samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu robu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#51 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by Hajlac »

torcida wrote:
Hajlac wrote:
Eh da se kako govnjivom motikom riješiti dušmana iz Vanjskotrgovinskih komora, "Razvojnih" banaka, Ministarstava trgovine/vanjskih poslova, (poljo)privrede... eh da je! Pa odhebat CEFTE, WTO i slične omče oko vrata privrede!
valjalo bi, valjalo...ali bi nas na kraju dočekala globalna vnago koja stoje u pozadini sve te priče..i zavrnula nam pipu dok kareš keks..
ovo je druže stisak kakve živine kojoj ne možeš pobjeći, lagano popuštaš i gubiš dah dok te u tančinu ne dokusuri..
nikad nisam bio pesimista ali u ovoj igri..ne vidim sv na kraju tunela :|
Normala - digla bi se hajka neviđena; došlo bi i do uvođenja sankcija te stezanja milion drugih omči koje nam vise oko vrata (IMF, WB, ECB, EC, strane banke) podrivanje domaće valute itd. - isto isprobana taktika na x drugih zemalja koje su se drznule okrenuti leđa Globalizaciji.

Ma nisi pesimističan nego realističan - jer reala nam je pesimistična i pametni vide da se čitavoj civilizaciji crno piše. Pametni i uhljebljeni veće neko vrijeme lopatom kupuju zlato(što pojedinci što čitave države). Ovdje u Sarajevu redovno se kupuje nakit u vrijednosti 1000-3000KM. To je buduća vlastela-begovi kad se valute i sve ovo raspadne. Proizvodnja nafte je u padu još od već daleke 2005e godine.
Nije tek tako odjednom došlo do poplave otkupnih radnji zlata po BiH.

Kina, koja je okosnica što svjetske globalizacijske "ekonomije" što glavni pokrovitelj dolara, vještački održava privid pozitivnog kretanja ekonimije megalomanskim građevinskim poduhvatima(10x veći balon nekretnina od SADovskog iz 2008.).

Sve će se to urušiti kao kula od karata a po pravilu izbiće novi (svjetski) rat kao odvraćanje od potencijalnih revolucija unutar zemalja jer nezadovoljsto naroda je sve veće u mnogim zemljama.

Pushiona kako god okreneš. Meni je najbitnije šta će biti s ekosistemom a za ljude se ne brinem. Mi smo nebitni nego ode čitave ekosistem u helać našom pohlepom za što jeftinijim, "napretkom/razvojem"...
Muka mi je svaki put kad prođem pored ovih čudovista poput Al Šidija ili recimo čudovišta od tržnog centra blizu Zagreba :evil:
User avatar
Zagor te-nej
Posts: 130
Joined: 09/10/2013 13:13

#52 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by Zagor te-nej »

Hajlac wrote:
Prvo mora postojati sistem-država koja u startu neće dozvoliti uvoz takve subvencionirane i šklj robe a tek onda možeš očekivati od doamćih ljudi da stvaraju naviku zaštite domaće proizvodnje.
Lijepo uvedeš poreze na uvoznu vodu, povrće i voće a još bitnije ne dozvoliš uvoznim lobijima da putem medija šire kontra-kampanju/PRopagandu, pa bi vidio kako bi narod više cijenio domaću jabuku, mandarine, krušku i šljivu nego grčko-špansko-tursko citrusno voće...i Ključ kvalitetne čarape naspram turskih sintetičkih jeftinjaka...
nema od tog ništa
jednostavno ne možeš graditi takve barijere, to je prevaziđeno
moraš igrat njihovim pravilima koja naravno oni nameću
po meni, svijset je ključ svega, a kako do nje doći, to je već drugo teže pitanje
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#53 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by blesava »

Neka samo otvaraju, svakako da ubrzo pozatvaraju sve te prodavnice jer im nece ko imati kupovati tu njihovu stranu robu.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#54 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by Hajlac »

Zagor te-nej wrote:
Hajlac wrote:
Prvo mora postojati sistem-država koja u startu neće dozvoliti uvoz takve subvencionirane i šklj robe a tek onda možeš očekivati od doamćih ljudi da stvaraju naviku zaštite domaće proizvodnje.
Lijepo uvedeš poreze na uvoznu vodu, povrće i voće a još bitnije ne dozvoliš uvoznim lobijima da putem medija šire kontra-kampanju/PRopagandu, pa bi vidio kako bi narod više cijenio domaću jabuku, mandarine, krušku i šljivu nego grčko-špansko-tursko citrusno voće...i Ključ kvalitetne čarape naspram turskih sintetičkih jeftinjaka...
nema od tog ništa
jednostavno ne možeš graditi takve barijere, to je prevaziđeno
moraš igrat njihovim pravilima koja naravno oni nameću
po meni, svijset je ključ svega, a kako do nje doći, to je već drugo teže pitanje
Obrati pažnju na kretanja u Južnoj Americi - daleko je od prevaziđenog.
Problem je u indoktrinaciji tj. sistematskom ocrnjivanju takve politike zaštite domaće privrede u ovim zemljama gdje nas je poklopila čizma globalizacije ;-)
otorinolaringorolog
Posts: 299
Joined: 28/12/2012 16:52

#55 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by otorinolaringorolog »

blesava wrote:Neka samo otvaraju, svakako da ubrzo pozatvaraju sve te prodavnice jer im nece ko imati kupovati tu njihovu stranu robu.
Na zalost nas narod jedva ceka da ode njima,jer vole biti vidjeni u mc donaldsu,deichmanu,new yorker u :-D ,dzaba sto ima bolje hrane na drugom mjestu ili bolje obuce itd
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#56 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by _BataZiv_0809 »

Zagor te-nej wrote:ne kontaš poentu
socijalizam je čisto sranje,nešto je malo je bolje bilo u exyu jer je bio liberalniji, ali u suštini ista dogovorna ekonomija koja je čisto sranje
i nije to slučaj samo sa 101 ,isto je i sa ladom, moskvičem, poljskim fijatom, poznatim kao polonezi, pezejci itd.
a najbolji pirmjer je Škoda, socijalistička i preporod pod VW-om gdje je danas jedan od najuspješnijih brendova
a klasičan primjer sranja od socijalizma ti je istočna i zapadna njemačka
golf i trabant ili vartburg
a isti narod, Njemci, iste radne navike, isti mentalitet, ista razvijenost prije 2.s.r.
a rušenjem berlinskog zida gdje je bila istočna Njemačka a gdje zapadna
razlika nebo i zemlja
Banalizacija i temeljno nepoznavanje osnovnih stvari. Ali ako cemo na ovaj nacin pricati onda bismo mogli uporedti Kinu i SAD. Kina za dan moze vratiti sav svoj inozemni dug, a SAD su pred bankrotom. To je ta logika :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#57 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by mali_balon »

Nemam para ni za kakvu robu ni domacu ni stranu, tako da me to plaho ne sikira.
User avatar
torcida
Posts: 784
Joined: 26/08/2009 13:10
Location: gens una sumus

#58 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by torcida »

Hajlac wrote:
Normala - digla bi se hajka neviđena; došlo bi i do uvođenja sankcija te stezanja milion drugih omči koje nam vise oko vrata (IMF, WB, ECB, EC, strane banke) podrivanje domaće valute itd. - isto isprobana taktika na x drugih zemalja koje su se drznule okrenuti leđa Globalizaciji.

Ma nisi pesimističan nego realističan - jer reala nam je pesimistična i pametni vide da se čitavoj civilizaciji crno piše. Pametni i uhljebljeni veće neko vrijeme lopatom kupuju zlato(što pojedinci što čitave države). Ovdje u Sarajevu redovno se kupuje nakit u vrijednosti 1000-3000KM. To je buduća vlastela-begovi kad se valute i sve ovo raspadne. Proizvodnja nafte je u padu još od već daleke 2005e godine.
Nije tek tako odjednom došlo do poplave otkupnih radnji zlata po BiH.

Kina, koja je okosnica što svjetske globalizacijske "ekonomije" što glavni pokrovitelj dolara, vještački održava privid pozitivnog kretanja ekonimije megalomanskim građevinskim poduhvatima(10x veći balon nekretnina od SADovskog iz 2008.).

Sve će se to urušiti kao kula od karata a po pravilu izbiće novi (svjetski) rat kao odvraćanje od potencijalnih revolucija unutar zemalja jer nezadovoljsto naroda je sve veće u mnogim zemljama.

Pushiona kako god okreneš. Meni je najbitnije šta će biti s ekosistemom a za ljude se ne brinem. Mi smo nebitni nego ode čitave ekosistem u helać našom pohlepom za što jeftinijim, "napretkom/razvojem"...
Muka mi je svaki put kad prođem pored ovih čudovista poput Al Šidija ili recimo čudovišta od tržnog centra blizu Zagreba :evil:
x-sam u cijelosti ;)

boldirani dio, ha....predpostavljam da ti priča oko chemtrailsa baš i ne pije vode? :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#59 Re: samo nam šoping-centre otvaraju da bi tušili inostranu r

Post by Hajlac »

torcida wrote:
Hajlac wrote:
Normala - digla bi se hajka neviđena; došlo bi i do uvođenja sankcija te stezanja milion drugih omči koje nam vise oko vrata (IMF, WB, ECB, EC, strane banke) podrivanje domaće valute itd. - isto isprobana taktika na x drugih zemalja koje su se drznule okrenuti leđa Globalizaciji.

Ma nisi pesimističan nego realističan - jer reala nam je pesimistična i pametni vide da se čitavoj civilizaciji crno piše. Pametni i uhljebljeni veće neko vrijeme lopatom kupuju zlato(što pojedinci što čitave države). Ovdje u Sarajevu redovno se kupuje nakit u vrijednosti 1000-3000KM. To je buduća vlastela-begovi kad se valute i sve ovo raspadne. Proizvodnja nafte je u padu još od već daleke 2005e godine.
Nije tek tako odjednom došlo do poplave otkupnih radnji zlata po BiH.

Kina, koja je okosnica što svjetske globalizacijske "ekonomije" što glavni pokrovitelj dolara, vještački održava privid pozitivnog kretanja ekonimije megalomanskim građevinskim poduhvatima(10x veći balon nekretnina od SADovskog iz 2008.).

Sve će se to urušiti kao kula od karata a po pravilu izbiće novi (svjetski) rat kao odvraćanje od potencijalnih revolucija unutar zemalja jer nezadovoljsto naroda je sve veće u mnogim zemljama.

Pushiona kako god okreneš. Meni je najbitnije šta će biti s ekosistemom a za ljude se ne brinem. Mi smo nebitni nego ode čitave ekosistem u helać našom pohlepom za što jeftinijim, "napretkom/razvojem"...
Muka mi je svaki put kad prođem pored ovih čudovista poput Al Šidija ili recimo čudovišta od tržnog centra blizu Zagreba :evil:
x-sam u cijelosti ;)

boldirani dio, ha....predpostavljam da ti priča oko chemtrailsa baš i ne pije vode? :D
Ma to su budalaštine u poređenju s ogromnim količinama svakodnevnih "tragova hemikalija" :-D koje preko rijeka otiču u mora i preko zraka zagađuju atmosferu. Nije tema pa da ne začatavamo, ali upravo je ovo tzv. potrošačko društvo uzrok ovolikog zagađenja okoline i totalnog ljudskog nemara. Drugi su par opanaka monstruozne fiks-ideje sve većeg kruga "naučnika" ka primjeni geoinžinjeringa - što uključuje planove za raspršivanjem putem aviona supstanci koje dovode to takozvanog efekta zamagljenja atmosfere (global dimming). Majmuni kojima je nauka i tehnokratski mentalitet popio sav razum i svijest za nesagledive nuspojave-posljedice.

Bacaj "staro", kupuj "novo", dok si rekao keks opet isto tako...
Post Reply