Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#76 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

taxi_driver wrote:Al tebi je fatmir idol i s tobom se ne treba raspravljati. Tebi je dobar samo onaj ko muslimanima ide niz dlaku, cim koju kriticnu napise onda je islamofob i protiv bosnjaka. Citaj malo prijasnje radove dezulovica i mislim da ima pravo kritikovati koga on hoce. Mene ovo podsjeca na ono mi smo bosnjaci naj naj, i niko ne smije da nas bije(kritikuje). Ko da smo pande pa zasticena vrsta.
Skaces sam sebi u stomak. Drscu zivci kad se popljuje neko koga ti smatras "vrsnim kolumnistom". I po kojem osnovu Boris "moze kritikovati koga hoce", a Fatmir ne moze? Jesi ti citao njegove prijasnje radove?

Nije mi Fatmir idol. Znao je i on lupati svasta...al daleko od toga da je on fasista, a Boris "vrsni kolumnista"
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#77 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sezam »

Dobro de, da vidimo nesto drugo: moze li mi neko od ovih cuvara antifasistickih vrijednosti odgovoriti koje poslove/titule fasisti ne bi trebai imati?

Moze li fasista biti fudbalski trener? Pekar? Direktor preduzeca? Ucitelj?

Ili je samo Fatmir i samo doktorat u pitanju?
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#78 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

nedims wrote: Zasto sam ovo gore napisao:
Tokom, cini mi se, l993 godine prof.Rizvanbegovic je stigao u Sarajevo.Bio je uhapsen od strane hrvata i intervencijom Franje Tudjmana je pusten i sproveden u Sarajevo. Prof.Rizvanbegovic je do tog casa bio srednjoskolski profesor istorije u Stocu.Tokom 1995 godine, a narocito 1996 godine na televizi se pojavljuje ime a uz ime i akademska titula: prof.dr Fahrudin Rizvanbegovic.Postao je, cini mi se neki ministar ili nemam pojma sta... i bio je vrlo cesto sagovornik TV novinarima...Znaci ... za par godina, usred rata...covjek je magistrirao i doktorirao...a ministarskim radom stekao je reference da moze odmah preuzeti katedru i educirati nase studente.

Ne znam da li si zamijenio Rizvanbegovića o kojem ovdje govorimo sa nekim drugim jer se biografija Fatmirovog mentora prof. dr. Fahrudina Rizvanbegovića sasvim razlikuje od ove koju si ti opisao. Znači da bi i Fatmir uz Fahrudinove veze mogao braniti doktorat u Zagrebu, ali Fatmir hoće baš na FF u Sarajevu. :mrgreen:
Što ste radili prije početka hrvatsko-bošnjačkog rata u Hercegovini?

- Ukratko, završio sam Filozofski fakultet u Zagrebu, grupu južnoslavenskih jezika i književnosti te komparativnu književnost. U Zagrebu sam magistrirao i doktorirao. Nakon toga vratio sam se u Stolac, premda je moj profesor akademik Ivo Frangeš, tražio da ostanem na Sveučilištu. No, ja sam se zanosio idejom povratka u Stolac, gdje ću, korak po korak, kvadrat po kvadrat, obnoviti porodični kompleks Rizvanbegovića, koji se zove Begovina, i datira s kraja 18. stoljeća. U Stocu sam i uhićen, odveden u Dretelj, a Begovinu je HVO potpuno spalio.

Zašto ste odabrali studij u Zagrebu?

- Ako aludirate na to da sam bio jedan od politički prohrvatski orijentiranih muslimanskih intelektualaca, onda imate krivo. Nisam se zanosio nacionalnim orijentacijama, nisam se bavio konkretnom politikom, niti sam ikad bio član SDA. Čak ni kao ministar u Vladi Federacije BiH. No, istina je da sam zarana prihvatio jedan kulturološki hrvatski krug koji mi je i civilizacijski bio blizak. S tim sam krugom, uostalom, i do danas privatno i profesionalno vezan, a mnogi od tih Ijudi još su moji prijatelji.

Zašto vas je 1993. uhitio HVO?

- Mislim da je razlog očit. Bio sam ugledan bošnjački intelektualac, profesor na Univerzitetu u Mostaru i prodekan Pedagoške akademije. Uz to, bio sam predsjednik kulturnog društva Preporod u Stocu. U travnju 1993. u Mostaru su neki hrvatski krugovi pokrenuli inicijativu za preimenovanje Univerziteta u "Hrvatski Univerzitet u Mostaru". Kao član Vijeća Univerziteta i kao prodekan suprotstavio sam se tome. Dekan Rudolf Kraljević, inače Hrvat, nije htio sudjelovati u toj raboti, a njoj se suprotstavio i čestiti rektor Božo Ćorić, koji je kasnije napustio Univerzitet i Mostar te je danas poduzetnik u Zagrebu. Mislim da je to presudilo. Od tada sam na cmoj listi HDZ-a.

Globus: 31. 08. 2001.
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#79 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

Sezam wrote:Dobro de, da vidimo nesto drugo: moze li mi neko od ovih cuvara antifasistickih vrijednosti odgovoriti koje poslove/titule fasisti ne bi trebai imati?

Moze li fasista biti fudbalski trener? Pekar? Direktor preduzeca? Ucitelj?

Ili je samo Fatmir i samo doktorat u pitanju?
Prelazis sad na filozofiju. Evo primjer iz francuske i danske. Covijek koji je ubio drugu osobu, odsluzio kaznu sad hoce da postane doktor medicine. Tj da studira medicinu. Fakulteti u danskoj i u francuskoj na osnovi demokratski prava nesmiju njemu osporiti pravo na skolovanje. Znaci to je momak kojeg Eticki Kodex obuhvata, IPAK ima pravo na skolovanje.
Prvo, kad odsluzis kaznu ti si u ocima zakona: NEVIN. Drugo nemozes razdvajati kandidate na fakultetima.
Znaci kandidat je mogao da studira medicinu i ako je ubio covijeka i prekrsio "the Hippocrathic oath" gdje svaki doktor mora da brani zivot. U Finskoj su rijesili problem ovako, ubica je mogao studirati medicinu, ali drzavni organ koji daje lijekarima licencu da rade kao lijekar nije ovome odobrio to. Znaci taj eticki organ nije odobrio toj osobi da radi u Finskoj.

Sad opet prelazite na temu da se nedopusti nekome da studira zbog sto ima vrstu ideologije. Problem je ako ti osporis covijeku po nekom nalogu da studira, sutra dan ces dobiti panelu ljudi koji ce odlucivati ko smije i ne smije da stekne znanje na fakultetu. I slucaj demokratskog drustva, to je opca katastrofa. Mene nezanima Fatmir Alispahic ili neko drugi, mene zanima moje gradjansko pravo za studije na fakultetu.

Ljudi poput Lovrenovica i Co. kvare ugled ne samo fakulteta u SA nego kvare ugled Sarajlija i Sarajeva.
Lovrenovic je nanio BiH drustvu veliku stetu, ne samo ovim nego i zajednickom kandidaturom stecaka sa CG, S i Cro. Da pojasnim stecak ce za godinu-dvije biti "medjunarodni" i imamo tome da se zahvalimo Lovrenovicu i Salmiru Kaplanu tj SDA koji je potpisao sporazum da ide u UNESCO.

De ba otvorite oci malo:
http://www.youtube.com/watch?v=3QrNQm0a5kw lovrenovic tvrdi isto sto i Dragan Covic i ostali.

http://www.youtube.com/watch?v=kWp4P1lM ... re=related evo sta je Lovrenovic uradio, pretvara stecak u medjunarodni, KULTUROCID bosanskog drustva. Nije dobronamjeran jer je i pravio kompovane studije o steccima gdje je rezultat studija bio da je steccak hrvatski, srpski, CG, i najmanje bosanski. Nesumnjam da je kao dio UNESCO BiH lovrenovic i poslao svoj lazni rad. A Lovrenovic je doktorirao 1996, iste godine kad je "rs" osvanula svoju SANU. Nemam rijeci da opisem koliko mi se gade ljudi poput lovrenovica.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#80 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Pitar s Kariba »

Navratih malo na temu i čudi me samo kako se niko od ovih "antifašista", branilaca slobodarskih ideja i demokratije, nije sjetio da se Fatmirovoj djeci zabrani i onemogući upis u srednje škole i fakultete .. Da se odmah u korijenu sasiječe buduće zlo i izvor netolerancije! :-)

A stećakmanu, Dubravku, ja to za stećke halalit neću. Treba samo postaviti pitanje šta bi bilo da je obrnuta situacija, tj. da je odnos broja stećaka ovakav kakav je u korist Bosne, recimo u korist Hrvatske. Znaš kad bi Hrvati dopustili da to bude zajedničko kulturno naslijeđe? NIKAD, eto kad! A možda ni tad, što bi se reklo :-) Ali šta ćeš, tako nam je kako nam je, neka nama još uvaženih intelektualaca, acc.-a, dr.-a i mr.-a, boraca-"antifašista", kao što je naš Dubravko. Imat ćemo mi još primjera srpsko-hrvatsko-crnogorsko-bosanskih stećaka, pasa hrvatskih obornika/bosanskih tornjaka, slovenačko-bosanskih ćevapa, Muja i Hasa itd. itd.
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#81 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=45867

Uvid u desavanja na FF:u.

Izlomak iz clanka: "Ovo je vrhunac hipokrizije, ovo je upozoravajuće za svakog onoga koji, noseći u sebi osjećaj za mjeru i pravdu, ikada nakani nekoga pokuša zaštititi i od hajke odbraniti! Nikada, u poslijeratnom razdoblju Bosne i Hercegovine, načelo slobode mišljenja i objavljivanja svog mišljenja – nije opasnije dovedeno u pitanje! " Dr. sc. Ibrahim Kajan
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#82 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

@ Touch Brain
ps:moze li mi itko odg kakave ime veze sandjak (koji se ne nalazi u granicama bih) i mladi muslimani(jeli ovo medresa ili drzavna ustanova?) sa ovim?zasto se oni petljaju gdje im nije mjesto?

Kako mislis kakve veze ima Sandzak? Sandzak je bio konstituvni dio Bosne vise od 800 godina. Oduzet je kroz fasizam nasih susjeda. Tu zivi nas narod. Tu je sacuvan veliki dio bosanske kulture i umjetnosti koje su unistavali fasisti po Sarajevu. Ja nisam Sandzaklija, treba se vise raditi na saradnju BiH - Sandzak a ne obrnuto.

Sto nekudis Lovrenovica? Sta on ima s Bosnom kad govori da je Bosna hrvatska i stecci su CG-Cro-S-BiH? Sto ti nesmeta sto se Lovrenovic petlja ko ce doktorirati na BOSANSKOM fakultetu? A to je covijek koji prica kako su hrvati ugrozeni u BiH!. Historicarima je poznato da su se svi u Kraljevini Bosni zvali Bosnjani, pa u Osmanliskom Carstvu je dosla terminologija Bosnjak- xxxx Bosnjak- xxxx Bosnjak- xxxx Bosnjak-xxxx. xxxx je suffix za rijec musliman/katolik/ortodox/jevrej. Nemogu da pronadjem reference za ovaj podatak al su cetnici i ustase puno radili na tome da se to izbrise iz znanja.

Znaci svi na podrucju kraljevine Bosne, pogledaj kartu prije osvajanja Osmanliskog carstva, su bili Bosnjaci. Nazalost nemam sad tu referencu, nemam vremena da trazim ali ako si zainteresovan mozes sam probati naci. Ali to sto u nasem ustavu danas pise Bosnjak=musliman je najveca glupost izmisljenja. S time se odbacuje 50 % stanovnistva Bosne i svrsta se u "hrvate" "srbe". Bosnjacki jevreja nema koliko ih je bilo jer su ih otjerali fasisti. Zasto se nista prica o jevrejima kao konstituvni narod? Zato sto vlasti nezele da djele vlast. Pogledaj samo Sejdic-Finci.

Da dodjem do toga sto hocu da kazem. Profesor Dr nauka Lovrenovic se izjasnjava kao HRVAT. A to je covijek koji nemoze reci da nepoznaje historiju jer je profesor tkz "istorije" i po historiji je on bosanac/bosnjak/bosnjanin jer je to te ista terminologija, samo su fasisti razarali nauku od kad mi postojimo na ovoj planeti i to znanje je palo u zabludu.

Znaci Sandzaklija je termin za Bosnjaka koji zivi u jednoj teritoriji, isto kao Sarajlija. Znaci oni imaju pravo da se izjasne o desavanja u njihovoj maticno drzavi.Lovrenovic isto ima pravo da se izjasnjava, ali cim je rekao da je hrvat ja sam o njemu promjenio misljenje.

Da pojasnim, ne branim nikome pravo da bude hrvat ili srbin ili bosnjak, po historiji je ta terminologija jedna velika neistina koji su milosevic, tudzman proveli kroz dayton. Sad je konstituvno pravo biti nesto sto fakticki vecina stanovnistva nikad nije bio, znaci za 100 godina ako vako nastavi moja djeca ce biti francuzi i oni ce isto biti konstituvni narod bosne jer su se sirili na tom podrucju 100-400 poslije N.E. Covijek je u totalnoj zabludi, hoce da pro-Croatise citavu Bh kulturu. A sto neide u hrvatsku i brani Bh kulturu sto oni pokusavaju pokrast kao Hasanaginicu? Vaznije je razaranje Bosne jaranje, ta masinerija nemiruje. :|
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#83 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by touch brain »

ti svasta napise a u bti nista :)
snadjak se nalazi u drugoj drzavi i neka oni tamo rjesavaju svoje probleme..lovrenovic je gradjjanin bosne i hercegovine i on se ima pravo petljat... za mene su svi gradjani ove zemlje bosanci koji se granaju na tri plemena:hrvati,srbi i bosnjaci ..jesu li se prije, svi skupa,zvali bosnjaci ili po nekoj drugoj izvedenici, vec to me ne zanima

vec sam ti napisao ali evo opet cu: citrajuci njegove tekstove jasno se vidi da doticni gospodin fatmir nacionalista...sad kad je dobio po usima pokusava se izvuci na pricu kako njegovo bosnjastvo ugrozava tamo neki hrvat :-) klasicna prica u nasoj zemlji: uvjek su "oni tamo" prijeko krivi
sto se tice samog odbijanja,tesko je to reci...ovo moze biti vrlo opasan presedan ali s druge strane,zar treba takvim ljudima nesmetano dopustit da sire mrznju u ustanovama koja bi trebala stvarat intelektualce koji ce biti u buducnosti okosnica ove zemlje?!
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#84 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

Sarajche#1 wrote: Historicarima je poznato da su se svi u Kraljevini Bosni zvali Bosnjani, pa u Osmanliskom Carstvu je dosla terminologija Bosnjak- xxxx Bosnjak- xxxx Bosnjak- xxxx Bosnjak-xxxx. xxxx je suffix za rijec musliman/katolik/ortodox/jevrej. Nemogu da pronadjem reference za ovaj podatak al su cetnici i ustase puno radili na tome da se to izbrise iz znanja.
Dokaze koji ne mogu čak oboriti ni oni koji zagovaraju velikodržavne projekte mogu naći u Garašaninovom Načertaniju u odjeljku "O politiki Srbije u smotreniju Bosne, Ercegovine, Crne Gore i Sjeverne Albanije".

touch brain wrote: snadjak se nalazi u drugoj drzavi i neka oni tamo rjesavaju svoje probleme..lovrenovic je gradjjanin bosne i hercegovine i on se ima pravo petljat...
Ovo se može shvatiti da je dovoljno biti državljanin BiH i može biti u pravu i kada nije dok onaj ko nije iako je kulturno i historijski vezan za ove prostore pa iako bio u pravu nema pravo riječi.
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#85 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by touch brain »

avicena wrote:
Ovo se može shvatiti da je dovoljno biti državljanin BiH i može biti u pravu i kada nije dok onaj ko nije iako je kulturno i historijski vezan za ove prostore pa iako bio u pravu nema pravo riječi.
nemoj mi izvrtat rijeci..ovdje nije u pitanju tko je u pravu a tko ne :roll: ..ovdje se radi da o tome da su oni teritorijalno i institucionalno vezani za drugu zemlju i da se nemaju sta ovdje petljat i pametovat (bez ozira sto su kako ti kazes vezani)kao ni bilo tko drugi
sto ti ne odes u UK i ne napravis peticiju za npr smanjenje skolarine za oxford i cambridge?sigurno bi te docekali rasirenih ruku..sigurno ce prihvatit zato sto si "u pravu"
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#86 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

touch brain wrote:
avicena wrote:
Ovo se može shvatiti da je dovoljno biti državljanin BiH i može biti u pravu i kada nije dok onaj ko nije iako je kulturno i historijski vezan za ove prostore pa iako bio u pravu nema pravo riječi.
nemoj mi izvrtat rijeci..ovdje nije u pitanju tko je u pravu a tko ne :roll: ..ovdje se radi da o tome da su oni teritorijalno i institucionalno vezani za drugu zemlju i da se nemaju sta ovdje petljat i pametovat (bez ozira sto su kako ti kazes vezani)kao ni bilo tko drugi
sto ti ne odes u UK i ne napravis peticiju za npr smanjenje skolarine za oxford i cambridge?sigurno bi te docekali rasirenih ruku..sigurno ce prihvatit zato sto si "u pravu"
Zato što BiH nema sporazum sa UK o dvojnom državljanstvu. Sa Srbijom ima.
Milan Zjajić, iz Ministarstva civilnih poslaova BiH, posebno naglašava:

„Kod političara postoji nekakvo vaganje koliko to može biti za ili protiv interesa pojedinih konstitutivnih naroda u BiH. To je veoma teško reći - kaže se da sporazum Srbije i BiH preferira interesima RS. Situacija je skoro pa apsolutno drugačija - da se taj sporazum puno više implementira u Federaciji. Bošnjaci iz Sandžaka uzimaju državljanstvo BiH kao dvojno državljanstvo više negoli to neki državljani Srbije uzimaju državljanstvo BiH.
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#87 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

Već na prvu objavljenu vijest (11. maja) o slučaju odbijanju Izvještaja o podobnosti teme i kandidata za izradu doktorske teme mr. Fatmira Alispahića, koju je Nastavno-naučnom vijeću sarajevskog Filozofskog fakulteta predočila stručna Komisija, ponudio sam javnosti, konsterniran, svoje mišljenje o tom: Vjerovao sam da je ovo nemoguće – da profesori, a ne sud i Tužilaštvo – optužuju i presuđuju ko je „rasist i pobornik ksenofobije“! Pod krinkom demokrata, profesori sarajevskog Filozofskog fakulteta provode nečuvenu, strahovitu hajku nad istaknutim publicistom i književnikom Fatmirom Alispahićem!

Podsjećamo da je Nastavno-naučno vijeće Filozofskog fakulteta na sjednici održanoj 9. maja, proglasilo Fatmira Alispahića nepodobnim za stjecanje doktorata. Orgiju „istjerivanja đavola“ na Filozofskom fakultetu, započeo je prof. Dubravko Lovrenović, prodekan za nastavu, stilom moralnih čistunaca nevinog doba boljševizma, prozborivši ideološkom leksikom da je (kandidat) „rasist i pobornik ksenofobije, govora mržnje i nacionalizma te da kao takav ne može steći doktorat iz humanističkih nauka“.

Takvom načinu govora, koji nipošto ne pripada jednoj humanističkoj i znanstvenoj ustanovi, suprotstavio se prof. Ugo Vlaisavljević. Ali, sila ne moli, ona je „na licu mjesta“ začepila dr. Vlaisavljeviću usta!

Po novinskom izvještaju, Lovrenovića je podržalo još 20-tak profesora, „među kojima i dekan Ivo Komšić te profesor Enver Kazaz“. Tih 20-tak profesora nije se uopće, ni jednom jedinom riječju osvrnulo na Alispahićevu predloženu temu doktorata (“Iseljeničko iskustvo u novijoj bošnjačkoj književnosti”), kao ni o podastrijetoj saglasnosti i pozitivnoj ocjeni Odsjeka za književnosti naroda BiH o podobnosti i kandidata, što ih je prezentirao prof. dr. Fahrudin Rizvanbegović. Pozitivno je glasalo još 50 profesora, ali Alispahić nije dobio odobrenje. Nedostajala su četiri glasa!

Samo u ideološko smušenoj i izbezumljenoj društvenoj sredini kao što je naša, u kojoj ne vladaju ideje nego autoriteti, u kojoj ne vladaju načela nego funkcije, u kojoj „kaznene mjere“ ne izriču sudovi nego pojedinci ili neformalne grupe brkatih talibana – koji se, ko biva, strašno brinu za boljitak i slobodu bosanskohercegovačkog puka – i u kojoj niko ne pruža otpor toj zločestoj grupi – moguće je da bez suda budete javno optuženi i žigosani i da budete doslovno oštećeni oduzimanjem zakonom zajamčenog građanskog prava! U simboličkom smislu – možete biti javno linčovani bez prava na bilo kakvu odbranu.

O skrivenim detaljima te drame koja uopće nije drama mr. Alispahića, nego drama naše visokoškolske i društvene elite, posebno je potresno pismo dr. Uga Vlaisavljevića upućeno Dekanatu i Nastavno-naučnom vijeću Filozofskog fakulteta – apelativno pismo puno razumijevanja i mudrosti upućeno onima koji razuma imaju. To pismo je izazvalo eruptivni, neobuzdani bijes prodekana dr. Dubravka Lovrenovića. Ali, prof. Lovrenović „ispunjen pravičnošću i humanizmom“ na njega ne odgovara iz dekanskog kabineta ili sa sjednice Nastavno-naučnog vijeća. On ima, kao što su takvi uvijek imali, svoje „demokratske tribine“ – on ima Dane i Bosnu. Pročitajte te njegove odgovore popraćene s obiljem Fatmirovih citata istrgnutih iz konteksta – s beskrajnim, lažnim moraliziranjem, s nekoć naučenim i upamćenim brutalnim etiketiranjem, besprizornim prozivanjem i optužbama bez ikakvog dokaza i pokrića!

Za čiju se slobodu oni, na Filozofskom fakultetu, bore i ko su njihove žrtve? Nedavno smo vidjeli da je na književnom planu – žrtva bio Nedžad Ibrišimović a sad, na ideološkom (nejasnom i fantomskom) – Fatmir Alispahić. Međutim, takvi ne znaju stati kad jednom krenu dijeliti presude na svom „prijekom sudu“: ko se usudi progovoriti – proglasit će ga petokolonašem, suradnikom „jednog nacionaliste i rasiste“ i, evo, prve su takve izgovorene i puštene u javni opticaj: dr. Fahrudin Rizvanbegović i dr. Ugo Vlaisavljević – koji su se zlu pokušali oprijeti – postali su kolaboracionisti i javno razapeti i žigosani!

Zato se rijetki, kao dr. Ugo Vlaisavljević u ovom slučaju, usude nepravdi reći da je zla i da je vrlo ružna!

Hajka i progon – to je ono što je sad na redu da iskuse ta dvojica doktora koji potpuno različito misle od nekog drugog: Vlaisavljević i Rizvanbegović!

Ovo je vrhunac hipokrizije, ovo je upozoravajuće za svakog onoga koji, noseći u sebi osjećaj za mjeru i pravdu, ikada nakani nekoga pokuša zaštititi i od hajke odbraniti! Nikada, u poslijeratnom razdoblju Bosne i Hercegovine, načelo slobode mišljenja i objavljivanja svog mišljenja – nije opasnije dovedeno u pitanje!

Fatmir Alispahić nema ništa manje prava iznositi u javnost mišljenja od prof. Dubravka Lovrenovića. Ni prof. Envera Kazaza. Ni prof. Ive Komšića. Zašto bi oni imali pravo a mr. Fatmir Alispahić ne bi imao pravo? To nipošto ne znači da se moramo slagati, ne samo s mišljenjima mr. Alispahića, kao što se uostalom ne slažem. A posebno se ne slažem s mišljenjima, stavovima i stereotipima navedenih profesora. Nažalost, njihove u javnost lansirane misli i stavovi baštine ideološko punjenje zbog kojih je mnogo ljudi na ovom svijetu bilo nesretno. Oni i ne primjećuju da su ostali samo. Gluhi i slijepi, i dalje „proizvode svoju“ LINIJU koja nepogrješivo prepoznaje, po sačuvanoj ideološkoj matrici moralno-političke „spašene“ iz ruševina socijalizma – nečastive protiv kojih je borba neprestana…

Autor: Dr. sc. Ibrahim Kajan
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#88 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

touch brain wrote:ti svasta napise a u bti nista :)
snadjak se nalazi u drugoj drzavi i neka oni tamo rjesavaju svoje probleme..lovrenovic je gradjjanin bosne i hercegovine i on se ima pravo petljat... za mene su svi gradjani ove zemlje bosanci koji se granaju na tri plemena:hrvati,srbi i bosnjaci ..jesu li se prije, svi skupa,zvali bosnjaci ili po nekoj drugoj izvedenici, vec to me ne zanima

vec sam ti napisao ali evo opet cu: citrajuci njegove tekstove jasno se vidi da doticni gospodin fatmir nacionalista...sad kad je dobio po usima pokusava se izvuci na pricu kako njegovo bosnjastvo ugrozava tamo neki hrvat :-) klasicna prica u nasoj zemlji: uvjek su "oni tamo" prijeko krivi
sto se tice samog odbijanja,tesko je to reci...ovo moze biti vrlo opasan presedan ali s druge strane,zar treba takvim ljudima nesmetano dopustit da sire mrznju u ustanovama koja bi trebala stvarat intelektualce koji ce biti u buducnosti okosnica ove zemlje?!

Evo ako ovako postavimo stvar, il ce Sarajevo postati fasisticko ili ce se lovrenovic kazniti jer on diskriminira i razara i ljude i kulturu. Alispahovic rad nisu ni procitali, nego odbili da citaju. Sutra ce mozda tebi i meni odbiti iz "raznih" razloga.

Problem kod tebe je da ti smatras da su bosanci hrvati/srbi/bosnjaci. DNK analize su potvrdili historicke fakte da tkz srbi i hrvati i bosnjaci muslimani su isti narod po krvi. Po danasnjem ustavu postoji hrvat i srbin u bosni a prije 1992 nije bilo toga. Stvaranje Srbstva i hrvatizma kod bosanaca jest velikohrvatski i velikosrpski-crnogorski pokret da se pridobi teritorijum kraljevine Bosne. TI smatraj sta god hoces, jedno su fakte drugo je smatranje kao sto lovrenovic smatra sebe hrvatom.

Sto se tice Bosnjaka, po tvom razmisljanju 1,4 milijona ljudi koji su kroz rat i etnicko ciscenje, protjerani iz Bosne nemaju nista s Bosnom jer puno njih nemaju BiH drzavljanstvo. Razumi da se Lovrenovic odrekao Bosne davni dana.
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#89 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

@Avicena
Hvala na "O politiki Srbije u smotreniju Bosne, Ercegovine, Crne Gore i Sjeverne Albanije". Znam da je van teme al
pitam se dal mozda znas ako ima elektronicni dokumenat o pobuni Bosnjaka tamo oko 1905 godine. Zadrzaj je bio kulturocid cetnika nad bosanskom stanovnistvu i kulturi. Tu se i spominjalo kidnapovanje bosanki na podrucju Hercegovine, prekrstavanja, razvaljivanje nisana i ostali spomenika. Tu se i pricalo o djevojcici Fata, koju su hrvati ukrali i prekrstili. Sistematski se to desavalo. Dokumenat je bio upucen kralju AustroUgarske, poslije toga je bio zabranjen i kraljevini srba hrvata i u jugoslaviji. Volio bi doc do toga.

:-D
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#90 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

al_uqaab wrote:Već na prvu objavljenu vijest (11. maja) o slučaju odbijanju Izvještaja o podobnosti teme i kandidata za izradu doktorske teme mr. Fatmira Alispahića, koju je Nastavno-naučnom vijeću sarajevskog Filozofskog fakulteta predočila stručna Komisija, ponudio sam javnosti, konsterniran, svoje mišljenje o tom: (...)

Autor: Dr. sc. Ibrahim Kajan
I ja sam taj text gore citirao! Ekstra je. :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#91 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by poznanik »

Sarajche#1 wrote:
al_uqaab wrote:Već na prvu objavljenu vijest (11. maja) o slučaju odbijanju Izvještaja o podobnosti teme i kandidata za izradu doktorske teme mr. Fatmira Alispahića, koju je Nastavno-naučnom vijeću sarajevskog Filozofskog fakulteta predočila stručna Komisija, ponudio sam javnosti, konsterniran, svoje mišljenje o tom: (...)

Autor: Dr. sc. Ibrahim Kajan
I ja sam taj text gore citirao! Ekstra je. :D
Ma ja, nego da je... :lol: :lol: :lol: :lol: http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#92 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Abu FEED el-Castro »

Zahvali im se, Fatmire. Kad, napokon, doktoriras, doktorat ce ti vrijediti trostruko. Ipak, danas u masovnoj navali magistrata i doktorata, dobra promocija je barem koliko i sam doktorat. A oni ti je dzaba ponudise, hehe ;-)
Dvoje je neupitno: tvoj doktorat s jedne, i s druge strane naivna ishitrenost napumpana ukiselim ideloskim nabojem pojedinaca iz akademskog miljea zbog koje ce se kajati. A vec im je kajat za kajanje jer su ispali tupsoni.
Zivjeli Fatmiri! Dole sve vrste i podvrste Lovrenovica! :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55692
Joined: 15/12/2008 16:53

#93 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by ultima_palabra »

Morete dok vam Chisum ne dođe :-D
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#94 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Hadzi Lojo »

Jadni li smo mi sa ovakvim doktorima i profesorima. Pa nas su pored toliko mangupa i doktora nasankali najobicniji papuanci sa Pala. Veliki broj doktora i profesora su se mahom uhvatili noge ili su cucali sa zenama po podrumima i ispod guzice cuvali smotanu Yu zastavu u slucaju da Srbi udju u Sarajevo pa da je kao veliki Jugosloveni razmotaju docekujuci oslobodioce.
Izgleda da ce Amor Masovic imati ponovo posla i to do penzije. Hebo ti nas.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#95 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Hadzi Lojo »

Kakvi smo vidjelo se u subotu , kad je pored min. 50 gledaoca samo trojica pritekla u pomoc davljenicima u miljacki.
Sve glavonje i bilderi, a niko da pritekne u pomoc, samo cujes pametovanja na onom snimku.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#96 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Hadzi Lojo »

al_uqaab wrote:Inace, Boris Dezulovic je sjajan primjer principa podobnosti i hipokrizije ovih sto hoce "normalnu drzavu". Kada on u svojim prepotentnim i cesto besmislenim tekstovima (nekad i pogodi, mora mu se priznati) ismijava i vrijeđa muslimane i njihove vrijednosti, psuje, prica viceve o Muji i Fati kao sinonimima za glupost i nazadnost, lupeta i svakako naziva istaknute licnosti i i izvrce ruglu bosnjacke institucije i pojave, onda se on okiva u zvijezde, aplaudira mu se, uvlaci i svi su sretni kako je on dovitljiv i smijesan. To je njihovim isprogramiranim mozgovima prihvatljivo, nebitno sto je to mozda uvrijedilo njihove brojne sugrađane.
Kad s druge strane Fatmir ili neko slican napise nekakvu kritiku o diskriminiciji i duplim standardima u drustvu, onda se lafo zgroze njegovom "fasizmu" i "nacionalizmu" jer njihove usi to ne zele cuti.
Znamo vec ono ko o postenju prica u onoj izreci...
:thumbup:
Djaba , nista te nece skontati dok im se ne nacrta!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#97 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by poznanik »

Hadzi Lojo wrote:...Izgleda da ce Amor Masovic imati ponovo posla i to do penzije. Hebo ti nas.
Bi li mogao pojasniti ovo očekivanje?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#98 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Hadzi Lojo »

Pa eto ako nisi skonto do sada od sve ove diskusije na ovoj temi, bolje da ti ne crtam!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#99 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by NIN »

Hajde malo odmorite!
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#100 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

poznanik wrote:
Sarajche#1 wrote:
al_uqaab wrote:Već na prvu objavljenu vijest (11. maja) o slučaju odbijanju Izvještaja o podobnosti teme i kandidata za izradu doktorske teme mr. Fatmira Alispahića, koju je Nastavno-naučnom vijeću sarajevskog Filozofskog fakulteta predočila stručna Komisija, ponudio sam javnosti, konsterniran, svoje mišljenje o tom: (...)

Autor: Dr. sc. Ibrahim Kajan
I ja sam taj text gore citirao! Ekstra je. :D
Ma ja, nego da je... :lol: :lol: :lol: :lol: http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458
Jesi li ti svjestan svoga sovinizma i podcjenjivanja svega sto ima veze sa islamom. Tebi je to smijesno i irelevantno zato sto je tekst prenesen na sajtu rijaseta. To govori o tvom nacinu razmisljanja i poimanju stvari. Razmisljas li o tome da to moze uvrijediti tvoje brojne komsije i sugradjane, kao i neki degutantni tekstovi Borisa D.? Napisao sam vec u jednom postu, ali je iz nekog razloga obrisan, da ti i takvi kao ti niste na tom stupnju tolerancije i uvazavanja tudjih svjetonazora da mozete shvatiti da je ustavom garantovano pravo na etnicko i vjersko opredjeljenje. I vi onda dodjete popovati o ljudskim pravima i fasizmu, mislim stvarno....dno.
Locked