Edison vs Tesla

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
mathunter
Posts: 19
Joined: 01/12/2010 04:33
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Edison vs Tesla

Post by mathunter »

User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#2 Re: Edison vs Tesla

Post by Voodoo Kotlić »

alal vera edisonu! i ja isto volim spržit' slona kad mi je krivo što je neko genijalan, a ja samo mediokritet.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#3 Re: Edison vs Tesla

Post by Mis mekinjas »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tesla :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :mrgreen: što se mene tiče, najveći um i vizionar svog i svakog drugog vremena. :)
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#4 Re: Edison vs Tesla

Post by nermin9200 »

Respect Edisonu... al Tesla je daleko iznad svih ostalih :thumbup: daleko, daleko iznad...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: Edison vs Tesla

Post by atko »

Edison skonto sijalicu ... a tesla od grla pa do generatora sve ostao :D

Tesla ... vjerovatno najznacajniji um u istoriji covjecanstva ... i bice sve dok ne predjemo na neki totalno drugaciji vid iskoristenja energije ... a kako je krenulo ili cemo se ubiti nuklearkama ili cemo teslinim putem ... ;)
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#6 Re: Edison vs Tesla

Post by nermin9200 »

Ma nema ti smisla brate tema, to ti je kao FC Barcelona vs. Real Valladolid :lol:
User avatar
drTooth
Posts: 137
Joined: 04/10/2011 16:55
Location: in front of laptop...

#7 Re: Edison vs Tesla

Post by drTooth »

nermin9200 wrote:Ma nema ti smisla brate tema, to ti je kao FC Barcelona vs. Real Valladolid :lol:
otprilike tako... Tesla je jednostavno poseban !
(da je jevrej, stavili bi ga na vrh vrhova, kada je nauka u pitanju, ovako je to ipak mnogo skromnije)
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#8 Re: Edison vs Tesla

Post by lajkujMe »

Dovoljno je reci da ima mnogo teslinih izuma koji nikad nisu vidjeli svjetlo dana, to jest preopasni su za tadasnji svijet a i za danasnji.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#9 Re: Edison vs Tesla

Post by Teea »

lajkujMe wrote:Dovoljno je reci da ima mnogo teslinih izuma koji nikad nisu vidjeli svjetlo dana, to jest preopasni su za tadasnji svijet a i za danasnji.
ili bolje reci nije vidjela sitna raja. Tesla je imao oko 700 pronalazaka a koriste se desetak njih.

ima knjiga na netu da se skine "Tajna teslnih kalemova" Gorana Marjanovica :thumbup:
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#10 Re: Edison vs Tesla

Post by cat lover »

proteći će još puno vode Bosnom dok se dostigne Teslina vizija fenomena el. struje
(zanimljivo je da u vrijeme njegovih najvećih otkrića nije bila poznata struktura atoma :-) )
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11 Re: Edison vs Tesla

Post by azurna_obala »

User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#12 Re: Edison vs Tesla

Post by cat lover »

negdje sam skoro pročitao da su ga nacisti ubili, sad ne mogu naći taj članak :-)
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#13 Re: Edison vs Tesla

Post by Mr. Brightside »

Edison vs Tesla...
nesto kao Dennis Ritchie vs Steve Jobs :roll: (po znacaju njihovih radova)
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#14 Re: Edison vs Tesla

Post by cat lover »

User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#15 Re: Edison vs Tesla

Post by Ridjobrki »

Tesla, naravno.

Da je Edison bolji elektrotehnička škola u Banjoj Luci bi se zvala ETŠ "Tomas Alva Edison" a ne ETŠ "Nikola Tesla", logika čista.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#16 Re: Edison vs Tesla

Post by darius_maximus »

Totalno bespotrebno poredjenje...
Tesla je bio vizionar i znao je uvijek sta hoce i kako da to postigne...
Edison pravi predstavnik americkog duha: "If you fail, try, try again." Izmislio sijalicu tako sto je kombinovao dok nije skontao sta funkcionise, a Tesla bi u sred noci da ga probudis sve znao u glavi sklopiti...
Kada covjecanstvo nekad skonta koliko ga je Tesla zaduzio, bit ce i poznatiji, a do tada neka se covjecanstvo upita zasto je gurnulo covjeka koji je omogucio industijsku revoluciju u mrak i napravilo od njega nekakvog mistroznog vraca koji se vise vezuje za zavjere nego za svoju genijalnost...
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#17 Re: Edison vs Tesla

Post by Teea »

cat lover wrote:negdje sam skoro pročitao da su ga nacisti ubili, sad ne mogu naći taj članak :-)

http://www.znanost.com/clanak/nikolu-te ... -skorzeny/

a ovaj clanak bi povezala sa ovim clankom i filmom koji su rusi snimili 2006 godine - Zraci smrti

http://horizont.blog.rs/blog/horizont/v ... raci-smrti
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#18 Re: Edison vs Tesla

Post by Teea »

darius_maximus wrote: Kada covjecanstvo nekad skonta koliko ga je Tesla zaduzio, bit ce i poznatiji, a do tada neka se covjecanstvo upita zasto je gurnulo covjeka koji je omogucio industijsku revoluciju u mrak i napravilo od njega nekakvog mistroznog vraca koji se vise vezuje za zavjere nego za svoju genijalnost...

Tesla je bio neshvaćeni naučnik jer ljudska svest toga vremena nije mogla da prati to što je on radio. Drugi razlog je što su njegovi finansijeri radili na tome da diskredituju njegove izume jer nisu znali kako da naplate energiju koja bi se provodila kroz zemlju i bila pristupačna svakome.

„Onoga dana kada nauka počne da istražuje nematerijalno, za jednu deceniju će napraviti veći napredak nego za sve vekove svoga postojanja.!“ - govorio je Tesla.


kome bi se prodavala struja i nafta da su njegovi izumi izasli na svjetlost dana ?I koristenje jonosfete i Haarp oruzije...On je sa razlogom ostao "anonimac".
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#19 Re: Edison vs Tesla

Post by respo »

tesla je edisonov hebac majke prostije receno

edison je za njega kantonalac a ovaj premijer ligas koji je igrao i zadugo ce biti sam u toj ligi
mathunter
Posts: 19
Joined: 01/12/2010 04:33
Location: Sarajevo
Contact:

#20 Re: Edison vs Tesla

Post by mathunter »

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Edison vs Tesla

Post by insomnia78 »

I kad je mec??? Ja teme i prdimahune.
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#22 Re: Edison vs Tesla

Post by touch brain »

tesla sigurno spada medju top 10 najvecih genija svih vremena..dusa me boli kad vidim da su rijetki koji znaju tko i sto je bio nikola tesla...kad cujem da je telefon izumio tamo neki zabar kosa mi se digne na glavi :x ucinjena je velika nepravda prema nikoli jer je ostao uskracen za sve zasluge koje je podario svjetu..

edison je bio jedna velika lopovcina svjetskog kalibra...nasi poticari bi pored njega izgledali kao lopovi-amateri ;-) 60%-70% svih njegovih patenata su u stvari ideje koje je pokrao(veliki dio i od tesle)
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#23 Re: Edison vs Tesla

Post by silver testelone »

jebe mi se za obojicom :D

isto djeca jbt raspravljate se ko je "jači", ko da ih neko poznaje u tom vremenu dok su živjeli...
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#24 Re: Edison vs Tesla

Post by SprecoM »

Za one koji su ozbiljniji:
Tesla - patenti, nacrti, knjige,... ( http://www.4shared.com/dir/-E0w6uTo/sha ... r=25907944 ).
Muzej Nikole Tesle: http://www.yurope.com/org/tesla/ . Image

Velimir Abramović - Tajna kule Wardencliff
"e) Teorijski osnovi i izvori Tesline matematike; zna se da Tesla nije koristio uobičajeni diferencijalni račun i da je Maksvelovu elektromagnetiku nazvao “poezijom” neprimenljivom na pravu prirodu svetlosti i elektriciteta. Koje je ontološko značenje Tesline jednostavne matematike? Šta je tačna i jednoznačna fizička interpretacija matematičkih objekata i operacija koje je Tesla koristio u svojim još uvek neshvaćenim eksperimentima?
-----
Svi koji žele temeljitije upoznati dostupne članke na netu o N. Tesli neka ne propuste istražiti šta sve ima na ovoj web stranici: http://www.tesla.hu/ .
Muflon
Posts: 145
Joined: 24/03/2011 16:12

#25 Re: Edison vs Tesla

Post by Muflon »

Sjećam se dobro nastavnika tehničkog iz osnovne, on je imao po zidu obješene nekakve citate Edisona (tipa 95% rad, 5% znanje), a pričao je kako je Edison bio vrijedan i zato je puno doprinio nauci, a Tesla je bio citiram:"obični pijanac i neradnik", pa zato nije ni blizu iskoristio svoj potencijal, nije dao svijetu onoliko koliko je mogao i zato ga ne treba pretjerano poštovati. A onda sam se ja zainteresovao za temu, čitao o tome, raspitivao se i shvatio da je moj nastavnik tehničkog pričao apsolutne gluposti, ali nisam znao zašto. Ali kad sam dovoljno odrastao bilo mi je jasno, lik je samo patološki mrzio Srbe. Kakav bezveznjak.
Post Reply