Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
RandomAndCasual
Posts: 361
Joined: 02/06/2020 22:39

#3776 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by RandomAndCasual »

Treba ovu temu zaljepit.
McGradySA
Posts: 790
Joined: 24/02/2021 11:25

#3777 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

xPaco1337 wrote: 10/04/2021 09:19

Ja sam prije Korone jos trazio 600KM da radim Wordpress stranicu,flajere dizajniram i radim kod lika u prodavnici mobitela,i kad sam trazio 600KM kaze mi mogu naci nekog za 500KM :izet:
Možda blefira,ali ako ovi mogu naći radnika za 300 u autopraonici ili čevabdžinici ko zna.500 maraka bi mi pokrilo troškove samo da platim račune i da preživim,o bilo kakvoj štednji i planiranju porodice nema govora.
McGradySA
Posts: 790
Joined: 24/02/2021 11:25

#3778 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

Mea_parvitas wrote: 10/04/2021 09:20 A sta bi rekao na to da se doktorima stomatologije nudi oko 700, 800 KM? Cak su jedni isli do toga da izvrse prijavu na nekakav cak mislim i nezakonski minimalac od 425 KM... Jad i čemer od države...
Ma to ti je ono ti si došla kod nas da se usavršavaš :D Samo što se vječno usavršavaš i učiš. :lol:
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#3779 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by muhafuca »

hehehe super je ova tema

ja kad citam po ostatku foruma ovi uhljebi sto rade po drzavnim institucijama

nedaju reci da su uslovi rada u privatnim firmama generalno vrlo losi

po njima sve je to u pet deka gore dole
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#3780 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ci-Nick »

https://zdk-szz.ba/viewadvert?id=2413
Zanimljiv oglas,.. gledam 15 minuta i ne mogu naći koji su uslove za neko od gore navedenih radnih mjesta.
Je li ovo slučajno ili namjerno ovako zamršeno ?
McGradySA
Posts: 790
Joined: 24/02/2021 11:25

#3781 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

oglas kao da je pisala pijana osoba petkom navečer
User avatar
xPaco1337
Posts: 1069
Joined: 30/09/2020 14:34

#3782 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by xPaco1337 »

Ci-Nick wrote: 10/04/2021 10:32 https://zdk-szz.ba/viewadvert?id=2413
Zanimljiv oglas,.. gledam 15 minuta i ne mogu naći koji su uslove za neko od gore navedenih radnih mjesta.
Je li ovo slučajno ili namjerno ovako zamršeno ?
Design and Developing by LEFTOR

Eto ja sam ne zaposlen,volim raditi oko servera,dizajna itd...Mogao sam im stranicu uradit kako spada,a ovo trenutno lici na 90te :lol:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3783 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zrakomlat »

xPaco1337 wrote: 10/04/2021 11:23
Ci-Nick wrote: 10/04/2021 10:32 https://zdk-szz.ba/viewadvert?id=2413
Zanimljiv oglas,.. gledam 15 minuta i ne mogu naći koji su uslove za neko od gore navedenih radnih mjesta.
Je li ovo slučajno ili namjerno ovako zamršeno ?
Design and Developing by LEFTOR

Eto ja sam ne zaposlen,volim raditi oko servera,dizajna itd...Mogao sam im stranicu uradit kako spada,a ovo trenutno lici na 90te :lol:
:lol:
Image
markopd
Posts: 880
Joined: 01/12/2019 23:08

#3784 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

Šta drugo očekivati,dizajn sajta je radila informatički nepismena osoba.
Elem,da se nadovežem na temu uslova rada i trenutog stanja na tržištu.Kod nas jeste problem sa niskim platama,ali mislim da ljudi su više isfrustrirani uslovima i pritiskom koji nameće manje-više svaki privatnik.U redu,minimalac pa minimalac,ali problem je što onda poslodavac traži trud i zalaganje kao da se radi za četvorocifren iznos.A o mobingu i pritiscima na radnike je tek suvišno pričati.Poznajem ljude koji odbijaju poslove i sa jakom platom,ako poslodavac ne poštuje radnika kao ljudsko biće.
talijan97
Posts: 311
Joined: 26/11/2019 18:18

#3785 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by talijan97 »

Nezaposlen već duži period nakon ekonomskog fakulteta, zaista nemam ideju šta da radim.
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#3786 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ci-Nick »

talijan97 wrote: 12/04/2021 00:07 Nezaposlen već duži period nakon ekonomskog fakulteta, zaista nemam ideju šta da radim.
Analiziraj sebe, stavi na papir svoje jače i slabije strane. Svoje želje i interese.
Naprimjer, posao komercijaliste je naporan ali je dobar za mladog čovjeka.
Za godinu ili dvije upoznaš malo tržište, stvoriš neku sliku o ekonomskim tokovima i uz malo sreće ideš dalje.
Za mladog čovjeka je svaki posao dobar.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#3787 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by jahh »

talijan97 wrote: 12/04/2021 00:07 Nezaposlen već duži period nakon ekonomskog fakulteta, zaista nemam ideju šta da radim.
Nauci strani jezik manje zastupljen kod nas (tj. da ga manje ljudi zna, ne njemacki, turski i sl.)

Recimo sestra sa holandskim jezikom vec 10 godina radi u lijepim uslovima, totalno nevezano za fakultet koji je zavrsila.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#3788 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Diverse »

talijan97 wrote: 12/04/2021 00:07 Nezaposlen već duži period nakon ekonomskog fakulteta, zaista nemam ideju šta da radim.
Znas li analizirati poslovanja i finansijsku stabilnost poslova? Ljudima koji ulazu u berzu je potrebna dobra procjena kompanija u koje zele uloziti, neko ko se bavi fundamental valuation, intrinsic value itd. Na youtubu imaju gomile pratilaca. Ako znas engleski malo proguglaj ove termine, vidjeces o cemu se radi. Pretpostavljam da bi uz malo dodatnog ucenja, a sa zavrsenim ekonomskim fakultetom, ako ga nisi fuserio, moga brzo da savladas materiju.
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3789 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

gledam na njihovom biltenu, Biro KS, u februaru 2000+ zaposlenih radnika, tj. ovi su skinuti sa biroa novo zaposlenih. gdje su im ti konrusi silni? ovde vjervatno ulaze doktori i medicinske sestre što su rekli da su sve sa biroa zaposlili.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3790 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

U decembru prestao raditi. Posla ni na mapi :roll: Masa ljudi u mom okruženju popasla otkaze u zadnjih par mjeseci....Haos :skoljka:
talijan97
Posts: 311
Joined: 26/11/2019 18:18

#3791 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by talijan97 »

Lajavikrelac wrote: 30/04/2021 16:31 U decembru prestao raditi. Posla ni na mapi :roll: Masa ljudi u mom okruženju popasla otkaze u zadnjih par mjeseci....Haos :skoljka:
Ja završio ekonomski fakultet, haj reko da se prešaltam malo na IT, krenem učiti programirati, upišem master Menadžment i Sistemi.

Ma kakvi, odhebaus od doslovno svake firme. I vamo što sam tražio u struci i u IT, i to tražim prakse. Ne znam iskreno šta da radim, ne znam ni kako vani otići, kako vani naći neki posao.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3792 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Najjaci je biro - sad mjesečno treba mailom slati izvještaj gdje si sve aplicirao za posao :-) pa majku vam neradničku uhljebarsku šta je vaš posao??? Najbolje odmah na ulaz okačite pečat da ne ulazimo unutra nego sami odmah sebi sami karton ovjerimo :-x
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 457
Joined: 07/03/2018 18:22

#3793 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by sefket_ramadani »

Lajavikrelac wrote: 30/04/2021 19:00 Najjaci je biro - sad mjesečno treba mailom slati izvještaj gdje si sve aplicirao za posao :-) pa majku vam neradničku uhljebarsku šta je vaš posao??? Najbolje odmah na ulaz okačite pečat da ne ulazimo unutra nego sami odmah sebi sami karton ovjerimo :-x
aahhahahaha majku im jebem neradnicku
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3794 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Mene biro nikada nije pozvao ni ponudio neki posao.Kod nas ta institucija nema nikakvu srvhu...osim da ti udara pecat svakih 45 dana da si nezaposlen
Sto se tice posla i krize i svega...sada se osjeti bas kriza...sve je nekako na prezivljavanju a jako malo oglasa je za posao...pratim to lokalno,budu radio oglasi na lokalnom radiju...tanko skroz.
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#3795 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bhnapoleon1 »

zippoo87 wrote: 30/04/2021 19:25 Mene biro nikada nije pozvao ni ponudio neki posao.Kod nas ta institucija nema nikakvu srvhu...osim da ti udara pecat svakih 45 dana da si nezaposlen
Sto se tice posla i krize i svega...sada se osjeti bas kriza...sve je nekako na prezivljavanju a jako malo oglasa je za posao...pratim to lokalno,budu radio oglasi na lokalnom radiju...tanko skroz.
Ja kad sam se prijavljivao na biro kaže onaj što radi u smslu ma ja ti ovdje samo ovo za zdravstveno ko biva ne nadaj se da ćemo te kad pozvati
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3796 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Na zadnja dva konkursa gdje sam se javio sam dobio odbijenicu mailom sa obrazloženjem da sam "prekvalifikovan" :-) Kad sam imao 21 godinu - nemaš iskustva, kad sam imao 25 - još si mlad i zelen, kad sam napunio 30 - polako, tek si krenuo imaš ti još, e kad sam prešao 30-tu onda sam već prestar za većinu firmi i njihovo pedersko preseravanje pod nazivom "korporativni imidž". Idealan kandidat kod naših smećara je osoba od 25 godina max koja ima bar 15 godina iskustva baš u području gdje traže, a ako i hoće starije onda da imaš max 35 godina, nezaposlenu ženu i dvoje djece, poželjno da ste podstanari :skoljka:

Tu se naravno podrazumijeva napredno znanje rada na računaru u Wordu, Excelu, MS Office, Power Pointu, Corelu, Photoshopu i još dva-tri programa pride za kojima realno nema potrebe, ali fino zvuči....da se odlično znaju bar dva strana jezika, iako nema veze sa radnim mjestom fino zvuči 8-) naravno da se ima vozačka ABCDEF kategorija sa državnim ispitom, a prednost imaju oni koji imaju položeno i za viljuškara, ako zatreba u magacinu pomoć...Na sve to se treba imati VSS, poželjno državna ekonomija ili tehnički faks, naravno.

A sve ovakve uslove treba ispunjavati na konkursu koji ima kvalifikacione krugove ko Liga šampiona, za radno mjesto zvučnog imena Menager za consulting ključnih kupaca sektora internacionalnog brenda. Kada prođeš besmislene krugove nazovi na finalnom 5-6-7 krugu sa ushićenjem ti saopšte da su tebe odabrali u moru kandidata, ali tvoja sreća naglo splasne kada skontaš da se radi o radnom mjestu klasičnog komercijaliste određenih kataloških proizvoda koje trebaš tušiti okolo firmama sa početnom platom od 700 KM, koja ima tednenciju da poraste ukoliko uvališ (uglavnom preskupe) robe u vrijednosti većoj od 200k KM mjesečno...
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3797 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 01/05/2021 15:36 Na zadnja dva konkursa gdje sam se javio sam dobio odbijenicu mailom sa obrazloženjem da sam "prekvalifikovan" :-) Kad sam imao 21 godinu - nemaš iskustva, kad sam imao 25 - još si mlad i zelen, kad sam napunio 30 - polako, tek si krenuo imaš ti još, e kad sam prešao 30-tu onda sam već prestar za većinu firmi i njihovo pedersko preseravanje pod nazivom "korporativni imidž". Idealan kandidat kod naših smećara je osoba od 25 godina max koja ima bar 15 godina iskustva baš u području gdje traže, a ako i hoće starije onda da imaš max 35 godina, nezaposlenu ženu i dvoje djece, poželjno da ste podstanari :skoljka:

Tu se naravno podrazumijeva napredno znanje rada na računaru u Wordu, Excelu, MS Office, Power Pointu, Corelu, Photoshopu i još dva-tri programa pride za kojima realno nema potrebe, ali fino zvuči....da se odlično znaju bar dva strana jezika, iako nema veze sa radnim mjestom fino zvuči 8-) naravno da se ima vozačka ABCDEF kategorija sa državnim ispitom, a prednost imaju oni koji imaju položeno i za viljuškara, ako zatreba u magacinu pomoć...Na sve to se treba imati VSS, poželjno državna ekonomija ili tehnički faks, naravno.

A sve ovakve uslove treba ispunjavati na konkursu koji ima kvalifikacione krugove ko Liga šampiona, za radno mjesto zvučnog imena Menager za consulting ključnih kupaca sektora internacionalnog brenda. Kada prođeš besmislene krugove nazovi na finalnom 5-6-7 krugu sa ushićenjem ti saopšte da su tebe odabrali u moru kandidata, ali tvoja sreća naglo splasne kada skontaš da se radi o radnom mjestu klasičnog komercijaliste određenih kataloških proizvoda koje trebaš tušiti okolo firmama sa početnom platom od 700 KM, koja ima tednenciju da poraste ukoliko uvališ (uglavnom preskupe) robe u vrijednosti većoj od 200k KM mjesečno...
I dodaj pod obavezno ovi sto te intervjuisu,tzv. HR su sve teski nehljebi,koji su tu dosli preko guzice a nikako dobrih referenci,koje za tu poziciju i ne trebaju...kroz 2 razgovora sa svakom osobom mozes doci do togasta je predmet interesovanja te osobe.

Ja ljetos isao na razgovor,prodaja neka pozicija i nude tako tu platu 700 KM...ja trazio jos malo vecu platu i odbili me...iako na toj poziciji imama haman pa 10 godina staza.
Imaju ljudi svoju projeciranu platu i nema marke odstupanja...doduse rekli su mi moglo bi jos 20-30 feninga na satnicu kroz odredjeni period,sto izadje oko 80 KM mjesecno,toliko bi kao mogla ici max plata
User avatar
Pandakonda
Posts: 4377
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#3798 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Pandakonda »

Za one koji imaju taj luksuz, evo mali tip koji se barem meni pokazao korisnim.

Odaberite industriju u kojoj se zelite razvijati, a mozda cak i razmislite o promjeni u zavisnosti koje oglase dominantno vidite. Javite se bilo kojoj firmi u toj bransi gdje bi voljeli raditi i ponudite da određeni period radite besplatno kao neka vrsta interna da bi zbog CV-a, a i sebe, dobili neko iskustvo. Ako se pokazete kao sposobna osoba koja brzo upija stvari 90% firmi ce vas primiti barem na neku poziciju unutar nje. Ovo govorim iz licnog iskustva, 4 mjeseca sam besplatno radio gdje mi je cilj bio barem nekih pola godine iskustva da imam u toj industriji da bi eto nakon 4 mjeseca mi rekli da zele da ostanem tu. Kolega je također u drugoj firmi po slicnom principu imao free internship da bi dobio posao u skroz drugom timu, nije ispalo bas idealno, ali je barem dobio posao i kaze da mu nije toliko smetao shiftanje ekipa.

Razumijem da nije svako u ovakvoj situaciji da moze ovo uraditi i da ljudima odma trebaju pare, ali eto za mlađu populaciju bi ovo mozda bilo vrijedno pokusati ako mogu imati primanja od roditelja ili preko nekih drugih izvora. I btw, kroz ovaj rad sam shvatio zasto vecina firmi ima dosta tezak proces selekcije i zasto imaju velike standarde. Jednsotavno pritisak i kolicina posla je ogromna i ljudi nemaju prostora kako treba da procaskaju a kamoli da sada sjede i step by step ti objasnjavaju stvari. Svaki minut je bitan hoce li task biti odrađen ili nece (pogtovo ako je outsourcing) tako da general tip je budite osjetljivi na detalje, trenirajte samostalnost i ono najvaznije, sirite mrezu poznanstava i budite dobri prema svima. Gore navedeni kolega je upravo preko preporuke poznanstva sa seminara dobio taj free internship nakon kojeg je ostao tu. Skoro svaki recruiter ce uzeti u obzir word of mouth od trenutnih uposelnika nego da trosi zivce sa sastancima
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3799 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Da citiram jednog filmskog lika: If you are good at something, never do it for free.

Svim mladima i početnicima savjetujem da nikada ne podcjenjuju sebe. Nikad ne dozvolite da neko iskorištava vaše znanje, pamet i sposobnost. Treba uvijek na početku poslušati i učiti, ali ako vidite da tu nema napretka i uspjeha - okret na peti. Takođe ako ti radiš, trudiš se, nasađuješ na glavu, zalažeš, a trojica pored tebe lade jajaca i hvataju krivinu - čelom nazad. Tu nema ni hljeba, ni napretka.

Na početku se postaviš kako treba i ta sa tobom nema zajebancije, onda ćeš znati kuda plovi brod na koji si se ukrcao.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#3800 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by soha96 »

Jest, i onda tako uspjesan pisi sa 35 godina na forumu kako citav zivot ne mozes naci posao. Jedino ako to pises iz svojih gresaka.
Post Reply