Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7376 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Lajavikrelac wrote: 05/01/2023 19:47
Osmi Socrates wrote: 05/01/2023 19:35 Sva ta pitanja su neprihvatljiva na intervjuu za posao.

Ako te to pitaju, bolje je za tebe da nisi dobio posao u toj kompaniji.
E tu je odgovor na nečije pitanje o glupostima što pitaju na intervjuima. Upravo te time rešetaju.

Ja obično odgovorim da mi treba posao jer su mi veliki troškovi na kokain, žene i izlaske po klubovima 8-) :mrgreen:
Zašto bi te neko na razgovoru za posao pitao da li si oženjen i imaš li djece?
User avatar
EFD22
Posts: 9817
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#7377 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by EFD22 »

Po pravilu te ne bi smio uopće pitati te stvari.

Ali svjedok sam da su žene na par intervjua pitali da li planiraju trudnoću u dogledno vrijeme :run:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#7378 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

Pa ne znam baš da je to pravilo.

U principu, u realnom sektoru te mogu pitati skoro sva pitanja koja im padnu napamet. Niko ne kaže da si ti dužan odgovoriti na ta pitanja.

U javnom sektoru imaju pravilnike šta te ne smiju pitati, i to se strožije nadgleda.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#7379 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjeshalica »

Osmi Socrates wrote: 05/01/2023 20:03 Pa ne znam baš da je to pravilo.

U principu, u realnom sektoru te mogu pitati skoro sva pitanja koja im padnu napamet. Niko ne kaže da si ti dužan odgovoriti na ta pitanja.

U javnom sektoru imaju pravilnike šta te ne smiju pitati, i to se strožije nadgleda.
Procitaj Zakon o zastiti od diskriminacije i Zakon o radu.

Fazon je u tome da te ne moze zbog planiranja trudnoce ili trudnicu ukoliko ne postoji objektivan razlog odbiti za posao.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#7380 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjeshalica »

Osmi Socrates wrote: 05/01/2023 19:35 Sva ta pitanja su neprihvatljiva na intervjuu za posao.

Ako te to pitaju, bolje je za tebe da nisi dobio posao u toj kompaniji.
Pa vidis kakva je firma i picousti gazda kad su spremni da pitaju takve stvari i po tome procjenjuju osobe koje traze posao.

Takve treba javno prozivati i drustveno ih sikanirati i prezirati,kao i clanove porodice dakle samo kulturno pljuvanje i izolacija. Pa nek se zale materi? Hehe
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#7381 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

vjeshalica wrote: 05/01/2023 20:06
Osmi Socrates wrote: 05/01/2023 20:03 Pa ne znam baš da je to pravilo.

U principu, u realnom sektoru te mogu pitati skoro sva pitanja koja im padnu napamet. Niko ne kaže da si ti dužan odgovoriti na ta pitanja.

U javnom sektoru imaju pravilnike šta te ne smiju pitati, i to se strožije nadgleda.
Procitaj Zakon o zastiti od diskriminacije i Zakon o radu.

Fazon je u tome da te ne moze zbog planiranja trudnoce ili trudnicu ukoliko ne postoji objektivan razlog odbiti za posao.
Zakon sigurno ne kaže ništa o pitanju na intervjuu za posao.

Jedna je stvar pitati ženu "planiraš li trudnoću?" a druga reći ženi "ne damo ti posao zato što planiraš trudnoću."

Nekad se ovakva pitanja postavljaju da bi dobio odgovor "izvinite, ali, to je privatna stvar, i ne želim odgovoriti." Ako odgovor nije takav, osoba neče dobiti posao.

Nije ilegalno postaviti pitanje. A dokazati na sudu da posao nisi dobila zato što si odgovorila da planiraš trudnoću je veoma teško.

Svejedno, kao što rekoh, kompanija koja ti postavlja takva pitanja nije vrijedna ni tebe ni tvog vremena.

Ako bi mi neko postavio neko lično pitanje na intervjuu, ja bih odmah napustio intervju.
Last edited by Osmi Socrates on 05/01/2023 20:45, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#7382 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjeshalica »

Osmi Socrates wrote: 05/01/2023 20:12
vjeshalica wrote: 05/01/2023 20:06

Procitaj Zakon o zastiti od diskriminacije i Zakon o radu.

Fazon je u tome da te ne moze zbog planiranja trudnoce ili trudnicu ukoliko ne postoji objektivan razlog odbiti za posao.
Zakon sigurno ne kaže ništa o pitanju na intervjuu za posao.

Jedna je stvar pitati ženu "planiraš li trudnoću?" a druga reći ženi "ne damo ti posao zato što planiraš trudnoću."

Nekad se ovakva pitanja postavljaju da bi dobio odgovor "izvinite, ali, to je privatna stvar, i ne želim odgovoriti." Ako odgovor nije takav, osoba neče dobiti posao.

Nije ilegalno postaviti pitanje. A dokazati na sudu da posao nisi dobila zato što si odgovorila da planiraš trudnoću je veoma teško.
To se moze dokazati jer je stavljena u nepovoljan polozaj kad je izjavila na intervjuu za posao da planira nakon sto je pitana o tome. U tom dokazivanju ulogu ima i to da dokaze da je ona od svih kandidata bila po svemu najbolja, ali je odbijena zbog svoje izjave o tome. To pitanje je posredna diskriminacija, izgleda neutralno ali je od znacaja prilikom odlucivanja da neko bude primljen. Sad, opet i zavisi da li neko ima interesa da se vodi postupak sa nekom firmom sto ga nije primila, msm nije Amerika da uspijes u tome jer kod njih toga uobicajno ima.
Zakon je jasno rekao, ne moze se odbiti zena za posao ako je trudna. Naravno, neko ce se zamaskirati i reci nije bila dovoljno kvalitetan kandidat za radno mjesto i odabrati nekog drugog.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#7383 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

Ja se slažem da je pitanje nepristojno, i ne bi ga niko trebao pitati.

Na takva pitanja treba odmah napustiti intervju. Druga opcija je odgovoriti onako kako ne odgovara poslodavcu, i, ako ne dobiješ posao, pokušati dokazati na sudu ili tribunalu za ljudska prava da posao nisi dobio zbog takvog odgovora.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7384 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Sta on zna o nasem ZoR-u
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7385 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Snake Eyes wrote: 05/01/2023 19:50
Lajavikrelac wrote: 05/01/2023 19:47

E tu je odgovor na nečije pitanje o glupostima što pitaju na intervjuima. Upravo te time rešetaju.

Ja obično odgovorim da mi treba posao jer su mi veliki troškovi na kokain, žene i izlaske po klubovima 8-) :mrgreen:
Zašto bi te neko na razgovoru za posao pitao da li si oženjen i imaš li djece?
Ne znam ali na svakom me razgovoru ovo pitaju,bas na svakom.
Znas li ti odgovor na to postavljeno pitanje ?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7386 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

zippoo87 wrote: 05/01/2023 22:34
Snake Eyes wrote: 05/01/2023 19:50

Zašto bi te neko na razgovoru za posao pitao da li si oženjen i imaš li djece?
Ne znam ali na svakom me razgovoru ovo pitaju,bas na svakom.
Znas li ti odgovor na to postavljeno pitanje ?
Znam.
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7387 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Snake Eyes wrote: 05/01/2023 22:58
zippoo87 wrote: 05/01/2023 22:34

Ne znam ali na svakom me razgovoru ovo pitaju,bas na svakom.
Znas li ti odgovor na to postavljeno pitanje ?
Znam.
Podijeli sa rajom :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#7388 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Vam »

Snake Eyes wrote: 05/01/2023 19:50
Lajavikrelac wrote: 05/01/2023 19:47

E tu je odgovor na nečije pitanje o glupostima što pitaju na intervjuima. Upravo te time rešetaju.

Ja obično odgovorim da mi treba posao jer su mi veliki troškovi na kokain, žene i izlaske po klubovima 8-) :mrgreen:
Zašto bi te neko na razgovoru za posao pitao da li si oženjen i imaš li djece?
Da znaju hoces li se zavaljivati u kredite, tj koliko ces ovisiti o tom radnom mjestu... sve je to bagra.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7389 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Vam wrote: 05/01/2023 23:04
Snake Eyes wrote: 05/01/2023 19:50

Zašto bi te neko na razgovoru za posao pitao da li si oženjen i imaš li djece?
Da znaju hoces li se zavaljivati u kredite, tj koliko ces ovisiti o tom radnom mjestu... sve je to bagra.
Da zeli to saznati prije bi ga onda pitao ima li svoj stan.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#7390 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Kaže, ne vole da pokazuješ očaj koliko ti treba posao, a onda postave pitanje kojim pokušavaju saznati koliko ti očajno treba posao :lol:
User avatar
Rothmans
Posts: 2845
Joined: 21/11/2019 21:32

#7391 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

Ja sam imao flasu od lenora za piševe :mrgreen: ,al brzo sam se kano corava posla. Kiper, hladnjaca moze ,a ovo po sleperima pliznjenje, to je najzadnji poso na dunjaluku. Trenutno skladistar, ma milina, ni policije ni inspekcije, ni probijenih guma. Odradi svoje i haj kuci ko sav normalan narod
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#7392 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Vam »

Snake Eyes wrote: 05/01/2023 23:06
Vam wrote: 05/01/2023 23:04

Da znaju hoces li se zavaljivati u kredite, tj koliko ces ovisiti o tom radnom mjestu... sve je to bagra.
Da zeli to saznati prije bi ga onda pitao ima li svoj stan.
Na isti kalup pitanje.
Ovamo izgovor kako oni postuju porodicne ljude, samostalne i jake individue... boli poslodavca uho za tebe. Zaposlenik je samo jedan zamjenjivi tockic u masineriji. A sva ta pitanja se postavljaju da se odredi koliko si podoban, koliko ces slusati i spustati glavu jer moras, kredit, djeca...
Zato je najpametnije privatne stvari drzati za sebe, a odgovarati sta zele da cuju. Gdje se vidis za 10 god? U ovoj firmi, kao dio uspjesnog tima, kao muz i kao otac troje djece u svojoj kuci na svojoj zemlji... cak i ako planiras koristiti tu poziciju kso odskocnu dasku za bolji posao u narednih 5-6 mjeseci...
Sve je to bagra
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#7393 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 05/01/2023 23:06
Vam wrote: 05/01/2023 23:04

Da znaju hoces li se zavaljivati u kredite, tj koliko ces ovisiti o tom radnom mjestu... sve je to bagra.
Da zeli to saznati prije bi ga onda pitao ima li svoj stan.
Više će trpjeti za kredit da obezbijedi djeci sigurniji krov nad glavom od podstsnarskog nego što će se uvaljivati u kredit za stan samo za sebe. Zato je za poslodavca bolje da kandidat ima ženu i djecu, nego kredit za stan kao samac.

Ali, to pitanje ima i važniju pozadinu, pretpostavka je da je neko sa djecom manje sklon ispadima, to što ima djecu o kojima brine pokazuje da je odgovorna osoba.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7394 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

Jeste, ako mushkarca zaposhljavaju.. zene s djecom..znache chesta odsustva... :-) . bolest/ priredbe/takmichenja..

Kao i poslodavac. neozenjen.. dobar dr npr. ........... ozeni se.. postaje pohlepan. .. veche troshkove ima. :wink:
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#7395 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

EFD22 wrote: 05/01/2023 19:51 Po pravilu te ne bi smio uopće pitati te stvari.

Ali svjedok sam da su žene na par intervjua pitali da li planiraju trudnoću u dogledno vrijeme :run:
Meni su zenu pitali za bracni status i planiranje djece, posao u jednoj od tri najvece banke u BiH. Kolegica joj imala ugovor na neodredjeno cim se udala nisu joj produzili, ko vele odmah ce i zatrudniti.
Zena mi dobila nakon tri godine stalni ugovor tek tad zatrudnila.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#7396 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjeshalica »

Vam wrote: 05/01/2023 23:13
Na isti kalup pitanje.
Ovamo izgovor kako oni postuju porodicne ljude, samostalne i jake individue... boli poslodavca uho za tebe. Zaposlenik je samo jedan zamjenjivi tockic u masineriji. A sva ta pitanja se postavljaju da se odredi koliko si podoban, koliko ces slusati i spustati glavu jer moras, kredit, djeca...
Zato je najpametnije privatne stvari drzati za sebe, a odgovarati sta zele da cuju. Gdje se vidis za 10 god? U ovoj firmi, kao dio uspjesnog tima, kao muz i kao otac troje djece u svojoj kuci na svojoj zemlji... cak i ako planiras koristiti tu poziciju kso odskocnu dasku za bolji posao u narednih 5-6 mjeseci...
Sve je to bagra
Zato kod bizmišmena skorojevica sto se pojavljuju kao neki menEĐeri i kurci izmišljatorskih pozicija uvijek naglase kako su porodicni sa djecom i zenom. Koga jado briga sta ti imas kuci, ufati se posla da vidimo sta znas raditi,kakav ti je kvalitet produkta kojeg nudis jer sav taj porodicni opis meni ne znaci nista osim prevarne radnje da mi odglumis nesto da mi uvalis svoje smece koje nudis.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#7397 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Osmi Socrates »

nepass1 wrote: 06/01/2023 07:23
EFD22 wrote: 05/01/2023 19:51 Po pravilu te ne bi smio uopće pitati te stvari.

Ali svjedok sam da su žene na par intervjua pitali da li planiraju trudnoću u dogledno vrijeme :run:
Meni su zenu pitali za bracni status i planiranje djece, posao u jednoj od tri najvece banke u BiH. Kolegica joj imala ugovor na neodredjeno cim se udala nisu joj produzili, ko vele odmah ce i zatrudniti.
Zena mi dobila nakon tri godine stalni ugovor tek tad zatrudnila.
Kako će joj produžiti ugovor na neodređeno vrijeme? Dakle, nije slučaj da joj je istekao ugovor pa ga nisu produžili, nego je dobila otkaz.

U zavisnosti od toga koliko dugo je radila u toj kompaniji, vjerovatno je imala pravo na otpremninu. To pod uslovom da joj nisu dali otkaz zbog njene greške. Ako može dokazati da su joj otkaz dali zbog udaje, ima podlogu i za sudski postupak protiv poslodavca.

Uvijek je bolje imati ugovor na neodređeno vrijeme, nego na određeno. S tim da i ugovori na određeno vrijeme koji se rutinski produžuju (iz godine u godinu, recimo) vremenom zakonski postaju ugovori na neodređeno vrijeme.

Eto, ako tvoja žena radi već tri godine u istoj kompaniji, ona, po zakonu, ne može imati ugovor na određeno vrijeme.

Nisam siguran šta ti znači "stalni ugovor", ali, njen ugovor je na neodređeno vrijeme, bez obzira šta je potpisala.
Last edited by Osmi Socrates on 06/01/2023 09:23, edited 1 time in total.
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#7398 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

Osmi Socrates wrote: 06/01/2023 08:46
nepass1 wrote: 06/01/2023 07:23

Meni su zenu pitali za bracni status i planiranje djece, posao u jednoj od tri najvece banke u BiH. Kolegica joj imala ugovor na neodredjeno cim se udala nisu joj produzili, ko vele odmah ce i zatrudniti.
Zena mi dobila nakon tri godine stalni ugovor tek tad zatrudnila.
Kako će joj produžiti ugovor na neodređeno vrijeme? Dakle, nije slučaj da joj je istekao ugovor pa ga nisu produžili, nego je dobila otkaz.

U zavisnosti od toga koliko dugo je radila u toj kompaniji, vjerovatno je imala pravo na otpremninu. To pod uslovom da joj nisu dali otkaz zbog njene greške. Ako može dokazati da su joj otkaz dali zbog udaje, ima podlogu i za sudski postupak protiv poslodavca.

Uvijek je bolje imati ugovor na neodređeno vrijeme, nego na određeno. S tim da i ugovori na određeno vrijeme koji se rutinski produžuju (iz godine u godinu, recimo) vremenom zakonski postaju ugovori na neodređeno vrijeme.

Eto, ako tvoja žena radi već tri godine u istoj kompaniji, ona, po zakonu, ne može imati ugovor na određeno vrijeme.
Imala na odredjeno, svakih sest mjeseci im produzivali. Pogresno se odrazio
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#7399 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

Osmi Socrates wrote: 06/01/2023 08:46
nepass1 wrote: 06/01/2023 07:23

Meni su zenu pitali za bracni status i planiranje djece, posao u jednoj od tri najvece banke u BiH. Kolegica joj imala ugovor na neodredjeno cim se udala nisu joj produzili, ko vele odmah ce i zatrudniti.
Zena mi dobila nakon tri godine stalni ugovor tek tad zatrudnila.
Kako će joj produžiti ugovor na neodređeno vrijeme? Dakle, nije slučaj da joj je istekao ugovor pa ga nisu produžili, nego je dobila otkaz.

U zavisnosti od toga koliko dugo je radila u toj kompaniji, vjerovatno je imala pravo na otpremninu. To pod uslovom da joj nisu dali otkaz zbog njene greške. Ako može dokazati da su joj otkaz dali zbog udaje, ima podlogu i za sudski postupak protiv poslodavca.

Uvijek je bolje imati ugovor na neodređeno vrijeme, nego na određeno. S tim da i ugovori na određeno vrijeme koji se rutinski produžuju (iz godine u godinu, recimo) vremenom zakonski postaju ugovori na neodređeno vrijeme.

Eto, ako tvoja žena radi već tri godine u istoj kompaniji, ona, po zakonu, ne može imati ugovor na određeno vrijeme.

Nisam siguran šta ti znači "stalni ugovor", ali, njen ugovor je na neodređeno vrijeme, bez obzira šta je potpisala.
Pa prekinu ti na 15 dana i onda ponovo na odredjeno ide

A zena promjenila firmu pa je sad na "probnom" sest mjeseci onda ide stalni/na odredjeno
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#7400 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Vam »

vjeshalica wrote: 06/01/2023 08:17
Vam wrote: 05/01/2023 23:13
Na isti kalup pitanje.
Ovamo izgovor kako oni postuju porodicne ljude, samostalne i jake individue... boli poslodavca uho za tebe. Zaposlenik je samo jedan zamjenjivi tockic u masineriji. A sva ta pitanja se postavljaju da se odredi koliko si podoban, koliko ces slusati i spustati glavu jer moras, kredit, djeca...
Zato je najpametnije privatne stvari drzati za sebe, a odgovarati sta zele da cuju. Gdje se vidis za 10 god? U ovoj firmi, kao dio uspjesnog tima, kao muz i kao otac troje djece u svojoj kuci na svojoj zemlji... cak i ako planiras koristiti tu poziciju kso odskocnu dasku za bolji posao u narednih 5-6 mjeseci...
Sve je to bagra
Zato kod bizmišmena skorojevica sto se pojavljuju kao neki menEĐeri i kurci izmišljatorskih pozicija uvijek naglase kako su porodicni sa djecom i zenom. Koga jado briga sta ti imas kuci, ufati se posla da vidimo sta znas raditi,kakav ti je kvalitet produkta kojeg nudis jer sav taj porodicni opis meni ne znaci nista osim prevarne radnje da mi odglumis nesto da mi uvalis svoje smece koje nudis.
Eh kad bi svijet funkcionisao na nacin "koliko para, toliko muzike", mnogo blize bi svi bili nekom objektivnom fer odnosu poslodavac-uposlenik, ali ljudi muljaju, svako u svoju korist...
Kad si mlad, hoces da se pokazes na prvim poslovima, da si sposoban, da se na tebe moze osloniti, nadas se napretku, jer to bi bio logican tok stvari. Onda naucis da od toga nema nista, ali da si se pokazao kao vrijedan i da mozes pa dobio jos vise posla da ti ledja polomi.
Onaj levat sto se stalno nesto zali, trazi, satro predlaze nesto, lagano povisica. I to sve na prvim poslovima, gdje svi startamo od 0 u svojim profesijama. Onda malo omudras i skontas niko te nece cijeniti, ako se ne postavis tako, dalje se samo radi o odnosu koliko nudis, koliko trazis i o sposobnosti da pregovaras dobro.
Kako god okrenes, uposlenik je podredjenoj poziciji, mnogo cesce, neusporedivo cesce, poslodavac iskoristava uposlenika nego obratno, a onaj idealisticki fer odnos... samo bajke za naivne, na zalost.
Post Reply