Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4176 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Kako god se uzme možemo se svi uhvatiti za uši i skakati :igrac:

Kako sam ostao bez posla još u decembru prošle godine ništa ne mogu naći. Sve što je iole pomena vrijedno ide preko veze i dovodi se za ruku, a svi ovi konkursi što se objavljuju su zajebavanje naroda. Prijaviš se na oglas na kome zadovoljavaš sve što traže, nema nikakvog odgovora - znači, ne čitaju se aplikacije. Na većini oglasa za ove pismenije firme se traže vještine dabogsačuva :-) ko da NASA traži posadu za svemirsku stanicu i razvoj projekata :-? Konkurišeš na niže rangirane poslove - prekvalifikovan si :? I onda nakon nekoliko krugova besmislenih talapnji i testiranja saznaš da je primljen neko sa jakom vezom dok si ti trošio vrijeme i novac dolazeći na ta preseravanja :twisted:

Pojedine firme jasno do znanja stave da neće nikoga preko 25-27 godina starosti, ali da ima gore navedene specifikacije i bar 10 godina iskustva. Svi preko 30 godina bez posla se trebamo objesiti izgleda.. :roll:

Znači, začarani krug iz koga nema izlaza....
Last edited by Lajavikrelac on 24/09/2021 13:17, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#4177 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 24/09/2021 12:37 Kako god se uzme možemo se svi uhvatiti za uši i skakati :igrac:

Kako sam ostao bez posla još u decembru prošle godine ništa ne mogu naći. Sve što je iole pomena vrijedno ide preko veze i dovodi se za ruku, a svi ovi konkursi što se objavljuju su zajebavanje naroda. Prijaviš se na oglas na kome zadovoljavaš sve što traže, nema nikakvog odgovora - znači, ne čitaju se aplikacije. Na većini oglasa za ove pismenije firme se traže vještine dabogsačuva :-) ko da NASA traži posadu za svemirsku stanicu i razvoj projekata :-? Konkurišeš na niže rangirane poslove - prekvalifikovan si :? I onda saznaš da nakon nekoliko krugova besmislenih talapnji i testiranja saznaš da je primljen neko sa jakom vezom dok si ti trošio vrijeme i novac dolazeći na ta preseravanja :twisted:

Pojedine firme jasno do znanja stave da neće nikoga preko 25-27 godina starosti, ali da ima gore navedene specifikacije i bar 10 godina iskustva. Svi preko 30 godina bez posla se trebamo objesiti izgleda.. :roll:

Znači, začarani krug iz koga nema izlaza....
A zamisli stariji od 30 i još invalid.

Kriminal je jedan vid samozapošljavanja :-D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4178 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

@ExNihilo odlično zapažanje :thumbup:
Ja bi samo dodao još ovo: da ljude sa obrazovanjem i vještinama koji su potrebni za određena zanimanja tjeraju vani baš ti što im najviše treba takav profil radnika malim platama, mobingom, nepotizmom i nepravdom. I na to dodaj još veziste i uhljebe koji uglavnom ne znaju gdje su šuplji, ali im ovakvo stanje u potpunosti odgovara jer mogu da sviraju qurtzu i primaju velike plate i benificije, ne znaju da režu granu na kojoj sjede. Misle budžet je nepresušan izvor para i sredstava bez pokrića.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#4179 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nekome »

Za zapošljavanje u Graničnu policiju tražili 20.000 KM, sve podijeljeno na Bošnjake, Srbe i Hrvate

https://www.klix.ba/vijesti/bih/za-zapo ... /210924065
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4180 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

ExNihilo wrote: 21/09/2021 16:04
_BataZiv_0809 wrote: 21/09/2021 10:51

Koliko jos treba otici po tvom misljenju i je li problem sto odlaze i oni koji nisu viska?
Prema podacima Agencija za statistiku BiH, imamo cca. 800.000 zaposlenih i 400.000 nezaposlenih. Dakle, ukupna radna snaga Bosne i Hercegovine gravitira oko tih 1.2 miliona ljudi. Činjenica da nam ekonomija ne može apsorbovati pišljivih 1.2 miliona ljudi porazna je sama po sebi.

Eh sad, to ne znači da treba otići još 400k ljudi da bismo doseli tačku ravnoteže. Prema ILO metodologiji, koja pod nezaposlenima računa isključivo one koji ne rade, ali žele raditi, što će reći nezaposlenim ne smatra radnike u sivoj ekonomiji ili one koji prosto ne žele da rade, nezaposlenost se kreće oko 16%. Što bi značilo da imamo cca. 200 hiljada zaista nezaposlenih.

Međutim, treba uzeti u obzir još jedan faktor. Ekonomije imaju nešto što se zove prirodna stopa nezaposlenosti. Drugim riječima, kakva god da je ekonomija, koliko god povoljni bili makroekonomski uvjeti, uvijek postoje ljudi koji ne žele da rade ili ne mogu naći posao jer su bukvalno neadaptirani za bilo kakav rad. Za razvijene ekonomije ta stopa se tipično kreće između 3% i 5%.

Međutim, kada ekonomija doživi dugoročan šok, recimo prođe kroz rat ili deceniju recesije, prirodna stopa nezaposlenosti obično poraste, jer ljudi izgube vještine koje su potrebne za tržište rada ili se adaptiraju na život bez redovnih primanja. Koliko je meni poznato, kod nas ne postoje ekonomisti koji se ozbiljno bave procjenom takve stope za BiH, ali ja sam proprilično siguran da ona nije ispod 10% za ekonomiju u kojoj još uvijek ima veliki broj doslovno nepismenih.

Tako da bih ja vrlo paušalo procijenio kako treba otići barem 180k ljudi da bismo počeli osjećati opći pritisak na plate. Eh sad, fazon je u tome što odlaze i zaposleni, pogotovo visokoobrazovana radna snaga, koju ovaj bazen nezaposlenih ne može lako zamijeniti. Kada ode takav radnik, nama i dalje ostaje 180k koji moraju otići, jer nezaposleni neće uzeti njegovu poziciju, zato što nemaju potrebne vještine. Ali uzevši u obzir da naša ekonomija dominantnu zaposlenost bilježi u djelatnostima trgovine na malo i prerađivačke industrije, tj. da smo ekonomija gaća, čarapa, i samoposluga, ne vjerujem kako je taj problem naglašen. Istina, odlaze doktori i programeri, ali njih je svakako malo u ukupnoj strukturi zaposlenih.

Cijeli proces je moguće ubrzati širenjem ekonomije (dakle, povećanjem broja radnih mjesta) ili obukom ovih što nemaju vještine, naravno.
Cekaj, po tvojoj teoriji kada ovih 180k ode negdje vani mi cemo od eknomije gaca i carapa postati ekonomija komponenti za space shutle, microprocesora i visokih tehnologija. Nas problem je struktura nase ekonomije i to se ne mijenja migracijskim odlivima ili prilivima nego dugorocnom razvojnom politikom. A valjda i sami znamo da mi i dugorocno planiranje su dva suprotna pojma :mrgreen:.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4181 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote: 24/09/2021 12:37 Kako god se uzme možemo se svi uhvatiti za uši i skakati :igrac:

Kako sam ostao bez posla još u decembru prošle godine ništa ne mogu naći. Sve što je iole pomena vrijedno ide preko veze i dovodi se za ruku, a svi ovi konkursi što se objavljuju su zajebavanje naroda. Prijaviš se na oglas na kome zadovoljavaš sve što traže, nema nikakvog odgovora - znači, ne čitaju se aplikacije. Na većini oglasa za ove pismenije firme se traže vještine dabogsačuva :-) ko da NASA traži posadu za svemirsku stanicu i razvoj projekata :-? Konkurišeš na niže rangirane poslove - prekvalifikovan si :? I onda nakon nekoliko krugova besmislenih talapnji i testiranja saznaš da je primljen neko sa jakom vezom dok si ti trošio vrijeme i novac dolazeći na ta preseravanja :twisted:

Pojedine firme jasno do znanja stave da neće nikoga preko 25-27 godina starosti, ali da ima gore navedene specifikacije i bar 10 godina iskustva. Svi preko 30 godina bez posla se trebamo objesiti izgleda.. :roll:

Znači, začarani krug iz koga nema izlaza....
Sto se vise ne upises u neku stranku ili nadjes vezu :mrgreen: ljudi na camcima preko Mediterana prelaze a ti pisljivu vezu ne mozes naci :mrgreen:.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4182 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

detroit-mercy wrote: 24/09/2021 14:36
ExNihilo wrote: 21/09/2021 16:04

Prema podacima Agencija za statistiku BiH, imamo cca. 800.000 zaposlenih i 400.000 nezaposlenih. Dakle, ukupna radna snaga Bosne i Hercegovine gravitira oko tih 1.2 miliona ljudi. Činjenica da nam ekonomija ne može apsorbovati pišljivih 1.2 miliona ljudi porazna je sama po sebi.

Eh sad, to ne znači da treba otići još 400k ljudi da bismo doseli tačku ravnoteže. Prema ILO metodologiji, koja pod nezaposlenima računa isključivo one koji ne rade, ali žele raditi, što će reći nezaposlenim ne smatra radnike u sivoj ekonomiji ili one koji prosto ne žele da rade, nezaposlenost se kreće oko 16%. Što bi značilo da imamo cca. 200 hiljada zaista nezaposlenih.

Međutim, treba uzeti u obzir još jedan faktor. Ekonomije imaju nešto što se zove prirodna stopa nezaposlenosti. Drugim riječima, kakva god da je ekonomija, koliko god povoljni bili makroekonomski uvjeti, uvijek postoje ljudi koji ne žele da rade ili ne mogu naći posao jer su bukvalno neadaptirani za bilo kakav rad. Za razvijene ekonomije ta stopa se tipično kreće između 3% i 5%.

Međutim, kada ekonomija doživi dugoročan šok, recimo prođe kroz rat ili deceniju recesije, prirodna stopa nezaposlenosti obično poraste, jer ljudi izgube vještine koje su potrebne za tržište rada ili se adaptiraju na život bez redovnih primanja. Koliko je meni poznato, kod nas ne postoje ekonomisti koji se ozbiljno bave procjenom takve stope za BiH, ali ja sam proprilično siguran da ona nije ispod 10% za ekonomiju u kojoj još uvijek ima veliki broj doslovno nepismenih.

Tako da bih ja vrlo paušalo procijenio kako treba otići barem 180k ljudi da bismo počeli osjećati opći pritisak na plate. Eh sad, fazon je u tome što odlaze i zaposleni, pogotovo visokoobrazovana radna snaga, koju ovaj bazen nezaposlenih ne može lako zamijeniti. Kada ode takav radnik, nama i dalje ostaje 180k koji moraju otići, jer nezaposleni neće uzeti njegovu poziciju, zato što nemaju potrebne vještine. Ali uzevši u obzir da naša ekonomija dominantnu zaposlenost bilježi u djelatnostima trgovine na malo i prerađivačke industrije, tj. da smo ekonomija gaća, čarapa, i samoposluga, ne vjerujem kako je taj problem naglašen. Istina, odlaze doktori i programeri, ali njih je svakako malo u ukupnoj strukturi zaposlenih.

Cijeli proces je moguće ubrzati širenjem ekonomije (dakle, povećanjem broja radnih mjesta) ili obukom ovih što nemaju vještine, naravno.
Cekaj, po tvojoj teoriji kada ovih 180k ode negdje vani mi cemo od eknomije gaca i carapa postati ekonomija komponenti za space shutle, microprocesora i visokih tehnologija. Nas problem je struktura nase ekonomije i to se ne mijenja migracijskim odlivima ili prilivima nego dugorocnom razvojnom politikom. A valjda i sami znamo da mi i dugorocno planiranje su dva suprotna pojma :mrgreen:.
Pročitaj ponovo šta piše, pa pokušaj opet replicirati.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4183 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

meni je dobro a vas ko j jer niste učili ( average inŽenjer) :D
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4184 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4185 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

ExNihilo wrote: 24/09/2021 14:48
detroit-mercy wrote: 24/09/2021 14:36
Cekaj, po tvojoj teoriji kada ovih 180k ode negdje vani mi cemo od eknomije gaca i carapa postati ekonomija komponenti za space shutle, microprocesora i visokih tehnologija. Nas problem je struktura nase ekonomije i to se ne mijenja migracijskim odlivima ili prilivima nego dugorocnom razvojnom politikom. A valjda i sami znamo da mi i dugorocno planiranje su dva suprotna pojma :mrgreen:.
Pročitaj ponovo šta piše, pa pokušaj opet replicirati.
Procitao, vidim da se dotices sirenja ekonomije (povecanje broja zaposlenih) ali sirenja ekonomije u kom pravcu. Ako se i dalje budemo sirili u sektorima tekstilne industrije, turizma i proizvodnje sirovina i polusirovina, mozes sve na belegiju. Plate u textialaca mogu rasti samo do odredjenog nivoa jer poslije toga vise nisi konkurentan, plate drvosjeca i ovih sto rade po pilanama mogu rasti samo do odredjenog nivoa i poslije vise nisi konkurentan. Nase firme stvaraju jako malu dodanu vrijednost i tu lezi jedan od nasih vecih problema.
To sto raji lijepo zvuci da ako jos 180k ljudi ode vani da ce plate biti jos malo ko u Svabiji je pak drugi par opanaka, na taj nacin plate mogu rasti odredjeni procenat i poslije toga udaras u plafon.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4186 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Lakse uzet 20,000 km kredita i zaposliti se u granicnoj :mrgreen:.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4187 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

detroit-mercy wrote: 24/09/2021 15:06
deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Lakse uzet 20,000 km kredita i zaposliti se u granicnoj :mrgreen:.
I sta imas od toga? 900 KM prosjek plata do penzije? Odvojen od familije, djece, svako drugi treci dan. Posalju te u najvece zabiti i vukoyebine, u sume. Platis da radis prosjecan posao. :D :-)
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4188 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

deogest wrote: 24/09/2021 15:08
detroit-mercy wrote: 24/09/2021 15:06
Lakse uzet 20,000 km kredita i zaposliti se u granicnoj :mrgreen:.
I sta imas od toga? 900 KM prosjek plata do penzije? Odvojen od familije, djece, svako drugi treci dan. Posalju te u najvece zabiti i vukoyebine, u sume. Platis da radis prosjecan posao. :D :-)
Pa pogledaj gdje zive i sta voze ovi sto rade u granicnoj, i to sve sa 900kmova plate :mrgreen:.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4189 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Samo si zaboravio da se sa BH papirima čeka na termin skoro dvije godine u tim ulaznim poslovima što navodiš. Ja sam za 0 KM našao ulazni posao, ali sam čekao preko godinu i po na termin u ambasadi i onda sve ode u pm zbog ovog sranja...

Do termina, jelde, živi od vazduha.. :-)
Last edited by Lajavikrelac on 24/09/2021 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4190 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

detroit-mercy wrote: 24/09/2021 15:10
deogest wrote: 24/09/2021 15:08

I sta imas od toga? 900 KM prosjek plata do penzije? Odvojen od familije, djece, svako drugi treci dan. Posalju te u najvece zabiti i vukoyebine, u sume. Platis da radis prosjecan posao. :D :-)
Pa pogledaj gdje zive i sta voze ovi sto rade u granicnoj, i to sve sa 900kmova plate :mrgreen:.
Open nisu svi. Komsinica mi radi na granici, starija je zena ono, svako malo je van kuce, ne vidim da vozi nista posebno, a nije neki ni kvart. :lol:

To znamo kako se radi, ali sto bi rizikovali tako?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4191 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Lajavikrelac wrote: 24/09/2021 15:11
deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Samo si zaboravio da se sa BH papirima čeka na termin skoro dvije godine u tim ulaznim poslovima što navodiš. Ja sam za 0 KM našao ulazni posao, ali sam čekao preko godinu i po na termin u ambasadi i onda sve ode u pm zbog ovog sranja....
Ne ceka vise, u Njemackoj, bar ne. Napravis termin svakog prvog, nekvalificirana radna snaga, za mjesec viza u pasosu. Nije kao prije. A za kvalificiranu i Blue Card ide jos lakse i brze. Isto je i za ostale zemlje.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4192 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

detroit-mercy wrote: 24/09/2021 15:03
ExNihilo wrote: 24/09/2021 14:48

Pročitaj ponovo šta piše, pa pokušaj opet replicirati.
Procitao, vidim da se dotices sirenja ekonomije (povecanje broja zaposlenih) ali sirenja ekonomije u kom pravcu. Ako se i dalje budemo sirili u sektorima tekstilne industrije, turizma i proizvodnje sirovina i polusirovina, mozes sve na belegiju. Plate u textialaca mogu rasti samo do odredjenog nivoa jer poslije toga vise nisi konkurentan, plate drvosjeca i ovih sto rade po pilanama mogu rasti samo do odredjenog nivoa i poslije vise nisi konkurentan. Nase firme stvaraju jako malu dodanu vrijednost i tu lezi jedan od nasih vecih problema.
To sto raji lijepo zvuci da ako jos 180k ljudi ode vani da ce plate biti jos malo ko u Svabiji je pak drugi par opanaka, na taj nacin plate mogu rasti odredjeni procenat i poslije toga udaras u plafon.
nažalost u ovoj državi nema plana, razvoja i strategije nema ništa. nema ni stimulansa. oni koče ljude koji bi se bavili nekim vlastitim biznisima i poslovima.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#4193 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nekome »

deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Nije tako lako. Razloge bih naveo:
- lijenost
- raditi nesto drugacije / nepredvidivo / nepoznato
- familija npr drug mi zivi sa majkom za koju se mora brinuti a inace bi se davno ispalio
- 2000KM nece puno stici u danasnji vakat, treba vise

ali sigurno se uz volju i trud i malo pomoci moze, nije lagano ali eto
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4194 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

U graničnoj za vrijeme sezona i godišnjih klepe fine pare da okrenu glavu kako bi se prenijela koja steka cigareta, torba suvine i litre rakije. Neka ti samo pet šofera danas turi po 20 eura na kafu računaj sam....
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4195 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

I onda u cuzi zavrsis i svim medijima
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4196 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote: 24/09/2021 15:14 U graničnoj za vrijeme sezona i godišnjih klepe fine pare da okrenu glavu kako bi se prenijela koja steka cigareta, torba suvine i litre rakije. Neka ti samo pet šofera danas turi po 20 eura na kafu računaj sam....
A zamisli tek vece stvari :mrgreen:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4197 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

nekome wrote: 24/09/2021 15:12
deogest wrote: 24/09/2021 14:58 Ja ne razumijem kako mlada osoba, imalo ambiciozna a da nema nikakav posao, moze da ostane i da se nada necemu u ovoj drzavi? Ja razumijem kad neko radi u drzavnoj, ili ima svoj biznis pa mu kapaju pare, ali nevjerovatno je da je ovdje bar 50 % stanovnistva spremno raditi 40 godina za 500 KM i za penziju od 325 KM. Zdrava, prava i sposobna osoba. Zbog cega je to tako?

Jer realno, vani nikad lakse nije bilo dobijati poslove. I bez EU pasosa. Evo Njemacka, za mjesec vizu dobijes, ne ceka se vise po 2 godine. Odite na ulaznu, McD, DHL, bilo sta, poslije se lako prebacit. To vam je moj savjet. Pa majku mu, digni 2000 KM kredita, posudi od nekog i probaj nesto vani, bilo sta. Da ne bude prosipanja suplje, nisam dijasporac, zivim ovdje i radim. Iskreno samo govorim.
Nije tako lako. Razloge bih naveo:
- lijenost
- raditi nesto drugacije / nepredvidivo / nepoznato
- familija npr drug mi zivi sa majkom za koju se mora brinuti a inace bi se davno ispalio
- 2000KM nece puno stici u danasnji vakat, treba vise

ali sigurno se uz volju i trud i malo pomoci moze, nije lagano ali eto
Ljijenost je i glavni razlog realno. Pa nije li zivot nepredvidiv, nepoznat, pogotovo u ovoj drzavi gdje danas jesi, sutra nisi? Gdje otkaz dobijes preko noci? Tamo imas sistem koji te stiti, zdravstveno, dobijes otkaz, promijenis posao za 3 dana i pocnes da radis.

2000 KM sam mislio na prevoz i prvi mjesec ono malo do plate, ali da treba vjerovatno vise. Ali u to ulozit vrijedi.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4198 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

deogest wrote: 24/09/2021 15:11
detroit-mercy wrote: 24/09/2021 15:10
Pa pogledaj gdje zive i sta voze ovi sto rade u granicnoj, i to sve sa 900kmova plate :mrgreen:.
Open nisu svi. Komsinica mi radi na granici, starija je zena ono, svako malo je van kuce, ne vidim da vozi nista posebno, a nije neki ni kvart. :lol:

To znamo kako se radi, ali sto bi rizikovali tako?
Ima i ona zivotan, ne mogu oni mene tako malo platiti koliko ja mogu malo raditi" :mrgreen:.
Tako da za dosta raje takvi poslovi su san snova, ono ko EKG crta kad covjek umre :skoljka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4199 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote: 24/09/2021 15:16 I onda u cuzi zavrsis i svim medijima
Apsolutno.

A sef koji uzima procenat od svega i stoji iza svega daje izjavu za klix da ce se odlucno obracunati sa kriminalom :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4200 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Black swan wrote: 24/09/2021 15:16 I onda u cuzi zavrsis i svim medijima
Jeste. Evo sve trešte mediji od kurupcionih afera u graničnoj. Dograđuju zatvorska krila da potrpaju sve ove iz carine i granične policije... :-)
Post Reply