Forenzicar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
gift3
Posts: 2
Joined: 31/10/2011 09:50

#1 Forenzicar

Post by gift3 »

E dragi moja ako mi iko moze odgovriti na ovo pitanje....kako postati forenzicar...Dali na med.fakultetu, na postdiplomskom studiju postoji odsjek "sudske medicine" ili sl.


Thx
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#2 Re: Forenzicar

Post by neo7 »

Pregledas sve sezone CSI i ne treba ti fax!
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#3 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Jest..da je CSI realna slika zbivanja u labosu :D

Ne tiče se forenzika samo čovjeka i sudske medicine..malo je to šira oblast i kao start ti treba biologija, pa onda sve ostalo, zavisi kojom oblasti iz forenzike želiš da se baviš.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#4 Re: Forenzicar

Post by Digla_da_kreci »

gift3 wrote:E dragi moja ako mi iko moze odgovriti na ovo pitanje....kako postati forenzicar...Dali na med.fakultetu, na postdiplomskom studiju postoji odsjek "sudske medicine" ili sl.
Thx
Evo procitaj ovdje korisne info http://www.klinfo.hr/kutak-za-djecu/klu ... led/2/158/

I gledaj pored CSI i seriju Bones :D
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#5 Re: Forenzicar

Post by Zovem se Zelena »

Moj profesor biotehnologije, pored toga što je profesor na Univerzitetu, radi u INGEB-u a uz sve to je i forenzičar :-) A mlad lik.
Rekla bih da to nije vezano toliko sa medicinom već kriminalistikom i možda postdiplomski na PMF-u, oni imaju forenzičku genetiku. Jer sudska medicina se više bavi obdukcijama.

E baš ću da pitam profu :-D
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#6 Re: Forenzicar

Post by chengaba »

Zovem se Zelena wrote:Moj profesor biotehnologije, pored toga što je profesor na Univerzitetu, radi u INGEB-u a uz sve to je i forenzičar :-) A mlad lik.
Rekla bih da to nije vezano toliko sa medicinom već kriminalistikom i možda postdiplomski na PMF-u, oni imaju forenzičku genetiku. Jer sudska medicina se više bavi obdukcijama.

E baš ću da pitam profu :-D
Damir?

Znam da se na masteru na biologiji na PMFu uvodi smjer oko toga, ali kad će krenuti sa radom, nemam pojma...
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#7 Re: Forenzicar

Post by Baudelaire »

Genetika na PMF-u, mislim da i oni imaju forenziku kao jedno od kasnijih usmjerenja.
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#8 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Genetika na PMf-u ima i forenzičku biologiju, a i forenzičku genetiku na dodiplomskom studiju.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#9 Re: Forenzicar

Post by Industrialyzer »

Da ne otvaram novu temu , kakva je buducnost genetike u Bosni ?
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#10 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Nadajmo se dobra :D Obzirom da je u svijetu toliko ekspazivna , možda i naša Bosna to prepozna kao potrebu .
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#11 Re: Forenzicar

Post by Industrialyzer »

Znam , imam par prijatelja u Norveskoj , kad im kazem da se brinem za svoju buducnost kao buduci geneticar ne mogu da vjeruju. Kazu da je to kod njih nevjerovatno trazena profesija i isto tako nevjerovatno placena. Gdje geneticar moze raditi osim u Institutu , kod nas u Bosni ?
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#12 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Svi misle da je samo INGEB institucija sa genetičare. Po meni u svakoj biotehnološkoj laboratoriji (od fakmacije do poljoprivrede), kriminalistici, obrazovnim i naučno-istraživačkim institucijama...širok je dijapazon. Mnogo poslova ima za koje su primarno genetičari stručni i nezamjenljivi. Ohrabren?? :-D Zadovoljan??
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#13 Re: Forenzicar

Post by Industrialyzer »

Paunovac wrote:Svi misle da je samo INGEB institucija sa genetičare. Po meni u svakoj biotehnološkoj laboratoriji (od fakmacije do poljoprivrede), kriminalistici, obrazovnim i naučno-istraživačkim institucijama...širok je dijapazon. Mnogo poslova ima za koje su primarno genetičari stručni i nezamjenljivi. Ohrabren?? :-D Zadovoljan??

Da , ali kod nas taj posao obavljaju svi osim geneticara :D Da li ima neki geneticar na birou ?


Ma ja sam dovoljno ohraben i motivisan 8-) :dance:
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#14 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

To se moraš raspitati.Vjerovatno ima, kao i svakog drugog kadra.Takvo nam stanje u zemlji, svi obavljaju poslove za koje nisu kvalifikovani.Treba samo biti optimista ;-)
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#15 Re: Forenzicar

Post by Baudelaire »

Ja mislim da je jaaaaako mala vjerovatnoća da kao genetičar budeš bez posla duže od godinu dana, s obzirom na broj kandidata koji se prima na odsjeku genetika. Ako upišeš i završiš, na konju si :D

Genetički institut nam je jedan od najjačih u svijetu, nažalost. Zahvaljujući ratu.
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#16 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Da, to je Institut za istraživanje nestalih, pored Instituta za genetiku i bioinžinjering.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#17 Re: Forenzicar

Post by chengaba »

Paunovac wrote:Genetika na PMf-u ima i forenzičku biologiju, a i forenzičku genetiku na dodiplomskom studiju.
Da, ima forenzika na prvom ciklusu, i to mislim kao izborni predmet ponuđena :razz:
Baudelaire wrote:Ja mislim da je jaaaaako mala vjerovatnoća da kao genetičar budeš bez posla duže od godinu dana, s obzirom na broj kandidata koji se prima na odsjeku genetika. Ako upišeš i završiš, na konju si :D

Genetički institut nam je jedan od najjačih u svijetu, nažalost. Zahvaljujući ratu.
Ovo ću prešutiti :D
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#18 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Forenzička biologija je izborni predmet na genetici, a forenzička genetika redovni. ;-)Ako je izborni, manje je bitan? :shock: Više zahtjeva od nekih redovnih predmeta.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#19 Re: Forenzicar

Post by chengaba »

Paunovac wrote:Forenzička biologija je izborni predmet na genetici, a forenzička genetika redovni. ;-)Ako je izborni, manje je bitan? :shock: Više zahtjeva od nekih redovnih predmeta.
Znanje koje stekneš na stranu, ali da, manje je bitan, jer ako se ne varam, izborni nose 2 ili 3 ECTS kredita, a redovni 5-6.
Da komplet znanje svijeta forenzike stekneš na njemu, tako je ;-)
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#20 Re: Forenzicar

Post by Baudelaire »

A ECTS krediti su kao nešto bitno?
User avatar
Paunovac
Posts: 8872
Joined: 22/11/2011 16:14

#21 Re: Forenzicar

Post by Paunovac »

Kao :shock: .......Znanje je bitno :thumbup:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#22 Re: Forenzicar

Post by chengaba »

Baudelaire wrote:A ECTS krediti su kao nešto bitno?
Pa ako apliciraš za neki program negdje vani recimo, često bude propozicija da imaš minimum recimo 15 ECTS kredita iz forenzike i sličnih oblasti.
I da imaš sve to znanje forenzike u malom prstu tebi stoji na papiru da imaš 2 kredita.
Kontate šta hoću da kažem?
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#23 Re: Forenzicar

Post by Zovem se Zelena »

chengaba wrote:
Zovem se Zelena wrote:Moj profesor biotehnologije, pored toga što je profesor na Univerzitetu, radi u INGEB-u a uz sve to je i forenzičar :-) A mlad lik.
Rekla bih da to nije vezano toliko sa medicinom već kriminalistikom i možda postdiplomski na PMF-u, oni imaju forenzičku genetiku. Jer sudska medicina se više bavi obdukcijama.

E baš ću da pitam profu :-D
Damir?

Znam da se na masteru na biologiji na PMFu uvodi smjer oko toga, ali kad će krenuti sa radom, nemam pojma...
Damir, Damir... Drugog i nemamo :-D
Izuzetna osoba :)
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#24 Re: Forenzicar

Post by Zovem se Zelena »

Paunovac wrote:Nadajmo se dobra :D Obzirom da je u svijetu toliko ekspazivna , možda i naša Bosna to prepozna kao potrebu .
Znaš kako smo mi shvatili tu potrebu? Kao ono, nešto mi dijete ne liči na mene, hajde da vidim jel moje ili komšijino :mrgreen: il' što je još gore naročito političari su to shvatili kao način prebrojavanja krvnih zrnaca, ali ne lezi vraže! Neće ti genetike reći ko je ko...

Šta se desilo sa onim istraživanjem, genetsko porijeklo naroda ili kako već?! Odmah Hrvati rekli kako potiču od Nijemaca :-D (najvećim dijelom). Neće da su Slaveni i bog :mrgreen:
Post Reply