Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemačku

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemačku

Post by filozofija »

Mislim da bi bilo jako korisno obavjestiti naše inžinjere, ljekara i informatičare o novom zakonu koji omogućava lakši ulaz na njemačko radno tržište za osobe koje ne dolaze iz EU:
Njemačkoj nedostaje sve više stručne radne snage. Potrebni su inžinjeri, ljekari i informatičari. Stoga savezna vlada želi omogućiti dolazak stručnjaka i iz zemalja koje nisu članice EU.

Visokokvalifikovani inžinjeri, informatičari, matematičari ubuduće će u Njemačkoj lakše dobijati posao. Klubovi poslanika vladajućih njemačkih stranaka demohrišćana (CDU/CSU) i liberala (FDP) postigli su dogovor da u budućnosti u Njemačku može useliti traženi stručnjak čija je godišnja zarada veća od 44.800 eura. Do sada je granica za useljavanje i dobijanje dozvole za rad i boravak iznosila 66.000 eura. Za zanimanja za kojima vlada velika potražnja, kao što su inžinjerska, granica godišnje zarade je smanjena i pomjerena na čak na 34.900 eura godišnje.

Tom regulativom biće promijenjena dosadašnja tzv. "bluecard", koja nije rezultirala očekivanim prilivom strane stručne radne snage u Njemačku jer su postavljeni kriteriji bili previsoki i često nerealni. "Zahtjev za promjenom karte za useljenje - bluecard - čak i prevazilaze prvobitni nacrt njemačke vlade", saopštili su eksperti za unutrašnjo-politička pitanja Reinhard Grindel (CDU) i Hartfrid Wolff (FDP). Međutim, oni koji posjeduju bluecard mogu tek za tri godine dobiti stalnu dozvolu boravka, ukoliko naravno imaju posao i radni ugovor. Onaj ko dokaže da dobro vlada njemačkim jezikom, neograničenu dozvolu za boravak može dobiti već nakon dvije godine.

Kritika vladajućoj koaliciji

Prvobitno je za visokokvalifikovanu stručnu snagu bilo predviđeno da odmah dobiju stalnu dozvolu boravka. Stoga je nakon promjene dogovorenih pravila predsjednik Njemačke industrijske i trgovačke komore Hans-Heinrich Driftmann kritikovao vladajuću koaliciju, ističući da se ona ne pridržava dogovorenih obećanja. Umjesto toga, pametni mozgovi smiju doći u Njemačku samo na ograničeno vrijeme, saopštio je Driftmann.

Predsjednik poslodavaca Dieter Hund je za "Welt Online" rekao da su potrebni veliki ustupci kako bi se pokrile potrebe za stručnjacima u Njemačkoj i da bi se Zakon o useljavanju trebao puno više prilagoditi zahtjevima tržišta rada. U to spada i uvođenje kontrolisanog useljevanja za što je potreban sistem bodovanja. Pa ipak, planirane mjere promjene Zakona o useljevanju su ispravni i neophodni, rekao je Hundt.

Uslovi za dolazak u Njemačku

Ono što je u svemu posebna novina je uvođenje posebne vize, kojom bi strani stručnjaci iz zemalja koje nisu u EU dobili mogućnost da dođu u Njemačku i potraže za sebe radno mjesto. Takva vrsta vize će se izdavati na šest mjeseci. Pretpostavka za dobijanje vize za traženje posla u Njemačkoj je diploma o završenom studiju i izjava o preuzimanju svih troškova, kojom se država želi osigurati da se ta osoba može za to vrijeme sama finansirati. "Ovim Njemačka signalizira da su joj potrebni i dobrodošli strani stručnjaci, rekao je predsjednik poslodavaca Dieter Hund.

Još jedan signal u tom pravcu je zakon, koji strancima garantuje da će proces priznavanja njihovih diploma iznositi 3 mjeseca. Ovaj zakon stupa na snagu od 1. aprila. 300.000 stranaca se već od četvrtka o tome mogu informisati putem interneta i to ako ukucaju adresu: http://www.anerkennung-in-deustchland.de.

Zakon o priznanju diploma stranoj stručnoj snazi šalje jasnu poruku koja glasi: "Vi ste u Njemačkoj prihvaćeni, cijenjeni i priznati", zaključila je njemačka ministrica za obrazovanje Anette Schavan.

Autori: Jasmina Rose (dpa, ap, welt online)

http://www.dw.de/dw/article/0,,15845906,00.html
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#2 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by nermin9200 »

znam za ovo vec neko vrijeme, sta vise i sam sam pisao na internet portalu na kojem radim o ovome, i mogu ti reci da mi se zaista svidja ova ideja...
slabiji sam s informacijama o medicinskoj struci, a ovi masinci (inzinjer, majstori...) mogu bez vecih problema pronaci posao i dobiti radnu dozvolu... granica koja je za njih postavljena je prilicno dobra i mislim da je to odlicna stvar za industriju eu... :thumbup:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#3 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Trebam te »

nermin9200 wrote:znam za ovo vec neko vrijeme, sta vise i sam sam pisao na internet portalu na kojem radim o ovome, i mogu ti reci da mi se zaista svidja ova ideja...
slabiji sam s informacijama o medicinskoj struci, a ovi masinci (inzinjer, majstori...) mogu bez vecih problema pronaci posao i dobiti radnu dozvolu... granica koja je za njih postavljena je prilicno dobra i mislim da je to odlicna stvar za industriju eu... :thumbup:
Sretna sam da ova ideja postoji za mlade obrazovane ljude iz Bosne, savjetujem da omladina aplicira i pocen traziti preko zaposlenickih agencija opcije da dobiju ako nista barem prijem na probni rad.

Predlazem ( ne zivim u njemackoj i neznam kakavi su uslovi za volontiranje, u danskoj je ovo jako popularno) ipak da se obrazovani ljudi zainteresovani za ove poslove ponude na volonterski rad na neko vrijeme, kako bi stim dobili vece sanse legalnog ulaska na EU market rada, :dance: :thumbup:
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#4 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by filozofija »

Da je bilo ovako kada sam je ulazio u Austriju, ali nije! Super sto je sada mnogo bolje i jednostavnije za nove generacije. Granica od cirka 46.000 eura brutto godisnje je apsolutno prihvatljiva za njemacke poslodavce pogotovu sto se diplomiranih inzinjera tice. Tolika je godisnja brutto plata i samih njemaca koji su tek izasli sa fakulteta. To je negdje oko 27.500 eura godisnje na ruke ili oko 2.290 na ruke mjesecno. Ja kada sam ulazio u Austriju granica je bila 66.000 eura brutto godisnje za Njemacku, tako da sam se morao zadovoljiti Austrijom :)
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#5 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Muzikjunki »

Da li neko zna koliko znanje njemackog je potrebno, odnosno da li je to jedan od uslova? Da li se polaze nekakav test njemackog da bi se dobila ta radna dozvola, jer sam cuo nesto o tome?
I na kraju, da li je moguce raditi u Njemackoj za strane firme gdje se koristi engleski jezik, odnosno da li uopste postoje takve firme?
maped
Posts: 17
Joined: 08/02/2012 20:46

#6 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by maped »

Bravo za link :-D
Odlicna prilika za mlade ljude. Koje ste vokacije forumasi i gdje se mislite prijavljivati?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by _Reds_ »

Moze li mi ko preporuciti kakav kurs njemackog jezika, od pocetnog stadija na gore.

Nazalost u skoli nisam nikad ucio njemacki, znam mozda 50tak rijeci, i to je sve, a inzenjer sam, i sve manje vjerujem da u ovoj zemlji ima neke buducnosti.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#8 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by filozofija »

Znam da su certifikati Ghoette Instituta priznati.
http://www.goethe.de/ins/ba/sar/lrn/deu/bsindex.htm

Za druge iskreno ne znam u Sarajevu.
bauhaus
Posts: 109
Joined: 11/04/2007 15:17
Location: sarajevo

#9 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by bauhaus »

Malo se pripazite mladi strucnjaci, nije bas sve kako se prica.I u Njemckoj ima puno strucnjaka koji ne mogu da dobiju posao uopste.Ja sam radio u Njemackoj kao dipl. ing. sa 6 god. iskustvom u Austriji, nije mi neko iskustvo pozitivno u pogledu plate.6300 DM brutto mjesecno, na ruke skromnih 3300 DM ako si single. Porez je jako velik za samce.Radi se zestoko, ne vidis bijela dana. 42 sata sedmicno, prekovremeni obavezni, tempo zestok.Radi se i po 60 sati sedmcno.Ako nisi u stanju da zadovoljis letis napolje.13 i 14. plate kao u Austriji ni zglave.Uvijek je bilo nema para, poslodavac nije obavezan.Dok je u Austriji npr. obavezno, doduse nesto manje plate ali i manji porezi.

Ipak neka mladi ljudi sami probaju, sopstveno iskustvo je najbolje.Samo da upozorim sa dobrim namjerama.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#10 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by _Reds_ »

bauhaus wrote:Malo se pripazite mladi strucnjaci, nije bas sve kako se prica.I u Njemckoj ima puno strucnjaka koji ne mogu da dobiju posao uopste.Ja sam radio u Njemackoj kao dipl. ing. sa 6 god. iskustvom u Austriji, nije mi neko iskustvo pozitivno u pogledu plate.6300 DM brutto mjesecno, na ruke skromnih 3300 DM ako si single. Porez je jako velik za samce.Radi se zestoko, ne vidis bijela dana. 42 sata sedmicno, prekovremeni obavezni, tempo zestok.Radi se i po 60 sati sedmcno.Ako nisi u stanju da zadovoljis letis napolje.13 i 14. plate kao u Austriji ni zglave.Uvijek je bilo nema para, poslodavac nije obavezan.Dok je u Austriji npr. obavezno, doduse nesto manje plate ali i manji porezi.

Ipak neka mladi ljudi sami probaju, sopstveno iskustvo je najbolje.Samo da upozorim sa dobrim namjerama.
Njemacka industrija je u velikoj ekspanziji, unatoc krizi u ostatku svijeta, i bile su lijepo vijesti kako su za 2011. isplacivali 13. i 14. platu.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#11 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by matsuda »

bauhaus wrote:Malo se pripazite mladi strucnjaci, nije bas sve kako se prica.I u Njemckoj ima puno strucnjaka koji ne mogu da dobiju posao uopste.Ja sam radio u Njemackoj kao dipl. ing. sa 6 god. iskustvom u Austriji, nije mi neko iskustvo pozitivno u pogledu plate.6300 DM brutto mjesecno, na ruke skromnih 3300 DM ako si single. Porez je jako velik za samce.Radi se zestoko, ne vidis bijela dana. 42 sata sedmicno, prekovremeni obavezni, tempo zestok.Radi se i po 60 sati sedmcno.Ako nisi u stanju da zadovoljis letis napolje.13 i 14. plate kao u Austriji ni zglave.Uvijek je bilo nema para, poslodavac nije obavezan.Dok je u Austriji npr. obavezno, doduse nesto manje plate ali i manji porezi.

Ipak neka mladi ljudi sami probaju, sopstveno iskustvo je najbolje.Samo da upozorim sa dobrim namjerama.
Raditi i biti placen, ne zvuci toliko lose.
Na kraju krajeva, ako znas barem malo sa parama, uvijek postoji opcija da tamo radis nekoliko godina i da se vratis u BiH.
dinamican
Posts: 20
Joined: 03/11/2011 18:16

#12 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by dinamican »

Pozdrav,

Dali neko moze ispricati svoje iskustvo odlaska u stranu zemlju ( Njemacku, Austiju itd) nakon stecene diplome (Masinki inzinjer itd).Kako je krenuo taj put, sta su bili prvi koraci itd...

Hvala...
bauhaus
Posts: 109
Joined: 11/04/2007 15:17
Location: sarajevo

#13 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by bauhaus »

Svakako je jedno izuzetno iskustvo u zivotu upoznati taj njemacki odnos prema radu, odnos prema ljudima, ophodjenje itd.

Visoka profesionalnost, ljudi su korektni, jedna izuzetna civilizacija, ima naravno i losih stvari u drustvu, jedan dio je veoma desno radikalan, to je ipak mali dio.

Kod Nijemaca je sve jasno, sve se zna, otvoreni su, iskreni , nema petljanja. Nema nekog pretjeranog otvaranja , znaju se granice dokle se ide.

Mi koji smo dosli u Austriju, ima nas oko 5 gradj inzinjera iz Sarajeva, dosli na slijepo, ono prije rata jos, kao turisti.

Trazenje posla po firmama, islo je dosta brzo, zatim cekanje na papire i sve u redu.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#14 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by filozofija »

Evo neka iskustva iz Austrije:

Austrija je prije svega Balkan, ali Balkan sa ekstremno strogim zakonima. Odnos prema radnicima sa prostora bivse Jugoslavije je i vise nego izuzetan. Iskreno, iako sam u Sarajevu imao prilicno liberalan posao i super radne kolege, ovdje je jos bolje. Sto neko gore pomenu, radikala i desnicara ima, ali to su uglavnom nize kategorije drustva i tesko da cete sa njima ikada doci u kontakt. Moglo bi se reci da desnicari zive na marginama drustva i tesko se pitaju za bilo sta - pogotovu u gradovima. Njemacki ce Vam vjerovatno trebati samo na poslu, jer nasih ima na svakom koraku. U pojedinim gradovima gotovo je nemoguce proci pet ljudi, a da dvoje od njih ne govore nas jezik.

Sto se tice odnosa prema poslu i radnicima ja jos nikada nikakvo lose iskustvo nisam imao. Cijene rad i placaju ga rado. Plata je uvjek dan dva prije prvog i nikada ne kasni, niti ko pravi probleme oko toga. Zakon je jasan i strog sto se toga tice, pa tako da se ne zajebavaju. U Austriji je vecina poslova regulisana odredjenim kolektivnim ugovorom gdje je definisana najmanja plata, broj radnih sati u sedmici (38,5), slobodni radni dani u godini (25), pravo na bolovanje, povecanje plata itd. Osim IT kolektivnog ugovora i kolektivnog ugovora za univerzitete u druge uvida nemam. Svaki kolektivni ugovor garantuje 14 plata godisnje (13 tokom ljeta i 14 tokom bozica). Ove dvije plate su uglavnom vece od onih koje se primaju tokom regularnih 12 mjeseci, jer je porez na njih manji. Zdravstveno, penziono i ostala osiguranja su uvjek ukljucena i obavezno se placaju.

VAZNA NAPOMENA: Svaki ugovor se potpisuje na BRUTTO iznos od koga se isplacuju porezi, penziono itd. Vama se na ruke isplacuje NETTO. Tako da ako ste u ugovoru potpisali platu na 3000 EUR, znaci da cete da dobijete negdje oko 1900 EUR na ruke 14 puta godisnje.
Zasto se ugovor potpisuje na BRUTTO? Iz razloga da bi svaki uposlenik imao uvid gdje mu idu pare od poreza ;)
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#15 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by gentoo »

Ne radujte se toliko.. Shvabo trazi radnika koji zna raditi a ne koji ima diplomu,kakvih je vjerujem kod nas vecina.Strucnjak i u BIH nije bez posla.. Tako da ako u BIH nemate bar 5-6 godina radnog iskustva za shvabu niste strucnjak..
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#16 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

Zna li iko na koja inzenjerska usmjerenja se ovo odnosi. Da li inzenjeri hemije spadaju u ove kategorije??
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#17 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by nermin9200 »

Chemist wrote:Zna li iko na koja inzenjerska usmjerenja se ovo odnosi. Da li inzenjeri hemije spadaju u ove kategorije??
nije navedeno u ovome tekstu, ali u jednom drugom ( http://www.eakademik.com/drugo/njemacka ... ostranstva ), stoji da prednost prvenstveno ide masinskim inzinjerima i tehnicarima i njima su minimalne godisnje zarade za dobijanje dozvole za boravak smanjene na 35.000 eura. Od ostalih ja mislim da su potrebni informaticki, s tim da iz neke vlastite logike ni dobar hemijski ne bi smio biti odbijen... naravno, nece dobiti isti tretman kao masinski...
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#18 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by nermin9200 »

filozofija wrote:Evo neka iskustva iz Austrije:

Austrija je prije svega Balkan, ali Balkan sa ekstremno strogim zakonima..........
???

p.s.
Zemlje koje se nalaze na Balkanskom poluostrvu cijelim teritorijem ili večinom teritorije:
Albanija 100%
Bosna i Hercegovina 100%
Bugarska 100%
Kosovo 100%
Makedonija 100%
Crna Gora oko 95 % (bez zaliva Boka)
Grčka oko 85% (bez ostrva)
Srbija oko 75% (bez Vojvodine)

Zemlje koje se manjim dijelom nalaze na Balkanskom poluostrvu:
Hrvatska oko 47% (teritorija južno od Save i Kupe bez ostrva)
Slovenija oko 13% (kranji jug Slovenije)
Rumunija oko 9% teritorije (pokraina Dobrudža).
Turska, oko 5% (njezin dio na evropskom kontinentu).

Austrija ne spada u Balkan, ali je imala vaznu ulogu u historiji Balkana.

samo onako radi informacije, kasno sam vidio :lol: :lol: :lol:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#19 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by atko »

Chemist wrote:Zna li iko na koja inzenjerska usmjerenja se ovo odnosi. Da li inzenjeri hemije spadaju u ove kategorije??
pa zarovi se na sajtove koji oglasavaju poslove i pronadji sebe na tom trzistu ... sumnjam da ces otici ako cekas da ti neko nesto servira ... napravi neki plan u narednih pola godine ... kreni uciti njemacki ... obnovi neke oblasti iz struke... dooobro se raspitaj kako ide interview proces ... pripremi se ... zestoko je to putesestvije preko trnja ;)

i kao sto rece gentoo ... svabo hoce gotove vrhunske strucnjake ... i desice se odliv iskusnijih uglavnom informatcara ... i uvijek aktuelnih medicinskih radnika ...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#21 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

nermin9200 wrote:Zemlje koje se nalaze na Balkanskom poluostrvu cijelim teritorijem ili večinom teritorije:
.....
Zemlje koje se manjim dijelom nalaze na Balkanskom poluostrvu:
Hrvatska oko 47% (teritorija južno od Save i Kupe bez ostrva)
Slovenija oko 13% (kranji jug Slovenije)
Rumunija oko 9% teritorije (pokraina Dobrudža).
Turska, oko 5% (njezin dio na evropskom kontinentu).

samo onako radi informacije, kasno sam vidio :lol: :lol: :lol:
Sačekaćemo @cyprusa da potvrdi ispravnost ovih podataka, meni se, ovako napamet, ne čine tačnim?
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#22 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by Chemist »

atko wrote:
Chemist wrote:Zna li iko na koja inzenjerska usmjerenja se ovo odnosi. Da li inzenjeri hemije spadaju u ove kategorije??
pa zarovi se na sajtove koji oglasavaju poslove i pronadji sebe na tom trzistu ... sumnjam da ces otici ako cekas da ti neko nesto servira ... napravi neki plan u narednih pola godine ... kreni uciti njemacki ... obnovi neke oblasti iz struke... dooobro se raspitaj kako ide interview proces ... pripremi se ... zestoko je to putesestvije preko trnja ;)

i kao sto rece gentoo ... svabo hoce gotove vrhunske strucnjake ... i desice se odliv iskusnijih uglavnom informatcara ... i uvijek aktuelnih medicinskih radnika ...
Pitam samo informacije radi, mozda je neko vec kopao po stranicama. Ideja kao ideja jos nije ni blizu sazrijevanja u glavi, a hvala Bogu njemacki govorim sasvim solidno, 3 mjeseca konstantnog boravka bi to ispoliralo na sasvim zadovoljavajucu razinu. U svakom slucaju vrijedi pozvati njemacku ambasadu i raspitati se oko toga, mozda oni znaju nesto vise. Prednost svih ovih inzenjerskih zanimanja je sto je takva struka ista svugdje u svijetu, motor je motor i ovdje i u njemackoj, kao i procesor, jetra, epruveta ili petrijava posudica
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#23 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by atko »

Chemist wrote:
atko wrote:
Chemist wrote:Zna li iko na koja inzenjerska usmjerenja se ovo odnosi. Da li inzenjeri hemije spadaju u ove kategorije??
pa zarovi se na sajtove koji oglasavaju poslove i pronadji sebe na tom trzistu ... sumnjam da ces otici ako cekas da ti neko nesto servira ... napravi neki plan u narednih pola godine ... kreni uciti njemacki ... obnovi neke oblasti iz struke... dooobro se raspitaj kako ide interview proces ... pripremi se ... zestoko je to putesestvije preko trnja ;)

i kao sto rece gentoo ... svabo hoce gotove vrhunske strucnjake ... i desice se odliv iskusnijih uglavnom informatcara ... i uvijek aktuelnih medicinskih radnika ...
Pitam samo informacije radi, mozda je neko vec kopao po stranicama. Ideja kao ideja jos nije ni blizu sazrijevanja u glavi, a hvala Bogu njemacki govorim sasvim solidno, 3 mjeseca konstantnog boravka bi to ispoliralo na sasvim zadovoljavajucu razinu. U svakom slucaju vrijedi pozvati njemacku ambasadu i raspitati se oko toga, mozda oni znaju nesto vise. Prednost svih ovih inzenjerskih zanimanja je sto je takva struka ista svugdje u svijetu, motor je motor i ovdje i u njemackoj, kao i procesor, jetra, epruveta ili petrijava posudica
svakako... od nekud se mora poceti - sretno :wink:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#24 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by atko »

velka slika pa evo samlo link na mapu balkana ;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... opo_en.jpg
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#25 Re: Inžinjeri, ljekari i informatičari - dobrodošli u Njemač

Post by poznanik »

filozofija wrote:Mislim da bi bilo jako korisno obavjestiti naše inžinjere, ljekara i informatičare o novom zakonu koji omogućava lakši ulaz na njemačko radno tržište za osobe koje ne dolaze iz EU:
Njemačkoj nedostaje sve više stručne radne snage. Potrebni su inžinjeri, ljekari i informatičari. Stoga savezna vlada želi omogućiti dolazak stručnjaka i iz zemalja koje nisu članice EU...
Da sam "vlast" zabranio bih odliv mozgova iz BiH, odliv visokokvalificirane radne snage iz države kojoj su prijeko potrebni, odliv stručnjaka i visokoobrazovanih osoba koje je država "odškolovala", posebno onih kadrova obrazovanih u državnim školama.

Nerazvijene države ulažu svoje društvene i privredne resurse u obrazovanje, a onda Njemačka i slične države besplatno preuzmu obrazovane stručnjake, i time, poput parazita u prirodi kad napadne zdravo tkivo, dodatno siromaši i gura ka dnu kompletnu državu u smislu njenog osposobljavanja za kreiranje novih stručnjaka, u smislu cjelokupnog privrednog i društvenog razvoja :-) :x

Da sam država BiH - zabranio bih, ili bih "do jaja" opstruirao prenos znanja iz BiH u Njemačku. Ovo što Njemačka radi siromašnim državama je podlo i nelojalno :x
Post Reply