kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Tyke
Posts: 2599
Joined: 23/02/2012 05:44

#5251 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

I ja tipujem na sljaku u posuduci, nakupi se i cesce je treba prazniti (posudicu).
Ja sam zvao ovog u Zavidovicima, kaze i kod njega u kuci se nakuplja dosta sljake, jednostavno kod nekih kupaca se ne desava im ovaj problem sa sljakom/losim peletom, dok kod nekih DA. Pokusavaju, navodno, vec drugu godinu rijesiti taj problem i ne uspjeva im.
Ne vjerujem mu previse u tu pricu, ali ja svakako naredne sezone mijenjam proizvodjaca.
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#5252 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by encony »

Definitivno šljaka nije problem jer je nema u gorioniku. Kad se potpali pelet jako dobro sagorijeva i nema ostataka, samo malo pepela. Zvao sam i servis ali im gužva navodno pa ne mogu precizirati kada će doći.
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#5253 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by prankster »

Isplati li se preci sa kotla na pelet na toplotne pumpe? Godisnje trosim cca 4 tone peleta, sto je otprilike 1300-1400KM plus povremeno odrzavanje peci, ciscenje, prljanje itd.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5254 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Ako imas dovoljno novca, isplati se.
Samo da bi presao trebas imati i neke uslove.
Najbolje je ako ti je podno grijanje.
Ako su radijatori, onda bi trebali biti povrsinom veci jer bi temperatura vode u njima bila niza itd.
IstinitaPoruka
Posts: 367
Joined: 06/10/2015 14:27

#5255 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by IstinitaPoruka »

Gdje hercegovci nabavljaju pelet?
Btw, pošto uvodim samo podno grijanje na pelet, zanima me sem peći, koji materijal se još kupuje? Cijevi, stiropol izolacija i šta još?
Kako otprilike računam dužinu cijevi da ne uzmem više nego treba? cca 100-110 m2 podnog i bojler 80l
13dide12
Posts: 5
Joined: 02/12/2016 19:10

#5256 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by 13dide12 »

Da li ima neko kamin Kenda 15 kw, da podijeli postavke ?
User avatar
moa
Posts: 3622
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#5257 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

Moze li molba ako neko umije ili je vec radio. Kako se thermoflux pec programira za narednih 7 dana. Zna li neko da mi objasni korake..znam da ima kalndar za 7 dana i da je po danu moguce 2 aktivnosti lrogramirati. Recimo zelio bih da se pali u 6 ujutro i gasi u 14:00 inopet nekad navecer da se upali recimo u 17:00 i da se gasi u 01 ujutro. Hvala mnogo
Adoox1
Posts: 1
Joined: 23/12/2021 22:41

#5258 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Adoox1 »

Elektronnn wrote: 23/09/2020 16:22 Pozdrav, novi sam u grupi.

Citao sam mnoge diskusije vezane za promjenu tvornickih parametara kod peci na pelet. Imao sam Centrometalovu pec i na internetu sam nasao sve o promjeni pomenutih parametara,brzo sam sve skontao te prilagodio pec mojim potrebama.

Medjutim, sada sam uzeo Termalovu pec na pelet 20kw. Uspio sam da udjem u tvornicke parametre, ali ne znam za sta je koji parametar. Elektronika Termalovih peci je ista kao kod Lafat peci. Da li neko zna redoslijedom za sta je koji parametar?
Pozdrav ,
Da li neko ima parametre za Lafat kotlove ?
Maher1966
Posts: 4
Joined: 25/12/2021 08:45

#5259 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maher1966 »

Pozdrav,novi sam član na forumu.
Od ove godine sam korisnik peći na pelet termomont Toby B 17,19.5 kw.Grejni prostor je 110 m2.Troši pet kg na sat.U toku 24 sata ima šest sati rada i 18 sati mirovanja.Znači za 24 sata potroši 30 kg peleta.Samo da napomenem objekat je izoliran stiropor 5 cm.Gledajući kod drugih ispada da je potrošnja veća nego što bi trebalo.Na početku sezone oktobar-novembar peć je znala raditi u toku 24 sata oko 3 sata i trošila je 15 kg.Ispada da radi po satu i troši 5 kg bez obzira na vanjsku temperaturu.Dolazio je serviser i vršio podešavanja u radnoj snagi opet isto.Kada sam ga nazvao poslije i rekao da u toku 24 sata potroši 30 kg.kaže to je to.E sad me zanima vaše mišljenje,da li tko koristi navedenu peć ili ima kakav savjet.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#5260 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Nemas kud manju potrosnju od 2 vrece na dan na 110 m2
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5261 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Sta ti regulise rad kotla pa je toliko dugo u pauzi?
Sad treba znati puno stvari da bi se znala prava potrosnja za tvoj objekat.
S obzirom na kvadraturu i neku prosjecnu izolaciju to je i neka srednja potrosnja.
Ti smatras da ti je problem potrosnja od 5kg po satu.
Ocito da se kod tebe kotqo ugasi i dugo miruje dok se kompletan sistem ne rashladi.
Kad se kotao opet ukljuci on mora da radi na punoj snazi da zagrije sistem i nadoknadi gubitke.
Po nacinu rada vjerovatno imas termostat koji ugasi kotao taman kad on ugrije siatem i prostor i treba da smanji snagu rada kao i potrosnju na nekih oko 1.5kg/h.
Neko ti je lose programirao rad sistema pa umjesto da ti pec ugrije i radi na minimalnoj snazi i da imas stalno tople radijatore, kod tebe taman kad se ugrije proator kotao se ugasi i radijatori se hlade.
Jaskom
Posts: 3
Joined: 25/12/2021 21:54

#5262 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Jaskom »

P.Starck wrote: 16/12/2021 12:12
romim wrote: 16/12/2021 11:58 Zasto ga savjerujes da kupuje jacu pec koja ce mu vise trositi bez potrebe?
Imam kotao Thermoflux interio 15kw i trenutno grijem 120m2 korisnog prostora.
U sistemu 9 radijatora duzine 11.6m i dva susaca.
Pec je i vise nego dovoljna za tu kvadraturu.
Naravno uslov je da ima uradjenu izolaciju.
To sto ga ti savjetujes je da kupi kotao koji ce svoju snagu koristiti samo pri paljenju, a ostatak ce raditi na minimalnoj snazi uz lose izgaranje.
Vidim da si stručan pa da te pitam koliko litara vode imaš u sistemu?
Kod mene kotao 25KW termoflux,mnogo sam razmišljao o tome interio 22 ili pelling25 i odlučim se za peling i u startu je skuplji od interia za 200KM + troškovi(expanziona,ventili,pumpa) nekih još 200KM,ali ne žalim, zašto: prvo kotao trenutno grije 80m2 dodatno će kasnije grijati još 80m2(interio 22 to ne bi mogao podnijeti po proračunu)Potrošnja za sezonu od 2.5T do 3T(23°c konstantno na termostatu), drugo kotao ima više vode +30l + sistem,treći razlog je : puž veći jači i čvršći uvjerio se kada sam kupio pelet 10vreća koji je bio toliko čvrst da sam se plašio da će puknuti puž toliko ga je drobio ali izdržao je :lol: ,kod interia bi 100% pukao jer kad mi je serviser puštao kotao u rad i ja mu priču ispričao šta sam želio uzeti on kaže bolje je što sam uzeo kotao jer bi sa interiom morao paziti kakav pelet sipam,a da ovaj pelling guta sve i istina.. :-) . Tako da ja zadovoljan sa svojom mašinom,dva puta stala oba puta zbog lošeg peleta,prvi put zaprljana cjevčica od vakum ventila(potpala trajala 20min) očistio vakum cjevčicu i sve ok, drugi put stala zato što je sonda dima bila zaprljana očistio i radi ko sat...
Jaskom
Posts: 3
Joined: 25/12/2021 21:54

#5263 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Jaskom »

encony wrote: 17/12/2021 19:33 Zna li neko kolike je snage grijac (upaljač) u Lafatovoj peći 25kW? U zadnje vrijeme dešava se da se peć ne potpali pa sumnjam na grijač. Otpor grijača je nekih 218 oma, ne znam koja je normalana vrijednost.
Provjeri sondu dima ona isto ima ulogu da nedaje signal grijaču da potpaljuje a puž radi i puni posudu peletom. Drugo provjeri vakum ventil ako ima,kod mene termofux pelling i vakum cjevčica koja je išla od vakum ventila do dimovodne cijevi bila zaprljana crna inače je providna,i rupica bila zaprljana sve pročistio propuhao i proradilo uzrok loš pelet puno čađi.vakum ventil ili prekidač isto ima mehaničku ulogu da preklopi kontakt da upali grijač kada krene ventilator da radi...
Maher1966
Posts: 4
Joined: 25/12/2021 08:45

#5264 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maher1966 »

Baš tako kod mene je sobni termostat koji reguliše temperaturu i podešen je na 22.5.Kao što sam napisao ranije dolazio je serviser i podešavao je radnu snagu , minimalnu i maksimalnu(1-5):kotao je na 5 radne snage.Peć radi na 65 stepeni.E sad me zanima da li bi bilo bolje da ga prebacim na radnu snagu 1 ili da ide na 5 i da sam sebi reguliše rad.
User avatar
moa
Posts: 3622
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#5265 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

moa wrote: 23/12/2021 13:17 Moze li molba ako neko umije ili je vec radio. Kako se thermoflux pec programira za narednih 7 dana. Zna li neko da mi objasni korake..znam da ima kalndar za 7 dana i da je po danu moguce 2 aktivnosti lrogramirati. Recimo zelio bih da se pali u 6 ujutro i gasi u 14:00 inopet nekad navecer da se upali recimo u 17:00 i da se gasi u 01 ujutro. Hvala mnogo
Snaso sam se nije komplikovano.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#5266 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by the_hooligan_ec »

Maher1966 wrote: 25/12/2021 18:36 Pozdrav,novi sam član na forumu.
Od ove godine sam korisnik peći na pelet termomont Toby B 17,19.5 kw.Grejni prostor je 110 m2.Troši pet kg na sat.U toku 24 sata ima šest sati rada i 18 sati mirovanja.Znači za 24 sata potroši 30 kg peleta.Samo da napomenem objekat je izoliran stiropor 5 cm.Gledajući kod drugih ispada da je potrošnja veća nego što bi trebalo.Na početku sezone oktobar-novembar peć je znala raditi u toku 24 sata oko 3 sata i trošila je 15 kg.Ispada da radi po satu i troši 5 kg bez obzira na vanjsku temperaturu.Dolazio je serviser i vršio podešavanja u radnoj snagi opet isto.Kada sam ga nazvao poslije i rekao da u toku 24 sata potroši 30 kg.kaže to je to.E sad me zanima vaše mišljenje,da li tko koristi navedenu peć ili ima kakav savjet.
Meni je toliko uzimala thermoflux interio 20kw kad sam grijao 6h na kući bez fasade.2 vreće.kad sam stavio 10cm stiropor duplo manje.
Sad kako smo preselili u kuću od 90m2 radi 5-6 sati na dan i potroši 7-8kg peleta isto fasada al su ulazna vrata loša. Što u konačnici znači 1 vreća skoro 2 dana. Ja sam se igrao malo sa postavkama isključio termostat sobni i peć kad uđe u modulaciju tako i ostane do gašenja. S'tim da su 4 radijatora skoro termoglave na 6 a jedan je na 3-4 i ta se soba brzo ugrije i onda ovi rade na Max. Peć je na 66 stepeni u modulaciju dođe i do 73 sama. Perfektno barem zasada 3km po danu :bih:
User avatar
Reglan
Posts: 4834
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#5267 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

romim wrote: 25/12/2021 21:05 Sta ti regulise rad kotla pa je toliko dugo u pauzi?
Sad treba znati puno stvari da bi se znala prava potrosnja za tvoj objekat.
S obzirom na kvadraturu i neku prosjecnu izolaciju to je i neka srednja potrosnja.
Ti smatras da ti je problem potrosnja od 5kg po satu.
Ocito da se kod tebe kotqo ugasi i dugo miruje dok se kompletan sistem ne rashladi.
Kad se kotao opet ukljuci on mora da radi na punoj snazi da zagrije sistem i nadoknadi gubitke.
Po nacinu rada vjerovatno imas termostat koji ugasi kotao taman kad on ugrije siatem i prostor i treba da smanji snagu rada kao i potrosnju na nekih oko 1.5kg/h.
Neko ti je lose programirao rad sistema pa umjesto da ti pec ugrije i radi na minimalnoj snazi i da imas stalno tople radijatore, kod tebe taman kad se ugrije proator kotao se ugasi i radijatori se hlade.
Ja imam ovaj problem, moze li mi neko objasniti kako da ovo setujem na interio 20.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5268 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@Maher1966

Imas li termo glave na radijatorima?
Ako imas, ja bih taj termostat eliminisao.
Na taj nacin bi ti se prostorije grijale na temperaturu koju si podesio termo glavama.
Ovako kad ti se ugrije dnevni boravak gasi ti se grijanje u svim prostorijama.
Ako bi regulacija bila preko termo glava, kad se postigne temperatura vode u kotlu on ce smanjivati snagu i odrzavati potrebnu toplotu.
Tako ce ti biti potrosnja po satu i 1.5kg.
Kotao ce ti duze raditi, a prosjek potrosnje nece biti 5kg/h

@Reglan

Je li i kod tebe isto slucaj da ti termostat regulise rad kotla?
Imas li termo glave na radijatorima?

Jos jedna stvar za obojicu. Ako imate termostate. Mora biti opcija da se programira na kojoj temperaturi se grijanje pali i gasi.
Kod @Maher1966 ta temperatura je sigurno podesena na malu razliku, ili ti termostat stoji negdje gdje toplota utice na njegov rad.
Taman kad se prostor ugrije i treba da kotao modulira termostat ga ugasi.
Ili pomjeri termostat ili mu podesi vecu razliku izmedju paljenja i gasenja.
Maher1966
Posts: 4
Joined: 25/12/2021 08:45

#5269 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maher1966 »

Ne kod mene nisu termo glave,obični ventili.Peć radi preko termostata
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5270 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Koji ti je model termostata?
Vjerovatno je podesen da ima malu razliku u temperaturi izmedju paljenja i gasenja kotla.
Tako da kotao i ne stigne da modulira nego ga termostat ugasi.
Maher1966
Posts: 4
Joined: 25/12/2021 08:45

#5271 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maher1966 »

Fabrički je podešen,znači paljenje i gašenje ide na 0.3 i ne može se podešavati. HT set 300 general je termostat
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5272 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Nije ni cudo sto tako radi.
Razlika izmedju paljenje i gasenja 0.6c.
Taman kad ti se sistem zagrije i malo ugrije prostor, poveca se tih 0.6c i kotao se gasi.
Nema on kad uci u modulaciju.
Uz to recimo sobe nepotrebno grijes na istu temperaturu kao i dnevni boravak.

Nego, javi se da ti prodam termo glave pa to regulisi kako treba :)

Postoji mogucnost ako termostat izgubi konekciju sa prijemnikom da nakon 22 minute ugasi kotao.
User avatar
Reglan
Posts: 4834
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#5273 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Koliko preporucujes temp razliku izmedju paljenja i gasena kotla, je li ok 1,5 stepeni?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5274 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Nezahvalno je to reci ovako napamet.
Nije svakom isti osjecaj za toplo, pretoplo ili hladno.
Ne znam ni kako ti je simenzionisan sistem, za koliko ce vremenski prebaciti tu zadatu temperaturu.
Najbolje da isprobas sam koja ce ti temperatura najbolje odgovarati, a da ti kotao uspije modulirati, a ne da se ugasi tek sto je zagrijao sistem.
Ne znam ni koja temperatura vode je zadata u kotlu itd.
Najbolje bi bilo kad bi imao cetverokraki ventil i termo glave na radijatorima.
User avatar
Reglan
Posts: 4834
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#5275 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Je li tesko izvodivo da preko jednog kamina jedna etaza se grije na radijatore a druga preko podnog grijanja, posto citam da ne moze ista temp vode za radijatore i podno.
Kako to izvesti?
Post Reply