kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#5676 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kal El »

Moj rod koji je bio među prvih 10 ljudi u SA koji su imali peć na pelet je rekao dosta i ugradio sebi klimu. Nabavljao sebi, radnji i još drugim ljudima pelet svake godine.

Eto im poskupljenja i govana.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#5677 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Magarece_godine »

Kal El wrote: 07/06/2022 08:12 Moj rod koji je bio među prvih 10 ljudi u SA koji su imali peć na pelet je rekao dosta i ugradio sebi klimu. Nabavljao sebi, radnji i još drugim ljudima pelet svake godine.

Eto im poskupljenja i govana.
Ja jučer naručio sebi pelet i kamiondzija mi poslije piše ajde vidi ima li još neko da hoće dvije-tri tone, da mi se baš isplati dovući. Ok rekoh, imam bruku raje griju se na pelet sad ćemo naći nekog. I krenem da pitam, prvo kolegu koji sjedi do mene, kaže neće. Onda nazovem svastiku, neće. Punca i punicu, kažu neće (ostala im jedna tona, ono će pregrmiti na struju), tetka - neće preskupo joj kaže vratiće šporet u kuću, dajdzinica isto neće kaže čeka nešto ... Helem, raja fakat ne kupuje i možda je to dobro ..
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5678 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

To što naš narod ne kupuje samo je plus proizvođačima jer će više peleta izvesti.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5679 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

semsasuljakovic wrote: 07/06/2022 10:17 To što naš narod ne kupuje samo je plus proizvođačima jer će više peleta izvesti.
sumnjam da ce moci izvoziti pelet koji ovdje prodaju
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5680 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Filter wrote: 07/06/2022 10:28
semsasuljakovic wrote: 07/06/2022 10:17 To što naš narod ne kupuje samo je plus proizvođačima jer će više peleta izvesti.
sumnjam da ce moci izvoziti pelet koji ovdje prodaju
Ako je OK firma, tj. firma koja ne muti i ima istu klasu peleta za sve, neće im biti problem.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5681 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Koliko je sad tona? Jel ko raspitivao ovih dana?
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#5682 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vazi »

BarbaDue wrote: 07/06/2022 22:24 Koliko je sad tona? Jel ko raspitivao ovih dana?
640 km
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5683 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Donesena odluka: Privremeno zabraniti izvoz, oblevine, ogrjevnog drveta i peleta

Svrha uvođenja zaštitnih mjera je zaštita domaće proizvodnje i pomoć drvoprerađivačkoj industriji u RS i Federaciji BiH, koja se godinama suočava sa problemom nedostatka sirovine na tržištu, rekao je Košarac

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac razgovarao je danas u Sarajevu sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i Privredne komore RS o potrebi uvođenja privremene zabrane izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta.

Na sastanku je zajednički konstatovano da je u što kraćem vremenskom periodu neophodno usvojiti odluku kojom se privremeno zabranjuje izvoz oblovine, ogrjevnog drveta i peleta, posebno imajući u vidu činjenicu da enormno povećanje cijena energenata predstavlja ogroman problem za građane, kao i privrednu zajednicu u RS i Federaciji BiH.

- Podaci su alarmantni i nimalo ohrabrujući. U prvih pet mjeseci 2022. godine izvoz peleta povećan je za 78 posto, a cijena je poskupila za 155 posto u odnosu na isti period prošle godine. U istom periodu, izvoz oblovine hrasta povećan je za 4,5 puta, a cijena je povećana za 400 posto. U odnosu na prvih pet mjeseci prošle godine, u istom periodu ove godine bilježimo i porast izvoza ogrjevnog drveta, a cijena je poskupila za 22 posto - upozorio je ministar Košarac.

Onemogućiti izazv
Zbog toga je, kako je naveo, neophodno i prioritetno onemogućiti izvoz oblovine, ogrjevnog drveta i peleta bez uslovljavanja ranije potpisanim ugovorima.

- Naša procjena je da bi privremenu odluku o zabrani izvoza trebalo ograničiti na 90 dana, s tim što će Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH vršiti analize i o tome redovno izvještavati Vijeće ministara BiH - rekao je ministar Košarac.

Po njegovim riječima, svrha uvođenja zaštitnih mjera je zaštita domaće proizvodnje i pomoć drvoprerađivačkoj industriji u RS i Federaciji BiH, koja se godinama suočava sa problemom nedostatka sirovine na tržištu.

- Pitanje privremene zabrane izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta treba integralno posmatrati i usvojiti jedinstvenu odluku - poručio je ministar Košarac.

Zima ispod ćebadi
On je ocijenio da je nelogično da iz odluke bude izuzet izvoz oblovine, budući da je potrebno obezbijediti dovoljne količine sirovine za domaće proizvođače i drvoprerađivače.

- 'U suprotnom, prijeti nam scenario da naši građani zimu provedu ispod ćebadi, a da se istovremeno našim peletom griju državljani Italije i drugih zemalja. Ja neću podržati takav ishod, jer primarmo moramo voditi računa o interesima našeg stanovništva - naglasio je Košarac.

On je podsjetio da su zemlje u okruženju već usvojile slične mjere, te konstatovao da ne postoji opravdan razlog da Vijeće ministara BiH ne postupi na isti način.

Današnjem sastanku prisustvovali su pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Goran Zubić i predsjednik Privredne komore RS Pero Ćorić.

Ministar Košarac najavio je da će tokom ove sedmice o uvođenju privremene zabrane izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta razgovarati i sa predstavnicima Vlade Federacije BiH i drugih nadležnih tijela, saopćeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#5684 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

semsasuljakovic wrote: 07/06/2022 10:17 To što naš narod ne kupuje samo je plus proizvođačima jer će više peleta izvesti.
Pa i izvozili su šta su htjeli i ranije. U čemu je razlika?

Cijene ovdje može oboriti samo država bilo visokim izvoznim carinama bilo obustavom izvoza.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5685 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

isx wrote: 07/06/2022 23:54
semsasuljakovic wrote: 07/06/2022 10:17 To što naš narod ne kupuje samo je plus proizvođačima jer će više peleta izvesti.
Pa i izvozili su šta su htjeli i ranije. U čemu je razlika?

Cijene ovdje može oboriti samo država bilo visokim izvoznim carinama bilo obustavom izvoza.
Upravo to. Najprije totalna zabrana izvoza do kraja godine a ne na period od 90 dana, a nakon toga kao trajnu mjeru uvesti izvoznu carinu.
I ta zabrana bi se morala odnositi na sve a ne da izuzimaju lafo one koje imaju ugovorene obaveze. Pa šta ako imaju. Sva ova priča oko zabrane je da im se da dovoljno vremena da ispotpisuju i razmjene kojekakve ugovore sa penalima u slučaju prekida isporuke kako bi prijetili državi tužbama. Nego, zabrana i to totalna. Niko ti ne brani da prodaješ, niti da obavljaš djelatnost, samo ne možeš tu vrstu robe više prodavati na inostranom tržištu i ostvarivati ekstraprofit. Zdravo! Neka tuže koga god hoće, nikada tu vrstu spora neće dobiti.
Ovako sa 90 dana bi samo natjerali Ahmetića i ostale kokošare da povećaju količinu na skladištima i sačekaju tih 90 dana, a to bi za posljedicu imalo i još veći rast cijena. S obzirom da znamo o kakvim hoštaplerima se radi, da su isti i najveći stranački donatori (barem je bez dvojbe ta simbioza Ahmetlića i SDA) te da bi krvnički gazili ovu BH buraniju i sirotinju do zadnje marke, ovo gomilanje robe i posljedično dizanje cijena u narednom periodu je sasvim izgledna situacija.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8573
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#5686 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Cuj 90 dana?! E jbo ih uredba. To je onda samo kozmeticki, da su kao uradili nesto.
arminicos
Posts: 387
Joined: 10/09/2008 12:25

#5687 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by arminicos »

Ahmetlici su unistili i malinare koliko se sjecam. Ljudi se u svasta upustaju..cujem sada i SOLAR panele rade. Sem gorivo sto prodaju. Ima ih i u peletu i zato nam jest ovako sa cijenama zbog takvi kao sto su Hife Ahmetlici. A obicni narod ispasta
Rstrator
Posts: 16
Joined: 09/06/2022 22:14

#5688 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Rstrator »

Preklani tona 290, lani 350, danas zvao 650KM. Pa je li to moguće?! Trebaju mi 3 plaće samo za grijanje.
Nisam naručio, probat ću izdurat na klimu, iako puno slabije grije.
Može li netko preporučit neku ekonomičniju vrstu grijalice, da malo pomognem klimi u hladnijim danima?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5689 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ekonomicnija grijalica jos nije izmisljena :)
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#5690 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ajdamo »

Na ulazu u Citluk neki momci proizvode i prodaju pelet, ima li iko iskustva sa njihovim peletom, da li je dobar?
Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#5691 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

Mi izgleda još živimo u Titinom vremenu, boli plotičare briga za cijene, njima dobro. Pa vidite da i Uprava za indirektno oporezivanje i Porezna uprava bilježe rekorde u prikupljanju poreza. Političari se hvale to kao njihova zasluga. S druge strane miliona u privatnim džepovima izgleda nikad dosta. Al mahal je i radnicima opet šutimo. Prije par dana sjedim sa jednim kupcem, kaže u Širokom u jednoj firmi tražili radnici povećanje plate od 500 KM, ili cijela smjena napušta. Na kraju dao im povećanja, mada su opet neki otišli. Ovo je prilika za radnike, sada se ima izbora za poso.
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5692 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Upravo me zovu iz Nansi Žepče. Naručio pelet po 480 pa me pitaju ostajem li pri narudžbi jer je upravo poskupio na 500. :D
Naravno da sam ostao.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#5693 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nemezis »

Za sedam dana zovu za 520. :D
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#5694 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

semsasuljakovic wrote: 13/06/2022 12:48 Upravo me zovu iz Nansi Žepče. Naručio pelet po 480 pa me pitaju ostajem li pri narudžbi jer je upravo poskupio na 500. :D
Naravno da sam ostao.
Pa naravno da ga nisi naručio po 500. Zahtjevaj da ga isporuče u skladu sa sklopljenim ugovorom. Da li bi ostao da su rekli i 1000. Kakav cirkuz od dužničko-povjerilačkog odnosa.

PS. Ja preko 400 ni ne razmišljam o peletu. Laganini se grijati na struju, a neka ga tuše uz taj ekstra profit drugima.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5695 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Knežina pelet...600 KM + prevoz
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5696 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

semsasuljakovic wrote: 13/06/2022 12:48 Upravo me zovu iz Nansi Žepče. Naručio pelet po 480 pa me pitaju ostajem li pri narudžbi jer je upravo poskupio na 500. :D
Naravno da sam ostao.
Sad poslije zabrane izvoza, prvo će podmiriti narudžbe po visokim cijenama, pa onda ide pojeftinjenje.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5697 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Truba »

Oce li sutra to blokirati
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#5698 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dajdza-ze »

Black swan wrote: 14/06/2022 15:23 Oce li sutra to blokirati
Neće.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5699 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

stetoskop wrote: 14/06/2022 15:22
semsasuljakovic wrote: 13/06/2022 12:48 Upravo me zovu iz Nansi Žepče. Naručio pelet po 480 pa me pitaju ostajem li pri narudžbi jer je upravo poskupio na 500. :D
Naravno da sam ostao.
Sad poslije zabrane izvoza, prvo će podmiriti narudžbe po visokim cijenama, pa onda ide pojeftinjenje.
Jel postoji neki razlog za pojeftinjenje ?
Nisam u toku desavanja.

Zasto bi oni nesto pojeftinili ?
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5700 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

stetoskop wrote: 14/06/2022 15:22
semsasuljakovic wrote: 13/06/2022 12:48 Upravo me zovu iz Nansi Žepče. Naručio pelet po 480 pa me pitaju ostajem li pri narudžbi jer je upravo poskupio na 500. :D
Naravno da sam ostao.
Sad poslije zabrane izvoza, prvo će podmiriti narudžbe po visokim cijenama, pa onda ide pojeftinjenje.
Zato ću kupiti na drugom mjestu, a ovi kad nazovu dan prije da dovuku reći ću im: materi ga vozite.
Post Reply