Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#7451 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by emotivac »

Dany97 wrote: 23/01/2023 23:48 Mozda nije pitanje za ovu temu,ali da i ovde pitam nego da mozda otvaram novu...
Ugl,zelim otici traziti posao,da li bilo nesto oko metala (brusenje itd) ili drvna industrija,ali ne znam kako bi pitao heh (jeste mozda malo glupavo pitanje),posto nemam broja od gazde,u tom slucaju da li otici direktno kod njega (ukoliko bude tu) i jednostavno ga pitati da li prima radnike,fazon da sam procuo isl,ili pitati radnike za njegov broj pa ga preko telefona pitati isto....
A posto ni iskustva nemam nekog,jeli najbolje reci kako jeste....
Brate odeš u upravu i tražiš ko radi na primanju radnika, uvijek ima jedan koji to vodi, pitaš da li primaju radnike, ako primaju ostaviš svoje informacije, šta znaš, iskustvo, škola itd..., ako ne opet ostaviš svoj broj telefona pa ako bude posla neka te nazovu :thumbup: :thumbup:
U firmi gdje sam ja ne ide se gazdi. I da, nemoj lagati što se tiče iskustva, ako njima treba radnik primit' će oni tebe, svakako je stiska sa tim radnicima.

Odakle si ?
User avatar
fortaleza
Posts: 5553
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7452 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by fortaleza »

Dany97 wrote: 23/01/2023 23:48 Mozda nije pitanje za ovu temu,ali da i ovde pitam nego da mozda otvaram novu...
Ugl,zelim otici traziti posao,da li bilo nesto oko metala (brusenje itd) ili drvna industrija,ali ne znam kako bi pitao heh (jeste mozda malo glupavo pitanje),posto nemam broja od gazde,u tom slucaju da li otici direktno kod njega (ukoliko bude tu) i jednostavno ga pitati da li prima radnike,fazon da sam procuo isl,ili pitati radnike za njegov broj pa ga preko telefona pitati isto....
A posto ni iskustva nemam nekog,jeli najbolje reci kako jeste....
Uživo.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1010
Joined: 30/09/2020 14:34

#7453 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by xPaco1337 »

https://www.klix.ba/biznis/san-vam-je-r ... /230123041

Nemojte pasti na ovaj trik :lol: Necete blizu Poreca bit jedna najgorih firmi zajedno sa Valamarom. Mislim svaki sezonski posao je vise manje isti, ali pogotovo na Istri ce te dozivjeti nacionalizam i hladnocu
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#7454 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Dany97 »

emotivac wrote: 24/01/2023 07:44 I da, nemoj lagati što se tiče iskustva, ako njima treba radnik primit' će oni tebe, svakako je stiska sa tim radnicima.
Odakle si ?
Uvjek kazem kako jeste,ne zelim slagati i problem napraviti ni sebi ni drugima time...
Teslic.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7455 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

xPaco1337 wrote: 24/01/2023 15:38 https://www.klix.ba/biznis/san-vam-je-r ... /230123041

Nemojte pasti na ovaj trik :lol: Necete blizu Poreca bit jedna najgorih firmi zajedno sa Valamarom. Mislim svaki sezonski posao je vise manje isti, ali pogotovo na Istri ce te dozivjeti nacionalizam i hladnocu
Pocele su ove firme da rade prezentacije po manjim gradovima.
U Gracanici je u petak bila prezentacija a cujem na oglasima na radiju i u Doboju ce biti u narednim danima.
Plata je 1000 Eura tu i manje vise uslovi su losi i nije cemu to...
Najbolje je naci aranzman licno...i tu je lutrija ali opet se mogu ispregovarati bolji uslovi od ovih koje nude ovi veliki hoteli i kampovi.
User avatar
Optimus09
Posts: 2994
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#7456 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Optimus09 »

Dany97 wrote: 23/01/2023 23:48 Mozda nije pitanje za ovu temu,ali da i ovde pitam nego da mozda otvaram novu...
Ugl,zelim otici traziti posao,da li bilo nesto oko metala (brusenje itd) ili drvna industrija,ali ne znam kako bi pitao heh (jeste mozda malo glupavo pitanje),posto nemam broja od gazde,u tom slucaju da li otici direktno kod njega (ukoliko bude tu) i jednostavno ga pitati da li prima radnike,fazon da sam procuo isl,ili pitati radnike za njegov broj pa ga preko telefona pitati isto....
A posto ni iskustva nemam nekog,jeli najbolje reci kako jeste....
Ako te metal zanima,Sirbegovic u Gracanici uvijek prima.
Cuo sam da dolaze Turci sad da rade :-D
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#7457 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Optimus09 wrote: 24/01/2023 22:29
Dany97 wrote: 23/01/2023 23:48 Mozda nije pitanje za ovu temu,ali da i ovde pitam nego da mozda otvaram novu...
Ugl,zelim otici traziti posao,da li bilo nesto oko metala (brusenje itd) ili drvna industrija,ali ne znam kako bi pitao heh (jeste mozda malo glupavo pitanje),posto nemam broja od gazde,u tom slucaju da li otici direktno kod njega (ukoliko bude tu) i jednostavno ga pitati da li prima radnike,fazon da sam procuo isl,ili pitati radnike za njegov broj pa ga preko telefona pitati isto....
A posto ni iskustva nemam nekog,jeli najbolje reci kako jeste....
Ako te metal zanima,Sirbegovic u Gracanici uvijek prima.
Cuo sam da dolaze Turci sad da rade :-D
prima jer mu pobjegose svi....cuo sam da je bolje na robiju nego kod njega...
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#7458 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

Dom zdravlja KS prima 14 logopeda pa bujrum
User avatar
fortaleza
Posts: 5553
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7459 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by fortaleza »

zippoo87 wrote: 24/01/2023 22:26
xPaco1337 wrote: 24/01/2023 15:38 https://www.klix.ba/biznis/san-vam-je-r ... /230123041

Nemojte pasti na ovaj trik :lol: Necete blizu Poreca bit jedna najgorih firmi zajedno sa Valamarom. Mislim svaki sezonski posao je vise manje isti, ali pogotovo na Istri ce te dozivjeti nacionalizam i hladnocu
Pocele su ove firme da rade prezentacije po manjim gradovima.
U Gracanici je u petak bila prezentacija a cujem na oglasima na radiju i u Doboju ce biti u narednim danima.
Plata je 1000 Eura tu i manje vise uslovi su losi i nije cemu to...
Najbolje je naci aranzman licno...i tu je lutrija ali opet se mogu ispregovarati bolji uslovi od ovih koje nude ovi veliki hoteli i kampovi.
Da. 1000 eura je slaba plaća za sezonu, može se to puno bolje dogovoriti.
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#7460 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by madesa »

gdje jos gledate konkurse za poslove osim posao.ba
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#7461 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

xPaco1337 wrote: 24/01/2023 15:38
Nemojte pasti na ovaj trik :lol: Necete blizu Poreca bit jedna najgorih firmi zajedno sa Valamarom. Mislim svaki sezonski posao je vise manje isti, ali pogotovo na Istri ce te dozivjeti nacionalizam i hladnocu
Misliš Dalmaciju? U Istri nisu toliko nacionalistički zadojeni.
OT:
Zna li ko šta o Fructa Trade, stalno ponavljaju oglase za skladištare i trgovce.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7462 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

McGradySA wrote: 25/01/2023 09:31
xPaco1337 wrote: 24/01/2023 15:38
Nemojte pasti na ovaj trik :lol: Necete blizu Poreca bit jedna najgorih firmi zajedno sa Valamarom. Mislim svaki sezonski posao je vise manje isti, ali pogotovo na Istri ce te dozivjeti nacionalizam i hladnocu
Misliš Dalmaciju? U Istri nisu toliko nacionalistički zadojeni.
OT:
Zna li ko šta o Fructa Trade, stalno ponavljaju oglase za skladištare i trgovce.
Ma te price o nacionalizmu su manje vise izlizane.Radnike niko ne dira niti neko ima problema bilo koje vrste po tom pitanju.
Sada slusa li gazda Thompsona ili ovaj iz Srbije Baju Malog Knindzu,to je vise stvar licnog ukusa i nije nista direktno usmjereno.
Problem sa gazdama nije nacionalizam,nego debilizam i svi gledaju da te maksimalno iskoriste.
E sada ako uspijes pogoditi platu za koju se isplati poginuti 3-4 mjeseca pa onda 8 mjeseci kod kuce trositi,to je drugo.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#7463 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by tramvajtrojka »

madesa wrote: 25/01/2023 08:42 gdje jos gledate konkurse za poslove osim posao.ba
posao.ba ti je vise reklama nego oglasnik bolje ti je napraviti profil na LinkedIn i tamo ganjati te iste firme kad objave oglas
User avatar
xPaco1337
Posts: 1010
Joined: 30/09/2020 14:34

#7464 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by xPaco1337 »

fortaleza wrote: 25/01/2023 07:40
zippoo87 wrote: 24/01/2023 22:26

Pocele su ove firme da rade prezentacije po manjim gradovima.
U Gracanici je u petak bila prezentacija a cujem na oglasima na radiju i u Doboju ce biti u narednim danima.
Plata je 1000 Eura tu i manje vise uslovi su losi i nije cemu to...
Najbolje je naci aranzman licno...i tu je lutrija ali opet se mogu ispregovarati bolji uslovi od ovih koje nude ovi veliki hoteli i kampovi.
Da. 1000 eura je slaba plaća za sezonu, može se to puno bolje dogovoriti.
Iz iskustva radeci kao Kuhar nikad nisam imao 1000€ platu. Zadnji put sam imao 800€ mada i to ti ne dadnu 1600 nego 1500KM. Naravno dobijes ti 1000€ ali ti grad,drzava i ostali kroz takse pojedu 30-40%. Mozes imati 1000€ ako si na jednom mjestu radio radio 3-4 sezone pa da se dogovoris, i ovo striktno govorim za ove vece kompanije ne za privatne restorane i sl.

Druga stvar ja sam dozivio vecu povredu na radu i nisu mi htjeli isplatiti, niti hotel niti drzava/grad dovodilo se u pitanje jer je navedeno u izvjestaju da sam imao zastitnu rukavicu (u kuhinji prilikom rezanja na masini) to su naveli "sefovi" a ja sam u svoj izvjestaju naveo da nisam imao rukavicu jer takva ne postoji niti u jednom hotelu u kojem sam radio a bilo ih je mnogo. Međutim nije mi bilo do para i da se sa njima naglabam iz druge drzave pa sam odustao i dobio sam samo platu za taj mjesec bolovanja.

Na sezonu mozete otici ako nađete negdje da vam odgovara i najbolje raditi špicu 7-8-9 moguce i 10mj da se stignete i okupati i sl. I ako je tad najvise posla ali kad dođete u 3-4mj vecinom je stve zatvoreno,kisa pada,hladno i najgori su uslovi rada tad. Uz to necete dobijati punu platu na tom pocetku sezone jer ce vam davati po 3-4 slobodna dana jer nema gostiju i naravno sta ce te vi tamo raditi 3-4 dana nistaaa...Osim ako niste iz Hercegovine da odete kuci na brzinu. Moj savjet je na sezonu idite ako nemate posao ovde jer tamo se mozda nekad i moglo zaraditi, ali sad vise ne. Prosle godine masovno rade Tajlanđani,Nepalci,Turci i Ukrajinci sa kojima ni ja licno nisam mogao komunicirati jer isti ne znaju niti Engleski pa sve onda sam moras raditi.
User avatar
fortaleza
Posts: 5553
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7465 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by fortaleza »

xPaco1337 wrote: 25/01/2023 12:54
fortaleza wrote: 25/01/2023 07:40

Da. 1000 eura je slaba plaća za sezonu, može se to puno bolje dogovoriti.
Iz iskustva radeci kao Kuhar nikad nisam imao 1000€ platu. Zadnji put sam imao 800€ mada i to ti ne dadnu 1600 nego 1500KM. Naravno dobijes ti 1000€ ali ti grad,drzava i ostali kroz takse pojedu 30-40%. Mozes imati 1000€ ako si na jednom mjestu radio radio 3-4 sezone pa da se dogovoris, i ovo striktno govorim za ove vece kompanije ne za privatne restorane i sl.

Druga stvar ja sam dozivio vecu povredu na radu i nisu mi htjeli isplatiti, niti hotel niti drzava/grad dovodilo se u pitanje jer je navedeno u izvjestaju da sam imao zastitnu rukavicu (u kuhinji prilikom rezanja na masini) to su naveli "sefovi" a ja sam u svoj izvjestaju naveo da nisam imao rukavicu jer takva ne postoji niti u jednom hotelu u kojem sam radio a bilo ih je mnogo. Međutim nije mi bilo do para i da se sa njima naglabam iz druge drzave pa sam odustao i dobio sam samo platu za taj mjesec bolovanja.

Na sezonu mozete otici ako nađete negdje da vam odgovara i najbolje raditi špicu 7-8-9 moguce i 10mj da se stignete i okupati i sl. I ako je tad najvise posla ali kad dođete u 3-4mj vecinom je stve zatvoreno,kisa pada,hladno i najgori su uslovi rada tad. Uz to necete dobijati punu platu na tom pocetku sezone jer ce vam davati po 3-4 slobodna dana jer nema gostiju i naravno sta ce te vi tamo raditi 3-4 dana nistaaa...Osim ako niste iz Hercegovine da odete kuci na brzinu. Moj savjet je na sezonu idite ako nemate posao ovde jer tamo se mozda nekad i moglo zaraditi, ali sad vise ne. Prosle godine masovno rade Tajlanđani,Nepalci,Turci i Ukrajinci sa kojima ni ja licno nisam mogao komunicirati jer isti ne znaju niti Engleski pa sve onda sam moras raditi.
Svašta, ja sam u prvoj sezoni rada u kuhinji kao pomoćni radnik imao 800eura samo tako (pranje suđa, čišćenje, hamburgeri i tako), a i to prije nekih 5 godina, tada su plaća bile i nešto niže.

Sestra je kao pizza majstor imala 1500 eura, a glavni kuhar oko 2000. Malo mjesto na otoku. U Makarskoj i drugdje se može još više zaraditi, za šankom s bakšišem ljudi su znali izlaziti oko 2500 eura.

Pravi posao na sezoni se traži kod privatnika, a ne preko kojekakvih agencija i hotela.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7466 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Podrzavam ovo sto pise fortaleza.
Preko tih agencija i raditi u velikim hotelima je sranje zivo i nema nikakvih para.Cuj kuhar 800 eura...pa 900-1000 imaju u privatnika ovi sto rade 6-8 sati smjenu.Kuhar ide od 1400 eura pa na vise,sanker 1000-1300 eura plus baksis (koji nije cemu,jer konobari kradu pa tebi ako ostane koji procenat,to je to :lol: )
Pare se uzimaju u spici...od juna do kraja septembra i tada se ide na sezonu a nista ovo u aprilu,maju...tada su gazde najvise nerovozni i psihoza je,jer daju plate a nema posla ni para ni da se pokrije osnovno a onda nastupa panika kod njih.
Tek od pocetka jula prestaju da ebu radnike i onda krece lucnica kada se ne zna ko sta radi ali tada svima bude najvise love,pa svi nekako preguraju te izazove a iskreno sezona nije za svakoga,jako mali broj onih koji odu zavrsi svih 3-4 mjeseca...obicno budu 1-2 mjeseca i ne mogu vise izdrzati.
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#7467 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

zippoo87 wrote: 26/01/2023 00:07
Preko tih agencija i raditi u velikim hotelima je sranje zivo i nema nikakvih para.Cuj kuhar 800 eura...pa 900-1000 imaju u privatnika ovi sto rade 6-8 sati smjenu.Kuhar ide od 1400 eura pa na vise,
Vala i 1400 za glavnog kuhara je malo pri ovakvoj recesiji, uzevši u obzir da se tamo hraniš kao pas i sl. Kod nas znam da su plate za pomoćnike kuhara sramotno male, mene par restorana odbilo jer sam tražio 900 KM.
sanker 1000-1300 eura plus baksis (koji nije cemu,jer konobari kradu pa tebi ako ostane koji procenat,to je to :lol: )
Jedino ako su konobar i šanker u talu pa dijele "dobit". Gosti po hotelima nisu tako darežljivi sa bakšišom kao u restoranima.
Last edited by McGradySA on 26/01/2023 09:10, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7468 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Koji horor jbt
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7469 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Drugar prošle godine bio u Makarskoj, radio kao vozač, razvozio peciva i hljeb. Elem, kad je dogovarao posao uslovi su bili sasvim korektni, radno vrijeme i zaduženje, fina plata, on pristao. Smještaj je bio extra, apartmanski (vlasnik drži svoje apartmane) za dvije osobe, sa kuhinjom i kupatilom, čak mu je i treba dolazila početkom juna na par dana u smještaj. Sve potaman :)

Međutim....
Zaholcala se sezona, gazda taj apartman krenu izdavati turistima, njega premjesti u neku šupetinu sa krevetima na sprat, dijelio sobu sa sedam lobanja svih tipova... :run: Radno vrijeme više ne postoji, u zoru upali kombi, ne gasi ga nekad do ponoći...slobodan dan ne postoji, nema dovoljno ljudi kao po običaju :roll: Došao ko iz logora pušten, veli koliko je radio plata mu je u prosjeku manja nego kuriru u bilo kojoj brzoj pošti u BL....

Ukratko HR je 99% sranje, prevara i muljaža i 1% dobrih prilika.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7470 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Mogu potvrditi sve sto taj drug kaze.
U principu treba biti spreman da ovi sa kojima ugovaras lazu sve...raditi ces u prosjeku 12 sati svaki dan a smjestaj je lutrija,sta te zapadne ali na boljim lokacijama i vecim gradovima sve sto iole valja se renta a za radnike budu ili podrumi ili nesto udaljeno par km od radnog mjesta.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4178
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#7471 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by skrbavi-admin »

jaranu mi je kafic osto duzan 15000 eura.... jer mu je gazda kafica bio kao jaran - pa je odgadjao isplatu kao isplatice sve odjednom.....

razvuklo se razlvacenje (dobijao je platu al duga nema) i razguli.... uglavnom to je taj dalmatinska kroatozoidna poslovnost.... pljacka
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7472 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

poznato je da se s rodbinom i jaranima ne ide u biznis
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#7473 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

skrbavi-admin wrote: 26/01/2023 15:07 jaranu mi je kafic osto duzan 15000 eura.... jer mu je gazda kafica bio kao jaran - pa je odgadjao isplatu kao isplatice sve odjednom.....

razvuklo se razlvacenje (dobijao je platu al duga nema) i razguli.... uglavnom to je taj dalmatinska kroatozoidna poslovnost.... pljacka
Samo pristati ako ne na dnevnu onda na sedmhčnu ispatu plate npr svake nedelje mi plati za predhodnih 7 dana. Ako ne onda u ponedeljak otkaz i kod drugog gazde
Jedino tako se može sa dalmatincima
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7474 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

zippoo87 wrote: 26/01/2023 14:49 Mogu potvrditi sve sto taj drug kaze.
U principu treba biti spreman da ovi sa kojima ugovaras lazu sve...raditi ces u prosjeku 12 sati svaki dan a smjestaj je lutrija,sta te zapadne ali na boljim lokacijama i vecim gradovima sve sto iole valja se renta a za radnike budu ili podrumi ili nesto udaljeno par km od radnog mjesta.
Da je bilo 12 sati to bi bilo podnošljivo, ustajao je u 5 da utovari hljeb i peciva za razvoz, a znao je završiti sa poslom u 11 naveče...Arbait mach frei :-?
bumerangss wrote: 26/01/2023 16:01 Samo pristati ako ne na dnevnu onda na sedmhčnu ispatu plate npr svake nedelje mi plati za predhodnih 7 dana. Ako ne onda u ponedeljak otkaz i kod drugog gazde
Jedino tako se može sa dalmatincima
To možeš tako samo ako imaš njihove papire. Vezan si radnom dozvolom za gazdu...
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7475 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 26/01/2023 16:06
To možeš tako samo ako imaš njihove papire. Vezan si radnom dozvolom za gazdu...
Nije radna dozvola vezana za jednog poslodavca...ti kada dobijes radnu dozvolu,mozes i promijeniti gazdu.
Radna dozvola je garancija za rad na tih nekoliko mjeseci a kod koga ces raditi,nije bitno.
Ali jeste teze ako si stranac,ako se recimo zavadis za gazdom pa hoces promijeniti,on te mora prvo otpustiti tj. mora se raskinuti ugovor da bi mogao potpisati novi sa drugim poslodavcem.
Post Reply