Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#5451 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by S4mpion »

Rothmans wrote: 21/11/2021 23:15 Svi nezaposleni na temi su nezaposleni svojom voljom. Parada uhljupa
Mislim da si ipak ljubomoran na ljude koji se nisu doveli u lošu poziciju, poput tvoje, i još uvijek imaju luksuz da odbiju stati pod čizmu robovlasnika.

Za tebe je možda kasno, jer si se dosta uvalio, ali za druge nije.
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#5452 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

S4mpion wrote: 21/11/2021 23:18
Rothmans wrote: 21/11/2021 23:15 Svi nezaposleni na temi su nezaposleni svojom voljom. Parada uhljupa
Mislim da si ipak ljubomoran na ljude koji se nisu doveli u lošu poziciju, poput tvoje, i još uvijek imaju luksuz da odbiju stati pod čizmu robovlasnika.

Za tebe je možda kasno, jer si se dosta uvalio, ali za druge nije.
Nista mi ne fali, vodim potpuno normalan zivot . Ne mozemo se svi uhljebit , pa haj. Da ne bi ocajavao oko toga ? Taman posla
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5453 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

A je li tebi nikako nije jasno da su osobe preko 35 godina starosti uglavnom nezapošljive kod naših robovlasnika? Šta predlažeš čovjeku sa VSS koji je ostao bez posla u svojim 40-tim godinama a radio je kao npr grafičar? Ima iskustva ali neće ga niko jer je "prestar"? Šta on treba? Da ide tražiti posao na stovarištu ili pilani?

Ti ne kontaš da čim kakva kriza samo bude u najavi krenu talasi otpuštanja kod privatnika i navedene osobe najebu. Aj muškarci i mogu koliko-toliko leđa poturiti kad zagusti, ali šta je sa ženama? Pa nijedan gazda neće žensko preko 30 godina da primi, samo daj što mlađu bez obaveza da se oči napasu...

Gdje ti živiš jbt? U Diznilendu?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5454 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

S4mpion wrote: 21/11/2021 22:38 Kad odbiješ ponudu da lomiš leđa za 800 maraka, javiće se na stotine robova, koji rade po 12 sati i hrane troje djece sa 700-800KM, kritikovaće te i pljuvat' po tebi, jer te ne mogu gledat' i žele te spustit' u svoju poziciju - poziciju socijalnog slučaja.
Upravo. Jedan mi juče sere tako, a on radi PK posao u jednoj jačoj firmi, ima oko 900 KM plate i digao kredit da uzme auto :-) Ali čuj, mlađi dečko bez obaveza pa još vjeruje u bajke...
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#5455 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

Lajavikrelac wrote: 21/11/2021 23:44 A je li tebi nikako nije jasno da su osobe preko 35 godina starosti uglavnom nezapošljive kod naših robovlasnika? Šta predlažeš čovjeku sa VSS koji je ostao bez posla u svojim 40-tim godinama a radio je kao npr grafičar? Ima iskustva ali neće ga niko jer je "prestar"? Šta on treba? Da ide tražiti posao na stovarištu ili pilani?

Ti ne kontaš da čim kakva kriza samo bude u najavi krenu talasi otpuštanja kod privatnika i navedene osobe najebu. Aj muškarci i mogu koliko-toliko leđa poturiti kad zagusti, ali šta je sa ženama? Pa nijedan gazda neće žensko preko 30 godina da primi, samo daj što mlađu bez obaveza da se oči napasu...

Gdje ti živiš jbt? U Diznilendu?
Pa hocul se sad zatvorit u 4 zida s roditeljima i ocajavat ?
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5456 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Lajavi
Dobro je da kao nezaposlen imas kontakta s ljudima
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5457 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Rothmans wrote: 21/11/2021 23:15 Svi nezaposleni na temi su nezaposleni svojom voljom. Parada uhljupa
Imaju tu dvije strane. Prva je da normalni i pametni ljudi nece da rade za minimalac ovdje jer ne zele raditi po 250 sati mjesecno a da pri tome ne mogu osnovne stvari za zivot da sebi priuste.

Druga strana je da imas i dosta tih koji traze posao a mole Boga da ga ne nadju. Ljudi koji nemaju nikakve kvalifikacije nit iskustva ocekuju da rade u ofisu. Ne moze yebi ga.

Nas covjek ode u Njemacku na baustelu, uzme on dobru lovu al zato yebe sve zivo, aj ne valja ovdje, joj, uj, samo posao kuca, nemojte ovdje dolazit ledja bole. A ne kaze da pri tome nema kvalifikaciju, NE ZNA RIJEC JEZIKA, nema iskustva u bilo kojem poslu. Pa sta ti drugo prijatelju preostane nego da uzmes i betoniras nesto, hrbas i cistis negdje?

Ali ljudi i te poslove koje rade, zele normalno da zarade. Zato je bolje cistit u Njemackoj nego ovdje. Zato oni tamo rade sve one poslove koje ne zele ovdje. Fact. I ne kritikujem ih, potpuno ih razumijem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5458 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Image
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5459 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

https://avaz.ba/vijesti/bih/697912/bh-p ... -135-firmi

kad su mlatili lovu nisu kukali

žao mi je ljudi ali kapitalist tojest poduzetnik će opet otvoriti firmu čim se smiri situacija

to je takav poduzetnički duh
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5460 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

Nisam nezaposlena, ali sam imala slucaj duze nezaposlenosti u porodici. A i sama sam iskusila i cari nezaposlenosti.
Citam i smeta mi arogancija pojedinih. Kako mislite da neko ko zivi sam ili sam izdrzava porodicu koze da "bira" - kad/ako nema sta da jede ili nema djeci da da sta da jede. Da, poslodavci (mnogi) zloupotrebljavaju tu situaciju, ali da se malo priblizimo realnosti. Onaj ko nema drugu alternativu - nema suproznika ili roditelje i rodbinu koji ga izdrzavaju, placaju mu rezije ili kod kojih zivi, da bi prezivio nije bas u situaciji da posavlja uslove i bahato odbija zaposlenje.

Ok, slazem se - ne treba ici ispod granice ljudskog dostojanstva i svoje vrijednosti, ali da se ne lazemo malo ljudi ima taj luksuz.

ovdje ne bih nacinjala temu "zlih poslodavaca".

edit: evo @Lajavikrelac nista licno, samo mi je tvoje pisanje zapalo za oko. Ti si nezaposlen, trazis posao, ako nije tajna od cega zivis u medjuvremenu?
Last edited by hadzinicasa on 22/11/2021 08:54, edited 1 time in total.
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#5461 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Rothmans wrote: 21/11/2021 23:15 Svi nezaposleni na temi su nezaposleni svojom voljom. Parada uhljupa
vidiš nisi upravu. ima i takvih kako si naveo ali nemožemo nikada generaizovati. možfa je neko bolestan, moždaje neko ovo ono, a nemožemo svi raditi na gradjevini zbogo ovog ili onog objektivnog/subjektivnog razloga, neznaš ti. a ovo ovako kako si ti napisao je uvreda.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#5462 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

El_comadante wrote: 22/11/2021 08:51
Rothmans wrote: 21/11/2021 23:15 Svi nezaposleni na temi su nezaposleni svojom voljom. Parada uhljupa
vidiš nisi upravu. ima i takvih kako si naveo ali nemožemo nikada generaizovati. možfa je neko bolestan, moždaje neko ovo ono, a nemožemo svi raditi na gradjevini zbogo ovog ili onog objektivnog/subjektivnog razloga, neznaš ti. a ovo ovako kako si ti napisao je uvreda.
mah pusti neka zivi u svom svijetu
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#5463 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 Nisam nezaposlena, ali sam imala slucaj duze nezaposlenosti u porodici. A i sama sam iskusila i cari nezaposlenosti.
Citam i smeta mi arogancija pojedinih. Kako mislite da neko ko zivi sam ili sam izdrzava porodicu koze da "bira" - kad/ako nema sta da jede ili nema djeci da da sta da jede. Da, poslodavci (mnogi) zloupotrebljavaju tu situaciju, ali da se malo priblizimo realnosti. Onaj ko nema drugu alternativu - nema suproznika ili roditelje i rodbinu koji ga izdrzavaju, placaju mu rezije ili kod kojih zivi, da bi prezivio nije bas u situaciji da posavlja uslove i bahato odbija zaposlenje.

ovdje ne bih nacinjala temu "zlih poslodavaca".
naravno, u pravu si 100%, I vecina nas na ovoj temi je takvog misljenja, ali ima I onih koji ne moraju da prihvate robovlasnicke uslove, ima onih kojima se ne isplati ici na posao vise ce potrositi nego zaraditi na tom poslu itd itd. tu dolazimo do tih mimoilazenja u misljenju, neko kaze da treba prihvatiti posao bez obzira na sve a neko kaze da ne treba....
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5464 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

mali_balon wrote: 22/11/2021 08:58
hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 Nisam nezaposlena, ali sam imala slucaj duze nezaposlenosti u porodici. A i sama sam iskusila i cari nezaposlenosti.
Citam i smeta mi arogancija pojedinih. Kako mislite da neko ko zivi sam ili sam izdrzava porodicu koze da "bira" - kad/ako nema sta da jede ili nema djeci da da sta da jede. Da, poslodavci (mnogi) zloupotrebljavaju tu situaciju, ali da se malo priblizimo realnosti. Onaj ko nema drugu alternativu - nema suproznika ili roditelje i rodbinu koji ga izdrzavaju, placaju mu rezije ili kod kojih zivi, da bi prezivio nije bas u situaciji da posavlja uslove i bahato odbija zaposlenje.

ovdje ne bih nacinjala temu "zlih poslodavaca".
naravno, u pravu si 100%, I vecina nas na ovoj temi je takvog misljenja, ali ima I onih koji ne moraju da prihvate robovlasnicke uslove, ima onih kojima se ne isplati ici na posao vise ce potrositi nego zaraditi na tom poslu itd itd. tu dolazimo do tih mimoilazenja u misljenju, neko kaze da treba prihvatiti posao bez obzira na sve a neko kaze da ne treba....
pa to i kazem. ima onih koji imaju taj luksuz preko tudjih ledja. mislim da je iz takve pozicije lako "drzati standard".
McGradySA
Posts: 790
Joined: 24/02/2021 11:25

#5465 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 Da, poslodavci (mnogi) zloupotrebljavaju tu situaciju, ali da se malo priblizimo realnosti. Onaj ko nema drugu alternativu - nema suproznika ili roditelje i rodbinu koji ga izdrzavaju, placaju mu rezije ili kod kojih zivi, da bi prezivio nije bas u situaciji da posavlja uslove i bahato odbija zaposlenje.

Mislim da je kritika prije išla u pravcu robovskog mentaliteta,tipa držim te na minimalcu a ostatak u koverti,posao 6 dan u sedmici bez godišnjeg i bolovanja,a ti mi i dalje lojalna jer imaš radne navike i nećeš da zatvoriš vrata firme guzicom.To ne vidim kod mlađih generacija.Mi stariji smo se nekako uvijek vodili onim bitno je da se radi,biće nafake.Samo jedan primjer,jedan ugostitelj je morao povećati platu na 800 maraka jer mu se sedmicama niko nije javljao na oglas.Ne sumnjam da su mu se javljali takvi sa kreditima i čoporom djece koji bi radili i za 300 ali u objektima sa većim prometom ne može svako ni konobarisati.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5466 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 edit: evo @Lajavikrelac nista licno, samo mi je tvoje pisanje zapalo za oko. Ti si nezaposlen, trazis posao, ako nije tajna od cega zivis u medjuvremenu?
Nije tajna. Izdajem pod kiriju stan, a do nedavno je bilo neke ušteđevine i povremenih poslova. Sad sve zaćutalo... :-?

I meni je vrhunac bezobazluka "bira posao" :twisted: pa sunce mu poljubim jel treba neko da prihvati raditi kod robovlasnika 6 dana sedmično za 700-800 KM, a samo da ode na posao i jede potroši skoro 400...mislim logika za šaku u glavu :-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5467 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

@McGradySA
@Lajavikrelac

ja samo kazem da ima ljudi koji ne mogu da nadju nista, a gladni su i nemaju sta izdati pod kiriju.
I da, slazem se - ne bi trebalo tako, ali shvati kad nemas sta da jedes i hladno ti je i prijeti ti spavanje pod mostom - i tih 400 sto ti ostane zvuci odlicno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5468 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Jasno je to meni, ali stvar je što će i sa tih 400 biti jednako,bijedan, poderan i gladan ili još gore polugladan :cry:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5469 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

McGradySA wrote: 22/11/2021 10:50 Mislim da je kritika prije išla u pravcu robovskog mentaliteta,tipa držim te na minimalcu a ostatak u koverti,posao 6 dan u sedmici bez godišnjeg i bolovanja,a ti mi i dalje lojalna jer imaš radne navike i nećeš da zatvoriš vrata firme guzicom.To ne vidim kod mlađih generacija.Mi stariji smo se nekako uvijek vodili onim bitno je da se radi,biće nafake.Samo jedan primjer,jedan ugostitelj je morao povećati platu na 800 maraka jer mu se sedmicama niko nije javljao na oglas.Ne sumnjam da su mu se javljali takvi sa kreditima i čoporom djece koji bi radili i za 300 ali u objektima sa većim prometom ne može svako ni konobarisati.
Upravo tako :thumbup:
Primjer Moj Market u BL, lanac supermarketa. Poznat je po malim platama, prekovremenom radu, lošem radnom okruženju itd. Kada je krenulo ovo sranje sa koronom smanjili plate radnicima jer nema noćne smjene više (neki su radili šaltersku prodaju cijelu noć), pa su smanjili plate još jednom da ne bi došlo do otpuštanja na šta su radnici pristali, da bi na kraju plate smanjili još jednom pod izgovorom kriza je...Masa raje što je tu radila je dala otkaz pod parolom bolje džaba ležati nego džaba raditi :oops:

Sa druge strane Moj Market je radio punim parom sve vrijeme korone, neki kažu da su zaradu povećali za preko 120%, a gazda je nedavno kupio sebi avion.... :roll:

Toliko o tome :zjev:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5470 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sara03 »

suspect_zero wrote: 21/11/2021 23:04 Kredit za stambeno, nedaj Bože kakve teže bolesti i eventualno auto (ako je posao previše daleko) ostali prohtijevi jok....jbt., krene mi kukat o karticama, dugovima, preklapanjima a kupila nakit u Pandori, kozmetiku i parfeme u Inomi, odjeća mora biti brendirana jer je sve ostalo bezveze :oops: ...a radi u apoteci :-)

Porasli raji apetiti, postali alavi i robovi materijalnog.
Živa istina, pogledati pod: vozni park. Mora se imati dobar bibi, makar za kifle ne ostalo. :D

Odeš u Francusku, svako treće auto Twingo. :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5471 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

Lajavikrelac wrote: 22/11/2021 11:37 Jasno je to meni, ali stvar je što će i sa tih 400 biti jednako,bijedan, poderan i gladan ili još gore polugladan :cry:
sve to stoji, ali koja je njemu alternativa?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#5472 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

To je pitanje za milion eura.... :-?
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5473 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 Ok, slazem se - ne treba ici ispod granice ljudskog dostojanstva i svoje vrijednosti, ali da se ne lazemo malo ljudi ima taj luksuz.
dvoje djece je 550 u privatnom vrtiću
plus topli obrok za muškarca 150 200 marki
odlazak na posao 50 marki ili gorivo 100

tu dolazimo do sume od oko 700 maraka minimum da si na nuli ako imaš obitelj s 2 djece

kome raditi? za vrtić i gorivo?
bolje sjediti i čuvati djecu

još žene svašta kući privrede i marku pretvore u 2
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#5474 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mirsek »

Svi u BIH sa platama do 1000 KM, 100% se finansijski bolje prolazi u Njemackoj/Austriji, sta god radio , makar radio na pumpi ili u restoranu.
Uraditi prekvalifikaciju na trazena zanimanja, skupiti industrijske certifikate i put pod noge.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5475 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

Black swan wrote: 22/11/2021 12:46
hadzinicasa wrote: 22/11/2021 08:50 Ok, slazem se - ne treba ici ispod granice ljudskog dostojanstva i svoje vrijednosti, ali da se ne lazemo malo ljudi ima taj luksuz.
dvoje djece je 550 u privatnom vrtiću
plus topli obrok za muškarca 150 200 marki
odlazak na posao 50 marki ili gorivo 100

tu dolazimo do sume od oko 700 maraka minimum da si na nuli ako imaš obitelj s 2 djece

kome raditi? za vrtić i gorivo?
bolje sjediti i čuvati djecu

još žene svašta kući privrede i marku pretvore u 2
ja govorim opcenito, ne iz zenske perspektive.
mimo toga - ne moraju djeca u privatne vrtice pogotovo uz niska primanja, hrana za posao se moze nositi i od kuce (ja i dan danas to radim), prijevoz na posao - ok.

uz ekonomisanje - ne samo zena vec generalno, ostane vise novca za druge stvari.
Post Reply