Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#4076 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

housetent wrote: 02/08/2021 22:09
Pa sta mozes jarane danas sa 800 maraka,nista.To ti je da imas da jedes pijes i da kupis sebi neke garderobe i to je to.Mozda malo i da izadjes i kapak.Hajde sa tom platom kupi stan ili hrani porodicu a o nekom ljetovanju da ne pričamo.Ljetovanje ne brojim Neum nego da odeš negdje dalje da vidis nesto u zivotu.Ljudi hodaju po Tajlandu,Egiptu Brazilu a mi smo ovde obicna bijeda koja to nikad u životu nece vidjeti ni moci sebi priuštiti
Ja sam se ponovo zaposlio i upravo mi je tolika plata.Kontam kada sam spao sa 1000 na 500 pa sada na 800 predeverat će se nekako.Ali u Sarajevu nema šanse voditi pristojan život za te pare ako nemaš vlastitu nekretninu.A za ove neke "poslove" 9 sati dnevno na zvizdanu za 700 km bez toplog mogu samo da se nasmijem.
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#4077 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

deogest wrote: 03/08/2021 00:25

Konkretno sada imas iz Sarajeva, Wizzairom za Pariz, 50 eura. Spavanje nadjes za 300 KM, 3 noci, za dvoje. Ali haj ti to objasni liku koji radi u Bingu za 4 stoje. On kad vidi story na IG konta odmah hiljade i hiljade kosta takvo putovanje.
ne radi se više ni u Bingu za te pare,hajd mi nađi nekoga da za te pare barem prevrće ćevape
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4078 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

McGradySA wrote: 11/08/2021 08:18
deogest wrote: 03/08/2021 00:25

Konkretno sada imas iz Sarajeva, Wizzairom za Pariz, 50 eura. Spavanje nadjes za 300 KM, 3 noci, za dvoje. Ali haj ti to objasni liku koji radi u Bingu za 4 stoje. On kad vidi story na IG konta odmah hiljade i hiljade kosta takvo putovanje.
ne radi se više ni u Bingu za te pare,hajd mi nađi nekoga da za te pare barem prevrće ćevape
Po manjim gradovima radi i za 300, vjeruj mi. Vjerovatnost Bosnje da sam sebe ponizi i pogazi je neogranicena.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4079 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

Stanje u sarajevu, a vjerovatno u ostatku bosne je odron. Ta suplja nece omladina da radi zajebi. Hoce omladina da radi, samo nece vise za crkavicu koju ste navikli davat starudiji.. Radit ce za 5-6 stoja ko je primoran, nema hljeba jesti. U ovom gradu nema par privatnika koji daju pristojnu platu, radno vrijeme, prijavu, godisnji.. Ko god moze da ide nek ide i ne zali..
markopd
Posts: 864
Joined: 01/12/2019 23:08

#4080 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

STARx wrote: 14/08/2021 18:38 Stanje u sarajevu, a vjerovatno u ostatku bosne je odron. Ta suplja nece omladina da radi zajebi. Hoce omladina da radi, samo nece vise za crkavicu koju ste navikli davat starudiji.. Radit ce za 5-6 stoja ko je primoran, nema hljeba jesti. U ovom gradu nema par privatnika koji daju pristojnu platu, radno vrijeme, prijavu, godisnji.. Ko god moze da ide nek ide i ne zali..
Tu šuplju najviše koriste poslodavci koji ne mogu naći radnika za 500-600 KM sa prijavom na pola radnog vremena.Od takvih,najgori su ugostitelji i to njihovo ponašanje.Znaju da su na lošem glasu po pitanju svega u ovoj državi,ali ne odustaju od svojih namjera da na radniku zarade ogromne cifre.Jadno zaista...
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4081 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

markopd wrote: 14/08/2021 22:30
STARx wrote: 14/08/2021 18:38 Stanje u sarajevu, a vjerovatno u ostatku bosne je odron. Ta suplja nece omladina da radi zajebi. Hoce omladina da radi, samo nece vise za crkavicu koju ste navikli davat starudiji.. Radit ce za 5-6 stoja ko je primoran, nema hljeba jesti. U ovom gradu nema par privatnika koji daju pristojnu platu, radno vrijeme, prijavu, godisnji.. Ko god moze da ide nek ide i ne zali..
Tu šuplju najviše koriste poslodavci koji ne mogu naći radnika za 500-600 KM sa prijavom na pola radnog vremena.Od takvih,najgori su ugostitelji i to njihovo ponašanje.Znaju da su na lošem glasu po pitanju svega u ovoj državi,ali ne odustaju od svojih namjera da na radniku zarade ogromne cifre.Jadno zaista...
Zive poslodavci u ubjedjenju da je pristojna cifra za ponuditi plati 550-600km. Jos naglasi da ce te prijavit. Kao da je prijava bonus. Prijava se podrazumijeva, nisu to nikakve beneficije. Vlasnik jednog od ovlastenih servisA placa svog lakiRera 600km. To nema nigdje. Posla ima, ko hoce da radi za koru hljeba i dobro ga naguze. Pravog, posla dostojnog covjeku, s ispostovanim radnim satima, prijavom, platom, nema. Rijetkost je. Nek nece omladina da radi. I ne treba.

Ps. Pogledaj situaciju u klasu. Vozaci im svako 26 dana dobiju jedan dan slobodno. Plata smanjena. Svako 26 radnih dana ti dobijes jedan slobodan. Kome je to normalno nek se preispita
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4082 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

:thumbup:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 989
Joined: 02/05/2009 12:15

#4083 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NEOPLAN »

Nece omladina da radi.

Kod nas u firmi (gradjevina je u pitanju) minimalna plata je 1000 maraka. Uz to imaju placen prevoz, smjestaj, 3 obroka. Prvi mjesec je probni uz platu 1000 maraka, kasnije sve zavisi od radnika kako se pokaze.

Trenutno stanje je da je prosjecna plata samo radnika 1350 maraka.

Radno vrijeme od 7:30 do 17:00 uz pauzu za rucak od pola sata i pauzu za kafu od 20 minuta.

Svjestan sam da je ovi ljudi zasluzuju i bolje uslove, ali trziste diktira uslove, a ovo su za Bosnu solidni uslovi.

I onda krece prica robovlasnici zaradjuju preko ledja radnika, bogate se, ovo, ono. Imamo 10tak starih radnika koji su potekli iz nekog boljeg vremena, njihove plate su po 1400-1500 maraka. I ti ljudi imaju odnos prema poslu perfektan, ne kasne, ne izostaju, kad je bolestan donese doznake, trudi se da izvrsi svoj radni zadatak na vrijeme.

Omladina koja dolazi, 90% njih kao da je u istu skolu islo, puse, piju, drogiraju se, izbjegavaju radne obaveze, kasne, izostaju bez opravdanja, kad ga pitas zasto je izostao dobijes nevjerovatne odgovore, prespavao, najeo se sljiva pa imao proliv, bolio ga zub, jedan se cak zalio da ga boli mudo, jednog je uprskalo auto dok je cekao prevoz.... Sakrivaju se po gradilistu i spavaju, ne postuju dogovore, popne se na skelu, nece da koristi zastitnu opremu, ili ne koristi nikako ili ponese pojas i sveze ga sebi oko stomaka pro forme "eto da nadzor vidi"... I onda tako stoji na 20 metara visine i d*ka po mobitelu i ne gleda kud se krece, stomak mi se okrece svaki dan... Lakomisleno, neodgovorno, ne razmislja glavom. I ne mozes mu nista. Kazni ga opomenom, zaboli ga k. Izgalami na njega, hoce da te bije. Odbij mu od plate, ode u drugu firmu. Jer zna da fali radnika i da ce za 24 sata naci posao. I zaboli ga k. Vrti se kod mene 3 mjeseca, pa ode u drugu firmu 3 mjeseca, pa u trecu, pa u cetvrtu... I samo kruzi, njemu dobro, plata ide a dok ga novi poslodavac skonta kakav je on vec otisao u drugu firmu .... I onda dodje i kaze hocu platu, hocu odmor, hocu ovo, hocu ono. Hoces k. Radi brate kako treba, imaj odnos prema poslu kako treba, imaces sve, nebo ti je granica za platu. Ali da me zaje*avas i spavas na gradilistu, to ne moze. A velika vecina mladih je takva. Ono 10% normalnih je odavno vec otislo vani ili radi negdje i nece da prelazi u drugu firmu. I kad dobijes takvog radnika ne zalis na njega, guras koliko god mozes... ali rijetki su nazalost takvi medju danasnjom omladinom.
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#4084 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by BijesniPuz »

A koliko dana se ima odmora??
Da li su svi prijavljeni nakog tog prvog mjeseca?
Koliko i kad imaju godisnji odmor??

Nije toliko vise ni bitna plata, koliko su ove ostale stvari...

STo ce ti i hrpa novca ako nemas vremena da ga gdje trosis i da zivis kao covjek ??
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#4085 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

deogest wrote: 14/08/2021 15:59

Po manjim gradovima radi i za 300, vjeruj mi. Vjerovatnost Bosnje da sam sebe ponizi i pogazi je neogranicena.
Vjerujem da i ma i toga,ono žena mu radi kao čistačica u školi a on pere auta.Imaju neke kokoške i krave pa se nekako preživi.A ovo za građevinu da će neko dati NKV-u 1300 maraka jest al kad bi se trolejbusima gađali.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#4086 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

E cuj radi 10h za 1000, svedi to na 8h i bit ce oko 800, nije govno nego se neko posro.
Zacepi usta sa 1000 i kao on dobar gazda dobra firma......a prijava na minimalcu, godisnji tek u januaru itd itd......

Gospodo, radnici, ne radnici, gazde, magicnih 3x8 i normalna plata uz sve sto sljeduje po zakonu i imat cete sretne radnike a sretbi radnici znace bolje rezulate.....malo se strpit sa svojim jebiguzlucima ali kad se sve slegne najveca dilema ce biti sta i gdje rucat.....ili gdje otici na golf.....
A radna klasa da se ne prodaje za saku buranije, ali jbga neko mora......
Radio i ja za 750KM i jedan malac iz neke pripizdine kaze on mojoj majci dolaze zene iz sela i pokusvaju udati svoje cerke.....kontam laze....dok mi jednom nije puati mater na speaker da cujem.....tako sa sam ja u sarajevu sa 750 bijeda a on glavni hadzuka i svom selu.....
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4087 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

NEOPLAN wrote: 15/08/2021 06:49 Nece omladina da radi.

Kod nas u firmi (gradjevina je u pitanju) minimalna plata je 1000 maraka. Uz to imaju placen prevoz, smjestaj, 3 obroka. Prvi mjesec je probni uz platu 1000 maraka, kasnije sve zavisi od radnika kako se pokaze.

Trenutno stanje je da je prosjecna plata samo radnika 1350 maraka.

Radno vrijeme od 7:30 do 17:00 uz pauzu za rucak od pola sata i pauzu za kafu od 20 minuta.

Svjestan sam da je ovi ljudi zasluzuju i bolje uslove, ali trziste diktira uslove, a ovo su za Bosnu solidni uslovi.

I onda krece prica robovlasnici zaradjuju preko ledja radnika, bogate se, ovo, ono. Imamo 10tak starih radnika koji su potekli iz nekog boljeg vremena, njihove plate su po 1400-1500 maraka. I ti ljudi imaju odnos prema poslu perfektan, ne kasne, ne izostaju, kad je bolestan donese doznake, trudi se da izvrsi svoj radni zadatak na vrijeme.

Omladina koja dolazi, 90% njih kao da je u istu skolu islo, puse, piju, drogiraju se, izbjegavaju radne obaveze, kasne, izostaju bez opravdanja, kad ga pitas zasto je izostao dobijes nevjerovatne odgovore, prespavao, najeo se sljiva pa imao proliv, bolio ga zub, jedan se cak zalio da ga boli mudo, jednog je uprskalo auto dok je cekao prevoz.... Sakrivaju se po gradilistu i spavaju, ne postuju dogovore, popne se na skelu, nece da koristi zastitnu opremu, ili ne koristi nikako ili ponese pojas i sveze ga sebi oko stomaka pro forme "eto da nadzor vidi"... I onda tako stoji na 20 metara visine i d*ka po mobitelu i ne gleda kud se krece, stomak mi se okrece svaki dan... Lakomisleno, neodgovorno, ne razmislja glavom. I ne mozes mu nista. Kazni ga opomenom, zaboli ga k. Izgalami na njega, hoce da te bije. Odbij mu od plate, ode u drugu firmu. Jer zna da fali radnika i da ce za 24 sata naci posao. I zaboli ga k. Vrti se kod mene 3 mjeseca, pa ode u drugu firmu 3 mjeseca, pa u trecu, pa u cetvrtu... I samo kruzi, njemu dobro, plata ide a dok ga novi poslodavac skonta kakav je on vec otisao u drugu firmu .... I onda dodje i kaze hocu platu, hocu odmor, hocu ovo, hocu ono. Hoces k. Radi brate kako treba, imaj odnos prema poslu kako treba, imaces sve, nebo ti je granica za platu. Ali da me zaje*avas i spavas na gradilistu, to ne moze. A velika vecina mladih je takva. Ono 10% normalnih je odavno vec otislo vani ili radi negdje i nece da prelazi u drugu firmu. I kad dobijes takvog radnika ne zalis na njega, guras koliko god mozes... ali rijetki su nazalost takvi medju danasnjom omladinom.
Sram te bilo, s tim se hvalis, cuj do pola 6 radi na gradji covjek :lol:

I onda dok kuci dodje, rucak, ko ce da ga pravi, za sta je sposoban? Gdje i kad te pare potrosit uopste?

Vjerovatno ti radi i subote pa onda dodjemo na 260 sati mjesecno za 1000 KM :lol:

I nek vam ne radi niko, za 10 godina cete migrante zaposljvat jer ste levatili svoj narod.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4088 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by soha96 »

deogest wrote: 15/08/2021 10:08
NEOPLAN wrote: 15/08/2021 06:49 Nece omladina da radi.

Kod nas u firmi (gradjevina je u pitanju) minimalna plata je 1000 maraka. Uz to imaju placen prevoz, smjestaj, 3 obroka. Prvi mjesec je probni uz platu 1000 maraka, kasnije sve zavisi od radnika kako se pokaze.

Trenutno stanje je da je prosjecna plata samo radnika 1350 maraka.

Radno vrijeme od 7:30 do 17:00 uz pauzu za rucak od pola sata i pauzu za kafu od 20 minuta.

Svjestan sam da je ovi ljudi zasluzuju i bolje uslove, ali trziste diktira uslove, a ovo su za Bosnu solidni uslovi.

I onda krece prica robovlasnici zaradjuju preko ledja radnika, bogate se, ovo, ono. Imamo 10tak starih radnika koji su potekli iz nekog boljeg vremena, njihove plate su po 1400-1500 maraka. I ti ljudi imaju odnos prema poslu perfektan, ne kasne, ne izostaju, kad je bolestan donese doznake, trudi se da izvrsi svoj radni zadatak na vrijeme.

Omladina koja dolazi, 90% njih kao da je u istu skolu islo, puse, piju, drogiraju se, izbjegavaju radne obaveze, kasne, izostaju bez opravdanja, kad ga pitas zasto je izostao dobijes nevjerovatne odgovore, prespavao, najeo se sljiva pa imao proliv, bolio ga zub, jedan se cak zalio da ga boli mudo, jednog je uprskalo auto dok je cekao prevoz.... Sakrivaju se po gradilistu i spavaju, ne postuju dogovore, popne se na skelu, nece da koristi zastitnu opremu, ili ne koristi nikako ili ponese pojas i sveze ga sebi oko stomaka pro forme "eto da nadzor vidi"... I onda tako stoji na 20 metara visine i d*ka po mobitelu i ne gleda kud se krece, stomak mi se okrece svaki dan... Lakomisleno, neodgovorno, ne razmislja glavom. I ne mozes mu nista. Kazni ga opomenom, zaboli ga k. Izgalami na njega, hoce da te bije. Odbij mu od plate, ode u drugu firmu. Jer zna da fali radnika i da ce za 24 sata naci posao. I zaboli ga k. Vrti se kod mene 3 mjeseca, pa ode u drugu firmu 3 mjeseca, pa u trecu, pa u cetvrtu... I samo kruzi, njemu dobro, plata ide a dok ga novi poslodavac skonta kakav je on vec otisao u drugu firmu .... I onda dodje i kaze hocu platu, hocu odmor, hocu ovo, hocu ono. Hoces k. Radi brate kako treba, imaj odnos prema poslu kako treba, imaces sve, nebo ti je granica za platu. Ali da me zaje*avas i spavas na gradilistu, to ne moze. A velika vecina mladih je takva. Ono 10% normalnih je odavno vec otislo vani ili radi negdje i nece da prelazi u drugu firmu. I kad dobijes takvog radnika ne zalis na njega, guras koliko god mozes... ali rijetki su nazalost takvi medju danasnjom omladinom.
Sram te bilo, s tim se hvalis, cuj do pola 6 radi na gradji covjek :lol:

I onda dok kuci dodje, rucak, ko ce da ga pravi, za sta je sposoban? Gdje i kad te pare potrosit uopste?

Vjerovatno ti radi i subote pa onda dodjemo na 260 sati mjesecno za 1000 KM :lol:

I nek vam ne radi niko, za 10 godina cete migrante zaposljvat jer ste levatili svoj narod.
Sta covjek napisa ybt. Mislim na ovog poslodavca, ne na tebe. Ovi ljudi po gradjevini po ovim vrucinama i ekstreminim uslovima zasluzuju duplu platu kojom se ovaj hvali. Uostalom koji ce ti qrc plata kad imas 3 sata slobodna dnevno i na spavanje. A ovo za sljive i proljev je ziva istina, desavalo se :mrgreen:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 989
Joined: 02/05/2009 12:15

#4089 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NEOPLAN »

Ja bih molio da se procita detaljno ono sto sam napisao pa nek se onda pljuje.

Sto se tice prijave, svi su prijavljeni, placamo dodatno osiguranje za svakog radnika.

Sto se tice vrucina, nismo zivotinje, radi se dvokratno kad su ekstremni uslovi.

Platu nisam nigdje napisao da je 1000, to je samo prvi mjesec probnog rada. Prosjecna plata radnika u nasoj firmi je 1300 - 1350 maraka. U to se ne broji tehnicko osoblje i inzinjeri, vec samo radnici.

Radno vrijeme nije 10 sati, osim ako je veca betonaza pa se mora zavrsiti.

Slobodni dani su po sistemu 11-3 tj 11 radi, 3 odmara, jer se radi po terenu i nije ekonomicno da se ide kuci svake nedelje.

Sto neko napisa ne moze kuhati, nema potrebe za tim jer ima 3 restoranska obrokaa obezbijedjena.

Najlakse je odmah pljuvati...
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#4090 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by BijesniPuz »

Znaci terenski rad.. 11 dana uopste nisu kod kuce nego na terenu.
Odlicni uslovi odlicna plata..
Vjerovatno plata minimalac prijava ostalo koverta.. nema sta.. firma za pozeljeti..
Ako nije 10 sati jeste 9.5sati..
I cudimo se cudimo sto raja nece da radi..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4091 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

Ne supljiraj, tetke ti. Jel se radi 10h u cugu ili ne radi je svejedno, ti si tih 10sati zauzet. Ti to vrijeme provodis na poslu. U pretisu u vogosci, namjenska industrija, radnik na cnc masini ima satnicu 2.51km. Istu toliku satnicu ima radnik u kovnici, na otkivanju komada. Jedino brigadir i poslovodja imaju 3km. Volksvagen iz vogosce daje zavarivacima platu od 600tinjak km, a ima opcije doplate od 3km u kantini dnevno da jedes neograniceno.. Kolicina radijacije, zracenja, kojoj se izlazes a ima obraza ponudit ti crkavicu. Smijesna je i ova prica "za bh standard sasvim dovoljno". Bh standard se unazad par godina digo 5 puta. Samo crkavica nije. Upozno sam dosta poslodavaca koji su za vrijeme korone smanjili plate svima po 150-200km, a nikad im nisu digli. Otpusteni radnici, pa drugi preuzme poso. Radis duplo vise, za manje para.. Ko god posjeduje neku vjestinu, nebitno jel zanatska ili skolovanija, nije primoran da sebe ponizava a ni da dovodi egzsistenciju u pitanje, ne treba da pristajr na 6 stoja. Mater nek im radi za 6 glava. Toliku platu sutra ne bih imao obraza ponudit pomocnom radniku, a znam da cu zaraditi da ga platim pristojno.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4092 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Dok god rade ljudi 260 sati za 800-1000 maraka, nema ovdje napretka.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#4093 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Ja samo znam da svabama vazda fali radne snage......be mora biti skolovana, skolovat i obucit ce ih oni, sve ima samo da hoce da se radi, po mogucnosti da nisi crnac ili rus......
A cujem i austrijancima.......rijetko ko od arijevaca hoce da radi zanatske poslove i ako hoce taj ode za kandu ameriku norvesku......a o fizici da ne govorimi.....
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#4094 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mehoxy »

soha96 wrote: 15/08/2021 11:11
deogest wrote: 15/08/2021 10:08

Sram te bilo, s tim se hvalis, cuj do pola 6 radi na gradji covjek :lol:

I onda dok kuci dodje, rucak, ko ce da ga pravi, za sta je sposoban? Gdje i kad te pare potrosit uopste?

Vjerovatno ti radi i subote pa onda dodjemo na 260 sati mjesecno za 1000 KM :lol:

I nek vam ne radi niko, za 10 godina cete migrante zaposljvat jer ste levatili svoj narod.
Sta covjek napisa ybt. Mislim na ovog poslodavca, ne na tebe. Ovi ljudi po gradjevini po ovim vrucinama i ekstreminim uslovima zasluzuju duplu platu kojom se ovaj hvali. Uostalom koji ce ti qrc plata kad imas 3 sata slobodna dnevno i na spavanje. A ovo za sljive i proljev je ziva istina, desavalo se :mrgreen:
99% ovih nasih privatnika su stoka bezobrazna, a sta drugo i ocekivati od uglavnom ratnih profitera. Ponasaju se kao da dijele milostinju a ne plate koje su ljudi zaradili, a da ne govorim o nepostivanju tudjeg vremena.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4095 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

Jos primjera iz spedicije, za poziciju vozac. Prihodi su po dogovoru. Hoces 70km dnevnicu + prijavu na minimalac i platu na racun 380km ili ces dnevnicu 90km bez prijave. Vozis krshine od kamiona koji imaju po milion i vise kilometara na satu. Stanje kamiona raspad sistema. Gume celave. Radni sati se ne postuju, tjera te da stavljas magnet. Ako kojim slucajem posjeduje tahograf, do zadnje sekunde vozis pa trazis parking za odmor. Odradis turu 14dana, dodjes kuci u 19.00, sutra ujutru ides na novu turu. Slobodne dane mozes sanjati. Natezanje s policijom radi pretovara, neispravnih dokumenata, davanje mita. Svaku kaznu ti placas. Meni je van pameti slati vozaca na turu do holandije bez osiguranja, prijave, ugovora o djelu. Situacija u susjednoj zemlji hrvatskoj. Plata 5000km, na racun. Prijavljen na taj iznos. Kamioni novi. Svaki kvar se mora prijaviti, isti bude uklonjen u sto kracem roku. Guma ako se podere, ostari, prijavis dispeceru dobit ces novu. Slobodni dani. Cisti dokumenti. Na granici te ne gleda ko zadnjeg bijednika, ne sikanira te, maltretira. Ne gleda sta si danas spreman prevariti. Ko se bavi tim poslom nek polozi kod 95. Doce do posla u hrvatskoj relativno brzo. A sta si udaljen od kuce, par sati..
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#4096 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

U tom sam poslu i veoma dobro poznajem tematiku.....to ko ti je pricao slobodno reci da odvadi...to mi zovemo lovacke price sa parkinga...u hr nema 5000KM, nije prijavljen na taj iznos nego na minimalac...itd itd...da je to tako pa vratili bi se hrvatski vozaci iz njemacke slovenije i austrije...vecina ih pici po kilometru npr 0,15eur/km pa vozi misko...namotaj 10000Km za 1500eur....i ako koji slucajem dobije 2500eur taj je na kafi redbulu i kafetinu....
Vozac u EU 3700 do 4000 dok se odbije sve dodje na 2500 3000 na ruke.....otprilike....a mozes da radis i za 5000 na crno sa dvije kartice ili vadis svoju i vozis na out a gazde placaju sve kazne...ali vozis po 20h i blokada je skinuta sa tahografa pa moze i 100 na sat...jbga kvarljiva roba
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4097 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

Pricao mi brat. Radi u kompaniji zerjav. Vangabaritni prevoz. Dobije cifru koja je napisana, na racun. Prije toga bio u mega kr logistika, a prije toga u halilovocima za 70km dnevnicu.
Svima je cilj vrh europe. Hrvatska, slovenija je pocetna stanica. U njemacku direktno iz bosne ces tesko, vrlo tesko, otici. Samo radi papirologije i cekanja termina s nase strane.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4098 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

Ozbiljno razmisljam otici na kamione
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#4099 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by STARx »

Ako se mozes ubaciti u sarajevsku pivaru.. Plata nije zestoka. Svaki dan kuci, zna se radno vrijeme. Redovna primanja. U kiseljaku je dosta veca plata, al gine se.. Mislim da kod njih nema slepera, samo c1.. Dostava.. Oko 1500-1700km izlaze vozaci.. Spediciju zajebi, to nije za svakoga. Spavati u kamionu, kupat se po parkingu, kuhati po parkingu.. Sedmicama te nema kuci


Ps. Pa odlaze i u hrvatskoj konobari, dovlace radnu snagu iz bosne, crne gore, albanije.. A plate su preko 1000eura za sezonu. S baksisom to bude zestoko.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#4100 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

STARx wrote: 15/08/2021 15:30 Pricao mi brat. Radi u kompaniji zerjav. Vangabaritni prevoz. Dobije cifru koja je napisana, na racun. Prije toga bio u mega kr logistika, a prije toga u halilovocima za 70km dnevnicu.
Svima je cilj vrh europe. Hrvatska, slovenija je pocetna stanica. U njemacku direktno iz bosne ces tesko, vrlo tesko, otici. Samo radi papirologije i cekanja termina s nase strane.
A vangabariti to je vec druga stvar...
Sad je malo teze zbog korone sve se usporilo ali papiri se zavrsavaju za 2 do 6 mjeseci zavisi od drzave....u njemacku je lako uletetit....a moze uletiti i preko madzarske , ceske ili slovacke firme....
Neki dan na parkingu covjek dijeli vizitke za neku firmu plata na ruke 2800 prijava u njemackoj....
Post Reply