Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81777
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7176 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Nije mi jasno ja 10 marki jedan jedini put kupio online sto nakih sms potvrda od banke

Sta mogu ti lopovi s brojevima kartica
Kakve su to banke?

I sta mogu ukrasti od nezaposlenih?
Ili onih koji mijenjaju poso na tako mjesto
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7177 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote: 23/11/2022 16:30
Rothmans wrote: 23/11/2022 16:02 I meni je ovo cudno. To se trazi potvrda o tekucem racunu da se donese iz banke, cuj hoce karticu kopiranu
Transakcijski račun.
Pa i meni su u firmi trazili broj racuna na koji ce mi lijegati plata, ali to je nakon sto sam primljen. Niko ti to ne trazi prije nego si primljen :mrgreen:
User avatar
Rothmans
Posts: 2866
Joined: 21/11/2019 21:32

#7178 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

Ima i ta. Ovo je dokumentacija koja se trazi kad se dogovoris vec
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7179 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

sherbett wrote: 23/11/2022 20:00 Dodjite u RH, ovdje nema radnika
Najozbiljnije vam kazem.
Nadjete posao, poslodavac vam vadi radnu vizu.
Pogotovo sezonski poslovi koji se dobro placaju
Cula sam da su sad za advent ljudi otkazivali kucice jer nema tko raditi

E ovo vrijedi za Zagreb
Trgovina i sce usluzne djelatnosti
Ima puno stranaca koji rade poslove za koje ne treba jezik, treba netko tko zna
Samo preporucam u paru zbog stana
Ima li mjesta u tvojoj tvrtki?
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#7180 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

sherbett wrote: 23/11/2022 20:00 Dodjite u RH, ovdje nema radnika
Najozbiljnije vam kazem.
Nadjete posao, poslodavac vam vadi radnu vizu.
Pogotovo sezonski poslovi koji se dobro placaju
Cula sam da su sad za advent ljudi otkazivali kucice jer nema tko raditi

E ovo vrijedi za Zagreb
Trgovina i sce usluzne djelatnosti
Ima puno stranaca koji rade poslove za koje ne treba jezik, treba netko tko zna
Samo preporucam u paru zbog stana
Ma ja,treba robova da kičmaju sa tacnom gospodi tamo.A plata u odnosu na količinu posla veća žalost nego ovde u BiH...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7181 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

sherbett wrote: 23/11/2022 20:00 Dodjite u RH, ovdje nema radnika
Najozbiljnije vam kazem.
Nadjete posao, poslodavac vam vadi radnu vizu.
Pogotovo sezonski poslovi koji se dobro placaju
Cula sam da su sad za advent ljudi otkazivali kucice jer nema tko raditi

E ovo vrijedi za Zagreb
Trgovina i sce usluzne djelatnosti
Ima puno stranaca koji rade poslove za koje ne treba jezik, treba netko tko zna
Samo preporucam u paru zbog stana
Razmisli malo zašto je to tako. Plate male za toliki rad, a cijene po Zagrebu su jezive! Zagreb je stigao Beograd po skupoći stambenog prostora i režija (ako ne i prestigao).
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#7182 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

sherbett wrote: 23/11/2022 20:35
Snake Eyes wrote: 23/11/2022 20:11

Ima li mjesta u tvojoj tvrtki?
Koja struka?
Bilo koja struka, zanima me informativno.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7183 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

U Hrvatskoj su jedino isplativi ugostiteljski poslovi na sezoni i eventualno gradjevina...sve ostalo je u odnosu na cijene tamo kao i u BiH.
Ti poslovi u ljetnoj sezoni i za advent su dobro placeni a van sezone se vracaju na minimalac,kao i kod nas ovdje.

Ali recimo na sezoni ti je sve placeno i imas cistu paru a to za advent u Zagrebu...treba ti 1000 eura mjesec da platis stan,rezije i jedes nutelu svaki dan :D
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7184 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 23/11/2022 21:34 U Hrvatskoj su jedino isplativi ugostiteljski poslovi na sezoni i eventualno gradjevina...sve ostalo je u odnosu na cijene tamo kao i u BiH.
Ti poslovi u ljetnoj sezoni i za advent su dobro placeni a van sezone se vracaju na minimalac,kao i kod nas ovdje.

Ali recimo na sezoni ti je sve placeno i imas cistu paru a to za advent u Zagrebu...treba ti 1000 eura mjesec da platis stan,rezije i jedes nutelu svaki dan :D
To jeste, poslovi koje Hrvati ne žele raditi :lol:
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#7185 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

A sigurno ne žele jer su lijeni ili su veoma dobri poslovi pa ih svako zaobilazi?Što bi moja baba rekla "niko od dobroga ne bježi".
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7186 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

markopd wrote: 23/11/2022 21:43 A sigurno ne žele jer su lijeni ili su veoma dobri poslovi pa ih svako zaobilazi?Što bi moja baba rekla "niko od dobroga ne bježi".
Na to sam i mislio.

Ja lično bih od uslužnih djelatnosti bježao k'o đavo od krsta.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7187 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

To su izuzetno teski poslovi i nije cudo sto ih malo ko hoce raditi.
Plate u odnosu na tezinu posla su bijedne ali opet kada uporedis sa nasim robovlasnicima ovdje,ispadnu tri puta vece pa se nama opet isplati.

A meni je bolje da se hebem 4 mjeseca u godini ,nego 12 mjeseci u godini za isto para :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7188 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Možda je bolje ako imaš riješen smještaj, pogledaj cijene stanova+režije po Zagrebu...brrrr :cry:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7189 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Onda tu nešto ne štima.

Poslodavci su se promijenili, a radnici i dalje odlaze.

To bi značilo da je ta promjena poslodavaca ostala u idejnom obliku, ne u materijalnom.

Poslodavac je shvatio u svojoj glavi da se mora promijeniti, samo ta ideja dugo putuje od njegove glave do ruke kojom potpisuje visinu plate i druge uslove rada. Naime, plata je samo jedna stavka koja čini zadovoljnog radnika koji bi ostao kod tog poslodavca. Ima ih još. Recimo, odnos radnog i slobodnog vremena, osjećaj dok je na radnom mjestu da je cijenjen i kao radnik i kao ljudsko biće itd.

Ukratko, čim radnici i dalje odlaze, poslodavci im još ne daju dovoljno dobre razloge za ostanak.
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#7190 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

sherbett wrote: 23/11/2022 22:24
Koliku placu imaju konobar ili frizerka u BiH?
Pa imaju nešto manju nego u HR,samo što ovde sada u nedostatku konobara dosta njih presjedi smjene sa kafom i cigarom u ruci.Nije niko lud lomiti kičmu u HR za cca 100 KM više,a ovde mogu uživati.Pojedini naravno,ne svi.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7191 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

sherbett wrote: 23/11/2022 22:28
Hakiz wrote: 23/11/2022 21:41

To jeste, poslovi koje Hrvati ne žele raditi :lol:
Ne znam dal znate, ali iz RH je otislo pola milijuna ljudi.
Nema radnika. Pogotovo su otisli u koroni iz usluznih djelatnosti. Znaci hrpa tih radnika je radila sezonu, nase se gospodarstvo vecinom temelji na turizmu. Turizam u koroni crko, ljudi ostali bez sigurnog posla. Masa ih se prekvalificirala ili odselila i vise se na te poslove nisu vratili. Zato je veliki deficit, a place idu gore.

Sto se tice robovlasnistva, stvari su se promijenile. Koliko citam tu na temi, masa poslodavaca kod vas je jos u filmu "ima ko ce raditi" ovdje nema ko ce raditi i vecina je poslodavaca u strahu da mu rasnik ne ode. Dobar rasnik a ne statua.
Iz iskustva cu ti reci...poslodavci ugostitelji u Hr se nisu sekunde promijenili...samo su domacu radnu snagu zamijenili bosancima i srbima a od ove sezone uvoze i sa tajlanda,filipina i tako to.Ljetos me licno filipinka usluzivala u Hr :D

Isto se ponasaju,isto se kurce i bahate,isto kukaju,isto ne pocevacaju platu u odnosu koliko bi trebali i koliko su oni digli cijene hrane i pica.
Isto zakidaju i kradu od radnika,isto ih tretiraju kao smece i sve je isto.

U hrvatskoj svi nesto glumataju,tamo nema iskrenosti promil i sve je neki lazni elitizam,lazno bogatstvo,lazni osmjeh,lazna briga.
Ne pitaj me kako znam :lol:
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7192 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

markopd wrote: 23/11/2022 22:56
sherbett wrote: 23/11/2022 22:24
Koliku placu imaju konobar ili frizerka u BiH?
Pa imaju nešto manju nego u HR,samo što ovde sada u nedostatku konobara dosta njih presjedi smjene sa kafom i cigarom u ruci.Nije niko lud lomiti kičmu u HR za cca 100 KM više,a ovde mogu uživati.Pojedini naravno,ne svi.
Ma nema vise ni prometa kao prije,ni priblizno.
Prije 10-15 godina,svaki dan je bio izlazni...utorak srijeda utakmice laganini u kaficu,vikend izlasci u grad ili svirke i tako to
Sada to nije ni 10% onog sto je nekada bilo...ni po kolicini ljudi ni po prometima i potrosnji.
Sada mali kafici 80% vremena su prazni...ujutro malo kafe i navecer ako ko naleti na pivo caj i to je to...nema cuganja satima :D
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#7193 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

sherbett wrote: 23/11/2022 22:28

Ne znam dal znate, ali iz RH je otislo pola milijuna ljudi.
Nema radnika. Pogotovo su otisli u koroni iz usluznih djelatnosti. Znaci hrpa tih radnika je radila sezonu, nase se gospodarstvo vecinom temelji na turizmu. Turizam u koroni crko, ljudi ostali bez sigurnog posla. Masa ih se prekvalificirala ili odselila i vise se na te poslove nisu vratili. Zato je veliki deficit, a place idu gore.

Sto se tice robovlasnistva, stvari su se promijenile. Koliko citam tu na temi, masa poslodavaca kod vas je jos u filmu "ima ko ce raditi" ovdje nema ko ce raditi i vecina je poslodavaca u strahu da mu rasnik ne ode. Dobar rasnik a ne statua.
Ne znam za HR,ali mislim da je to slično.Ovde kod nas je trenutno takva situcija da školovani konobar ili neko bez srednjeg obrazovanja može naći bilo koji drugi posao mnogo lakši,cijenjeniji i plaćeniji nego što je ugostiteljstvo.Koliko samo znam takvih što sada voze brzu poštu,rade u pekarama,na raznim dostavama u firmama,ljudi kažu preporodili se kako su "ostavili tacnu".Pa ti sad gledaj,zašto je situacija takva,a neki od ovih gore što sam naveo su otišli raditi i za manju platu nego što su imali u kafani.A tu je i država malo kriva,što dopušta da takav kadar odlazi u druge oblasti tržišta (komercijala,logistika,trgovina) i tako gube za stalno kvalifikovanu radnu stranu,a istovremeno prave poremećaj na tržištu rada sa ljudima koji su po struci vozači ili trgovci.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7194 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Kažu, sjedi se u kafanama.

Sjedi, tačno je. Samo, sada sjediš sat, ma šta sat, dva nad jednom kafom. Do prije 2 godine si za isto vrijeme imao 2 kafe, 2 kisele, 4 rakije. I sok :lol:

Upravo prođoh pored novootvorene dudlahane na Čvili, Treska. Noćni klub, radi do 2 ujutru. Unutra 4 gosta i 6 konobara.
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#7195 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

sherbett wrote: 23/11/2022 23:26
Koliko je to maraka placa konobara i frizera u Sarajevu?
Kolika god da jeste,rekao sam ti šta je kod ljudi presudno,nisu više pare presudne.Pročitaj moj post iznad,pa će ti sve biti jasno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7196 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ozimician »

sherbett wrote: 23/11/2022 23:26
markopd wrote: 23/11/2022 22:56

Pa imaju nešto manju nego u HR,samo što ovde sada u nedostatku konobara dosta njih presjedi smjene sa kafom i cigarom u ruci.Nije niko lud lomiti kičmu u HR za cca 100 KM više,a ovde mogu uživati.Pojedini naravno,ne svi.
Koliko je to maraka placa konobara i frizera u Sarajevu?
Ja znam da su ljetos kafići na prometnijim mjestima u Sarajevu i na okolnim planinama (uz obezbjeđen prevoz iz Sarajeva) nudili 1200KM + topli - platu za konobara.

Nemam nikog svog da je prihvatio taj posao, pa ne mogu reći iz prve ruke, mogu vidjeti ono na oglasima što sam vidio.

Dakle oko 5000 Kn može očekivati konobar u Sarajevu.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7197 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by fortaleza »

zippoo87 wrote: 23/11/2022 21:34 U Hrvatskoj su jedino isplativi ugostiteljski poslovi na sezoni i eventualno gradjevina...sve ostalo je u odnosu na cijene tamo kao i u BiH.
Ti poslovi u ljetnoj sezoni i za advent su dobro placeni a van sezone se vracaju na minimalac,kao i kod nas ovdje.

Ali recimo na sezoni ti je sve placeno i imas cistu paru a to za advent u Zagrebu...treba ti 1000 eura mjesec da platis stan,rezije i jedes nutelu svaki dan :D
250-270 eura, iz prve ruke.

Ovisi kako nađeš.
User avatar
Truba
Posts: 81777
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7198 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Ozimician wrote: 24/11/2022 00:34
sherbett wrote: 23/11/2022 23:26
Koliko je to maraka placa konobara i frizera u Sarajevu?
Ja znam da su ljetos kafići na prometnijim mjestima u Sarajevu i na okolnim planinama (uz obezbjeđen prevoz iz Sarajeva) nudili 1200KM + topli - platu za konobara.

Nemam nikog svog da je prihvatio taj posao, pa ne mogu reći iz prve ruke, mogu vidjeti ono na oglasima što sam vidio.

Dakle oko 5000 Kn može očekivati konobar u Sarajevu.
Jel to 1200 bilo u kakvom ugovoru na papiru za potpis
Ili onako usmeno
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7199 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ozimician »

Truba wrote: 24/11/2022 07:56
Ozimician wrote: 24/11/2022 00:34

Ja znam da su ljetos kafići na prometnijim mjestima u Sarajevu i na okolnim planinama (uz obezbjeđen prevoz iz Sarajeva) nudili 1200KM + topli - platu za konobara.

Nemam nikog svog da je prihvatio taj posao, pa ne mogu reći iz prve ruke, mogu vidjeti ono na oglasima što sam vidio.

Dakle oko 5000 Kn može očekivati konobar u Sarajevu.
Jel to 1200 bilo u kakvom ugovoru na papiru za potpis
Ili onako usmeno
Bili oglasi za posao sa navedenim ciframa, konkretno znam za Hotele Monti i Pino.
User avatar
nepass1
Posts: 9705
Joined: 06/07/2017 07:35

#7200 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

sherbett wrote: 23/11/2022 22:28
Hakiz wrote: 23/11/2022 21:41

To jeste, poslovi koje Hrvati ne žele raditi :lol:
Ne znam dal znate, ali iz RH je otislo pola milijuna ljudi.
Nema radnika. Pogotovo su otisli u koroni iz usluznih djelatnosti. Znaci hrpa tih radnika je radila sezonu, nase se gospodarstvo vecinom temelji na turizmu. Turizam u koroni crko, ljudi ostali bez sigurnog posla. Masa ih se prekvalificirala ili odselila i vise se na te poslove nisu vratili. Zato je veliki deficit, a place idu gore.

Sto se tice robovlasnistva, stvari su se promijenile. Koliko citam tu na temi, masa poslodavaca kod vas je jos u filmu "ima ko ce raditi" ovdje nema ko ce raditi i vecina je poslodavaca u strahu da mu rasnik ne ode. Dobar rasnik a ne statua.
Svakako su ovdje na temi najglasniji ovi kojima ni jedan posao ne valja :D
Post Reply