Masinstvo u Tuzli

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sonnyred
Posts: 8
Joined: 05/05/2011 16:09

#1 Masinstvo u Tuzli

Post by sonnyred »

Jucer sam upisao Masinski fakultet - smjer Proizvodno masinstvo u Tuzli :D Eh sad mene zanima, ima li slucajno neko da studira na bas na tom fakultetu i tom smjeru, jer me zanimaju iskustva, pogotovo koliko matematike ima u 3. i 4. godini? Takodje, zanimaju me i iskustva sa ostalih fakulteta. Uglavnom, sve o tom fakultetu :D
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by sheikh »

Ja ti mogu reci samoi za Zenicu,ali je to srodno :)
Pripremi se za mnogo ucenja,nece ti biti nimalo lako,ali sam ose bori :)
Matematike ce ti biti manje problem,kakvih ces imati :) :thumbup: :bih:
User avatar
EdoFmjam
Posts: 179
Joined: 26/05/2010 23:03
Location: negdje u BiH

#4 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by EdoFmjam »

sonnyred wrote:Jucer sam upisao Masinski fakultet - smjer Proizvodno masinstvo u Tuzli :D Eh sad mene zanima, ima li slucajno neko da studira na bas na tom fakultetu i tom smjeru, jer me zanimaju iskustva, pogotovo koliko matematike ima u 3. i 4. godini? Takodje, zanimaju me i iskustva sa ostalih fakulteta. Uglavnom, sve o tom fakultetu :D
Studiram "bas na tom fakultetu", nisam taj smjer ali prve dvije godine su iste za sve a njih je najvaznije prezivjeti.
Rjesaji stvari redom, logicnije bi bilo da si pitao sta te ceka u prvoj godini, konkretnije prvom semestru koji ti dolazi, a ako dodjes do trece godine, ti si na konju sto bi rekli :)
Mislim da neces imati cetvrte godine, osim ako ne upises master. Navodno je od ove godine masinstvo u Tz 3 godine i ne dobija se status diplomiranog inzinjera nego budes Bacelor ili batler kako ga prozvase zadnjih dana, ali ovo za tri godine je nezvanicno jos.
Matematike (kao predmeta) se rijesis u prva tri semestra, znaci polovinom druge godine, normalno ako ih polozis.
a matematika ce ti naravno trebati sve vrijeme jer se velika vecina predmeta bazira na njoj.

Vjerovatno te najvise matematika i brine ali kad se upoznas sa konstruktivnom geometrijom i grafikom, kinematikom, racunarima, tehnickom i td. ona ti nece biti problem, vidjeces da ima 100 X gore :)

Ali uz redovan rad sve se da poloziti, sretno sutra na prijemnom
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#5 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by kemal21 »

Jedan od zajebanijih fakulteta :) pomalo i sa srećom
almirb88
Posts: 1
Joined: 08/08/2011 11:56
Location: Zivinice

#6 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by almirb88 »

Ja sam na 4. godini ali odsijek "Energetsko masinstvo" u Tuzli. Ali ne bitno posto su prve dvije godine iste za sve odsijeke.
Imat ces 3 matematike znaci I,II i III semestar. Ne mogu reci da je matematika na masinstvo lagana ali samo prati vjezbe i nece biti problema i na ispitima uglavnom bude slicno zadacima sa vjezbi, osim ako ti to ne zapostavis pa ce ti i ti sa vjezbi biti preteski ;-)
A sto se tice upisanih ove godine, ne znam kako ce studirati ali mislim da je kao i do sada 4+1,znaci imate diplomski rad,ne bitno kako se zvali imate isti broj ECTS bodova 240 kao i oni studenti koji su zavrsili masinstvo u Tuzli po starom sistemu.samo knjigu u shake :thumbup: :run:
modzex
Posts: 1
Joined: 16/04/2013 21:26

#7 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by modzex »

Ja sam prva godina prijatelju, matematika I je realno gledajuci prelagana al dvica ti je 7 puta teza od prve al kako su kolege navele u komentarima samo vjezbaj na vrijeme i idi na vjezbe i ne bi trebalo biti problema. Mada su matematike onako, moze se reci jedan od tezih predmeta, po meni teza je fizika ili Racunari i programiranje od matematike. Uglavnom da te ne plasim, samo na vrijeme vjezbaj,dobro spremaj parcijale i nece biti problema ;) pozzz
Selmir_Tz
Posts: 207
Joined: 20/01/2013 16:22

#8 Re: Masinstvo u Tuzli

Post by Selmir_Tz »

Ja sam studirao na Mašinskom fakultetu u Tuzli, smjer Proizvodno mašinstvo, diplomirao 2008. godine, 2009. upisao magistarski studij (pravi Magistarski studij, zadnja generacija), magistrirao 2011.

Šta da ti kažem? Fakultet je daleko od lakog, treba jako mnogo truda uložiti da se zavrsi uopšte a ako ciljaš na više ocjene halališ 3-4 godine života i to je to, mada ni od toga nema neke koristi. Ja sam bio Zlatni student, zavrsio sve 4 godine sa prosjekom većim od 9, magistarski studij zavrsio sa prosjekom 10 ali džabe, nisu htjeli da me prime za asistenta iako su trebali ali znate kako je to, uvijek ima "prečih" kandidata.

Prve dvije godine su iste za sve, čuvaj se Statike, Kinematike, Nacrtne geometrije...mnogi se koncentrišu samo na Matematiku misleći da je ostalo lako ali vjeruj da nije. Dvije godine sam držao vježbe na MF iz Nacrtne geometrije, Računara, Laserskih tehnologija i još par predmeta od prve do četvrte godine i iz par predmeta na Master studiju prošle godine kao vanjski saradnik (nadničar, bez zasnivanja radnog odnosa) i vjeruj da je mnogo više ljudi imalo problema sa npr. Nacrtnom geometrijom nego sa Matematikom. Ne znam ima li sad predmeta kao što su Sociologija i slično ali sem toga , na MF nema baš "lakih" predmeta.

Što se profesora tiče, moram da istaknem prof. Alana Topčića, on je na katedri za Proizvodne sisteme i to je po mom mišljenju i iskustvu daleko najbolji profesor na Mašinskom fakultetu, i kao osoba i kao profesor.

Ako te još nešto zanima, slobodno pitaj.
Post Reply