Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemačku

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#27 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

Onog trenutka kada politicari sjasu sa drzavne sise, kad omoguce mladim kadrovima da se kvalitetno skoluju, kada zabrane otvaranje fakulteta u svakom selu samo da bi imali nekakav papir sa fakulteta i da time sacuvaju svoju pozadinu na nekoj fotelji, kada pocnu kupovati Dacia Sandero a ostatak novca do Audija A8 uloze u nauku, e onda neka zabrane odlazak. Do tada, samo nek probaju!!!!
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#28 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by atko »

pa ako ovo malo radne snage i inteligencije koja doprinosi budzetu ne uzmu za taoce ... nece moci tankati vise ni u A8 ni u sandera kako je krenulo sve da se raspada ... dobro ima jos malo komadica drzave da se rasproda ... bice jos par MMF transi ...

...svi normalni ljudi u BiH koji razmsljaju zdravorazumski i koji pokusavaju da zive od svojih 10 prstiju se djele na one koji su vec otisli i one koji rade na tome ... ;)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#29 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

Chemist wrote:Onog trenutka kada politicari sjasu sa drzavne sise, kad omoguce mladim kadrovima da se kvalitetno skoluju, kada zabrane otvaranje fakulteta u svakom selu samo da bi imali nekakav papir sa fakulteta i da time sacuvaju svoju pozadinu na nekoj fotelji, kada pocnu kupovati Dacia Sandero a ostatak novca do Audija A8 uloze u nauku, e onda neka zabrane odlazak. Do tada, samo nek probaju!!!!
Onda treba sve visokoškolske ustanove privatizirati, otkloniti besplatno školovanje, koje zaprravo i nije besplatno, već finansirano iz sredstava budžeta općina i kantona.

Dakle - građani BiH će izdvajati svoje bijedne novce za rad državnih univerziteta školujući studente, koje će kasnije, Njemačka besplatno pokupiti i sebi odvesti :-) :?

Mladiću, plati svoje obrazovanje iz svog džepa, i s diplomom putuj širom planete. Ako želiš to isto učiniti s diplomom koju sam ti ja svojim novcima omogućio - vrati pare! Tako i Njemačka - ako želi naše stručnjake, neka ih plati :oops:
dinamican
Posts: 20
Joined: 03/11/2011 18:16

#30 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by dinamican »

@Chemist

Aj prenesi nam interviju sa Njemackom ambasadom, kada budes obavio taj interviju....



Molim vas drzite se teme....


Hvala.....
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#31 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by atko »

poznanik wrote: Onda treba sve visokoškolske ustanove privatizirati, otkloniti besplatno školovanje, koje zaprravo i nije besplatno, već finansirano iz sredstava budžeta općina i kantona.

Dakle - građani BiH će izdvajati svoje bijedne novce za rad državnih univerziteta školujući studente, koje će kasnije, Njemačka besplatno pokupiti i sebi odvesti :-) :?

Mladiću, plati svoje obrazovanje iz svog džepa, i s diplomom putuj širom planete. Ako želiš to isto učiniti s diplomom koju sam ti ja svojim novcima omogućio - vrati pare! Tako i Njemačka - ako želi naše stručnjake, neka ih plati :oops:
:roll:
postavka ti je ko iz crtanih filmova ... kad ona ptica moze trcati po zraku a kojot nemERe :-) :lol:

sta je moj otac? gradjanin BiH! sta sam ja? Gradjanin BiH! moj otac je citav zivot placo doprinose za svasta pa i za skolstva ... ja sam takodje veci dio studija radio i jos prilica broj godina poslije i opet kroz doprinose finasirao skolstvo ? ... bahato skolstvo koje sluzi za uhljebljenje jedno 30% viska osoblja, profesore koji su se izivljavali ... asistente kojima sam korz seminrske radio djelove njihovih magistrata i doktorata ... itd itd ...

kad ja potpisem ugovor o nekom stipendiranju u kojem su precizirana prava i obaveze i koji sud je nadlezan u slucaju spora ... onda mozemo pricati o osporavanju odlaska.... a do tad ... ovo ocemu ti pricas je fasizam od strane onih koji pretenduju na drzavnu sisu i treba im radne snage da ih finansira ;)

ova tranzicija iz komunistickih ka kapitalistickim mozgovima ce biti fakat mnooogo bolnija nego sto se mislilo :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#32 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by _Reds_ »

poznanik wrote:
filozofija wrote:Mislim da bi bilo jako korisno obavjestiti naše inžinjere, ljekara i informatičare o novom zakonu koji omogućava lakši ulaz na njemačko radno tržište za osobe koje ne dolaze iz EU:
Njemačkoj nedostaje sve više stručne radne snage. Potrebni su inžinjeri, ljekari i informatičari. Stoga savezna vlada želi omogućiti dolazak stručnjaka i iz zemalja koje nisu članice EU...
Da sam "vlast" zabranio bih odliv mozgova iz BiH, odliv visokokvalificirane radne snage iz države kojoj su prijeko potrebni, odliv stručnjaka i visokoobrazovanih osoba koje je država "odškolovala", posebno onih kadrova obrazovanih u državnim školama.

Nerazvijene države ulažu svoje društvene i privredne resurse u obrazovanje, a onda Njemačka i slične države besplatno preuzmu obrazovane stručnjake, i time, poput parazita u prirodi kad napadne zdravo tkivo, dodatno siromaši i gura ka dnu kompletnu državu u smislu njenog osposobljavanja za kreiranje novih stručnjaka, u smislu cjelokupnog privrednog i društvenog razvoja :-) :x

Da sam država BiH - zabranio bih, ili bih "do jaja" opstruirao prenos znanja iz BiH u Njemačku. Ovo što Njemačka radi siromašnim državama je podlo i nelojalno :x
Nema nikave postrebe za to, daj inzenjerima ovdje normalan posao, da moze od njega zivjeti on i njegova porodica, i kladim se da ih 95 posto nece otici, al kako da ne odu, kad ovdje nemaju nikakvog posla.

Otidji na biro pa ces vidjeti sta inzenjera ima, i sta da rade oni, da cekaju milost i nemilost ovih nasih, da idu okolo i mole nekoga, da posude 20.000 km, ne bil kako preko stele dobili posao ?

EDIT: I sorry, ali i moju roditelji placaju porez, i ja ga placam na bilo sta sto kupim, prema tome, to da je neko drugi meni platio skolovanje je vrlo, vrlo upitno.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#33 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

Dakle, prema teoriji @poznanika, obrazovanje u Vitezu (FIS i Fransizni centar), po inim fakultetima drage nam Bosne je bolje samim time sto se placa. U normalnim drzavama bi ovo bila sasvim logicna i fer pretpostavka, medjutim ovdje nije, tamo se fakultet upise jer se normalni koji se ne placa ne moze zavrsiti, upise se tamo jer se moze kupiti diploma. E, poznanice, diplome nisu izmisljene da bi se mogle kupiti vec da se zarade radom, znojem, intelektom, da se nauci nesto kada poneses diplomu. U mojoj glavi nikada nece biti isti onaj ko je ekonomiju ili pravo zavrsio u Donjim Cekrcicima i neko ko je studiao u Sarajevu, Banja Luci i slicno. Nadam se samo da ce nekad u zivotu u ovoj nasoj drzavi doci trenutak kada ce se diploma mjeriti po znanju i sposobnostima, a ne po dubini dzepa.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#34 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by _Reds_ »

I opet poznanik, smataro sam te jednim od istaknutijim na ovom forumu. Ali progooglaj malo, toliko kosta skolarina na najelitnijim univerzitetima na svijetu, tipa Harvard, Yale, MIT i sl.

I vecina na ovim univerzitetima studira tako sto dobije stipendije, tako da ne plate nikako, ili plate djelimicno skolarine.

Postoje i u USA, drzavni fakulteti i godina kosta oko 5-6.000 dolara, sto za njihov standard i nije neka cifra.

I lahko je tebi pricati, koji imas posao, i sasvim pristojna primanja za nas standard.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#35 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

Chemist wrote:Dakle, prema teoriji @poznanika, obrazovanje u Vitezu (FIS i Fransizni centar), po inim fakultetima drage nam Bosne je bolje samim time sto se placa. U normalnim drzavama bi ovo bila sasvim logicna i fer pretpostavka, medjutim ovdje nije, tamo se fakultet upise jer se normalni koji se ne placa ne moze zavrsiti, upise se tamo jer se moze kupiti diploma. E, poznanice, diplome nisu izmisljene da bi se mogle kupiti vec da se zarade radom, znojem, intelektom, da se nauci nesto kada poneses diplomu. U mojoj glavi nikada nece biti isti onaj ko je ekonomiju ili pravo zavrsio u Donjim Cekrcicima i neko ko je studiao u Sarajevu, Banja Luci i slicno. Nadam se samo da ce nekad u zivotu u ovoj nasoj drzavi doci trenutak kada ce se diploma mjeriti po znanju i sposobnostima, a ne po dubini dzepa.
Pa ti si totalno promašio smisao :-) Ne pišem o kvaliteti završenih studenata, o vrijednosti njihovog znanja prema različitosti u finansiranju studija već o visokoobrazovanom kadru, o stručnjacima koji bi nakon besplatnog školovanja - besplatno prenijeli svoje znanje drugoj državi, u isto vrijeme kad su prijeko potrebni svojoj državi, koja je zbog toga i ulagala u njihovo obrazovanje.

Stručnjacima koji su svoje znanje platiti, neovisno na kojem univerzitetu, ne branim, platili su...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#36 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

_Reds_ wrote:I opet poznanik, smataro sam te jednim od istaknutijim na ovom forumu. Ali progooglaj malo, toliko kosta skolarina na najelitnijim univerzitetima na svijetu, tipa Harvard, Yale, MIT i sl.
I vecina na ovim univerzitetima studira tako sto dobije stipendije, tako da ne plate nikako, ili plate djelimicno skolarine.
Postoje i u USA, drzavni fakulteti i godina kosta oko 5-6.000 dolara, sto za njihov standard i nije neka cifra.
I lahko je tebi pricati, koji imas posao, i sasvim pristojna primanja za nas standard.
Na USA koledžima i univerzitetima rijetko, rijetko ko dobije 100% besplatnu školarinu, uglavnom je ona donirana sa max. 50%, a ostatak iz sopstvenih izvora ili drugih stipendija, ili kredita.

5-6.000 dolara je min. cijena high school po jednoj godini :-)
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#37 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

poznanik wrote:
Chemist wrote:Dakle, prema teoriji @poznanika, obrazovanje u Vitezu (FIS i Fransizni centar), po inim fakultetima drage nam Bosne je bolje samim time sto se placa. U normalnim drzavama bi ovo bila sasvim logicna i fer pretpostavka, medjutim ovdje nije, tamo se fakultet upise jer se normalni koji se ne placa ne moze zavrsiti, upise se tamo jer se moze kupiti diploma. E, poznanice, diplome nisu izmisljene da bi se mogle kupiti vec da se zarade radom, znojem, intelektom, da se nauci nesto kada poneses diplomu. U mojoj glavi nikada nece biti isti onaj ko je ekonomiju ili pravo zavrsio u Donjim Cekrcicima i neko ko je studiao u Sarajevu, Banja Luci i slicno. Nadam se samo da ce nekad u zivotu u ovoj nasoj drzavi doci trenutak kada ce se diploma mjeriti po znanju i sposobnostima, a ne po dubini dzepa.
Pa ti si totalno promašio smisao :-) Ne pišem o kvaliteti završenih studenata, o vrijednosti njihovog znanja prema različitosti u finansiranju studija već o visokoobrazovanom kadru, o stručnjacima koji bi nakon besplatnog školovanja - besplatno prenijeli svoje znanje drugoj državi, u isto vrijeme kad su prijeko potrebni svojoj državi, koja je zbog toga i ulagala u njihovo obrazovanje.

Stručnjacima koji su svoje znanje platiti, neovisno na kojem univerzitetu, ne branim, platili su...
Ako malo dublje promislis vidjet ces da nisam fulio smisao. Zasto?

Korak 1: Cinovnik NN, partijski angazovan, okupira nekakvu fotelju i da bi na istoj ostao potrebna mu je diploma fakulteta
korak 2: Isti cinovnik se ushemi sa nekoliko ljudi i ljudi otvore privatni fakultet u Mrđuši Donjoj
korak 3: Isti cinovnik u rekordnom roku, sa fantasticnim ocjenama zavrsi taj fakultet i svijetla obraza kaze da on ima diplomu fakulteta i da je on sposobniji i preci da bude na toj fuknciji od nekoga ko je 4 godine marljiv ucio i sticao znanja na besplatnom fakultetu pri UNSA, a poslije toga imao 15 godina staza (cudno, isti broj godina staza kao i cinovnik iz nase price).

I sad hoces da kazes da nema smisla. Ima smisla itekako, ima smisao u tome sto zelim da kazem da ovo treba da bude drzava i drustvo koju vode sposobni, a ne podobni. Sve dok god su podobni na vlasti nema teorije da ce neko moci zabraniti odlazak postene inteligencije iz Bosne. Ukoliko Bosna misli da su joj intelektualci potrebni neka im pruzi ruku i sansu, ako nece Bosna hoce Njemacka budi siguran u to! Ukoliko Bosna misli da su joj preci podobni, bit ce hasta la vista baby!!!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#38 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

Chemist wrote:Ako malo dublje promislis vidjet ces da nisam fulio smisao. Zasto?

Korak 1: Cinovnik NN, partijski angazovan, okupira nekakvu fotelju i da bi na istoj ostao potrebna mu je diploma fakulteta
korak 2: Isti cinovnik se ushemi sa nekoliko ljudi i ljudi otvore privatni fakultet u Mrđuši Donjoj
korak 3: Isti cinovnik u rekordnom roku, sa fantasticnim ocjenama zavrsi taj fakultet i svijetla obraza kaze da on ima diplomu fakulteta i da je on sposobniji i preci da bude na toj fuknciji od nekoga ko je 4 godine marljiv ucio i sticao znanja na besplatnom fakultetu pri UNSA, a poslije toga imao 15 godina staza (cudno, isti broj godina staza kao i cinovnik iz nase price).
Ma jesi, opet si promašio smisao, i sve si pomiješao... :(
I sad hoces da kazes da nema smisla. Ima smisla itekako, ima smisao u tome sto zelim da kazem da ovo treba da bude drzava i drustvo koju vode sposobni, a ne podobni. Sve dok god su podobni na vlasti nema teorije da ce neko moci zabraniti odlazak postene inteligencije iz Bosne. Ukoliko Bosna misli da su joj intelektualci potrebni neka im pruzi ruku i sansu, ako nece Bosna hoce Njemacka budi siguran u to! Ukoliko Bosna misli da su joj preci podobni, bit ce hasta la vista baby!!!
Država BiH i misli da su joj intelektualci potrebni, zato i finansira njihovo obrazovanje na državnim univerzitetima.
User avatar
lejlica
Posts: 388
Joined: 27/06/2002 00:00

#39 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by lejlica »

da je tako divno u njemackoj, nebi mi katedra u austriji bila puna njemaca (da se razumijemo spadam u taj navodno trazeni kadar)... i da je tako lahko doci u njemacku ili austriju, nebitno gdje, i biti prihvacen iste sekunde kao neki mozak koji je eto sa balkana... ljudi tu sam cijeli svoj zivot i gledaju me kao stranca... zelim svakome svu srecu svijeta, ali malkice mi se cini da ovaj prvi post odise naivnoscu...
a kao drugo, da ne bude - evo ova se natovarila iz inostranstva i pametuje... bila sam i u bosni i da sam ostala zgazili bi me guzonjini sinovi. nakon toga sto su mi trazene pare za to da JA negdje rintam, fino-lijepo spakujem svoje stvari i posaljem sve gdje ne treba. radije radim za najveceg neprijatelja nego da potplacujem nekog naseg kretena da me samo primi i naknadno da mi krade na platama a da se po mogucnosti kiti mojim perjem. bar sam tako mislila kada sam bila mlada i luda i jos nisam imala pojma o zivotu.
uglavnom... good luck vani ko god krene, ali one sekunde kada bude prilika (ako Bog da) za bilokakav posao u mojoj oblasti ja sam opet u :bih: drzava se nece dici na noge sve dok se svi mi koji imamo neke funkcije i neke mogucnosti ne vratimo ili ne odlucimo ostati tu i promijeniti nesto.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#40 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

A za te sto ona finansira nema posla, vec se posao nadje za one koji se sami finansiraju u Mrdusi Donjoj. U mom sistemu razmišljanja to je oksimoron. Ako ti neko treba onda ga odskolujes i upotrijebis. A ovdje ga odskokujes i ostavis da propada.
User avatar
lejlica
Posts: 388
Joined: 27/06/2002 00:00

#41 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by lejlica »

Muzikjunki wrote:Da li neko zna koliko znanje njemackog je potrebno, odnosno da li je to jedan od uslova? Da li se polaze nekakav test njemackog da bi se dobila ta radna dozvola, jer sam cuo nesto o tome?
I na kraju, da li je moguce raditi u Njemackoj za strane firme gdje se koristi engleski jezik, odnosno da li uopste postoje takve firme?
firme koje koriste engleski jezik postoje itekako, medjutim slabo ko ce vas htjeti primiti ako ne znate beknuti njemacki. iz sopstvenog iskustva znam da bar na prvom intervju-u trebas znati da se sporazumis na njemackom jeziku koliko toliko (sto nije neki veliki zahtjev po mom misljenju) - naravno ako imas neki priznat kurs, jos bolje. a znam i mnoge koji su eto znali par recenica, dobili posao ali pod uslovom da uporeda idu na njemacki. mnogo toga zavisi od poslodavaca, a kako izgleda zakonski tacno, to ne znam.
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#42 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Muzikjunki »

lejlica wrote:
Muzikjunki wrote:Da li neko zna koliko znanje njemackog je potrebno, odnosno da li je to jedan od uslova? Da li se polaze nekakav test njemackog da bi se dobila ta radna dozvola, jer sam cuo nesto o tome?
I na kraju, da li je moguce raditi u Njemackoj za strane firme gdje se koristi engleski jezik, odnosno da li uopste postoje takve firme?
firme koje koriste engleski jezik postoje itekako, medjutim slabo ko ce vas htjeti primiti ako ne znate beknuti njemacki. iz sopstvenog iskustva znam da bar na prvom intervju-u trebas znati da se sporazumis na njemackom jeziku koliko toliko (sto nije neki veliki zahtjev po mom misljenju) - naravno ako imas neki priznat kurs, jos bolje. a znam i mnoge koji su eto znali par recenica, dobili posao ali pod uslovom da uporeda idu na njemacki. mnogo toga zavisi od poslodavaca, a kako izgleda zakonski tacno, to ne znam.
Hvala puno na odgovoru. Njemacki sam ucio, tako da imam neko predznanje, ali je nedovoljno da bih radio na njemackom. Doduse kada bih uzeo kurs, mislim da bih i za 6 mjeseci savladao jezik.
Ukoliko neko zna stranice za zaposljavanje u Njemackoj (izuzev Monster), bio bih zahvalan da posta ovdje.
Te rasprave oko komunizma/kapitalizma nemaju veze s temom, pa bih molio da se u ovoj temi ljudi fokusiraju na posao u Njemackoj i kako ga pronaci... ima nas koji zaista zelimo da radimo, a ne da supljiramo!
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#43 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Canton »

Chemist wrote: Ako malo dublje promislis vidjet ces da nisam fulio smisao. Zasto?

Korak 1: Cinovnik NN, partijski angazovan, okupira nekakvu fotelju i da bi na istoj ostao potrebna mu je diploma fakulteta
korak 2: Isti cinovnik se ushemi sa nekoliko ljudi i ljudi otvore privatni fakultet u Mrđuši Donjoj
korak 3: Isti cinovnik u rekordnom roku, sa fantasticnim ocjenama zavrsi taj fakultet i svijetla obraza kaze da on ima diplomu fakulteta i da je on sposobniji i preci da bude na toj fuknciji od nekoga ko je 4 godine marljiv ucio i sticao znanja na besplatnom fakultetu pri UNSA, a poslije toga imao 15 godina staza (cudno, isti broj godina staza kao i cinovnik iz nase price).

I sad hoces da kazes da nema smisla. Ima smisla itekako, ima smisao u tome sto zelim da kazem da ovo treba da bude drzava i drustvo koju vode sposobni, a ne podobni. Sve dok god su podobni na vlasti nema teorije da ce neko moci zabraniti odlazak postene inteligencije iz Bosne. Ukoliko Bosna misli da su joj intelektualci potrebni neka im pruzi ruku i sansu, ako nece Bosna hoce Njemacka budi siguran u to! Ukoliko Bosna misli da su joj preci podobni, bit ce hasta la vista baby!!!
Kod recimo Bajre Golica i slicnih?
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#44 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Canton »

Chemist wrote:A za te sto ona finansira nema posla, vec se posao nadje za one koji se sami finansiraju u Mrdusi Donjoj. U mom sistemu razmišljanja to je oksimoron. Ako ti neko treba onda ga odskolujes i upotrijebis. A ovdje ga odskokujes i ostavis da propada.
Posla ima za onoga ko ima stelu. Diploma s tim nema veze ili Sarajevska ili iz Cekricica ... nije bitno, bitna je shtela
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#45 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by ladyblue18 »

Procitam li jos samo jedan post u kojem se svode privatni obracuni i prozivke na odmor cete bar mjesec dana! :sax:
gern
Posts: 11
Joined: 01/03/2012 20:25

#46 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by gern »

Zdravo,

hoce li biti moja diploma priznata? Zavrsila sam njemacki jezik i knjizevnost???
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#47 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by filozofija »

nermin9200 wrote:
filozofija wrote:Evo neka iskustva iz Austrije:

Austrija je prije svega Balkan, ali Balkan sa ekstremno strogim zakonima..........
???

p.s.
Zemlje koje se nalaze na Balkanskom poluostrvu cijelim teritorijem ili večinom teritorije:
Albanija 100%
Bosna i Hercegovina 100%
Bugarska 100%
Kosovo 100%
Makedonija 100%
Crna Gora oko 95 % (bez zaliva Boka)
Grčka oko 85% (bez ostrva)
Srbija oko 75% (bez Vojvodine)

Zemlje koje se manjim dijelom nalaze na Balkanskom poluostrvu:
Hrvatska oko 47% (teritorija južno od Save i Kupe bez ostrva)
Slovenija oko 13% (kranji jug Slovenije)
Rumunija oko 9% teritorije (pokraina Dobrudža).
Turska, oko 5% (njezin dio na evropskom kontinentu).

Austrija ne spada u Balkan, ali je imala vaznu ulogu u historiji Balkana.

samo onako radi informacije, kasno sam vidio :lol: :lol: :lol:

Dragi Nermine ... znas li ti sta je odredjeni kontekst. Ja dobro znam da Austrija nije Balkan geografski niti politicki, ali sam ovdje mislio na mentalitet. Zar treba i da jos navodim u kom kontekstu pricam. Pa nismo ovce.


Iskreno nikada nisam htjeo da ucestvujem u diskusijama na forumu, jer se uvjek nasao neko ko skrece temu i misli da je primjetio neku gresku i na sav glas to spominje, eto ne bi li nekog napravio budalom i nasao se pametan. Pa sagledajte jednom kontekst prije nego li donesete zakljucak. Eto, ja koji sam zadnja godina doktorata na geoinformatici ne znam gdje se nalazi Austrija.

Nermine tebe neka prati sreca u zivotu, a ostalima velika pozdrav.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#48 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Optimus Prime »

Muzikjunki wrote:
lejlica wrote:
Muzikjunki wrote:Da li neko zna koliko znanje njemackog je potrebno, odnosno da li je to jedan od uslova? Da li se polaze nekakav test njemackog da bi se dobila ta radna dozvola, jer sam cuo nesto o tome?
I na kraju, da li je moguce raditi u Njemackoj za strane firme gdje se koristi engleski jezik, odnosno da li uopste postoje takve firme?
firme koje koriste engleski jezik postoje itekako, medjutim slabo ko ce vas htjeti primiti ako ne znate beknuti njemacki. iz sopstvenog iskustva znam da bar na prvom intervju-u trebas znati da se sporazumis na njemackom jeziku koliko toliko (sto nije neki veliki zahtjev po mom misljenju) - naravno ako imas neki priznat kurs, jos bolje. a znam i mnoge koji su eto znali par recenica, dobili posao ali pod uslovom da uporeda idu na njemacki. mnogo toga zavisi od poslodavaca, a kako izgleda zakonski tacno, to ne znam.
Hvala puno na odgovoru. Njemacki sam ucio, tako da imam neko predznanje, ali je nedovoljno da bih radio na njemackom. Doduse kada bih uzeo kurs, mislim da bih i za 6 mjeseci savladao jezik.
Ukoliko neko zna stranice za zaposljavanje u Njemackoj (izuzev Monster), bio bih zahvalan da posta ovdje.
Te rasprave oko komunizma/kapitalizma nemaju veze s temom, pa bih molio da se u ovoj temi ljudi fokusiraju na posao u Njemackoj i kako ga pronaci... ima nas koji zaista zelimo da radimo, a ne da supljiramo!
http://www.it-jobs.stepstone.de/

Iako je donja granica za zaradu (potencijalnih non - EU gradjana) smanjena na rekao bih mizernih 35000 € bruto godisnje (netto oko 3500 KM mjesecno), mislim da firme ipak nece navrat nanos dovoditi ljude bez referenci.

Pod referencama podrazumjevam odredjeno (protokolirano) iskustvo u radu na vise projekata, po mogucnosti u raznim tehnologijama, kao i odlicno znanje engleskog i solidno znanje njemackog jezika.

E sad ti ljudi koji imaju te reference vjerovatno i u BiH zaradjuju sasvim solidno te vjerovatno imaju cak i veci standard nego sto bi imali sa 3500 KM u npr. njemackim IT-Centrima Frankfurtu ili Minhenu (gdje kirija za jednosoban stan moze kostati brat bratu (1500-2000KM).

edit: Naravno, ukoliko se dokazu plata se moze vrlo lako udvostruciti nakon par godina, ali opet ponavljam za takve ljude nema ni u Bosni zime.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#49 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by mahalas505 »

Sada kada je u svijetu trenutno u trendu outsourcing, inzinjeri uopste ne trebali napustati zemlju. Medutim, s druge strane da bi BiH postala pozeljna za strane firme treba puno uraditi na svom imidzu. Ali posto nema nekih pomaka nabolje u tom smijeru, razumijem sto strani ulagaci i domaca pamet traze perspektivu negdje drugo.
Mislim samo da Hrvatska u regionu ima veci odliv strucnih ljudi od BiH.
maped
Posts: 17
Joined: 08/02/2012 20:46

#50 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by maped »

gern wrote:Zdravo,

hoce li biti moja diploma priznata? Zavrsila sam njemacki jezik i knjizevnost???
Na tvoje pitanje je tesko ovdje traziti-dobiti odgovor. Znam da djevojci koja je zavrsila isto sto i ti nisu htjeli priznati diplomu u Minhenu. Priznali su joj 2-3 ispita, ostalo nista. Ova info je iz pouzdanih izvora.

Pogledaj kako je na LMU München:

Achtung Nicht-EU-Bürger bei der Bewerbung für ein zulassungsfreies Fach:

Für die Bewerbung um ein zulassungsfreies Fach muss die aktuelle Teilnahme eines Intensivdeutschkurses nachgewiesen werden, mindestens auf der Niveaustufe B2 des europäischen Referenzrahmens (Achtung: Ohne diesen Nachweis wird Ihr Antrag abgelehnt!). Dieser Nachweis bestätigt den Ausbildungsstand, wenn die Sprachprüfung DSH erst noch abzulegen ist. Ein Universitätsstudium der deutschen Sprache im Ausland gilt nicht als Nachweis der Prüfung.

Preuzeto sa: http://www.uni-muenchen.de/studium/stud ... index.html
Post Reply