Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mali_balon
Posts: 11362
Joined: 12/09/2012 09:57

#6876 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Ozimician wrote: 05/10/2022 15:13
mali_balon wrote: 05/10/2022 15:12

veze ti nemas, za te pare moze raditi balavac koji je na kazanu kod babe I matere.....ozbiljan prodorican covjek si to ne moze priustiti.....
eto raditi onda ti te poslove vrati se kuci....
Ja imam znanje, - a radio sam nekad i za manje od toga, od neceg se mora krenuti.
kada si radio za manje koliko godina si imao, jesi li imao svoj Stan, porodicu. ako jesi kolika su bila ukupna primanja.....poredis stanje nekad I sad....nekad je literally goriva bio 1km.....nekad se sa 1000 dostojanstveno zivilo
mali_balon
Posts: 11362
Joined: 12/09/2012 09:57

#6877 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 05/10/2022 20:23 Idite raditi u Njemačku:

https://www.klix.ba/sport/nogomet/radni ... /221005130
razocaro si me, mozes ti to bolje....jebo ga patak makar 2 3 recenice teksta a ne samo naslov pa na prvu hop
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4443
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#6878 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by VladaFBiH »

El_comadante wrote: 05/10/2022 16:39
VladaFBiH wrote: 05/10/2022 12:41
u pravu si, bolje je sjediti kući i kukati kako nema posla...
Pametuješ. Dakle ti kažeš bolje raditi bilo kakav posao...
Pod jedan dok je takvog načina razmišljanja nikad poslodavci neće popraviti uslove rada jer ima ko će raditi za tu njihovu crkavicu.
Drugo ti ne znaš da li ja, neko drugi, mi, možemo raditi sve poslove zbog zdravstvenih razloga.
Pametujem, jer taj procenat "nesposobnih" je jako mali a većina od 286k nezaposlenih u FBiH može raditi gore navedene poslove i to za fine pare npr. vozači su dobro plaćeni jer ih nema a mi imamo 356k nezaposlenih u BiH i tebi je ispod časti voziti autobus, kombi ili taxi.

U svakom slučaju bolje je sjediti kući nego raditi a posla i to solidno plaćenog ima.

Ako imaš porodicu znat ćeš da se može sve raditi samo da se donese hrana kući i da djeca ne budu gladna- na žalost ovo je godinama zloupotrebljavano od strane poslodavaca ali je to sve manje slučaj jer su plate značajno porasle a radnika nema.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#6879 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

Lajavikrelac wrote: 05/10/2022 12:38
bumerangss wrote: 05/10/2022 09:21

Vala i ja se slažem sa tim makar u Sarajevu ima posla ko hoće da radi. E sad je druga stvar sto neko nece da radi za 1000 KM
Slažem se to je na ovoj inflaciji malo ali pocni od nekud pa traži bolje... Ne ide mi u glavu da neko ko ima 30 godina je 12 godina na biroVu bez dana radnog staža. Taj ocito nece da radi nista!
Eno sve privatne taxi firme, da ih ne nabrajam, stalno traže taxiste pa i sponzoriranim oglasima na fb
Pekarska firma mislim da se zove Zlatno zrno u istocnom Sarajevu traži više radnika u proizvodnji, pakovanju i distribuciji
Centrotrans stalno traži vozaće autobusa i sad im je plata oko 1700 KM jer su je morali podici da im i to malo vozaca ne bi otišlo na zapad
Kao prvo ne žive svi u Sarajevu, a kao drugo svi takvi pobrojani što stalno traže radnike sa razlogom ne mogu da ih nađu - jer su robovlasnici. Ja sam dao otkaz kod takvih prije mjesec dana dok mi je kičma čitava.
Cesto koristim crveni taxi i niko se nije žalio cak su svi zadovoljni jer kažu možeš raditi sedmicu dnevnu pa sedmicu nocnu smjenu a možeš i zadužiti auto pa raditi od 6:30-21:00 iako toliko po zakonu ne bi smio ali... ima ambicioznih momaka koji žele zaraditi više pa rade. Jako puno je penzionera sa 65+ godina koji sad po zakonu smiju raditi taj posao i niko se ne žali.
E sad ima mnogih koji bi da im pare padaju s neba a da na radnom mjestu citav dan vise na fejzbuku... takvih sretnika je malo.

Pa vjeruj da je jako puno ljudi van Sarajeva zaposleno u Sa pa ljudi svaki dan dolaze iz Istocnog Sa, iz Visokog, Kaknja pa cak i iz Zenice. Cak znam tipa koji svaki dan iz Ze dolazi i odlazi vozom ali mnogima je to sramota...
Svi koji biraju ocito da im može biti hvala Bogu.

Ne vidim da bas kicma ide kod taksista, vozaca autobusa... iskreno gospodski posao u centri crne tole, bijela košulja i kravata

Ja sa SSS radim fizicki posao za 1200 KM sa dvije diskus hernije, hipertenzijom... a nemam ni 40 godina ali ne kukam. Da nisam zadovoljan tražio bih bolje
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#6880 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

skrbavi-admin wrote: 05/10/2022 12:44 dok je onih koji moralisu o tome kako posla ima a niko nece da radi i zapne, i onih koji rade jer slusaju i anticipiraju da je bolje radit dzaba po preporuci ovih gornjih, nego sjedit kuci, imacemo kamaru novopecenih basnoslovnih bogatasa....jer, ni krivi ni duzni dobise dzabnu radnu snagu.... ljudi se mnoze i za 20g na svijetu je vise 3 milijarde ljudi.... zato standard moze samo da opada nikako da napreduje....
Ja ne morališem da niko nece da radi i da treba raditi đaba ali kreni od sebe da si poslodavac da li bi zaposlio nekoga sa 30+ godina a da nema dana radnog staža, bilo kakvog ili nekoga ko ima isto godina a radio je u 3 4 firme na raznim oposlovima?
Za mene prvi je mamina maza ili parazit kojem je mrsko sve u životu a drugi je ipak makar vrijedan, borben, snalažljiv... sto u svakom poslu jesu vrline. Mada ce mnogi reci pa sto je promjenio 4 firme u kratkom roku, možda je on kriv ali ja cu prije pomisliti da nije bio zadovoljan i da želi napredovati sto je svugdje u svijetu normalno da se firme cesto mjenjaju i na taj nacin se diže prosjecna plata svima pa evo zahvaljujuci tom trendu plate u realnom sektoru su dostigle administrativne državno-uhljebljene plate od oko 1000-1300 KM. Imam prijateljicu pizza majstor koja je dala otkaz gdje je radila za 1200 jer je našla pizzeriju gdje joj novi gazda nudi platu 1350 tj za "samo" 150 KM mjenja radno mjesto. Ali je radila, nije materi suknju čuvala i od njene penzije tražila petaka za kafu! Da je takvih više svima bi nam bilo bolje i svi bi na taj nacin natjerali gazde da daju vece plate radnicima koji im zarade sav luksuz za život
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#6881 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

Ozimician wrote: 05/10/2022 15:01
mali_balon wrote: 05/10/2022 14:52 ja dalje od prve recenice na procitah dalje.....ne seri.....volio be tebe vidjeti na tim poslovima koje ima u sarajevu
Onaj kome je nuzda ce prihvatiti svaki posao, onaj kome nije, taj ce da bira. Jednostavna logika.

Jel mislite da se npr. u Njemackoj nude kvalitetniji poslovi? Ne nude, nudi se isto ono sto se nudi u Sarajevu i naravno Njemci mogu da biraju i nece to da rade (kao Sarajlije u Sarajevu), onda tu ulijecu strani radnici na takva radna mjesta - jer ih neko mora raditi.

Svako ko se zali na ponudu poslova, ne bi trebao imati nista protiv uvoza stranih radnika za takve poslove. Na taj nacin se jedino mogu otvoriti "kvalitetnija" radna mjesta za domace...
Bravo sve receno :thumbup: pa 95% sarajlija su došljaci možda pežurativno zvući ali nemam nista protiv tih ljudi, cak naprotiv smatram da su vrijedniji i ambiciozniji od nekog ko se rodio na Vratniku i sa tim se busa u prsa.
Vecina misli na došljake u Sarajevo samo u ratu i iza rata. Ne, i moj babo je sa sela iz istocne Bosne došao u Sa 1971 godine sa 19 godina i jednim koferom ali je radio i ovdje u Sa bio podstanar 7 godina pa kupio zemlju i napravio kucu i nas četvero djece sve fizičkim radom sa 8 razreda osnovne. I tad je bilo teško ali ko je imao volju mogao je kao sto može i sad!
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6882 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

sherbett wrote: 06/10/2022 10:39 Nije problem u tome da nema posla
Problem je u tome sto zelimo od posla, jer to itekako utjece na kvalitetu zivota. Naravno da zelim posao koji ce mi pruziti razvoj, jer tezim ka razvoju. Pri tome ne mislim na da moram biti direktorica svemira, nego da imam posao na kojem cu imati priliku razvijati se, uciti nove vjestine, imati vecu samostalnost i odgovornost. To podrazumijeva nesputavanje i poticanje kreativnosti, a time i motivacije.
"ja sam sef i radit ces kako ja kazem" je proslo svrseno vrijeme. Isto vrijedi i za "ima tko ce raditi" ne, nema tko ce raditi za tiranine, odnosno glupost na vlasti. Nema tko ce raditi u sustavu koji ga ogranicava, sputava, omalovazava i gleda kao na alat. Ljudi nisu alat, a samo educirani menadzeri mogu pametno upravljati zaposlenima na nanacin da ispravno procijene njihove sposobnosti i mogucnosti, te ih u tom smjeru usmjeravaju.

I tko zna posao vec iz samog oglasa i razgovora moze zakljuciti kakav je odnos poslodavca prema zaposlenicima i prema samom poslu.
Sta bi na razgovoru?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#6883 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ozimician »

sherbett wrote: 06/10/2022 10:39 Nije problem u tome da nema posla
Problem je u tome sto zelimo od posla, jer to itekako utjece na kvalitetu zivota. Naravno da zelim posao koji ce mi pruziti razvoj, jer tezim ka razvoju. Pri tome ne mislim na da moram biti direktorica svemira, nego da imam posao na kojem cu imati priliku razvijati se, uciti nove vjestine, imati vecu samostalnost i odgovornost. To podrazumijeva nesputavanje i poticanje kreativnosti, a time i motivacije.
"ja sam sef i radit ces kako ja kazem" je proslo svrseno vrijeme. Isto vrijedi i za "ima tko ce raditi" ne, nema tko ce raditi za tiranine, odnosno glupost na vlasti. Nema tko ce raditi u sustavu koji ga ogranicava, sputava, omalovazava i gleda kao na alat. Ljudi nisu alat, a samo educirani menadzeri mogu pametno upravljati zaposlenima na nanacin da ispravno procijene njihove sposobnosti i mogucnosti, te ih u tom smjeru usmjeravaju.

I tko zna posao vec iz samog oglasa i razgovora moze zakljuciti kakav je odnos poslodavca prema zaposlenicima i prema samom poslu.
Sve je to lijepo napisano, ali rijetki su sretnici koji dobiju takve poslove. Jel mislis da jedan doktor, oficir, administrativni drzavni radnik, radnik u proizvodnji - ne radi kako mu sef kaze ? Naravno da radi. Nesputavanje i poticanje kreativnosti - to mozes dobiti jedino negdje ako si bas talentovan umjetnik, u svakoj profesiji, ako nisi svoj gazda - radis ono sto ti sef kaze, na ovaj ili onaj nacin - ali tako radis.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6884 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ozimician wrote: 06/10/2022 11:01
sherbett wrote: 06/10/2022 10:39 Nije problem u tome da nema posla
Problem je u tome sto zelimo od posla, jer to itekako utjece na kvalitetu zivota. Naravno da zelim posao koji ce mi pruziti razvoj, jer tezim ka razvoju. Pri tome ne mislim na da moram biti direktorica svemira, nego da imam posao na kojem cu imati priliku razvijati se, uciti nove vjestine, imati vecu samostalnost i odgovornost. To podrazumijeva nesputavanje i poticanje kreativnosti, a time i motivacije.
"ja sam sef i radit ces kako ja kazem" je proslo svrseno vrijeme. Isto vrijedi i za "ima tko ce raditi" ne, nema tko ce raditi za tiranine, odnosno glupost na vlasti. Nema tko ce raditi u sustavu koji ga ogranicava, sputava, omalovazava i gleda kao na alat. Ljudi nisu alat, a samo educirani menadzeri mogu pametno upravljati zaposlenima na nanacin da ispravno procijene njihove sposobnosti i mogucnosti, te ih u tom smjeru usmjeravaju.

I tko zna posao vec iz samog oglasa i razgovora moze zakljuciti kakav je odnos poslodavca prema zaposlenicima i prema samom poslu.
Sve je to lijepo napisano, ali rijetki su sretnici koji dobiju takve poslove. Jel mislis da jedan doktor, oficir, administrativni drzavni radnik, radnik u proizvodnji - ne radi kako mu sef kaze ? Naravno da radi. Nesputavanje i poticanje kreativnosti - to mozes dobiti jedino negdje ako si bas talentovan umjetnik, u svakoj profesiji, ako nisi svoj gazda - radis ono sto ti sef kaze, na ovaj ili onaj nacin - ali tako radis.
Problem kod nas je sto je sef UVIJEK ili rodjak neki od vlasnika ili njegova zena ili najbliza rodbina,koja NEMA potrebne vjestine za tu poziciju ali ima ovlasti da se izivljava na radnicima.
Ko je radio u proizvodnim firmama,zna sta pricam.

I onda je problem kada ti ta seljqcina naredjuje da te jebe,kaze ti da nosis nesto tamo-ovamo bez ikakve logike,ne zna organizovati posao i ljude i milion drugih stvari.
Zene kao sefovi su jos gore,posebno ove sa sela a to znaju oni koji rade u firmama obuce,konfekcije,marketi i trgovine,itd.

I onda vecina zena na posao kada krene,pukne pola leksaurina i tako izdrzi tih 8-10 sati.
I onda kada dodje kuci,sta ona moze raditi?
Leci spavati i skrenuti malo misli sa pakla od posla.
Nije bolje ni muskarcima,samo se muskarci malo drugacije nose sa tim ali stres na poslu je nesto najgore,iako nisam pretjerano osjetljiv,licno sam dozivio ali ja sam mijenjao poslove,kada dodje do te faze.
Mene sada na razgovorima za posao,redovno pitaju a sto si mijenjao poslove.Kod nas poslodavci uvijek imaju nesto da te ebu a o poslu na koji se prijavljujem,skoro pa nikada ni jedne rijeci ne bude na razgovoru,osim kada ja pitam sta su mi tacno radne obaveze.

I nisu svi poslovi dostupni u svakom gradu,to morate shvatiti.Neki preporucuju taksiranje a evo kod mene konkretno,imas 2-3 taksiste koji vecinom i ne voze nigdje ili imaju par stalnih musterija penzionera.

Neki od vas moraju shvatiti da se ne moze dugorocno raditi na poslu gdje je konstantan mobing i stres,to je uzrok svih bolesti kod ljudi.
Ne mogu to ljudi podnijeti zato i traze druge nacine i odlaze.
Ja sam isto skoro prelomio,jer ovdje kod nas nema nikakvih promjena...od naroda do politike i zaposljavanja.Izgubi covjek volju za zivotom ovdje.
User avatar
Truba
Posts: 81624
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6885 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

sjedište mijenja gledište
i ti bi bio loš šef :D
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6886 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Black swan wrote: 06/10/2022 11:34 sjedište mijenja gledište
i ti bi bio loš šef :D
Ne slazem se...jer ima i normalnijih ljudi na odgovornim pozicijama ali jako malo u odnosu na ove druge 😁

A ako mene pitas,dobar sef je onaj koji zna posao bolje od radnika i koji se ne izivljava na radnicima,samo zato sto je iznad njih.
Ja recimo ne volim da mi se nadredjeni uopste previse obracaju,nego zadas mi posao i pustis me da radim a onda gledaj rezultate i po tome me ocijeni.

I iz prakse i iskustva,gdje god je sef bio sposoban i imao znanje,ni najmanji problem nisam imao sa takvim.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6887 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

@bumerangss sa koje si ti zveke sišao pod svjetla grada kada ti je taksista gospodski posao? Ima li opasnijeg i zajebanijeg posla u zadnje vrijeme, naročito noću i vikendom? Znaš li ti šta je u zadnje vrijeme napada na taksiste? Šta sve neću pročitati... :zid:

A druga stvar vama sa sela i jeste uspjeh u životu kada se u gradu dohvatite raznih pekara, picerija, birtija, magacina i slično kako bi do izražaja došlo vaše "vrijedniji su ljudi sa sela ne stide se raditi" :-) Vidiš, takvi kao ti ne shvataju da su neki godine potrošli u školovanju, usavršavanju i gutanju govana od strane raznih "šefova" da ne bi vozali taksije, nosali vreće i slično. Ti ljudi nisu razmaženi i lijeni nego od nepotizma i štela ne mogu doći do izražaja...doduše ja razumijem vas da vam srce zaigra od sreće kada vidite nekoga školovanog i pametnog da krivi leđa i nosa antrage dok mu polupismen šefuje :oops:
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#6888 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

VladaFBiH wrote: 06/10/2022 08:04
El_comadante wrote: 05/10/2022 16:39

Pametuješ. Dakle ti kažeš bolje raditi bilo kakav posao...
Pod jedan dok je takvog načina razmišljanja nikad poslodavci neće popraviti uslove rada jer ima ko će raditi za tu njihovu crkavicu.
Drugo ti ne znaš da li ja, neko drugi, mi, možemo raditi sve poslove zbog zdravstvenih razloga.
Pametujem, jer taj procenat "nesposobnih" je jako mali a većina od 286k nezaposlenih u FBiH može raditi gore navedene poslove i to za fine pare npr. vozači su dobro plaćeni jer ih nema a mi imamo 356k nezaposlenih u BiH i tebi je ispod časti voziti autobus, kombi ili taxi.

U svakom slučaju bolje je sjediti kući nego raditi a posla i to solidno plaćenog ima.

Ako imaš porodicu znat ćeš da se može sve raditi samo da se donese hrana kući i da djeca ne budu gladna- na žalost ovo je godinama zloupotrebljavano od strane poslodavaca ali je to sve manje slučaj jer su plate značajno porasle a radnika nema.
Evo službeni u Sarajevu je 58.000 a FBiH malo preko 298.000, eto svi neradnici i probisvjeti. Evo za autobus moraš imati položen D kategorija vozačka. Koliko raje to ima? Plus državni. A zato sve treba i love. Odakle? Za taxi treba licenca koja košta par hiljada maraka, odakle da ja platim?
User avatar
Truba
Posts: 81624
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6889 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

kakav ba vozački za bus to nije za većinu ljudi
isto ko takstista
ajde ba
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#6890 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Black swan wrote: 06/10/2022 15:00 kakav ba vozački za bus to nije za većinu ljudi
isto ko takstista
ajde ba
Znači vozač autobusa netreba vozačka dozvola? Hajde i to da pročitam.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6891 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Image
mali_balon
Posts: 11362
Joined: 12/09/2012 09:57

#6892 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

El_comadante wrote: 06/10/2022 12:30
VladaFBiH wrote: 06/10/2022 08:04
Pametujem, jer taj procenat "nesposobnih" je jako mali a većina od 286k nezaposlenih u FBiH može raditi gore navedene poslove i to za fine pare npr. vozači su dobro plaćeni jer ih nema a mi imamo 356k nezaposlenih u BiH i tebi je ispod časti voziti autobus, kombi ili taxi.

U svakom slučaju bolje je sjediti kući nego raditi a posla i to solidno plaćenog ima.

Ako imaš porodicu znat ćeš da se može sve raditi samo da se donese hrana kući i da djeca ne budu gladna- na žalost ovo je godinama zloupotrebljavano od strane poslodavaca ali je to sve manje slučaj jer su plate značajno porasle a radnika nema.
Evo službeni u Sarajevu je 58.000 a FBiH malo preko 298.000, eto svi neradnici i probisvjeti. Evo za autobus moraš imati položen D kategorija vozačka. Koliko raje to ima? Plus državni. A zato sve treba i love. Odakle? Za taxi treba licenca koja košta par hiljada maraka, odakle da ja platim?
imam ja sve kategorije.....nudili mi poso u centrotransu za 800km, reko ok postuje li se radno vrijeme vozaca nastade muk.....trazio poso sofera slepera kaze gazda podignes kamen ispod sofer......prije nekoliko mjeseci zove pita radm li treba mu vozac reko ok daj mi sadasnju platu (100eur dnevnica) I regula voznju nije vise zvao, nek vozi sam....

e sad ja sam polagao daaaaavno te kategorije.....ali da poiasnim da bi bo profi vozac moras imat drzavni ili narodski receno moras biti KV vozac motornog vozila....ti zavrsio masinsku ide polaganje razlike predmeta to je oko 1500km....e sad ako ces da vozis kamione moras ispolagati kategorije to ne znam.koliko je, pa ti treba taho kartica bez koje ne mozes voziti kamion a karticu dobije na osnovu svjedodzbe kv vozac, ako ces voziti.medjunarodnu spediciju treba ti cpc ceritifkat on je mislim oko 200km, itd itd....5000km da krenes da vozis

a onaj mudrac rece da si gospodin....jaruga moj gospodin vozac busa odgovara za ljude koje vozi.....vozac kamiona sleepers vozi 40t ukupne mase....ti ljudi su nonstop pod koncentracijom, ali ti veze nemas sta to znaci oni voze i gospoda su.....
Last edited by mali_balon on 06/10/2022 20:56, edited 1 time in total.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6893 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Prema nekim delegatima i hirurg je ono, gospodski posao...ogrneš mantil i u vizitu lagano po bolnici 8-) To šta on treba progutati govana i pretrpiti stresa da dođe do tog nivoa, jebeš to...
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6894 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ma supljiraju ljudi koji ne rade te poslove,standardno.

Evo da rezes drva motornom pilom...treba ti prvo milja za dobru motornu pilu,jer ako kupis losu,stalno ces je popravljati umjesto da pilis drva.
Drugo,ti ne mozes fizicki dnevno piliti duze od 4-5 sati a i to ko moze,to je zvijer od rezaca...polomis se sav,plus vibracije ti shebu ruke,trnu.

Plus sto moras imati tehniku i znanje rezanja,jer ako ne znas,unistiti ces alat plus brze ces potrositi lanac .

Brat i ja prosli petak sa dvije motorke oderali 20 metara drva amidzi...jedna jaca motorka ,moja i njegova neka slabija sa kojom je patnja rezati ali opet je odradila i ona 30% posla .
Dva dana poslije rezanja sam bio pregazen.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6895 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Ovaj posao što sam napustio, jedan dan po onoj najvećoj vrućini došao šleper sa preko dvadeset tona robe na paletama. Paleta po dvije tone u prosjeku, skine je viljuškar, doveze do pola puta, pa ručno paletarom je četvorica parkiraju...malo je reći da smo bili skapali :run:

Na to sve ovaj vozač šlepera nema paletar nego smo naš popeli na kamion pa štelili i izvlačili palete...U normalnoj firmi imaju veće i manje viljuškare, sajle, skladišni prostor i bar sedam-osam ljudi u magacinu, ali ovo je naš pajdo :oops: Lako je prdoklačiti iz kancelarije pišući mejlove i narudžbenice, aj malo dupe oznoji...
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6896 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 06/10/2022 20:33 Ovaj posao što sam napustio, jedan dan po onoj najvećoj vrućini došao šleper sa preko dvadeset tona robe na paletama. Paleta po dvije tone u prosjeku, skine je viljuškar, doveze do pola puta, pa ručno paletarom je četvorica parkiraju...malo je reći da smo bili skapali :run:

Na to sve ovaj vozač šlepera nema paletar nego smo naš popeli na kamion pa štelili i izvlačili palete...U normalnoj firmi imaju veće i manje viljuškare, sajle, skladišni prostor i bar sedam-osam ljudi u magacinu, ali ovo je naš pajdo :oops: Lako je prdoklačiti iz kancelarije pišući mejlove i narudžbenice, aj malo dupe oznoji...
Uh to sa slepera je bas muka rucno istovarati,jos ako nema rampu a vecina ih nema,muka.
Pa pazis da se ne ozlijedis a pod ceradom slepera temperatura 80 stepeni,probije iz tebe u prvoj minuti 😂
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6897 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

I na sve to uzmi u obzir da ti organizaciju posla i narudžbi radi panj koji ima manje škole od tebe, a tu je po babu i stričevima postavljen :-?

Bio sastanak, jer je izbila frka oko narudžbi i otpremnica, kao puno grešaka u radu. Iako ovakav genijalac sve to organizuje i vodi, a u cijelom skladištu su za prijem, sortiranje, popis, otpremu i pripremu zadužena DVA čovjeka, na sastanku se najviše kritikovao vozač što dostavlja robu jer u pauzi između tura ode u kafanu muvati konobaricu :-) Jbg on je kriv što panjina ne zna da vodi organizaciju...ko ga jebe kad nije u rodu, ha ja :zzzz:
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6898 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

To je jos i dobra firma,jer bude sastanak zbog nekih problema i nelogicnosti.
😂

U vecini firmi toga nema,nego se sve svaljuje na slabijeg a kriv je uvijek onaj najslabiji ili najnezasticeniji,citaj onaj bez ledja pa kud puklo da puklo ili dok ne da otkaz
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6899 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Nema je bolje, čim je pola familije u upravi :-) Što dva čovjeka ne mogu da stignu ni vremenski ni fizički toliki obim posla kriva je konobarica u kafiću kilometar niže po zaključenju sastanka.... :oops: :mrgreen:
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#6900 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

Lajavikrelac wrote: 06/10/2022 12:11 @bumerangss sa koje si ti zveke sišao pod svjetla grada kada ti je taksista gospodski posao? Ima li opasnijeg i zajebanijeg posla u zadnje vrijeme, naročito noću i vikendom? Znaš li ti šta je u zadnje vrijeme napada na taksiste? Šta sve neću pročitati... :zid:

A druga stvar vama sa sela i jeste uspjeh u životu kada se u gradu dohvatite raznih pekara, picerija, birtija, magacina i slično kako bi do izražaja došlo vaše "vrijedniji su ljudi sa sela ne stide se raditi" :-) Vidiš, takvi kao ti ne shvataju da su neki godine potrošli u školovanju, usavršavanju i gutanju govana od strane raznih "šefova" da ne bi vozali taksije, nosali vreće i slično. Ti ljudi nisu razmaženi i lijeni nego od nepotizma i štela ne mogu doći do izražaja...doduše ja razumijem vas da vam srce zaigra od sreće kada vidite nekoga školovanog i pametnog da krivi leđa i nosa antrage dok mu polupismen šefuje :oops:
A takvi kao ti ne shvataju da ovo nije Titino doba i da te ne cekaa posao za koji si se školovao, da vas VSS pogotovo pravnika, ekonomista... ima previše i razumijem da bi ste svi posao u fotelji od 8 do 16 h i slobodan vikend i regres... ali kucnite se u glavu, Tito je umro prije 42 gidine, kapitalizam je i sistem ponude-potražnje pa je sad normalno da keramičar zaradi više od pravnika i ekonomiste jer ga u Sarajevu tražiš lupom i kad ga nađeš moliš ga da ti polijepi par kvadrata pločica a on ti zakaže termin za 20 dana jer ne može sve da stigne i normalno da ti lupi cifru od koje se tebi zavrti u glavi
I treba tako jer je previše takve "gospode" koji u ruke nece nista teže od olovke i alergični su na prašinu :mrgreen:
Post Reply