kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#5501 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

Najisplativije trenutno je grijanje na struju i jedno od najkomfornijih tj najcistijih
Kucu nisam krecio 4 godine a grijem se na 2 uljana radijatora sa 11 rebara. Planiram kupiti dobar inverter do 2500 km i dalje se grijati na struju cak ako i poskupi a nece puno.
Racuni ljeti 50ak KM, jesen-proljece 100-150 a zimi decembar-mart 180 200 KM
Prezadovoljan, tu je i sva druga potrošnja bojler veš mašina, 2 TV-a, kompjuter, elektricni sporet, sve Led sijalice... a gospodin sve na dugme :D bez nosanja vreća bez dimnjaka, bez usisavanja pepela... :D

I ja sam planirao preci na pelet ali mi je brat razveo prije 3 godine sto je bilo dovoljno da vidim sve mane peleta i koliko puno troši a znamo kolike su cjene i to da cesto mora da cisti sporet i cesto ga neki gorionik zeza neko termoflux spore a mora zvati i dimljacara jednom godisnje da ocisti dimljak jer je laž da ne dimi. Tek ujutru kad upali sporet onda na dimljak furlja dim kao iz čire :lol:

Imamo fasadu stiropor 8 cm i dobru PVC stolariju to.moram priznati... i nisam tip koji voli da se kuha nego mi je temp u boravku 19 stepeni u spavacoj oko 17 a u hodniku i banji oko 16 sto je za mene ok
I kad dođemo sa posla u dnevnom boravku u sred zime zateknemk oko 16 17 a dok nisam imao fasadu znala je temp pasti na 8 9 stepeni tako da je dobra fasada minimalno 8 cm a dasam ove pameti stavio bih i 10 cm ali me majstori fasaderi odvratili kao sve iznad 8 je bezveze, gubis prostor pogotovo na balkonu, trebaju ti preširoke klupice na prozore... i te gluposti koje padaju u vodu o odnosu na komfor i uštede koje dobijes sa svakim dodatnim cm izolacije!
challmander
Posts: 341
Joined: 09/01/2022 11:42

#5502 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by challmander »

space_x wrote: 07/05/2022 00:32
challmander wrote: 02/05/2022 20:48 Kontaktirao Vladrag sa upitom za cijenu, 450KM/t, a prosle godine sredinom juna uzeo po cijeni 270KM/t :-) :-)

Pricekat cu jos malo, ali po svemu sudeci bice najmanje joju skuplji nego prosle godine. Sta nam pocinise...
Ja sam od njih uzimao zadnje 2 godine i prezadovoljan sam, ali preskupo što jest jest i 450 je proizvodna cijena a 500 je dok ti dostave.
Nisam pitao jel to cijena sa dostavom, prosle godine sam dao 270KM/t kao sto je i dogovoreno bilo.

Pricam o dostavi za Sarajevo.
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#5503 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

bgm ko uzme ove godine pelet ispod 500, u ovo doba prošle godine bez problema bilo oko 300...tražio da naručim od firme koje godinama naručujem....čekaju ove sedmce isporuku ali ispod 500 teško.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#5504 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by emotivac »

bumerangss wrote: 08/05/2022 13:17 Najisplativije trenutno je grijanje na struju i jedno od najkomfornijih tj najcistijih
Kucu nisam krecio 4 godine a grijem se na 2 uljana radijatora sa 11 rebara. Planiram kupiti dobar inverter do 2500 km i dalje se grijati na struju cak ako i poskupi a nece puno.
Racuni ljeti 50ak KM, jesen-proljece 100-150 a zimi decembar-mart 180 200 KM
Prezadovoljan, tu je i sva druga potrošnja bojler veš mašina, 2 TV-a, kompjuter, elektricni sporet, sve Led sijalice... a gospodin sve na dugme :D bez nosanja vreća bez dimnjaka, bez usisavanja pepela... :D

I ja sam planirao preci na pelet ali mi je brat razveo prije 3 godine sto je bilo dovoljno da vidim sve mane peleta i koliko puno troši a znamo kolike su cjene i to da cesto mora da cisti sporet i cesto ga neki gorionik zeza neko termoflux spore a mora zvati i dimljacara jednom godisnje da ocisti dimljak jer je laž da ne dimi. Tek ujutru kad upali sporet onda na dimljak furlja dim kao iz čire :lol:

Imamo fasadu stiropor 8 cm i dobru PVC stolariju to.moram priznati... i nisam tip koji voli da se kuha nego mi je temp u boravku 19 stepeni u spavacoj oko 17 a u hodniku i banji oko 16 sto je za mene ok
I kad dođemo sa posla u dnevnom boravku u sred zime zateknemk oko 16 17 a dok nisam imao fasadu znala je temp pasti na 8 9 stepeni tako da je dobra fasada minimalno 8 cm a dasam ove pameti stavio bih i 10 cm ali me majstori fasaderi odvratili kao sve iznad 8 je bezveze, gubis prostor pogotovo na balkonu, trebaju ti preširoke klupice na prozore... i te gluposti koje padaju u vodu o odnosu na komfor i uštede koje dobijes sa svakim dodatnim cm izolacije!
Uh prijatelju, jel se zezaš da je 16 stepeni OK, to je u zimskom vremenu u kući hladno, barem meni i mojim ukućanima, moraš jaknu nosit. Sve ispod 20 stepeni ne valja, ne volim ni ja kada je prevruće, preko 23 stepena, al' 16 je bgmi hladno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5505 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

irac300 wrote: 08/05/2022 00:31 Ode ovo u nebo sa cijenama. E moj irac, jebo te svako tvoj kad si prosle godine u ovo doba odlucio da uvedes pec na pelet.
Ja sam onda dobar, bar sam 5 godina bio hadžo :mrgreen:
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#5506 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by irac300 »

BarbaDue wrote: 09/05/2022 11:06
irac300 wrote: 08/05/2022 00:31 Ode ovo u nebo sa cijenama. E moj irac, jebo te svako tvoj kad si prosle godine u ovo doba odlucio da uvedes pec na pelet.
Ja sam onda dobar, bar sam 5 godina bio hadžo :mrgreen:
Stari moj, nemas pojma kako se sjebano osjecam. Prosle godine u ovo vrijeme smo kucu pravili i odabrali sistem grijanja na pelet. Da sam znao sta se sprema uzeo bih toplotnu pumpu, sto se kaze dok je bilo para na gomili. Sad vise nema para. :D Zajeb.
Zastozato
Posts: 996
Joined: 27/09/2014 23:18

#5507 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Zastozato »

irac300 wrote: 09/05/2022 11:10
BarbaDue wrote: 09/05/2022 11:06

Ja sam onda dobar, bar sam 5 godina bio hadžo :mrgreen:
Stari moj, nemas pojma kako se sjebano osjecam. Prosle godine u ovo vrijeme smo kucu pravili i odabrali sistem grijanja na pelet. Da sam znao sta se sprema uzeo bih toplotnu pumpu, sto se kaze dok je bilo para na gomili. Sad vise nema para. :D Zajeb.
Cijena peleta koji sam kupio u maju prošle godine 320 KM po toni sa prevozom je skočila na 480 KM, odnosno 50%. To nema nikakve veze sa zdravim razumom. Sve preko 400 KM nije ništa drugo nego pljačka naroda i u normalnoj zemlji se ovako nešto ne bi smjelo dogoditi jer pelet se proizvodi kod nas, tj. nema ništa sa ratom u Ukrajini i rastom cijena ostalih energenata. U pitanju je što veći profit na račun običnih građana, ništa što već nismo ranije vidjeli u našoj državi.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5508 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

irac300 wrote: 09/05/2022 11:10
BarbaDue wrote: 09/05/2022 11:06

Ja sam onda dobar, bar sam 5 godina bio hadžo :mrgreen:
Stari moj, nemas pojma kako se sjebano osjecam. Prosle godine u ovo vrijeme smo kucu pravili i odabrali sistem grijanja na pelet. Da sam znao sta se sprema uzeo bih toplotnu pumpu, sto se kaze dok je bilo para na gomili. Sad vise nema para. :D Zajeb.

Jbga brale...obojica smo se zajebali...ti možda malo više al tu je to. :mrgreen:

Ja dogovorio ugradnju jednog klima-invertera.
Last edited by BarbaDue on 09/05/2022 11:35, edited 1 time in total.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#5509 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by irac300 »

Zastozato wrote: 09/05/2022 11:32
irac300 wrote: 09/05/2022 11:10

Stari moj, nemas pojma kako se sjebano osjecam. Prosle godine u ovo vrijeme smo kucu pravili i odabrali sistem grijanja na pelet. Da sam znao sta se sprema uzeo bih toplotnu pumpu, sto se kaze dok je bilo para na gomili. Sad vise nema para. :D Zajeb.
Cijena peleta koji sam kupio u maju prošle godine 320 KM po toni sa prevozom je skočila na 480 KM, odnosno 50%. To nema nikakve veze sa zdravim razumom. Sve preko 400 KM nije ništa drugo nego pljačka naroda i u normalnoj zemlji se ovako nešto ne bi smjelo dogoditi jer pelet se proizvodi kod nas, tj. nema ništa sa ratom u Ukrajini i rastom cijena ostalih energenata. U pitanju je što veći profit na račun običnih građana, ništa što već nismo ranije vidjeli u našoj državi.
Upravo na to mislim. Kada smo se odlucili na grijanje na pelet, tona je bila 320KM, na akcijama i po 300KM. Znaci za samo godinu dana otislo na 480, sa naznakom da ce ici i vise. Nema vise tu isplativosti.
Zastozato
Posts: 996
Joined: 27/09/2014 23:18

#5510 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Zastozato »

irac300 wrote: 09/05/2022 11:35
Zastozato wrote: 09/05/2022 11:32

Cijena peleta koji sam kupio u maju prošle godine 320 KM po toni sa prevozom je skočila na 480 KM, odnosno 50%. To nema nikakve veze sa zdravim razumom. Sve preko 400 KM nije ništa drugo nego pljačka naroda i u normalnoj zemlji se ovako nešto ne bi smjelo dogoditi jer pelet se proizvodi kod nas, tj. nema ništa sa ratom u Ukrajini i rastom cijena ostalih energenata. U pitanju je što veći profit na račun običnih građana, ništa što već nismo ranije vidjeli u našoj državi.
Upravo na to mislim. Kada smo se odlucili na grijanje na pelet, tona je bila 320KM, na akcijama i po 300KM. Znaci za samo godinu dana otislo na 480, sa naznakom da ce ici i vise. Nema vise tu isplativosti.
Pravi se nova fabrika peleta u sarajevskom kantonu, vidjećemo koja će cijena da bude.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#5511 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

Zastozato wrote: 09/05/2022 11:32

Cijena peleta koji sam kupio u maju prošle godine 320 KM po toni sa prevozom je skočila na 480 KM, odnosno 50%. To nema nikakve veze sa zdravim razumom. Sve preko 400 KM nije ništa drugo nego pljačka naroda i u normalnoj zemlji se ovako nešto ne bi smjelo dogoditi jer pelet se proizvodi kod nas, tj. nema ništa sa ratom u Ukrajini i rastom cijena ostalih energenata. U pitanju je što veći profit na račun običnih građana, ništa što već nismo ranije vidjeli u našoj državi.
https://www.paragraf.ba/dnevne-vijesti/ ... jest4.html

Povećanje cijena je između ostalog i zbog povećanja cijena struje za privrednike.
Znači nije sve zbog rata u Ukrajini.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#5512 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

⬆️ Ovo poskupljenje nije proslo. Struja je otisla 20% privredi. Vecina ovih dobavljaca peleta je iz RS-a ne znam tamo koliko je otisla gore cijena struje ali nije 300% sigurno.
Kolsarska politika....
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#5513 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NecuVise »

Mi smo ozbiljno bilo zainteresovani za pelet kad se mogao kupiti po 240 KM u maju, a onda čini mi se 2017 kad je bila velika zima, po - 27°, cijena skočila na 350 KM, zapravo ga nije nikako ni bilo. Tad smo odustali od te ideje i sva sreća da jesmo. Čisto deranje naroda. Ovome bi država trebala stati u kraj, plus sufinansirati kao ekološki prihvatljiv način grijanja ali su to bajke za nas.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5514 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

15 kila peleta u kojem je 60 kW energije, je 8,5 KM.
60 kW električne energije je 9,7 KM.
Još kad uzmeš u obzir toplotne gubitke u instalaciji centralnog grijanja, tu je to negdje ista cijena.
Kod električne energije, nema čišćenja, muke oko nabavke i rizika oko kvaliteta.
Po ovim cijenama, nikako se ne isplati pelet i mislim da se koristi strah od dodatnih poskupljenja i narod nabavlja i po ovako skupim cijenama.
Ova cijena će biti neodrživa i koštati će proizvođače peleta, jer narod će masovno preći na druge izvore energije.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#5515 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NecuVise »

stetoskop wrote: 09/05/2022 22:48 15 kila peleta u kojem je 60 kW energije, je 8,5 KM.
60 kW električne energije je 9,7 KM.
Još kad uzmeš u obzir toplotne gubitke u instalaciji centralnog grijanja, tu je to negdje ista cijena.
Kod električne energije, nema čišćenja, muke oko nabavke i rizika oko kvaliteta.
Po ovim cijenama, nikako se ne isplati pelet i mislim da se koristi strah od dodatnih poskupljenja i narod nabavlja i po ovako skupim cijenama.
Ova cijena će biti neodrživa i koštati će proizvođače peleta, jer narod će masovno preći na druge izvore energije.
Ne znam kako si došao do te računice ali je daleko od stvarnog stanja koje se ogleda u troškovima običnog čovjeka za grijanje.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5516 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

U troškovima običnog čovjeka, u većini slučajeva za pelet ne plaća PDV, a za struju plaća. Zvao sam nekoliko firmi prije mjesec, cijene su kakve jesu (470-480 KM), ali kada kažem da mi je potreban predračun i faktura, onda kažu plus PDV i dođe oko 560 KM bez prevoza, baš kao i po vreći kada kupujem na benzinskoj.
I normalno da mi je s takvom cijenom isplativije ovih dana grijati se na struju (srednja tarifa), nego paliti kotao.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#5517 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

NecuVise wrote: 10/05/2022 11:38
stetoskop wrote: 09/05/2022 22:48 15 kila peleta u kojem je 60 kW energije, je 8,5 KM.
60 kW električne energije je 9,7 KM.
Još kad uzmeš u obzir toplotne gubitke u instalaciji centralnog grijanja, tu je to negdje ista cijena.
Kod električne energije, nema čišćenja, muke oko nabavke i rizika oko kvaliteta.
Po ovim cijenama, nikako se ne isplati pelet i mislim da se koristi strah od dodatnih poskupljenja i narod nabavlja i po ovako skupim cijenama.
Ova cijena će biti neodrživa i koštati će proizvođače peleta, jer narod će masovno preći na druge izvore energije.
Ne znam kako si došao do te računice ali je daleko od stvarnog stanja koje se ogleda u troškovima običnog čovjeka za grijanje.
Racunica mu je jednostavna i dobra.

Sa strujom se tacno zna koliko kosta 60 kwh.

A sa peletom jedino ako nemas kakav info da u 1kg peleta ima vise od 4 kwh ?

Ja se slazem s njim pelet vise nema racunice.
Ukljuci grijalicu potrosnja ce bit slicna.
semsasuljakovic
Posts: 1974
Joined: 02/08/2015 21:30

#5518 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Nuđeno mi početkom marta da kupim pelet za 400 KM. Kontam, nisam levat, prošle godine ga plaćao 330 KM, sad je mart i sigurno će na ljeto biti jeftiniji.

Fast forward 2 mjeseca - 9. maj, nakon 2 sata pokušavanja da uopšte dobijem firmu od koje uzimam pelet, nekako uspostavljam vezu i kupujem pelet po cijeni od 480 KM. I osmijeh mi na licu od uha do uha, jer sam ugrabio. Samo su mi na umu oni ljudi koji nemaju sredstva da kupe pelet u svakom trenutku, već čekaju zadnji čas, a tada će on otići lagano na 600+ KM.

Moja sreća je što mi je od prošle grijne sezone ostala tona i pol. Prošle sezone sam kupio 6 tona za 2000 KM, a ove sezone 4 tone za 1920 KM. Tako da me, teoretski, ove sezone grijanje neće skuplje izaći, ali onu zimu poslije ove dolazi opet na red kupovina barem 6 tona, a po cijeni od 600 KM to su dva solidna invertera. I mislim da ću tako i uraditi ukoliko takva cijena bude. Pa nek peć stoji dok pelet ne pojeftini.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5519 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

Koja je granica isplativosti peleta u odnosu na struju kilovat za kilovat, konvektori su po 100KM, ako je pelet skup, pa ima brate struja kao alternativa. Naravno poskupit će vjerovatno i struja, ali naš narod bi plaćao i 1000KM tonu bez problema ne bi tražio alternativu.
semsasuljakovic
Posts: 1974
Joined: 02/08/2015 21:30

#5520 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Problem je kad gruhneš 3-5 hiljada u peć, i još jedno 2 hiljade u razvođenje grijanja (najjeftinija varijanta), moraš to nekako opravdati da sam sebi ne jedeš džigericu zbog odluke da uložiš u to.

Jer alternativa je grijati se na konvektore i plaćati basnoslovne račune, a uz to se baš i nećeš ugrijati, ili ruknuti 4-5 hiljada u 2-3 dobra invertera koja ne troše puno.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5521 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

semsasuljakovic wrote: 17/05/2022 13:50 Problem je kad gruhneš 3-5 hiljada u peć, i još jedno 2 hiljade u razvođenje grijanja (najjeftinija varijanta), moraš to nekako opravdati da sam sebi ne jedeš džigericu zbog odluke da uložiš u to.

Jer alternativa je grijati se na konvektore i plaćati basnoslovne račune, a uz to se baš i nećeš ugrijati, ili ruknuti 4-5 hiljada u 2-3 dobra invertera koja ne troše puno.
Pa zato ja i pitam kad pelet postaje neisplativ u odnosu na konvektore? Nece niko nikome oteti instalacije i peć, ali jednostavno prestanes kupovati pelet dok ne bude prihvatljiv, a dotad koristis jeftine grijalice. Kad proizvodjacima padne prodaja, padat ce i cijene
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5522 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

U odnosu na konvektore pelet je isplativiji 50% i po trenutnoj cijeni.

Edit: malo sam ga pretjerao. Nije 50% nego oko nekih 20%
Last edited by romim on 17/05/2022 14:34, edited 1 time in total.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#5523 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NecuVise »

semsasuljakovic wrote: 17/05/2022 13:50 Problem je kad gruhneš 3-5 hiljada u peć, i još jedno 2 hiljade u razvođenje grijanja (najjeftinija varijanta), moraš to nekako opravdati da sam sebi ne jedeš džigericu zbog odluke da uložiš u to.

Jer alternativa je grijati se na konvektore i plaćati basnoslovne račune, a uz to se baš i nećeš ugrijati, ili ruknuti 4-5 hiljada u 2-3 dobra invertera koja ne troše puno.
Zašto bi dao po 2000 na inverter klime ako ne živiš u planinskim područjima? Slično će služiti i ona klima od hiljadu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5524 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Nije razlika u cijeni uslovljena do koliko minusa moze grijati, nego kvalitetom uredjaja i nacinu samog rada.

Dobro si rekao, Slicno.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#5525 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by black_adrian »

boshniak wrote: 17/05/2022 13:45 Koja je granica isplativosti peleta u odnosu na struju kilovat za kilovat, konvektori su po 100KM, ako je pelet skup, pa ima brate struja kao alternativa. Naravno poskupit će vjerovatno i struja, ali naš narod bi plaćao i 1000KM tonu bez problema ne bi tražio alternativu.
uveo sam pelet da ga koristim, a ne da palim grijalice po sobama... kome je skupo, nek ne kupuje, ima struja, drva, ugalj, gume,...

taman da tona bude 1000KM kupit cu pelet...
Post Reply