Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#7401 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

nepass1 wrote: 06/01/2023 09:25
Osmi Socrates wrote: 06/01/2023 08:46

Kako će joj produžiti ugovor na neodređeno vrijeme? Dakle, nije slučaj da joj je istekao ugovor pa ga nisu produžili, nego je dobila otkaz.

U zavisnosti od toga koliko dugo je radila u toj kompaniji, vjerovatno je imala pravo na otpremninu. To pod uslovom da joj nisu dali otkaz zbog njene greške. Ako može dokazati da su joj otkaz dali zbog udaje, ima podlogu i za sudski postupak protiv poslodavca.

Uvijek je bolje imati ugovor na neodređeno vrijeme, nego na određeno. S tim da i ugovori na određeno vrijeme koji se rutinski produžuju (iz godine u godinu, recimo) vremenom zakonski postaju ugovori na neodređeno vrijeme.

Eto, ako tvoja žena radi već tri godine u istoj kompaniji, ona, po zakonu, ne može imati ugovor na određeno vrijeme.

Nisam siguran šta ti znači "stalni ugovor", ali, njen ugovor je na neodređeno vrijeme, bez obzira šta je potpisala.
Pa prekinu ti na 15 dana i onda ponovo na odredjeno ide

A zena promjenila firmu pa je sad na "probnom" sest mjeseci onda ide stalni/na odredjeno
To prekidanje na 15 dana, pa potpisivanje novog ugovora sa istom osobom na određeno vrijeme je upitno. Da li su imali konkurs za poziciju, i radili intervjue?

To na bilo kakvom poštenom sudskom procesu ne bi moglo proći. Nezavisni sudija bi vjerovatno odlučio da se ugovor, tehnički govoreći, nije ni prekidao.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7402 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Novi Zakon o radu je na snazi vec 7 godina.
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#7403 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

Osmi Socrates wrote: 06/01/2023 09:34
nepass1 wrote: 06/01/2023 09:25

Pa prekinu ti na 15 dana i onda ponovo na odredjeno ide

A zena promjenila firmu pa je sad na "probnom" sest mjeseci onda ide stalni/na odredjeno
To prekidanje na 15 dana, pa potpisivanje novog ugovora sa istom osobom na određeno vrijeme je upitno. Da li su imali konkurs za poziciju, i radili intervjue?

To na bilo kakvom poštenom sudskom procesu ne bi moglo proći. Nezavisni sudija bi vjerovatno odlučio da se ugovor, tehnički govoreći, nije ni prekidao.
I sta ces tuzis, dobijes i onda kaze eh u velikoj kladusi nam fali radnik pa ces narednih sest mjeseci vozariti iz sarajeva. Ono nije da to nisu radili :D
U kojoj dijaspori ti zivis :lol:
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7404 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Nas Socrates haman zivi pod staklenim zvonom 😂
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7405 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Zar poslodavci i uposlenici nisu ista sorta, isti narod, ista kultura, isti karakter, samo smješten sa dvije različite strane medalje?
20% kolega je efektivno u svom poslu, ostalih 80% su također gazde čiji posao krvavo završavaš ti koji spadaš u ovih 20%.
Onda ti je poslodavac kriv a jebe te hinja s kojom si se zbližio na poslu.
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#7406 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by suspect_zero »

Nema na poslu zbližavanja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#7407 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjeshalica »

suspect_zero wrote: 06/01/2023 17:17 Nema na poslu zbližavanja.
:thumbup:
Neki to ne shvataju.
pepermint
Posts: 370
Joined: 16/03/2011 07:20

#7408 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by pepermint »

Rothmans wrote: 10/12/2022 21:53
pepermint wrote: 10/12/2022 19:50 Patetiku ne podnosim,i voljan sam pomoci bilo kom nezaposlenom na ovom forumu da pronadje posao!
Javite se.
Ako nije problem neki poslic u posti, telekomu ili elektroprivredi ? Hvala
Realni sektor samo,tamo gdje se stvarno radi!
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7409 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

suspect_zero wrote: 06/01/2023 17:17 Nema na poslu zbližavanja.
A zasto?
Ja sam sa svima blizak a onda pobjegnu iz drzave :mrgreen:
Officer Crabtree
Posts: 3503
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#7410 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

Snake Eyes wrote: 06/01/2023 17:09 Zar poslodavci i uposlenici nisu ista sorta, isti narod, ista kultura, isti karakter, samo smješten sa dvije različite strane medalje?
20% kolega je efektivno u svom poslu, ostalih 80% su također gazde čiji posao krvavo završavaš ti koji spadaš u ovih 20%.
Onda ti je poslodavac kriv a jebe te hinja s kojom si se zbližio na poslu.
:thumbup:
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7411 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 19:35
Snake Eyes wrote: 06/01/2023 17:09 Zar poslodavci i uposlenici nisu ista sorta, isti narod, ista kultura, isti karakter, samo smješten sa dvije različite strane medalje?
20% kolega je efektivno u svom poslu, ostalih 80% su također gazde čiji posao krvavo završavaš ti koji spadaš u ovih 20%.
Onda ti je poslodavac kriv a jebe te hinja s kojom si se zbližio na poslu.
:thumbup:
A ko u firmi treba prepoznati neradnike a ko radnike ?
Ko treba kazniti neradnike a nagraditi radnike ?
Ciji je to posao u firmi ?


Da li vrijedni kolega moze dati otkaz lijenom kolegi ?
Ili to radi ipak neko drugi ?
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#7412 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by suspect_zero »

Truba wrote: 08/01/2023 19:33
suspect_zero wrote: 06/01/2023 17:17 Nema na poslu zbližavanja.
A zasto?
Ja sam sa svima blizak a onda pobjegnu iz drzave :mrgreen:
Tako djeluješ na ljude, ne da promijene firmu nego i državu :oops: :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#7413 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medvjed23 »

Pola ljudi s kojim se družim sam upoznao na poslu. Drugo pola su forumaši :D Treće pola, jedan kolega s faksa.
Officer Crabtree
Posts: 3503
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#7414 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

zippoo87 wrote: 08/01/2023 19:57
Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 19:35

:thumbup:
A ko u firmi treba prepoznati neradnike a ko radnike ?
Ko treba kazniti neradnike a nagraditi radnike ?
Ciji je to posao u firmi ?


Da li vrijedni kolega moze dati otkaz lijenom kolegi ?
Ili to radi ipak neko drugi ?
Ti da radiš u firmi, u upravljačkom dijelu, znao bi da to nije tako jednostavno kako ti pišeš...
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7415 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:19
zippoo87 wrote: 08/01/2023 19:57
A ko u firmi treba prepoznati neradnike a ko radnike ?
Ko treba kazniti neradnike a nagraditi radnike ?
Ciji je to posao u firmi ?


Da li vrijedni kolega moze dati otkaz lijenom kolegi ?
Ili to radi ipak neko drugi ?
Ti da radiš u firmi, u upravljačkom dijelu, znao bi da to nije tako jednostavno kako ti pišeš...
Ja sam samo postavio pitanja i pitao ,nisam komentarisao je li tesko ili lako.
Ti izbjegavas odgovor a nije ti problem izjednaciti radnike i poslodavce.
Ja ne znam nijedan slucaj da je firma najebala zbog radnika u BiH...ako i ima slucajeva,jako su rijetki,jer nasi sudovi su korumpirani a to znaci na strani kapitala.
Pa evo ako mozes da odgovoris na pitanja iz prethodnog posta.
Officer Crabtree
Posts: 3503
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#7416 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

Zašto bih, ja se slažem sa tim stavom a ti ne.

Ja imam dugogodišnje iskustvo kojim ovu tvrdnju mogu potkrijepiti.

Al da sad diskutujem oko toga nema potrebe, nisam tražio ništa za to što sam se složio s njim.

Pozdrav.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7417 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:53 Zašto bih, ja se slažem sa tim stavom a ti ne.

Ja imam dugogodišnje iskustvo kojim ovu tvrdnju mogu potkrijepiti.

Al da sad diskutujem oko toga nema potrebe, nisam tražio ništa za to što sam se složio s njim.

Pozdrav.
Jeste, evo vidimo svi kako si to "potkrijepio" .
Uzivaj u "dugogodisnjem iskustvu".
:run:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7418 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by drndalo »

Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:19
zippoo87 wrote: 08/01/2023 19:57
A ko u firmi treba prepoznati neradnike a ko radnike ?
Ko treba kazniti neradnike a nagraditi radnike ?
Ciji je to posao u firmi ?


Da li vrijedni kolega moze dati otkaz lijenom kolegi ?
Ili to radi ipak neko drugi ?
Ti da radiš u firmi, u upravljačkom dijelu, znao bi da to nije tako jednostavno kako ti pišeš...
Da dodam. Evo i "besplatan" upravljacki savjet. Koliko god losem radniku nije lako dati otkaz, lako je dobrom radniku isplatiti stimulaciju za taj dobar rad. Kad vec zna da vise i bolje radi od neradnika, ima stimulans. Iako ne moraju znati jedni drugima plate, ipak se to sazna kako-tako, pa eto i poruke losem radniku.

Naravno skoro SVI "menadzeri/gazde" zaziru od ovoga kao djavo od krsta... Eto ti nam mozes pojasniti zasto...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7419 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:53 Zašto bih, ja se slažem sa tim stavom a ti ne.

Ja imam dugogodišnje iskustvo kojim ovu tvrdnju mogu potkrijepiti.

Al da sad diskutujem oko toga nema potrebe, nisam tražio ništa za to što sam se složio s njim.

Pozdrav.
Da imaš dugogodišnje iskustvo kao što tvrdiš, znao bi da neradnike, levate i zabušante uvijek neko čuva "odozgo". Sad da li je to vlasnik, direktor, političar ili jak poslovni partner, ali sigurno je da se neko pravi budala i hvata krivinu na očigled svih u firmi zato što mu je to dozvoljeno ..
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#7420 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 09/01/2023 13:50
Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:53 Zašto bih, ja se slažem sa tim stavom a ti ne.

Ja imam dugogodišnje iskustvo kojim ovu tvrdnju mogu potkrijepiti.

Al da sad diskutujem oko toga nema potrebe, nisam tražio ništa za to što sam se složio s njim.

Pozdrav.
Da imaš dugogodišnje iskustvo kao što tvrdiš, znao bi da neradnike, levate i zabušante uvijek neko čuva "odozgo". Sad da li je to vlasnik, direktor, političar ili jak poslovni partner, ali sigurno je da se neko pravi budala i hvata krivinu na očigled svih u firmi zato što mu je to dozvoljeno ..
Ne mora značiti. Gazdi je bitno da se posao obavi. Ako se obavi tako da jedan zabušava dok drugi zadi za obojicu, gazda neće imati problem, pa neće ni razmišljati o tome da plaća zabušanta.

Jedini način da gazdu natjeraš da obrati pažnju je da propadne posao jer ti radiš samo svoje, zabušant ne uradi svoje i ne završi se posao.

Ali, to nosi svoje probleme, u tom slučaju gazdi su svi krivi i sve kažnjava. Opet neće razmišljati o pojedinačnim radnicima, ko radi a ko zabušava.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7421 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Da, samo što će naš gazda prije promijeniti trojicu radnika, nego jednog zabušanta. Pogotovo ako je zabušant u rodbinskoj vezi :D

Ja sam davno radio u firmi sa likom koji je išao na nerve svima jer se pravio budala i morao si za njim popravljati. Zajebe papire, zaboravi poslati fakture i ponude, naglavi se dva puta na pazaru, neće da razmišlja šta radi pa naprav frku itd. Svi skoro tražili da ga nogira iz firme jer je samo smetnja i obaveza svima - jok! On je rođak od žene vlasnika, oči bi mu iskopala da ga otjera :oops: Kad je posao puko, prvo je dao otkaz najboljem momku iz prodaje, pa onda nama dvojici, a panglimir je ostao dok lađa nije skroz potonula... :zzzz:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#7422 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 09/01/2023 14:04 Da, samo što će naš gazda prije promijeniti trojicu radnika, nego jednog zabušanta. Pogotovo ako je zabušant u rodbinskoj vezi :D

Ja sam davno radio u firmi sa likom koji je išao na nerve svima jer se pravio budala i morao si za njim popravljati. Zajebe papire, zaboravi poslati fakture i ponude, naglavi se dva puta na pazaru, neće da razmišlja šta radi pa naprav frku itd. Svi skoro tražili da ga nogira iz firme jer je samo smetnja i obaveza svima - jok! On je rođak od žene vlasnika, oči bi mu iskopala da ga otjera :oops: Kad je posao puko, prvo je dao otkaz najboljem momku iz prodaje, pa onda nama dvojici, a panglimir je ostao dok lađa nije skroz potonula... :zzzz:
Htio sam reći da ne mora neradnik imati zaštitu, a da nema posljedice.
markopd
Posts: 864
Joined: 01/12/2019 23:08

#7423 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

Lajavikrelac wrote: 09/01/2023 14:04 Da, samo što će naš gazda prije promijeniti trojicu radnika, nego jednog zabušanta. Pogotovo ako je zabušant u rodbinskoj vezi :D

Ja sam davno radio u firmi sa likom koji je išao na nerve svima jer se pravio budala i morao si za njim popravljati. Zajebe papire, zaboravi poslati fakture i ponude, naglavi se dva puta na pazaru, neće da razmišlja šta radi pa naprav frku itd. Svi skoro tražili da ga nogira iz firme jer je samo smetnja i obaveza svima - jok! On je rođak od žene vlasnika, oči bi mu iskopala da ga otjera :oops: Kad je posao puko, prvo je dao otkaz najboljem momku iz prodaje, pa onda nama dvojici, a panglimir je ostao dok lađa nije skroz potonula... :zzzz:
Ja sam se nagledao gorih i bezobraznijih stvari od strane poslodavaca,neke sam već pisao ovde,ali situacija je stvarno nikad gora po tom pitanju.Ne pričam toliko o visini plate,koliko o uslovima rada i međuljudskim (ne)odnosima kod istih.Pogotovo akcenat na ugostiteljski sektor,gdje je situacija stvarno nikad gora i pri tome ne mislim na onu već izlizanu floskulu "nema ko da radi" koja se plasira po društvenim mrežama i medijima unazad 10-ak godina.Prijatelj mi radi u komercijali za kanal kafića i kaže da vlasnici više ne žele nikakva ulaganja niti pare,samo da im je bilo kakvog radnika naći.

Nažalost,to je posljedica većine bahatih i arogantnih "drvosječa" (biću blag),koje do juče nije imao pas za šta da ujede,a danas glumi biznismena i glavnu facu po čaršiji.Prodaju neku malu parcelu od pokojne rodbine,digne pet kredita i napravi isto toliko pozajmica i misli da mu je neko dužan raditi 300 sati mjesečno za minimalac i ide kroz grad i viče "narod neće da radi,lijena omladina".Takvima želim što bržu propast i da ih zahvati najveća bijeda koja postoji.

Postoje izuzeci,svaka im čast skidam kapu,ali ih je toliko malo i danas trpe ogromne posljedice zbog ovih gore navedenih.Ove sezone bosanskim gazdama neka su na pomoći svi mogući sveci i sveštenici,ko preživi pričaće. :-)
Officer Crabtree
Posts: 3503
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#7424 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Officer Crabtree »

Lajavikrelac wrote: 09/01/2023 13:50
Officer Crabtree wrote: 08/01/2023 20:53 Zašto bih, ja se slažem sa tim stavom a ti ne.

Ja imam dugogodišnje iskustvo kojim ovu tvrdnju mogu potkrijepiti.

Al da sad diskutujem oko toga nema potrebe, nisam tražio ništa za to što sam se složio s njim.

Pozdrav.
Da imaš dugogodišnje iskustvo kao što tvrdiš, znao bi da neradnike, levate i zabušante uvijek neko čuva "odozgo". Sad da li je to vlasnik, direktor, političar ili jak poslovni partner, ali sigurno je da se neko pravi budala i hvata krivinu na očigled svih u firmi zato što mu je to dozvoljeno ..
OK, nemam dugogodišnje iskustvo.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7425 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 09/01/2023 18:55
Lajavikrelac wrote: 09/01/2023 13:50
Da imaš dugogodišnje iskustvo kao što tvrdiš, znao bi da neradnike, levate i zabušante uvijek neko čuva "odozgo". Sad da li je to vlasnik, direktor, političar ili jak poslovni partner, ali sigurno je da se neko pravi budala i hvata krivinu na očigled svih u firmi zato što mu je to dozvoljeno ..
OK, nemam dugogodišnje iskustvo.
Pokazi to sto tvrdis da imas.
Lako je napisati.
Post Reply