OLX.BA - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2776 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Mehemed »

zippoo87 wrote: 22/10/2022 19:55 Pazite se ovog ljudi.
Evo prije 2 sata,javlja mi se prijatelj,pita kakva je dkp posta,jesu li sigurna.
Ja mu kazem nikad cuo ,ali reko pazi se haraju sada neke prevare tako.Kaze on,jel bgt...reko jeste sto,kaze ja prije 10 minuta dao broj kartice,reko jesi li i cvc broj,kaze kesam.
Zovi reko odmah banku i blokiraj karticu...sto je kasnije i uradio ali kaze nije imao para na kartici.
Lik je u tridesetim godinama i fakultetski obrazovan,znaci svi ga mogu popusiti.
Pazite se
To što je fakultetski obrazovan ništa ne znači i nije mjerilo(to se na fakultetu ne uči), ja sam završio SSS 3. stepen ali nikada ne bih nasjeo na tako glupu prevaru.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2777 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

Mehemed wrote: 22/10/2022 22:55
zippoo87 wrote: 22/10/2022 19:55 Pazite se ovog ljudi.
Evo prije 2 sata,javlja mi se prijatelj,pita kakva je dkp posta,jesu li sigurna.
Ja mu kazem nikad cuo ,ali reko pazi se haraju sada neke prevare tako.Kaze on,jel bgt...reko jeste sto,kaze ja prije 10 minuta dao broj kartice,reko jesi li i cvc broj,kaze kesam.
Zovi reko odmah banku i blokiraj karticu...sto je kasnije i uradio ali kaze nije imao para na kartici.
Lik je u tridesetim godinama i fakultetski obrazovan,znaci svi ga mogu popusiti.
Pazite se
To što je fakultetski obrazovan ništa ne znači i nije mjerilo(to se na fakultetu ne uči), ja sam završio SSS 3. stepen ali nikada ne bih nasjeo na tako glupu prevaru.
Ma znam sve samo eto digresija mala da nije ono 100% nepismen a ocito je da treba jos pure jesti.
Kaze samo sam mislio na pare...pa reko ne uplacuju se pare na BROJ KARTICE,nego na BROJ RACUNA :D
Ali eto,ne razmisljaju ljudi...jos mu lik pisao sa wapp-a broj hrvatski a on prodaje nesto na olx :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#2778 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Snake Eyes »

zippoo87 wrote: 22/10/2022 23:24
Mehemed wrote: 22/10/2022 22:55

To što je fakultetski obrazovan ništa ne znači i nije mjerilo(to se na fakultetu ne uči), ja sam završio SSS 3. stepen ali nikada ne bih nasjeo na tako glupu prevaru.
Ma znam sve samo eto digresija mala da nije ono 100% nepismen a ocito je da treba jos pure jesti.
Kaze samo sam mislio na pare...pa reko ne uplacuju se pare na BROJ KARTICE,nego na BROJ RACUNA :D
Ali eto,ne razmisljaju ljudi...jos mu lik pisao sa wapp-a broj hrvatski a on prodaje nesto na olx :D
Ovo treba napisati na ulazu svakog fakulteta: završi fakultet da ne budeš 100% nepismen.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2779 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

:lol: :lol: :lol:
Ne bi skodilo 🤣
ivan-tz
Posts: 313
Joined: 15/07/2012 16:45

#2780 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by ivan-tz »

laserShow wrote: 22/10/2022 22:45 Pitanje je moze li se dokazati, a da ne bude tvoja rijec, protiv prodavaca. Kako ces dokazati da si prevaren? Reci ces da se ne mzoes logovati i posalti ss, ili login podatke? Sta ako si promijenio mail adresu, pa vise nije na tom racunu?

Ono sto hocu da kazem je da je prevaru teze dokazati, bez da prijavis policiji. Tako da, pravac policija i prijavi :)

Ovaj je toliko ocigledan da se nije ni trudio da prikrije prevaru.
Dogovor je bio da mu prvo posaljem dio para, pa onda on meni kod, a onda ja ostatak para.
Medjutim, kada mi je poslao kod nije funkcioniralo. I nakon nekog duzeg vremena, ja ga ponovo kontaktiram i kazem cudo ne trazis ostatak novca i da sam i pretpostavio da je prevara...on na to odgovara samo kao gdje su ostale pare?

I ja mu na to odgovaram da je zalosno sta radi za male pare i nikada mi vise nije odgovorio.

Mislim da je konverzacija poprilicno cvrst dokaz jer covjek nije ni trazio novac koji mu trebam naknadno jos dati dok mu nisam to spomenuo, a i onda se nije zalio ni sekunde sto mu ne zelim dati ostatak novca.


Da stvar bude opasnija, naknadno sam vidio da taj lik koristeci isti broj mobitela po internetu na drugim stranicama prodaje i auto(mobile) tako da vrlo moguce da vara ljude i za mnogo vece cifre od ove.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2781 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

ivan-tz wrote: 29/10/2022 19:17 Da stvar bude opasnija, naknadno sam vidio da taj lik koristeci isti broj mobitela po internetu na drugim stranicama prodaje i auto(mobile) tako da vrlo moguce da vara ljude i za mnogo vece cifre od ove.
Pretpostavljam da si ga prijavio policiji, pa da onda istraga bude na njima, odnosno da ne prevari druge?
ivan-tz
Posts: 313
Joined: 15/07/2012 16:45

#2782 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by ivan-tz »

laserShow wrote: 29/10/2022 19:54
ivan-tz wrote: 29/10/2022 19:17 Da stvar bude opasnija, naknadno sam vidio da taj lik koristeci isti broj mobitela po internetu na drugim stranicama prodaje i auto(mobile) tako da vrlo moguce da vara ljude i za mnogo vece cifre od ove.
Pretpostavljam da si ga prijavio policiji, pa da onda istraga bude na njima, odnosno da ne prevari druge?
Ne znam jel me zezas ili ozbiljno pitas, ali kao sto sam naveo vec i ranije, nisam prijavio policiji nego sam dosao samo da pitam jel ima neki efikasan nacin prijave na olx-u koji zaista ima efekta, i saznao sam da ocito nema.
Previse je mala cifra bila da bi policija se bavila mojim slucajem, niti ja trazim novce nazad jer sam se unaprijed bio pomirio sa time da ce me prevariti.

Sto se automobila tice, ja nemam nikakve dokaze da covjek vara i oko tih stvari, tako da nemam sta pricati policiji o tome. Jedino sto sam vidio jeste da je i to prodavao neko ko je ostavio identican broj na toj drugoj stranici. Mozda je posten oko tih stvari, ali ako neko vara oko obicne igrice, vjerovatno vrsi prevare i za mnogo vece stvari.

U svakom slucaju dobio sam odgovor da nema efikasnog nacina prijave na olx-u i to je ono jedino sto me je zanimalo. Svako ocito moze varati bez posljedica.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2783 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

OLX se pravi kao da oni nemaju nista sa stranicom i da su oni samo posrednici a sve sto se desi izmedju kupca/prodavca,to kao nije do njih.

Ono sto je ocito prevara ili lazni oglasi i tako,to uredno sklanjaju sa stranice a ove prevare tipa uvalio ti neko robu,poslao lazni kod za nesto a ti platio i tako to...to oni i ne mogu sprijeciti i da hoce.
Takodjer novac ne ide preko njih pa ne mogu ni biti ukljuceni u direktnu kupo-prodaju.

Prevara je bilo i uvijek ce ih biti a jedini nacin da se covjek zastiti je da se sto vise edukuje kada nesto radi na netu ili kupuje i da ne zuri,pusti da prenoci...da od prodavca trazi detaljne slike,informacije,broj telefona pa nazoves i pricas...ako se salje brzom postom,OBAVEZNO da dozvoli "uvid u sadrzaj paketa"...ako to ne bude oznaceno kada dodje paket,samo vratis paket jer je veca sansa da ti uvaljuje nesto,inace bi dozvolio uvid.

A pravi i uigrani saneri i varalice i rade na sitnije iznose,jer znaju da se ni policija nece oko toga ganjati a i ljudi ce lakse preci preko toga...ali on dnevno ako prevari par osoba,ima 50-100 KM u dzepu,nisu to male pare.
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#2784 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by tap3ah75 »

ivan-tz wrote: 29/10/2022 19:17
laserShow wrote: 22/10/2022 22:45 Pitanje je moze li se dokazati, a da ne bude tvoja rijec, protiv prodavaca. Kako ces dokazati da si prevaren? Reci ces da se ne mzoes logovati i posalti ss, ili login podatke? Sta ako si promijenio mail adresu, pa vise nije na tom racunu?

Ono sto hocu da kazem je da je prevaru teze dokazati, bez da prijavis policiji. Tako da, pravac policija i prijavi :)

Ovaj je toliko ocigledan da se nije ni trudio da prikrije prevaru.
Dogovor je bio da mu prvo posaljem dio para, pa onda on meni kod, a onda ja ostatak para.
Medjutim, kada mi je poslao kod nije funkcioniralo. I nakon nekog duzeg vremena, ja ga ponovo kontaktiram i kazem cudo ne trazis ostatak novca i da sam i pretpostavio da je prevara...on na to odgovara samo kao gdje su ostale pare?

I ja mu na to odgovaram da je zalosno sta radi za male pare i nikada mi vise nije odgovorio.

Mislim da je konverzacija poprilicno cvrst dokaz jer covjek nije ni trazio novac koji mu trebam naknadno jos dati dok mu nisam to spomenuo, a i onda se nije zalio ni sekunde sto mu ne zelim dati ostatak novca.


Da stvar bude opasnija, naknadno sam vidio da taj lik koristeci isti broj mobitela po internetu na drugim stranicama prodaje i auto(mobile) tako da vrlo moguce da vara ljude i za mnogo vece cifre od ove.
Hebote .... meni nedavno čovjek (kojeg nisam nikad vidio a i neću vjerovatno) dao kod za PS+ da ukucam pa da mu onda tek uplatim lovu.
On objavio ja se javio - malo se i cjenkali :lol:
I dade tip kod ... ja ukucao i uplatio mu 9 minuta nakon ukucavanja.
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#2785 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by tap3ah75 »

Black swan wrote: 20/10/2022 21:55 počeo sam levate prijavljivat što imaju duple oglase
moglo se fino još zaraditi ali dobra sam kredita :D
Koliko se dobije za prijavu duplog artikla?
Da napravimo biznis.
Ti mene prijavljuj a ja ću tebe.
:lol:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2786 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

Ih sta sam ja do sada nazicao olx kredita na prijavama :D
Duple artikle redovno prijavljujem :D

Trenutno imam 550 olx kredita a rekord mi je bio preko 700 ,s tim da ja to redovno trosim jer oglasavam artikle.
Sada je manje artikala ,manje oglasa pa su i prijave smanjene ali sam primjetio da me neki majmun sa olxa koji radi na tim prijavama sabotira.
U odredjenoj kategoriji,udjem,prijavim po 3-4-5 artikala ,pokusam ponovo prijaviti,uredno pise da sam vec prijavio.
Ujutro cekam bodove,kad vidim ti isti artikli i dalje stoje,nemam ni kredita...kliknem ponovo da prijavim,uredno prodje prijava ali opet nekada ne dobijem bobe.
Fakat kao da me taj neko ko to odobrava tamo namjerno obrise moje prijave i jebe me.
Ovo se pocelo desavati unazad mjesec dana,prije sam znao dnevno nazicati i po 30-40 kredita a sada ne mogu 3 :lol:
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#2787 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by tap3ah75 »

Javi meni u inbox koje treba prijaviti
Pa ću ti javiti ima li kredita ili ne
:D
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2788 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Truba »

tap3ah75 wrote: 29/10/2022 23:34
Black swan wrote: 20/10/2022 21:55 počeo sam levate prijavljivat što imaju duple oglase
moglo se fino još zaraditi ali dobra sam kredita :D
Koliko se dobije za prijavu duplog artikla?
Da napravimo biznis.
Ti mene prijavljuj a ja ću tebe.
:lol:
3 po prijavi
Ali ja samo pratim knjige i 2 3 stana :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2789 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

tap3ah75 wrote: 30/10/2022 01:00 Javi meni u inbox koje treba prijaviti
Pa ću ti javiti ima li kredita ili ne
:D
:lol: :lol:

Ma nema boba vise ,samo hoce da im se placa kesom 😁
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#2790 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by bumerangss »

Ja imam trenutno 22500 olx kredita :-D
Skonto sam gdje treba najvise gledati i prijavljivati ali ima nas 10-ak takvih klikera i doslovno se otimamo za prijave :lol:

Ja nisam neki trgovac, imam samo 3 aktivna oglasa ali cesto prijavljujem nepravilnisti to mi dođe kao igrica :lol:

Par puta sam poklonio prijateljima po 999 kredita koliko se maximalno može prebaciti ali se prije toga mora kupiti za 2 km :-)
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2791 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

bumerangss wrote: 30/10/2022 23:58 Ja imam trenutno 22500 olx kredita :-D
Skonto sam gdje treba najvise gledati i prijavljivati ali ima nas 10-ak takvih klikera i doslovno se otimamo za prijave :lol:

Ja nisam neki trgovac, imam samo 3 aktivna oglasa ali cesto prijavljujem nepravilnisti to mi dođe kao igrica :lol:

Par puta sam poklonio prijateljima po 999 kredita koliko se maximalno može prebaciti ali se prije toga mora kupiti za 2 km :-)
Kako se mogu prebacivati olx bodovi,to ne znam raditi ?

A sto se bodova tice,ja mislim da si ti apsolutni rekorder...jbte to je 2000+ KM u olx kreditima :D
Hos prodati u pola cijene ? :D
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#2792 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by bumerangss »

Ne znam na mobitelu ali na kompjuteru imam nekako više mogucnosti i mislim da moras kliknuti na nick kome želiš prebaciti kredit i logicno moras ukucati svoj pin ali koliko god da imas prije nego sto prebacis pise da moras dokupiti za 2 km.
Nisam odavno jer strah me da me ne blokira administrator da ne misle da preprodajem sto nije dozvljeno.
Drug kome sam prebacio i jos mu pokazao gdje i kako da prijavljuje me molio da mu prodam jer njemu mrsko skupljati 3 po 3 kredita a cesto i po 1 jer nisam prvi prijavio.
A drago mu kad istakne oglas na naslovnu i to sa obnovom svako 3 sata :lol:
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#2793 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kazo »

Prvi put dobijam narudzbu za artikal preko bh poste. Na stanju imam dva komada proizvoda u dvije razlicite boje. Kupac mi se uopste nije javio privatnom porukom da napise koju ce i sta ce. U narudzbi nema nigdje njegovih podataka, pise samo korisnik (ime) iz (grad) zeli da naruci artikal.

Je li mogu vidjeti negdje njegove podatke ili da saljem random, pa ako prodje, prodje :D
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2794 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

kazo wrote: 01/11/2022 15:44 Prvi put dobijam narudzbu za artikal preko bh poste. Na stanju imam dva komada proizvoda u dvije razlicite boje. Kupac mi se uopste nije javio privatnom porukom da napise koju ce i sta ce. U narudzbi nema nigdje njegovih podataka, pise samo korisnik (ime) iz (grad) zeli da naruci artikal.

Je li mogu vidjeti negdje njegove podatke ili da saljem random, pa ako prodje, prodje :D
Ima tamo gdje se odobrava negdje bude i ime korisnika pa ga nadjes na olxu i kontaktiras i pitaj ga.Mozda ima i broj telefona pa ga mozes i nazvati.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#2795 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kazo »

zippoo87 wrote: 01/11/2022 16:46
kazo wrote: 01/11/2022 15:44 Prvi put dobijam narudzbu za artikal preko bh poste. Na stanju imam dva komada proizvoda u dvije razlicite boje. Kupac mi se uopste nije javio privatnom porukom da napise koju ce i sta ce. U narudzbi nema nigdje njegovih podataka, pise samo korisnik (ime) iz (grad) zeli da naruci artikal.

Je li mogu vidjeti negdje njegove podatke ili da saljem random, pa ako prodje, prodje :D
Ima tamo gdje se odobrava negdje bude i ime korisnika pa ga nadjes na olxu i kontaktiras i pitaj ga.Mozda ima i broj telefona pa ga mozes i nazvati.
Pise samo njegove ime i prvo slovo prezimena, nema nigdje nick. Mozda, ako se pojavi ako prihvatim narudzbu?
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2796 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

kazo wrote: 01/11/2022 16:58
zippoo87 wrote: 01/11/2022 16:46
Ima tamo gdje se odobrava negdje bude i ime korisnika pa ga nadjes na olxu i kontaktiras i pitaj ga.Mozda ima i broj telefona pa ga mozes i nazvati.
Pise samo njegove ime i prvo slovo prezimena, nema nigdje nick. Mozda, ako se pojavi ako prihvatim narudzbu?
Preko cega gledas...aplikacija ili preko browsera?
Nemaju sve opcije pteko aplikqcije pa vidi preko browsera ima li.
Znam da sam i ja jednom tako imao situqciju,neko samo kliknuo da kupi bez ikakvih pitanja,pa sam nasao nick
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#2797 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kazo »

Provjeravo sam preko obje opcije. U oba slucaja samo pise ime i prvo slovo prezimena, nick nema nigdje. Jedino da probam odobriti pa da tu nece nesto biti ili da posaljem radnom. Pise da je besplatno vracanje posiljke ukoliko kupac ne prihvati.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#2798 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kazo »

Imate li neki savjet kako da posaljem kancelarijsku stolicu? Probao 5 kartonskih kutija, ali nista. Nogare su glomazne i ne mogu stati. Da li bi ovi iz brze poste prihvatili da je posaljem bez pakovanja, samo kesu stavim preko?
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2799 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Truba »

ja sam po pošti viđao gume samo naljepljena adresa
vjerojatno može
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2800 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by holowey »

kazo wrote: 02/11/2022 14:25 Imate li neki savjet kako da posaljem kancelarijsku stolicu? Probao 5 kartonskih kutija, ali nista. Nogare su glomazne i ne mogu stati. Da li bi ovi iz brze poste prihvatili da je posaljem bez pakovanja, samo kesu stavim preko?
a da je rastavis? noge sa tockicima na dno kutije, naslon sa jedne strane, sjedalni dio sa druge... mislim da mozes proci sa jednom kutijom
Post Reply