Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5501 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Porediti gradski prevoz i saobraćaj u uređenim državama i kod nas je maloumno :roll:

U Gracu koji je kao Sarajevo imaš odličan primjer šta znači uređen sistem gradskog prevoza - sve radi samo jedna državna kompanija. Bus i tramvaj idu na svako 4-5 minuta u svim pravcima taman da sve gori.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5502 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by skafiskafsnjak »

ja se zivciram kad u Minhenu kasni 10min :lol:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5503 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 14:02
Black swan wrote: 22/11/2021 13:49 u državnim je gužva i oni su tako 150 170 i rade do 16.00
lupam ili do 16.30
to je opet da se ne može raditi ako imaš obitelj za manje od nekih 500 - 600 ako imaš malu djecu koja ne mogu sama otići u školu
do 17:00 rade obdanista koliko znam, no nebitno, slazem se da treba napraviti racunicu, no to nije bila poanta mog upisa.
ja sam govorila o ljudima koji nemaju posla i nemaju sta jesti, nemaju alternativu, niti ikoga da ih hrani ni izdrzava (vec oni trebaju nekoga izdrzavati).
Pa zar nismo svi u ovakvoj situaciji,kada sve saberes ???
Ako zivis kod roditelja,ok jedes dzaba i ne placas rezije (pretpostavka ) ali ako imas 30+ godina,vecinom su roditelji vec penzija a penzija 370 KM u vecine ili 460 i sta ces ti onda od toga...imas samo da ne umres od gladi ...tako da u biti pare ti uvijek trebaju i nema toliko te price da ne mozes birati...problem je i u ljudima...nece da se edukuju i da nauce nesto novo,radije ce cijeli zivot raditi u pekari,nego nauciti nesto novo i promijeniti posao sa boljim uslovima.
Prijatelj iz Srbije mi prica za svoju zenu...radi tako u pekari ili market neki,ne znam tacno i ponudili joj da bude sef smjene tu za vecu platu,onda odbila kao to je veca odgovornost,boji se,bla bla...a u biti sve isto,ssamo vise para dobijes.To je taj nas mentalitet balkanski.
Naravno u privatnika skoro da i nema "boljih uslova"...i tu je klasicno zivotarenje bez ikakve mogucnosti napretka i povecanja plate kroz staz.
Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.

Kod nas je problem sto je 90% privrednika kapital steklo ili odrzava kriminalim i nelegalnim radnjama i onda uzimaju maksimalno koliko mogu,vode se onom,daj mi sve dok traje,jer ako padnem,sve cu izgubiti.A radnik je tu u tom nekom procjepu...ni tamo ni ovamo...nema stabilne i sigurne buducnosti,jer nikada ne zna hoce li policija pokupiti gazdu a on dobiti nogu a gazda uzima lopatom,da se nakrade dok jos moze.

Radnicka prava u BiH bukvalno ne stiti niti jedna institucija,sindikat ili bilo ko treci,peti...prepusteni su u ralje kapitalista koji ne prezaju ni za cim,samo da sto vise para uzmu sebi.
Od tih para onda "podmazuju" politicare,nacelnike,zastupnike,placaju kampanje strankama,da ih se stiti i zato je korupcija nesto najgore sto moze zadesiti jedno drustvo...ona unistava sve gore od raka...gdje je korupcija,tu ne postoji ni nada za prosperitet,jer je sve kratkorocno...samo daj meni danas a sutra sta bude a pametni narodi,drzave i firme vec imaju planove za 5-10-30 godina,sta i kako.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#5504 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by S4mpion »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 12:08
Lajavikrelac wrote: 22/11/2021 11:37 Jasno je to meni, ali stvar je što će i sa tih 400 biti jednako,bijedan, poderan i gladan ili još gore polugladan :cry:
sve to stoji, ali koja je njemu alternativa?
Npr. ne ženit' se i ne pravit' djecu, sa 700 maraka plate, je jako dobra ideja?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5505 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

wrote: 22/11/2021 17:14 Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.
Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5506 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

moonca wrote: 23/11/2021 00:17
wrote: 22/11/2021 17:14 Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.
Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Cuj njegov trud prestaje...kako ce prestajati ako i dalje radi i zaradjuje svoju platu ?
Ovim bi se privrednik na neki nacin oduzio radnicima sto rade kod njega a on to ne bi ni osjetio.

Sto se tice bonusa,dobar je i to sistem ali nazalost funkcionise u 2-3 branse u BiH...u ostalim su bonusi,regresi,nagrada i ostale normalne stvari u svijetu samo san.
mali_balon
Posts: 11275
Joined: 12/09/2012 09:57

#5507 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote: 23/11/2021 02:15
moonca wrote: 23/11/2021 00:17

Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Cuj njegov trud prestaje...kako ce prestajati ako i dalje radi i zaradjuje svoju platu ?
Ovim bi se privrednik na neki nacin oduzio radnicima sto rade kod njega a on to ne bi ni osjetio.

Sto se tice bonusa,dobar je i to sistem ali nazalost funkcionise u 2-3 branse u BiH...u ostalim su bonusi,regresi,nagrada i ostale normalne stvari u svijetu samo san.
ne trudi se njoj crtati
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5508 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bobi »

moonca wrote: 23/11/2021 00:17
wrote: 22/11/2021 17:14 Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.
Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
100%, davno su to ameri skontali. Krediti su joše jedna metoda tjeranja ljudi da rade i da se zalažu :D.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5509 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

zippoo87 wrote: 23/11/2021 02:15
moonca wrote: 23/11/2021 00:17

Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Cuj njegov trud prestaje...kako ce prestajati ako i dalje radi i zaradjuje svoju platu ?
Ovim bi se privrednik na neki nacin oduzio radnicima sto rade kod njega a on to ne bi ni osjetio.

Sto se tice bonusa,dobar je i to sistem ali nazalost funkcionise u 2-3 branse u BiH...u ostalim su bonusi,regresi,nagrada i ostale normalne stvari u svijetu samo san.
De bolan sta njoj odgovaras, svaku temu ukenja glupostima
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#5510 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by SuperSy »

moonca wrote: 23/11/2021 00:17
wrote: 22/11/2021 17:14 Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.
Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Odavno veću glupost ne pročita.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#5511 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by irac300 »

Ma nije žena u vinklu. Mislio sam u početku da je troll, medjutim, vidim da živi u nekom svom paralelnom univerzumu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5512 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

Bobi wrote: 23/11/2021 09:01
moonca wrote: 23/11/2021 00:17

Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
100%, davno su to ameri skontali. Krediti su joše jedna metoda tjeranja ljudi da rade i da se zalažu :D.
Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike.. :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5513 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bobi »

moonca wrote: 23/11/2021 13:20 Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike..
Ma briga ih, garant su ustedili..sad lagano jahtica i na more :lol: . Sta s onima pred penziju a imali su male plate?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5514 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Bobi wrote: 23/11/2021 13:40
moonca wrote: 23/11/2021 13:20 Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike..
Ma briga ih, garant su ustedili..sad lagano jahtica i na more :lol: . Sta s onima pred penziju a imali su male plate?
Jaaaaaarane ba...

:run:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5515 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 23/11/2021 00:17
wrote: 22/11/2021 17:14 Ne znam zasto privatnici ne bi napravili neki program lojalnosti i da onda imas za svaku godinu odredjen procenat na platu povecanje,ako ostanes tu par godina,imas neki respekt sto gradis firmu...kao minuli staz sto je nekada bio...tih par procenata nece ni osjetiti a radnik ce osjetiti da napreduje barem u necemu.
Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Najbolje je smanjis im platu jedno godinu dvije, pa im onda podignes moral tako sto im svake trece podignes platu :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5516 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 23/11/2021 13:20
Bobi wrote: 23/11/2021 09:01

100%, davno su to ameri skontali. Krediti su joše jedna metoda tjeranja ljudi da rade i da se zalažu :D.
Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike.. :-)
Eki, ode u nebesa, pa tvom poznaniku uzelo do pred penziju da ode u nebesa :mrgreen:.
Sta ti sve neces izvalit :-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5517 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

moonca wrote: 23/11/2021 13:20 Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike..
Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5518 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

detroit-mercy wrote: 23/11/2021 14:06
moonca wrote: 23/11/2021 00:17

Ako radnik skonta,da ima povecanje svake godine... njegov trud prestaje... jedino sto radi. je godisnje ocjenjivanje. ako si se zalagao.. dobijesh bonus. sto je mozda vecha suma .od god. procenta na platu..
Najbolje je smanjis im platu jedno godinu dvije, pa im onda podignes moral tako sto im svake trece podignes platu :mrgreen:
Zavisi od firme.. sto nije isto kao kod 'malih biznisa'........... znash ti to vrlo dobro. kako ide... uglavnom. malo ko zna koliko mu kolega zaradjuje.. ili ti. 'misli da je on vishe plachen'.. :oops:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5519 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

detroit-mercy wrote: 23/11/2021 14:09
moonca wrote: 23/11/2021 13:20

Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike.. :-)
Eki, ode u nebesa, pa tvom poznaniku uzelo do pred penziju da ode u nebesa :mrgreen:.
Sta ti sve neces izvalit :-)
Nisi shvatio.. 8)
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5520 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

_BataZiv_0809 wrote: 23/11/2021 10:19
zippoo87 wrote: 23/11/2021 02:15

Cuj njegov trud prestaje...kako ce prestajati ako i dalje radi i zaradjuje svoju platu ?
Ovim bi se privrednik na neki nacin oduzio radnicima sto rade kod njega a on to ne bi ni osjetio.

Sto se tice bonusa,dobar je i to sistem ali nazalost funkcionise u 2-3 branse u BiH...u ostalim su bonusi,regresi,nagrada i ostale normalne stvari u svijetu samo san.
De bolan sta njoj odgovaras, svaku temu ukenja glupostima
Ma ne pratim ko sta pise po temama ljudi...ali vidim po reakcijama da je ova neka poznata po "argumentima" :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5521 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

:dada:
.Za razliku, od vashih ubleha... gledajuci.. 'odozdo' :zoka: :hm:
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#5522 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 14:02
Black swan wrote: 22/11/2021 13:49 u državnim je gužva i oni su tako 150 170 i rade do 16.00
lupam ili do 16.30
to je opet da se ne može raditi ako imaš obitelj za manje od nekih 500 - 600 ako imaš malu djecu koja ne mogu sama otići u školu
do 17:00 rade obdanista koliko znam, no nebitno, slazem se da treba napraviti racunicu, no to nije bila poanta mog upisa.
ja sam govorila o ljudima koji nemaju posla i nemaju sta jesti, nemaju alternativu, niti ikoga da ih hrani ni izdrzava (vec oni trebaju nekoga izdrzavati).
U svakoj državi će uvijek biti tih slučajeva.Ja ne poznajem ikoga da gladuje i da nema krov nad glavom a da je teži šizofreničar ili narkoman.Da je država bolje organizovana i pravednija ni takvi ne bi završili pod mostom.Ulaskom takvih na tržište rada se remeti tržište i smanjuju plate ostalima.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5523 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

McGradySA wrote: 24/11/2021 09:50
hadzinicasa wrote: 22/11/2021 14:02

do 17:00 rade obdanista koliko znam, no nebitno, slazem se da treba napraviti racunicu, no to nije bila poanta mog upisa.
ja sam govorila o ljudima koji nemaju posla i nemaju sta jesti, nemaju alternativu, niti ikoga da ih hrani ni izdrzava (vec oni trebaju nekoga izdrzavati).
U svakoj državi će uvijek biti tih slučajeva.Ja ne poznajem ikoga da gladuje i da nema krov nad glavom a da je teži šizofreničar ili narkoman.Da je država bolje organizovana i pravednija ni takvi ne bi završili pod mostom.Ulaskom takvih na tržište rada se remeti tržište i smanjuju plate ostalima.
Ja jesam malo pretjerala (namjerno) s ovim "pod mostom" mada scenarij nije iskljucen ako nemas nikakvih prihoda.
Ono sto sam htjela da kazem iako je pridika nas na minderima cesto da uvijek ima izbora - nekad je covjeku ako nista izbor znacajno suzen. Pogotovo u BiH. Generalno visoka stopa nezaposlenosti "remeti" trziste. A pogotovo trziste kakvo je BiH na kojem je udio proizvodnog sektora haman pa zanemariv.
Last edited by hadzinicasa on 24/11/2021 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5524 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

skafiskafsnjak wrote: 22/11/2021 15:38 ja se zivciram kad u Minhenu kasni 10min :lol:
ja polazim sa prve postaje

vjeruj mi u nas ne kasni prijevoz

problem su sudari, nestanci struje, gužve na prometnicama, parkirana kola na prometnicama kvarovi na vozilima

ljudi se drže rasporeda koji stoji

evo u 3 mjeseca kako je renoviranje pruge tek sam jutros zbog kvara morao izaci ranije iz tramvaja
znaci nijedno kašnjenje i čekanje
isto je i s busevima... bude preskok linije zbog gužve ali i onaj prije kasni pa dođe za 5 minuta :D
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5525 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Lajavikrelac wrote: 23/11/2021 14:15
moonca wrote: 23/11/2021 13:20 Problem je i radniku.. napreduje li brzo.... ode plata u nebesa.... kad je kriza. ti prvi ..gube posao... desilo se npr. poznanici.. programerska firma.. njen shef pred penziju, dobio otkaz..(ona takodje.. dugo radila. ) -visoka plata. ..zaposlili pocetnike..
Image
inače ova knjiga je skupa i rijetka da znate
Post Reply