Problem oko upisa semestra

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#1 Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

Imam problem oko upisa u ljetni semestar. Naime nisam skupio sve potpise iz zimskog semestra (ne svojom krivicom) i ne mogu ovjerit taj semestar i upisat ljetni. Dosao sam kao stranac ovdje studirat pa nisam znao jer recimo u Sveučilistu u Zg ako se nema potpisa iz tog predmeta samo udare pecat da je potpis uskracen ali se normalno moze upisat iduci semestar i sada me zanima da li negdje u pravilniku o studiranju pise da mi ne mozemo slusat i polagat odnosno upisat iduci semestar ako iz prethodnog nemamo sve potpise?
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#2 Re: Problem oko upisa semestra

Post by nino90 »

mogo si napisati koji je fax u pitanju
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#3 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

reni-90 wrote:mogo si napisati koji je fax u pitanju
Građevinski fakultet-odsjek za geodeziju
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Optimist »

Mislim da neces moci bez potpisa dalje. Jedino da se pokusas dogovoriti sa doticnim profesorom da te pusti ako bude voljan. Ako to ne uspijes, onda ganjaj profesore iz ljetnog semestra da slusas i polazes njihove predmete 'na divlje' pa da ti ocjenu upisu dogodine.

Samo mi nije jasno kako ti nisi kriv sto nisi dobio potpis?
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#5 Re: Problem oko upisa semestra

Post by nino90 »

pa sto ne nadjes prof nek ti se potpise :S, ako vec moras imati potpis
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#6 Re: Problem oko upisa semestra

Post by neo7 »

semestar se moze upisati bez prethodno ovjerenog...
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#7 Re: Problem oko upisa semestra

Post by mini2 »

na ff-u se još uvijek ide po autograme :) profesori izlaze u susret
T4h
Posts: 159
Joined: 02/12/2008 23:20

#8 Re: Problem oko upisa semestra

Post by T4h »

Pokusaj s molbom dekanatu da ti omoguce ovjeru i upis u sljedeci semestar. Na Pravnom fakultetu smo pisali molbu ako bi falio potpis te predavali na studentskoj. Nadam se da ces rijesiti problem.
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#9 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

Optimist wrote:Mislim da neces moci bez potpisa dalje. Jedino da se pokusas dogovoriti sa doticnim profesorom da te pusti ako bude voljan. Ako to ne uspijes, onda ganjaj profesore iz ljetnog semestra da slusas i polazes njihove predmete 'na divlje' pa da ti ocjenu upisu dogodine.

Samo mi nije jasno kako ti nisi kriv sto nisi dobio potpis?
Ma imao sam upisane predmete iz 3 i 5 semestra a predmeti su se preklapali i nisam mogao nikako ic na oba...zeznuo sam sto to nisam odmah napomenuo njima nego sam ja sam odlucio da ne idem na te predmete nego da ih slusam do godine ne znajuci da ce mi praviti problem zbog potpisa. Vec sam bio i kod profesora i voditelja odsjeka i prodekana i nitko ne zeli izac u susret, kazu da sam se kasno javio eto...
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#10 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

neo7 wrote:semestar se moze upisati bez prethodno ovjerenog...
Jel to sigurno ili...?
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#11 Re: Problem oko upisa semestra

Post by suncica24 »

Mislim da ne moze.

Na filozofiji, politickim, ekonomiji... i tako to moze, ali na gradjevini potpis znaci ne samo da si dolazio na predavanja, nego da si i izvrsio sve obaveze ka tom predmetu, kao npr. proracuni, radovi, kolokviji... tako da bojim se da ce ti tesko izaci u susret.

Ono sto mozes jeste da pitas profesore koji predaju predmete iz ljetnog semestra da pratis predavanja i vjezbe, izadjes na ispit, pa da ti to naknadno upisu, kad steknes uslove za upis ocjene (btw, to se zove kolizija).
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#12 Re: Problem oko upisa semestra

Post by suncica24 »

Btw, treca godina studija i "nisi znao"... khm khm :D
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#13 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

suncica24 wrote:Mislim da ne moze.

Na filozofiji, politickim, ekonomiji... i tako to moze, ali na gradjevini potpis znaci ne samo da si dolazio na predavanja, nego da si i izvrsio sve obaveze ka tom predmetu, kao npr. proracuni, radovi, kolokviji... tako da bojim se da ce ti tesko izaci u susret.

Ono sto mozes jeste da pitas profesore koji predaju predmete iz ljetnog semestra da pratis predavanja i vjezbe, izadjes na ispit, pa da ti to naknadno upisu, kad steknes uslove za upis ocjene (btw, to se zove kolizija).
Pa dobro, mogu li samo traziti da mi daju da polazem idem na predavanja i vjezbe i normalno polazem ispite bez da mi daju potpis...Jel mogu ja komotno rec u studentskom da mi izbrise ta dva predmeta sta nisam mogao ic iz upisanih predmeta i to je to. Jer ja ne trazim da sad idem na septembarski rok ili nesto slicno nego samo trazim da mi se omoguci slusanje i polaganje ispita iz iduceg semestra, a ta 3 predmeta upisat cu iduce godine...
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#14 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

suncica24 wrote:Btw, treca godina studija i "nisi znao"... khm khm :D
Ja sam se prebacio iz Zagreba ove ak. god. i tamo je praksa da predmete za koje nisi uspio uzet potpis udare ti pečat potpis uskracen, ali te to ne ogranicava da upises iduci semestar...Stvarno vise ne znam sta da radim skoro sam poludio
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#15 Re: Problem oko upisa semestra

Post by smijesni_ste »

Stvarno grozno...nadam se da ćeš nešto barem izganjati... :o ...evo provjerih svoj index...nije ovjeren prethodni semestar, ali upisah se sad bez problema..i ne, nisu ovi fakulteti koje sunčica nabroja...
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#16 Re: Problem oko upisa semestra

Post by sophieEl »

Što ne odeš prodekanu (je l' i vama Dolarević?!) on bi to trebao srediti :)
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#17 Re: Problem oko upisa semestra

Post by suncica24 »

Edo87 wrote:
suncica24 wrote:Mislim da ne moze.

Na filozofiji, politickim, ekonomiji... i tako to moze, ali na gradjevini potpis znaci ne samo da si dolazio na predavanja, nego da si i izvrsio sve obaveze ka tom predmetu, kao npr. proracuni, radovi, kolokviji... tako da bojim se da ce ti tesko izaci u susret.

Ono sto mozes jeste da pitas profesore koji predaju predmete iz ljetnog semestra da pratis predavanja i vjezbe, izadjes na ispit, pa da ti to naknadno upisu, kad steknes uslove za upis ocjene (btw, to se zove kolizija).
Pa dobro, mogu li samo traziti da mi daju da polazem idem na predavanja i vjezbe i normalno polazem ispite bez da mi daju potpis...Jel mogu ja komotno rec u studentskom da mi izbrise ta dva predmeta sta nisam mogao ic iz upisanih predmeta i to je to. Jer ja ne trazim da sad idem na septembarski rok ili nesto slicno nego samo trazim da mi se omoguci slusanje i polaganje ispita iz iduceg semestra, a ta 3 predmeta upisat cu iduce godine...
Ispricavam se, nisi naveo da si se prebacio ove godine.

Na gradjevini i arhitekturi je tako. Sad, koliko poznajem kantonalni zakon, on nista ne specificira. Kao ni Pravilnik Senata UNSA. Ali vjerujem da ova dva fakulteta kroz svoj pravilnik imaju rijeseno ovo pitanje, tako da se na njih oslanjaju (sto znaci da bi trebao pogledati Pravilnik, ili neki drugi dokument fakulteta).
Da izbrises predmete, ne vjerujem da moze. Upisom semestra si se obavezao da ces izvrsavati obaveze iz tog predmeta, i ne mozes to promijeniti na kraju istog (gledaj na to kao na neku vrstu ugovora). Mada, mozda mozes pitati da li je moguce da zamjenis odabrane predmete novim u ljetnom semestru, pa da tako dodjes do broja bodova koji ti trebaju.
Ili, ono sto ostaje, da trazis da slusas i polazes predmete iz slijedeceg semestra, a da ti ih upisu slijedece godine. Ali, to podrazumjeva obnovu godine (tj. slijedece godine ces upisati istu godinu), pa ne znam je li ti to odgovara.
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#18 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

sophieEl wrote:Što ne odeš prodekanu (je l' i vama Dolarević?!) on bi to trebao srediti :)
Je, bio sam danas...Kaze da bi mogao zamolit ali ne i naredit da dobijem potpis i razumijem covjeka. Ma ja sam glup kad donosim neke zakljucke bez da provjerim prethodno...Jedino mozda da napisem molbu i mislim da je to najpametnije. Moze samo da mi netko kaze na koga bi trebao oslovit (profesora, fakultet) molbu da to sad odmah rijesim? Hvala puno svima
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#19 Re: Problem oko upisa semestra

Post by suncica24 »

Edo87 wrote:
sophieEl wrote:Što ne odeš prodekanu (je l' i vama Dolarević?!) on bi to trebao srediti :)
Je, bio sam danas...Kaze da bi mogao zamolit ali ne i naredit da dobijem potpis i razumijem covjeka. Ma ja sam glup kad donosim neke zakljucke bez da provjerim prethodno...Jedino mozda da napisem molbu i mislim da je to najpametnije. Moze samo da mi netko kaze na koga bi trebao oslovit (profesora, fakultet) molbu da to sad odmah rijesim? Hvala puno svima
Nastavno - naucno vijece ;-)
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#20 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

suncica24 wrote:
Edo87 wrote:
suncica24 wrote:Mislim da ne moze.

Na filozofiji, politickim, ekonomiji... i tako to moze, ali na gradjevini potpis znaci ne samo da si dolazio na predavanja, nego da si i izvrsio sve obaveze ka tom predmetu, kao npr. proracuni, radovi, kolokviji... tako da bojim se da ce ti tesko izaci u susret.

Ono sto mozes jeste da pitas profesore koji predaju predmete iz ljetnog semestra da pratis predavanja i vjezbe, izadjes na ispit, pa da ti to naknadno upisu, kad steknes uslove za upis ocjene (btw, to se zove kolizija).
Pa dobro, mogu li samo traziti da mi daju da polazem idem na predavanja i vjezbe i normalno polazem ispite bez da mi daju potpis...Jel mogu ja komotno rec u studentskom da mi izbrise ta dva predmeta sta nisam mogao ic iz upisanih predmeta i to je to. Jer ja ne trazim da sad idem na septembarski rok ili nesto slicno nego samo trazim da mi se omoguci slusanje i polaganje ispita iz iduceg semestra, a ta 3 predmeta upisat cu iduce godine...
Ispricavam se, nisi naveo da si se prebacio ove godine.

Na gradjevini i arhitekturi je tako. Sad, koliko poznajem kantonalni zakon, on nista ne specificira. Kao ni Pravilnik Senata UNSA. Ali vjerujem da ova dva fakulteta kroz svoj pravilnik imaju rijeseno ovo pitanje, tako da se na njih oslanjaju (sto znaci da bi trebao pogledati Pravilnik, ili neki drugi dokument fakulteta).
Da izbrises predmete, ne vjerujem da moze. Upisom semestra si se obavezao da ces izvrsavati obaveze iz tog predmeta, i ne mozes to promijeniti na kraju istog (gledaj na to kao na neku vrstu ugovora). Mada, mozda mozes pitati da li je moguce da zamjenis odabrane predmete novim u ljetnom semestru, pa da tako dodjes do broja bodova koji ti trebaju.
Ili, ono sto ostaje, da trazis da slusas i polazes predmete iz slijedeceg semestra, a da ti ih upisu slijedece godine. Ali, to podrazumjeva obnovu godine (tj. slijedece godine ces upisati istu godinu), pa ne znam je li ti to odgovara.
Ja bi i ovako ionako trebao upisat sljedecu godinu zbog ta 3 predmeta tako da mi ni to ne bi smetalo...Najgore mi je da sad nista ne bi mogao i da moram spakirat kofere i kuci zbog dva potpisa...
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#21 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

suncica24 wrote:
Edo87 wrote:
sophieEl wrote:Što ne odeš prodekanu (je l' i vama Dolarević?!) on bi to trebao srediti :)
Je, bio sam danas...Kaze da bi mogao zamolit ali ne i naredit da dobijem potpis i razumijem covjeka. Ma ja sam glup kad donosim neke zakljucke bez da provjerim prethodno...Jedino mozda da napisem molbu i mislim da je to najpametnije. Moze samo da mi netko kaze na koga bi trebao oslovit (profesora, fakultet) molbu da to sad odmah rijesim? Hvala puno svima
Nastavno - naucno vijece ;-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup: . Hvala ti puno
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#22 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Beno »

jesi li ih pitao i objasnio im da uopste ne trazis da izlazis na ispite i da ne trazis ni ovjeru semestra nego samo zelis da upises 2. semestar, pohadjas i polazes pa ces onda sljedece skolske godine donijeti potpise i ovjeriti sve. to za prodekana, dekana, profesore mi je poznato, bas na istom fakultetu i nemoj se previse nadati da ce ti neko izaci u susret. ako odes u studentsku i objasnis sve ovo opet ce ti reci kako ona nema veze s tim sto i jeste tako
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#23 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Beno »

ako odes kod sekretara reci ce ti da pokusas sa molbom mozda ce ti cak i ona napisati jednu. a molbu podnesi u studentskoj i stavi da ide dekanu jer vijece ti ne vijeca bas tako cesto pa ces cekati odgovor vjerovatno malo duze a semestar je vec poceo. a kad ide dekanu, on pokusa sam rijesiti, ako nije u njegovoj nadleznosti on ce proslijediti dalje kome treba, bilo vijecu ili nekome trecem. upis ti je do petka ali mozes ti slobodno ici dok ne dobijes odgovor a mozes i poslije samo podnijeti molbu da upises sa zakasnjenjem radi tog i tog razloga
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#24 Re: Problem oko upisa semestra

Post by chengaba »

Na PMF-u se može upisati ljetni semestar bez ovjerenog zimskog. Zimski ovjeriš u slijedećem upisnom roku, tj. pri upisu u slijedeću godinu/zimski semestar!
User avatar
Edo87
Posts: 56
Joined: 22/09/2011 13:34

#25 Re: Problem oko upisa semestra

Post by Edo87 »

Beno wrote:jesi li ih pitao i objasnio im da uopste ne trazis da izlazis na ispite i da ne trazis ni ovjeru semestra nego samo zelis da upises 2. semestar, pohadjas i polazes pa ces onda sljedece skolske godine donijeti potpise i ovjeriti sve. to za prodekana, dekana, profesore mi je poznato, bas na istom fakultetu i nemoj se previse nadati da ce ti neko izaci u susret. ako odes u studentsku i objasnis sve ovo opet ce ti reci kako ona nema veze s tim sto i jeste tako
Objasnio sve...Bio kod voditelja odsjeka i rekao mi je da je dobra volja asistenta (asistenti daju paraf jer su profesori uglavnom iz drugih drzava) da li ce mi dati potpis. Otisao sam kod jednoga i nije bilo problema s time da mi je reko da cu morati izvrsiti svoje obaveze iduce godine i s time se slazem. Otisao kod drugoga asistenta koji je zaduzen za 2 predmeta te mi je rekao da je njegova dobra volja da mi nece dat potpis iako sam mu napomenuo da cu upisati te predmete iduce godine i da mi samo treba zbog ovjere semestra, nije htio ni da me saslusa...Napisat cu molbu jer stvarno mislim kad se pojavim i usmeno objasnim ispada ko da pricam bajke i svi slijezu ramenima i nitko nista ne zeli da poduzme odnsono pomogne. Valjda ce se sve rijesiti kako treba...
Post Reply