Bioloski problem-svi isti

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Pistashio
Posts: 29
Joined: 26/05/2011 20:16

#1 Bioloski problem-svi isti

Post by Pistashio »

Potreban mi je hitan odgovor na pitanje:
Koji je bioloski problem kada bi ljudi (kao populacija) bili isti?
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#2 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by gerberica »

Pistashio wrote:Potreban mi je hitan odgovor na pitanje:
Koji je bioloski problem kada bi ljudi (kao populacija) bili isti?
Jel to neki kviz pa trazis pomoc :mrgreen:
User avatar
Pistashio
Posts: 29
Joined: 26/05/2011 20:16

#3 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by Pistashio »

Ne skola je u pitanju,cak i na fejsu sam postavio nitko ne zna! OMG
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#4 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by gerberica »

Daj jos malo prosiri,imas li jos sta dodati,sad necu moci zaspati a taman planirala ici. :zzzz:
User avatar
Pistashio
Posts: 29
Joined: 26/05/2011 20:16

#5 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by Pistashio »

Kad bi svi muskarci bili isti i zene bile iste,zadnje dvije Lekcije su Mitoza i Mejoza i ocigledno ima veze s njima :-)
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#6 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by bordo_boy »

Narušila bi se ravnoteža u lancu ishrane, svi bi bili dominantni ili podređeni... Svi bi bili isto inteligentni, tako da ne bi imao ljude za izuzetno pametne poslove, i izuzetno bezveze poslove. Pojedini ljudi imaju bolji imunitet, i to miješanje ljudi međusobno, ljudskoj vrsti, omogućava opstanak. Kada bismo svi bili isti, i recimo alergični na polen, cijeli svijet bi bio alergičan na polen. Srećom nije tako, slabije jedinke postaju podređene, ranije umiru i sl. zdravije jedinke opstaju, privlačnije su ženkama, imaju veće šanse za produženje vrste, što je osnovni interes za ljude - kao vrstu živog svijeta. Ovo važi za sva živa bića, i ovo je samo moje mišljenje po tvom pitanju. Vjerovatno je u knjigama sve ovo malo drugačije rečeno :)
User avatar
Pistashio
Posts: 29
Joined: 26/05/2011 20:16

#7 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by Pistashio »

bordo_boy sve to stoji al' ja msm da vise ide odgovor dublje u bioloski smisao u vezi diobe i to
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#8 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by Mr.Penguin »

bordo_boy wrote:Narušila bi se ravnoteža u lancu ishrane, svi bi bili dominantni ili podređeni... Svi bi bili isto inteligentni, tako da ne bi imao ljude za izuzetno pametne poslove, i izuzetno bezveze poslove. Pojedini ljudi imaju bolji imunitet, i to miješanje ljudi međusobno, ljudskoj vrsti, omogućava opstanak. Kada bismo svi bili isti, i recimo alergični na polen, cijeli svijet bi bio alergičan na polen. Srećom nije tako, slabije jedinke postaju podređene, ranije umiru i sl. zdravije jedinke opstaju, privlačnije su ženkama, imaju veće šanse za produženje vrste, što je osnovni interes za ljude - kao vrstu živog svijeta. Ovo važi za sva živa bića, i ovo je samo moje mišljenje po tvom pitanju. Vjerovatno je u knjigama sve ovo malo drugačije rečeno :)
:thumbup:
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#9 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by Mr.Penguin »

Koji je bioloski problem kada bi ljudi (kao populacija) bili isti?
Mislim da je ovo pitanje povezano sa problemom incesa,
Problem nastaje u 'losim' hromozomina. Osteceni geni, mutirani geni, duplo kopirani... To je ono sto u nekom slucajevima cini rizik, mogucnost a u nekim znaci 100% ispoljavanje odredjene osobine.

Zato i postoje genetske analize za parove koji zele da imaju decu. Retko kad ljudi znaju da su nozioci odredjene recesivne ili dominantne osobine koja vodi u neki poremecaj/bolest.

Nije toliko bitno da li imate neki zajednicki hromozom, koliko je bitno u kakvom su stanju geni u tom hromozomu.
Ako imate zdrave hromozome nikom nista.
Ako imate ostecene, hromozome, ili jos gore ako su oba para ostecena ili nosioni neke bolesti i kod tebe i kod nje, onda zaista ne valja. Onda nema ni teoretske sanse da dete izbegne tu bolest/osobinu.
Moj odgovor: Kad bi svi ljudi bili bioloski isti, problem bi nastao kada bi doslo do reprodukcije, jer bi fetus pokupio sve loše hromosome od najmanje jednog roditelja ili oba. To bi se ispoljilo u nekom obliku nedostatka primjer mentalne nesposobnosti ili nerodjenim fetusom.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by atko »

Pistashio wrote:Potreban mi je hitan odgovor na pitanje:
Koji je bioloski problem kada bi ljudi (kao populacija) bili isti?
Kako da ti se odgovori kad ti je i pitanje mrsko postavti kako treba... moraj use ljudi igrati asocijacija :-)
Pistashio wrote:Ne skola je u pitanju,cak i na fejsu sam postavio nitko ne zna! OMG
cak ni fejs nezna :lol: a da probas sa wiki ili nekom slicnom stranicom koja ne sluzi za retardaciju poput fejsa
Pistashio wrote:Kad bi svi muskarci bili isti i zene bile iste,zadnje dvije Lekcije su Mitoza i Mejoza i ocigledno ima veze s njima :-)
jes ... u jednom slucaj celija udupla genom pa se djeli a u drugom polovi pa se djeli ... al treba procitat lekcije ... pa malo razmisliti
Pistashio wrote:bordo_boy sve to stoji al' ja msm da vise ide odgovor dublje u bioloski smisao u vezi diobe i to
...i niko da ti srevira odogovr natanjiru i to
DotLady
Posts: 11
Joined: 26/10/2011 23:58

#11 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by DotLady »

Pa pitanje je previse siroko, sta se uopste podrazumijeva pod "istim"? Kako ta populacija treba da se ponasa? Ako su jedinke u populaciji muskog i zenskog roda, automatski nemas "istu" populaciju. Recimo, teoretski, da su sve jedinke u populaciji jednog neutralnog roda i da su sve klonovi iste jedinke, tj, geneticki potpuno jednake. Sta ce se dogoditi s tom populacijom, zavisi od toga kako se ona ponasa. Npr:

1. jedinke se seksualno razmnozavaju - u ovom slucaju vec u narednoj generaciji dobijas drugacije jedinke, cak i ako su im roditelji potpuno isti, jer tokom mejoze dolazi do crossing overa, odnosno dobijamo nove kombinacije. Znaci, vec u drugoj generaciji populacija se mijenja

2. jedinke se aseksualno razmnozavaju - recimo da svaka jedinka stvara klonove same sebe i da ne dolazi do razmjenjivanja genetickog materijala s drugim jedinkama. I u ovom slucaju nece se dobiti potpuno jednake jedinke, jer dolazi barem do minimalnih mutacija, koje vremenom kad se nakupe, mijenjaju geneticki make up populacije. Takodjer, svaka jedinka se razvija u drugacijim uvjetima sredine i odgovara na stimulanse iz te sredine, sto mijenja njen fenotip, pa dobijamo jedinke koje ce se razlikovati od roditeljskih jedinki

3. jedinke se ne razmnozavaju - u ovom slucaju pratimo samo promjene koje se dogadjaju u populaciji za njenog zivota, da vidimo kako populacija reaguje na svoju zivotnu sredinu. Ovdje se ispoljavaju svi problemi koje su ljudi gore vec naveli - s obzirom da su sve jedinke iste, one su i jednako ranjive na bilo kakve negativne pojave u okolini. Ako se recimo, pojavi neki patogen u okolini na koji su ove jedinke osjetljive, citava populacija ce da podlegne i nestane.

Nisam sigurna na sta se tvoje pitanje tacno odnosilo, ali mislim da je glavni bioloski problem populacije istih jedinki taj da se ona kao takva ne moze odrzati.

Mozda neko moze jos da dopuni ovu pricu, ja sam ovo samo onako izbacila na brzinu :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#12 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by JThomas »

jebote osjećam se staro kad se sjetim da sam morao raditi zadaću bez pomoći interneta :-)

pa pitaš roditelje, pa nekoga ko zna bolje, tražiš sveske, prepisuješ...mladosti pusta :-) :-)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#13 Re: Bioloski problem-svi isti

Post by minjonja »

ma vjerovatno trazi od tebe da kazes kad bi svi bili geneticki isti, svi bi imali iste mane i kad bi doslo do nekih promjena sredine svi bi iscezli. npr kad bi ljudi umirali na 30 stepeni a ono fkt bude 30, svi bi umrli, zato postoji sekusalno razmnozavanje i mejoza koja povecava geneticku varijabilnost da se stvore jedinke sa osobinama koje ce prezivjeti lose uvjete. mislim ovo je tesko sad nama zamisliti na ljudima, razmisljaj o protozoama ili bakterijama u ovom slucaju. sad ti tu jos ubaci pricu o mejozi i crossing overu i malo mutacije i eto bar nek uciteljica zna da si pokusao doci do odgovora.
Post Reply