Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#126 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by ladyblue18 »

Svi nazad na temu
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#127 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by nino90 »

prattim
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#128 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by seldzuk »

Amazingness wrote:Sama ušteda je na malim stvarima. Recimo kao student ne morate jesti na fakultetu, ponesite nešto od kuće. Ako imate 3-4 sata predavanaj možete izdržati i bez hrane. Uštedjeli ste na sendvić 2-3KM i pomnožite to sa 20-tak dana u mjesecu što idete na predavanja. Također kahve, ne mora se baš svaki dan ispijati kahvica, 2-3 sedmično je dovoljno i tu je takošer ušteda. Prestanite konzumirati alkoholna pića i cigarete. Štetno je za vaš organizam, za organizam ljudi koji su oko vas, a i ušteda će biti veća.

Kupujete stvari koji su vam potrebni, a ne stvari da bi se pohvalili pred drugima. Dakle, ako želite plazmu, nemojte davati svu platu na nju, nemojte plaćati u ratama jer će vas doći skuplje par stoja. Svakog mjeseca uzmite od svoje plate neki dio i ostavite sa strane.

Djeca su posebna priča, tu se ne treba niti smije štedjeti. Roditelji će dati sve da im djeca imaju samo najbolje ali nemojte pretjerivati ni u tome.

Kupite plinsku bocu i na plinu kuhajte, a ne koristite toliko struju jer je ona zaista skupa kod nas.

Jedite kvalitetne obroke koje nisu tako skupi, tjestenina, riža, krompira, zobene pahuljice, sir.

Na sitnicama se najviše ušdedi. Osnovno je da sa strane ostavljate pare za ne daj Bože. Nikako ne uzimajte kredite (što se tiče muslimana, veliki grijeh). Racionalnom raspodjelom novca možete živjeti jako pristojno u ovo današnje vrijeme. Odricanje je sastavni dio života, to znaju roditelji najbolje.

Svake ima nešto na što jednostavno "mora" trošiti pare. U mom slučaju su to bile knjige. Dao sam veći dio novca za knjige, a sada ih samo downloadujem. Iako boli, cilj opravdava sredstvo, makar ih ne držao u ruci i listao sa "merakom".
Za plinsku bocu se u potpunosti slažem. I to praktikujemo. Boca 25 do 30 KM. Traje 2-3 mjeseca. A kuhanje na struju bi bilo 2-3 puta skuplje. Samo je problem kod onih koji se boje plina.
A što se tiče kredita, nije problem kad možeš štediti pare ili raditi npr. kuću u fazama. Ali šta ako npr. nemaš nikakvo auto a trebaš ga kupiti i treba ti minimum 5000 za pristojan auto. Kad su u pitanju krediti u našim okolnostima, ulema to shvata na način da imamo pravo na olakšicu jer bismo bili u nezahvalnijem položaju u odnosu na nemuslimane.
Koliko sam mogao shvatiti iz svih ovih postova, najbolja štednja je ušteda koja je pretvorena u naviku. Konstantna štednja se pretvara u ušteđene stotine.
Drugo što sam svakako shvatio je da je teško štediti kada su ti primanja jako mala. To stvara toliku količinu stresa da ne možeš razumno razmišljati, pa ni o trošenju.
Je li iko spominjao podizanje novca isključivo na bankomatima svoje banke. Svaka druga uzima proviziju.
Narodna kaže: Puno ima radiša, još više ima štediša.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#129 Re: Kako uštediti?

Post by daxon »

Ambrozija wrote:Citam ovo za prodavnice...ja odem po jedno i vratim se s najmanje 10 stvari :D bez obzira imam li spisak ili ne...svaka cast kako to uspjevate

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
Šta sam primjetio? Naime, ukoliko idem gladan u prodavnicu, onda kupujem prehrambene proizvode kao lud, bez kontrole, sve mi se jede i sve mi je primamljivo, čak i ono što inače nikad ne jedem. Međutim, kada sam sit, tada me nije briga ni za čim, kupim samo ono po što sam pošao i što mi zaista treba. Kasnije sam pročitao i neku studiju koja govori o ovom fenomenu (ne sjećam se ko je autor).

Dakle, moj savjet bi bio: nikad u tržne centre ne ići gladan, jer tada nemate kontrolu i kupite masu stvari koje inače ne biste kupili (bar je kod mene to slučaj, kao i kod 99% ispitanih u navedenoj studiji).
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#130 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Suzie Q »

evo da se javno pohvalim, ovaj mjesec sam uspjela uštedjeti 400KM, jednostavno nisam kupovala ništa pretjerano ni suvišno, nikakva odjeća i obuća, izlasci na minimumu, nikakvi e-kuponi i sl. znači može se.

kad smo kod sniženja, smeta li vama što nas varaju sa akcijama? npr. stalno je posvuda Ariel 3kg na akciji 9,45KM (ili tu negdje) ili Silan omekšivač 3l 6,50KM
da je akcija, ta bi cijena bila samo u jednoj trgovini i to samo u određenom periodu a ne u svima i to neprestano. znači da je to stvarna cijena koju lažno prikazuju kao sniženu. ili Vegeta sad ima akciju od 20% a sve trgovine tu akciju prikazuju kao svoju.

zapravo mi u BiH nemamo konkurenciju među trgovcima, sve stvari koje su snižene u jednoj trgovini, snižene su i u drugoj, tako da vjerojatno sniženja diktiraju dobavljači a ne trgovci.

btw. aktualne cijene voća i povrća su za pohvalu, npr. kruške su 1KM a prošle godine su bile 4.
Amazingness
Posts: 676
Joined: 16/09/2013 01:37
Location: Zahumlje

#131 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Amazingness »

@Seldzuk

Razumijem ja sve to u potpunosti ali mora postojati način za uštedu. Ja pokušavam što manje trošiti novca na neke bezazlene stvari. Napisao sam ranije da sam počeo skidati knjige a ne kupovati a ipak sam kupio neki dan opet dvije knjigice. Čovjek jednostavno ima neke stvari za koje voli davati novce iako je stanje loše. S druge strane ne treba kukati. Rekao sam ranije svi bi mi Mercedesa C klase, plazmu, ogromnu kući ali ne ide to tek tako lahko. Treba odrediti svoje prioritete i od njih krenuti.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#132 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Ductus Holedocus »

nije bas pitanje direktno vezano za temu,ali cu postaviti


Odakle narodu pare,odakle za svakodnevne izlaske,vecere,gotova jela,auto,izlete? Znam vise primjera,nijedno ne radi,a zive,pa recimo,za nase uslove manje-vise,luksuzno (pri tome ne mislim na vile ,bazene, Mexico i to..).

Usput,nevjencani coek mi radi :razz: ,dobar posao ima,izdrzava samo sebe,ne placa kiriju i ne vozi auto,ne kladi se i ne cuga :D ,pa evo 10dana se borimo sa "nulom"
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#133 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Matijevic_Vlado »

Ductus Holedocus wrote:nije bas pitanje direktno vezano za temu,ali cu postaviti


Odakle narodu pare,odakle za svakodnevne izlaske,vecere,gotova jela,auto,izlete? Znam vise primjera,nijedno ne radi,a zive,pa recimo,za nase uslove manje-vise,luksuzno (pri tome ne mislim na vile ,bazene, Mexico i to..).

Usput,nevjencani coek mi radi :razz: ,dobar posao ima,izdrzava samo sebe,ne placa kiriju i ne vozi auto,ne kladi se i ne cuga :D ,pa evo 10dana se borimo sa "nulom"
na prvo pitanje ne mogu dati odgovor :mrgreen: , al dat ce ti poneki umisljeni dijasporac :mrgreen: .
mozda ima dobar posao al nema dobru lovu u njemu :mrgreen: ili je on bas ovakav zlatan al onda ti vozis, igras jamba sa jaranicama i usput cugas :mrgreen:
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#134 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Ductus Holedocus »

Matijevic_Vlado wrote:
Ductus Holedocus wrote:nije bas pitanje direktno vezano za temu,ali cu postaviti


Odakle narodu pare,odakle za svakodnevne izlaske,vecere,gotova jela,auto,izlete? Znam vise primjera,nijedno ne radi,a zive,pa recimo,za nase uslove manje-vise,luksuzno (pri tome ne mislim na vile ,bazene, Mexico i to..).

Usput,nevjencani coek mi radi :razz: ,dobar posao ima,izdrzava samo sebe,ne placa kiriju i ne vozi auto,ne kladi se i ne cuga :D ,pa evo 10dana se borimo sa "nulom"
na prvo pitanje ne mogu dati odgovor :mrgreen: , al dat ce ti poneki umisljeni dijasporac :mrgreen: .
mozda ima dobar posao al nema dobru lovu u njemu :mrgreen: ili je on bas ovakav zlatan al onda ti vozis, igras jamba sa jaranicama i usput cugas :mrgreen:

da bogda,da bogda :) ne vozim,osim jednom godisnje tatino,i ne pijem nista sem vode ;-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#135 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by ExNihilo »

Ductus Holedocus wrote:nije bas pitanje direktno vezano za temu,ali cu postaviti


Odakle narodu pare,odakle za svakodnevne izlaske,vecere,gotova jela,auto,izlete? Znam vise primjera,nijedno ne radi,a zive,pa recimo,za nase uslove manje-vise,luksuzno (pri tome ne mislim na vile ,bazene, Mexico i to..).

Usput,nevjencani coek mi radi :razz: ,dobar posao ima,izdrzava samo sebe,ne placa kiriju i ne vozi auto,ne kladi se i ne cuga :D ,pa evo 10dana se borimo sa "nulom"
http://www.klix.ba/biznis/u-prosloj-god ... /130123058
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#136 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Suzie Q »

@amazingness - evo primjera, neki dan sam u radnji dva sata isprobavala dvije haljine, skinem jednu pa obučem drugu prošetam po radnji i opet tako sat vremena, jedna 59 a druga 69KM, nije puno a ne zna se koja je bolja. u glavi mi dvije opcije: da makar uzmem jednu ali koju? a opet znam da mi hitno treba ušteđevina
na kraju vratila prodavačici obje i rekoh- idem malo prošetati da razmislim koju ću.
evo prošla 3 dana a ja i dalje mislim na te haljine ali ih nisam kupila.

ti voliš knjige, ista sam, ali ih posuđujem u knjižnici, kad budem u prilici kupit ću koju da obogatim knjižni fond, na sajmu ili ako naletim na popuste. međutim, uzmimo da je tebi knjiga nešto čega se ne želiš odreći kao meni npr. kozmetika. ok, odreci se nečega drugog, utvrdi šta je to bez čega možeš.

@ductus - poznajem puno, puno naših ljudi koji žive od kredita, uzmu jedan pa troše a onda uzimaju drugi da pokriju taj prvi i sve u krug dok se jednog dana sve ne sruši. i kod mene i mog dragog je često borba s nulom, međutim od kako smo se od prošlog mjeseca odlučili na stroge mjere štednje, ispostavilo se da možemo itekako uštedjeti, što će vjerojatno utjecati na naše daljnje ponašanje i trošenje
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#137 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Partizzanka »

i meni nije jasno


... trose se samo skupe marke make up-a i nose se i zara i narucuje sa neta garderoba

vidim studentariju u gradu sve obuceno tip top

i mislim se odakle?!??!?!
Amazingness
Posts: 676
Joined: 16/09/2013 01:37
Location: Zahumlje

#138 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Amazingness »

Isto kao što svako ima dok je mlađi, tj. od roditelja. Sve se mijenja kada čovjek počne sam raditi. To većinu te omladine i čeka, osim naravno tatinih sinova i kćerkica. Sa radom čovjek se opameti sa trošenjem novca, barem većina.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#139 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Partizzanka »

vala nismo svi isti
ja dok sam zivjela na grbaci roditelja nisam pomisljala na dior, lancome, i slicne proizvode za skidanje sminke ili puder ili neku ultra markiranu robu
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#140 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by MedenoSrce »

Partizzanka wrote:vala nismo svi isti
ja dok sam zivjela na grbaci roditelja nisam pomisljala na dior, lancome, i slicne proizvode za skidanje sminke ili puder ili neku ultra markiranu robu
a šoping u milanu :mrgreen:

ma meni to sve krpa pa krpa 5-6.000,00 dati za kaput je meni besmislica dok neko u tome uziva
Amazingness
Posts: 676
Joined: 16/09/2013 01:37
Location: Zahumlje

#141 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Amazingness »

Nismo svi isti. Muško sam i šminka mi ne treba. Za mene je šminka uvreda za ljepotu žena, ali to ipak nije dio teme. Uglavnom, pisao sam o tome kako uštediti kao student, a raditi se mora. Slušao sam danas kalman i ne mogu vjerovati koliko ljudu kukaju a imaju viška vremena trošiti telefon sa tim kukanjem. Život je težak, tu nema dileme, ali uvijek ima onih kojima je gore nego nama. Kako je ljudima u Africi koji nemaju ni vode. Na nama je da se borimo za bolje sutra, sami za nas ili ko već hoće djecu, onda i za njih.

Vikendom su uvijek akcije na mesne proizvode. Također su u Konzomu knjige na akciji, nema više 7KM, sada su 5KM.

Jedna mala vrsta uštede, ali dugoročno isplativa. Svaki dan kada radim kupujem jednu sensation. 1.20KM. Od sada ći ih kupiti u pakovanju i tako će se uštediti par feninga. Godišnje se to nagomila. Ko je god bio u Njemačkoj, zna kako ljudi čekaju da im se vrati i 5 feninga :izet:
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#142 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Svakodobro! »

Pozdrav štediše - uštedi li se šta :D
Evo ja sam danas, malo bio u kupovini, malo ne previše i gledao sam baš produkte na akciji. Zadesio se Konzum ovaj put, gledao sam K-plus one proizvode da kupim..evo primjer čips 150gr = 1,30KM. Meni je sasvim dobar, jestiv i fin :lol:
Na cigarama i prije prvog počeo štediti, u fazi prestajanja (ne, ne grebem se ni od koga) smanjio na maksimum, izdrzao 24h bez cigare, kasnije kupio jednu kutiju za derbi (čitaj u srijedu) evo još ih ima.

Sretno svima, a kraj mjeseca će pokazati, gdje smo-šta smo :bih:
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#143 Re: Kako uštediti?

Post by Black111 »

daxon wrote:
Ambrozija wrote:Citam ovo za prodavnice...ja odem po jedno i vratim se s najmanje 10 stvari :D bez obzira imam li spisak ili ne...svaka cast kako to uspjevate

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
Šta sam primjetio? Naime, ukoliko idem gladan u prodavnicu, onda kupujem prehrambene proizvode kao lud, bez kontrole, sve mi se jede i sve mi je primamljivo, čak i ono što inače nikad ne jedem. Međutim, kada sam sit, tada me nije briga ni za čim, kupim samo ono po što sam pošao i što mi zaista treba. Kasnije sam pročitao i neku studiju koja govori o ovom fenomenu (ne sjećam se ko je autor).

Dakle, moj savjet bi bio: nikad u tržne centre ne ići gladan, jer tada nemate kontrolu i kupite masu stvari koje inače ne biste kupili (bar je kod mene to slučaj, kao i kod 99% ispitanih u navedenoj studiji).
To je opce poznata stvar. :D Odes gladan pred fizider i dok teta reze tebi samo idu sline. :D
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#144 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Black111 »

Partizzanka wrote:i meni nije jasno


... trose se samo skupe marke make up-a i nose se i zara i narucuje sa neta garderoba

vidim studentariju u gradu sve obuceno tip top

i mislim se odakle?!??!?!
Pa zapravo ta famozna zara je prilicno jeftina, a i kupovanje preko neta je obicno puno isplativije nego kupovina u radnjama kod nas.

Odjeca i obuca je danas prilicno jeftina, a osobito po snizenjima. Ne mozes se za te pare mislim ni na pijaci obuci.

Inace, sto se stednje tice, itekako sam poceo stediti.

Prije sam kupovao u ovim malim trgovinama gdje su cijene katastrofa. Presao na trgovacke centre, pa na akcije. :D Sad kupujem u Bingu (def. preporucujem), i Konzumu kad su im akcije. Ostali su bitno skuplji i losi.
Motam duhan. Em jeftiniji, em bolji, em manje pusim.
Kupujem odjecu po rasprodajama manje vise. Ako ne nadjem u radnji, uvijek manje vise nadjem online.
Sad pazim na jeftinu struju. Recimo, bojler ukljucim kad treba, a ne da je non stop upaljen. U ves masini vise ne odvrnem temp. do kraja za svako pranje, ugl. nije potrebno.
Kupujem kvalitetnu hranu (velika usteda u odnosu na smece, vjerovali ili ne).
Cesce doruckujem kuci, vise kuham, manje narucujem.
Ne radim zube vise privatno (nikakve razlike).
Otkazao fiksni tel. Ne placam ni pretplatu za tv. Jebala ih vise Bitka na Sutjesci da ih jebala. :-)

I jos svasta nesto. Al mislim da u odnosu na prijasnji stil zivota sigurno ustedim preko 400 KM mjesecno, sto i nije bas zanemarivo. A opet ne mogu reci ni da sam se neceg posebno odrekao. Samo vise pazim.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#145 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Svakodobro! »

Nes kafa strong 2u1 DP 0,35pf
Nes kafa strong 2u1 Konzum 0,20pf

Jučer u jednom, danas u drugom kupovao. Primjer čistog bezobrazluka. DP potoni!!!
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#146 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by ludacha »

Otplatila sam kredit prije koji mjesec, al nisam nastavila sa stednjom..nije mi palo na pamet, a onda i more...i jbga.. Danas sam cekala red u banci skoro sat i tako kontam..pa sta bi mi falilo da nastavim zivjeti kao da jos uvijek imam kredit. Nista. Nastaviti pazjivo raspolagati placom, a u godini dana tako mogu ustedjeti cca 5000km.kad skontas,,,nije malo, a moze se..pocinjem vec od ove place
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#147 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Svakodobro! »

ludacha wrote:Otplatila sam kredit prije koji mjesec, al nisam nastavila sa stednjom..nije mi palo na pamet, a onda i more...i jbga.. Danas sam cekala red u banci skoro sat i tako kontam..pa sta bi mi falilo da nastavim zivjeti kao da jos uvijek imam kredit. Nista. Nastaviti pazjivo raspolagati placom, a u godini dana tako mogu ustedjeti cca 5000km.kad skontas,,,nije malo, a moze se..pocinjem vec od ove place
Vjeruj mi istog smo razmisljanja, čak u krajnost razmišljao, da uzmem kredit 2 000KM, na 1 godinu, to je cca 175-180KM rata. I eto ga, 2 000 za godinu dana a s platom nit se stisnuo, nit šta. Mislim da je sve do karaktera i koliko smo svjesni. A ne da ono "zapne" uzmeš od te 2000, čim se to počne ode ono sve, al et. Malo ludo, ali...
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#148 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by modesti »

U Tabrizu na Skenderiji NE KUPOVATI tepihe. Iako su dobro povoljni i pojeftini, ljepljeni su, sami otpadaju, a kad sam nazvala da se žalim neka radnica mi je spustila slušalicu. Imau stalne reklame za sniženja ali bolje je nemati ništa na podu nego ovo. Za dva dana koliko su mi u kući, tepisi su već sa rupicama od otpadanja.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#149 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Suzie Q »

ja sam prošle godine u tabrizu na rasprodaji uzela tepih za nekih 100KM a prije je bio oko 400 čini mi se, dobar je i dan danas, nikakvih promjena. doduše mjerkala sam bila i jedan od 4000 što je prije bio 10.000 ali ga nisam srećom uzela
nisam znala da još uvijek rade, najavljivali su zatvaranje još prije godinu dana, sigurno im je ostao neki škart
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#150 Re: Kako uštediti? Gdje su sniženja?

Post by Svakodobro! »

Je li još neko pokušao šta promjeniti glede finansija, štednja i tako to. :mrgreen:
Ja bi samo da se pohvalim, izdaci i troškovi kao i svakog mjeseca, čak račun za mobilni malo veći nego inače, jer se malo bilo u roamingu prethodnog mjeseca. Otprilike osjetim cca 100KM razliku za mjesec dana od kako trošim s "razmišljanjem".

Lp,
Post Reply