kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#5551 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

Project Lucian wrote: 20/05/2022 01:03
Miss Moonlight wrote: 18/05/2022 22:44 Šta mislite je li izgledno da pelet pojeftini? ja sam cula da ce porasti jos za 20% :-)
problem je što sa zapada dolaze i kupuju svu proizvodnju tako da je potražnja velika a ponuda mala. 450 je sad u Gračanici
Pelet 1 klase (bijeli) se može prodati u izvoz po cijeni od 250 EUR/t + prevoz
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5552 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

Pelet koristim od 2013 kad je tona peleta bila 230-260KM.Prije dvije godine termoblok uzeo..Iako je u kombinaciji,Kamin na pelet od tada nisam upalio..sad pogotovo kad je cijena peleta otišla u PM..kad se sve sabere i da cijena struje skoci opet je bolje nego pelet..
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#5553 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by otacxxl »

Zovem vec par dana firme oko Tuzle i u Tuzli koje prodaju pelet i ni kod koga nema. Fakat nevjerovatno, sad da li se ova kriza namjerno pravi da bi se digle cijene ili sva proizvodnja ode za izvoz?
Doslo mi je bilo da ubacim neki termo blok pa da malo kombinujem, ali me haman pa odgovorise ovi na temi grijanje na struju. Kazu da taj termo blok trosi kao lud.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5554 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

otacxxl wrote: 20/05/2022 20:41 Zovem vec par dana firme oko Tuzle i u Tuzli koje prodaju pelet i ni kod koga nema. Fakat nevjerovatno, sad da li se ova kriza namjerno pravi da bi se digle cijene ili sva proizvodnja ode za izvoz?
Doslo mi je bilo da ubacim neki termo blok pa da malo kombinujem, ali me haman pa odgovorise ovi na temi grijanje na struju. Kazu da taj termo blok trosi kao lud.
Termoblok od Vailanta sam imao i koristio. Troši tačno koliko i piše da troši. Ako je to 15 kW blok toliko i troši. 15kW/h puta cijena struje i to ti je. Koliko sati će raditi i koliko ti kW treba ovisi o izolaciji. Sa sadašnjim cijenama peleta čak se i isplati ako imaš iole solidnu izolaciju, stolariju i td.
Samo trebaš imati trofaznu struju i plus tih recimo 15kW ukupnog zakupa na brojilu da bi radio. 1 kW je ca. 200 KM, ne znam tačno. Tako da ukoliko nemaš limiter na ca. 20 kW, onda to moraš dokupiti. Tih 15 kW te onda dođe ca. 3000 KM.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5555 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

Termoblok i akumulacijski spremnik tople vode (pufer). U jeftinoj tarifi griješ spremnik, a u periodu skupe struje ne griješ i trošiš toplotu iz spremnika.
Za 4000 kW, koliko je u iskorištenoj toni peleta, struje u manjoj tarifi bi došlo oko 425 KM.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5556 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

otacxxl wrote: 20/05/2022 20:41 Zovem vec par dana firme oko Tuzle i u Tuzli koje prodaju pelet i ni kod koga nema. Fakat nevjerovatno, sad da li se ova kriza namjerno pravi da bi se digle cijene ili sva proizvodnja ode za izvoz?
Doslo mi je bilo da ubacim neki termo blok pa da malo kombinujem, ali me haman pa odgovorise ovi na temi grijanje na struju. Kazu da taj termo blok trosi kao lud.
Ti sto tamo pisu o termobloku garantujem ti ili ga nisu nikad imali pa prepisuju negativna iskustva ili su imali neki stari termoblok polovan pa se muculi s njim..istina iskustva su razlicita zavisno od kvadrature i izolacije stana,od vadnjih zidova do onoga imam komsiju i gore i dole pa mi fakat i ne treba 2 m drva..Ja imam kombinaciju kamin na pelet interio (od 2013 i kako je cijana peleta krenula rasti ubacim termoblok prije dvije god) i termoblok vaillant od prije dvije godine..kao sto sam napisao u prethodnom postu,peleta nisam od tada upalio..ovaj vaillant ELOBLOCK u kombinaciji sa sobnim termostatom i aplikacijom radi perfektno,64m2 ,izolacija vanjska i podna ispod podrumi od zgrade,iznad komsija ljeti dođe. Trošio sam po sezoni 3-3,5 t peleta,sada struje po sezoni otprilike 1100-1200KM bez gledanja kad je skupa kad jeftina tarifa,termostat od 23-25..mana termobloka je sto bojler bolje paliti nego ga preko termobloka grijati,i sto je poskupio,ja sam ovaj od 12kW prije 2 godine platio 1070,sada je vidim 1500-1700 i to cekat da dođe.Iako struja poskupi ja ću ga i dalje korisiti jer za pretpostaviti je da ce cijan peleta ici još gore zbog potraznje velike u cijeloj evropi. Dalje ici gledat sad sta je ekonomicnije,ti znas najbolje,imaš klima invertore,imas konvektore koje itekako nije lose koristiti ako nemas razvedeno centralno grijanje,rade sa termostatom i moze se upravljati isto preko aplikacije,i naravno toplotne pumpe koje su generalno najekonomicnije..
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5557 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

U ovoj tvojoj racunici na prvi pogled se vidi da se nesto ne slaze.

Trosio 3 do 3.5 tone peleta na 64m2.
Ja sam toliko trosio na 120m2.

3 do 3.5 tone peleta, neka je losiji pa umjesto 4.6kw/kg neka je 4kw/kg.
3t x 4000kw = 12 000kw

12 000kw x 0.15f struje = 1800km
Sa PDV i ostalim kad se to sabere izadje to i 2000km

Za, grijanje prostora je potrebna energija.
Za isti prostor je potrebna ista kolicina energije bez obzira o kojem energentu se radi.

Ako ti je potrebno 12000kw energije iz peleta onda ti je potrebno i 12000kw energije iz struje da zagrijes vodu za grijanje stana.

Kako si ti zamjenom energenta prepolovio potrebnu kolicinu energije to ti znas.

Preko termobloka nikakvu ustedu ne mozes ostvariti osim ustede u razlici cijene samog energenta.

Ja ne vidim drugo objašnjenje osim da si se na pelet grijao raskalasno i nisi precizno kotrolisao temperaturu prostora a sa termoblokom kontrolises
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5558 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

romim wrote: 21/05/2022 10:32 U ovoj tvojoj racunici na prvi pogled se vidi da se nesto ne slaze.

Trosio 3 do 3.5 tone peleta na 64m2.
Ja sam toliko trosio na 120m2.

3 do 3.5 tone peleta, neka je losiji pa umjesto 4.6kw/kg neka je 4kw/kg.
3t x 4000kw = 12 000kw

12 000kw x 0.15f struje = 1800km
Sa PDV i ostalim kad se to sabere izadje to i 2000km

Za, grijanje prostora je potrebna energija.
Za isti prostor je potrebna ista kolicina energije bez obzira o kojem energentu se radi.

Ako ti je potrebno 12000kw energije iz peleta onda ti je potrebno i 12000kw energije iz struje da zagrijes vodu za grijanje stana.

Kako si ti zamjenom energenta prepolovio potrebnu kolicinu energije to ti znas.

Preko termobloka nikakvu ustedu ne mozes ostvariti osim ustede u razlici cijene samog energenta.

Ja ne vidim drugo objašnjenje osim da si se na pelet grijao raskalasno i nisi precizno kotrolisao temperaturu prostora a sa termoblokom kontrolises
Da,mozda jesam raskalasno kako kazes se sa peletom grijao,mozda sam mogao do pola tone ustedjeti¸za sezonu al isto tako sam i sad sa termoblokom grijao,zbog grijanja soba pojacavao,dvoje male djece,potreba i hodnika i kupatila da su topla,ne gledanje skupe i jeftine tarife, zena zimovoljna :lol: .. znam najmanje 10 ljudi koji su zadovoljni sa termoblokom i niko nema namjeru mjenjati..nemam vam sta lagati,najjaci racun je bio januar-februar posto je obracun svakog 19. u mjesecu,bila djeca nahladena,pa bili svi u koroni 15 dana,izlazili nismo iz kuce ,grijanje radilo non stop,racun za grijanje bio cca 250KM,10 mjesec 2021 ok0 50,11 mjesec 2021 100KM,decembar 120KM,mart 150 i sad oko 80.Za grijanje bojlera treba dodati jos cca 200 KM po sezoni ako cemo ga uvrtiti u trošove grijanja poredeci sa peletom gdje ipak se moze ustedjeti struja. A to da si grijao sa 3,5 tone 120 m2 stana,mojne meni to..moze biti u nekim uslovima al za 4-clanu porodicu :-)
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#5559 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by otacxxl »

Ja grijem kucu od dva sprata dimenzija 10x10. Vanjska izolacija stiropor 5cm i plasticna stolarija. Kucna temperatura je manje vise uvijek 23 stepena, a za grejnu sezonu potrosim izmedju 3.8 do 4.2 tone peleta zavisno od sezone.

Razmisljam trenutno o tom valliant termobloku koji bi mogao kombinovati sa peletom tako da imam izbora u slucaju nekog veceg poremecaja sa cijenom peleta.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5560 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Ja samo pisem ono, sto, si ti rekao.
Peletom si za grijanje 64m2 trosio 12000kw
Strujom si za grijanje 64m2 trosio 7000kw

Kako si uspio smanjiti potrosnju skoro za duplo, to je stvarno podvig.

Ili ti je problem u peci na pelet ili u regulaciji samog grijanja.
Ili si promijenio nacin zagrijavanja sa strujom.

Osnova kuce je 8 x 10, tri sprata, od cega se griju dva.
Korisnog prostora na dva sprata oko 120m2.
Kad se trosilo 3,5t nije bilo izolacije.
Grijalo se od 07 00 do 22 00
Dva sprata dvije porodice.

Sad sa izolacijom i kombinacijom inverteri i pelet, trosin tonu peleta po sezoni.

Evo imas podatak covjeka koji je potvrdio da na omo 180m2 korisnog prostora trosi od 3.8t do 4.2t peleta

Mene je ove sezone grijanje izaslo 1t peleta 320km i oko 420km struje.
Ukupno oko 740km za 120m2
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5561 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

otacxxl wrote: 21/05/2022 14:58 Ja grijem kucu od dva sprata dimenzija 10x10. Vanjska izolacija stiropor 5cm i plasticna stolarija. Kucna temperatura je manje vise uvijek 23 stepena, a za grejnu sezonu potrosim izmedju 3.8 do 4.2 tone peleta zavisno od sezone.

Razmisljam trenutno o tom valliant termobloku koji bi mogao kombinovati sa peletom tako da imam izbora u slucaju nekog veceg poremecaja sa cijenom peleta.
Cijena peleta sigurno nece opasti,iako bude pokupovat ce odmah sve neko kao hifa i opet dignut cijenu,Oper nisi rekao kvadraturu ukupnu.,.za pretpostvit je da ti onda kotao na pelet od nekih 30+kW,trebat ce ti i termoblok jak..nadi majstora i dobro razmisli o toplotnoj pumpi,pretpostavljam da imaš mjesta u kuci,Prodaš kotao na pelet ono sto si planirao za termoblok dodas i rijesio si sve probleme.Dolazit ce m,ali racuni za struju,za nekoliko godina sve ces isplatiti
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#5562 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

Uzimam na poklon kotao na pelet, ako neko bude izbacivao a ne zna šta će sa tom gvožđurijom. :skoljka:
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#5563 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Ima i odvuci na otpad, ima dosta kila, nije za badava. :mrgreen:
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5564 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

romim wrote: 21/05/2022 10:32 U ovoj tvojoj racunici na prvi pogled se vidi da se nesto ne slaže...
Pobrisao sve te gluposti... Jesi li mjerio klaorije 1t peleta? Ili se nabacuješ idealnim vrijednostima. Neko mjerio? Ko?

Drugo a prvo ustvari, je da je svaki kotao na pelet jedna obična skalamerija gvožđa. Pogotovo onaj kupljen u BiH. Smeće jedno. Kolika je iskoristivost tog kotla na pelet? On baš iskoristi svaku sagorenu kaleriju?

Neka mu je idealna iskoristivost 80% pa eto računaj ponovo! Koliko potroši peleta samo na paljenje i koliko ima tih paljenja?

To sa peletom je šuplja. Imam ga već 4 godine, 5 godina ustvari. Kad sam ga uzeo bilo je samo zato što nisam imao pare za toplotnu pumpu. Nikad lošiji pelet i nikad veće cijene. Malte ne je isplativije se grijati na uljane radijatore nego na pelet. Nego zarad drugih ljudi na forumu kojima plasiraš idealne vrijednosti odustani od šupljaka da je 4000 kW = tona peleta ili šta već pišeš, koje ti onda pretvaraš direktno u toplotnu energiju tj. da je to jednako onome što izbacuju radijatori! Mani šuplje. A peletarima poručujem da im je ovo zadnja zima ili godina kako već da su uzeli ove pare. Zdravo.

Malo pregrubo i zbog toga se izvinjavam @romim, više me povukla idealizacija peleta nego da tebe direktno pozovem. Sorry.
Last edited by P.Starck on 22/05/2022 10:32, edited 1 time in total.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5565 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

romim wrote: 21/05/2022 20:32 Ja samo pisem ono, sto, si ti rekao.
Peletom si za grijanje 64m2 trosio 12000kw
Strujom si za grijanje 64m2 trosio 7000kw

Kako si uspio smanjiti potrosnju skoro za duplo, to je stvarno podvig.

Ili ti je problem u peci na pelet ili u regulaciji samog grijanja.
Ili si promijenio nacin zagrijavanja sa strujom.

Osnova kuce je 8 x 10, tri sprata, od cega se griju dva.
Korisnog prostora na dva sprata oko 120m2.
Kad se trosilo 3,5t nije bilo izolacije.
Grijalo se od 07 00 do 22 00
Dva sprata dvije porodice.

Sad sa izolacijom i kombinacijom inverteri i pelet, trosin tonu peleta po sezoni.

Evo imas podatak covjeka koji je potvrdio da na omo 180m2 korisnog prostora trosi od 3.8t do 4.2t peleta

Mene je ove sezone grijanje izaslo 1t peleta 320km i oko 420km struje.
Ukupno oko 740km za 120m2
Ispade prosjek da si sa jednom vrecom peleta na dan 120m2 tj 2 sprata grijao
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#5566 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by otacxxl »

kenan77 wrote: 21/05/2022 22:10
otacxxl wrote: 21/05/2022 14:58 Ja grijem kucu od dva sprata dimenzija 10x10. Vanjska izolacija stiropor 5cm i plasticna stolarija. Kucna temperatura je manje vise uvijek 23 stepena, a za grejnu sezonu potrosim izmedju 3.8 do 4.2 tone peleta zavisno od sezone.

Razmisljam trenutno o tom valliant termobloku koji bi mogao kombinovati sa peletom tako da imam izbora u slucaju nekog veceg poremecaja sa cijenom peleta.
Cijena peleta sigurno nece opasti,iako bude pokupovat ce odmah sve neko kao hifa i opet dignut cijenu,Oper nisi rekao kvadraturu ukupnu.,.za pretpostvit je da ti onda kotao na pelet od nekih 30+kW,trebat ce ti i termoblok jak..nadi majstora i dobro razmisli o toplotnoj pumpi,pretpostavljam da imaš mjesta u kuci,Prodaš kotao na pelet ono sto si planirao za termoblok dodas i rijesio si sve probleme.Dolazit ce m,ali racuni za struju,za nekoliko godina sve ces isplatiti
Pec Kovanova od 35kw software-ski ograničena na 20kw. Ozbiljno razmišljam i o toplotnoj pumpi obzirom na ovu situaciju sa peletom.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#5567 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NecuVise »

P.Starck wrote: 21/05/2022 23:16
romim wrote: 21/05/2022 10:32 U ovoj tvojoj racunici na prvi pogled se vidi da se nesto ne slaže...
Pobrisao sve te gluposti... Jesi li mjerio klaorije 1t peleta? Ili se nabacuješ idealnim vrijednostima. Neko mjerio? Ko?

Drugo a prvo ustvari, je da je svaki kotao na pelet jedna obična skalamerija gvožđa. Pogotovo onaj kupljen u BiH. Smeće jedno. Kolika je iskoristivost tog kotla na pelet? On baš iskoristi svaku sagorenu kaleriju?

Neka mu je idealna iskoristivost 80% pa eto računaj ponovo! Koliko potroši peleta samo na paljenje i koliko ima tih paljenja?

To sa peletom je šuplja. Imam ga već 4 godine, 5 godina ustvari. Kad sam ga uzeo bilo je samo zato što nisam imao pare za toplotnu pumpu. Nikad lošiji pelet i nikad veće cijene. Malte ne je isplativije se grijati na uljane radijatore nego na pelet. Nego zarad drugih ljudi na forumu kojima plasiraš idealne vrijednosti odustani od šupljaka da je 4000 kW = tona peleta ili šta već pišeš, koje ti onda pretvaraš direktno u toplotnu energiju tj. da je to jednako onome što izbacuju radijatori! Mani šuplje. A peletarima poručujem da im je ovo zadnja zima ili godina kako već da su uzeli ove pare. Zdravo.
Kotlovi iz BiH se koriste u Velikoj Britaniji za zagrijavanje škola, tako da sigurno nisu smeće, bez obzira koliko ti patio od kompleksa niže vrijednosti. Možda neki kotlovi i jesu smeće, ali se ne može za sve tako reći.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5568 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

P.Starck wrote: 21/05/2022 23:16
romim wrote: 21/05/2022 10:32 U ovoj tvojoj racunici na prvi pogled se vidi da se nesto ne slaže...
Pobrisao sve te gluposti... Jesi li mjerio klaorije 1t peleta? Ili se nabacuješ idealnim vrijednostima. Neko mjerio? Ko?

Drugo a prvo ustvari, je da je svaki kotao na pelet jedna obična skalamerija gvožđa. Pogotovo onaj kupljen u BiH. Smeće jedno. Kolika je iskoristivost tog kotla na pelet? On baš iskoristi svaku sagorenu kaleriju?

Neka mu je idealna iskoristivost 80% pa eto računaj ponovo! Koliko potroši peleta samo na paljenje i koliko ima tih paljenja?

To sa peletom je šuplja. Imam ga već 4 godine, 5 godina ustvari. Kad sam ga uzeo bilo je samo zato što nisam imao pare za toplotnu pumpu. Nikad lošiji pelet i nikad veće cijene. Malte ne je isplativije se grijati na uljane radijatore nego na pelet. Nego zarad drugih ljudi na forumu kojima plasiraš idealne vrijednosti odustani od šupljaka da je 4000 kW = tona peleta ili šta već pišeš, koje ti onda pretvaraš direktno u toplotnu energiju tj. da je to jednako onome što izbacuju radijatori! Mani šuplje. A peletarima poručujem da im je ovo zadnja zima ili godina kako već da su uzeli ove pare. Zdravo.

Malo pregrubo i zbog toga se izvinjavam @romim, više me povukla idealizacija peleta nego da tebe direktno pozovem. Sorry.
Prvo, mogao si vidjeti da sam umjesto 4.6kw/kg racunao 4kw/kg ako je pelet losije kvalitete.

Drugo, zasto se javljas i pises nesto o cemu ne znas i o cemu se nisi informisao.
Da jesi, znao bi da je iskoristivost deklarisana 92%

Trece,koliko paljenja ima zavisi koliko je adekvatne snage kotao kupljen za odredjeni prostor.
Ako se kupi pravilna velicina i postavi sistem kako treba, ne bi trebalo uopste da ima gasenja.

Ocito druze da kod tebe bas nije sistem kako treba pa si isfrustriran.
Mogu to da razumijem.
Pitanje je kakva ti je izolacija, koji i koliki kotao, kakva regulacija temperature.
Sve to utice na potrosnju.

Ako bolje pogledas pisanje od @kenan77 onda ces vidjeti da je u njegovom slucaju ispalo da mu je pelet kaloricnosti 2kw/kg.

Ja sam recimo za svoju kucu koja je u osnovi 8 x 10 sa 3 sprata i korisnog prostora koji ce se grijati oko 180m2, kupio kotao Thermoflux Interio 15kw.

Ali ces isto naci bezbroj primjera gdje recimo ljudi imaju 140m2 i kotao od 35kw.
Pa imas primjere da svi trce da kontrolisu kotao termostatom umjesto da imaju termo glave na radijatorima.
Da ne navodim ostale stvari koje uticu na potrosnju peleta.

Pa @kenan77 da ima 180m2 za grijanje kao ja, njemu bi trebalo skladiste pored kuce za desetak tona peleta za sezonu.

Ti si mene pogresno razumio.
Ja uopste ne promovisem pelet niti ga smatram idealnim.
Ja sam pokusao da objaanim da ce kenan77 svojim pisanjem sjebati ljude da kupe termoblok i da ih struja odere.

Po njegovom pisanju on je strujom ustedio kao da je ugradio toplotnu pumpu a ne termoblok.

Negdje se u njegovom slucaju krije problem zasto je trosio toliko peleta a toliko manje struje, gledajuci na kolicinu energije koju je trosio za grijanje istog prostora.
Pelet nikako nije mogao biti kaloricnosti manje od 50% ili 2kw/kg pa da je doslo na isto.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5569 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

kenan77 wrote: 22/05/2022 00:00
Ispade prosjek da si sa jednom vrecom peleta na dan 120m2 tj 2 sprata grijao
Ispalo ne ispalo tako je.
To je prosjek, ali je to gledano na sezonu, nekad bilo pola vrece, a nekad dvije vrece kad su jaci minusi.

Nego reci ti meni kakva je tebi izolacija tih 64m2, imas li stanova ispod ili iznad?
Koja ti je jacina peci?
Kako je razveden sistem i kako se regulise temperatura prostora?

Da li vjerujes da sam ovu sezonu za grijanje 120m2 potrosio tonu peleta i 420km struje?
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#5570 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Ironmen »

U TK vec 4 godine ima posticaj za zamjenu kotlova na drva i ugalj za pec na pelet, i to je sasvim ok odradjeno dobijes 50% za kupovinu peci na pelet kada pribavis svu dokumentaciju sa racunom i ostalim papirima, i sada kada je raja masovno uvela pelet u domacinstva cijene na trzistu divljaju, od drzave ne mozes nista ocekivati da zastiti potrosace.

Ovaj pelet dodje isto kao sa malinama prije par godina.

Izgleda da je mozda sad najisplativije grijanje na inverter klime, mada covjek vise ne moze biti pametan.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#5571 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

romim wrote: 22/05/2022 11:40
kenan77 wrote: 22/05/2022 00:00
Ispade prosjek da si sa jednom vrecom peleta na dan 120m2 tj 2 sprata grijao
Ispalo ne ispalo tako je.
To je prosjek, ali je to gledano na sezonu, nekad bilo pola vrece, a nekad dvije vrece kad su jaci minusi.

Nego reci ti meni kakva je tebi izolacija tih 64m2, imas li stanova ispod ili iznad?
Koja ti je jacina peci?
Kako je razveden sistem i kako se regulise temperatura prostora?

Da li vjerujes da sam ovu sezonu za grijanje 120m2 potrosio tonu peleta i 420km struje?
Stigla drva. Platio 90 KM po metru - pocijepana.
Možeš li mi reći šta je isplativije? Drva ili pelet?
Last edited by -Chesterfield- on 22/05/2022 20:10, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#5572 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NediM17 »

Nema vece prevare od kupovine iscijepanih drva. :evil:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#5573 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by black_adrian »

-Chesterfield- wrote: 22/05/2022 11:47 Stigla drva. Platio 90 KM po metru - pocijepana.
Možeš li mi reći šta je isplativije? Drva ili pelet?
Zavisi sta ti je prioritet, usteda ili olaksanje. Koristeci drva ces vjerovatno jeftinije proci.

Ako neko ima mogucnost da uvede pelet i ne mari za isplativost, po meni je to OK. Ja se ne bih peglao oko toga, dok slozis drva, pa lozi vatru, pa hoce li upalit il nece, pa de gledaj hoce li se ugasit,...

Ovako fino istresem 5 vreca peleta, jednostavno usisam, kad zafali peleta napunim spremnik, a grije brze i duplo bolje od drva.

Ja se ne bih peglao radi razlike od par stotina KM, pa nek je i hiljada boli me briga.

I jos plus da razmisljam je li mi donio tacno, pa slazi, pa mjeri. A svaki ukrade pola metra ako ne i vise. Jos ako ugalj koristis, to je tek uzimanje lopatom.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#5574 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by JoseMujica »

P.Starck wrote: 20/05/2022 22:07
otacxxl wrote: 20/05/2022 20:41 Zovem vec par dana firme oko Tuzle i u Tuzli koje prodaju pelet i ni kod koga nema. Fakat nevjerovatno, sad da li se ova kriza namjerno pravi da bi se digle cijene ili sva proizvodnja ode za izvoz?
Doslo mi je bilo da ubacim neki termo blok pa da malo kombinujem, ali me haman pa odgovorise ovi na temi grijanje na struju. Kazu da taj termo blok trosi kao lud.
Termoblok od Vailanta sam imao i koristio. Troši tačno koliko i piše da troši. Ako je to 15 kW blok toliko i troši. 15kW/h puta cijena struje i to ti je. Koliko sati će raditi i koliko ti kW treba ovisi o izolaciji. Sa sadašnjim cijenama peleta čak se i isplati ako imaš iole solidnu izolaciju, stolariju i td.
Samo trebaš imati trofaznu struju i plus tih recimo 15kW ukupnog zakupa na brojilu da bi radio. 1 kW je ca. 200 KM, ne znam tačno. Tako da ukoliko nemaš limiter na ca. 20 kW, onda to moraš dokupiti. Tih 15 kW te onda dođe ca. 3000 KM.
prije 4 godine prešao sa monofazne 6 i nešto kW priključka na trofaznu 10 kW....cijena po 1kW izađe oko 240-250KM sa PDV-om....ako se ima monofazni priključak pa prelazu na trofaznu ima dodatnih troškova jer se mijenja instalacija (žice od brojila do stana i samo brojilo) pa ima i tu troškova između 300 do 500KM
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#5575 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

black_adrian wrote: 22/05/2022 11:58
-Chesterfield- wrote: 22/05/2022 11:47 Stigla drva. Platio 90 KM po metru - pocijepana.
Možeš li mi reći šta je isplativije? Drva ili pelet?
Zavisi sta ti je prioritet, usteda ili olaksanje. Koristeci drva ces vjerovatno jeftinije proci.

Ako neko ima mogucnost da uvede pelet i ne mari za isplativost, po meni je to OK. Ja se ne bih peglao oko toga, dok slozis drva, pa lozi vatru, pa hoce li upalit il nece, pa de gledaj hoce li se ugasit,...

Ovako fino istresem 5 vreca peleta, jednostavno usisam, kad zafali peleta napunim spremnik, a grije brze i duplo bolje od drva.

Ja se ne bih peglao radi razlike od par stotina KM, pa nek je i hiljada boli me briga.

I jos plus da razmisljam je li mi donio tacno, pa slazi, pa mjeri. A svaki ukrade pola metra ako ne i vise. Jos ako ugalj koristis, to je tek uzimanje lopatom.
Sa klimom trošim oko 2 KM dnevno.
Drva oko 3 KM dnevno.
S tim da ne grijem tokom spavanja, jer nema potrebe.

Koliko mi treba dnevno u KM kada bi se grijao na pelet? Temperatura u prostoriji mora biti 26+
Post Reply