Unicredit banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#5301 Re: Unicredit banka, all about

Post by -Chesterfield- »

Da li je ovaj limit za notifikacije ujedno i limit za plaćanje karticom. Kod mene je taj limit za notifikacije već dugo pola marke.
Redovno sam plaćao račune i druge stvari preko m-ba i nije bilo problema.
Rijetko koristim plaćanje karticom u trgovinama.
Jučer na benzinskoj trgovac nije imao da mi vrati kusur i ja odlučim da platim karticom. Nisam mogao piše odbijena - prekoračen limit.
Izvadim deviznu da platim - navodno pogrešan pin. Dva puta pokušao i nisam smio više da ne blokira karticu. Pin nije bio 100% pogrešan.

Ne vjerujem da ovaj limit za notifikacije pravi problem jer sam u ovom mjesecu platio jednom karticom bez problema.

Dešava li se ovo često vama koji koriste plaćanje karticom u trgovini...?
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#5302 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

Meni se nije desilo nikad da mi odbije karticu, a notifikacije nisu nikakav limit, nego samo u aplikaciji piše da si potrošio više nego si postavio taj limit za notifikaciju.
Imaš u postavkama kartice limite za potrošnju na svim mjestima kupovine posebno, recimo bankomat, trgovine, internet i td.
Osim limita u visini iznosa koji možeš potrošiti na određenoj kategoriji imaš i maksimalni broj transakcija za svaku kategoriju.
Možeš i PIN provjeriti za svaku karticu, unutar aplikacije.
kao_kaoty
Posts: 157
Joined: 21/05/2020 09:49

#5303 Re: Unicredit banka, all about

Post by kao_kaoty »

Imam devizni racun na kojem nema novca, i kojeg nisam koristio godinu dana (ne mislim ga vise koristiti). Danas dobijam mejl da odem u poslovnicu ako zelim nastaviti koristiti racun.

Takoder, u mejlu pise i ovo:
Ukoliko ne izvršite aktivaciju računa, Banka će isti označiti neaktivnim.

Dodatno napominjemo da Banka po neaktivnom računu obračunava i naplaćuje naknadu za vođenje računa kao da je aktivan, sve dok na njemu ima sredstava. Kamata na neaktivne račune obračunava se kao kamata na depozite po viđenju.
Sta znace ove kamate, i da li moram otici u poslovnicu i zatvoriti racun, ili ce to banka uraditi automatski nakon ovog perioda?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#5304 Re: Unicredit banka, all about

Post by emotivac »

kao_kaoty wrote: 09/05/2022 17:29 Imam devizni racun na kojem nema novca, i kojeg nisam koristio godinu dana (ne mislim ga vise koristiti). Danas dobijam mejl da odem u poslovnicu ako zelim nastaviti koristiti racun.

Takoder, u mejlu pise i ovo:
Ukoliko ne izvršite aktivaciju računa, Banka će isti označiti neaktivnim.

Dodatno napominjemo da Banka po neaktivnom računu obračunava i naplaćuje naknadu za vođenje računa kao da je aktivan, sve dok na njemu ima sredstava. Kamata na neaktivne račune obračunava se kao kamata na depozite po viđenju.
Sta znace ove kamate, i da li moram otici u poslovnicu i zatvoriti racun, ili ce to banka uraditi automatski nakon ovog perioda?
Trebao si zatvoriti davno, al' ajd gotovo sad. Platit ćeš naknadno 3 KM po mjesecu za vođenje, mislim da se zatvaranje ne naplaćuje.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#5305 Re: Unicredit banka, all about

Post by -Chesterfield- »

Del_Boy1 wrote: 07/05/2022 14:23 Meni se nije desilo nikad da mi odbije karticu, a notifikacije nisu nikakav limit, nego samo u aplikaciji piše da si potrošio više nego si postavio taj limit za notifikaciju.
Imaš u postavkama kartice limite za potrošnju na svim mjestima kupovine posebno, recimo bankomat, trgovine, internet i td.
Osim limita u visini iznosa koji možeš potrošiti na određenoj kategoriji imaš i maksimalni broj transakcija za svaku kategoriju.
Možeš i PIN provjeriti za svaku karticu, unutar aplikacije.
Gledao sam malo u postavkama. Bilo mi isključeno beskontaktno plaćanje. Aktivirao sam to. Nadam se da je to razlog..?
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#5306 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

-Chesterfield- wrote: 10/05/2022 18:13
Del_Boy1 wrote: 07/05/2022 14:23 Meni se nije desilo nikad da mi odbije karticu, a notifikacije nisu nikakav limit, nego samo u aplikaciji piše da si potrošio više nego si postavio taj limit za notifikaciju.
Imaš u postavkama kartice limite za potrošnju na svim mjestima kupovine posebno, recimo bankomat, trgovine, internet i td.
Osim limita u visini iznosa koji možeš potrošiti na određenoj kategoriji imaš i maksimalni broj transakcija za svaku kategoriju.
Možeš i PIN provjeriti za svaku karticu, unutar aplikacije.
Gledao sam malo u postavkama. Bilo mi isključeno beskontaktno plaćanje. Aktivirao sam to. Nadam se da je to razlog..?
Nema razloga da bude bilo šta drugo, ako ima novca na njoj.
TheRedhead
Posts: 807
Joined: 09/02/2015 18:27

#5307 Re: Unicredit banka, all about

Post by TheRedhead »

Da li je iko koristio mastercard debitnu karticu u dr drzavama tipa interesuje me Holandija? znate li moze li, koliko se naplacuje dodatno, placanje tom karticom i sl? da ne nosim puno keša ako ne mora :-D
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#5308 Re: Unicredit banka, all about

Post by Spiritbreaker »

Ja jesam u Austriju i Njemacku i prije se nije naplacivalo a sada da. Provjeri koji ti je paket.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#5309 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

TheRedhead wrote: 11/05/2022 10:51 Da li je iko koristio mastercard debitnu karticu u dr drzavama tipa interesuje me Holandija? znate li moze li, koliko se naplacuje dodatno, placanje tom karticom i sl? da ne nosim puno keša ako ne mora :-D
U Holandiji nema UCB tako da na bankomatima imas proviziju...
Placanje na POS uredjajima ti je besplatno, ali kod njih neki marketi npr ne primaju MasterCard, a primaju Maestro i slicno... zaboravio sam tacno zasto... tako da ponesi nesto i eura najbolje
TheRedhead
Posts: 807
Joined: 09/02/2015 18:27

#5310 Re: Unicredit banka, all about

Post by TheRedhead »

Spiritbreaker wrote: 11/05/2022 10:52 Ja jesam u Austriju i Njemacku i prije se nije naplacivalo a sada da. Provjeri koji ti je paket.
azdralovic wrote: 11/05/2022 11:28 U Holandiji nema UCB tako da na bankomatima imas proviziju...
Placanje na POS uredjajima ti je besplatno, ali kod njih neki marketi npr ne primaju MasterCard, a primaju Maestro i slicno... zaboravio sam tacno zasto... tako da ponesi nesto i eura najbolje
Ma da najbolje to i jos se raspitati u banci ali eto reko da vidim stanje "na terenu" kako je zaista kad se ode tamo :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#5311 Re: Unicredit banka, all about

Post by -Chesterfield- »

Del_Boy1 wrote: 10/05/2022 18:36
-Chesterfield- wrote: 10/05/2022 18:13

Gledao sam malo u postavkama. Bilo mi isključeno beskontaktno plaćanje. Aktivirao sam to. Nadam se da je to razlog..?
Nema razloga da bude bilo šta drugo, ako ima novca na njoj.
Možda ova kartica i ne može na POS terminal?

Image

Jutros htio da platim - provjerim jesam li dobro naštimao u m-ba? Izbaci pogrešan pin. Nadam se da je nije blokiralo jer je treći put.
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#5312 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

Može, samo ona se koristi kao shoping kartica, sa njom kupuješ na rate, iako može i kao normalna kartica. Kod mene u m-ba imaju 2 kartice, MasterCard i takva Visa classic kartica. Za obje imaju odvojena podešavanja i za obje možeš provjeriti PIN unutar m-ba aplikacije.


Ups, tek sad vidjeh da to nije Visa Classic kartica. Ne znam stvarno za nju kako ide i da li može, ali ne bi trebalo da ne može.
Ja sam mislio da je to ova kartica, ali sam se prevario.

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#5313 Re: Unicredit banka, all about

Post by -Chesterfield- »

Del_Boy1 wrote: 12/05/2022 17:55 Može, samo ona se koristi kao shoping kartica, sa njom kupuješ na rate, iako može i kao normalna kartica. Kod mene u m-ba imaju 2 kartice, MasterCard i takva Visa classic kartica. Za obje imaju odvojena podešavanja i za obje možeš provjeriti PIN unutar m-ba aplikacije.
Nije kod mene Visa nego Mastercard International. I ovdje u m-ba su podešavanja posebno.
Preko m-ba prolazi kupovina i u BiH. Jedino neće na POS...
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#5314 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

Kasno sam skontao, ja vidio sliku i po boji mi otišlo na Visa karticu, nisam ni pročitao da ispod piše Mastercard iternational.

Evo na njihovom letku piše da može, ne znam šta je kod tebe problem, probaj kontaktirati banku.

Image
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#5315 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

Jesu vam dosli ovaj mjesec od Elektroprivrede racuni kroz e-uplatnice
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#5316 Re: Unicredit banka, all about

Post by ferratilis »

Imam oko 10k USD na racunu koje bi sad rado prebacio u eure, pa me zanima kako kod nas funkcionira konverzija, tj. da li je moguca direktna konverzija ili ide prvo u BAM, pa ti duplo naplate? Dosad sam samo radio konverzije u BAM, pa zato pitam. I kako to funkcionira u mjenjacnicama, da li je isti princip kao u bankama? Hvala. :)
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#5317 Re: Unicredit banka, all about

Post by sale07 »

Danas mi se desilo sljedeće.
Odem na bankomat koji ima opciju uplate novca, ubacimn karticu sve regularno pin, ubacim pare da bi nakon toga bankomat povukao pare, poslije nekoliko sec izbacio neku por na display koja je tu bilo cca 2-3 sec, jedino sto sam uspio pročitati jeste da ima neki problem i da uzmem onaj papirić kao izvjestaj. Nakon toga bankomat mi Vraca karticu bez papirić i para. Zovem support, kazu nema nikakve transakcije, kao zvat ce oni mene kad se bankomat bude otvarao.
Prije sam koristio ovu uslugu i nikad problem, ovo prvi put.
Da li je neko imao slicnu situaciju ?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#5318 Re: Unicredit banka, all about

Post by emotivac »

sale07 wrote: 14/05/2022 04:29 Danas mi se desilo sljedeće.
Odem na bankomat koji ima opciju uplate novca, ubacimn karticu sve regularno pin, ubacim pare da bi nakon toga bankomat povukao pare, poslije nekoliko sec izbacio neku por na display koja je tu bilo cca 2-3 sec, jedino sto sam uspio pročitati jeste da ima neki problem i da uzmem onaj papirić kao izvjestaj. Nakon toga bankomat mi Vraca karticu bez papirić i para. Zovem support, kazu nema nikakve transakcije, kao zvat ce oni mene kad se bankomat bude otvarao.
Prije sam koristio ovu uslugu i nikad problem, ovo prvi put.
Da li je neko imao slicnu situaciju ?
Da nije bio falsifikat :lol: :lol: :run:
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#5319 Re: Unicredit banka, all about

Post by sale07 »

emotivac wrote: 14/05/2022 07:40
sale07 wrote: 14/05/2022 04:29 Danas mi se desilo sljedeće.
Odem na bankomat koji ima opciju uplate novca, ubacimn karticu sve regularno pin, ubacim pare da bi nakon toga bankomat povukao pare, poslije nekoliko sec izbacio neku por na display koja je tu bilo cca 2-3 sec, jedino sto sam uspio pročitati jeste da ima neki problem i da uzmem onaj papirić kao izvjestaj. Nakon toga bankomat mi Vraca karticu bez papirić i para. Zovem support, kazu nema nikakve transakcije, kao zvat ce oni mene kad se bankomat bude otvarao.
Prije sam koristio ovu uslugu i nikad problem, ovo prvi put.
Da li je neko imao slicnu situaciju ?
Da nije bio falsifikat :lol: :lol: :run:
10 novcanica , i da je bio falsifikat, valjda bi trebalo nesto reci, s druge strane te sam pare digao u drugoj banci na bankomatu, tako da su pretpostavljam jako male Sanse da je bilo fals novcanica.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#5320 Re: Unicredit banka, all about

Post by Hyperthalamus »

Samo prijavi sta ti se desilo na onaj njihov broj....pojavit ce im se visak para u bankomatu....bit ce ti to uplaceno na racun. Meni se isto desilo i rjesilo se za 24 sata....samo prijavi.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5321 Re: Unicredit banka, all about

Post by pinkman »

sale07 wrote: 14/05/2022 04:29 Danas mi se desilo sljedeće.
Odem na bankomat koji ima opciju uplate novca, ubacimn karticu sve regularno pin, ubacim pare da bi nakon toga bankomat povukao pare, poslije nekoliko sec izbacio neku por na display koja je tu bilo cca 2-3 sec, jedino sto sam uspio pročitati jeste da ima neki problem i da uzmem onaj papirić kao izvjestaj. Nakon toga bankomat mi Vraca karticu bez papirić i para. Zovem support, kazu nema nikakve transakcije, kao zvat ce oni mene kad se bankomat bude otvarao.
Prije sam koristio ovu uslugu i nikad problem, ovo prvi put.
Da li je neko imao slicnu situaciju ?
Desilo se meni. Napisao reklamaciju i dobio nazad novac. Kolegi se isto desilo, on nije pisao reklamaciju samo zvao i rekli mu kad budu punili novac da ce pogledati ima li visak. Uglavnom, dobio je novac nazad nakon 10-15 dana. Zavisi kad ce ici da pune bankomat.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#5322 Re: Unicredit banka, all about

Post by sale07 »

pinkman wrote: 14/05/2022 11:53
sale07 wrote: 14/05/2022 04:29 Danas mi se desilo sljedeće.
Odem na bankomat koji ima opciju uplate novca, ubacimn karticu sve regularno pin, ubacim pare da bi nakon toga bankomat povukao pare, poslije nekoliko sec izbacio neku por na display koja je tu bilo cca 2-3 sec, jedino sto sam uspio pročitati jeste da ima neki problem i da uzmem onaj papirić kao izvjestaj. Nakon toga bankomat mi Vraca karticu bez papirić i para. Zovem support, kazu nema nikakve transakcije, kao zvat ce oni mene kad se bankomat bude otvarao.
Prije sam koristio ovu uslugu i nikad problem, ovo prvi put.
Da li je neko imao slicnu situaciju ?
Desilo se meni. Napisao reklamaciju i dobio nazad novac. Kolegi se isto desilo, on nije pisao reklamaciju samo zvao i rekli mu kad budu punili novac da ce pogledati ima li visak. Uglavnom, dobio je novac nazad nakon 10-15 dana. Zavisi kad ce ici da pune bankomat.
Hvala na info, uglavnom i meni su rekli na info broju da ce se to rjesiti prilikom dopune bankomata.
Nadam se da neće biti kakvih vwcih komplikacija
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5323 Re: Unicredit banka, all about

Post by pinkman »

sale07 wrote: 14/05/2022 23:33
pinkman wrote: 14/05/2022 11:53

Desilo se meni. Napisao reklamaciju i dobio nazad novac. Kolegi se isto desilo, on nije pisao reklamaciju samo zvao i rekli mu kad budu punili novac da ce pogledati ima li visak. Uglavnom, dobio je novac nazad nakon 10-15 dana. Zavisi kad ce ici da pune bankomat.
Hvala na info, uglavnom i meni su rekli na info broju da ce se to rjesiti prilikom dopune bankomata.
Nadam se da neće biti kakvih vwcih komplikacija
Ne vjerujem da ce biti problem. Vjerovatno i kamera ima ispred.
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#5324 Re: Unicredit banka, all about

Post by pametolog »

azdralovic wrote: 13/05/2022 11:03 Jesu vam dosli ovaj mjesec od Elektroprivrede racuni kroz e-uplatnice
Nisu
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#5325 Re: Unicredit banka, all about

Post by Evelinda »

Pozz imam pitanje.Danas sam dobila neki novac na katicu,sutra mi treba leci jer je Raifajzen banka.Naime ima racun sa kojeg je meni novac uplacen.Posto mi imamo dva broja,jedan za uplatu sa unikredit drugi za uplatu ostalih banaka,zanima me da li i RF ima isto tako dva broja s tim vise da ta osoba koristi opa karticu e sad da li je slao s nje ili one standardne ne znam.Zelim da sutra vratim te pare kada mi legnu i ne znam da li mogu na taj broj ili da trazim neki drugi.Hvala
Post Reply