Unicredit banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zongo
Posts: 104
Joined: 28/12/2010 22:12

#3826 Re: Unicredit banka, all about

Post by zongo »

Nisam ni ja mogao naci preko m-ba uplatinicu o izvrsenom placanju, onu koju dobijes na mail, ali sam nasao preko internet bankarstva.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3827 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Ja sam dobio od svog bankara potvrdu za transakciju u nekom y mjesecu.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#3828 Re: Unicredit banka, all about

Post by Android Knego »

zongo wrote: 07/11/2020 22:14 Nisam ni ja mogao naci preko m-ba uplatinicu o izvrsenom placanju, onu koju dobijes na mail, ali sam nasao preko internet bankarstva.
Eh, sad si me uhvatio na krivoj nozi... :)
Ne pamtim ni kad sam koristio internet bankarstvo otkako sam počeo koristiti m-ba aplikaciju. Tj. zadnji put sam imao problem sa logiranjem preko tokena (onog plavog, fizičkog) pa su mi nešto na korisničkoj podršci objašnjavali da sad više ne ferceraju oba tokena (i onaj fizički i onaj iz app) nego se treba odlučiti za jedan od njih ili kako li već... Uglavnom, batalio sam internet bankarstvo jer mi nešto nije bilo ni neophodno kad se sve može preko mobilnog. Bar sam mislio da može, dok nije zatrebalo... :D
Evo sad se pokušao logirati u internet bankarstvo, ali neće ni u kojoj kombinaciji...

Preko kojeg tokena se vi logirate u internet bankarstvo?
zongo
Posts: 104
Joined: 28/12/2010 22:12

#3829 Re: Unicredit banka, all about

Post by zongo »

Android Knego wrote: 10/11/2020 07:15
zongo wrote: 07/11/2020 22:14 Nisam ni ja mogao naci preko m-ba uplatinicu o izvrsenom placanju, onu koju dobijes na mail, ali sam nasao preko internet bankarstva.
Eh, sad si me uhvatio na krivoj nozi... :)
Ne pamtim ni kad sam koristio internet bankarstvo otkako sam počeo koristiti m-ba aplikaciju. Tj. zadnji put sam imao problem sa logiranjem preko tokena (onog plavog, fizičkog) pa su mi nešto na korisničkoj podršci objašnjavali da sad više ne ferceraju oba tokena (i onaj fizički i onaj iz app) nego se treba odlučiti za jedan od njih ili kako li već... Uglavnom, batalio sam internet bankarstvo jer mi nešto nije bilo ni neophodno kad se sve može preko mobilnog. Bar sam mislio da može, dok nije zatrebalo... :D
Evo sad se pokušao logirati u internet bankarstvo, ali neće ni u kojoj kombinaciji...

Preko kojeg tokena se vi logirate u internet bankarstvo?
Koristim M-token, to je ova zadnja stavka na pocetnom ekranu mobilne aplikacije.

Kada kliknes na M-token, izbacice ti da potvrdis da li je zastava koja je prikazana tacan podsjetnik, zatim ce se pojaviti par novih informacija, gdje tebi treba serijski broj tokena. To je prvi broj na vrhu, i njega upisujes na ovoj stranici

https://ba.unicreditbanking.eu/bs/login_form

nakon unosenja kliknes dalje, a onda se vracas na aplikaciju i kliknes 'generiraj'. To ce kreirati OTP(APPLI1) broj, i njega upisujes u OTP polje na web stranici.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3830 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

zongo wrote: 10/11/2020 08:34
Android Knego wrote: 10/11/2020 07:15
zongo wrote: 07/11/2020 22:14 Nisam ni ja mogao naci preko m-ba uplatinicu o izvrsenom placanju, onu koju dobijes na mail, ali sam nasao preko internet bankarstva.
Eh, sad si me uhvatio na krivoj nozi... :)
Ne pamtim ni kad sam koristio internet bankarstvo otkako sam počeo koristiti m-ba aplikaciju. Tj. zadnji put sam imao problem sa logiranjem preko tokena (onog plavog, fizičkog) pa su mi nešto na korisničkoj podršci objašnjavali da sad više ne ferceraju oba tokena (i onaj fizički i onaj iz app) nego se treba odlučiti za jedan od njih ili kako li već... Uglavnom, batalio sam internet bankarstvo jer mi nešto nije bilo ni neophodno kad se sve može preko mobilnog. Bar sam mislio da može, dok nije zatrebalo... :D
Evo sad se pokušao logirati u internet bankarstvo, ali neće ni u kojoj kombinaciji...

Preko kojeg tokena se vi logirate u internet bankarstvo?
Koristim M-token, to je ova zadnja stavka na pocetnom ekranu mobilne aplikacije.

Kada kliknes na M-token, izbacice ti da potvrdis da li je zastava koja je prikazana tacan podsjetnik, zatim ce se pojaviti par novih informacija, gdje tebi treba serijski broj tokena. To je prvi broj na vrhu, i njega upisujes na ovoj stranici

https://ba.unicreditbanking.eu/bs/login_form

nakon unosenja kliknes dalje, a onda se vracas na aplikaciju i kliknes 'generiraj'. To ce kreirati OTP(APPLI1) broj, i njega upisujes u OTP polje na web stranici.
moraju ti omoguciti e-ba, da bi mogao koristiti m-token... ne radi po automatizmu, ali mozes sve zavrsiti pozivom na onaj broj za podrsku
Melany21
Posts: 45
Joined: 14/05/2017 22:10

#3831 Re: Unicredit banka, all about

Post by Melany21 »

Koja je procedura ako hocu da zatvorim racun, kredit sam digla u novoj banci i sa tim kreditom če mi zatvoriti u unicreditu, rijec je o nenamijenskom kreditu, da li unicredit uzima neku proviziju za prijevremeno zatvaranje kredita i sta mi treba od dokumentacije
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3832 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

Melany21 wrote: 10/11/2020 13:08 Koja je procedura ako hocu da zatvorim racun, kredit sam digla u novoj banci i sa tim kreditom če mi zatvoriti u unicreditu, rijec je o nenamijenskom kreditu, da li unicredit uzima neku proviziju za prijevremeno zatvaranje kredita i sta mi treba od dokumentacije
odes u banku da ti daju potvrdu o stanju duga na osnovu koje ce ti u novoj banci isplatiti dugovanje. Tu ce ti pisati koliko su ukupne obaveze za tebe na taj dan ukljucujuci i eventualno penale. Zavisno od ugovora ti se obracunavaju penali, mada za nenamjenske ovo obicno nema.

Kad se zatvori kredit onda samo odes u poslovnicu da ti zatvore racune i to je to.
Naravno ne zaboravi, ako ti je kredit bio osiguran policom osiguranja, da trazis povrat police za neiskoristeni dio dana koliko je preostalo do kraja kredita.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3833 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Sve mogu preko CRK, nikad nisam morao ici im na noge, doduse jesam kasnije, ak'ima kakve razlike doplatiti, i onda dobiti potvrdu... :-D

Bas ovih dana s kreditom x banke, zatvaram 3 krede u bankama y i z. :-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#3834 Re: Unicredit banka, all about

Post by -Chesterfield- »

Melany21 wrote: 10/11/2020 13:08 Koja je procedura ako hocu da zatvorim racun, kredit sam digla u novoj banci i sa tim kreditom če mi zatvoriti u unicreditu, rijec je o nenamijenskom kreditu, da li unicredit uzima neku proviziju za prijevremeno zatvaranje kredita i sta mi treba od dokumentacije
Nekada davno, prije 15 - ak godina sam prijevremeno zatvorio kredit. I tražili su mi da platim interkalarnu kamatu od 3%

Ja nisam htio pristati na to, odnosno malo sam se raspravljao sa šalterušom. Tada mi je ona saopćila da sačekam da ona nazove šeficu. I na kraju mi reče da, obzirom si bio redovan u otplati kredita, kamata će biti 1,5%

Sada su propisi sigurno drugi? Sve zavisi i šta je potpisano.

Kasnije sam saznao da se ta kamata mogla izbjeći tako što svaki mjesec uplatiš, osim rate, do 1000 KM, dok se dug ne otplati.

Image
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3835 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

UGOVOR o kreditu regulise obaveze, pa i u dijelu prijevremene otplate
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3836 Re: Unicredit banka, all about

Post by victom »

Melany21 wrote: 10/11/2020 13:08 Koja je procedura ako hocu da zatvorim racun, kredit sam digla u novoj banci i sa tim kreditom če mi zatvoriti u unicreditu, rijec je o nenamijenskom kreditu, da li unicredit uzima neku proviziju za prijevremeno zatvaranje kredita i sta mi treba od dokumentacije
da. Trebas otići lično u banku. Reće ti iznos koji trebas uplatiti.
Last edited by victom on 01/03/2021 01:55, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3837 Re: Unicredit banka, all about

Post by victom »

nekad davno mi je u UNI-ju ostalo 6 rata kredita po 400 KM , što je ukupno 2400 KM
A ja kad sam prijevremeno zatvorio platio sam više... možda 2450 ili 2500, ne sjećam se tačno...
Ali se sjećam da me uposlenik banke pitao jesam li normalan (u prenesenom značenju) i što fino ne sačekam i otplatim 6 rata.

Prijevremeno zatvaranje ima smisla dok je kredit svjež.
Pred istek kredita, kamata je već skoro u cijelosti plaćena banci, ostatak je glavnica.
Last edited by victom on 01/03/2021 01:55, edited 2 times in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3838 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Po nekim pravilima finansijske pismenosti sto si vise zaduzen vise si siromasan, i ako sam dobro shvatio, kredite treba sto prije otplatiti.... e sad tu ide i ono pitanje kako? dodatnim poslom, pasivnim prihodima nesto trece? :-)
Melany21
Posts: 45
Joined: 14/05/2017 22:10

#3839 Re: Unicredit banka, all about

Post by Melany21 »

azdralovic wrote: 10/11/2020 15:45
Melany21 wrote: 10/11/2020 13:08 Koja je procedura ako hocu da zatvorim racun, kredit sam digla u novoj banci i sa tim kreditom če mi zatvoriti u unicreditu, rijec je o nenamijenskom kreditu, da li unicredit uzima neku proviziju za prijevremeno zatvaranje kredita i sta mi treba od dokumentacije
odes u banku da ti daju potvrdu o stanju duga na osnovu koje ce ti u novoj banci isplatiti dugovanje. Tu ce ti pisati koliko su ukupne obaveze za tebe na taj dan ukljucujuci i eventualno penale. Zavisno od ugovora ti se obracunavaju penali, mada za nenamjenske ovo obicno nema.

Kad se zatvori kredit onda samo odes u poslovnicu da ti zatvore racune i to je to.
Naravno ne zaboravi, ako ti je kredit bio osiguran policom osiguranja, da trazis povrat police za neiskoristeni dio dana koliko je preostalo do kraja kredita.


Hvala... kredit mi je bio osiguran mislim da je croatia osiguranje da li da se obratim osiguranju ili bankaru povodom toga
Melany21
Posts: 45
Joined: 14/05/2017 22:10

#3840 Re: Unicredit banka, all about

Post by Melany21 »

iceman ze wrote: 10/11/2020 16:23 Sve mogu preko CRK, nikad nisam morao ici im na noge, doduse jesam kasnije, ak'ima kakve razlike doplatiti, i onda dobiti potvrdu... :-D

Bas ovih dana s kreditom x banke, zatvaram 3 krede u bankama y i z. :-)

I meni je banka izvukla podatke iz CRK i rekli su oni direktno na racun moje banke uplatiti taj dug...pa onda kasnije da odem do unicredita da mi daju potvrdu da nemam dugovanja, ali mene zanima sad koliki su ti penali na prijevremeno zatvaranje da me ne zaboli glava :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3841 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Naknada za prijevremenu otplatu je navedena u ugovoru
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#3842 Re: Unicredit banka, all about

Post by Android Knego »

zongo wrote: 10/11/2020 08:34
Android Knego wrote: 10/11/2020 07:15
zongo wrote: 07/11/2020 22:14 Preko kojeg tokena se vi logirate u internet bankarstvo?
Koristim M-token, to je ova zadnja stavka na pocetnom ekranu mobilne aplikacije.

Kada kliknes na M-token, izbacice ti da potvrdis da li je zastava koja je prikazana tacan podsjetnik, zatim ce se pojaviti par novih informacija, gdje tebi treba serijski broj tokena. To je prvi broj na vrhu, i njega upisujes na ovoj stranici

https://ba.unicreditbanking.eu/bs/login_form

nakon unosenja kliknes dalje, a onda se vracas na aplikaciju i kliknes 'generiraj'. To ce kreirati OTP(APPLI1) broj, i njega upisujes u OTP polje na web stranici.
Sve sam to probao, ali ne radi. Ustvari, nisam siguran koja je zastava bila. Mislim da mi nije ova koju prikazuje, ali je problem što samo tu prikazuje i nijednu drugu. Koliko vidim u uputama na displeju ako prihvatiš pogrešnu zastavu proći ćeš tu proceduru ali ćeš dobiti pogrešan OTP(APPLI1) broj. Dakle, ništa nisi uradio...
Zvaću Korisničku, nema druge...
azdralovic wrote: 10/11/2020 12:57 moraju ti omoguciti e-ba, da bi mogao koristiti m-token... ne radi po automatizmu, ali mozes sve zavrsiti pozivom na onaj broj za podrsku
Koristim e-ba odavno, samo mi sad zatrebao M-token za internet bankarstvo.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3843 Re: Unicredit banka, all about

Post by cassius »

Moze li mi ko objasnit, pri otvaraju deviznog racuna, dobio sam swift code , intermediary banke i moje banke i IBAN ako mi neko iz Evrope zeli uplatit na racun , koji mu kod dajem ?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3844 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Sve podatke mu posalji, mozda ako imas potvrdu o bankarskoj instrukciji za ino placanja.... u principu iban, swift je dovoljan
User avatar
-daniel-
Posts: 227
Joined: 17/06/2019 20:57

#3845 Re: Unicredit banka, all about

Post by -daniel- »

Šta upisati kod placanja racuna Bhtelekom-a putem m - ba?
Poziv na broj -?
Svrha placanja -?

I da li je ovo broj računa primatelja?


3385802220991128
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3846 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

-daniel- wrote: 12/11/2020 14:39 Šta upisati kod placanja racuna Bhtelekom-a putem m - ba?
Poziv na broj -?
Svrha placanja -?

I da li je ovo broj računa primatelja?


3385802220991128
poziv na broj upisujes referencu sa racuna
svrha placanja sta god hoces
User avatar
-daniel-
Posts: 227
Joined: 17/06/2019 20:57

#3847 Re: Unicredit banka, all about

Post by -daniel- »

azdralovic wrote: 12/11/2020 15:21
-daniel- wrote: 12/11/2020 14:39 Šta upisati kod placanja racuna Bhtelekom-a putem m - ba?
Poziv na broj -?
Svrha placanja -?

I da li je ovo broj računa primatelja?


3385802220991128
poziv na broj upisujes referencu sa racuna
Misliš šifru korisnika?
User avatar
konektovan
Posts: 40591
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3848 Re: Unicredit banka, all about

Post by konektovan »

Nije UCR ali jeste rajfajzen, 4 KM platih proviziju danas na blagajni, za uplatu od 2OO KM.... :shock:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3849 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

-daniel- wrote: 12/11/2020 15:35
azdralovic wrote: 12/11/2020 15:21
-daniel- wrote: 12/11/2020 14:39 Šta upisati kod placanja racuna Bhtelekom-a putem m - ba?
Poziv na broj -?
Svrha placanja -?

I da li je ovo broj računa primatelja?


3385802220991128
poziv na broj upisujes referencu sa racuna
Misliš šifru korisnika?
Broj računa se to zove na BHT racunu... kod mene pocinje sa 0253....
stoji odmah ispod polja Transakcijski racun
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#3850 Re: Unicredit banka, all about

Post by zLatk0 »

Ja u svrhu uplate samo upišem broj računa (taj broj je naveden na vrhu a4 "fakture" i na "odresku" od računa), a za broj transakcijskog, imaš na dnu računa, ako dobiješ na mail, možeš copy/paste i spasiti predložak u m-ba i onda samo mijenjaš iznos i broj račun.

Plaćam tako već 2-3god i uvijek bude uredno proknjiženo
Post Reply