Koju srednju skolu odabrati

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#51 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by _Reds_ »

Evo neću ja tebe više citirati, ali su te bar trebali tamo na toj ekonomiji naučiti da eknomija počiva na matematici, i da itekako ima dodirnih tačaka, pogotovo u modernoj ekonomiji, eh sad što ćeš se ti na tvom radnom mjestu baviti samo računanjem brojeva i to digitronom to nikako ne potvrđuje ono što si rekla.

I to što je naša ekonomija takva kakva jeste, pa za nju ne trebaju nikakve složenije operacije, sekunde jedne neumanjuje značaj matematike u ekonomiji.

Znaš i ove ekonomske krize se takođe predvide računanjem bar brojeva na digitronu.

P.S. Vrati se gore pa ćeš vidjeti da si napaisala da su dodirne tačke matematike i ekonomije svode na procentualni račun.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#52 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by mistek »

@atko, nije nellington u pitanju, nego Mezopotamija :D

Inače, ode priča u pogrešnom smjeru. I ja sam iz ekonomske, na ekonomiji i iz ove perspektive (a kolegica ima više iskustva sigurno), ne bih rekao da matematika i ekonomija nemaju dodirne tačke. Gotovo svaki ekonomski model ima i matematsku podlogu i objašnjenje, a da ne pričamo o marginalnim veličinama, stopama promjene ili kvantitativnim metodama koje se izučavaju na ekonomiji.

Svejedno, mislim da je @Mezopotamija htjela samo reagovati na inače pogrešno viđenje nekih stvari o ekonomskoj školi, gdje na spominjanje iste većina ljudi ima u glavi jedno 5 matematika i samo brojeve u glavi. Istina je da u ekonomskoj matematika postoji u prve tri godine, a u 4. je izborni predmet, te da se steknu super osnove (za ekonomiju savršene, za ostale fakultete sasvim pristojne, ništa ispod ranga gimnazijalaca većinom). Normalno je da ako neko sebe vidi ko veterinara ili farmaceuta, u ekonomskoj nema šta tražiti, jer i ako je Pjer i Marija Kiri u jednom, za 3 godine (od 2. do 4. razreda) će zaboraviti većinu hemije i fizike koju zna :D
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#53 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by Platformas »

_Reds_ wrote:
Jasno, ali reći da ekonomija i matematika skoro da nemaju dodirnih tačaka ja samo za ovoga :lol: :lol: :lol:
Mni to recimo nije smijesno :)

Drug mi studira ekonomiju i ono sto oni zovu matematikom je za :lol: :lol: :lol:
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#54 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by Mezopotamija »

mistek wrote:@atko, nije nellington u pitanju, nego Mezopotamija :D

Inače, ode priča u pogrešnom smjeru. I ja sam iz ekonomske, na ekonomiji i iz ove perspektive (a kolegica ima više iskustva sigurno), ne bih rekao da matematika i ekonomija nemaju dodirne tačke. Gotovo svaki ekonomski model ima i matematsku podlogu i objašnjenje, a da ne pričamo o marginalnim veličinama, stopama promjene ili kvantitativnim metodama koje se izučavaju na ekonomiji.

Svejedno, mislim da je @Mezopotamija htjela samo reagovati na inače pogrešno viđenje nekih stvari o ekonomskoj školi, gdje na spominjanje iste većina ljudi ima u glavi jedno 5 matematika i samo brojeve u glavi. Istina je da u ekonomskoj matematika postoji u prve tri godine, a u 4. je izborni predmet, te da se steknu super osnove (za ekonomiju savršene, za ostale fakultete sasvim pristojne, ništa ispod ranga gimnazijalaca većinom). Normalno je da ako neko sebe vidi ko veterinara ili farmaceuta, u ekonomskoj nema šta tražiti, jer i ako je Pjer i Marija Kiri u jednom, za 3 godine (od 2. do 4. razreda) će zaboraviti većinu hemije i fizike koju zna :D
Upravo tako, nisam nigdje rekla da iskljucivo nemaju, nego da je to neki minimum, mislim strasno je reci za biznis plan ili racunovodstvo je potrebna velika matematika, ili za neku prakticnu primjenu na radnom mjestu, pa se kasnije vaditi na modernu ekonomiju. Naravno da se kroz ekonomiju provlaci, ali dosta ljudi ne prodje pomenuto, nego je nekad cuo da onaj ko zna matematiku treba upisati ekonomiju i meni je tako nena govorila, ali necemo se vrijedjati kao pomenuti. Prosla sam i ja kroz ovo sto si pomenuo ali mislim da za sve postoje formule u kojima se koriste brojevi, isto kao i u medicini(predmeti hemija,fizika) pa ne mozemo reci medicina pociva na matematici, a iskljuciti anatomiju, genetiku isl grane. Al, eto, koja si ti godina?
Last edited by Mezopotamija on 26/03/2012 20:50, edited 1 time in total.
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#55 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by Mezopotamija »

Platformas wrote:
_Reds_ wrote:
Jasno, ali reći da ekonomija i matematika skoro da nemaju dodirnih tačaka ja samo za ovoga :lol: :lol: :lol:
Mni to recimo nije smijesno :)

Drug mi studira ekonomiju i ono sto oni zovu matematikom je za :lol: :lol: :lol:
Imaj obzira da ovo prica covjek koji se nije susreo sa ekonomijom, a upitno je i za matematiku.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#56 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by atko »

pa ako komentiras neciji clanak i onda donosis zakljucke kako da znam da se odnose na nrki drugi :D ... a narocito kad citiras matematicara i to kazes :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#57 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by nellington »

atko wrote:pa ako komentiras neciji clanak i onda donosis zakljucke kako da znam da se odnose na nrki drugi :D ... a narocito kad citiras matematicara i to kazes :D
Ja sam razumio šta je nanijetio reći i kome, ali se nisam imao razloga više javljati - rekao sam koliko sam imao na ovu temu :D
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#58 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by nOrMaLaC »

Jeste dosadni više...... :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#59 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by _Reds_ »

Vidis ja koji se nisam susreo ni sa ekonomijom ni sa matmatikom znam da ekonomske nauke počivaju na matematici, i nije valjda da tamo učite 3-4 godine kako sabirati na digitronu ;)

Ti nikad očigledno nisi dublje gledala u u tu ekonomiju, nikad si nisi zamislila kako je nešto nastalo, jer tamo te i nisu načili da razmišljaš, nego da budeš obični robot koji radi po komadama.

A matematika je manje više svuda oko nas ;).

To što su tebe naučili na ekonomiji si mogla naučiti relano u srednjoj ekonomskoj.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#60 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by gidra »

_Reds_ wrote:Vidis ja koji se nisam susreo ni sa ekonomijom ni sa matmatikom znam da ekonomske nauke počivaju na matematici, i nije valjda da tamo učite 3-4 godine kako sabirati na digitronu ;)

Ti nikad očigledno nisi dublje gledala u u tu ekonomiju, nikad si nisi zamislila kako je nešto nastalo, jer tamo te i nisu načili da razmišljaš, nego da budeš obični robot koji radi po komadama.

A matematika je manje više svuda oko nas ;).

To što su tebe naučili na ekonomiji si mogla naučiti relano u srednjoj ekonomskoj.
pa upravo zbog ovakvih strucanjaka ekonomija nam je danas tu gdje i jeste, prva al' sa dna ljestvice :D
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#61 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by Mezopotamija »

_Reds_ wrote:Vidis ja koji se nisam susreo ni sa ekonomijom ni sa matmatikom znam da ekonomske nauke počivaju na matematici, i nije valjda da tamo učite 3-4 godine kako sabirati na digitronu ;)

Ti nikad očigledno nisi dublje gledala u u tu ekonomiju, nikad si nisi zamislila kako je nešto nastalo, jer tamo te i nisu načili da razmišljaš, nego da budeš obični robot koji radi po komadama.

A matematika je manje više svuda oko nas ;).

To što su tebe naučili na ekonomiji si mogla naučiti relano u srednjoj ekonomskoj.
Opet ti, ja samo trazim tvoje realno pokrice koristenja matematike u racunovodstvu, jer si rekao da je to osnova? Znaci opet se vracamo na digitron.

Ovim postom ja vidim da si ti samo kontradiktoran i da svojim nerazumijevanjem ustvari i ne vidis poentu moje price, ali se slazes sa mnom.

Ja jasno vidim da ti ne znas sta je ekononomija pa si zamislio da se citav fakultet a kako vidim i srednja proteze na matematici, ovo je problem o kojem govorim, po tebi je ekonomija samo matematika, ja onda stvarno ne znam sto imamo matematicki fakultet kad imamo ekonomiju? Da ti objasnim dalje, mene su u ekonomskoj naucili pored matematike da znam sta je biznis ekonomija, sta je marketing, medjunarodna saradnja, ekonomsko-pravni zakoni, dalje su me ucili kako pisati poslovna pisma, dalje su nas ucili korijenima ekonomije kroz historiju, geografiju(da opet ne pomislis nesto nebulozno, znas da u ekonomsku geografiju spadaju i privrede zemalja gdje je neko osmislio ideju i biznis kako pokrenuti istu(bez algebarskih modela), koji su to klimatski uslovi, koja geografska podrucja su primavljiva, tradicije, i mnogo drugih stvari koje u konacnici uticu na praksu. Valda je do mene sto nisam razmisljala sta je to u ovim geografskim faktorima i tradiciji vezano za razvijanje poslovne ideje povezano sa matematikom pa sam postala robot i umjesto logickog slijeda u racunovodstvu pravljenja tzv. bilansa-vage ne koristim neku slozenu matematiku, sta cu robot. :shock:

Vidim da tebi stvarno nista nije jasno, jer vjerovatno si isao na neki univerzalni fakultet pa si tamo lekciju kako brojevi su matematika i to se koristi samo u ekonomiji, ali mi je samo jasno da u nedostatku argumenata i logicnog iznosenja rasprave mozes samo izabrati krupne rijeci uvrede. Mogla bi i ja tebe da vrijedjam, ali u ekonomskoj skoli sam imala casove odjeljenske i jako profesionalnog razrednika a uz to i demokratiju pa su me naucili da se ponasam kulturno i vodim raspravu bez omalovazavanja sagovornika.
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#62 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by Mezopotamija »

gidra wrote:
_Reds_ wrote:Vidis ja koji se nisam susreo ni sa ekonomijom ni sa matmatikom znam da ekonomske nauke počivaju na matematici, i nije valjda da tamo učite 3-4 godine kako sabirati na digitronu ;)

Ti nikad očigledno nisi dublje gledala u u tu ekonomiju, nikad si nisi zamislila kako je nešto nastalo, jer tamo te i nisu načili da razmišljaš, nego da budeš obični robot koji radi po komadama.

A matematika je manje više svuda oko nas ;).

To što su tebe naučili na ekonomiji si mogla naučiti relano u srednjoj ekonomskoj.
pa upravo zbog ovakvih strucanjaka ekonomija nam je danas tu gdje i jeste, prva al' sa dna ljestvice :D
Vjerovatno da si nam ti strucnjak i ovaj iznad bili bi u vrhu, ali sta ces. Kako ne razumijes da eknomija nije samo matematika, jer da jeste, vjerovatno ne bi postojali ekonomisti nego bi matematicari kovali privredu, o moj Boze. Poletio si da komentarises bez obzira sto se ne uklapas u raspravu jer je nisi razumio, ali razumijem da je cinizam odlika povrsnih ljudi. Kad bi ekonomisti razmisljali kao ekonomisti imali bi razvijenu poljoprivredu, turizam, trgovinu, ali obzirom da razmisljaju kao veliki matematicari dobijamo samo velike podjele novca izmedju njih kao rezultat njihovih okupljanja na kojoj razlazu slozenu matematiku. Sta reci :roll:
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#63 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by _Reds_ »

Izvini, odsutajem, jer ja pojma nemam o ekonomiji ! Ti jednostavno ne kontas, pokusala si umanjiti znacaj matematike u ekonomiji, ili ti puknuti limes da tezi nuli.


Kao što je neko rekao iznad mene, jadna nasa ekonomija sa ovakvim ekonomistima, i Albanija nas prestize.


I da neidemo vise u offtopic.

I da se vratimo gore, dakle pitajte dijete sta zeli i kako, ma pokusajte uskladiti njegova interesovanje i vase misljenje.
Gimnazija je po mom nekom misljenju prednost osobama koji upisuju drustvene fakultete, tipa politickih nauka, filozofskog ili prava, dok se za ostale vrlo realna podloga i stručne skole, dakle u njima se moze nauciti ako se zeli.

Mana strucnih skola je sto se zna desiti da u razredima ima i prilican broj onih koje je briga za sve, pa na djete zna cesto uticati okolina i postupa po onoj, nisam ja kriv sto sam dobio 1, kad je dobilo pola razreda.
User avatar
DJUltra
Posts: 144
Joined: 03/11/2011 14:19
Location: Ni na nebu ni na zemlji, u prokletoj zemlji koju ipak volim :)

#64 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by DJUltra »

I koju skolu na kraju balade odabrati? :-)
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#65 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by team87 »

DJUltra wrote:I koju skolu na kraju balade odabrati? :-)
Ekonomska !
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#66 Re: Koju srednju skolu odabrati

Post by casanova123 »

STA SE VISE PITATE OKO SREDNJE SKOLE.
to je najgluplje pitanje..

ako ga interesuje informatika neka ide u elektrotehnicku i niposto u drugu gimn. jer tu nece nita nauciti o informatici.. ako hoce ekonomiju onda srednju ekonomsku ili onu koja je najbliza kuci.. nije bitno jel se zavrsi prva, druga ili stota gimnazija.. svakako se nista ne uci i ono sto se uci zaboravi se tako da je nevazno.. sto lakse to bolje za dijete :D
Post Reply