Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
markopd
Posts: 878
Joined: 01/12/2019 23:08

#6551 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

Officer Crabtree wrote: 11/05/2022 21:50
e sad si najebao na temi
Nisam išao u tom pravcu,već sam mislio na ovu prevaru prijaviš se za jedno,radiš deseto.Ako neko traži posao npr. trgovca,bolje mu je da traži poslodavca koji ima samo trgovinu kao prijavljenu djelatnost ili da obrati pažnju kad potpisuje Ugovor,da li piše pozicija za koju se on i prijavio da radi.Zato i kažem da ljudi ne nasjedaju na ovakve priče tipa samo dok se kao neko ne vrati,a ustvari nema nikoga uopšte.Kada su već uslovi i plata na nivou socijalne pomoći,barem ovo sebi ne treba dozvoliti.
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6552 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Treba krenuti od sebe u svemu i cijeniti sebe.Bas iz razloga sto ima sada veca ponuda.

Ja sam sada poceo u svakoj radnji i piljari i svugdje insistirati na fiskalnom racunu.
Neki dan u dvije radnje,jedva mi iskucali fiskalni,ne znaju ni iskucati,jer nilo ne trazi racun a onda na svaku kupovinu,gazdu pored marze castis jos sa 17% vrijednosti robe.

Do nas je.

Isto je i kada dodju izbori...svi nezadovoljni i kukaju a kada bude dan izbora,onda se nema za koga,mrsko otici,guzva,bla bla bla
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#6553 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Henry David Thoreau »

Ah yes, stara dilema. Šta nam je mrže: bezobrazna država ili bezobrazni privatnik. Da li natjerati bezobraznog privatnika da plati porez bezobraznoj državi, ili uskratiti porez beobraznoj državi i ostaviti ga u džepu bezobraznog privatnika?

Image

:D
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#6554 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 12/05/2022 12:28 Treba krenuti od sebe u svemu i cijeniti sebe.Bas iz razloga sto ima sada veca ponuda.

Ja sam sada poceo u svakoj radnji i piljari i svugdje insistirati na fiskalnom racunu.
Neki dan u dvije radnje,jedva mi iskucali fiskalni,ne znaju ni iskucati,jer nilo ne trazi racun a onda na svaku kupovinu,gazdu pored marze castis jos sa 17% vrijednosti robe.

Do nas je.

Isto je i kada dodju izbori...svi nezadovoljni i kukaju a kada bude dan izbora,onda se nema za koga,mrsko otici,guzva,bla bla bla
I u kafiću, noćnom baru i sličnim institucijama :wink:
User avatar
Maharadza
Posts: 16718
Joined: 30/01/2013 15:13

#6555 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Maharadza »

Hakiz wrote: 12/05/2022 13:28
zippoo87 wrote: 12/05/2022 12:28 Treba krenuti od sebe u svemu i cijeniti sebe.Bas iz razloga sto ima sada veca ponuda.

Ja sam sada poceo u svakoj radnji i piljari i svugdje insistirati na fiskalnom racunu.
Neki dan u dvije radnje,jedva mi iskucali fiskalni,ne znaju ni iskucati,jer nilo ne trazi racun a onda na svaku kupovinu,gazdu pored marze castis jos sa 17% vrijednosti robe.

Do nas je.

Isto je i kada dodju izbori...svi nezadovoljni i kukaju a kada bude dan izbora,onda se nema za koga,mrsko otici,guzva,bla bla bla
I u kafiću, noćnom baru i sličnim institucijama :wink:
dilFaš vam je zahvalan, sada sebi još koje Armani odijelo može kupit, fala vam. :oops:
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#6556 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Maharadza wrote: 12/05/2022 13:32
Hakiz wrote: 12/05/2022 13:28

I u kafiću, noćnom baru i sličnim institucijama :wink:
dilFaš vam je zahvalan, sada sebi još koje Armani odijelo može kupit, fala vam. :oops:
Ma, to je bilo pitanje, traži li račun u 3 ujutro u noćnom baru kojem je vlasnik, a i u njemu rade lica, otprije poznata organima.
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6557 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Hakiz wrote: 12/05/2022 13:35
Maharadza wrote: 12/05/2022 13:32

dilFaš vam je zahvalan, sada sebi još koje Armani odijelo može kupit, fala vam. :oops:
Ma, to je bilo pitanje, traži li račun u 3 ujutro u noćnom baru kojem je vlasnik, a i u njemu rade lica, otprije poznata organima.
Ne idem vise po takvim mjestima :lol: :lol:
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6558 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Henry David Thoreau wrote: 12/05/2022 13:26 Ah yes, stara dilema. Šta nam je mrže: bezobrazna država ili bezobrazni privatnik. Da li natjerati bezobraznog privatnika da plati porez bezobraznoj državi, ili uskratiti porez beobraznoj državi i ostaviti ga u džepu bezobraznog privatnika?

Image

:D
Radije bezobraznoj drzavi.
Jer od bezobrazne drzave platu prima i doktor i policajac i moja mama penziju i ostali a nisu svi bas "pokvareni i bezobrazni".
A bezobrazan privatnik sa vise kapitala samo postaje jos vece govedo.Provjereno.
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#6559 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 12/05/2022 14:16
Hakiz wrote: 12/05/2022 13:35

Ma, to je bilo pitanje, traži li račun u 3 ujutro u noćnom baru kojem je vlasnik, a i u njemu rade lica, otprije poznata organima.
Ne idem vise po takvim mjestima :lol: :lol:
Šta je sigurno, sigurno je :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6560 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

moram priznati sad sam se sjetio da sam i 2009 bio na razgovoru za posao u zagrebu u drugom mjesecu znam da je veliki snijeg bio kad sam se vratio u sa

750 eura plaće ilitiga 1500 maraka ovdje koju bih imao i službenog kedija u prodavaonici u grand centru kao poslovodja preko telefona...
je dok sam došao u zagreb autobusom spalo na 600 eura... a kad sam došao do ekonomata te firme u ugovoru je pisalo 900 maraka :D gluhi telefoni

jedan banjalučanin koji živi u zagrebu i radi u toj firmi mi je prije razgovora dok sam u prostorijama tvornice čekao direktora rekao budi sretan ako ti da više od 450 eura :lol:

niko mi nikad nije refundirao novce sarajevo - zagreb - sarajevo
a vrijeme educiranja 15 dana u zagrebu bih sam plaćao ili bih živio kod babe od jednog uposlenika :lol:
reko ljudi moji jel se to snima skrivena kamera... a na ploči direktora bosanca iz banja luke hrvata... razglednice od njegove djece iz azije i amerike

:roll:
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6561 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Officer Crabtree wrote: 11/05/2022 21:50
markopd wrote: 11/05/2022 21:46Barem danas ima posla na sve strane,pa nemojte ovo da dozvolite sebi. :-D
e sad si najebao na temi
ima posla ako znaš nešto konkretno raditi...npr programirati armirati frizirati...
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#6562 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 12/05/2022 14:42
Officer Crabtree wrote: 11/05/2022 21:50

e sad si najebao na temi
ima posla ako znaš nešto konkretno raditi...npr programirati armirati frizirati...
Ima, za 600 KM :mrgreen:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6563 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ommadawn »

Je li još uvijek govore “ja dignem kamen, a ispod njega radnik. A tebi ako se ne sviđa, vrata su ti tamo”?
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6564 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Hakiz wrote: 12/05/2022 17:07
Black swan wrote: 12/05/2022 14:42

ima posla ako znaš nešto konkretno raditi...npr programirati armirati frizirati...
Ima, za 600 KM :mrgreen:
Sumnjam da frizeri rade za 600
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#6565 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

markopd wrote: 11/05/2022 21:46 U nedostatku ugostiteljskih radnika u zadnje vrijeme ove naše "gazde" sve više posezaju za jako drskim i nezakonitim načinom pronalaska radnika.Mnogi objave oglas za recepcionera,čistačicu ili nekog administrativnog radnika,a onda ovaj radi kao konobar ili šanker.Pogotovo firme ili poslodavci koji imaju više djelatnosti u jednom.Skoro mi poznanica priča,prijavila se za rad na recepciji u jednom hotelu,prvi dan je odmah ubacili u šank da pere suđe pod izgovorom da je samo tu privremeno dok se stalna zaposlenica ne vrati.Radila par dana,direktor se ušutio i žena napusti,shvativši da je prevarena.

Možda nije prava tema,ali pazite raja šta potpisujete pogotovo u hotelima,benzinskim pumpama ili tržnim centrima.Daju isti Ugovor za svakoga,bez navođenja pozicije za koju ste se prijavili da radite.Barem danas ima posla na sve strane,pa nemojte ovo da dozvolite sebi. :-D
Samo prijaviti inspekciji rada jer raditi smijes samo ono sto si potpisao u ugovoru
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6566 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Ommadawn wrote: 12/05/2022 17:47 Je li još uvijek govore “ja dignem kamen, a ispod njega radnik. A tebi ako se ne sviđa, vrata su ti tamo”?
Ne govore.
Sada prvo sto te pitaju je,da li planiras odlazak u narednom periodu.
A uslovi i plate su manje vise iste sto nude,barem u firmama sa vise radnika.

Tek sada cujem pomalo od raje da stidljivo povecaju platu nekima a i za odredjene oglase vidim da su i pocetne plate vece,barem na papiru.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#6567 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

zippoo87 wrote: 12/05/2022 18:37
Ommadawn wrote: 12/05/2022 17:47 Je li još uvijek govore “ja dignem kamen, a ispod njega radnik. A tebi ako se ne sviđa, vrata su ti tamo”?
Ne govore.
Sada prvo sto te pitaju je,da li planiras odlazak u narednom periodu.
A uslovi i plate su manje vise iste sto nude,barem u firmama sa vise radnika.

Tek sada cujem pomalo od raje da stidljivo povecaju platu nekima a i za odredjene oglase vidim da su i pocetne plate vece,barem na papiru.
Vidi se da ne radiš.

Prateći od 2016 plate su se uvijek povećavale, samo period neizvjesnosti u proljeće 2020 je bio tih. U posljednjih 5 godina u firmi u kojoj ja radim su barem 1,8-2x veće u prosjeku svih radnika. Da li je dovoljno, nije, da li je do poslodavca, barem mog, ni to nije, kakvi znaju radnici biti nekima je i ovo puno, a i država kolje svaki napredak.

Ne pita te niko za odlazak, idi ako hoćeš sutradan, idu i ići će mnogi, to niti jedan poslodavac spriječiti ne može jer poređenje sa zapadom za mladog čovjeka je besmisleno, ali pita te kakav si radnik dok si tu.

Ja i dalje ne znam nikoga nezaposlenog u svom okruženju, al eto, nadam se da će svi posao dobiti kakav žele.
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6568 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 12/05/2022 21:11
zippoo87 wrote: 12/05/2022 18:37

Ne govore.
Sada prvo sto te pitaju je,da li planiras odlazak u narednom periodu.
A uslovi i plate su manje vise iste sto nude,barem u firmama sa vise radnika.

Tek sada cujem pomalo od raje da stidljivo povecaju platu nekima a i za odredjene oglase vidim da su i pocetne plate vece,barem na papiru.
Vidi se da ne radiš.

Prateći od 2016 plate su se uvijek povećavale, samo period neizvjesnosti u proljeće 2020 je bio tih. U posljednjih 5 godina u firmi u kojoj ja radim su barem 1,8-2x veće u prosjeku svih radnika. Da li je dovoljno, nije, da li je do poslodavca, barem mog, ni to nije, kakvi znaju radnici biti nekima je i ovo puno, a i država kolje svaki napredak.

Ne pita te niko za odlazak, idi ako hoćeš sutradan, idu i ići će mnogi, to niti jedan poslodavac spriječiti ne može jer poređenje sa zapadom za mladog čovjeka je besmisleno, ali pita te kakav si radnik dok si tu.

Ja i dalje ne znam nikoga nezaposlenog u svom okruženju, al eto, nadam se da će svi posao dobiti kakav žele.
Eto ti ces meni reci sta mene pitaju na razgovoru na posao.Ne znam ja :-)
Na zadnjih 5 razgovora,svi su me pitali da li planiram ici iz BiH.

Mozda se plate povecavaju u tvom okruzenju ali u mom slabo.Doduse,kao sto sam naveo,pocelo je pomalo i stidljivo ali ne kod svih poslodavaca,nego nakon 4 oglasa na koja mu se niko ne javi,objave i pocetnu platu.

To kakav si radnik,ne mozes ti na razgovoru reci,moze ti cv iscitati ali da bi pokazao kakav si radnik,trebao bi raditi barem 2-3 mjeseca.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#6569 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Officer Crabtree wrote: 12/05/2022 21:11
zippoo87 wrote: 12/05/2022 18:37

Ne govore.
Sada prvo sto te pitaju je,da li planiras odlazak u narednom periodu.
A uslovi i plate su manje vise iste sto nude,barem u firmama sa vise radnika.

Tek sada cujem pomalo od raje da stidljivo povecaju platu nekima a i za odredjene oglase vidim da su i pocetne plate vece,barem na papiru.
Vidi se da ne radiš.

Prateći od 2016 plate su se uvijek povećavale, samo period neizvjesnosti u proljeće 2020 je bio tih. U posljednjih 5 godina u firmi u kojoj ja radim su barem 1,8-2x veće u prosjeku svih radnika. Da li je dovoljno, nije, da li je do poslodavca, barem mog, ni to nije, kakvi znaju radnici biti nekima je i ovo puno, a i država kolje svaki napredak.

Ne pita te niko za odlazak, idi ako hoćeš sutradan, idu i ići će mnogi, to niti jedan poslodavac spriječiti ne može jer poređenje sa zapadom za mladog čovjeka je besmisleno, ali pita te kakav si radnik dok si tu.

Ja i dalje ne znam nikoga nezaposlenog u svom okruženju, al eto, nadam se da će svi posao dobiti kakav žele.
kljucne rijeci......ako se tebi povecala ne znaci da se nekom drugom povecala.....znam slucaj gdje je ista zadnjih 10g (drzavna firma).....
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#6570 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

Nisam napisao meni, rekao sam svim radnicima, znam plate ne lupam gluposti, znam i iz drugih firmi u lokalnoj zajednici, tržište je isto, razgovaramo u okviru struke. Državna firma me ne zanima, pitao je za privatne.

Pa kad te pita hoćeš li ići gdje reci neću ako ti to pomaže, znam i ja razgovore sa kandidatima, bezveze je pitanje hoćeš li ići kad ti neće niko reći - da, ganjam Njemačku, tu sam da vam uzmem par mjeseci i ako ne prođe ostajem. I oni koji su otišli, nit jedan nije rekao da će ići, niti je možda i znao da će ići, zbog toga pitanje je glupo.

Normalno je da češ u razgovoru saznati o tome kakav će potencijalno neko biti radnik na osnovu određenih odgovora, nećeš svakome sati 2-3 mjeseca probe.

Opet kažem, svako sebi nek uzme kako hoće, al to da se plate nisu povećavale i to da na razgovoru pitaju hoćeš li ići u inostranstvo i to da će neko reći i da hoće, to u mom iskustvu nije tačno. Naročito to za plate u privatnom sektoru u zadnjih 5 godina, i to ne meni jer nisam tako napisao.

Al eto, možda nezaposleni bolje znaju kako je u firmama.

Pozdrav.
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6571 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 12/05/2022 23:41 Nisam napisao meni, rekao sam svim radnicima, znam plate ne lupam gluposti, znam i iz drugih firmi u lokalnoj zajednici, tržište je isto, razgovaramo u okviru struke. Državna firma me ne zanima, pitao je za privatne.

Pa kad te pita hoćeš li ići gdje reci neću ako ti to pomaže, znam i ja razgovore sa kandidatima, bezveze je pitanje hoćeš li ići kad ti neće niko reći - da, ganjam Njemačku, tu sam da vam uzmem par mjeseci i ako ne prođe ostajem. I oni koji su otišli, nit jedan nije rekao da će ići, niti je možda i znao da će ići, zbog toga pitanje je glupo.

Normalno je da češ u razgovoru saznati o tome kakav će potencijalno neko biti radnik na osnovu određenih odgovora, nećeš svakome sati 2-3 mjeseca probe.

Opet kažem, svako sebi nek uzme kako hoće, al to da se plate nisu povećavale i to da na razgovoru pitaju hoćeš li ići u inostranstvo i to da će neko reći i da hoće, to u mom iskustvu nije tačno. Naročito to za plate u privatnom sektoru u zadnjih 5 godina, i to ne meni jer nisam tako napisao.

Al eto, možda nezaposleni bolje znaju kako je u firmama.

Pozdrav.
Pa logicno da necu reci da hocu ici,svako negira i naravno da je to pitanje glupo ali i to govori nesto o firmi koja nudi posao.
Ako hoces zadrzati radnika,popravis platu i uslove a ne ispitujes svakog kandidata da li namjerava ici vani.I znam ja zasto oni ovo pitaju,jer su izgubili 50% radnika koji su otisli vani,pa sada kao da se unaprijed osigurao da ih neces i ti napustiti za 2-3 mjeseca.A kada dodjemo do plate...ne da cu ih napustiti,nego necu ni poceti raditi kod njih za tu njihovu crkavicu koju nude :lol: .

Plate,uslovi i raznovrsnost ponude poslova najvise zavise od mjesta i vrste biznisa u odredjenoj sredini.
Ja zivim u proizvodnoj sredini i znam plate,takodjer i ja pricam sa ljudima i opet ti ponavljam,jer ti haman nemas obicaj procitati postove...da se jesu pocele povecati malo plate ali ne svima i dizu samo oni koji nemaju radnike a trebaju im,jer nece gazda raditi u proizvodnji.Na pilanama su poceli dizati plate isto,pocetna 1000 KM a i u peletarama.Naravno da je ta plata K ako uzmemo tezinu posla ali eto,do sada je bila 700 KM.

Kod trgovaca se plata ne dize...plafon 800 KM...mozda 900 sa prekovremenim i svaka radna subota.

U proizvodnji isto tako...tek kada das otkaz i kazes da ides vani,kaze reci koliku platu hoces a ti vec otisao i dogovorio posao negdje drugo.
Kada se zalis a ne das otkaz,ma ne ebe te niko 1% a kada dodjes po papire,onda sve moze.

Ja ove stvari ne razumijem ali eto haman ja nisam robovlasnik pa ne mogu ni razumjeti.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#6572 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote: 13/05/2022 00:15
Officer Crabtree wrote: 12/05/2022 23:41 Nisam napisao meni, rekao sam svim radnicima, znam plate ne lupam gluposti, znam i iz drugih firmi u lokalnoj zajednici, tržište je isto, razgovaramo u okviru struke. Državna firma me ne zanima, pitao je za privatne.

Pa kad te pita hoćeš li ići gdje reci neću ako ti to pomaže, znam i ja razgovore sa kandidatima, bezveze je pitanje hoćeš li ići kad ti neće niko reći - da, ganjam Njemačku, tu sam da vam uzmem par mjeseci i ako ne prođe ostajem. I oni koji su otišli, nit jedan nije rekao da će ići, niti je možda i znao da će ići, zbog toga pitanje je glupo.

Normalno je da češ u razgovoru saznati o tome kakav će potencijalno neko biti radnik na osnovu određenih odgovora, nećeš svakome sati 2-3 mjeseca probe.

Opet kažem, svako sebi nek uzme kako hoće, al to da se plate nisu povećavale i to da na razgovoru pitaju hoćeš li ići u inostranstvo i to da će neko reći i da hoće, to u mom iskustvu nije tačno. Naročito to za plate u privatnom sektoru u zadnjih 5 godina, i to ne meni jer nisam tako napisao.

Al eto, možda nezaposleni bolje znaju kako je u firmama.

Pozdrav.
Pa logicno da necu reci da hocu ici,svako negira i naravno da je to pitanje glupo ali i to govori nesto o firmi koja nudi posao.
Ako hoces zadrzati radnika,popravis platu i uslove a ne ispitujes svakog kandidata da li namjerava ici vani.I znam ja zasto oni ovo pitaju,jer su izgubili 50% radnika koji su otisli vani,pa sada kao da se unaprijed osigurao da ih neces i ti napustiti za 2-3 mjeseca.A kada dodjemo do plate...ne da cu ih napustiti,nego necu ni poceti raditi kod njih za tu njihovu crkavicu koju nude :lol: .

Plate,uslovi i raznovrsnost ponude poslova najvise zavise od mjesta i vrste biznisa u odredjenoj sredini.
Ja zivim u proizvodnoj sredini i znam plate,takodjer i ja pricam sa ljudima i opet ti ponavljam,jer ti haman nemas obicaj procitati postove...da se jesu pocele povecati malo plate ali ne svima i dizu samo oni koji nemaju radnike a trebaju im,jer nece gazda raditi u proizvodnji.Na pilanama su poceli dizati plate isto,pocetna 1000 KM a i u peletarama.Naravno da je ta plata K ako uzmemo tezinu posla ali eto,do sada je bila 700 KM.

Kod trgovaca se plata ne dize...plafon 800 KM...mozda 900 sa prekovremenim i svaka radna subota.

U proizvodnji isto tako...tek kada das otkaz i kazes da ides vani,kaze reci koliku platu hoces a ti vec otisao i dogovorio posao negdje drugo.
Kada se zalis a ne das otkaz,ma ne ebe te niko 1% a kada dodjes po papire,onda sve moze.

Ja ove stvari ne razumijem ali eto haman ja nisam robovlasnik pa ne mogu ni razumjeti.
Ma neces ti da radis i molis Boga da ne nadjes posao.....znamo tu filozofiju sta se raspravljas
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6573 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Pa ja radim,samo ne radim za robovlasnike 🤣
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6574 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

zippoo87 wrote: 12/05/2022 18:37
Ommadawn wrote: 12/05/2022 17:47 Je li još uvijek govore “ja dignem kamen, a ispod njega radnik. A tebi ako se ne sviđa, vrata su ti tamo”?
Ne govore.
Sada prvo sto te pitaju je,da li planiras odlazak u narednom periodu.
A uslovi i plate su manje vise iste sto nude,barem u firmama sa vise radnika.

Tek sada cujem pomalo od raje da stidljivo povecaju platu nekima a i za odredjene oglase vidim da su i pocetne plate vece,barem na papiru.
jučer mijenjam gume
znam da rade od 7 do 7 dakle 12 sati

ja došo u 18.00
zatvaraju
kaže gazda nema ko raditi klasična šuplja ne mogu više sudjelovati u tim razgovorima

pobjegoše momci kao da sam ih nogom u guzicu udario (komentira raniji odlazak s posla)
još malo ćemo i zatvoriti klasična šuplja

uglavnom što je 3 desetljeća dizao lovu nije uplaćivao staž i plaćao 300 maraka
taj dio je preskočio
zippoo87
Posts: 15479
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6575 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Imam ja komsiju...vulkanizer i autopraona.
Prije 5-6 godina poreznoj dugovao 50000+ KM .
Ne vjerujem ni da za sebe uplacuje onaj minimum za zdravstvo i penziju.
Nikada dana nije uplatio radniku nijednom.

Ni on sam ne zna koliko je zaradio od rata na ovamo a mogao je i duplo vise,samo da covjek nije usporen i nezainteresovan za sve.
Ima praonu centru grada,najbolja lokacija u gradu ali dzaba kada je seprtlja i nije poduzetan.
Nego ono,cigara u ustima gori 12 sati dnevno i polqgano,pa sto se uradi uradi,bez srkleta 🤣
Post Reply