kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#5826 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Pa to je stvarno džabe :lol: Jeftinije se grijati na bilo šta drugo nego na pelet od 500+ KM
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5827 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

sabanss wrote: 28/07/2022 17:53 Pa to je stvarno džabe :lol: Jeftinije se grijati na bilo šta drugo nego na pelet od 500+ KM
Hoće vulkanizeri profitirati ove godine :D
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5828 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

Armin2013 wrote: 20/07/2022 13:46
Ironmen wrote: 20/07/2022 13:31

Pa koja ce budala dati 500+ KM za tonu peleta, jbt pa kupim 2 strujna konvektora i prezivim zimu lagano necu sigurno potrositi 500 km struje za mjesec dana.
Ljudi plaćaju po 600 KM po t, samo da se obezbijede. Svako ima svoju računicu, i zna šta mu je isplativije. Možeš i na peletu proć sa 2 t zimu al da ti je temp u kući oko 20C. Ja ložim drva i trošim prilično, ali mi u kući 24 C, jest previše, al volim da sam u šorcu po kući, hebiga. Odem na kahvu, ovim što se hvale grijanjem na struju i "malom" potrošnjom peleta, smrznem se, njima 20-22 C super kažu.
A sa kalkulacijama za grijanje na struju sačekaj poslije izbora, i šta misliš šta će biti kada se upale tolike grijalice na struju?
svašta si ti napisao ovdje..nelogicnosti i nebuloza..ko to grije kucu ili stan do 20-22C i zadovoljan
neredbh
Posts: 1
Joined: 29/07/2022 17:33

#5829 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by neredbh »

pozz, cjene peleta na alibabi su pravo male od 80-120€. da li je neko se raspitivao i da li neko zna koja je procedura uvoza peleta?
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5830 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

neredbh wrote: 29/07/2022 19:48 pozz, cjene peleta na alibabi su pravo male od 80-120€. da li je neko se raspitivao i da li neko zna koja je procedura uvoza peleta?
da nije to pelet primama za šarana :lol:
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#5831 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Čujem da je Drvosječa vratio pelet na 640. Očito imaju kupaca pa im se ne isplati davati po 590. :D
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5832 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

Pa zar vam nije taj pelet budzašto sada?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5833 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

semsasuljakovic wrote: 30/07/2022 18:13 Čujem da je Drvosječa vratio pelet na 640. Očito imaju kupaca pa im se ne isplati davati po 590.
Drvosječa je glavni krivac za ovako visoke cijene. Pokrenuli su inicijativu o zabrani izvoza i razradili biznis da što više otkupljuju od proizvođača, skladište i prodaju po cijenama koje su bile za izvoz. Sada većina ide preko njih umjesto što su proizvođači direkt izvozili.
Ofirna im je priča da je skočila cijena zbog izvoza briketa. Zašto bi ljudi prestali proizvoditi pelet, a počeli proizvoditi briket ako je prodajna cijena ista kao i prije zabrane izvoza, a i potražnja velika u domaćem tržištu.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5834 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

Nemoguće. Čitao sam u Avazu nekoliko puta da je Drvosječa veliki humanista i patriota koji se bori za nižu cijenu i brine za domaće stanovništvo. A pričali su anonimusi po internetima da će biti pelet budzašto nakon zabrane izvoza.

Nije valjda da to nije istina?

Nemoguće.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#5835 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nemezis »

A ovi što prodaju peći na pelet, prodaše li ijednu ove godine?
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5836 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

nemezis wrote: 01/08/2022 08:09 A ovi što prodaju peći na pelet, prodaše li ijednu ove godine?
Sad su svi u biznisu sa toplotnim pumpama, pa je za očekivati u narednom periodu 100% poskupljenje struje :mrgreen:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5837 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

P.Starck wrote: 01/08/2022 10:09
nemezis wrote: 01/08/2022 08:09 A ovi što prodaju peći na pelet, prodaše li ijednu ove godine?
Sad su svi u biznisu sa toplotnim pumpama, pa je za očekivati u narednom periodu 100% poskupljenje struje :mrgreen:
Ili će struja poskupiti 100%? Ili će 100% struja poskupiti?
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5838 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

BarbaDue wrote: 02/08/2022 02:20
P.Starck wrote: 01/08/2022 10:09

Sad su svi u biznisu sa toplotnim pumpama, pa je za očekivati u narednom periodu 100% poskupljenje struje :mrgreen:
Ili će struja poskupiti 100%? Ili će 100% struja poskupiti?
:mrgreen: ma i jedno i drugo
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5839 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

BarbaDue wrote: 02/08/2022 02:20 Ili će struja poskupiti 100%? Ili će 100% struja poskupiti?
100% će struja poskupiti, samo se još ne za koliko %. :D
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#5840 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by brkox »

Znam da je off-topic ali mi pade na pamet, ima li smisla kupiti sebi neku mini peletaru tko je bliže šumi ili se dogovori sa šumarijom?
Je li to toliko strašno za zapošeti?
yoyo13
Posts: 1021
Joined: 05/05/2014 19:18

#5841 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by yoyo13 »

brkox wrote: 03/08/2022 14:09 Znam da je off-topic ali mi pade na pamet, ima li smisla kupiti sebi neku mini peletaru tko je bliže šumi ili se dogovori sa šumarijom?
Je li to toliko strašno za zapošeti?
Ima ako imas odrzavanje, sve ostalo je uzasno skupo, mada zavisi kakvim budzetom raspolazes. Linija od ca 500kg/h sa mogucnoscu dizanja proizvodnje na 800kg/h kosta te oko 65.000€. Ako dobijas cistu sirovinu tj suhu pilotu onda ti ne treba drobilica i susara, u suprotnom ti treba oboje. Ako koristis bukvu drobilica kratkog vijeka radi cvrstine drveta, jela je milina i pelet je ko sunce cist. U svakom slucaju ako se odlucis sretno i bez dobavljaca pouzdanog nista i ne pomisljaj.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5842 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Jbga jaro na pelet sam prešao da bi mogao ko dingospo vreću istresti u spremnik i biti miran 24h.

Ne kažem da se ne bi mogla u talu sa nekim raditi određena prerada i proizvodnja, al to je opet zajebancija teška.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5843 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Trenutno vjerujem da je ovakva situacija: i dalje se pravi puno peleta, količinski sigurno najviše do sada gledajući ranije godine. Istina više je i peći na pelet ali čisto sumnjam da su ove godine prodali i jednu jedinu peć. S druge strane preorijentacija na izvoz skoro svih i to vrlo rano ove godine zbog opšte situacije u Europi, je uz malo inflacije digla cijene nenormalno visoko.
Zabranom izvoza djelimično su im stali u kraj, ali čemu dozvola za izvoz briketa ako ne zbog malverzacija (pelet pod fakturom briketa) i lopovluka!
I sada čekaju, sve dok čekaju i lageruju, cijene ostaju u rangu 600 KM, jer i dalje stvaraju umjetnu nestašicu i na tržištu je pelet uglavnom malih proizvođača (sporedna djelatnost i sl.).
Obzirom da su inspekcije već češljale proizvođače i utvrđen je niz nepravilnosti kao i da bi realna cijena na iskazane troškove, a sve je opet debelo preuveličano, bila između 400-450 KM, može se očekivati produženje zabrane izvoza uz moguće i zabranu izvoza briketa kao i druge mjere kontrole proizvođača/prodavača. Da smo ozbiljna država pričalo bi se o oligopolu i dogovorenom formiranju cijena što povlači ozbiljnu reakciju države, ali nismo. Ovako zabrana je do kraja septembra, što je nes(p)retan rok, jer je to maltene početak sezone grijanja. Hoću reći i sa produžetkom zabrane i uvođenjem povećane kontrole nemoguće je konsolidovati tržište na vrijeme da svi dobiju pelet "čuvan za izvoza" po normalnim cijenama prije novembra, ako najava za to dođe u septembru!
Jedino rješenje vidim na način da se produži mjera zabrane i to ne do kraja godine nego do kraja sezone grijanja 2022/2023, i to sada odmah, do sredine augusta, jer veliki igrači imaju prostora za lagerovanje i čekanje (čak sumnjam da i dalje nesmetano izvoze pelet pod krinkom briketa) i da se trenutno započne sa sistematskim mjerama kontrole poslovanja proizvođača/prodavača. Ovo bi bilo dovoljno da se tržište snabdije peletom do zime a isključilo bi i sve prodavače na "crno". Ako bi išli još dalje, jedan pravilnik bi potpuno regulisao ovu oblast ili makar kakva uredba FMERI o načinu proizvodnje, skladištenja i td. I na kraju krajeva proizvodi se i prodaje energent i to se treba regulisati licencom.
Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#5844 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

yoyo13 wrote: 03/08/2022 14:21
brkox wrote: 03/08/2022 14:09 Znam da je off-topic ali mi pade na pamet, ima li smisla kupiti sebi neku mini peletaru tko je bliže šumi ili se dogovori sa šumarijom?
Je li to toliko strašno za zapošeti?
Ima ako imas odrzavanje, sve ostalo je uzasno skupo, mada zavisi kakvim budzetom raspolazes. Linija od ca 500kg/h sa mogucnoscu dizanja proizvodnje na 800kg/h kosta te oko 65.000€. Ako dobijas cistu sirovinu tj suhu pilotu onda ti ne treba drobilica i susara, u suprotnom ti treba oboje. Ako koristis bukvu drobilica kratkog vijeka radi cvrstine drveta, jela je milina i pelet je ko sunce cist. U svakom slucaju ako se odlucis sretno i bez dobavljaca pouzdanog nista i ne pomisljaj.
Ta linija od 65k je smeće, samo te boli glava. Komplet linija za proizvodnju peleta od 700kg/h prije 5 godina koštala oko 1.000.000,00 KM
Italijanska firma, to je profi oprema pa vidi neka hobi verzija. Suha piljevina je skupa, a ako je sirova treba ti sušara. Ako koristiš piljevinu treba ti mlin čekićar, a ako koristiš drvo treba ti drobilica i mlin čekićar. Pa treba ti silos, masa pužnih transportera ili traka koji sve to voze od mašine do mašine.
A imaš i one verzije gdje sjediš pored mašine za pelet i kanticom sipaš piljevinu pa dobiješ neki pelet, ali ako imaš suhu piljevinu. Imaš na netu dosta klipova pa pogledaj. Lakšte ti je ugradit toplotnu pumpu.
Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#5845 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

Previše očekujete od države, ja mislim da je ova zabrana urađena u dogovoru sa nekim firmama koje kupuju i prodaju na veliko. Ti veliki trgovci sada otkupljuju pelet i skladište ili prodaju ali po kojoj cijeni. Trenutna cijena peleta na veliko je od 550-600 KM plus pdv, dodajte maržu neku i vdijet ćete koja će biti prodajna, pa da li zimus (kad budu građani kupovali na vreću) ili kada krene izvoz. A to što je sad inspekcija hodala ko biva i nešto radila, ako vam je to uzdanica, jadni mi, jer znam kako je to išlo. Mogao si imati na lageru koliko hoćeš peleta i stavit maržu 1.000,00 KM nemaju osnova za sankciju. Niti će smjet država to ograničit, to je biznis, a pelet nije nafta, za pelet imamo zamjenu, a koga briga za ekologiju. JEdina varijanta da se malo ubalži je neka subvencija ali to je opet guranje para velikim igračima u džep kao i obično. A usporedbe radi prije godinu dana proizvod od drveta koji ja izvozim prodavao se po cijeni od 600 EUR sada je 1200 EUR. Sve je otišlo u vraga. Po meni što su dali po 200 KM za ovo ljetovanje bolje da su ljudima dali za pelet, baš moram ići na ljetovanje.
I znam da će sada biti pljuvanja ali koliko vidim niko ne odustaje od mora i ljetovanja, a ovamo se kuka.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5846 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Armin2013 wrote: 04/08/2022 07:23 Previše očekujete od države, ja mislim da je ova zabrana urađena u dogovoru sa nekim firmama koje kupuju i prodaju na veliko. Ti veliki trgovci sada otkupljuju pelet i skladište ili prodaju ali po kojoj cijeni. Trenutna cijena peleta na veliko je od 550-600 KM plus pdv, dodajte maržu neku i vdijet ćete koja će biti prodajna, pa da li zimus (kad budu građani kupovali na vreću) ili kada krene izvoz. A to što je sad inspekcija hodala ko biva i nešto radila, ako vam je to uzdanica, jadni mi, jer znam kako je to išlo. Mogao si imati na lageru koliko hoćeš peleta i stavit maržu 1.000,00 KM nemaju osnova za sankciju. Niti će smjet država to ograničit, to je biznis, a pelet nije nafta, za pelet imamo zamjenu, a koga briga za ekologiju. JEdina varijanta da se malo ubalži je neka subvencija ali to je opet guranje para velikim igračima u džep kao i obično. A usporedbe radi prije godinu dana proizvod od drveta koji ja izvozim prodavao se po cijeni od 600 EUR sada je 1200 EUR. Sve je otišlo u vraga. Po meni što su dali po 200 KM za ovo ljetovanje bolje da su ljudima dali za pelet, baš moram ići na ljetovanje.
I znam da će sada biti pljuvanja ali koliko vidim niko ne odustaje od mora i ljetovanja, a ovamo se kuka.
Pa može i ovdje država ograničiti maržu, taj pelet je energent i tom smislu se ne razlikuje od nafte. A sankcije mogu ići i do zabrane kupovine oblovine za proizvođača koji prodaje bez računa, pogrešno deklariše proizvod (muda pod bubrege, A2 pod A1 i sl.) ili nema dokaza o porijeklu sirovine, nema ulazne fakture... plus novčane kazne i ključ u bravu za sve koji rade na crno. Da hoće "vladajuća oligarhija" za mjesec može urediti ovu oblast!
Pod pritiskom "javnosti" su i slali inspektore da prikupe informacije a ne da sprovode bilo kakvu odluku ili uredbu, pa su opet našli svašta. To sa ozbiljnim kontrolama bi moralo početi odmah.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5596
Joined: 12/10/2014 01:12

#5847 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by skupljac_zeljeza »

Mogu razumjeti donekle ove igre oko peleta, ali nikako i oko uglja. Kamiondžije nosaju spiskove mjesecima ljudi kojima su podrumi prazni, a približava se zima. Kažu, u Đurđevku i daju po neku tonu 'oraha', a Banovići ne daju ništa. Čak u Banovićima kažu da neće moći snabdjeti sve zbog veće cijene peleta i negiraju da je sve izvoz za Srbiju.
Netačne su informacije da RMU Banovići zbog izvoza u Srbiju nije u stanju da podmiri domaće tržite kaže za N1 direktor ovog rudnika Elvir Salihović. Salihović dodaje, pokušavaju da izvezu što više niskokalororičnog ugalja koji imaju u depoima, a koji nije za upotrebu u domaćinstivima, niti se može koristiti u TE u BiH.

Na koncu, direktor RMU Banovići, nije siguran da li će ovaj rudnik uspjeti da zadovolji tržište uglja, obzirom da je ove godine znatan broj domaćinstava odustao od peleta koji je drastično poskupio, zbog čega je došlo do povećanog interesovanja za ugljem.

https://ba.n1info.com/vijesti/salihovic ... tan-ugalj/
costacurta
Posts: 3508
Joined: 05/05/2005 08:25

#5848 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by costacurta »

skupljac_zeljeza wrote: 04/08/2022 12:27 Mogu razumjeti donekle ove igre oko peleta, ali nikako i oko uglja. Kamiondžije nosaju spiskove mjesecima ljudi kojima su podrumi prazni, a približava se zima. Kažu, u Đurđevku i daju po neku tonu 'oraha', a Banovići ne daju ništa. Čak u Banovićima kažu da neće moći snabdjeti sve zbog veće cijene peleta i negiraju da je sve izvoz za Srbiju.
Netačne su informacije da RMU Banovići zbog izvoza u Srbiju nije u stanju da podmiri domaće tržite kaže za N1 direktor ovog rudnika Elvir Salihović. Salihović dodaje, pokušavaju da izvezu što više niskokalororičnog ugalja koji imaju u depoima, a koji nije za upotrebu u domaćinstivima, niti se može koristiti u TE u BiH.

Na koncu, direktor RMU Banovići, nije siguran da li će ovaj rudnik uspjeti da zadovolji tržište uglja, obzirom da je ove godine znatan broj domaćinstava odustao od peleta koji je drastično poskupio, zbog čega je došlo do povećanog interesovanja za ugljem.

https://ba.n1info.com/vijesti/salihovic ... tan-ugalj/
Čuj kljuhare "dosta domaćinstava odustalo od peleta". Ebo li ga i Bego i Kuko u pakash.
Godišnje TE Tuzla spali 5M tona uglja, domaćinstva 300k. Laž je da nema uglja već se igraju igre između sindikata i koncerna EP, i menadžmenta i dindikata RMU Banovići. Kamioni redovno idu za Srbiju. Za lokalce nema ili traži od ovih što kradu.
Fukare!!!
Doveli smo se u situaciju da strepimo pored svega što nam je Bogom dato. Mi ovisimo o seljadiji. Mater bi prodali za šaku eVra. Baš se pitam da je obrnuta situacija da li bi Vučić pustio kamione iz Kolubare za BiH?
User avatar
arman1
Posts: 5324
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#5849 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by arman1 »

Info djelimično iz branše. Večina proizvođača, ovih večih se preorjentisala na brikete i nemaju namjeru peljeti se s peletom jer imaju otprilike istu zaradu/maržu. Ovi manji proizvođači su pod ugovorima s velikim ili s nekim od sistema i sve moraju njima prodati.
Zabrane izvoza briketa po trenutnom omjeru snaga/interesa NEĆE BITI.
Ove godine masa svijeta će se smrznuti.
I sam sam se zajebao s peletom, mada ni druge opcije nisu bolje. Svemu će ići cijena. Struja će najteže poskupljeti ali će nas iz EP handriti s redukcijama.
Imamo privid da ove muljatore kaznimo za to 2. oktobra ali dvojke, trojke, četvorke i šestorke su dokazale da je to sve sjaši kurta da uzjaše murta.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5612
Joined: 04/08/2020 19:22

#5850 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

arman1 wrote: 04/08/2022 22:18 Info djelimično iz branše. Večina proizvođača, ovih večih se preorjentisala na brikete i nemaju namjeru peljeti se s peletom jer imaju otprilike istu zaradu/maržu. Ovi manji proizvođači su pod ugovorima s velikim ili s nekim od sistema i sve moraju njima prodati.
Zabrane izvoza briketa po trenutnom omjeru snaga/interesa NEĆE BITI.
Ove godine masa svijeta će se smrznuti.
I sam sam se zajebao s peletom, mada ni druge opcije nisu bolje. Svemu će ići cijena. Struja će najteže poskupljeti ali će nas iz EP handriti s redukcijama.
Imamo privid da ove muljatore kaznimo za to 2. oktobra ali dvojke, trojke, četvorke i šestorke su dokazale da je to sve sjaši kurta da uzjaše murta.
Ne znam za redukcije struje. Trenutno imaju dovoljno i za izvoz.
https://www.akta.ba/kapital/izvjestaji/ ... 7014-milio
Post Reply