kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5776 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

Piaty wrote: 04/07/2022 13:19
semsasuljakovic wrote: 04/07/2022 12:44

Uz dužno poštovanje, država nema veze sa cijenom peleta.
Peletari ne plaćaju kojekakve akcize koje bi ukidanjem dovele do pojeftinjenja peleta.
Peletari, ako žele, mogu staviti maržu od 200% i ti se slikaj.
Hajmo ovako.

Odakle "repromaterijal" peletarima?

(kada odgovoris onda idemo dalje sa pitanjima)
Nabavljaju trupce iz Slovenije za proizvodnju ploča za namještaj, i od nus proizvoda prave pelet. Proizvođač kojeg ja znam.
A ograničenja marže na pelet nema, možeš stavit 1000%. Slagali se mi s tim ili ne.
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#5777 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by prankster »

Na prodaju kotao na pelet Kovan Ekoline 20kW. Proizvodnja 2015, koristila se povremeno od 2016. godine. Kazem povremeno jer se u kuci nije bilo stalno, otprilike po pola grijne sezone. Kotao je svake godine preventivno servisiran a u zadnjih godinu dana je zamijenjen grijac, elektronika u dozatoru, baglame na vratima. Kotao je vrlo ocuvan, redovno ciscen. Takodje ima i dodatni spremnik od 60kg. Sve je placeno cca preko 5000KM sa spremnikom i termostatom. Cijenu necu stavljati ovdje, ali obzirom koliko je sve placeno, dao bih za poprilicno malen iznos.
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#5778 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Hoš mijenjat za Mitsu inverter 4 kW u grijanju? Šala. Jest nam država valjala svima sa pelet pečima i subvencijama. Treba to nagraditi u novembru ili kad su već izbori maamu im yebem!
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#5779 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

Struktura cijena peleta prije i poslije poskupljenja onako kako ih ja vidim - slika govori više od riječi:

Prije poskupljenja 300 KM:
Image

I sad 660 KM:
Image

Nemojte se hvatati ovih procenata kao da su egzaktni , više mi je cilj da se vidi red veličine i šta se dešava.
Ako neko ima tačne podatke , slobodno nek napravi novi chart.

Uglavnom , i na 400 KM peletaši imaju i više nego solidnu zaradu.
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5780 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

A čemu ovi proračuni?

Prije 7-8 godina peleta je bilo previše na tržištu i nije se mogao prodati na veliko po 200 KM/t, niko nije pravio grafikone pa da kaže privreda je u gubitku hajmo im dati "na kahvu"

Sada kad se okrenulo kolo kuka se na sve strane.
Što se tiče peleta, nema propisane marže možeš staviti maržu 1000%, nemaš zakonom propisano koliko možeš držati na lageru, sada možeš lagerovati i čekati zimu, niko ti ne može ništa. Provjerite ako ne vjerujete.

Izvozna cijena peleta na proljeće je bila oko 220 EUR za A1 kvalitet, poslije kupci samo zovu i podižu prvo na 250 EUR pa onda na 300 EUR/t

Pa ko je lud da kaže ne ja neću prodat puno je, evo tebi po 200 EUR.
De da budemo malo realni.
Nemam peletaru, niti sam privrednik, radim za platu. Kupio ugalj po 160 KM, čini mi se, a naručio drva po 100 KM/m3

Ja pravim kuću, sve poskupilo 200%, hajmo i za to tražit ograničenje marže, meni je gore to nego pelet.
I još nešto, lako je ovdje po forumu pričat, pokazali smo juče na protestima koliko nam je stalo za promjene. Sramota. Da je došla neka zvijezda iz Zvijezda granda to bi bilo puno naroda.

Lp
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5781 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

maks_rs wrote: 06/07/2022 14:37 Struktura cijena peleta prije i poslije poskupljenja onako kako ih ja vidim - slika govori više od riječi:

Prije poskupljenja 300 KM:
Image

I sad 660 KM:
Image

Nemojte se hvatati ovih procenata kao da su egzaktni , više mi je cilj da se vidi red veličine i šta se dešava.
Ako neko ima tačne podatke , slobodno nek napravi novi chart.

Uglavnom , i na 400 KM peletaši imaju i više nego solidnu zaradu.
Imaš dvije vrste proizvođača peleta:
1. proizvođači kojima je to osnovna djelatnost, oni imaju veće troškove proizvodnje
2. proizvođače koji od svog NUS proizvoda prave pelet, oni imaju manje troškove proizvodnje.

Mislim da profit u ovim gore slučajevima nije realan, ali da se lijepo zarađivalo na peletu jeste, a pogotovo sada. To vam govori i nagli porast broja peletara u BiH zadnjih godina.
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#5782 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Nema nikakvog a ne naglog porasta broja peletara. Veliki igrači u toj branši kontrolišu od nabave oblovine preko kantonalnih preduzeća ili onog u RS-u, do otkupa peleta od drugih proizvođača. Misliš kupiš presu i počneš presati pelet! E neš ga majci. Zar ima iko da misli da i ovu oblast nisu poklopili od početka do kraja. Pa zato se i bore za vlast.
Još početkom godine su iz RS-a pod pritiskom grupe prerađivača tražili zabranu izvoza oblovine a nisu dobili saglasnost iz Pederacije. Na stranu što i iz RS-a već godinama se ubiše sjekući sve do čega mogu doći. Idu izbori, valja to isfinansirati a najveći donatori su stranački tajkuni od kojih je svijetao primjer (čisto jer je dovoljno bahat da je pod svijetlom sa skoro svim čime se bavi) Hifa sa svojim firmama koje kontrolišu i tržište peleta, nafte i td. Taj a i ostali lageruju trenutno pelet kojeg su ranije zakupili. Imaju gdje.
Jedino rješenje bi bila najava da rezultati zabrane izvoza nisu zadovoljavajući i da će se ići na produženje zabrane još min. 3 mjeseca.
Tih 6 mjeseci zabrane bi natjeralo i Ahmetlića (Hifa) da otvori magazu, a to onda znači pad cijene. Mada nada umire posljednja, šanse da se desi produženje zabrane su ravne 0.
Zato na stranačke tribine sad u septembru i Vooolim te Bosnooo :bih:
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5783 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

U Gračanici zadnjih 2-3 godine otvorilo se 5-6 peletara, koje rade pelet od NUS proizvoda, zato se nije čulo za njih.
U Gračanici imaš dvije peletare sa većim kapacitetom, bez Kovana jer njihova proizvodnja je u Olovu, i imaš 7-8 malih koje prave oko 10t dnevno.
To je što ja znam.
Sirovine je sve manje kako za pelet, tako i ostale proizvode od drveta.
Znam 3 firme iz Gračanice koje uvoze trupac iz Slovenije po cijeni od 210 EUR/m3 sa prevozom.
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5784 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

P.Starck wrote: 07/07/2022 08:29 Nema nikakvog a ne naglog porasta broja peletara. Veliki igrači u toj branši kontrolišu od nabave oblovine preko kantonalnih preduzeća ili onog u RS-u, do otkupa peleta od drugih proizvođača. Misliš kupiš presu i počneš presati pelet! E neš ga majci. Zar ima iko da misli da i ovu oblast nisu poklopili od početka do kraja. Pa zato se i bore za vlast.
Još početkom godine su iz RS-a pod pritiskom grupe prerađivača tražili zabranu izvoza oblovine a nisu dobili saglasnost iz Pederacije. Na stranu što i iz RS-a već godinama se ubiše sjekući sve do čega mogu doći. Idu izbori, valja to isfinansirati a najveći donatori su stranački tajkuni od kojih je svijetao primjer (čisto jer je dovoljno bahat da je pod svijetlom sa skoro svim čime se bavi) Hifa sa svojim firmama koje kontrolišu i tržište peleta, nafte i td. Taj a i ostali lageruju trenutno pelet kojeg su ranije zakupili. Imaju gdje.
Jedino rješenje bi bila najava da rezultati zabrane izvoza nisu zadovoljavajući i da će se ići na produženje zabrane još min. 3 mjeseca.
Tih 6 mjeseci zabrane bi natjeralo i Ahmetlića (Hifa) da otvori magazu, a to onda znači pad cijene. Mada nada umire posljednja, šanse da se desi produženje zabrane su ravne 0.
Zato na stranačke tribine sad u septembru i Vooolim te Bosnooo :bih:
Za lopovluk se slažem
User avatar
Reglan
Posts: 4834
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#5785 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Sta bi sa onom fabrikom peleta koju ce otvoriti vlada kantona?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5786 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _Reds_ »

Reglan wrote: 13/07/2022 21:51 Sta bi sa onom fabrikom peleta koju ce otvoriti vlada kantona?
Insallah.
semsasuljakovic
Posts: 1975
Joined: 02/08/2015 21:30

#5787 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Reglan wrote: 13/07/2022 21:51 Sta bi sa onom fabrikom peleta koju ce otvoriti vlada kantona?
Sve ode u izvoz. :D
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#5788 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Drvosjeca d.o.o. veliki (PR) humanitarci ukinuli kreditiranje penzionerima.
Pelet samo za kes.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5789 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

_Reds_ wrote: 13/07/2022 22:14
Reglan wrote: 13/07/2022 21:51 Sta bi sa onom fabrikom peleta koju ce otvoriti vlada kantona?
Insallah.
Sve je u Allahovim rukama!
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5790 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Jel pao na 500?
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#5791 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Sada je priča, kupi, neće ni padati cijena. Čeka se da se opet otvore granice. Pelet u Srbiji je 350 ojera. Svi su radnike poslali na godišnji i čekaju da se ukine zabarana izvoza. Stoje proizvodnje. Biće samo skuplji. itd. itd.
Ja kažem neću ga kupiti sa cijenom iznad 5 stoja, a ako i ostane iznad to je onda vanredna situacija i za mene i za sve ostale. Imaju stare TA peći i klime a država nek se nosi sa opterećenjem mreže kada se svi uštekamo u utičnice. Ako ne budem imao struje neće je imati ni onaj peletar a ni nekakav ministar.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5792 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

Hehe ti očito nisi bio u ratu. Imaće oni struje uvijek, a ti nećeš, ne tješi se.

Postoje tzv. "prioriteti", kod sprovođenja redukcija, i kod napajanja na agregate, prioriteti su uvijek imali struju. Imali su u ratu i imaće uvijek.

Pogađaj ko se nalazio među tim priortietima.

Hint: nisu bili takvi kao ti :)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5793 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shlauf »

Jutros gledam reklamu na TVSA za firmu BOSNA PELET i iz zajebancije nazovem i pitam za cijenu peleta. Kazu 715 sa prevozom u KS. Pa mamu im njihovu ko da ga ručno prave. U Knežini je 550 po toni, u ponedeljak pitao pa ako kome treba bujrum.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#5794 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Piaty »

Ne kupujte iznad 300. Pa nemojte biti budale ljudi moji
Karikaturist
Posts: 3650
Joined: 20/12/2020 10:03

#5795 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Karikaturist »

Smrznite se na zimu ali ne kupujte.. :skoljka:
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#5796 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

amko761 wrote: 14/07/2022 08:48 Hehe ti očito nisi bio u ratu. Imaće oni struje uvijek, a ti nećeš, ne tješi se.

Postoje tzv. "prioriteti", kod sprovođenja redukcija, i kod napajanja na agregate, prioriteti su uvijek imali struju. Imali su u ratu i imaće uvijek.

Pogađaj ko se nalazio među tim priortietima.

Hint: nisu bili takvi kao ti :)
Jarane zemljane poznaniče sa Baščaršije :D
Neće biti ratno stanje zbog opterećenja mreže, ali može biti okidač da Bosanci umjesto što će se mrznuti po kućama počnu izlaziti na ulice i mrznuti se po ulici. Winter is comming!
semsasuljakovic
Posts: 1975
Joined: 02/08/2015 21:30

#5797 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Piaty wrote: 14/07/2022 10:54 Ne kupujte iznad 300. Pa nemojte biti budale ljudi moji
Ja šta ću. Uložiti 5k u invertere, a peć tek 3 godine stara?
Nažalost, trenutno je najisplativije ga kupit po 500 KM. Pa i po 600. Sljedeće godine, kad se steknu uslovi, možda se priča promijeni pa se uvede neka toplotna pumpa.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5798 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

P.Starck wrote: 14/07/2022 12:37
amko761 wrote: 14/07/2022 08:48 Hehe ti očito nisi bio u ratu. Imaće oni struje uvijek, a ti nećeš, ne tješi se.

Postoje tzv. "prioriteti", kod sprovođenja redukcija, i kod napajanja na agregate, prioriteti su uvijek imali struju. Imali su u ratu i imaće uvijek.

Pogađaj ko se nalazio među tim priortietima.

Hint: nisu bili takvi kao ti :)
Jarane zemljane poznaniče sa Baščaršije :D
Neće biti ratno stanje zbog opterećenja mreže, ali može biti okidač da Bosanci umjesto što će se mrznuti po kućama počnu izlaziti na ulice i mrznuti se po ulici. Winter is comming!

Haha jašta će, revolucija samo što nije počela. Samo se ti tješi :D
User avatar
Ironmen
Posts: 5975
Joined: 29/07/2015 17:36

#5799 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Ironmen »

Armin2013 wrote: 07/07/2022 07:24 A čemu ovi proračuni?

Prije 7-8 godina peleta je bilo previše na tržištu i nije se mogao prodati na veliko po 200 KM/t, niko nije pravio grafikone pa da kaže privreda je u gubitku hajmo im dati "na kahvu"

Sada kad se okrenulo kolo kuka se na sve strane.
Što se tiče peleta, nema propisane marže možeš staviti maržu 1000%, nemaš zakonom propisano koliko možeš držati na lageru, sada možeš lagerovati i čekati zimu, niko ti ne može ništa. Provjerite ako ne vjerujete.

Izvozna cijena peleta na proljeće je bila oko 220 EUR za A1 kvalitet, poslije kupci samo zovu i podižu prvo na 250 EUR pa onda na 300 EUR/t

Pa ko je lud da kaže ne ja neću prodat puno je, evo tebi po 200 EUR.
De da budemo malo realni.
Nemam peletaru, niti sam privrednik, radim za platu. Kupio ugalj po 160 KM, čini mi se, a naručio drva po 100 KM/m3

Ja pravim kuću, sve poskupilo 200%, hajmo i za to tražit ograničenje marže, meni je gore to nego pelet.
I još nešto, lako je ovdje po forumu pričat, pokazali smo juče na protestima koliko nam je stalo za promjene. Sramota. Da je došla neka zvijezda iz Zvijezda granda to bi bilo puno naroda.

Lp
Eto odgovara ko je kriv za ovakvo stanje peleta u BIH :thumbup:
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#5800 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

Ironmen wrote: 18/07/2022 00:11
Armin2013 wrote: 07/07/2022 07:24 A čemu ovi proračuni?

Prije 7-8 godina peleta je bilo previše na tržištu i nije se mogao prodati na veliko po 200 KM/t, niko nije pravio grafikone pa da kaže privreda je u gubitku hajmo im dati "na kahvu"

Sada kad se okrenulo kolo kuka se na sve strane.
Što se tiče peleta, nema propisane marže možeš staviti maržu 1000%, nemaš zakonom propisano koliko možeš držati na lageru, sada možeš lagerovati i čekati zimu, niko ti ne može ništa. Provjerite ako ne vjerujete.

Izvozna cijena peleta na proljeće je bila oko 220 EUR za A1 kvalitet, poslije kupci samo zovu i podižu prvo na 250 EUR pa onda na 300 EUR/t

Pa ko je lud da kaže ne ja neću prodat puno je, evo tebi po 200 EUR.
De da budemo malo realni.
Nemam peletaru, niti sam privrednik, radim za platu. Kupio ugalj po 160 KM, čini mi se, a naručio drva po 100 KM/m3

Ja pravim kuću, sve poskupilo 200%, hajmo i za to tražit ograničenje marže, meni je gore to nego pelet.
I još nešto, lako je ovdje po forumu pričat, pokazali smo juče na protestima koliko nam je stalo za promjene. Sramota. Da je došla neka zvijezda iz Zvijezda granda to bi bilo puno naroda.

Lp
Eto odgovara ko je kriv za ovakvo stanje peleta u BIH :thumbup:
Hebiga drug, biznis. Možda bi i mi tako da imamo firmu, vidjeli priliku i iskoristili. Davno je rečeno: "Para na paru, uš na fukaru".
Post Reply