Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Autobus
Posts: 338
Joined: 07/09/2008 02:30

#1 Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Autobus »

Ljudi, odlučio sam da upišem FIT u Mostaru na Distance learning. Ima li neko iskustva sa ovim fakultetom? Da li neko studira ili je studirao na ovom fakultetu? Da li neko možda želi ove godine upisati ovaj fakultet? Svaka informacija bi mi dobro došla? Da li su kvalitetni? Može li se steći solidno znanje? Jesu li korektni, odgovorni? Kakvi su ispiti, termini ispita?

Hvala svima na pomoći :)

Jedva čekam da završim 3 godine i steknem diplomu Bakaleurata odnosno Više stručne spreme :D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#2 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by bordo gandalf »

Suska se da bi ovo mogao postati privatni fax...zna li neko vise
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#3 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by leptirica27 »

Ovako FIT ti je skoro pa privtani fakultet..uglavnom dole asistenti kolo vode i nezna se ni ko pije ni ko plaća...stalno neka nova pravila...Neznam ako voliš programiranje upiši ako ne onda ti nepreporučujem...Sad su izmislili neke rokove u uč4 gdje plaćaš 50KM izlazak na ispit i tada je ispit obično teži.Ako položiš tih 50KM dobiješ nazad ako nepoložiš lova ostaje kod njih... :-) Možda malo razmisli o ETF u Sarajevu
Autobus
Posts: 338
Joined: 07/09/2008 02:30

#4 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Autobus »

leptirica27 wrote:Ovako FIT ti je skoro pa privtani fakultet..uglavnom dole asistenti kolo vode i nezna se ni ko pije ni ko plaća...stalno neka nova pravila...Neznam ako voliš programiranje upiši ako ne onda ti nepreporučujem...Sad su izmislili neke rokove u uč4 gdje plaćaš 50KM izlazak na ispit i tada je ispit obično teži.Ako položiš tih 50KM dobiješ nazad ako nepoložiš lova ostaje kod njih... :-) Možda malo razmisli o ETF u Sarajevu
Šta je uč4? I da li se svaki ispit plaća 50 KM? To znači još otprilike 500 KM na onih 1500 KM za godinu?

Ne znam ništa o programiranju, volio bih da naučim. :-)

Koliko znam, godina 'samofinansirajućeg' studija na ETF-u košta 2000 KM; a imaju i prijemni. Pošto sam ja jedan od onih koji nisu baš bili primjer u Srednjoj školi ( :D ), ne vjerujem da imam ikakve šanse na bilo kakvom rang-u, bez štele. A i nemam iskreno vremena da spremam prijemni, jer već imam dosta obaveza koje moram završiti u ovom mjesecu sa trenutnim studijem.

Zbog toga mi ovaj u Mostaru više odgovara; nema prijemnog i primaju gotovo svakoga na DL, pa ako budeš dobar ideš dalje, u što ne sumnjam. :D

Ima li još neko da studira tamo ili da je studirao? Hajde ljudi, pomozite forumašu u nevolji :-)
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#5 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by likce »

Autobus wrote:
leptirica27 wrote:Ovako FIT ti je skoro pa privtani fakultet..uglavnom dole asistenti kolo vode i nezna se ni ko pije ni ko plaća...stalno neka nova pravila...Neznam ako voliš programiranje upiši ako ne onda ti nepreporučujem...Sad su izmislili neke rokove u uč4 gdje plaćaš 50KM izlazak na ispit i tada je ispit obično teži.Ako položiš tih 50KM dobiješ nazad ako nepoložiš lova ostaje kod njih... :-) Možda malo razmisli o ETF u Sarajevu
Šta je uč4? I da li se svaki ispit plaća 50 KM? To znači još otprilike 500 KM na onih 1500 KM za godinu?

Ne znam ništa o programiranju, volio bih da naučim. :-)

Koliko znam, godina 'samofinansirajućeg' studija na ETF-u košta 2000 KM; a imaju i prijemni. Pošto sam ja jedan od onih koji nisu baš bili primjer u Srednjoj školi ( :D ), ne vjerujem da imam ikakve šanse na bilo kakvom rang-u, bez štele. A i nemam iskreno vremena da spremam prijemni, jer već imam dosta obaveza koje moram završiti u ovom mjesecu sa trenutnim studijem.

Zbog toga mi ovaj u Mostaru više odgovara; nema prijemnog i primaju gotovo svakoga na DL, pa ako budeš dobar ideš dalje, u što ne sumnjam. :D

Ima li još neko da studira tamo ili da je studirao? Hajde ljudi, pomozite forumašu u nevolji :-)
Godina ti je 1.500 KM,literaturu za prvu godinu mozes kod njih kupiti prilikom upisa i kosta 150 KM.Na redovne ispite izlazis i neplacas nista,imas parcijale,neke parcijale polazes online a neke moras biti tamo,a integralne sve moras biti tamo!
Ucionica 4 je,kako da objasnim,kao vanredni rokovi za studente,oni zakazu kada je taj ispit u ucionici 4 i ti ako hoces prijavis se,platis 50KM i ako polozis dobijes nazad a ako ne ne polozis ne dobijes nazad pare!To obicno koriste studenti koji vuku neke predmete ili kojima se zuri da poloze,evo ovako imas predmet koji vuces iz prvog semestra i bez obzira sto imas redovne rokove iz tog predmeta imas i ucionicu 4 ako hoces!

Eh sada ako bas hoces to upisati i mislis da ces tek onako prolaziti varas se,jeste da si kuci ali ako svaki dan kada ti dodu predavanja ne uzmes i makar procitas,padaces kao kruska!Ljudi imaju pogresno misljenje i razmisljanje jer ne idu na predavanja pa kontaju proletiti kroz taj fakultet i misle kako imaju vremena do ispita jer je kuci!

Ako mislis ozbiljno studirati,moj savjet ti je, napravi sebi neki plan kojim ces svakim danom grijati stolicu i uciti bez obzira na sve,pogotovo programiranje!

PS.Ovaj post gdje neko kaze da se uvode nova pravila,to je istina ali nadi fakultet u Bosni koji prilikom uvodenja bolonje ne uvodi neka pravila i stalno ih nadopunjuje!
I ja cu upisati ovaj fakultet ove godine!
Autobus
Posts: 338
Joined: 07/09/2008 02:30

#6 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Autobus »

Hvala lijepo na odgovoru.

Nisam znao da moram svaki integralni ispit biti tamo, nemam gdje noćiti u Mostaru, a vjerujem da su (kao i svugdje) dan za danom ispiti. Ima li šanse da se ispit održi u Sarajevu ili nekom gradu gdje iz kojeg ima veliki broj studenata? To bi bilo odlično.

150 KM za 8 predmeta i nije loša cifra, s tim da ne moram još dodati 100 KM tokom godine za neke pizdarije.

Mogu li ja ranije prijaviti ispit preko učionice 4, ako mislim da mogu položiti? Primjerice, službeni rok je u Januaru, a ja želim da ga se riješim u Novembru? Ili je to dostupno samo onda kada ne položiš ili prenosiš predmete?

Što se tiče težine i učenja, ne mislim da će biti lako niti teško, već imam jedan u džepu pa znam kako to sve funkcioniše. Idem tamo jer želim steći znanje koje će od mene napraviti dobrog programera, iskreno, više sam intrinzično motiviran nego što želim diplomu.

Mada, malo me je strah da na 3. godini postanu privatni, pa budem morao plaćati 7000 KM i slične gluposti.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#7 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by likce »

Autobus wrote:Hvala lijepo na odgovoru.

Nisam znao da moram svaki integralni ispit biti tamo, nemam gdje noćiti u Mostaru, a vjerujem da su (kao i svugdje) dan za danom ispiti. Ima li šanse da se ispit održi u Sarajevu ili nekom gradu gdje iz kojeg ima veliki broj studenata? To bi bilo odlično.

150 KM za 8 predmeta i nije loša cifra, s tim da ne moram još dodati 100 KM tokom godine za neke pizdarije.

Mogu li ja ranije prijaviti ispit preko učionice 4, ako mislim da mogu položiti? Primjerice, službeni rok je u Januaru, a ja želim da ga se riješim u Novembru? Ili je to dostupno samo onda kada ne položiš ili prenosiš predmete?

Što se tiče težine i učenja, ne mislim da će biti lako niti teško, već imam jedan u džepu pa znam kako to sve funkcioniše. Idem tamo jer želim steći znanje koje će od mene napraviti dobrog programera, iskreno, više sam intrinzično motiviran nego što želim diplomu.

Mada, malo me je strah da na 3. godini postanu privatni, pa budem morao plaćati 7000 KM i slične gluposti.
Pa tu se stvara pogresno misljenje o tom fakultetu,na integralnim ispitima moras biti prisutan!Neke ispite odrzavaju u Sarajevu o cemu budes na vrijeme informisan,neznam tacno kada,koje i gdje al se odrzavaju!Obicno su ispiti koji se odrzavaju u Mostaru oko 10 i 11 sati ujutro tako da nema potrebe da nocis tamo,nego malo poranis odes na autobus ili voz,odradis ispit i kuci si do 4,5 sati poslijepodne!
Za ucionicu 4 nisam siguran za odgovor na tvoje pitanje,probaj saznati na njihovoj stranici http://www.fit.ba/ba/index.php?option=c ... e&Itemid=1!

Sto se tice toga da ce postati privatan,to ti ne bih znao reci ali po mom razmisljanju i misljenju Fit je u sklopu Univerziteta Demala Bijedica,a Univerzitet je drzavni tako da FIT ne bi mogao sam da se privatizuje nego cijeli Univerzitet,ali ovo je samo moje misljenje!U kakvoj drzavi zivimo ne bi me cudilo i da nam drzavu privatizuju a ne fakultet!
k3_h3
Posts: 55
Joined: 04/02/2011 01:31

#8 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by k3_h3 »

Ja sam student na ovom fakultetu. Sve sto te zanima pitaj slobodno.
UC4 je ukinuta. Placanje skolarine se moze vrsiti u ratama.
Da ce postat privatni, hmm sanse za to su veoma male.
Sto se tice znanja, vecina asistenata je zavrsila taj fax, neki sad brane magistarske a neki doktorske radove.
Asistenti su fer i korektni, uvijek ce ti izaci u susret, samo moras raditi, raditi i da oni vide da radis...
Termini ispita su od ove godine novi, kao sto sam naveo na pocetku nema vise UC4, imas po 3 roka za svaki ispit, plus u septembru rok gdje budu svi ispiti.
Za nocenje, uvijek se mozes raspitati, ima soba gdje je noc oko 15-20 KM, ja msm da je to OK cijena, bolje nociti 2-3 noci nego vozariti za Sa ili vec neko drugo mjesto.
Ispiti neki budu u prostorijama firme DISTI koji se rade na racunarima, a koji se rade pismeno budu ja msm u masinskoj skoli...
Autobus
Posts: 338
Joined: 07/09/2008 02:30

#9 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Autobus »

Hvala lijepo na odgovorima, baš ste mi pomogli.

Još nekoliko pitanja imam :D

Da li znate išta za upis (ova godina)? Da li je izašao konkurs, do kada se trebaju predati papiri i koji se papiri trebaju predati (jer ovo nema na stranici ili bar ja nisam uočio)?

4 pokušaja za jedan ispit, to je savršeno :-)

15-20 KM nije loše, ionako bih to dao za voz ( mislim da je povratna oko 15-20 KM )...

Koja si ti godina? Da li se objektivno može naučiti iz literature koju oni predlažu i koji je otprilike nivo stručnosti asistenata? Šta ja znam, ako baš zapne negdje, mogu li se osloniti na njihovu kompetenciju?

Hvala lijepo još jednom, planiram do 20. Juna predati papire, ali provjeravam stalno službenu stranicu i nema novosti. Nadam se da nešto nisam propustio..
k3_h3
Posts: 55
Joined: 04/02/2011 01:31

#10 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by k3_h3 »

Nema na cemu, bar od mene...
Ja sam druga godina drugi put, to ti je ovo novo po bolonji, svaku godinu onoliko puta koja je godina, tako prvu ocistio u junu, sa drugom se patim vec drugu godinu, a za trecu cemo aBd na godinu vidjet kako cemo...
Uglavnom,
Za upis se nemoj sikirat, samo je vazno da donese dole teti Visnji uplatnicu od 500 KM, i dokumente i upisan si. Upisat se mozes ured sve do pocetka skolske godine koja pocinje u oktobru...
Ispiti se mogu svi polozit iz prve, samo zavisi koliko se sprema i koliko se navjezba...
Ispit se moze nauciti i poloziti sa materijalima koji se objave na DL sistemu, al ti uvijek mozes se jos malo nadovezati sa interneta i sl izvora informacija. Za neke ispite ces morati kupit knjige, kao sto je Ekonomija na prvoj godini, Statistika i reporting na drugoj i td...

Uglavnom, sretno buduci kolega...
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#11 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Großmeister »

e raja i ja sam upisao ovaj fax kao DL student... htio sam prvenstveno da pratim predavanja u Mostaru ali sam kasno predao dokumente i tad je ostalo mjesta samo sa DL studij... međutim nema frke nije mi žao... htio sam samo pitati studente koji već studiraju tamo kakva je matematika i šta se radi na ovoj inžinjerskoj matematici.. inače mi je ona malo slabija pa sam se mislio lagano pripremiti do početka nastave, pa ako bi mi neko mogao reći koje oblasti se tu obrađuju :-D
User avatar
Bumble_Bee
Posts: 36
Joined: 21/07/2011 18:05

#12 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Bumble_Bee »

Großmeister wrote:e raja i ja sam upisao ovaj fax kao DL student... htio sam prvenstveno da pratim predavanja u Mostaru ali sam kasno predao dokumente i tad je ostalo mjesta samo sa DL studij... međutim nema frke nije mi žao... htio sam samo pitati studente koji već studiraju tamo kakva je matematika i šta se radi na ovoj inžinjerskoj matematici.. inače mi je ona malo slabija pa sam se mislio lagano pripremiti do početka nastave, pa ako bi mi neko mogao reći koje oblasti se tu obrađuju :-D
Čula sam da je smiješna od više ljudi.Apak moraš vježbati , jer se ipak to "smiješna" odnosi na ljude koji imaju predznanje.Koliko sam čula , ne bave se oni previše tim da ti daju fundamentalne osnove ( ne forsiraju tu matematiku) pa stoga i ne postaneš inžinjer kad završiš.Fin faxić uglavnom :). Samo se nemoj opuštati , jer znam ljude koje je daj DL malo "zavalio"( sve nešto DL a vamo vise po kafićima u svom rodnom gradu) pa obnovili koju godinicu :).
neZnamIme
Posts: 191
Joined: 06/07/2011 22:09

#13 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by neZnamIme »

Bumble_Bee wrote:
Čula sam da je smiješna od više ljudi.Apak moraš vježbati , jer se ipak to "smiješna" odnosi na ljude koji imaju predznanje.Koliko sam čula , ne bave se oni previše tim da ti daju fundamentalne osnove ( ne forsiraju tu matematiku) pa stoga i ne postaneš inžinjer kad završiš.Fin faxić uglavnom :). Samo se nemoj opuštati , jer znam ljude koje je daj DL malo "zavalio"( sve nešto DL a vamo vise po kafićima u svom rodnom gradu) pa obnovili koju godinicu :).
a šta postaneš kad završiš
User avatar
Bumble_Bee
Posts: 36
Joined: 21/07/2011 18:05

#14 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Bumble_Bee »

neZnamIme wrote:
Bumble_Bee wrote:
Čula sam da je smiješna od više ljudi.Apak moraš vježbati , jer se ipak to "smiješna" odnosi na ljude koji imaju predznanje.Koliko sam čula , ne bave se onhttp://www.sarajevo-x.com/forum/posting.php?mo ... p=6110935i previše tim da ti daju fundamentalne osnove ( ne forsiraju tu matematiku) pa stoga i ne postaneš inžinjer kad završiš.Fin faxić uglavnom :). Samo se nemoj opuštati , jer znam ljude koje je daj DL malo "zavalio"( sve nešto DL a vamo vise po kafićima u svom rodnom gradu) pa obnovili koju godinicu :).
a šta postaneš kad završiš
Koliko sam ja skontala od ovih svojih , Master informatike..
Inzinjer treba proci neke osnove tipa inzinjerskih matematika ,inzinjerskih fizika , elektronike , elektrotehnike ..Koliko ja znam , na FIT se bas i ne forsiraju ti predmeti ili ovi moji nesto mute. To sto se ne forsiraju ti predmeti je po meni dobro ,ucis samo sto ce ti jednog dana zatrebati , ali nazalost velika vecina ne misli tako. :)
User avatar
wex.alpha
Posts: 76
Joined: 14/11/2005 08:24

#15 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by wex.alpha »

Autobus wrote:Hvala lijepo na odgovoru.

Nisam znao da moram svaki integralni ispit biti tamo, nemam gdje noćiti u Mostaru, a vjerujem da su (kao i svugdje) dan za danom ispiti. Ima li šanse da se ispit održi u Sarajevu ili nekom gradu gdje iz kojeg ima veliki broj studenata? To bi bilo odlično.

150 KM za 8 predmeta i nije loša cifra, s tim da ne moram još dodati 100 KM tokom godine za neke pizdarije.

Mogu li ja ranije prijaviti ispit preko učionice 4, ako mislim da mogu položiti? Primjerice, službeni rok je u Januaru, a ja želim da ga se riješim u Novembru? Ili je to dostupno samo onda kada ne položiš ili prenosiš predmete?

Što se tiče težine i učenja, ne mislim da će biti lako niti teško, već imam jedan u džepu pa znam kako to sve funkcioniše. Idem tamo jer želim steći znanje koje će od mene napraviti dobrog programera, iskreno, više sam intrinzično motiviran nego što želim diplomu.

Mada, malo me je strah da na 3. godini postanu privatni, pa budem morao plaćati 7000 KM i slične gluposti.
Zivis u iluziji. Samo rad i strpljenje ce od tebe napraviti dobrog programera. Ne FIT, ETF... nista drugo, samo ti.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#16 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by atko »

wex.alpha wrote: Zivis u iluziji. Samo rad i strpljenje ce od tebe napraviti dobrog programera. Ne FIT, ETF... nista drugo, samo ti.
:thumbup:
User avatar
the_raven
Posts: 35
Joined: 21/07/2011 16:44

#17 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by the_raven »

FIT nije tezak, barem ne puno :D
Matematika je prilicno lagana, imao sam tezu matmatiku u srednjoj (mada opet imao sam 2 matematike u srednjoj.)
Programiranje, prva godina uvodna, nije tesko, ali opet ako ne ucis, kao sto neko rece prije, padaš ko' kruška.

A opet programerom te nece naciniti niti jedan fax, niti FIT ni ETF ili koji vec.Vecina jakih programera koje poznajem su srednja strucna :D
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#18 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Großmeister »

the_raven wrote:FIT nije tezak, barem ne puno :D
Matematika je prilicno lagana, imao sam tezu matmatiku u srednjoj (mada opet imao sam 2 matematike u srednjoj.)
Programiranje, prva godina uvodna, nije tesko, ali opet ako ne ucis, kao sto neko rece prije, padaš ko' kruška.

A opet programerom te nece naciniti niti jedan fax, niti FIT ni ETF ili koji vec.Vecina jakih programera koje poznajem su srednja strucna :D
Kod mene je matematika bila slaba u srednjoj, iako sam išao u školu koja u svom nazivu nosi riječ gimnazija, mi smo većinom teoretski obrađivali nastavne jedinice na matematici.

Pa ako znate samo da mi kažete koje oblasti iz matematike se obrađuju na predmetu Uvod u inžinjersku matematiku, a koje na diskretnoj matematici, stvarno bih htio da se malo pripremim, jer sam u toj oblasti zasad slab xD
User avatar
the_raven
Posts: 35
Joined: 21/07/2011 16:44

#19 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by the_raven »

Großmeister wrote:
the_raven wrote:FIT nije tezak, barem ne puno :D
Matematika je prilicno lagana, imao sam tezu matmatiku u srednjoj (mada opet imao sam 2 matematike u srednjoj.)
Programiranje, prva godina uvodna, nije tesko, ali opet ako ne ucis, kao sto neko rece prije, padaš ko' kruška.

A opet programerom te nece naciniti niti jedan fax, niti FIT ni ETF ili koji vec.Vecina jakih programera koje poznajem su srednja strucna :D
Kod mene je matematika bila slaba u srednjoj, iako sam išao u školu koja u svom nazivu nosi riječ gimnazija, mi smo većinom teoretski obrađivali nastavne jedinice na matematici.

Pa ako znate samo da mi kažete koje oblasti iz matematike se obrađuju na predmetu Uvod u inžinjersku matematiku, a koje na diskretnoj matematici, stvarno bih htio da se malo pripremim, jer sam u toj oblasti zasad slab xD
Pa i ja sam u gimnaziju isai (smjer matematičko-informatčki) pa zato sam i radio jaču matematiku :)...

Ja sam po starom sistemu matematiku polagao prije 2 godine, prvi semestar bile su determinante /matrice ,Nizovi,Realna funkcija jedne realne promjenljive,Neprekidnost, granične vrijednosti, Diferencijabilnost, Analiza toka funkcije, a poslje imas kombinatoriku,Grupe, prstene, polja, polinomi i tako to ..
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#20 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Großmeister »

Ima li iko ko zna koliko košta studiranje u drugom ciklusu?
Ja sam negdje pročitao da košta 4000 KM po semestru, što mi zvuči previše. Ipak to nije privatni faklutet. Po tome bi sam magisterij koštao 16000 KM :?
Autobus
Posts: 338
Joined: 07/09/2008 02:30

#21 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Autobus »

Evo konačno upisah službeno ovaj FIT.

Vidim da su me ljudi pogrešno razumjeli u gornjim postovima (ili sam loše napisao ono što sam želio reći), bilo kako bilo, znam da me čeka mnogo učenja i truda, pogotovo što sam laik za sve moguće pojmove iz matematike, pa donekle i informatike. Znači, apsolutni početnik u svim segmentima.

Bacio sam pogled na predmete koje ću imati u prvom semestru i vjerujem da će mi problem predstavljati Matematika i Uvod u programiranje. Ako je neko ove godine završio prvu godinu, ili se sjeća šta se to tačno izučava na ovim predmetima, bilo bi super da napiše. Nemam strpljenja da čekam 2-3 sedmice da saznam, a volio bih unaprijed saznati da bacim malo oko, jer će mi trebati doooosta truda, pogotovo na početku.

Odnosno, bolje pitanje bi bilo da li ima nešto što bih mogao sada početi čitati, a da će mi koristiti za ove predmete..

(sad vidjeh da je napisano za matematiku, oo kako će meni biti zabavno :D )

I još jedno blitz pitanje; koji bi programski jezik preporučili za početnika?
edolol
Posts: 1
Joined: 15/09/2011 23:25

#22 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by edolol »

Großmeister wrote:e raja i ja sam upisao ovaj fax kao DL student... htio sam prvenstveno da pratim predavanja u Mostaru ali sam kasno predao dokumente i tad je ostalo mjesta samo sa DL studij... međutim nema frke nije mi žao... htio sam samo pitati studente koji već studiraju tamo kakva je matematika i šta se radi na ovoj inžinjerskoj matematici.. inače mi je ona malo slabija pa sam se mislio lagano pripremiti do početka nastave, pa ako bi mi neko mogao reći koje oblasti se tu obrađuju :-D

Druze, i ja sam DL, ali to te ne spriječava da pratis nastavu dole. I ja sam se ove godine upiso, i zakasnio ko i ti :D
Al kao DL mozes ic na predavanja, cak imas i neke pogodnosti, ne moras trazit potpise, ako slucajno ne dodes na predavanje ne zaradujes minuse zbog kojih ne bi mogo izac na ispit itd.
Ako imas jos vremena potrazio stan i pici dole. Imam prijatelja koji ide na fit vec 3 godine, i kaze da je dosta jednostavnije pratit nastavu, iz vlastitog iskustva.
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#23 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Großmeister »

Autobus wrote:Evo konačno upisah službeno ovaj FIT.

Vidim da su me ljudi pogrešno razumjeli u gornjim postovima (ili sam loše napisao ono što sam želio reći), bilo kako bilo, znam da me čeka mnogo učenja i truda, pogotovo što sam laik za sve moguće pojmove iz matematike, pa donekle i informatike. Znači, apsolutni početnik u svim segmentima.

Bacio sam pogled na predmete koje ću imati u prvom semestru i vjerujem da će mi problem predstavljati Matematika i Uvod u programiranje. Ako je neko ove godine završio prvu godinu, ili se sjeća šta se to tačno izučava na ovim predmetima, bilo bi super da napiše. Nemam strpljenja da čekam 2-3 sedmice da saznam, a volio bih unaprijed saznati da bacim malo oko, jer će mi trebati doooosta truda, pogotovo na početku.

Odnosno, bolje pitanje bi bilo da li ima nešto što bih mogao sada početi čitati, a da će mi koristiti za ove predmete..

(sad vidjeh da je napisano za matematiku, oo kako će meni biti zabavno :D )

I još jedno blitz pitanje; koji bi programski jezik preporučili za početnika?
Basic :-D
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#24 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by Großmeister »

edolol wrote:
Großmeister wrote:e raja i ja sam upisao ovaj fax kao DL student... htio sam prvenstveno da pratim predavanja u Mostaru ali sam kasno predao dokumente i tad je ostalo mjesta samo sa DL studij... međutim nema frke nije mi žao... htio sam samo pitati studente koji već studiraju tamo kakva je matematika i šta se radi na ovoj inžinjerskoj matematici.. inače mi je ona malo slabija pa sam se mislio lagano pripremiti do početka nastave, pa ako bi mi neko mogao reći koje oblasti se tu obrađuju :-D

Druze, i ja sam DL, ali to te ne spriječava da pratis nastavu dole. I ja sam se ove godine upiso, i zakasnio ko i ti :D
Al kao DL mozes ic na predavanja, cak imas i neke pogodnosti, ne moras trazit potpise, ako slucajno ne dodes na predavanje ne zaradujes minuse zbog kojih ne bi mogo izac na ispit itd.
Ako imas jos vremena potrazio stan i pici dole. Imam prijatelja koji ide na fit vec 3 godine, i kaze da je dosta jednostavnije pratit nastavu, iz vlastitog iskustva.
Znam za sve te pogodnosti i stvarno mi se sviđaju.. zasad imam i prijatelja koji je upisao sa mnom, ali će pratiti predavanja u Mostaru, tako da me ima ko izvještavati o svemu sa lica mjesta 8)
Vidio sam da je prije dvije godine bila organizovana instruktivna nastava (ustvari kao neka predavanja) iz matematike i programiranja u Sarajevu za DL studente i volio bih da to bude i ove godine... a vidjećemo kako će sve funkcionisat :D
User avatar
4gent
Posts: 110
Joined: 26/09/2011 03:12
Location: BIH

#25 Re: Fakultet informacijskih tehnologija - Mostar

Post by 4gent »

rashtiman wrote:Suska se da bi ovo mogao postati privatni fax...zna li neko vise
oduvijek je i bio :wink:
Post Reply