za te pare mozes mashinu za sladoled uzeti .

Zdrava i biologicna hrana meso itd . Sve veca potraznja za zdravim i domacim . AKo skupis kod seljaka meso med sir itd napravis promo spotove na youtube i facebook grupu u kratkom roku mozes ocekivati stalne musterije .

Na sokocu isl imas neke firme sa dobrim ponudama ali nisu online ,ljudi su stari i ne ganjaju bash marketing . Tako da njihov proizvod tj uvozni produkt mozes tushiti Online . Recimo " metalni" dodatci za traktore ..

Fora je rad 12 do 16 sati dnevno i uspjeh zagarantovan sta god da izaberes.
To j to :-)
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#115 Re: Ideje za posao

Post by saiks »

damskot wrote:
heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
Koliko imash godina bili mogao baciti godinu da ucish onda IT . Moze programiranje(html java css + CMS) moze servis .

Kakav je ta garaza bili se mogla pretvoriti u Doner ili Piceriju isl sa dostavom . (nevjerujem da je moguce na crno)

Garazu u frzizerski moglo pretvoriti pa dash pola pola nekoj ruralnoj frizerki .

Kupish virtualne valute koja ce skociti ( Citash istrazujes pa kupis )

Kupis ili pokupis polovnu robu koju raja ne zeli dodjes iznes sporet wesh mashinu pa je malo ocistish dosminkash i stavis u garazu pa na PIK isl

Takodje polovnu gardarobu na kilu iz njemcke takodje na PIK-u .

Orginal odjecu! (Preko Centro shofera za pocetak) Isto na net .

Kakva je okolina sta je sa Soft Sladoledom za te pare mozes mashinu za sladoled uzeti .

Zdrava i biologicna hrana meso itd . Sve veca potraznja za zdravim i domacim . AKo skupis kod seljaka meso med sir itd napravis promo spotove na youtube i facebook grupu u kratkom roku mozes ocekivati stalne musterije .

Na sokocu isl imas neke firme sa dobrim ponudama ali nisu online ,ljudi su stari i ne ganjaju bash marketing . Tako da njihov proizvod tj uvozni produkt mozes tushiti Online . Recimo " metalni" dodatci za traktore ..

Fora je rad 12 do 16 sati dnevno i uspjeh zagarantovan sta god da izaberes.
Jedva procitao,u svakoj rijeci slovo "h"
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#116 Re: Ideje za posao

Post by paladinka »

Catering za svadbe , rodjendane , i tako ta slavlja :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#117 Re: Ideje za posao

Post by insomnia78 »

E sigurno ce s tri milje pokrenuti catering il pola onih poslova iz gornjeg posta


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
babaroga1x
Posts: 885
Joined: 29/04/2014 14:42

#118 Re: Ideje za posao

Post by babaroga1x »

heat wrote:Postovani..

napisat cu kratko..

Imam cca 2000KM-3000KM.
Nemam zemlje na selu..nemam posl.prostor.
Imam avliju, garazu i pocetni kapital.. :)

Sta pokrenuti na "crno" a kasnije legalizovati ako krene posao...samostalna djelatnost i sl.. ?

Hvala i lijep pozdrav
uzgoj začina.... stavi dobru rasvjetu, prozore i uzgajaj začine.... na pazaru prodavaj te iste začine....

ako ne vjeruješ, odi u dućan i pogledaj po kojoj cijeni se prodaje paketić peršina, bosiljka, kopra, vlasca i slično

u zagrebu je kila vlasca ili bosiljka (sušenog), u malim paketićima oko 100 kuna (30 km)... vjerujem da ni u sarajevu nije ništa jeftiniji...
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#119 Re: Ideje za posao

Post by irconbih »

Da li bi u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH, mogao opstati, ustvari da li bi bilo moguce cak i pokrenuti posao izrade maketa? Za gradjevinske firme, arhitekte, druge proizvodne firme kojima treba prototip i slicno. To mi je hobi, a posto sam nezaposlen, pokusavam skontati bi li to imalo prolaza kod nas. Nesto sam skeptican po tom pitanju, ali opet, mozda bi i moglo biti nesto od toga ako se covjek uveze s pravim ljudima i ako ima dobre reference, tj.nekoliko dobro uradjenih modela za pokazat, a koji nisu nesto pretjerano skupi. Sta vi mislite o ovome?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#120 Re: Ideje za posao

Post by JanuaryJones »

irconbih wrote:Da li bi u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH, mogao opstati, ustvari da li bi bilo moguce cak i pokrenuti posao izrade maketa? Za gradjevinske firme, arhitekte, druge proizvodne firme kojima treba prototip i slicno. To mi je hobi, a posto sam nezaposlen, pokusavam skontati bi li to imalo prolaza kod nas. Nesto sam skeptican po tom pitanju, ali opet, mozda bi i moglo biti nesto od toga ako se covjek uveze s pravim ljudima i ako ima dobre reference, tj.nekoliko dobro uradjenih modela za pokazat, a koji nisu nesto pretjerano skupi. Sta vi mislite o ovome?
Meni na pamet padaju makete koje su se mogle kupiti u kutiji pa ono, otac i sin/kćerka kod kuće to sklapaju...edukativne igračke. Ja bih recimo to voljela vidjeti u ponudi za svoje dijete. I to je ideja, ne?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#121 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

irconbih wrote:Da li bi u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH, mogao opstati, ustvari da li bi bilo moguce cak i pokrenuti posao izrade maketa? Za gradjevinske firme, arhitekte, druge proizvodne firme kojima treba prototip i slicno. To mi je hobi, a posto sam nezaposlen, pokusavam skontati bi li to imalo prolaza kod nas. Nesto sam skeptican po tom pitanju, ali opet, mozda bi i moglo biti nesto od toga ako se covjek uveze s pravim ljudima i ako ima dobre reference, tj.nekoliko dobro uradjenih modela za pokazat, a koji nisu nesto pretjerano skupi. Sta vi mislite o ovome?
Možeš napraviti kraću anketu sa pitanjem da li bi kompanija, potencijalno, koristila takve usluge, pa je poslati na mail svim relevantnim firmama do čijih adresa uspiješ doći. Tako ćeš doći do informacija o potražnji iz prve ruke. Jedino je problem što, kod nas, malo ko odgovara na ankete. Međutim, ako dobiješ barem jedan odgovor on će svakako biti relevantniji nego bubanje po forumu. Osim ako se ovdje ne jave kakvi građevinci :D

Sretno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#122 Re: Ideje za posao

Post by ExNihilo »

JanuaryJones wrote:
irconbih wrote:Da li bi u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH, mogao opstati, ustvari da li bi bilo moguce cak i pokrenuti posao izrade maketa? Za gradjevinske firme, arhitekte, druge proizvodne firme kojima treba prototip i slicno. To mi je hobi, a posto sam nezaposlen, pokusavam skontati bi li to imalo prolaza kod nas. Nesto sam skeptican po tom pitanju, ali opet, mozda bi i moglo biti nesto od toga ako se covjek uveze s pravim ljudima i ako ima dobre reference, tj.nekoliko dobro uradjenih modela za pokazat, a koji nisu nesto pretjerano skupi. Sta vi mislite o ovome?
Meni na pamet padaju makete koje su se mogle kupiti u kutiji pa ono, otac i sin/kćerka kod kuće to sklapaju...edukativne igračke. Ja bih recimo to voljela vidjeti u ponudi za svoje dijete. I to je ideja, ne?
Za takvo šta bi trebala masovna proizvodnja, samim tim ogroman kapital.
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#123 Re: Ideje za posao

Post by irconbih »

JanuaryJones wrote: Meni na pamet padaju makete koje su se mogle kupiti u kutiji pa ono, otac i sin/kćerka kod kuće to sklapaju...edukativne igračke. Ja bih recimo to voljela vidjeti u ponudi za svoje dijete. I to je ideja, ne?
To je vec malo komplikovanije. To je otvaranje trgovine za te stvari, koje btw kod nas nema. Najblize su, kao po obicaju u Hr i Srb. Mi smo malo trziste i malo je ljudi koji se bave tim. Dalje, da bi se zadovoljili prohtjevi maketara treba imati prilicno veliku ponudu. Ne u smislu kolicine istih maketa, nego u njihovoj raznovrsnosti. Neko pravi samo avione, neko oklopnjake, neko brodove, pa auta, kamione, figure ljudi itd. Onda, tu su razlicita mjerila 1:144, 1:72, 1:32, 1:35, 1:18, 1:6 itd. Zatim dolazi na red prateci pribor, boje, alat, ljepila, a proizvodjaca boja ima nekoliko desetaka. Boje za zracni kist, za obicni... Ima tona toga. Problem je sto niti jedna ozbiljna firma ne zeli da radi s malo robe. Prva popuna bojama jednog poznatog proizvodjaca iznosi 4 hiljade dolara. Japanci koji proizvode makete traze da imate najmanje dvije radnje koje vec dobro funkcionisu da biste im bili distributer. A sve to mnogo kosta. Mali smo mi za takve stvari. A mozda i nismo...
Last edited by irconbih on 29/07/2014 23:50, edited 1 time in total.
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#124 Re: Ideje za posao

Post by irconbih »

ExNihilo wrote:Za takvo šta bi trebala masovna proizvodnja, samim tim ogroman kapital.
E to tek ne dolazi u obzir. Za to treba citava fabrika. Mislim da se ovo vise odnosi na uvoz i prodaju.
kurko_dokoljenko
Posts: 7
Joined: 29/07/2014 23:31

#125 Re: Ideje za posao

Post by kurko_dokoljenko »

ko ima nekoga na poziciji u drzavnoj firmi ... skontati sta toj instituciji treba i osnovati tendersku firmu ... poso dobar a para laka
Post Reply