Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#4776 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ANamelessGhoul »

Gdje ja da nadjem certifikat koji dokazuje da znam engleski i rad na racunaru, a konkurs to trazi ? Mislim, mrs u pm
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#4777 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

ANamelessGhoul wrote: 16/10/2021 09:34 Gdje ja da nadjem certifikat koji dokazuje da znam engleski i rad na racunaru, a konkurs to trazi ? Mislim, mrs u pm
Završiš kurseve. Kada si nezaposlen, treba ti novac da se doškoluješ za drugi posao.

Ja bih to isto stavio u uslove. Kada mi se neko ne svidi čak i pravno sam zaštićen, nije dobio posao jer nema potvrde :lol:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#4778 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ANamelessGhoul »

Ma serem se na drzavu jebem im sve redom svima
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4779 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Hakiz wrote: 16/10/2021 10:04
ANamelessGhoul wrote: 16/10/2021 09:34 Gdje ja da nadjem certifikat koji dokazuje da znam engleski i rad na racunaru, a konkurs to trazi ? Mislim, mrs u pm
Završiš kurseve. Kada si nezaposlen, treba ti novac da se doškoluješ za drugi posao.

Ja bih to isto stavio u uslove. Kada mi se neko ne svidi čak i pravno sam zaštićen, nije dobio posao jer nema potvrde :lol:
kad tražiš posao, onda ti treba dosta papira izmedju ostalog i kurs kopjuetra i stranog jezika. da bi do dobio moraš završiti kurs, da bi završio kurs trebaju ti pare koje nemaš jer si nezaposlen. da imamo para nebi ni tražili posao.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4780 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Bude besplatnih tecajeva za nezaposlene
Tteba sve pratiti
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4781 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Bude, ali sta oni znace ljudima pod egzistencijalnim pritiskom?
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4782 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Diplomu za racunare i engleski moras imat jbg
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4783 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Black swan wrote: 16/10/2021 15:50 Diplomu za racunare i engleski moras imat jbg
Šta ako si i na faksu i u srednjoj imao engleski jezik i informatiku? Sami negiraju vlastiti obrazovni sistem?

Izuriniram im se na razum i logiku.... :zid:
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#4784 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bronhy »

Ja pretpostavljam da su svi u srednjoj skoli imali engleski jezik. Da li to onda znaci da svi koji su zavrsili srednju skolu znaju pricati engleski i koristiti ga na poslu? Naravno da je potrebna diploma koja dokazuje na kojem nivou poznajes jezik.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4785 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Priložiš kopiju diplome/indexa? A znanje testiraš na licu mjesta.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4786 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Lajavikrelac wrote: 16/10/2021 17:23
Black swan wrote: 16/10/2021 15:50 Diplomu za racunare i engleski moras imat jbg
Šta ako si i na faksu i u srednjoj imao engleski jezik i informatiku? Sami negiraju vlastiti obrazovni sistem?

Izuriniram im se na razum i logiku.... :zid:
Imo u osnovnoj i srednjoj i na faxu
I opet platio 100 za intermidijet bez testiranja :mrgreen:
Boli me racku
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#4787 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Lajavikrelac wrote: 16/10/2021 17:37 Priložiš kopiju diplome/indexa? A znanje testiraš na licu mjesta.
Ko ce te testirat, taj gazda koji jedv nas prica a o pisanju da ne govorim

Za neke pozicije traze se gluposti od engleskog do znanja na kompjuteru....na kojem mozda nikad neces raditi ili ces raditi nesta sto nikad u zivotiu nisi prije vidio......ja radio u firmi kaze lik znas li radit na komp. reko znam.....on me odvede i posadi na stolicu i kaze evo, upali komp klikne ikonicu i otvara SAP eto kaze radi.....ja ono sta da radim pa kaze stanje magacina robe sta treba koliko treba....pa reko nism nikad u ovom radio kaze nauci reko si da znas na kompjuteru radit...i ode lik...kontm ja supka ne pokaza mi nista....ja klik po klik nesta skontam, nesta kuci uz yt i haj za posla skontam...kad saznam da niko nije radio u SAPu da su oni jos uvijek excel tabele furali a pamet svijeta popili kada sam nesta pitao.....i haj ne budem ja tu dugo razjebemo se odem....kad zove ovaj jedan normalan lika pita me za onu moju teku gdje sam zapisivao sta i koji klik kad i gdje......joj mene sunce obasjalo, momentalna erekcija, reko nemam bacio..... :lol: :evil:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4788 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Te potvrde trebaju samo budžetskim žoharima. Niko me nikad nije pitao da mu donesem potvrdu da poznajem engleski jezik i rad na računaru jer se te stvari u privatnom sektoru bespogovorno podrazumijevaju.
markopd
Posts: 864
Joined: 01/12/2019 23:08

#4789 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

Za potvrdu o poznavanju stranog jezika dobro,postoje razni kursevi skoro na svakom ćošku pa hajde neka se opravda njihovo postojanje.Ali čemu recimo potvrda o znanju rada na računaru ako neko recimo ima završenu gimnaziju,ekonomski ili informatički smjer srednje škole??Pisao sam ranije,čini mi se baš na ovom forumu,možda čak i na ovoj temi.Kolega koji ima završenu Visoku školu za informatiku prije par godina morao da donosi potvrdu da zna raditi u Office,a čovjeka na fakultetu udavili sa tim i to ne osnovnim stvarima,već Excel i mali milion funkcija.

Mogu razumijeti ako neko ima neki smjer ili zvanje gdje se po nastavnom planu ne radi Office,onda ima smisla da se traži potvrda ili kurs.Ipak,sa druge strane kod nas čovjek misli ako zna upaliti računar i kuckati po tastaturi kažiprstom desne ruke da zna sve o računarima.Toliko.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4343
Joined: 01/05/2010 19:03

#4790 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Digla_da_kreci »

Bilo bi zanimljivo da poslodavac koji trazi potvrdu poznavanja engleskog jezika umjesto potvrde ustvari intervjuise na tom istom jeziku. :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#4791 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by SaraFina »

U Austriji mozes dobiti potvrdu o znanju engleskog ili bilo kog drugog jezika, vrlo jednostavno. Prijaviš se u bilo koji kurs institut i testiraš svoje znanje. Negdje taj ispit ne kosta nista, a negdje se plaća simbolično.

Sad ne znam, je li kod nas u BiH to moguce. Ali logicno mi je da ako neko ima predznanje, iz skole Ili sa posla, mora i kad kurs upisuje obaviti testiranje.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#4792 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Digla_da_kreci wrote: 18/10/2021 16:29 Bilo bi zanimljivo da poslodavac koji trazi potvrdu poznavanja engleskog jezika umjesto potvrde ustvari intervjuise na tom istom jeziku. :D
Daš mu mašinu, kompjuter, alat koji treba za posao i koji sva uputstva, prijave grešaka, potrebne podatke, ulazne veličine itd ima na Engleskom. Daš mu i kažeš napravi to ili riješi ovo, imaš sat da to obaviš. Ako uradi zadano, znači i da zna raditi taj posao i koristiti kompjuter i zna Engleski i to zna onako kako tebi treba, stručne izraze za taj posao.

Šta ćeš tražiti diplome od nekoga ko takav test prođe?

Naravno, ne možeš zadati nekome ko tek ulazi u posao neke previše složene testove, treba test biti priagođen osobi koja nema iskustva, osim ako ga ne testiraš za neku rukovodeću odgovornu funkciju pa je iskustvo neophodno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4793 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Realno.

Ja imam diplomu B1 italijanskog a jedva da znam beknuti. Ne koristim ga i zaboravio sam ga. Od kursa proslo 7 godina.

U CV sam stavio A1.1.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4794 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Ma sve je to preseravanje i sviranje falusu... :roll:

'Ajd ove državne češiguze i kontam, štelom se popuni pa se onda izmišljaju razne gluposti koje nemaju veze sa mozgom, ali što su u zadnje vrijeme i privatne firme počele da furaju neke kružne selekcije i lafo testiranja koje uglavnom obavljaju neki "HR menadžeri" i kao psiholozi... :-) Primaš vozača kombija da razvozi hljeb po trgovinama, a radiš testiranja kao da ti treba borbeni pilot ili posada Sjouza :roll:

Kao da ta zajebancija i nije dovoljna nego ti još postavljaju i glupa šablonska pitanja sa Google, koja prije svega ti postavljači ne znaju šta znače i šta predstavljaju.... :-x

Jednom prilikom mene pita šiparica iz tog HR-a gdje sebe vidiš za pet godina, ja joj odgovori pitanjem čime ti ideš na posao tramvajem ili metroom? Ne konta ona što je ja to pitam, u fazonu kakav tramvaj i metro u BL :? Reko ja njoj draga moja u BL ne postoji ni tramvaj, ni metro, a isto tako ne postoje petogodišnja poslovna planiranja kao u razvijenim zapadnim tržištima :roll: Pola naših bizMismena nije čula za PASTLE i SWOT analize, misli da su to drugoligaški klubovi holandske fudbalske lige :mrgreen:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4795 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Greska u kucanju do mene je :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#4796 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

SaraFina wrote: 18/10/2021 16:39 U Austriji mozes dobiti potvrdu o znanju engleskog ili bilo kog drugog jezika, vrlo jednostavno. Prijaviš se u bilo koji kurs institut i testiraš svoje znanje. Negdje taj ispit ne kosta nista, a negdje se plaća simbolično.

Sad ne znam, je li kod nas u BiH to moguce. Ali logicno mi je da ako neko ima predznanje, iz skole Ili sa posla, mora i kad kurs upisuje obaviti testiranje.
Da moguce je, i za papir za kompjutere isto tako moze, ne moras ici na kurs, trenutno te testiraju i ocjene
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4797 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

I platiš to zadovoljstvo cca. 15% prosječne plate FBiH. :D
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#4798 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Lajavikrelac wrote: 18/10/2021 19:00 Ma sve je to preseravanje i sviranje falusu... :roll:

'Ajd ove državne češiguze i kontam, štelom se popuni pa se onda izmišljaju razne gluposti koje nemaju veze sa mozgom, ali što su u zadnje vrijeme i privatne firme počele da furaju neke kružne selekcije i lafo testiranja koje uglavnom obavljaju neki "HR menadžeri" i kao psiholozi... :-) Primaš vozača kombija da razvozi hljeb po trgovinama, a radiš testiranja kao da ti treba borbeni pilot ili posada Sjouza :roll:

Kao da ta zajebancija i nije dovoljna nego ti još postavljaju i glupa šablonska pitanja sa Google, koja prije svega ti postavljači ne znaju šta znače i šta predstavljaju.... :-x

Jednom prilikom mene pita šiparica iz tog HR-a gdje sebe vidiš za pet godina, ja joj odgovori pitanjem čime ti ideš na posao tramvajem ili metroom? Ne konta ona što je ja to pitam, u fazonu kakav tramvaj i metro u BL :? Reko ja njoj draga moja u BL ne postoji ni tramvaj, ni metro, a isto tako ne postoje petogodišnja poslovna planiranja kao u razvijenim zapadnim tržištima :roll: Pola naših bizMismena nije čula za PASTLE i SWOT analize, misli da su to drugoligaški klubovi holandske fudbalske lige :mrgreen:
Ili kada pita koliku bi vi platu, meni pukne jednom film i pitam sto vi to mene pitate kada necu ni pribliznu dobiti, kaze zensko po tome mi vidimo koilko vi sebe cijenite, meni ostala usta otovrena kontam, da nije skrivena kamera, dozovem se ja reko pisi 5000KM, a moze i vise, gleda me, ja ustanem i samo odem......
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#4799 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

ExNihilo wrote: 18/10/2021 21:01 I platiš to zadovoljstvo cca. 15% prosječne plate FBiH. :D
Me nije toliko ali je blizu :D , certifikat za kompujter platio oko 100KM mislim.....a engleski test platio oko stoje
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#4800 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by geralt »

mali_balon wrote: 18/10/2021 21:03
Lajavikrelac wrote: 18/10/2021 19:00 Ma sve je to preseravanje i sviranje falusu... :roll:

'Ajd ove državne češiguze i kontam, štelom se popuni pa se onda izmišljaju razne gluposti koje nemaju veze sa mozgom, ali što su u zadnje vrijeme i privatne firme počele da furaju neke kružne selekcije i lafo testiranja koje uglavnom obavljaju neki "HR menadžeri" i kao psiholozi... :-) Primaš vozača kombija da razvozi hljeb po trgovinama, a radiš testiranja kao da ti treba borbeni pilot ili posada Sjouza :roll:

Kao da ta zajebancija i nije dovoljna nego ti još postavljaju i glupa šablonska pitanja sa Google, koja prije svega ti postavljači ne znaju šta znače i šta predstavljaju.... :-x

Jednom prilikom mene pita šiparica iz tog HR-a gdje sebe vidiš za pet godina, ja joj odgovori pitanjem čime ti ideš na posao tramvajem ili metroom? Ne konta ona što je ja to pitam, u fazonu kakav tramvaj i metro u BL :? Reko ja njoj draga moja u BL ne postoji ni tramvaj, ni metro, a isto tako ne postoje petogodišnja poslovna planiranja kao u razvijenim zapadnim tržištima :roll: Pola naših bizMismena nije čula za PASTLE i SWOT analize, misli da su to drugoligaški klubovi holandske fudbalske lige :mrgreen:
Ili kada pita koliku bi vi platu, meni pukne jednom film i pitam sto vi to mene pitate kada necu ni pribliznu dobiti, kaze zensko po tome mi vidimo koilko vi sebe cijenite, meni ostala usta otovrena kontam, da nije skrivena kamera, dozovem se ja reko pisi 5000KM, a moze i vise, gleda me, ja ustanem i samo odem......
Izvini druze ali to ti je pogresan stav. Razgovor za posao nije mjesto na kojem se ispravljaju krive Drine, niti u kojem se ubjedjuje HR da neispravno rade svoj posao. Dan prije razgovora proguglas ta standardna debilna HR pitanja, pripremis odgovore koje oni zele da cuju, i izbiflas kad te pitaju. Nema tu nerviranja ni "pucanja filma".
Post Reply