Human Resources/Ljudski resursi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Saabee
Posts: 56
Joined: 23/05/2009 23:16

#1 Human Resources/Ljudski resursi

Post by Saabee »

Poštovani,

Interesuju me vaša razmišljanja i stavovi o oblasti Ljudskih resursa u BiH.
Pitanja za one koji rade u imenovanim odjelima/slubama/sektorima: Da li se bavite zaista ljudskim resursima i onim što ono predstavlja ili kadrovima?

Ako se bavite zaista onda na koji način je organizovan vaš rad? Na koje segmente ste usmjereni (zapošljavanje, edukacija, praćenje uspješnosti i zadovoljstva zaposlenih, motivacije i sl.)

Preporuke za edukaciju i lično usavršavanje.

Ugodan dan :)
Saabee
Posts: 56
Joined: 23/05/2009 23:16

#2 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by Saabee »

Nije valjda da niko u BiH nema mišljenje/stav o HR oblasti? :shock:
User avatar
mousstapha
Posts: 4180
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by mousstapha »

Saabee wrote:Nije valjda da niko u BiH nema mišljenje/stav o HR oblasti? :shock:
Mozda ih nema na forumu. :idea:
Saabee
Posts: 56
Joined: 23/05/2009 23:16

#4 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by Saabee »

mousstapha wrote:
Saabee wrote:Nije valjda da niko u BiH nema mišljenje/stav o HR oblasti? :shock:
Mozda ih nema na forumu. :idea:
Nemoguće :o :)
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#5 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by desperate housewife »

Saabee wrote:
mousstapha wrote:
Saabee wrote:Nije valjda da niko u BiH nema mišljenje/stav o HR oblasti? :shock:
Mozda ih nema na forumu. :idea:
Nemoguće :o :)
Možda jednostavno nisu oduševljeni idejom širenja znanja :shock:
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#6 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by forumaš2011 »

Kakvi ljudski resursi:
- kad se prima na poso preko rodbine i poznanika,
- radnik treba da crnči po 12 sati za minimalac a nije da razmišlja,
- a motivacija radnika i to, heeh, zezaš se (samo ti kaže pun biro radnika ako hoćeš radi), itd

Nismo mi došli o te razine poslovanja.
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#7 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by lys »

Ja radim kao HRD vec godinama, ali ne u Bosni. Kad pokusam objasniti sta radim, uglavno moj sagovornik to shvati kao "ti si ona sto prima kandidate i isplacuje plate" :?
Saabee
Posts: 56
Joined: 23/05/2009 23:16

#8 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by Saabee »

lys wrote:Ja radim kao HRD vec godinama, ali ne u Bosni. Kad pokusam objasniti sta radim, uglavno moj sagovornik to shvati kao "ti si ona sto prima kandidate i isplacuje plate" :?
Hm, zavisi gdje van BiH radiš, ali znam za neke zemlje kojima je HR kao i svaka druga oblast u poslu, razvijena i dobro organizovana. A ljudi, valjda zato jer imaju poslovnu kulturu razviju, razumiju i ponašaju se u skladu s tim. Cijenjen je posao.

Možda da se čujemo na PP, imam neka pitanja.

:)
Saabee
Posts: 56
Joined: 23/05/2009 23:16

#9 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by Saabee »

forumaš2011 wrote:Kakvi ljudski resursi:
- kad se prima na poso preko rodbine i poznanika,
- radnik treba da crnči po 12 sati za minimalac a nije da razmišlja,
- a motivacija radnika i to, heeh, zezaš se (samo ti kaže pun biro radnika ako hoćeš radi), itd

Nismo mi došli o te razine poslovanja.
Motivacija je sljedeća: Ako nećeš ti, ima ko će.
Eh sad je pitanje, da li mi mladi treba da se prepustimo negativnoj struji koja vlada u pogledu zapošljavanja i odnosa poslodavca prema zaposleniku ili da se angažujemo pa da nam kroz koju godinu bude bolje. :?
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#10 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by lys »

Saabee wrote:
lys wrote:Ja radim kao HRD vec godinama, ali ne u Bosni. Kad pokusam objasniti sta radim, uglavno moj sagovornik to shvati kao "ti si ona sto prima kandidate i isplacuje plate" :?
Hm, zavisi gdje van BiH radiš, ali znam za neke zemlje kojima je HR kao i svaka druga oblast u poslu, razvijena i dobro organizovana. A ljudi, valjda zato jer imaju poslovnu kulturu razviju, razumiju i ponašaju se u skladu s tim. Cijenjen je posao.

Možda da se čujemo na PP, imam neka pitanja.

:)
Javi se ako te nesto interesuje. Nije do zemlje, vec do firme. Ja radim za francusku firmu vec godinama u vise zemalja, od koji su neke manje razvijene od BIH, ali u mojoj firmi HR je jedna od najvaznijih funkcija. Zaposljavanje (interview, selekcija i testovi) predstavlja oko 10% mog posla. Najvazniji dio je razvoj HR, u koji spada i obuka, career management, talent management, succession planning... - oko 60%. Ostatak se svodi na HR marketing, compensation & benefits, i naravno poznavanje zakona o radu u zemljama koje pokrivam.

Izvini na engleskoj terminologiji, ali kako nikad nisam radila na svom maternjem jeziku, jednostavno mi nedostaje rijeci...
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#11 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by forumaš2011 »

Saabee wrote:
forumaš2011 wrote:Kakvi ljudski resursi:
- kad se prima na poso preko rodbine i poznanika,
- radnik treba da crnči po 12 sati za minimalac a nije da razmišlja,
- a motivacija radnika i to, heeh, zezaš se (samo ti kaže pun biro radnika ako hoćeš radi), itd

Nismo mi došli o te razine poslovanja.
Motivacija je sljedeća: Ako nećeš ti, ima ko će.
Eh sad je pitanje, da li mi mladi treba da se prepustimo negativnoj struji koja vlada u pogledu zapošljavanja i odnosa poslodavca prema zaposleniku ili da se angažujemo pa da nam kroz koju godinu bude bolje. :?
Treba se angažovat, to podržavam.
U zadnje vrijeme se i to mijenja pomalo, privatnici ( pod tim podrazumjevam osobe koje nemaju škole a pare su dobile na neki način i otvorili firmu), da se razumije čast izuzecima, sve više uviđaju da im je potreban neko ko se razumeje u ekonomiju, HR, itd. pogotovo proizvodne firme gdje je potrebno neku i kalkulaciju napravit nije samo u kafani dogovarat poslove.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#12 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by forumaš2011 »

lys wrote:
Saabee wrote:
lys wrote:Ja radim kao HRD vec godinama, ali ne u Bosni. Kad pokusam objasniti sta radim, uglavno moj sagovornik to shvati kao "ti si ona sto prima kandidate i isplacuje plate" :?
Hm, zavisi gdje van BiH radiš, ali znam za neke zemlje kojima je HR kao i svaka druga oblast u poslu, razvijena i dobro organizovana. A ljudi, valjda zato jer imaju poslovnu kulturu razviju, razumiju i ponašaju se u skladu s tim. Cijenjen je posao.

Možda da se čujemo na PP, imam neka pitanja.

:)
Javi se ako te nesto interesuje. Nije do zemlje, vec do firme. Ja radim za francusku firmu vec godinama u vise zemalja, od koji su neke manje razvijene od BIH, ali u mojoj firmi HR je jedna od najvaznijih funkcija. Zaposljavanje (interview, selekcija i testovi) predstavlja oko 10% mog posla. Najvazniji dio je razvoj HR, u koji spada i obuka, career management, talent management, succession planning... - oko 60%. Ostatak se svodi na HR marketing, compensation & benefits, i naravno poznavanje zakona o radu u zemljama koje pokrivam.

Izvini na engleskoj terminologiji, ali kako nikad nisam radila na svom maternjem jeziku, jednostavno mi nedostaje rijeci...
pozz
Reče da radiš za francusku firmu u više zemalja znači do zemlje je, jer predpostavljam da mataična firma u francuskoj ima razvijen taj sistem i primjenjuje ga u svojim poslovnicama, što je i logično. Vjeruj da u nekim našim preduzećima imaš problema kada direktoru objašnjavaš šta je amortizacija i čemu služi, a HRM kao i PR su daleko od većine firmi. Možda izgleda da sam pesimista ali mislim da se veliki dio nas susreće s tim situacijma pogotovo u manjim sredinama.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#13 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by vazi »

i ja radim u HR u jednoj velikoj firmi i zadovoljna sam.

U svakoj firmi je cjenjeniji npr odjel racunovodstvo, pa istrazivacki, ev. ako ima odjel za pregovaranje nabavnih cijena repromaterijala, potrosnog materijala i sl..pa marketing pa HR.

Pored testiranja, zaposljavanja, obracuna plata HR se bave obukom radnika ali to najcesce rade jer ih zakon na to obavezuje a ne zato sto misle da ima neke fajde od toga ... cast izuzecima.

A te obuke su najcesce presipsanje iz supljeg u prazno. Gazdi je draze to placati nego radnicima povecati plate i dati njima te pare.
Last edited by vazi on 22/09/2012 08:21, edited 1 time in total.
User avatar
Yokyouare
Posts: 66
Joined: 16/07/2012 10:26

#14 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by Yokyouare »

HR je strateška (dugoročna) fukcija svake kompanije. Po stanju i kapacitetima HR-a možete ocijeniti koliko je bilo koja kompanija orijentisana na dugoročno poslovanje. Kako današnji uslovi u kojima se posluje olakšavaju stakeholder-ima da zanemare strateško aspekt poslovanja, činjenica je da pravi HR postoji u sektorima gdje postoji zdrava tržišna konkurencija (FMCG, bankarstvo...) i predstavlja ozbiljan faktor u sticanju konkurentske prednosti.
U sektorima gdje se poslovi sklapaju političkim i sličnim vezama ne postoji ni realna potreba za HR-om jer se i sva ostala pitanja u takvoj kompaniji rješavaju na isti način. Zapošljavaju se politički podobni, unapređuju rođaci...
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#15 Re: Human Resources/Ljudski resursi

Post by sandra01 »

E super da sam nasla ovu temu,
obzirom da neki od vas rade u HR molim za malu pomoc.
Dobila sam zadatak da napisem retrospektivu mog dosadasnjeg rada i kako sebe vidim u kompaniji u kojoj radim.
Postoji li neka sluzbena forma kako se to radi ,obzirom da je meni kompanija nije dostavila,a ako ne postoji moze li neko da mi da strukturu kako bi taj izvjestaj trebao da izgleda.
Hvala
Post Reply