Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

almir90

#2826 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 24/08/2015 10:46

Kombat wrote:
Pa jedini koji ovdje sere, i to na usta, si ti! Znaci nas pacenik na budzetu uspije dva budzetska posla raditi, i treci nedjeljom, i onda jos forumati do iznemoglosti! hahaha
Joj, skont'o si me, nisam na budžetu već u BH-Telekomu. :lol: Sad se više ne smijem na forum javljati.

E, moj paćeniče. Najbolje sjediti i ništa ne raditi, što bi zaradio sebi marku kad je bolje marku od roditelja uzeti i praviti se pametan po kafićima i kladionicama.

almir90

#2827 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 24/08/2015 10:48

modem33 wrote: Imas koliko hoces takvih al privatnih firmi .... samo ti to ne vidis .... jer ocigledno radis u dobroj firmi ... 8-)

Ja sam se svega nagledao u Tuzli do Brckog do Gradacca i Sarajeva ..... od tajnih domacih kineskih robova u tajnoj prostoriji od 2 m2 na 4 radnika .... do ne ispalte plata .... a inspekcije se prodaju kao i to da ti privatnici imaju super konekcije sa politickom elitom vecih politickih stranaka ...
Nagledao se svega i svacega .... od tih privatnika sa politicarima ... kako zajedno inhaliraju kokain sa studenticama .... do ostalog ... a kad izadju u carsiju ili kod tebe u Gradaccu ..... samo "tracaju" al niko nista ne zna pravu istinu ... I drze se samo "grupno" .... ako nisi clan te "grupacije" => nema posla za tebe ... Testirao i sve provjerio

8-)

Ovdje je drzava podijeljena na 2 skupine ljudi:

a) oni koji rade b) oni koji ne rade nit im se daje mogucnost da zarade

Ovi koji ne rade ... jedino mogu na kladionici da smisle nacin da od 1 KM naprave profit od 200.000 KM .... al to je nemoguce i sto su izmisli porez od 10% na dobitke koji prije 3 godine nisu postojali.

8-)
Pazi, ne kažem da nema firmi gdje gazde ne plaćaju radnike, ima toga. Ali, isto tako većina tih radnika sve to namiri, da li uzima novac iz pazara, ili uzima robu, ili neka druga vrsta beneficije, uglavnom namiri se to u svakom slučaju. Neće niko raditi godinu da nema baš ni marke od rada, jer valja obaveze plaćati, mora se jesti da bi se preživilo, dakle mora biti neka korist od tog rada.

[Emma]

#2828 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by [Emma] » 05/09/2015 12:28

Jeus li još nekoga primili na takt akademiju? Kako će ovo ići :D

VjecitiStudent

#2829 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by VjecitiStudent » 30/09/2015 08:12

Idite doktoru što prije, dok još imate osiguranje
Međutim, za ovdašnje građane, i to posebno one nezaposlene, svakako je najinteresantnija kontinuirana aktivnost Vlade na razdvajanju obaveznog zdravstvenog osiguranja od funkcije posredovanja u zapošljavanju, što bi prevedeno na razumljiviji jezik moglo da znači ukidanje zdravstvenog osiguranja za nezaposlene prijavljene na biroe.
http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/sta- ... skih-mjera

Mr.Penguin

#2830 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Mr.Penguin » 01/10/2015 20:47

VjecitiStudent wrote:Idite doktoru što prije, dok još imate osiguranje
Međutim, za ovdašnje građane, i to posebno one nezaposlene, svakako je najinteresantnija kontinuirana aktivnost Vlade na razdvajanju obaveznog zdravstvenog osiguranja od funkcije posredovanja u zapošljavanju, što bi prevedeno na razumljiviji jezik moglo da znači ukidanje zdravstvenog osiguranja za nezaposlene prijavljene na biroe.
Pa kako ce to oduzeti? :shock:

ferratilis

#2831 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ferratilis » 01/10/2015 21:14

Mr.Penguin wrote:
VjecitiStudent wrote:Idite doktoru što prije, dok još imate osiguranje
Pa kako ce to oduzeti? :shock:
Džaba pravite paniku, ne mogu to tek tako ukinuti, i u članku piše "moglo bi", ovi novinari vole preuveličavati stvari, nema šta.

dragma

#2832 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dragma » 07/10/2015 21:00

almir90 wrote:Aj' ne seri, onaj ko hoće da radi može i zaraditi. Evo ja radim dva posla redovno, i još šta naleti sa strane i imam te pare, ali ja se borim i mučim svaki dan, radim i nedilju, imam 10 dana slobodno godišnje.
Već te zamišljam... :lol:

almir90

#2833 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 08/10/2015 16:53

dragma wrote: Već te zamišljam... :lol:
Slobodno se ti tješi i ismijavaj, nisi jedini, navikao sam ja već. Kao i većina nehljebovaca koji se samo cinično smiju kad im kažem da za vlastiti neuspjeh nije im niko drugi kriv, nego oni sami. Nisu vam krivi ni roditelji ni država, već ste sami sebi krivi što mislite da vam je neko drugi dužan sve pružiti, vaše je samo da se pojavite, a ne da se borite za sebe. Eh, kad shvatiš da ti niko nije dužan ništa na dlanu pružiti sa lakoćom, i da moraš sve sam sa svojih deset prstiju da stvoriš, onda neće biti kuknjave. Prošao sam i ja isti taj period kad sam smatrao, da su mi sve drugi dužni obezbijediti, i samo pljuvao okolo, a zapravo sam samo ja bio kriv za to, sreća pa se dozvah pameti.

arnelau

#2834 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by arnelau » 08/10/2015 17:48

almir90 wrote:
Slobodno se ti tješi i ismijavaj, nisi jedini, navikao sam ja već. Kao i većina nehljebovaca koji se samo cinično smiju kad im kažem da za vlastiti neuspjeh nije im niko drugi kriv, nego oni sami. Nisu vam krivi ni roditelji ni država, već ste sami sebi krivi što mislite da vam je neko drugi dužan sve pružiti, vaše je samo da se pojavite, a ne da se borite za sebe. Eh, kad shvatiš da ti niko nije dužan ništa na dlanu pružiti sa lakoćom, i da moraš sve sam sa svojih deset prstiju da stvoriš, onda neće biti kuknjave. Prošao sam i ja isti taj period kad sam smatrao, da su mi sve drugi dužni obezbijediti, i samo pljuvao okolo, a zapravo sam samo ja bio kriv za to, sreća pa se dozvah pameti.
E haj nas ti prosvjetli, znači preko 70 000 nezaposlenih samo u KS su po tvom mišljenju lezilebovići ili kako nas već nazivaš :lol:

almir90

#2835 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 08/10/2015 18:10

arnelau wrote: E haj nas ti prosvjetli, znači preko 70 000 nezaposlenih samo u KS su po tvom mišljenju lezilebovići ili kako nas već nazivaš :lol:
Koliko je njih sa onim ublehama od fakulteta od kojih mogu samo da na budžetu rade, i traže samo posao na budžetu? U Sarajevu koji iz godine u godinu bilježi porast turista, najjače ekonomski razvijen grad u BiH, sa toliko prilika da se zaradi novac privatno, da, nemaju posla oni koji bi sve da im se servira na dlanu.

dezurni_ucenik

#2836 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dezurni_ucenik » 08/10/2015 18:13

almir90 wrote:
arnelau wrote: E haj nas ti prosvjetli, znači preko 70 000 nezaposlenih samo u KS su po tvom mišljenju lezilebovići ili kako nas već nazivaš :lol:
Koliko je njih sa onim ublehama od fakulteta od kojih mogu samo da na budžetu rade, i traže samo posao na budžetu? U Sarajevu koji iz godine u godinu bilježi porast turista, najjače ekonomski razvijen grad u BiH, sa toliko prilika da se zaradi novac privatno, da, nemaju posla oni koji bi sve da im se servira na dlanu.

Ti dojis drzavnu sisu, a nezaposleni treba da budu turisticki vodici njemackim penzionerima "Das ist Bascarsija" ,"Wonderschon"

almir90

#2837 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 08/10/2015 18:14

dezurni_ucenik wrote:
Ti dojis drzavnu sisu, a nezaposleni treba da budu turisticki vodici njemackim penzionerima "Das ist Bascarsija" ,"Wonderschon"
Ma, naravno, čim neko nešto napiše kao ja, odmah je na državnoj sisi. Nažalost, moram te razočarati, ne živim na račun budžeta.

dezurni_ucenik

#2838 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dezurni_ucenik » 08/10/2015 18:15

almir90 wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Ma, naravno, čim neko nešto napiše kao ja, odmah je na državnoj sisi. Nažalost, moram te razočarati, ne živim na račun budžeta.

Ko i svaki narkoman sto negira da je narkoman...

almir90

#2839 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 08/10/2015 18:20

dezurni_ucenik wrote: Ko i svaki narkoman sto negira da je narkoman...
Čuj, nemam ti se potrebe pravdati, imaš pravo na mišljenje kao i ja. Evo, upotrijebit ću i ja generalizaciju i reći da si ti isti taj nehljebovac koji ne želi se potruditi i napraviti sebi posla, zbog čega mene i napadaš. Ja još ne znam po čemu ja to spadam pod "budžetliju", barem ko je mene imalo pratio na forumu, zna koliko pljujem po istim. Lijep tebi pozdrav.

dezurni_ucenik

#2840 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dezurni_ucenik » 08/10/2015 18:22

almir90 wrote:
dezurni_ucenik wrote: Ko i svaki narkoman sto negira da je narkoman...
Čuj, nemam ti se potrebe pravdati, imaš pravo na mišljenje kao i ja. Evo, upotrijebit ću i ja generalizaciju i reći da si ti isti taj nehljebovac koji ne želi se potruditi i napraviti sebi posla, zbog čega mene i napadaš. Ja još ne znam po čemu ja to spadam pod "budžetliju", barem ko je mene imalo pratio na forumu, zna koliko pljujem po istim. Lijep tebi pozdrav.

Pasa i tebi sve najbolje :thumbup:

dragma

#2841 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dragma » 08/10/2015 19:19

almir90 wrote:
Pališ se bezveze, kod mene u firmi je situacija ista, (zacrtano) radno vrijeme ne postoji, džaba ti škola, zvanje i diploma kad je ponuda hiljadu puta manja od potražnje, na jednog kojem se ne sviđa uvjek ide deset i više onih koji ne biraju, a takvih je u državi oko 500 000 i nisu svi (kako ih zoveš) nehljebovići niti su te sreće pa da imaju kakav-takav posao.

almir90

#2842 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 » 08/10/2015 19:29

dragma wrote:
Pališ se bezveze, kod mene u firmi je situacija ista, (zacrtano) radno vrijeme ne postoji, džaba ti škola, zvanje i diploma kad je ponuda hiljadu puta manja od potražnje, na jednog kojem se ne sviđa uvjek ide deset i više onih koji ne biraju, a takvih je u državi oko 500 000 i nisu svi (kako ih zoveš) nehljebovići niti su te sreće pa da imaju kakav-takav posao.
Ja kažem da je bolje raditi bilo šta, jer u tom slučaju dođeš u poziciju da sam sebe guraš naprijed da nađeš način da dođeš do boljeg posla, barem je tako kod mene bilo. I veliki sam zagovornik pokretanja privatnih biznisa, bolje manji privatni biznis koji ćeš razvijati, od neke sitne zarade, pa do neke ozbiljnije. Razumijem ja i to da nema svako tu želju, ali da je ovoliko zastupljenjo "gađenje" prema vlastitom biznisu među mlađom rajom (osobama u dvadesetim) je stvarno čudno. Realnost je, koliku god imaš platu, radiš za nekoga koji ti plati samo jedan mali dio koji si zaradio. I pored ovakve političke uređenosti, ima dosta osoba koje su se uspjele izboriti sa svime i voditi solidne manje privatne biznise koji ima donose u posjeku solidnu ministarsku platu. Ja sam uvjek bio, i bit ću za takvo nešto, nego skupljati komadiće radeći za nekoga drugog, ili čekajući da se zaposlim na budžetu.

Lajavikrelac

#2843 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac » 09/10/2015 11:08

almir90 wrote:Ja kažem da je bolje raditi bilo šta, jer u tom slučaju dođeš u poziciju da sam sebe guraš naprijed da nađeš način da dođeš do boljeg posla, barem je tako kod mene bilo.
Tako je....i do 35te bolesnik.
almir90 wrote:I veliki sam zagovornik pokretanja privatnih biznisa, bolje manji privatni biznis koji ćeš razvijati, od neke sitne zarade, pa do neke ozbiljnije. Razumijem ja i to da nema svako tu želju, ali da je ovoliko zastupljenjo "gađenje" prema vlastitom biznisu među mlađom rajom (osobama u dvadesetim) je stvarno čudno.
I ja sam zagovornik isto, ali ovo je majstore Bosna! Ovdje je rođačko-plemensko-jaranska ekonomija a ne tržišna....
almir90 wrote: ima dosta osoba koje su se uspjele izboriti sa svime i voditi solidne manje privatne biznise koji ima donose u posjeku solidnu ministarsku platu
Od njih 10 jedan ja takav....od ostalih devet bar pet je propalo zahvaljujući BIH "tržištu" :-)
almir90 wrote:Ja sam uvjek bio, i bit ću za takvo nešto, nego skupljati komadiće radeći za nekoga drugog, ili čekajući da se zaposlim na budžetu.
I ja sam isto tako, pa sam se onda probudio kad sam pao sa kreveta.... :zzzz:

ilkbahar

#2844 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ilkbahar » 09/10/2015 11:20

Giancarlo wrote:Izvinjavam se unaprijed ako je vec bilo ovakvo pitanje ili ako je kriva tema. Dakle zanima me da li neko ima licnog skustva (ili barem zna 100% tacna kako to ide u praksi) sa dobrovoljnim osiguranjem (mislim na penziono) ukoliko je rijec o nezaposlenoj osobi i bez radnog staza ? Isao na stranicu Zavoda PIO/MIO i nasao ovo: http://www.fzmiopio.ba/index.php?option ... 87&lang=ba

Medutim, nikako ne mogu da nadem taj njihov Statut, pa da pogledam te clanove od 47-52. To mi govori da ili nema vise tog dobrovoljnog uplacivanja osiguranja ili da im je stranica "losa" :D Ne mogu nista konkretno da nadem na netu, a evo i pretraga na forumu ne radi zadnjih 10tak minuta...
Postoji dobrovoljno osiguranje, medjutim ako nemas radnog staza ne isplatiti se ga uplacivati. To je dobro jedino za ljude kojima nedostaje par godina staza da bi ostvarili.pravo na penziju, a vec od ranije imaju staz. Bolje ti je ostavljaj po strani tih cca 250km nego daa im dajes ili uplacuj osiguranje kod osiguravajucih kuca, oroci stednju i sl.

ilkbahar

#2845 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ilkbahar » 09/10/2015 11:24

almir90 wrote:
dragma wrote:
Ja kažem da je bolje raditi bilo šta, jer u tom slučaju dođeš u poziciju da sam sebe guraš naprijed da nađeš način da dođeš do boljeg posla, barem je tako kod mene bilo. I veliki sam zagovornik pokretanja privatnih biznisa, bolje manji privatni biznis koji ćeš razvijati, od neke sitne zarade, pa do neke ozbiljnije. Razumijem ja i to da nema svako tu želju, ali da je ovoliko zastupljenjo "gađenje" prema vlastitom biznisu među mlađom rajom (osobama u dvadesetim) je stvarno čudno. Realnost je, koliku god imaš platu, radiš za nekoga koji ti plati samo jedan mali dio koji si zaradio. I pored ovakve političke uređenosti, ima dosta osoba koje su se uspjele izboriti sa svime i voditi solidne manje privatne biznise koji ima donose u posjeku solidnu ministarsku platu. Ja sam uvjek bio, i bit ću za takvo nešto, nego skupljati komadiće radeći za nekoga drugog, ili čekajući da se zaposlim na budžetu.
Zagovornik sam da covjek ne treba cekati idealan posao ibds se prihvati da radi ono za sto mu se ukaze prilika.
Medjutim ljudi bjeze od privatnog biznisa jer je komplikovano, treba imati para u startu a i zakondka procedura, porezi, doprinosti ne idu u prilog. Onda tu je i realna opasnost.da ti se neki.majmun s pistoljem navali na kosti i trazi reket. Kako got okrenes i sa pokretanje privatluka moras imat i stelu i pare i "ledja". Imam mnaji porodicni biznis i znam sta pricam. Al snalazite se ljudi kako znate. I umijete!

modem33

#2846 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by modem33 » 09/10/2015 15:42

Lajavikrelac wrote:
almir90 wrote:Ja kažem da je bolje raditi bilo šta, jer u tom slučaju dođeš u poziciju da sam sebe guraš naprijed da nađeš način da dođeš do boljeg posla, barem je tako kod mene bilo.
Tako je....i do 35te bolesnik.
almir90 wrote:I veliki sam zagovornik pokretanja privatnih biznisa, bolje manji privatni biznis koji ćeš razvijati, od neke sitne zarade, pa do neke ozbiljnije. Razumijem ja i to da nema svako tu želju, ali da je ovoliko zastupljenjo "gađenje" prema vlastitom biznisu među mlađom rajom (osobama u dvadesetim) je stvarno čudno.
I ja sam zagovornik isto, ali ovo je majstore Bosna! Ovdje je rođačko-plemensko-jaranska ekonomija a ne tržišna....
almir90 wrote: ima dosta osoba koje su se uspjele izboriti sa svime i voditi solidne manje privatne biznise koji ima donose u posjeku solidnu ministarsku platu
Od njih 10 jedan ja takav....od ostalih devet bar pet je propalo zahvaljujući BIH "tržištu" :-)
almir90 wrote:Ja sam uvjek bio, i bit ću za takvo nešto, nego skupljati komadiće radeći za nekoga drugog, ili čekajući da se zaposlim na budžetu.
I ja sam isto tako, pa sam se onda probudio kad sam pao sa kreveta.... :zzzz:

Lajavi Krelac jedino pametno zbori :thumbup: :thumbup: .... ovi ostali mi djeluju kao da zive u basnama ili im netko nesto nalagao.

Lajavikrelac

#2847 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac » 09/10/2015 15:45

Krelac se najeo govana dovoljno za dva života pa zna ponešto....e sad hoće li ko poslušati.... :roll:

modem33

#2848 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by modem33 » 09/10/2015 15:49

ilkbahar wrote:
almir90 wrote:
dragma wrote:
Zagovornik sam da covjek ne treba cekati idealan posao ibds se prihvati da radi ono za sto mu se ukaze prilika.
Medjutim ljudi bjeze od privatnog biznisa jer je komplikovano, treba imati para u startu a i zakondka procedura, porezi, doprinosti ne idu u prilog. Onda tu je i realna opasnost.da ti se neki.majmun s pistoljem navali na kosti i trazi reket. Kako got okrenes i sa pokretanje privatluka moras imat i stelu i pare i "ledja". Imam mnaji porodicni biznis i znam sta pricam. Al snalazite se ljudi kako znate. I umijete!

To za reket ne treba se bojati ... samo treba imati hrabrosti ispaliti nekoliko metaka prema doticnim osobama. Svakako ce policija jesti krofne sa strane da gleda spektakl. Ovo ostalo stoji .... najveci problem je "manja kupovna moc => manje plate => manje trose u BiH => manja zarada" implicira da ne mozes zaraditi ni za doprinose .... jer za jedan mali porodican biznis ti treba 6000 KM mjesecno prihoda za pisljivu 1000 KM NETO PLATU a to nitko ne vidi niti zele da vide. A narod se tesko odvaja od 1 KM od male plate. 8-)

modem33

#2849 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by modem33 » 09/10/2015 15:51

Lajavikrelac wrote:Krelac se najeo govana dovoljno za dva života pa zna ponešto....e sad hoće li ko poslušati.... :roll:

Treba ponavljati zato sto ima "profesionalnih ispiraca mozgova i propagandista na svakom portalu" ....

Samo sto nisu poceli govoriti: "Sta ce vam klima u autu ? Zdravo je se znojiti" :D A tu sam recenicu cuo vec nekoliko puta i vidim da je opet u modi :D

prog321

#2850 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by prog321 » 09/10/2015 16:50

modem33 wrote:[ jer za jedan mali porodican biznis ti treba 6000 KM mjesecno prihoda za pisljivu 1000 KM NETO PLATU a to nitko ne vidi niti zele da vide. 8-)

Mozes li objasniti kako si dosao na taj broj ?

Post Reply