Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#3151 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by sandra01 »

ferratilis wrote:Pa recimo eto da me skinu sa evidencije, sta gubim osim zdravstvenog? Oni se ponasaju kao da ljudima daju kisik da disu, pa prijete kako ce presjeci dotok :-) Zavod valjda sluzi da posreduje u zaposljavanju, o po ovome vise lici na UDBA-u
Vidi , zdravstveno osiguranje je pravo svakog stanovnika BiH. Po dosadasnjem zakonu oni koji su nezaposleni zdravstveno dobijaju od biroa.Mene zanima sta je prijedlog da se radi s ljudima koje skinu sa biroa.Govorimo oko 50 % radno sposobnog stanovnistva.Sta misle da urade? Da puste oko milion ljudi da bolesni leze po ulicama jer nemaju pravo da se lijece ( ni novac da plate) ili imaju neki drugi prijedlog.
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3152 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

sandra01 wrote:
zippoo87 wrote:
sandra01 wrote:Ima li iko kopiju prijedloga zakona o nezaposlenima ,ovo sto je ovih dana aktuelno da se skidaju s biroa ljudi koji ne dokazu da su trazili posao ili tako nekako.Vidim po netu raznih komentara ali nikada nisam vidjela taj prijedlog da procitam sta predlazu i kako su to zamislili.
Inace sta vi mislite o ovome?
nima takvog zakona...to su bile samo neke price
ne vjerujem da ce u skorije vrijeme sta biti od ovog...
Ima prijedlog ,postoji,ali ne mogu da ga nadjem.Navodno ce ljudi s biroa morati donositi dokaz da su bili na razgovoru za posao bar jednom :lol: (idiotluk) i ima nesto u vezi ukidanja zdravstvenog osiguranja za ljude na birou ,zato me i zanima.
kako sam ja shvatio nakon 3 puta što odbiješ posao onda če da te skinu za biroa. a zdravstveno če nekako drugačije pokušati riješiti i zbog jedne druge stvari. npr ljudi kad napune 65 godina a nemaju uslove za penziju nemogu biti na birou gube zdravstveno pa to moraju nekako drugačije riješiti. sad kako če to izgledati u praksi pokazat če vrijeme
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#3153 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

Znači ovo je definitivno da će skidat zbiroVa? Ja definitivno ne planiram da igram te njihove igrice traženja posla i prekvalifikacija meni samo treba zdravstveno a to nema veze sa traženjem posla. Ako ovo ostane jedno s drugim povezano biće mrtvih, kako mirnim tako i nasilnim putem. :run:

Inače, nezaposleni bi trebal i tražiti da svaki ponuđeni posao bude plaćen minimalno koliko je potrošačka korpa dakle 1000 evra odnedavno poslije uvođenja akciza. Šta zar trebamo prihvatiti posao za 300 KM ili još gore na kome nećemo dobiti platu uopšte?
Dakle, kada biroV nađe pos'o od iljadu evra, ne vidim razloga da ga bilo ko odbije pa makar to bilo pročepljivanje usranog čučavca. Al nećemo se zajebavat, oni nama da nude neko smeće da robujemo i još da nas ucjenjuju, to je baš dno. :skoljka:
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3154 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Last December wrote:Znači ovo je definitivno da će skidat zbiroVa? Ja definitivno ne planiram da igram te njihove igrice traženja posla i prekvalifikacija meni samo treba zdravstveno a to nema veze sa traženjem posla. Ako ovo ostane jedno s drugim povezano biće mrtvih, kako mirnim tako i nasilnim putem. :run:

Inače, nezaposleni bi trebal i tražiti da svaki ponuđeni posao bude plaćen minimalno koliko je potrošačka korpa dakle 1000 evra odnedavno poslije uvođenja akciza. Šta zar trebamo prihvatiti posao za 300 KM ili još gore na kome nećemo dobiti platu uopšte?
Dakle, kada biroV nađe pos'o od iljadu evra, ne vidim razloga da ga bilo ko odbije pa makar to bilo pročepljivanje usranog čučavca. Al nećemo se zajebavat, oni nama da nude neko smeće da robujemo i još da nas ucjenjuju, to je baš dno. :skoljka:
teoretski, jeli, ako biro šalje na razgovor za posao onda bi za taj posao trebao ići staž i minimalna plata 390 KM. e sad sve zavisi od tog razgovora. najgora je ta prekvalifikacija izgubiš par mjeseci na to nisi plačen a hoče li te ostaviti na tom poslu?
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#3155 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rizvan »

sandra01 wrote: Ima prijedlog ,postoji,ali ne mogu da ga nadjem.Navodno ce ljudi s biroa morati donositi dokaz da su bili na razgovoru za posao bar jednom :lol: (idiotluk) i ima nesto u vezi ukidanja zdravstvenog osiguranja za ljude na birou ,zato me i zanima.
Ne mogu vjerovati da će se usuditi brisati ljude iz evidencije i oduzimati im zdravstveno na osnovu toga jesu li pozvani na razgovor. Tu ima tona prostora za tužbe protiv Zavoda. Pa nisu ljudi krivi ako ih ne zovu na razgovore.

Koliko mi je poznato, u drugim državama potrebno je dostaviti dokaze da ste u određenom vremenskom periodu poslali određeni broj prijava, a na poslodavcu je da li će vas zvati na razgovor.
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#3156 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

El_comadante wrote:
kako sam ja shvatio nakon 3 puta što odbiješ posao onda če da te skinu za biroa. a zdravstveno če nekako drugačije pokušati riješiti i zbog jedne druge stvari. npr ljudi kad napune 65 godina a nemaju uslove za penziju nemogu biti na birou gube zdravstveno pa to moraju nekako drugačije riješiti. sad kako če to izgledati u praksi pokazat če vrijeme

Sve osobe starije od 65 godina imaju pravo na zdr osiguranje preko službe socijalne pomoci u opstini u kojoj žive
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3157 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

bumerangss wrote:
El_comadante wrote:
kako sam ja shvatio nakon 3 puta što odbiješ posao onda če da te skinu za biroa. a zdravstveno če nekako drugačije pokušati riješiti i zbog jedne druge stvari. npr ljudi kad napune 65 godina a nemaju uslove za penziju nemogu biti na birou gube zdravstveno pa to moraju nekako drugačije riješiti. sad kako če to izgledati u praksi pokazat če vrijeme

Sve osobe starije od 65 godina imaju pravo na zdr osiguranje preko službe socijalne pomoci u opstini u kojoj žive
dobro onda, bili su rekli drugačije...
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3158 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Rizvan wrote:
sandra01 wrote: Ima prijedlog ,postoji,ali ne mogu da ga nadjem.Navodno ce ljudi s biroa morati donositi dokaz da su bili na razgovoru za posao bar jednom :lol: (idiotluk) i ima nesto u vezi ukidanja zdravstvenog osiguranja za ljude na birou ,zato me i zanima.
Ne mogu vjerovati da će se usuditi brisati ljude iz evidencije i oduzimati im zdravstveno na osnovu toga jesu li pozvani na razgovor. Tu ima tona prostora za tužbe protiv Zavoda. Pa nisu ljudi krivi ako ih ne zovu na razgovore.

Koliko mi je poznato, u drugim državama potrebno je dostaviti dokaze da ste u određenom vremenskom periodu poslali određeni broj prijava, a na poslodavcu je da li će vas zvati na razgovor.
ako te niko nezove na razgovor za posao neče te brisati iz evidencije. biro je taj koji če slati na razgovor, ako odbiješ 3 puta onda te brišu a 1 i 2 imaš pravo odbiti
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3159 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ja mislim da ste vi malo poranili raspravljati o ovoj temi
ovo jos nigdje nema ni kao prijedlog...nije bila javna rasprava,nije rijeseno milion pitanja...sve sto se o ovome zna je da je neko nabacio kao temu ali nista konkretno
mislim da je to Novalic spomenuo u nekom intervjuu

a vi se raspisali,kao da je ovo vec usvojen zakon :D
Muzafer_Hashishar
Posts: 6
Joined: 01/08/2014 00:49

#3160 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Muzafer_Hashishar »

Jadi mladog vertera xD. A kako god. Vidi. Ovaj Boshnjacki narod se vodi parolom "sve, sad i odmah", pa kad mu realnost lupi shamar onda shvati 1000 zashto 1000 zato. Ako imash moguchnost da ostanesh ovdje i radish do peMzije ostani. Ako imash priliku da odesh da radish u inostranstvu idi i chvrsto odluci da zelis to jer poslje njanjanja nema kajanja. U svakom sluchaju raditi se mora pa borite se. :bih:
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3161 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Muzafer_Hashishar wrote:Jadi mladog vertera xD. A kako god. Vidi. Ovaj Boshnjacki narod se vodi parolom "sve, sad i odmah", pa kad mu realnost lupi shamar onda shvati 1000 zashto 1000 zato. Ako imash moguchnost da ostanesh ovdje i radish do peMzije ostani. Ako imash priliku da odesh da radish u inostranstvu idi i chvrsto odluci da zelis to jer poslje njanjanja nema kajanja. U svakom sluchaju raditi se mora pa borite se. :bih:

o cemu ti moj Muzafere ? :D
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3162 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

zippoo87 wrote:ja mislim da ste vi malo poranili raspravljati o ovoj temi
ovo jos nigdje nema ni kao prijedlog...nije bila javna rasprava,nije rijeseno milion pitanja...sve sto se o ovome zna je da je neko nabacio kao temu ali nista konkretno
mislim da je to Novalic spomenuo u nekom intervjuu

a vi se raspisali,kao da je ovo vec usvojen zakon :D
dakle ovo je na kantonalnom nivo nevjerujem da je Novalić spominjao. ja sam to čuo nekakvog ekonomskog viječa ili tome slično da rapsravljaju oko toga. i čuo sam od dirktora biro KS da se ova oblast uredi i da se ovaj zakon spominjen. sad dokle je u proceduri neznam,,,,
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3163 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Samo da se poHvalim - naš'o pos'o :mrgreen: i to u kafani!

I ne nije posao u kafani ko konobar, nego u redakciji jednog popularnijeg časopisa :) upoznao urednike u kafani slučajno uz priču na šanku, a ja mamuran pijem kafu, tad sam motivisan za sarkazam i analitička poređenja :D Prekjuče zvoni telefon zove frajer iz redakcije dođi na razgovor :shock: :? i ovih dana trebam početi probni rad pa ako se pokažem ostajem :wink: em u struci donekle, em u interesnoj sferi! Nadam se pozitivnom ishodu :ginisovac: Kaže urednik konobarice zaprijetile da će nas izbaciti iz kafane ako te ne zovnemo na razgovor :lol: i eto....

Jbg a taman na ljeto idem u DE, bezze mi samo tri mjeseca raditi lupam glavu već dva dana..... :(

Savjet forumašima: Ako u kafani rade fine konobarice budite kulturica i ponesite ponekad čokoladu za počastiti uz kafu isplati se kad-tad :wink:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3164 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjesticanametli »

Gratulacijon .....malo radi i idi u de :thumbup: :-D
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3165 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote:Samo da se poHvalim - naš'o pos'o :mrgreen: i to u kafani!

I ne nije posao u kafani ko konobar, nego u redakciji jednog popularnijeg časopisa :) upoznao urednike u kafani slučajno uz priču na šanku, a ja mamuran pijem kafu, tad sam motivisan za sarkazam i analitička poređenja :D Prekjuče zvoni telefon zove frajer iz redakcije dođi na razgovor :shock: :? i ovih dana trebam početi probni rad pa ako se pokažem ostajem :wink: em u struci donekle, em u interesnoj sferi! Nadam se pozitivnom ishodu :ginisovac: Kaže urednik konobarice zaprijetile da će nas izbaciti iz kafane ako te ne zovnemo na razgovor :lol: i eto....

Jbg a taman na ljeto idem u DE, bezze mi samo tri mjeseca raditi lupam glavu već dva dana..... :(

Savjet forumašima: Ako u kafani rade fine konobarice budite kulturica i ponesite ponekad čokoladu za počastiti uz kafu isplati se kad-tad :wink:
cestitam
kafane su super,ima tu svega a sada u kafanama ima najvise privrednika...barem ovamo u mom gradu :D

btw.i ja sam nasao posao prije mjesec dana a u subotu abd pocinjem raditi i zvanicno :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#3166 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Kinaski »

El_comadante wrote:

kako sam ja shvatio nakon 3 puta što odbiješ posao onda če da te skinu za biroa. a zdravstveno če nekako drugačije pokušati riješiti i zbog jedne druge stvari. npr ljudi kad napune 65 godina a nemaju uslove za penziju nemogu biti na birou gube zdravstveno pa to moraju nekako drugačije riješiti. sad kako če to izgledati u praksi pokazat če vrijeme
pa od cega zive jbt ?
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3167 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Kinaski wrote:
El_comadante wrote:

kako sam ja shvatio nakon 3 puta što odbiješ posao onda če da te skinu za biroa. a zdravstveno če nekako drugačije pokušati riješiti i zbog jedne druge stvari. npr ljudi kad napune 65 godina a nemaju uslove za penziju nemogu biti na birou gube zdravstveno pa to moraju nekako drugačije riješiti. sad kako če to izgledati u praksi pokazat če vrijeme
pa od cega zive jbt ?
pomognu djeca ako ih imaju, ako je jedan supruznik ovo mozda drugi ima penziju. od čega ljudi koji su na birou žive a nerade na crno? ima i takvih
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3168 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ljudi koji nemaju primanja ili imaju vrlo mala prezivljavaju tako sto neko od djece malo pomogne ili imaju kravu i malo zemlje pa imaju vrt i tako se snalaze

ovakvi ljudi ne koriste luksuze kao vecina drugih...ne placaju po 100 KM za net,telefon,komunalije...ne jedu van kuce i ne hodaju po kafanama,stede na svakom mogucem koraku i tako se bore
ako je neko vjernik i ucen,pa nesto uci,onda neko donese para da se nesto prouci,ako je neko bas ona teska sirotinja,ljudi donesu vitre ili zekat i pomognu im i tako
ima raznih situacija ali ovo se ne moze nazvati zivotom...a ovakvih je mnogo
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3169 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sodom1 »

Zato svi puse , cigara je neizostavna
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#3170 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ommadawn »

Lajavikrelac wrote:Samo da se poHvalim - naš'o pos'o :mrgreen: i to u kafani!

I ne nije posao u kafani ko konobar, nego u redakciji jednog popularnijeg časopisa :) upoznao urednike u kafani slučajno uz priču na šanku, a ja mamuran pijem kafu, tad sam motivisan za sarkazam i analitička poređenja :D Prekjuče zvoni telefon zove frajer iz redakcije dođi na razgovor :shock: :? i ovih dana trebam početi probni rad pa ako se pokažem ostajem :wink: em u struci donekle, em u interesnoj sferi! Nadam se pozitivnom ishodu :ginisovac: Kaže urednik konobarice zaprijetile da će nas izbaciti iz kafane ako te ne zovnemo na razgovor :lol: i eto....

Jbg a taman na ljeto idem u DE, bezze mi samo tri mjeseca raditi lupam glavu već dva dana..... :(

Savjet forumašima: Ako u kafani rade fine konobarice budite kulturica i ponesite ponekad čokoladu za počastiti uz kafu isplati se kad-tad :wink:
Cestitam!

Koje su novine u pitanju?

Sretno ako ces i u Njemacku ;)
Dogmano
Posts: 83
Joined: 05/02/2018 09:25

#3171 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Dogmano »

Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba u članu 3 normira da se nezaposlenom osobom smatra osoba koja, između ostalog, aktivno traži zaposlenje. To je pravni standard koji se može ekstenzivno ili restriktivno tumačiti.
Primarna funkcija službi za zapošljavanje trenutno je reguliranje zdravstvenog osiguranja nezaposlenih osoba, umjesto da to bude posredovanje u zapošljavanju. Osobe koje navrše 65 godina života i skinu se sa evidencije nezaposlenih osoba, zdravstveno osiguranje regulišu preko centra za socijalni rad.
Nije problem u zakonima, nego u nama koji kreiramo ovakav društveni ambijent.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3172 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Ommadawn wrote:Cestitam!

Koje su novine u pitanju?

Sretno ako ces i u Njemacku
Jedan BH auto magazin :) prvi dan mi se čini ok, vidjećemo dalje.....To za DE stoji i čekam početak juna, tako bi valjda trebalo po planu.....
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#3173 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nagibSA »

Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#3174 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

Čujem da je počelo ovo sa jednomjesečnim evidentiranjem na biroVu. Ima li ko kakvih vijesti, šta se radi , drže li se neke radionice i razgovori i ostale gluposti.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#3175 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Thorgerson »

nagibSA wrote:Bosna i Hercegovina treća u svijetu po nezaposlenosti

Hajd' da je Evropa, nego svijet...:oops:
Ovo uopste nije realan pokazatelj nezaposlenosti.

Ono sto se moze sa sigurnoscu reci jeste da smo prvi u Evropi po radu na crno.

Vec sam na drugoj temi pisao. Hrpa je neprijavljenih radnika, imas sada na fejsbuku citave "firme" za uredjenje eneterijera koje nemaju nista registoravno, ubise sa poslom. Itd itd. Raja odlazi po inostranstvu radi na 2-3 mjeseca, vrate se pa opet.

I onda imas npr. starije zene / domacice koje uopste ne traze posao, a vode se na biro kao nezaposlene. Takvih imas na hiljade i hiljade. I te zene se npr prijavljuju na biro iz jednog razloga, a to je zdravstveno osiguranje. Njih posao ne zanima, nit su kada radile niti ce raditi.
Post Reply