Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4726 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Logovan »

McGradySA wrote: 08/10/2021 11:22 Koliko jedan restoran može primiti gostiju petkom uvečer?90,100?Sve da se zarakija i pije Heineken opet se stvara lažna slika blagostanja na tom vrlo ograničenom uzorku.Dok s druge strane imaš masu onih koji vikendom po lokalima razvlače pivu sat pa idu u park cugat.Vidim dosta starijih auta na cesti,za nas je golf 6 luksuzno auto.Horde ljudi se vozi javnim prijevozom,jutarnja špica je nepodnošljiva.Mobiteli već odavno nisu nešto skupa roba,ne znam kako neko može prikazivati Samsung na 24 rate kao znak luksuza.
Ispade sada da nemaš ili da štediš ako se voziš javnim prevozom. :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4727 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _Reds_ »

Brajlović traži konobare 1200 KM.
Roštiljdžije 1400 KM.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4728 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 12:36
_BataZiv_0809 wrote: 08/10/2021 12:34

A kako mu ovo jaran dobi posao?
Izgleda da na fakultetu u Grazu ne uče da se uzorak od jednog jarana ne može generalizirati na nivo populacije.
Iznenadio bi se koliko ljudi nasih radi u Meku, ne treba ti fakultet za to. :lol:

Oni, DHL i aerodrom, posao za unosenje kofera daju ugovore, mozes se raspitat gdje god hoces. Logicno da ces dobit x odbijenica, pa tako je za svaki posao, i u IT da si neki strucnjak, dobit ces sigurno 50 % odbijenica. Poenta je pokusavati i biti pozitivan, ko zeli u Njemacku trenutno, taj i ode.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4729 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 14:15
ExNihilo wrote: 08/10/2021 12:36

Izgleda da na fakultetu u Grazu ne uče da se uzorak od jednog jarana ne može generalizirati na nivo populacije.
Iznenadio bi se koliko ljudi nasih radi u Meku, ne treba ti fakultet za to. :lol:

Oni, DHL i aerodrom, posao za unosenje kofera daju ugovore, mozes se raspitat gdje god hoces. Logicno da ces dobit x odbijenica, pa tako je za svaki posao, i u IT da si neki strucnjak, dobit ces sigurno 50 % odbijenica. Poenta je pokusavati i biti pozitivan, ko zeli u Njemacku trenutno, taj i ode.
Svuda rade naši ljudi, što ne čini tačnim ono što si ranije pisao.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4730 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Ti se nadaj, poslao si jedan CV u milionski grad, dobio dobijenicu i predao se ko talijan hahaha. Ljudi dobiju odbijenicu od ambasade pa nadju drugog poslodavca u 7 dana, uvaze im zalbu i eto vize. X je nacina. Najgore je zivjeti u Bosni i biti demagog, ne moze nista, eto, pomirit se ovdje s 400 stoje platom i da nas niko nece i to je to. A zivjet od te iste dijaspore, logicno. :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#4731 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

Pod uslovom da prihvatiš prvi posao koji ti se ponudi, dobićeš 50% odbijenica jedino ako si podnio samo dvije molbe.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#4732 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

Što i nije neko gubljenje vremena.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4733 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 14:26 Ti se nadaj, poslao si jedan CV u milionski grad, dobio dobijenicu i predao se ko talijan hahaha. Ljudi dobiju odbijenicu od ambasade pa nadju drugog poslodavca u 7 dana, uvaze im zalbu i eto vize. X je nacina. Najgore je zivjeti u Bosni i biti demagog, ne moze nista, eto, pomirit se ovdje s 400 stoje platom i da nas niko nece i to je to. A zivjet od te iste dijaspore, logicno. :lol:
Poslao sam onaj dan aplikaciju na pet restorana, uključujući poziciju koju si ti lično postavio, i sve su bile odbijenice. Zašto je tvoj jedan jaran reprezentativan kao primjer, a pet mojih odbijenica nije? Hebem onog ko tebe zaposli u IT sektoru s takvim deduciranjem.

Uostalom, tvoja hipoteza je bila da se uz pet minuta truda (doslovno si tako napisao), bez radne dozvole, jezika, i iskustva može dobiti posao u McDonaldsu. Ta hipoteza je sada, jasno, empirijski oborena, pa ti ne preostaje ništa drugo doli da rasplinjavaš priču.

Koliko odbijenica trebam dobiti da bi tvoja hipoteza bila osporena? Deset, dvadeset, pedeset, stotinu? Samo reci broj. Nikada mi nije bilo mrsko prokazati ublehe tatinih sinova iz Graza. :D
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4734 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 14:41
deogest wrote: 08/10/2021 14:26 Ti se nadaj, poslao si jedan CV u milionski grad, dobio dobijenicu i predao se ko talijan hahaha. Ljudi dobiju odbijenicu od ambasade pa nadju drugog poslodavca u 7 dana, uvaze im zalbu i eto vize. X je nacina. Najgore je zivjeti u Bosni i biti demagog, ne moze nista, eto, pomirit se ovdje s 400 stoje platom i da nas niko nece i to je to. A zivjet od te iste dijaspore, logicno. :lol:
Poslao sam onaj dan aplikaciju na pet restorana, uključujući poziciju koju si ti lično postavio, i sve su bile odbijenice. Zašto je tvoj jedan jaran reprezentativan kao primjer, a pet mojih odbijenica nije? Hebem onog ko tebe zaposli u IT sektoru s takvim deduciranjem.

Uostalom, tvoja hipoteza je bila da se uz pet minuta truda (doslovno si tako napisao), bez radne dozvole, jezika, i iskustva može dobiti posao u McDonaldsu. Ta hipoteza je sada, jasno, empirijski oborena, pa ti ne preostaje ništa drugo doli da rasplinjavaš priču.

Koliko odbijenica trebam dobiti da bi tvoja hipoteza bila osporena? Deset, dvadeset, pedeset, stotinu? Samo reci broj. Nikada mi nije bilo mrsko prokazati ublehe tatinih sinova iz Graza. :D
Pa sta ti mislis da je on poslao samo u Erding za posao i tamo aplicirao? :lol: Logicno da ces dobiti odbijenicu u dosta njih. Dosta je do srece, da li saljes u manji ili veci grad, da li im treba trenutno radnik iz trece zemlje. Recimo lik je dobio 3 odbionice u Minhenu, u Erdingu ga nazvali sutradan. Znam isto jednog koji je dobio odbijenicu za DHL u Minhenu, otisao tamo direktno, odradio odmah dan, potpisao ugovor i vratio se u Bosnu da ceka termin. Dakle, primjera je mnogo.

Ti shvati da apliciras iz trece zemlje, da nemas nikakve uslove, iskustvo, da se ceka na papire mnogo, da ne znas jezik, i opet te prime. Logicno da ce biti odbionica.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4735 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 14:45
ExNihilo wrote: 08/10/2021 14:41

Poslao sam onaj dan aplikaciju na pet restorana, uključujući poziciju koju si ti lično postavio, i sve su bile odbijenice. Zašto je tvoj jedan jaran reprezentativan kao primjer, a pet mojih odbijenica nije? Hebem onog ko tebe zaposli u IT sektoru s takvim deduciranjem.

Uostalom, tvoja hipoteza je bila da se uz pet minuta truda (doslovno si tako napisao), bez radne dozvole, jezika, i iskustva može dobiti posao u McDonaldsu. Ta hipoteza je sada, jasno, empirijski oborena, pa ti ne preostaje ništa drugo doli da rasplinjavaš priču.

Koliko odbijenica trebam dobiti da bi tvoja hipoteza bila osporena? Deset, dvadeset, pedeset, stotinu? Samo reci broj. Nikada mi nije bilo mrsko prokazati ublehe tatinih sinova iz Graza. :D
Pa sta ti mislis da je on poslao samo u Erding za posao i tamo aplicirao? :lol: Logicno da ces dobiti odbijenicu u dosta njih. Dosta je do srece, da li saljes u manji ili veci grad, da li im treba trenutno radnik iz trece zemlje. Recimo lik je dobio 3 odbionice u Minhenu, u Erdingu ga nazvali sutradan. Znam isto jednog koji je dobio odbijenicu za DHL u Minhenu, otisao tamo direktno, odradio odmah dan, potpisao ugovor i vratio se u Bosnu da ceka termin. Dakle, primjera je mnogo.

Ti shvati da apliciras iz trece zemlje, da nemas nikakve uslove, iskustvo, da se ceka na papire mnogo, da ne znas jezik, i opet te prime. Logicno da ce biti odbionica.
Dopustit ćeš mi da te citiram.
deogest wrote: 29/09/2021 23:10
SaraFina wrote: 29/09/2021 22:17

Oprosti, ali to nije tacno. Nema ni teoretske šanse da je McD ponudio smjestaj ili hranu nekome od radnika u prodaji ili kuhinji. Znaci nema teorije. To su notorne neistine, a i taj odlazak i garancija za posao i tel poziv od minute nemaju nikakvog smisla.
Boze sacuvaj, da si ikako obavijesten, znao bi da Mek zbog relativno niskih plata nudi smjestaj. Pa jel ti mislis da bi ljudi u Minhenu sa 900-1100 eura neto prezivjeli kad odbijes svu kiriju, rezije, hranu i sve ostalo?

Ljudino, kucaj na Google McDonalds karriere i biraj grad i eto ti maila za dan. :thumbup: :bih:
deogest wrote: 29/09/2021 23:56
Hakiz wrote: 29/09/2021 23:41

Ali, fakat, daj te linkove i tako ćeš pokazati da SaraFina griješi i da su tvoje tvrdnje tačne. A i pomoći ćeš ljudima koji bi se rado prijavili.
Opisao sam kako treba da se napravi, sto zaista nije tesko, cak ne moras ni CV napravit nekad, ispunis samo osnovne podatke, da li je teil zeit ili full. Ko god hoce nek ukuca na google mcdonalds de karriere i otvori ti se mapa gdje biras grad i onda ides na poziciju za koju apliciras, sto je Mitarbeiter u restoranu. To je i najniza. I to je to. Minut posla.

Ja se ovdje ibretim kako je moguce da ljudi u 2021 to ne znaju da naprave, kao i to da McD zaposljava sve zivo, tamo radi 60 % nasih ljudi u Njemackoj. Cak na ovoj stranici i na pdfu viza za njemacku na ovom forumu imas iskustva ljudi koji tamo rade. Blago nama :-)
Ja se zaista izvinjavam. Nisi rekao da je pet minuta truda potrebno, nego minut. Ali bio si u jednom u pravu: email zaista dođe za dan. Doduše, odbijenice. :bih:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4736 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Pa dobro minut nisi valjda bukvalno shvatio, ali za dan, dva sigurno odgovore, ako te prime, dobijes ugovor kroz par dana. Zar to nije brzo? Upravo to sto se njemu desilo. A prije toga logicno dobio odbijenica dosta.

On je u Deu za 2 mjeseca, ali opet postoji mogucnost da mu ambasada odbije, pa ide zalba i ostalo. Ne kazem da je jednostavno toliko doci, ali mnogo jednostavnije nego prije godinu i vise dana, kad se cekalo po 2 godine samo na termin. Ali i tada je bilo posla, i poslodavci su cekali po 2 godine radnika iz trece zemlje, vjerovao ti ili ne.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4737 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 14:53 Pa dobro minut nisi valjda bukvalno shvatio, ali za dan, dva sigurno odgovore, ako te prime, dobijes ugovor kroz par dana. Zar to nije brzo? Upravo to sto se njemu desilo. A prije toga logicno dobio odbijenica dosta.

On je u Deu za 2 mjeseca, ali opet postoji mogucnost da mu ambasada odbije, pa ide zalba i ostalo. Ne kazem da je jednostavno toliko doci, ali mnogo jednostavnije nego prije godinu i vise dana, kad se cekalo po 2 godine samo na termin. Ali i tada je bilo posla, i poslodavci su cekali po 2 godine radnika iz trece zemlje, vjerovao ti ili ne.
Tačno bih onu istu aplikaciju poslao na sve i jedan otvoreni oglas McDonaldsa u Njemačkoj i Austriji da ljudima poput tebe dokazi išta znače, i da mi nije savršeno jasno kako ćeš i nakon toga vlastite riječi osporavati i reinterpretirati radije nego priznati ono što je jasno samo po sebi: ako ne znaš jebeni jezik, ne možeš ni uslužiti gosta.

Ali hajde da se još malo zajebavamo. Sad ću poslati McDonaldsu e-mail i pitati da li primaju radnike bez radne dozvole i znanja jezika, pa ćemo sačekati njihov zvaničan odgovor. :lol:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4738 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Ma ja, ne primaju, niko ne odlazi iz Bosne i ne dobija vizu, svi ovdje imaju prosjecnu cca 800 KM platu i tako. A onda je.... :lol: :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4739 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 15:14 Ma ja, ne primaju, niko ne odlazi iz Bosne i ne dobija vizu, svi ovdje imaju prosjecnu cca 800 KM platu i tako. A onda je.... :lol: :lol:
Čekaj, čemu sad sarkazam? Jesi siguran u to što tvrdiš? Evo prilike da ljudi zvanično potvrde tvoje navode i pokažu da si cijelo vrijeme bio u pravu. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4740 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 15:06
Ali hajde da se još malo zajebavamo. Sad ću poslati McDonaldsu e-mail i pitati da li primaju radnike bez radne dozvole i znanja jezika, pa ćemo sačekati njihov zvaničan odgovor. :lol:
:izet: :izet:

Pratim :thumbup:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4741 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 15:18
deogest wrote: 08/10/2021 15:14 Ma ja, ne primaju, niko ne odlazi iz Bosne i ne dobija vizu, svi ovdje imaju prosjecnu cca 800 KM platu i tako. A onda je.... :lol: :lol:
Čekaj, čemu sad sarkazam? Jesi siguran u to što tvrdiš? Evo prilike da ljudi zvanično potvrde tvoje navode i pokažu da si cijelo vrijeme bio u pravu. :D
Brate moj, mene to ne zanima, ja zaradim mjesecno ko vecina ovdje godisnje, nemas ti mene sta uvjeravat ili ja tebe, kazem ti iz prve ruke kako je bilo, tvoje je da vjerujes ili ne, meni je bas svejedno, ako mislis da se ne moze otici na taj nacin, ti sjedi, pravi lazne profile i salji CV. Drugi odluce i jednostavno odu. :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4742 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

deogest wrote: 08/10/2021 15:26
ExNihilo wrote: 08/10/2021 15:18

Čekaj, čemu sad sarkazam? Jesi siguran u to što tvrdiš? Evo prilike da ljudi zvanično potvrde tvoje navode i pokažu da si cijelo vrijeme bio u pravu. :D
Brate moj, mene to ne zanima, ja zaradim mjesecno ko vecina ovdje godisnje, nemas ti mene sta uvjeravat ili ja tebe, kazem ti iz prve ruke kako je bilo, tvoje je da vjerujes ili ne, meni je bas svejedno, ako mislis da se ne moze otici na taj nacin, ti sjedi, pravi lazne profile i salji CV. Drugi odluce i jednostavno odu. :thumbup:
Ali ti bukvalno danima ovdje uvjeravaš ljude. Čak i nakon što se ta priča zaključi, ti ponovo dođeš i pokreneš je. Napisao si desetine postova kojima radiš baš to. I sada kada trebamo validirati to što si pisao - nema potrebe da se uvjeravamo?

Vidiš, ja baš mislim da ima potrebe. Zbog nezaposlenih koji ovo čitaju. Zbog onih koji su osporavali tvoje navode, a ti si ih vrijeđao. Zbog toga što nije odgovorno širiti dezinformacije i neprovjerene tvrdnje.

I na koncu, zbog toga što istina nikada ne zavisi od stavova i mišljenja, nego činjenica.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4743 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Je li i ovaj u Grazu? Primila se Zvizovstina tamo haman.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#4744 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nekome »

Vozača u BiH nema ni za lijek, a egzodus tek slijedi

https://www.capital.ba/vozaca-u-bih-nem ... k-slijedi/
User avatar
Rothmans
Posts: 2845
Joined: 21/11/2019 21:32

#4745 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

nekome wrote: 08/10/2021 16:32 Vozača u BiH nema ni za lijek, a egzodus tek slijedi

https://www.capital.ba/vozaca-u-bih-nem ... k-slijedi/
Ma djaba . Opet ovde trpaju i ne vade . Doduse, lijepo je sto sve vise vidim gazdi i gazdinih sinova upregnutih za volan . Ne das pare soferu, vozaj šugo sebi kamion
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4746 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

Nije u pitanju novac. vec karakter i pouzdanost vozaca.
U USA..nude pocetnu platu od ..$80 000.. i opet ih nema dovoljno...
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#4747 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

A zašto se uopšte spominje McDonald's? Je l' mogu i ja aplicirati? Ja ću napisati i da sam slijep, gluh, nemam dvije noge, desnu ruku i da mi je jedna obrva otpala iz nepoznatih razloga.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#4748 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

Druga se još drži, šućur Alahu.

Jedva, ali odolijeva stoički.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#4749 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 08/10/2021 16:51 Nije u pitanju novac. vec karakter i pouzdanost vozaca.
U USA..nude pocetnu platu od ..$80 000.. i opet ih nema dovoljno...
Ti se prekvalifikuj za vozača :oops:
User avatar
ElRe
Posts: 10582
Joined: 12/12/2011 11:28

#4750 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ElRe »

McGradySA wrote: 08/10/2021 11:22
Nadam se da si svjestan da i ti i žena ti zarađujete iznadprosječno.Neki prosjek je 500-600 KM +koverta.Čujem i 300 po autopraonicama i čevabdžinicama.

Koliko jedan restoran može primiti gostiju petkom uvečer?90,100?Sve da se zarakija i pije Heineken opet se stvara lažna slika blagostanja na tom vrlo ograničenom uzorku.Dok s druge strane imaš masu onih koji vikendom po lokalima razvlače pivu sat pa idu u park cugat.Vidim dosta starijih auta na cesti,za nas je golf 6 luksuzno auto.Horde ljudi se vozi javnim prijevozom,jutarnja špica je nepodnošljiva.Mobiteli već odavno nisu nešto skupa roba,ne znam kako neko može prikazivati Samsung na 24 rate kao znak luksuza.
U Sarajevu recepcioner u hotelu President sa toplim izadje 1200 KM, Saraj 900-1000 KM... Konobar rijetko koji ima ispod 1000 KM, ako ne racunam birtije i male kafiće. Vecina lokala po Sarajevu, Lukavici, planinama, Mostaru... su puni, vikendom pogotovo. Znam da je u npr Podlugovima, Varešu, Vlasenici, Drvaru drugacija slika.
SCC, BBI, Bingo Plus, Mepas, Delta su puni, otvaraju se nove prodavnice skuplje garderobe itd itd. Generalno standard nije loš. To što ja kupujem u Kotonu, Azelu ili LCW je opet u rangu mojih mogućnosti.
Post Reply